Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

LEVOSERT 20UG/24H MÉHEN BELÜLI GYÓGYSZ LEADÓ REND 1X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.
Hatástani csoport:
G02BA Intrauterin fogamzásgátlók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22505/01
Hatóanyagok:
LevonorgestrelumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A Levosert-et a méhüregbe kell felhelyezni, ahol 8 évig hatásos fogamzásgátlás, és öt évig erős menstruációs vérzés indikációja esetén.
Fogamzásgátlás esetén a Levosert-et a 8. év végéig el kell távolítani vagy új Levosert-re kell kicserélni (új eszközt kell felhelyezni), ha további használatra van szükség. Azonnali csere esetén nincs szükség kiegészítő védelemre.
Erős menstruációs vérzés kezelése esetében a Levosert-et az ötödik év végéig ki kell cserélni egy új Levosert-re. Ha a tünetek nem térnek vissza az 5 éves alkalmazás elteltével, akkor megfontolható a rendszer további ideig történő használata. A Levosert-et azonban legkésőbb a felhelyezést követő 8 év elteltével el kell távolítani vagy új rendszerrel kell kicserélni.

Felhelyezés
Fokozottan javasolt, hogy a Levosert felhelyezését csak olyan egészségügyi szakember végezze, aki gyakorlott a méhen beüli gyógyszerleadó rendszerek felhelyezésében és/vagy a Levosert felhelyezésére megfelelően kiképezték.

A felhelyezés előtt a beteget gondosan meg kell vizsgálni annak érdekében, hogy felfedjék az IUS behelyezésének esetleges ellenjavallatát. A felhelyezés előtt a terhességet ki kell zárni. A termék alkalmazása előtt az ovuláció és a fogamzás lehetőségét is tekintetbe kell venni. A Levosert nem alkalmas postcoitalis fogamzásgátló eszközként való felhasználásra (lásd a 4.3 pontot és a 4.4 pontot az "Orvosi vizsgálat" cím alatt).

Fogamzásgátlás és erős menstruációs vérzés kezelése

1. táblázat A Levosert felhelyezésének ideje fogamzóképes korban lévő nők esetében
A Levosert alkalmazásának elkezdése
­ A Levosert-et a menstruáció kezdetétől számított 7 napon belül kell felhelyezni a méhüregbe. Ebben az esetben a Levosert fogamzásgátló védelmet nyújt a felhelyezéstől, és nincs szükség kiegészítő fogamzásgátlásra.
­ Ha a menstruáció kezdetétől számított 7 napon belül a felhelyezés nem lehetséges, vagy a nőnek nincs rendszeres menstruációja, a Levosert a menstruációs ciklus során bármikor behelyezhető, feltéve, hogy az egészségügyi szakember megbízhatóan ki tudja zárni az előzetesen bekövetkezett fogamzás lehetőségét. Ebben az esetben azonban a felhelyezéskor az azonnali fogamzásgátló védelem nem biztosítható megbízhatóan. Ezért mechanikus fogamzásgátló módszert kell alkalmazni, vagy a betegnek tartózkodnia kell a hüvelyi közösüléstől a következő 7 nap során, a terhesség megelőzése érdekében.
Szülés utáni felhelyezés
A fenti utasításokon (A Levosert alkalmazásának elkezdése) kívül:
A szülés utáni felhelyezést az uterus teljes összehúzódásáig el kell halasztani. A készítmény nem helyezhető fel a szülést követő 6 héten belül. Ha az involutio jelentősen késik, meg kell fontolni a szülés utáni 12 hét kivárását.
Első trimeszterben történt vetélés utáni felhelyezés
A Levosert az első trimeszterben történt vetélés után közvetlenül is felhelyezhető. Ebben az esetben nincs szükség kiegészítő fogamzásgátlásra.
A Levosert cseréje
A Levosert a menstruációs ciklus alatt bármikor kicserélhető egy új rendszerrel. Ebben az esetben nincs szükség kiegészítő fogamzásgátlásra.
Áttérés más fogamzásgátló módszerről (pl. kombinált hormonális fogamzásgátlókról, implantátumról)
­ A Levosert azonnal felhelyezhető, ha megfelelően megbizonyosodott afelől, hogy a nő nem terhes.
­ Kiegészítő fogamzásgátlás szükségessége: Ha a menstruáció kezdetétől számított 7 napon túl került sor a felhelyezésre, a nőnek tartózkodnia kell a hüvelyi közösüléstől vagy mechanikus fogamzásgátló módszert kell alkalmaznia a következő 7 nap során.

