Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

INCRESYNC 25MG/30MG FILMTABLETTA 28X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Takeda Pharma A/s
Hatástani csoport:
A10BD Biguanidok és szulfonamidok kombinációi
Törzskönyvi szám:
EU/1/13/842/021
Hatóanyagok:
AlogliptinumDDD
Pioglitazonum
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
12366 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Eü. rendeletre felírhatja:
Belbetegségek
Belgyógyászat
Csecsemő- és gyermekbetegségek
Csecsemő-gyermekgyógyászat
Endokrinológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,0012366,00
Közgyógy12366,000,00
Üzemi baleset12366,000,00
Eü emelt8656,003710,00
Közgyógy eü.emelt12366,000,00
Teljes0,0012366,00
Egyedi engedélyes0,0012366,00
Tárolás:
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
Incresync 12,5 mg/30 mg filmtabletta
12,5 mg alogliptinnek és 30 mg pioglitazonnak megfelelő alogliptin-benzoát illetve pioglitazon-hidroklorid tablettánként.
Ismert hatású segédanyagok
121 mg laktóz (monohidrát formában) tablettánként.
Incresync 25 mg/30 mg filmtabletta
25 mg alogliptinnek és 30 mg pioglitazonnak megfelelő alogliptin-benzoát, illetve pioglitazon-hidroklorid tablettánként.
Ismert hatású segédanyagok
121 mg laktóz (monohidrát formában) tablettánként.
Incresync 25 mg/45 mg filmtabletta
25 mg alogliptinnek és 45 mg pioglitazonnak megfelelő alogliptin-benzoát illetve pioglitazon-hidroklorid tablettánként.
Ismert hatású segédanyagok
105 mg laktóz (monohidrát formában) tablettánként.
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.



Javallat

4.1 Terápiás javallatok
Az Incresync másod- és harmadvonalú kezelésként javallott felnőtt, 18 éves és annál idősebb, a 2-es típusú diabetes mellitusban szenvedő betegek kezelésére:
- diéta és testmozgás mellett kiegészítő terápiaként olyan felnőtt betegek (főként túlsúlyos) glykaemiás kontrolljának javítására javallott, akiknek kontrollja pioglitazonnal önmagában nem megfelelő, és akiknél a metformin ellenjavallat vagy intolerancia miatt nem alkalmazható.
- metforminnal kombinációban (azaz hármas kombinációs terápiaként) diéta és testmozgás mellett olyan felnőtt betegek (főként túlsúlyos) glykaemiás kontrolljának javítására ajánlott, akiknek kontrollja nem megfelelő metformin és pioglitazon maximálisan tolerálható dózisa mellett.
Az Incresync alkalmazható továbbá a külön adott alogliptin és pioglitazon tabletták helyettesítésére azoknál a 18 éves vagy idősebb, 2-es típusú diabetesben szenvedő betegeknél, akiket már kezelnek ezzel a kombinációval.
Az Incresync terápia megkezdése után 3-6 hónappal a betegeket felül kell vizsgálni a terápiára adott válasz alkalmasságának (pl. HbA1c-csökkenés) értékelése céljából. Azon betegeknél, akinél nem jelentkezik megfelelő válasz, az Incresync adását meg kell szüntetni. A tartós pioglitazon terápia lehetséges kockázatainak fényében, a felírónak a további rutin ellenőrzésekkor igazolnia kell, hogy az Incresync előnye fennáll (lásd 4.4 pont).



Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás
Adagolás
A különböző adagolási sémákhoz az Incresync elérhető 25 mg/30 mg-os, 25 mg/45 mg-os és 12,5 mg/30 mg-os hatáserősségű filmtablettaként.
Felnőttek (? 18 éves)
A dózist a beteg jelenlegi kezelési sémája alapján egyedileg kell megállapítani.
Olyan betegeknél, akik a metformint nem tolerálják, vagy akiknél a metformin ellenjavallt, önmagában pioglitazonnal nem kontrollálhatók megfelelően, az Incresync ajánlott adagja egy 25 mg/30 mg-os vagy 25 mg/45 mg-os tabletta naponta egyszer, a már szedett pioglitazon dózisától függően.
Azon betegeknél, akik pioglitazon és a metformin maximális tolerálható dózisának kettős terápiájával nem kontrollálhatók megfelelően, a metformin dózisát fenn kell tartani, és egyidejűleg Incresyncet kell adni. Az ajánlott adag egy 25 mg/30 mg-os vagy 25 mg/45 mg-os tabletta naponta egyszer, a már szedett pioglitazon dózisától függően.
Óvatosan kell eljárni, ha az alogliptint tiazolidindionnal és metforminnal alkalmazzák, mivel a hypoglykaemia fokozott kockázatát figyelték meg ezen hármas terápia esetén (lásd 4.4 pont). Hypoglykaemia esetén a tiazolidindion vagy a metformin alacsonyabb dózisa mérlegelhető.
Azoknál a betegeknél, akik külön alogliptin és pioglitazon tablettákról váltanak, mind az alogliptin, mind a pioglitazon a már alkalmazott napi dózisban adagolandó.
Maximális napi dózis
Az ajánlott maximális 25 mg-os alogliptin és 45 mg-os pioglitazon dózist nem szabad túllépni.
Különleges betegcsoportok
Idősek (? 65 éves)
Dózismódosítás az életkor alapján nem szükséges (lásd 4.4 pont). Azonban előrehaladott korú betegeknél, az ebben a betegcsoportban potenciálisan csökkent veseműködés miatt, az alogliptin adagolásának konzervatívnak kell lennie.
Vesekárosodás
Enyhe vesekárosodásban (kreatinin clearance (CrCl) > 50 - ? 80 ml/perc) szenvedő betegeknél az Incresync dózisának módosítása nem szükséges (lásd 5.2 pont).
Közepesen súlyos vesekárosodásban (CrCl ? 30 - ? 50 ml/perc) szenvedő betegek részére az alogliptin ajánlott dózisának felét kell adni. Ezért a közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek részére napi egy 12,5 mg/30 mg-os tabletta ajánlott (lásd 5.2 pont).
Az Incresync nem ajánlott súlyos vesekárosodásban (CrCl < 30 ml/perc) szenvedő vagy végstádiumú vesebetegségben szenvedő, dialízisre szoruló betegek részére.
A vesefunkció megfelelő vizsgálata ajánlott az Incresync megkezdése előtt majd utána rendszeresen (lásd 4.4 pont).
Májkárosodás
Az Incresync nem alkalmazható májkárosodott betegeknél (lásd 4.3, 4.4 és 5.2 pont).
Gyermekek és serdülők
Az Incresync biztonságosságát és hatásosságát 18 évesnél fiatalabb gyermekek és serdülők esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.
Az alkalmazás módja
Oralis alkalmazásra.
Az Incresyncet naponta egyszer kell bevenni étellel vagy anélkül. A tablettát egészben, vízzel kell lenyelni.
Ha egy dózis kimaradt, azonnal be kell venni, amint a betegnek eszébe jut. Ugyanazon a napon nem szabad kétszeres dózist bevenni.



Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Általános
Az Incresync nem alkalmazható 1-es típusú diabetes mellitusban szenvedő betegeknél. Az Incresync nem helyettesíti az inzulint, inzulint igénylő betegeknél.
Folyadékretenció és szívelégtelenség
A pioglitazon folyadékvisszatartást okozhat, mely súlyosbíthatja vagy kiválthatja a szívelégtelenséget. Azon betegek kezelésekor, akiknél fennáll a pangásos szívelégtelenség kialakulásának legalább egy kockázati tényezője (pl. előzetes myocardialis infarctus vagy tüneteket okozó coronaria betegség vagy idősek), az orvosnak a rendelkezésre álló legkisebb adaggal kell kezdeni a pioglitazon terápiát, és a dózist fokozatosan kell emelni. A betegeknél figyelni kell a szívelégtelenség okozta panaszokat és tüneteket, a testtömeg növekedését vagy az ödémát, különösen azoknál, akiknél csökkent a szív rezerv kapacitása. A forgalomba hozatalt követően egyes esetekben szívelégtelenséget jelentettek pioglitazon és inzulin kombinált alkalmazása esetén vagy olyan betegeknél, akiknek a kórtörténetében szívelégtelenség szerepelt. A betegeknél a pioglitazon és az inzulin kombinált alkalmazása esetén figyelni kell a szívelégtelenség okozta panaszokat és tüneteket, a testtömeg növekedését vagy az ödémát. Mivel mind az inzulin mind a pioglitazon társul folyadékretencióval, egyidejű adásuk fokozhatja az oedema kockázatát. Pioglitazont és nem szteroid gyulladáscsökkentőket (NSAID-ok), köztük szelektív COX-2-gátlókat egyidejűleg alkalmazó betegeknél perifériás oedema és szívelégtelenség forgalomba hozatal utáni eseteit is jelentették. A kardiális állapot bármely romlása esetén az Incresync kezelést fel kell függeszteni.
Egy kardiovaszkuláris végpontú pioglitazon-vizsgálatot végeztek olyan 75 év alatti, 2-es típusú diabetesben szenvedő betegek bevonásával, akiknél már fennállt jelentős nagyérbetegség. A korábban elkezdett antidiabetikus és kardiovaszkuláris kezelés mellé pioglitazont vagy placebót adtak legfeljebb 3,5 évig. Ez a vizsgálat a szívelégtelenségről szóló jelentések számának emelkedését mutatta, mindazonáltal ez nem vezetett a mortalitás növekedéséhez ebben a vizsgálatban.
Idős betegek
Az életkor-függő kockázatok (különösen a pioglitazon-kezeléshez társult hólyagtumor, törések és szívelégtelenség) fényében idős betegek Incresync kezelése előtt és alatt gondosan mérlegelni kell az előnyök és kockázatok arányát.
Hólyagtumor
Kontrollos klinikai vizsgálatok metaanalízise szerint hólyagtumor eseteit gyakrabban jelentették a pioglitazonnal kezelt (12 506 beteg közül 19 esetben, 0,15%), mint a kontroll csoportban (10 212 beteg közül 7 esetben, 0,07%) HR = 2,64 (95% CI 1,11-6,31; p = 0,029). Azon betegek kizárása után, akik a gyógyszert a hólyagtumor diagnózisát megelőzően kevesebb, mint egy évig kapták, a pioglitazon csoportban 7 eset (0,06%), míg a kontroll csoportban 2 eset (0,02%) maradt. Epidemiológiai vizsgálatok eredményei szintén arra engedtek következtetni, hogy a pioglitazonnal kezelt diabeteses betegeknél fennáll a hólyagrák kismértékben fokozott kockázata, azonban nem minden vizsgálatban azonosítottak statisztikailag szignifikáns kockázatnövekedést.
Az Incresync kezelés megkezdése előtt a hólyagtumor kockázati tényezőit értékelni kell (a kockázatok között szerepel az életkor, a dohányzás, bizonyos foglalkozási és kemoterápiás gyógyszerek expozíciója, pl. ciklofoszfamid vagy korábbi sugárkezelés a medence területén). A kezelés megkezdése előtt minden makroszkópos hematuriát ki kell vizsgálni.
A betegeknek tanácsolni kell, hogy azonnal forduljanak orvosukhoz tanácsért, ha a kezelés során makroszkópos hematuria vagy egyéb tünetek, pl. dysuria vagy sürgető vizelési inger jelentkezik.
A májfunkció ellenőrzése
A forgalomba hozatal után hepatocellularis diszfunkció eseteit ritkán jelentették (lásd 4.8 pont). Forgalomba hozatalt követően hepaticus diszfunkcióról, köztük májelégtelenségről szóló jelentések érkeztek alogliptin esetén. Az Incresynckel kezelt betegekben emiatt a májenzimek időszakos monitorozása ajánlott. A májenzimeket a terápia megkezdése előtt minden betegnél ellenőrizni kell. Incresync terápia nem kezdhető olyan betegeknél, akiknél magas kiindulási májenzimszinteket mértek (az ALT > 2,5-szerese a normálérték felső határának), vagy májbetegségre utaló bármely egyéb bizonyíték esetén.
Az Incresync terápia megkezdését követően a májenzim-szintek időszakos ellenőrzése ajánlott a klinikai kép alapján. Ha az ALT szint a normálérték felső határának háromszorosa fölé emelkedik a terápia során, a májenzimszinteket a lehető leghamarabb újra meg kell határozni. Ha az ALT-szint a normálérték felső határának háromszorosa felett marad, a kezelést fel kell függeszteni. Ha bármely betegnél rendellenes májműködésére utaló tünetek jelennek meg, köztük nem magyarázható hányinger, hányás, hasi fájdalom, fáradtság, anorexia és/vagy sötét színű vizelet is lehet, a májenzimeket ellenőrizni kell. A beteg Incresync terápiájának a laboratóriumi értékelésekig történő folytatásáról való döntést a klinikai állapot megítélése alapján kell meghozni. Ha sárgaság alakul ki, a gyógyszer alkalmazását fel kell függeszteni.
Vesekárosodás
Mivel a közepesen súlyos, vagy a súlyos vesekárosodásban vagy végstádiumú vesebetegségben szenvedő, dialízisre szoruló betegeknél az alogliptin dózisának módosítása szükséges, ezért a vesefunkció megfelelő monitorozása ajánlott az Incresync megkezdése előtt, majd utána rendszeresen (lásd 4.2 pont).
Az Incresync nem ajánlott súlyos vesekárosodásban szenvedő vagy végstádiumú vesebetegségben szenvedő, dialízisre szoruló betegek részére. Dializált betegekben a pioglitazon és alogliptin alkalmazásáról nem áll rendelkezésre információ, ezért ilyen betegeknek az alogliptin és pioglitazon nem adható együtt (lásd 4.2 és 5.2 pont).
Hízás
A pioglitazon klinikai vizsgálatai során dózisfüggő testtömeg-gyarapodást észleltek, mely a zsírszövet felszaporodásának és esetenként a folyadék retenciójának következménye lehet. Néhány esetben a testtömeg-növekedés a szívelégtelenség egyik tünete lehet, ezért a testtömeg szoros ellenőrzése szükséges. A cukorbetegség kezelésének része az étrend-szabályozás. A betegeket figyelmeztetni kell a kalóriakontrollált étrend szigorú betartására.
Hematológia
Pioglitazon terápia során az átlagos hemoglobin és a hematokrit kismértékben csökkent (4%-os, ill. 4,1%-os relatív csökkenés), amely összhangban áll a hemodilúcióval. Hasonló változásokat tapasztaltak a pioglitazonnal végzett összehasonlító, kontrollos vizsgálatokban a metforminnal (3-4%-os hemoglobin és 3,6-4,1%-os hematokrit relatív csökkenés), valamint kisebb mértékben a szulfanilureával és inzulinnal kezelt betegek (1-2%-os hemoglobin és 1-3,2%-os hematokrit relatív csökkenés) esetén is.
Alkalmazás más antihyperglykaemiás gyógyszerekkel és a hypoglykaemia
Metforminnal való kombináció esetén a hypoglykaemia fokozott kockázata miatt, ha ezt a kombinációt alkalmazzák, a hypoglykaemia kockázatának csökkentése érdekében a metformin vagy a pioglitazon komponens alacsonyabb dózisa mérlegelhető (lásd 4.2 pont).
Nem vizsgált kombinációk
Az Incresync biztonságosságát és hatásosságát szulfanilureával hármas terápiában még nem állapították meg, így alkalmazása nem ajánlott.
Az Incresync nem alkalmazható inzulinnal kombinálva, mivel ezen kombináció biztonságosságát és hatásosságát még nem állapították meg.
Szembetegségek
Tiazolidindionokkal, köztük pioglitazonnal kapcsolatban a forgalomba hozatalt követően újonnan jelentkező vagy rosszabbodó, csökkent látásélességgel járó diabeteses macula oedemát jelentettek. Ezen betegek közül sok jelentett egyidejű perifériás ödámát. Nem tisztázott, hogy van-e közvetlen kapcsolat a pioglitazon és a macula oedema között, de a felírónak gondolnia kell a macula oedema lehetőségére, ha az Incresyncet szedő beteg a látásélesség zavarairól számol be. A megfelelő szemészeti beutalást mérlegelni kell.
Túlérzékenységi reakciók
Túlérzékenységi reakciókat, köztük anafilaxiás reakciókat, angiooedemát, és exfoliatív bőrreakciókat beleértve a Stevens-Johnson-szindrómát és erythema multiformét figyeltek meg DPP-4-gátlóknál, és spontán jelentettek alogliptinnél a forgalomba hozatalt követően. Az alogliptin klinikai vizsgálataiban anafilaxiás reakciókat kis gyakorisággal jelentettek.
Pancreatitis acuta
DPP-4-gátlók alkalmazása pancreatitis acuta kialakulásának kockázatával társult. 13 vizsgálat adatainak összesített elemzésében a pancreatitis jelentések teljes aránya 25 mg alogliptinnel, 12,5 mg alogliptinnel, aktív kontrollal vagy placebóval kezelt betegekben, sorrendben 2, 1, 1 illetve 0 esemény volt 1000 betegévenként. A kardiovaszkularis kimenetel vizsgálatban a pancreatitisről szóló jelentések aránya az alogliptinnel vagy placebóval kezelt betegeknél sorrendben 3 illetve 2 esemény volt 1000 betegévenként. Forgalomba hozatalt követően spontán jelentettek pancreatitis acuta mellékhatásokat. A betegeket tájékoztatni kell a pancreatitis acuta jellemző tüneteiről: tartós, erős hasi fájdalom, mely a hát felé sugározhat. Pancreatitis gyanúja esetén az Incresync adását le kell állítani. Ha a pancreatitis acuta beigazolódik az Incresync adását nem szabad újrakezdeni. Ha a beteg kórtörténetében pancreatitis szerepel, elővigyázatosság javasolt.
Bullózus pemphigoid
A forgalomba hozatalt követően a DPP-4 inhibitorokat, köztük az alogliptint szedő betegeknél bullózus pemphigoid előfordulására vonatkozó jelentések érkeztek. Bullózus pemphigoid gyanúja esetén az alogliptin szedését abba kell hagyni.
Egyebek
Nőknél a csonttörések fokozott gyakoriságát észlelték több, mint 8100 pioglitazonnal és 7400 összehasonlító szerrel legfeljebb 3,5 évig kezelt betegen végzett randomizált, kontrollos, kettős-vak, klinikai vizsgálatokból származó csonttörés mellékhatások összesített elemzésekor.
Töréseket a pioglitazont szedő nők 2,6%-ánál figyeltek meg, szemben az összehasonlító szerrel kezelt nők 1,7%-ával. Nem észlelték a törések arányának emelkedését pioglitazonnal (1,3%) versus összehasonlító szerrel (1,5%) kezelt férfiaknál.
A számított törési gyakoriság 1,9 törés/100 betegév volt pioglitazonnal kezelt nőknél és 1,1 törés/100 betegév összehasonlító szerrel kezelt nőknél. A nőkre vonatkozó megfigyelt törési kockázat többlet ebben a pioglitazon adatcsoportban ezért 0,8 törés/100 kezelt betegév.
A kardiovaszkuláris kockázat 3,5 évig tartó PROactive vizsgálatában 44/870 pioglitazonnal kezelt nőbeteg (5,1%; 1,0 törés/100 betegév) tapasztalt töréseket szemben az összehasonlító szerrel kezelt 23/905 nőbeteggel (2,5%; 0,5 törés/100 betegév). Nem észlelték a törések arányának emelkedését pioglitazonnal (1,7%) versus összehasonlító szerrel (2,1%) kezelt férfiaknál.
Néhány epidemiológiai vizsgálat a csonttörések hasonlóan emelkedett kockázatára utalt férfiaknál és nőknél. A csonttörés kockázatát figyelembe kell venni az Incresynckel kezelt betegek tartós gondozásakor (lásd 4.8 pont).
Az inzulin hatásának fokozódása következtében a policisztás ovarium szindrómában szenvedő betegeknél a pioglitazon kezelés az ovuláció visszatértét eredményezheti. Ezeket a betegeket veszélyeztetheti a terhesség kialakulása. A betegeket ezért figyelmeztetni kell a terhesség kockázatára, továbbá, ha a beteg teherbe kíván esni vagy a terhesség bekövetkezik, az Incresync kezelést meg kell szakítani (lásd 4.6 pont).
Incresync óvatosan használandó citokróm P450 2C8-gátlók (pl. gemfibrozil) és induktorok (pl. rifampicin) egyidejű alkalmazásakor. A glykaemiás kontrollt szorosan ellenőrizni kell. A pioglitazon dózisának módosítása az ajánlott adagolási rendben vagy a diabetes kezelésének megváltoztatása megfontolandó (lásd 4.5 pont).
Az Incresync tabletta laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.
A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Az Incresync nem vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Azonban olyan betegek, akik látászavarokat észlelnek, óvatosan vezessenek gépjárművet vagy kezeljenek gépeket. A betegeket figyelmeztetni kell a hypoglykaemia kockázatára, amennyiben az Incresync más, ismerten hypoglykaemiát okozó antidiabetikus gyógyszerekkel kombinációban kerül alkalmazásra.