Nehézkes felhelyezés és/vagy a felhelyezés során vagy a felhelyezést követően jelentkező rendkívüli fájdalom vagy vérzés esetén figyelembe kell venni a perforatio lehetőségét, és meg kell tenni a megfelelő lépéseket, például fizikális és ultrahangvizsgálatot kell végezni.

A felhelyezést követően a nőket 4-6 hét elteltével ismét meg kell vizsgálni a jelzőszálak ellenőrzése céljából, valamint hogy megbizonyosodjanak az eszköz megfelelő elhelyezkedéséről. A fizikális vizsgálat önmagában (beleértve a szálak ellenőrzését is) nem feltétlenül elegendő a részleges perforatio kizárásához.

Eltávolítás/csere
A Levosert a jelzőszálakat csipesszel megfogva, óvatosan kihúzható. Ha a jelzőszálak nem láthatók, és a rendszer ultrahangvizsgálat szerint a méhüregben található, akkor keskeny csipesz segítségével távolítható el. Ez a cervixcsatorna kitágítását vagy sebészeti beavatkozást tehet szükségessé. A Levosert eltávolítása után a rendszer épségét meg kell vizsgálni.

Nehéz eltávolítások során leírtak egyedi eseteket, ahol a hormont tartalmazó henger az oldalkarok fölé csúszik, elrejtve azokat a henger belsejében. Ebben a helyzetben semmilyen további beavatkozásra nincs szükség, ha az IUS épségét megállapították. Az oldalkarok végén található félgömbök általában megakadályozzák a henger teljes leválását a "T" alakú testről.

Folytatólagos fogamzásgátlás az eltávolítás után
- Ha a nő folytatni szeretné a rendszer alkalmazását, az eredeti rendszer eltávolításakor azonnal egy újabb Levosert helyezhető fel.
- Ha a nő nem kívánja folytatni ugyanezt a módszert, de nem kíván teherbe esni sem, az eltávolítást a menstruáció kezdetétől számított 7 napon belül kell elvégezni, ha a nőnek rendszeres menstruációja van. Ha a rendszert a ciklus során más időpontban távolítják el, vagy a nőnek nincs rendszeres menstruációja, és a nő a megelőző egy héten belül közösült, fennáll a terhesség lehetősége. A folyamatos fogamzásgátlás biztosítása érdekében mechanikus fogamzásgátló módszert (például óvszert) kell alkalmazni már legalább 7 nappal az eltávolítás előtt. Eltávolítás után azonnal el kell kezdeni az új fogamzásgátló módszert (az új fogamzásgátló módszer használati utasítását követve).

Különleges betegcsoportok

Gyermekek és serdülők
A Levosert-et 16 évesnél fiatalabb betegeknél nem vizsgálták. A Levosert menarche előtt nem alkalmazható.

Idősek
Nincs javallat a Levosert alkalmazására postmenopausában lévő nőknél.

Májkárosodás
A Levosert alkalmazása májtumor, vagy egyéb akut vagy súlyos májbetegség esetén ellenjavallt (lásd a 4.3 pontot).

Vesekárosodás
A Levosert alkalmazására vonatkozóan nem végeztek vizsgálatot vesekárosodásban szenvedő nők körében.

Az alkalmazás módja

A Levosert-et egészségügyi szakembernek kell felhelyeznie aszeptikus technikát alkalmazva.

A Levosert steril csomagolásban kerül forgalomba, amit a felhasználásig nem is szabad felbontani. Nem sterilizálható újra. Egyszer használatos eszköz.
Az eszközt a csomagolás felnyitása után kizárólag az aszeptikus körülményekre vonatkozó előírások figyelembevételével szabad kezelni. Ha a steril csomagolás sérült, az eszközt orvosi hulladékként el kell dobni (a megsemmisítésre vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban). Ne használja fel, ha a belső csomagolás sérült vagy nyitott. A dobozon és a tasakon feltüntetett lejárati idő (Felhasználható:) után a rendszert nem szabad felhelyezni. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.