4.9 Túladagolás
Nem állnak rendelkezésre az Incresync túladagolására vonatkozó adatok.
Alogliptin
Klinikai vizsgálatokban az alogliptin legmagasabb alkalmazott dózisa egészséges önkénteseknél az egyszeri 800 mg-os adag illetve 2-es típusú diabetesben szenvedő betegeknél 14 napig a napi egyszeri
400 mg-os adag (az ajánlott napi 25 mg-os alogliptin dózis sorrendben 32-szeresének, illetve 16-szorosának felel meg) történt.
Pioglitazon
Klinikai vizsgálatokban a betegek az ajánlott legmagasabb 45 mg/nap-os dózisnál többet vettek be. A legnagyobb jelentett bevitel 120 mg/nap volt 4 napig, majd 180 mg/nap 7 napig, mely semmilyen tünettel nem társult.
Hypoglykaemia előfordulhat szulfanilureákkal vagy inzulinnal kombinációban.
Kezelés
Túladagolás esetén megfelelő szupportív intézkedéseket kell alkalmazni, a beteg klinikai állapotához igazodva.
Hemodialízis az alogliptin minimális mennyiségét távolítja el (egy 3 órás hemodialízis kezelés során az anyag kb. 7%-a került eltávolításra). Túladagoláskor a hemodialízis klinikai haszna emiatt csekély.
Nem ismert, hogy a peritoneális dialízis eltávolítja-e az alogliptint.



Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
Egészséges egyéneken napi egyszeri 25 mg alogliptin és napi egyszeri 45 mg pioglitazon 12 napos egyidejű alkalmazásának nem volt klinikailag releváns hatása az alogliptin, a pioglitazon és aktív metabolitjaik farmakokinetikájára.
Specifikus farmakokinetikai gyógyszerkölcsönhatás-vizsgálatokat nem végeztek Incresynckel. A következő szakasz körvonalazza az Incresync egyes összetevőinél (alogliptin/pioglitazon) megfigyelt kölcsönhatásokat, ahogy azok az alkalmazási előírásaikban szerepelnek.
Kölcsönhatások pioglitazonnal
Pioglitazon és gemfibrozil (citokróm P450 2C8-gátló) együttes alkalmazásakor a pioglitazon AUC-értékének háromszoros növekedéséről számoltak be. Mivel a dózisfüggő nemkívánatos események gyakorisága fokozódhat, gemfibrozillal történő együttes alkalmazás esetén szükséges lehet a pioglitazon adagjának csökkentése. A glykaemiás kontroll szoros ellenőrzése megfontolandó (lásd 4.4 pont).
Pioglitazon és rifampicin (citokróm P450 2C8 induktor) együttes alkalmazásakor a pioglitazon AUC-értékének 54%-os csökkenéséről számoltak be. Rifampicinnel együttes alkalmazás esetén szükséges lehet a pioglitazon adagjának emelése. A glykaemiás kontroll szoros ellenőrzése megfontolandó (lásd 4.4 pont).
Gyógyszerkölcsönhatás vizsgálatok kimutatták, hogy a pioglitazonnak nincs lényeges hatása a digoxin, a warfarin, a fenprokumon és a metformin farmakokinetikájára ill. farmakodinamikájára. Pioglitazon és szulfonilureák együttes alkalmazása látszólag nem gyakorol hatást a szulfonilurea farmakokinetikájára. Humán vizsgálatok nem utalnak az indukálható fő citokróm P450, az 1A, a 2C8/9 és a 3A4A indukciójára. In vitro vizsgálatok nem mutattak ki gátló hatást egyetlen citokróm P450 izoenzim esetében sem. Ezen enzimek által lebontott hatóanyagokkal (pl. orális fogamzásgátlók, ciklosporin, kalciumcsatorna-gátlók, HMGCoA-reduktáz gátlók) kölcsönhatások nem várhatók.
Más gyógyszerek hatásai az alogliptinre
Az alogliptin elsősorban változatlan formában választódik ki a vizeletbe. A citokróm (CYP) P450 enzimrendszeren való metabolizmusa elhanyagolható (lásd 5.2 pont). CYP-gátlókkal való interakció így nem várható és interakciót eddig nem mutattak ki.
Klinikai interakciós vizsgálatokból származó adatok azt is igazolták, hogy a gemfibrozilnak (egy CYP2C8/9-gátló), a flukonazolnak (egy CYP2C9-gátló), a ketokonazolnak (egy CYP3A4-gátló), a ciklosporinnak (egy p-glikoprotein-gátló), a voglibóznak (egy alfa-glükozidáz-gátló) a digoxinnak, a metforminnak, a cimetidinnek, a pioglitazonnak vagy az atorvasztatinnak nincs klinikailag releváns hatása az alogliptin farmakokinetikájára.
Az alogliptin hatásai más gyógyszerekre
In vitro vizsgálatok arra utalnak, hogy az alogliptin nem gátolja és nem is serkenti a CYP450 izoenzimeket az ajánlott 25 mg-os alogliptin dózisnál elért koncentrációkban (lásd 5.2 pont). Igy nem várható interakció a CYP450 izoenzimek szubsztrátjaival és interakciót eddig nem mutattak ki. In vitro vizsgálatokban az alogliptin nem bizonyult a vesében zajló hatóanyag-diszpozíció kulcs transzporterei, a szerves anion transzporter-1, a szerves anion transzporter-3 vagy a szerves kation transzporter-2 (OCT2) sem szubsztrátjának, sem gátlójának. Klinikai adatok nem utalnak interakcióra p-glikoprotein-gátlókkal vagy szubsztrátokkal.
Klinikai vizsgálatokban az alogliptinnek nem volt klinikailag releváns hatása a koffein, az (R)-warfarin, a pioglitazon, a gliburid, a tolbutamid, az (S)-warfarin, a dextrometorfán, az atorvasztatin, a midazolám, egy orális fogamzásgátló (noretindron és etinil-ösztradiol), a digoxin, a fexofenadin, a metformin vagy a cimetidin farmakokinetikájára, bár az in vivo bizonyíték alapján kisfokú tendenciát mutatott a CYP1A2, CYP3A4, CYP2D6, CYP2C9, p-glikoprotein és az OCT2 szubsztrátjaival való interakció előidézésre.
Egészséges önkéntesekben warfarinnal egyidejűleg adva az alogliptinnek nem volt hatása a protrombin időre vagy az International Normalised Ratio (INR) értékre.
Alogliptin kombinációja más antidiabetikus gyógyszerekkel
Metforminnal, pioglitazonnal (tiazolidindion), voglibózzal (alfa-glükozidáz-gátló) és gliburiddal (szulfanilurea) végzett alogliptin vizsgálatok eredményei nem mutattak klinikailag releváns farmakokinetikai kölcsönhatásokat.

6.2 Inkompatibilitások
Nem értelmezhető.



Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A biztonságossági profil összefoglalása
A pancreatitis acuta egy súlyos mellékhatás, amely az Incresync alogliptin komponensének tulajdonítható (lásd 4.4 pont). A túlérzékenységi reakciók, beleértve a Stevens-Johnson szindrómát, az anfilaxiás reakciókat, az angiooedemát is, súlyos mellékhatások, amelyek az Incresync alogliptin komponensének tulajdoníthatók (lásd 4.4 pont). Egyéb nemkívánatos reakciók, mint felsőlégúti fertőzések, sinusitis, fejfájás, hypoglycaemia, hányinger, hízás és ödéma gyakran előfordulhatnak (? 1/100 - < 1/10).
Az Incresync hatásosságának és biztonságosságának alátámasztására végzett klinikai vizsgálatokat különálló alogliptin és pioglitazon tabletták egyidejű alkalmazásával végezték. A bioekvivalencia vizsgálatok eredményei azonban igazolták, hogy az Incresync filmtabletták bioekvivalensek a különálló tablettaként egyidejűleg adott alogliptin és pioglitazon vonatkozó dózisaival.
A közölt információ összesen 3504, 2-es típusú diabetesben szenvedő betegen történt vizsgálaton alapul, köztük 1908, olyan beteget kezeltek alogliptinnel és pioglitazonnal, akik 4, III. fázisú, kettős-vak, placebo- vagy aktív kontrollos klinikai vizsgálatban vettek részt. Ezen vizsgálatok értékelték az egyidejűleg alkalmazott alogliptin és pioglitazon glykaemiás kontrollra gyakorolt hatásait, biztonságosságukat kezdő kombinációs terápiaként, kettős terápiaként kezdetben pioglitazon monoterápiával (metforminnal vagy szulfanilureával illetve anélkül) kezelt betegeken, és metforminhoz hozzáadott terápiaként.
A mellékhatások táblázatos felsorolása
A mellékhatások felsorolása szervrendszer és gyakoriság szerinti. A gyakoriságok definíciója: nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 < 1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000); nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
1. táblázat: Mellékhatások
Szervrendszer Mellékhatás
A mellékhatások gyakorisága

Alogliptin
Pioglitazon
Incresync
Fertőző betegségek és parazitafertőzések

felsőlégúti fertőzések
gyakori
gyakori
gyakori
nasopharyngitis
gyakori


sinusitis

nem gyakori
gyakori
Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)

hólyagtumor

nem gyakori

Immunrendszeri betegségek és tünetek

túlérzékenység
nem ismert


túlérzékenység és allergiás reakciók

nem ismert

Anyagcsere és táplálkozási betegségek és tünetek

hypoglykaemia
gyakori

gyakori
Idegrendszeri betegségek és tünetek

fejfájás
gyakori

gyakori
hypaesthesia

gyakori

álmatlanság

nem gyakori

Szembetegségek és szemészeti tünetek

látászavar

gyakori

macula oedema

nem ismert

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

hasi fájdalom
gyakori

gyakori
gastroesophagealis reflux betegség
gyakori


hasmenés
gyakori


dyspepsia


gyakori
hányinger


gyakori
pancreatitis acuta
nem ismert


Máj- és epebetegségek, illetve tünetek

májműködési zavar, köztük májelégtelenség
nem ismert


A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

viszketés
gyakori

gyakori
kiütés
gyakori


exfoliatív bőrbetegségek, köztük Stevens-Johnson szindróma
nem ismert


erythema multiforme
nem ismert


angiooedema
nem ismert


csalánkiütés
nem ismert


bullózus pemphigoid
nem ismert


A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

myalgia


gyakori
csonttörés

gyakori

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

perifériás oedema


gyakori
testtömeg gyarapodás


gyakori
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek

interstitialis nephritis
nem ismert


Szervrendszer Mellékhatás
A mellékhatások gyakorisága

Alogliptin
Pioglitazon
Incresync
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

testtömeg gyarapodás

gyakori

emelkedett alanin-aminotranszferáz

nem ismert

Egyes mellékhatások leírása
A pioglitazonnal kezelt betegek túlérzékenységi reakcióinak forgalmazást követő, spontán jelentései között szerepel anafilaxia, angiooedema és csalánkiütés.
Látászavart főleg a kezelés kezdetén jelentettek, és ez a vércukorváltozásokkal van összefüggésben a lencse turgiditásának és refrakciós indexének átmeneti változása miatt, ahogy azt más hypoglykaemiás terápiáknál észlelték.
Ödémát a pioglitazonnal több mint egy évig, kontrollos klinikai vizsgálatokban kezelt betegek
6-9%-ánál jelentettek. Az összehasonlító csoportnál (szulfanilurea, metformin) az oedema aránya 2-5% volt. A jelentésekben az oedema általában enyhe-közepesen súlyos volt, és jellemzően nem igényelte a kezelés megszakítását.
Legfeljebb 3,5 év időtartamú, a pioglitazon csoportban több mint 8100 betegen és az összehasonlító gyógyszerrel kezelt csoportban 7400 betegen végzett, randomizált, összehasonlítóval kontrollált, kettős-vak klinikai vizsgálatokból származó csonttörés mellékhatások összetett elemzését végezték el. A pioglitazont szedő nőknél (2,6%) nagyobb csonttörési arányt észletek, mint az összehasonlító gyógyszerrel kezelteknél (1,7%). Nem észlelték a törések arányának emelkedését pioglitazonnal
(1,3%) versus összehasonlító szerrel (1,5%) kezelt férfiaknál. A 3,5 évig tartó PROactive vizsgálatban 44/870 pioglitazonnal kezelt nőbeteg (5,1%) tapasztalt töréseket, szemben az összehasonlító gyógyszerrel kezelt 23/905 nőbeteggel (2,5%). Nem észlelték a törések arányának emelkedését pioglitazonnal (1,7%) versus összehasonlító szerrel (2,1%) kezelt férfiaknál. A forgalomba hozatalt követően csonttöréseket jelentettek mind férfi, mind nőbetegeknél (lásd 4.4 pont).
Egy aktív, összehasonlító gyógyszerrel kontrollált klinikai vizsgálatban a monoterápiaként adott pioglitazonnál az átlagos testtömeg-gyarapodás 2-3 kg volt 1 év alatt. Ez hasonló, mint amit az aktív összehasonlító szulfanilurea csoportban láttak. Kombinációs vizsgálatokban a metforminhoz adott pioglitazon 1 év alatt 1,5 kg-os átlagos testtömeggyarapodást eredményezett, és tett hozzá a szulfanilurea 2,8 kg-jához. Összehasonlító csoportokban, szulfanilurea hozzáadása metforminhoz 1,3 kg-os átlagos testtömeg-gyarapodást, míg metformin hozzáadása egy szulfanilureához 1,0 kg-os testtömeg-csökkenést eredményezett.
A pioglitazon klinikai vizsgálataiban a normál tartomány felső értékének háromszorosát meghaladó ALT emelkedés gyakorisága azonos volt a placebónál megfigyelthez, de kisebb volt, mint amit a metformin vagy szulfanilurea összehasonlító csoportban láttak. A májenzimek átlagos szintje pioglitazon kezeléskor csökkent. A forgalomba hozatal utáni tapasztalatok szerint májenzimszint emelkedés és hepatocellularis dysfunctio esetei ritkán fordultak elő. Bár nagyon ritka esetekben, de jelentettek végzetes kimenetelt, ok-okozati összefüggés nem állapítottak meg.
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül



Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: Antidiabetikus terápia, vércukorcsökkentő szerek (per os) kombinációi.
ATC kód: A10BD09
Hatásmechanizmus és farmakodinámiás hatások
Az Incresync két, egymást kiegészítő és különböző hatásmechanizmusú antihiperglikémiás gyógyszert kombinál a 2-es típusú diabetes mellitusban szenvedő betegek glykaemiás kontrolljának javítására: az alogliptint, mely egy dipeptidil-peptidáz-4 (DPP-4)-gátlót és a pioglitazont, ami a tiazolidindionok családjának tagja. A diabetes állati modelljein végzett vizsgálatok kimutatták, hogy egyidejű alogliptin és pioglitazon kezelés mind additív, mind szinergista hatásokat kifejtett a glykaemiás kontrollra, fokozta a hasnyálmirigy inzulin tartalmát és normalizálta a béta-sejt eloszlását.
Alogliptin
Az alogliptin a DPP-4 erős és igen szelektív gátlója, több mint 10 000-szer szelektívebb a DPP-4 enzim iránt, mint más hasonló enzimek, köztük a DPP-8 és a DPP-9 iránt. A DPP-4 az inkretin hormonok, a glukagon-szerű fehérje-1 (glucagon-like peptide-1, GLP-1) és a glükózfüggő inzulinotróp polipeptid (glucose-dependent insulinotropic polypeptide, GIP) gyors lebontásában szerepet játszó fő enzim, ezek a bélben szabadulnak fel, és szintjük az étkezésre adott válaszként emelkedik. A GLP-1 és a GIP fokozza az inzulin bioszintézisét és szekrécióját a hasnyálmirigy béta-sejtjeiből, míg a GLP-1 egyaránt gátolja a glukagon szekrécióját és a máj glükóztermelését. Az alogliptin így glükózfüggő mechanizmussal javítja a glykaemiás kontrollt, mely által az inzulin elválasztás fokozott és a glukagonszint csökkent, amikor a glükózszint magas.
Pioglitazon
A pioglitazon hatásait az inzulin-rezisztencia csökkenése mediálhatja. A pioglitazon valószínűleg speciális nukleáris receptorok (peroxiszóma proliferátorral aktivált gamma receptor) aktivációja útján hat, mely állatokban a máj-, zsírszövet- és vázizomsejtek fokozott inzulin érzékenységéhez vezet. A pioglitazon kezelésről kimutatták, hogy csökkenti a máj glükóztermelését, és inzulin-rezisztencia esetén fokozza a perifériás glükózhasznosítást.
A 2-es típusú diabetes mellitusban szenvedő betegek éhomi és posztprandiális glykaemiás kontrollja javul. A jobb glykaemiás kontroll az éhomi és a posztprandiális plazma inzulinkoncentrációk csökkenésével társul.
A HOMA analízis szerint a pioglitazon javítja a béta sejtek működését, valamint az inzulinérzékenységet is fokozza. Két éven át tartó klinikai vizsgálatok e hatás fennmaradását mutatták.
Egy évig tartó klinikai vizsgálatokban a pioglitazon rendre statisztikailag szignifikáns mértékben csökkentette az albumin/kreatinin arányt a kiinduláshoz képest.
A pioglitazon (45 mg monoterápiában versus placebo) hatását 2-es típusú diabetesben egy kisméretű, 18 hetes vizsgálatban tanulmányozták. A pioglitazon jelentős testtömeg-növekedéssel társult. A visceralis zsírállomány jelentős csökkent, míg az extra-abdominalis zsírtömeg mennyisége nőtt. A testzsír-eloszlás pioglitazon adásakor végbemenő hasonló változásait az inzulinérzékenység javulása kísérte. A klinikai vizsgálatok többségében a placebóhoz képest csökkent plazma össztriglicerid- és szabad zsírsav-koncentrációkat, valamint a HDL-koleszterinszintek emelkedését figyelték meg, az LDL-koleszterinszintek kismértékű, de klinikailag nem jelentős növekedésével.
Legfeljebb két évig tartó klinikai vizsgálatokban a pioglitazon a placebóhoz-, metforminhoz vagy gliklazidhoz képest csökkentette a teljes plazma triglicerid- és szabad zsírsavszintet, és növelte a HDL-koleszterint. Placebóval összehasonlítva a pioglitazon nem növelte statisztikailag szignifikáns mértékben az LDL-koleszterin szinteket, míg metformin és gliklazid kezelés esetében csökkenést tapasztaltak. Egy 20 hetes vizsgálatban az éhomi trigliceridek csökkentése mellett a pioglitazon a trigliceridek felszívódásának és májban történő szintézisének csökkentése révén csökkentette a posztprandiális hypertrigliceridaemiát is. Ezek a hatások függetlenek voltak a pioglitazon glykaemiára gyakorolt hatásaitól, és statisztikailag szignifikáns mértékben eltértek a glibenklamid hatásától.
Klinikai hatásosság
Az Incresync hatásosságának és biztonságosságának alátámasztására végzett klinikai vizsgálatokat különálló alogliptin és pioglitazon tabletták egyidejű alkalmazásával végezték. A bioekvivalencia vizsgálatok eredményei azonban igazolták, hogy az Incresync filmtabletták bioekvivalensek a különálló tablettaként egyidejűleg adott alogliptin és pioglitazon megfelelő dózisaival.
Az alogliptin és pioglitazon egyidejű alkalmazását vizsgálták kettős terápiaként olyan betegeknél, akiket kezdetben pioglitazon monoterápiával kezeltek (metforminnal vagy egy szulfanilureával vagy azok nélkül) metforminhoz hozzáadott terápiaként.
25 mg alogliptin adása 2-es típusú diabetesben szenvedő betegeknek a DPP-4 gátlás maximumát 1-2 órán belül elérte és a gátlás meghaladta a 93%-ot mind egyszeri 25 mg-os dózis, mind 14 napig tartó napi egyszeri adagolás után. A DPP-4 gátlása 81% felett maradt 24 órával a 14 napig tartó adagolás után. Amikor a 4 órás posztprandiális glükóz koncentrációkat átlagolták a reggeli, ebéd és vacsora tekintetében a 25 mg-os alogliptinnel 14 napig tartó kezelés a kiindulási értékhez képest átlagosan -35,2 mg/dl-es, placebóra korrigált csökkenést okozott.
Mind az önmagában adott 25 mg alogliptin, mind a 30 mg pioglitazonnal kombinált 25 mg alogliptin szignifikáns csökkenést mutatott a posztprandiális glükóz és posztprandiális glukagon értékekben, egyben szignifikánsan emelve a posztprandiális GLP-1 szinteket a 16. héten, placebóval összehasonlítva (p < 0,05). Továbbá 25 mg alogliptin önmagában illetve 30 mg pioglitazonnal kombinációban statisztikailag szignifikáns (p < 0,001) csökkenést eredményezett az össztrigliceridben a 16. héten, amit a placebóhoz viszonyított, a kiindulási értékben bekövetkezett további posztprandiális AUC(0-8) változással mértek.
Összesen 3504, II. típusú diabetesben szenvedő, köztük 1908 alogliptinnel és pioglitazonnal kezelt beteg vett részt 4, III. fázisú, kettős-vak, placebo- vagy aktív kontrollos klinikai vizsgálatban, amit az egyidejűleg adott alogliptin és pioglitazon glykaemiás kontrollra gyakorolt hatásainak és biztonságosságuk értékelésére végeztek. Ezekben a vizsgálatokban 312 alogliptinnel és pioglitazonnal kezelt beteg volt ? 65 éves. A vizsgálatokban 1269, enyhe vesekárosodásban szenvedő és 161 közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő beteg vett részt, akiket alogliptinnel és pioglitazonnal kezeltek.
Összességében, az ajánlott 25 mg-os napi alogliptin dózissal való kezelés pioglitazonnal kombinációban javította a glykaemiás kontrollt. Ezt a klinikailag releváns és statisztikailag szignifikáns glikált haemoglobin (HbA1c) és éhomi szérum glükóz csökkenéssel állapították meg kontrollhoz hasonlítva, a kiindulási értéktől a vizsgálat végpontjáig. A HbA1c-csökkenések hasonlóak voltak a különböző, köztük az életkor, a nem és a testtömegindex szerinti alcsoportokban, míg a rasszok (pl. fehér és nem fehér) közötti különbségek kisfokúak voltak. Klinikailag jelentős HbA1c-csökkenéseket észleltek a kontrollhoz viszonyítva a kiinduláskori alap gyógyszer dózisától függetlenül. Magasabb kiinduláskori HbA1c nagyobb HbA1c-csökkenéssel társult. Általánosságban az alogliptin testtömegre és lipidekre gyakorolt hatásai semlegesek voltak.
Alogliptin hozzáadott terápiaként pioglitazonnal
Napi egyszeri 25 mg alogliptin hozzáadása a pioglitazon terápiához (átlagos dózis = 35 mg metforminnal vagy szulfanilureával vagy azok nélkül) a kiinduláshoz viszonyított HbA1c és az éhomi szérum glükóz statisztikailag jelentős javulását eredményezte a 26. héten placebo hozzáadásához viszonyítva (2. táblázat). Klinikailag jelentős HbA1c-csökkenéseket észleltek 25 mg alogliptinnél is a placebóhoz viszonyítva függetlenül attól, hogy a beteg kapott-e egyidejű metformin vagy szulfanilurea terápiát. Szignifikánsan (p = 0,004) több, 25 mg alogliptint kapó beteg (49,2%) érte el a ? 7,0%-os HbA1c célértéket a 26. héten, mint placebót kapó (34,0%).
Alogliptin hozzáadott terápiaként pioglitazonnal és metforminnal
Napi egyszeri 25 mg alogliptin hozzáadása 30 mg pioglitazonhoz metformin-hidroklorid terápiával kombinációban (átlagos dózis = 1867,9 mg) a kiinduláshoz viszonyított HbA1c javulását eredményezte az 52. héten, mely mind nem rosszabb, mind jobb volt, mint amit 45 mg pioglitazon metformin-hidroklorid terápiával kombinációban eredményezett (átlagos dózis = 1847,6 mg, 3. táblázat). A 25 mg alogliptin plusz 30 mg pioglitazon esetén megfigyelt szignifikáns HbA1c-csökkenések következetesen jelen voltak a teljes, 52 hetes kezelési periódusban 45 mg pioglitazonal és metforminnal összehasonlítva (p < 0,001 minden időpontban). Továbbá az éhomi szérum glükóz átlagos változása a kiindulástól az 52. hétig 25 mg alogliptin plusz 30 mg pioglitazon és metformin esetén szignifikánsan nagyobb volt, mint 45 mg pioglitazon és metformin esetén (< 0,001). Szignifikánsan (p < 0,001) több, 25 mg alogliptint és 30 mg pioglitazont és metformint kapó beteg (33,2%) érte el a ? 7,0%-os HbA1c célértéket az 52. héten, mint a 45 mg pioglitazont és metformint kapó (21,3%).
2. táblázat: A HbA1c változása (%) 25 mg alogliptinnél a kiinduláshoz képest a 26. héten placebo-kontrollos vizsgálat szerint (FAS, LOCF)
Vizsgálat
Átlagos kiindulási HbA1c (%) (SD)
A HbA1c átlagos változása a
kiindulástól (%)† (SE)
A HbA1c placebóra korrigált változása a kiindulástól (%)†
(2-oldalas 95% CI)
Hozzáadásos kombinációs terápia placebo kontrollos vizsgálatai
25 mg alogliptin napi egyszer pioglitazonnal ? metformin vagy egy
szulfanilurea
(n = 195)
8,01
(0,837)
-0,80
(0,056)
-0,61* (-0,80, -0,41)
FAS = full analysis set teljes analízis szett
LOCF = last observation carried forward az utolsó megfigyelés továbbvitelével
† A legkisebb négyzetek átlagai a korábbi antihyperglykaemiás terápia státuszára és a kiindulási értékekre igazítva
* p < 0,001 placebóval vagy placebo+kombinációs kezeléssel összehasonlítva
3. táblázat: A HbA1c változása (%) 25 mg alogliptinnél a kiinduláshoz képest aktív kontrollos vizsgálat szerint (PPS, LOCF)
Vizsgálat
Átlagos kiindulási HbA1c (%) (SD)
A HbA1c átlagos változása a
kiindulástól (%)† (SE)
A HbA1c kezeléssel korrigált változása a
kiindulástól (%)†
(1-oldalas CI)
Hozzáadásos kombinációs terápia vizsgálatai
25 mg alogliptin napi egyszer pioglitazonnal + metforminnal vs
pioglitazon titrálva + metformin
változás a 26. héten
(n = 303)
változás az 52. héten
(n = 303)
8,25
(0,820)
8,25
(0,820)
-0,89
(0,042)
-0,70
(0,048)
-0,47*
(-végtelen, -0,35)
-0,42*
(-végtelen, -0,28)
PPS = per protocol set - protokoll szett szerint
LOCF = last observation carried forward - az utolsó megfigyelés továbbvitelével * a "nem rosszabb, mint" és a "jobb, mint" statisztikailag igazolt
† A legkisebb négyzetek átlagai a korábbi antihyperglykaemiás terápia státuszára és a kiindulási értékekre igazítva
Vesekárosodott betegek
Incresync (a jóváhagyott hatáserősségekben) nem ajánlott súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknek vagy hemodialízist igénylő végstádiumú vesebetegségben szenvedőknek (lásd 4.2 pont).
Idősek (? 65 éves)
Az alogliptin és pioglitazon ajánlott dózisainak hatásosságát és biztonságosságát 2-es típusú diabetesben szenvedő és ? 65 éves betegek esetén értékelték, és megegyezőnek találták a < 65 éves betegeknél kapott jellemzőkkel.
Klinikai biztonságosság
Kardiovaszkuláris biztonságosság
13 vizsgálat adatainak összevont analízisében a kardiovaszkuláris eredetű halálozás, nem végzetes myocardialis infarctus és nem végzetes stroke együttes incidenciája összevethető volt a 25 mg alogliptinnel, aktív kontrollal vagy placebóval kezelt betegeknél.
Továbbá 5380, meglévő, nagy kardiovaszkuláris kockázattal rendelkező olyan betegnél, akiknél nemrég (15-90 napja) akut coronaria esemény zajlott le, a standard kezeléshez adott alogliptin főbb kardiovaszkuláris nemkívánatos eseményekre (major adverse cardiovascular events - MACE), köztük beleértve a kardiovaszkuláris eredetű halálozás, a nem végzetes myocardialis infarctus és a nem végzetes stroke alkotta összetett végpont bármely eseményének első előfordulásáig eltelt időre gyakorolt, placebóhoz viszonyított hatásának értékelésére egy prospektív, randomizált, kardiovaszkuláris végpontú, biztonságossági vizsgálatot végeztek. A vizsgálat megkezdésekor a betegek átlagos életkora 61 év, a diabetes átlagos időtartama 9,2 év és az átlagos HbA1c 8,0% volt.
A vizsgálat igazolta, hogy az alogliptin a placebóhoz képest nem fokozza a főbb kardiovaszkuláris nemkívánatos események meglétének kockázatát [relatív hazárd: 0,96; 1-oldalas 99%-os konfidencia intervallum: 0-1,16]. Az alogliptin csoportban a betegek 11,3%-ánál tapasztaltak főbb kardiovaszkuláris nemkívánatos eseményeket, szemben a placebo csoport betegeinek 11,8%-ával.
4. táblázat. A kardiovaszkuláris kimenetel vizsgálatban jelentett
MACE

Betegek száma (%)

25 mg
alogliptin
placebo

N = 2701
N = 2679
Elsődleges összetett végpont
[kardiovaszkuláris eredetű halálozás, nem végzetes myocardialis infarctus és nem végzetes stroke első eseménye]
305 (11,3)
316 (11,8)
Kardiovaszkuláris eredetű halálozás*
89 (3,3)
111 (4,1)
Nem végzetes myocardialis infarctus
187 (6,9)
173 (6,5)
Nem végzetes stroke
29 (1,1)
32 (1,2)
*Összességében az alogliptin csoportban 153 vizsgálati alany (5,7%) és a placebo csoportban 173 vizsgálati alany (6,5%) halálozott el (összmortalitás)
703 betegnél tapasztaltak a szekunder, főbb kardiovaszkuláris nemkívánatos események összetett végpontjába tartozó eseményt (kardiovaszkuláris eredetű halálozás, nem végzetes myocardialis infarctus, nem végzetes stroke és instabil angina miatti sürgős revaszkularizáció első eseménye). Az alogliptin csoport 12,7%-a (344 vizsgálati alany) tapasztalt a szekunder, főbb kardiovaszkuláris nemkívánatos események összetett végpontjába tartozó eseményt szemben a placebo csoport 13,4%-ával (359 vizsgálati alany) [relatív hazárd = 0,95; 1-oldalas 99%-os konfidencia intervallum: 0-1,14].
A kontrollos klinikai vizsgálatokban a pioglitazon-kezelés során a szívelégtelenségről szóló beszámolók gyakorisága ugyanolyan volt, mint a placebo, a metformin és a szulfanilurea kezelési csoportok esetén, de magasabb volt, ha inzulinnal kombinált terápiában alkalmazták. Fennálló jelentős nagyérbetegségben szenvedő betegek végpont vizsgálatában a súlyos szívelégtelenség gyakorisága 1,6%-kal nagyobb volt pioglitazonnál mint placebónál, ha inzulint tartalmazó terápiához adták. Ez nem vezetett a mortalitás növekedéséhez ebben a vizsgálatban. Szívelégtelenséget ritkán jelentettek a pioglitazon forgalomba hozatalt követő alkalmazásakor, de gyakrabban jelentették, ha a pioglitazont inzulinnal kombinációban alkalmazták vagy, ha a beteg kórtörténetében szívelégtelenség szerepelt.
A PROactive placebo-kontrollos, kardiovaszkuláris végpontú vizsgálatban 5238, 2-es típusú diabetes mellitusban és előzetesen fennálló jelentős nagyérbetegségben szenvedő beteget randomizáltak pioglitazon vagy placebo kezelésre a meglévő antidiabetikus és kardiovaszkuláris kezeléshez 3,5 éven keresztül. A vizsgálati populáció átlagéletkora 62 év volt; a diabetes átlagosan 9,5 éve állt fenn. A betegek kb. egyharmada kapott inzulint metforminnal és/vagy szulfonilureával kombinációban. A betegek bevonáshoz a következő kritériumokból egy vagy több meglétére volt szükség: myocardialis infarctus, stroke, perkután kardiális intervenció vagy coronaria bypass graft, akut coronaria szindróma, koszorúér-betegség vagy perifériás verőérszűkület. A betegek majdnem felénél volt az anamnézisben myocardialis infarctus és kb. 20%-uknak volt korábban stroke-ja. A vizsgálati populáció kb. felénél fennállt legalább két kardiovaszkuláris bevonási kritérium az anamnézisben. Majdnem minden személy (95%) kapott kardiovaszkuláris gyógyszert (béta-blokkolók, ACE-gátlók, angiotenzin II antagonisták, Ca-csatorna blokkolók, nitrátok, diuretikumok, acetilszalicilsav, sztatinok, fibrátok).
Bár a vizsgálat eredménytelen volt az elsődleges végpontot illetően (ami az összmortalitás, a nem halálos kimenetelű myocardialis infarctus, a stroke, az akut koronária szindróma, a jelentősebb lábamputáció, a koronária revaszkularizáció és a láb revaszkularizáció összevont végpontja volt), az eredmények arra utalnak, hogy a pioglitazon alkalmazásával kapcsolatban nincsenek hosszú távú kardiovaszkuláris problémák. Mindazonáltal az oedema, a testtömeg-növekedés és a szívelégtelenség gyakorisága nőtt. Szívelégtelenség eredetű mortalitás növekedést nem észleltek.
Hypoglykaemia
A hypoglykaemia bármely epizódjának összesített gyakorisága kisebb volt a 25 mg alogliptinnel kezelt betegekben, mint a 12,5 mg alogliptinnel, aktív kontrollal vagy placebóval kezelt betegekben 12 vizsgálat adatainak összesített elemzése szerint (sorrendben 3,6%, 4,6%, 12,9% és 6,2%). Ezen epizódok többségének intenzitása enyhe vagy közepesen súlyos volt. A súlyos hypoglykaemiás epizódok összesített gyakorisága hasonló összevethető volt a 25 mg alogliptinnel vagy 12,5 mg alogliptinnel kezelt betegeknél, de kisebb gyakoriságú, mint aktív kontrollal vagy placebóval kezelt betegeknél (sorrendben 0,1%, 0,1%, 0,4% és 0,4%). A prospektív, randomizált, kontrollos, kardiovaszkuláris kimenetel vizsgálatban a vizsgáló által jelentett hypoglykaemias események hasonlóak voltak a placebót kapó betegeknél (6,5%) és a standard kezelés mellett alogliptint kapó betegeknél (6,7%).
Pioglitazonhoz hozzáadott alogliptin terápia klinikai vizsgálata igazolta, hogy a hypoglykaemia gyakorisága placebóhoz képest klinikailag relevánsan nem növekedett. A hypoglykaemia nagyobb gyakoriságát figyelték meg, amikor alogliptin hármas terápiában alkalmazták pioglitazonnal és metforminnal (aktív kontrollhoz képest). Ezt más DPP-gátlóknál is megfigyelték.
2-es típusú diabetesben szenvedő betegeket (? 65 éves) hypoglykaemiás epizódokra fogékonyabbnak tekintik, mint a < 65 éves betegeket. A hypoglykaemia bármely epizódjának összesített gyakorisága hasonló volt a 25 mg alogliptinnel kezelt ? 65 éves betegekben (3,8%), mint a < 65 éves betegekben (3,6%) 12 vizsgálat adatainak összesített elemzése szerint.
Gyermekek és serdülők
Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek esetén minden korosztálynál eltekint az Incresync vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségétől 2-es típusú diabetes mellitus kezelésében (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Egészséges egyéneken végzett bioekvivalencia vizsgálatok eredményei azt igazolták, hogy az Incresync filmtabletták bioekvivalensek az egyidejűleg külön tablettában adott alogliptin és pioglitazon megfelelő dózisaival.
Egészséges egyéneken napi egyszeri 25 mg alogliptin és napi egyszeri 45 mg pioglitazon 12 napos egyidejű alkalmazásának nem volt klinikailag releváns hatása az alogliptin, a pioglitazon és metabolitjaik farmakokinetikájára.
Az Incresync alkalmazása étellel nem eredményezett változást az alogliptin vagy a pioglitazon teljes expozíciójában. Emiatt az Incresync bevehető étellel vagy anélkül.
A következő szakasz körvonalazza az Incresync egyes összetevőinek (alogliptin/pioglitazon) farmakokinetikai jellemzőit, ahogy azok az alkalmazási előírásaikban szerepelnek.
Alogliptin
Az alogliptin farmakokinetikája hasonlónak bizonyult egészséges egyéneknél és 2-es típusú diabetesben szenvedő betegeknél.
Felszívódás
Az alogliptin abszolút biohasznosulása kb. 100%.
Nagy zsírtartalmú étel adása nem eredményezett változást az alogliptin teljes és csúcs expozíciójában. Az alogliptin ezért bevehető étellel vagy anélkül.
Egyszeri, legfeljebb 800 mg-os, orális dózisok alkalmazása után egészséges egyénekben az alogliptin gyorsan felszívódott, a csúcs plazmakoncentrációt 1-2 órával (medián tmax) az adagolás után érve el.
Ismételt adagolás után klinikailag releváns felhalmozódást sem egészséges egyénekben, sem 2-es típusú diabetesben szenvedő betegekben nem figyeltek meg.
Az alogliptin teljes és csúcs-expozíciója a 6,25-100 mg-os egyszeri alogliptin dózisokkal arányosan emelkedett (lefedve a terápiás dózistartományt). Az alogliptin AUC egyénenkénti variációs koefficiense kicsi volt (17%).
Eloszlás
12,5 mg alogliptin egyszeri intravénás dózisa után egészséges önkéntesekben a végső fázisban a megoszlási térfogat 417 l volt, ami a hatóanyag jó szöveti eloszlását jelzi.
Az alogliptin 20-30%-ban kötődik a plazmafehérjékhez.
Biotranszformáció
Az alogliptin metabolizmusa nem kiterjedt, a dózis 60-70%-a változatlan hatóanyagként ürül a vizelettel.
Két kisebb metabolitot mutattak ki [14C] alogliptin orális adagjának alkalmazása után, az N-demetilált alogliptint, az M-I -et (az anyavegyület < 1%-a), és az N-acetilált alogliptint, az M-II-t (az anyavegyület < 6%-a). Az M-I hatásos metabolit, az alogliptinhez hasonlóan a DPP-4 igen szelektív gátlója; az M-II nem mutat semmilyen gátló aktivitást a DPP-4-gyel vagy más DPP-vel rokon enzimekkel szemben. In vitro adatok mutatják, hogy a CYP2D6 és a CYP3A4 hozzájárul az alogliptin korlátozott metabolizmusához.
In vitro vizsgálatok jelzik, hogy az alogliptin nem indukálja a CYP1A2-t, a CYP2B6-ot és a
CYP2C9-et, továbbá nem gátolja a CYP1A2-t, a CYP2B6-ot, a CYP2C8-at, a CYP2C9-et, CYP2C19-et, CYP2D6-ot vagy a CYP3A4-et az ajánlott 25 mg-os alogliptin dózisnál elért koncentrációknál. In vitro vizsgálatok kimutatták, hogy az alogliptin a CYP3A4 enyhe induktora, de in vivo vizsgálatokban nem mutatták ki, hogy az alogliptin indukálja a CYP3A4-et.
In vitro vizsgálatokban az alogliptin nem gátolta a következő vese transzportereket: OAT1, OAT3 és OCT2.
Az alogliptin elsősorban (R)-enantiomerként van jelen (> 99%); (S)-enantiomerré való királis átalakuláson in vivo nem vagy csak kismértékben megy keresztül. Terápiás adagoknál az (S)-enantiomer nem mutatható ki.
Elimináció
Az alogliptin kb. 21 órás, átlagos, végső felezési idővel (t1/2) eliminálódott.
[14C] alogliptin egy orális dózisának alkalmazása után a teljes radioaktivitás 76%-a a vizelettel ürült, és 13%-át nyerték vissza a székletből.
Az alogliptin átlagos veseclearance-e (170 ml/perc) nagyobb volt, mint a becsült, átlagos glomeruláris filtrációs ráta (kb. 120 ml/perc), ami kisfokú aktív veseexkrécióra utal.
Időfüggőség
Egyszeri adag alkalmazása után az alogliptin teljes expozíciója (AUC(0-inf)) hasonló volt a napi egyszeri adagolás egy adagja intervallumának (AUC(0-24)) expozíciójához 6 nap után. Ez az alogliptin kinetikájának időtől való függetlenségét jelzi ismételt adagolás után.
Különleges betegcsoportok
Vesekárosodás
50 mg alogliptin egyetlen dózisát adták 4 betegcsoportnak, akik különböző fokú vesekárosodásban szenvedtek (a CrCl-hez a Cockcroft-Gault képletet használva): enyhe (CrCl = > 50 - ? 80 ml/perc), közepes (CrCl = ? 30 - ? 50 ml/perc), súlyos (CrCl = < 30 ml/perc) és hemodializált végstádiumú vesebetegség.
Az alogliptin AUC kb. 1,7-szeres növekedését figyelték meg enyhe vesekárosodásban szenvedő betegeknél. Mivel az alogliptin AUC-értékek eloszlása ezeknél a betegnél ugyanazon tartományban volt, mint a kontroll egyéneké, enyhe vesekárosodásban szenvedő betegeknél az alogliptin dózismódosítása nem szükséges (lásd 4.2 pont).
Közepes és súlyos vesekárosodásban szenvedő illetve hemodializált, végstádiumú vesebetegségben szenvedő betegeknél az alogliptin szisztémás expozíciójának sorrendben kb. 2-szeres és 4-szeres emelkedését figyelték meg. A végstádiumú vesebetegségben szenvedő betegeket közvetlenül az alogliptin adása után hemodializálták. Az átlagos dializátum koncentrációt alapul véve a 3 órás dialízis kezelés során a hatóanyag kb. 7%-át távolították el. Az alogliptin szisztémás expozíciójának normál vesefunkciójú egyénekben megfigyelthez hasonló szinten való fenntartására ezért kisebb alogliptin dózisokat kell alkalmazni közepes és súlyos vesekárosodásban vagy dialízisra szoruló végstádiumú vesebetegségben szenvedő betegeknél (lásd fent és 4.2 pont).
Májkárosodás
A teljes alogliptin expozíció kb. 10%-kal volt alacsonyabb, és a csúcs expozíció kb. 8%-kal volt alacsonyabb közepesen súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél a kontroll egyénekhez képest. Ezen csökkenések mértékét nem tekintették klinikailag relevánsnak. Enyhe - közepesen súlyos májkárosodásban (Child-Pugh pontszám 5-9) szenvedő betegeknél emiatt az alogliptin dózismódosítása nem szükséges. Az alogliptint súlyos májkárosodásban (Child-Pugh pontszám > 9) szenvedő betegek körében nem vizsgálták (lásd 4.2 pont).
Életkor, nem, rassz, testtömeg
Életkornak (65-81 éves), nemnek, rassznak (fehér, fekete és ázsiai) és a testtömegnek nem volt semmilyen klinikailag releváns hatása az alogliptin farmakokinetikájára. Dózismódosítás nem szükséges (lásd 4.2 pont).
Gyermekek és serdülők
Az alogliptin farmakokinetikáját gyermekek és 18 évesnél fiatalabb serdülők esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok (lásd 4.2 pont).
Pioglitazon
Felszívódás
Orális alkalmazást követően a pioglitazon gyorsan felszívódik, és a változatlan pioglitazon általában a bevételt követően 2 órával éri el csúcskoncentrációját a plazmában. A plazmaszintek arányos emelkedését észlelték 2 mg - 60 mg dózis bevétele esetén. A dinamikus egyensúlyi állapot 4-7 nappal
az alkalmazás kezdetét követően alakul ki. Az ismételt adagolás nem vezet a vegyület, ill. a metabolitok akkumulációjához. Étkezés nem befolyásolja a felszívódást. A pioglitazon abszolút biohasznosulása nagyobb, mint 80%.
Eloszlás
Az eloszlási térfogat becsült értéke emberben 19 l.
A pioglitazon és összes aktív metabolitja nagymértékben kötődik a plazmafehérjéhez (> 99%).
Biotranszformáció
A pioglitazon kiterjedt metabolizmuson megy át a májban, az alifás metiléncsoportok hidroxilezése révén. Ez főképpen a citokróm P450 2C8 izoenzim útján történik, de kisebb mértékben más izoenzimek is részt vehetnek a metabolizmusban. A hat azonosított metabolitból három aktív (M-II, M-III és M-IV). Az aktivitás, a koncentrációk és a fehérjekötődés figyelembe vételével a pioglitazon és az M-III metabolit egyenlő mértékben járul hozzá a hatáshoz. Ilyen alapon az M-IV metabolit hozzájárulása a hatásossághoz mintegy háromszorosa a pioglitazonénak, míg az M-II relatív hatásossága minimális.
In vitro vizsgálatokban nem mutatták ki, hogy a pioglitazon a citokróm P450 bármely izoenzimjét gátolná. Emberben az indukálható fő P450 izoenzimeket, 1A, 2C8/9 és 3A4, a pioglitazon nem indukálja.
Interakciós vizsgálatok kimutatták, hogy a pioglitazonnak nincs lényeges hatása a digoxin, a warfarin, a fenprokumon és a metformin farmakokinetikájára, ill. farmakodinámiájára. Pioglitazon együttes alkalmazása gemfibrozillal (citokróm P450 2C8 gátló) vagy rifampicinnel (citokróm P450 2C8 induktor) a beszámolók szerint sorrendben emeli, ill. csökkenti a pioglitazon plazmakoncentrációját (lásd 4.5 pont).
Elimináció
Izotóppal jelzett pioglitazon embernek történő orális adagolását követően főként a székletből (55%) és kisebb mennyiségben a vizeletből (45%) nyertek vissza jelzett anyagot. Állatokban a változatlan pioglitazont csak kis mennyiségben lehet kimutatni akár a vizeletben, akár a székletben. A változatlan pioglitazon átlagos plazma eliminációs felezési ideje 5-6 óra emberben, míg az összes aktív metabolitjáé 16-23 óra.
Különleges betegcsoportok
Vesekárosodás
Vesekárosodott betegekben a pioglitazon és metabolitjainak plazmakoncentrációi alacsonyabbak, mint normál vesefunkciójú személyek esetében, de az anyavegyület orális clearance-e hasonló. Így a szabad (fehérjéhez nem kötött) pioglitazon koncentráció változatlan (lásd 4.2 pont).
Májkárosodás
A pioglitazon plazma összkoncentrációja változatlan, de az eloszlási térfogat nő. Ily módon az intrinsic clearance csökken, amelyhez magasabb, fehérjéhez nem kötött pioglitazon frakció társul (lásd 4.2 pont).
Idősek (? 65 év)
Az egyensúlyi farmakokinetika hasonló a 65 évesnél idősebb és fiatal emberek esetében (lásd 4.2 pont).
Gyermekek és serdülők
A pioglitazon farmakokinetikáját 18 évesnél fiatalabb gyermekek és serdülők esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok (lásd 4.2 pont).
Incresync
Különleges betegcsoportok
Vesekárosodás
Mérsékelten súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknek az Incresync 12,5 mg/30 mg adandó napi egyszer. Az Incresync nem ajánlott súlyos vesekárosodásban vagy hemodialízist igénylő, végstádiumú vesekárosodásban szenvedő betegeknek. Enyhe vesekárosodásban szenvedő betegeknél az Incresync dózismódosítása nem szükséges (4.2 pont).
Májkárosodás
A pioglitazon összetevő miatt az Incresyncet májkárosodásban szenvedő betegeknél nem szabad alkalmazni (lásd 4.2 pont).
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
Legfeljebb 13 hetes állatkísérleteket végeztek az Incresyncben kombinált hatóanyagokkal.
Egyidejű alogliptin és pioglitazon kezelés nem okozott új toxicitást és nem súlyosbított semmilyen pioglitazonnal-összefüggő megfigyelést. Egyik vegyület toxikofarmakokinetikájára gyakorolt hatást sem figyeltek meg.
Kombinált alogliptin és pioglitazon kezelés vemhes patkányban enyhén erősítette a pioglitazonnal összefüggő, növekedési retardációs és a viscerális variációs magzati hatásokat, de nem indukált embriofötális mortalitást vagy teratogenitást.
A következő adatok alogliptinnel vagy pioglitazonnal önmagában végzett vizsgálatokból származó megfigyelések.
Alogliptin
A hagyományos - farmakológiai biztonságossági és toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.
Patkányban és kutyában az ismételt adagolású dózistoxicitási vizsgálatokban legfeljebb 26 és 39 hetes időtartamban a nemkívánatos hatástól mentes szint (no-observed-adverse-effect level, NOAEL) olyan expozíciós szint többletet eredményezett, ami az ajánlott napi 25 mg-os alogliptin dózisnál emberben kapott expozíció sorrendben kb. 147- és 227-szerese.
Az alogliptin nem volt genotoxikus egy sor in vitro és in vivo genotoxicitási vizsgálatban.
Az alogliptin nem volt karcinogén patkányon és egéren végzett 2 éves karcinogenitás