A Levosert külső csomagolásában egy betegemlékeztető kártya található. Töltse ki a kártyát, és a gyógyszerleadó rendszer felhelyezését követően adja oda a betegének.

A felhelyezés előkészítése
• Vizsgálja meg a beteget, hogy kizárja a Levosert felhelyezésének ellenjavallatait (lásd a 4.3 pontot és a 4.4 pontot az "Orvosi vizsgálat" cím alatt).
• Helyezzen be egy spekulumot, vizualizálja a cervixet, majd megfelelő fertőtlenítő oldattal alaposan tisztítsa meg a cervixet és a vaginát.
• Szükség esetén vegye igénybe asszisztens segítségét.
• Fogja meg a méhnyak elülső ajkát tenaculummal vagy más csipesszel a méh stabilizálásához. Ha a méh retrovertált, célszerűbb lehet megragadni a méhnyak hátsó ajkát. A nyaki csatorna kiegyenesítéséhez a csipeszen kifejtett kíméletes húzás alkalmazható. A csipesznek a helyén kell maradnia, és a méhnyakon az enyhe ellenhúzást fenn kell tartani a felhelyezési eljárás során.
• Irányítsa a hüvelyi ultrahangot a méhnyakcsatornán keresztül a fundushoz, hogy megmérje a méhüreg nagyságát. Ha a méh hossza < 5,5 cm, szakítsa meg az eljárást. Meg kell győződni a méhüreg irányáról és ki kell zárni a méhen belüli rendellenességek (pl. septum, submucosus myoma) vagy egy korábban felhelyezett - és el nem távolított - méhen belüli fogamzásgátló rendszer jelenlétét. Ha nehézség merül fel, fontolja meg a csatorna tágítását. Ha nyaki tágításra van szükség, fontolja meg fájdalomcsillapítók és/vagy paracervicalis blokk alkalmazását.

A Levosert-et a csomagban található bejuttató eszközzel kell a méhüregbe felhelyezni, gondosan követve a felhelyezésre vonatkozó utasításokat, amiket a Levosert IUS dobozában található használati utasítás tartalmaz.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

- Terhesség vagy feltételezett terhesség;
- Kismedencei gyulladásos folyamatok jelenléte vagy kiújulása;
- Alsó genitális traktus infekciója;
- Postpartum endometritis;
- Fertőzéses szövődménnyel járó vetélés három hónapon belül;
- Cervicitis, méhnyaki dysplasia;
- Uterus vagy a cervix tumoros megbetegedése vagy annak gyanúja;
- Májtumor, vagy egyéb akut, vagy súlyos májbetegség;
- Az uterus congenitalis eredetű vagy szerzett alaki rendellenességei, beleértve a fibrómát is, amennyiben az a méh üregének alakváltozását okozza;
- Tisztázatlan eredetű méhvérzés;
- Fertőzésekkel szembeni fokozott érzékenységgel járó állapotok;
- Hormonfüggő daganat jelenléte vagy annak gyanúja, ideértve az emlőrákot is (lásd 4.4 pont);
- Vért érintő akut malignus folyamatok vagy leukémia, kivéve remisszió esetén;
- Közelmúltban lezajlott trophoblast-megbetegedés, miközben a megemelkedett hCG-szintek megmaradtak;
- A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység;




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Orvosi vizsgálat
Felhelyezés előtt részletes egyéni és családi kórelőzményt kell felvenni. Fizikális vizsgálatot kell végezni, amely során szem előtt kell tartani a kórelőzményt, valamint az ellenjavallatokat és a figyelmeztetéseket. Meg kell mérni a pulzust és a vérnyomást, valamint bimanuális kismedence-vizsgálattal meg kell határozni az uterus helyzetét. Felhelyezés előtt ki kell zárni a terhességet, és fennálló genitalis infekció esetén azt sikeresen kezelni kell. Figyelmeztetni kell a nőket arra, hogy a Levosert nem nyújt védelmet a HIV-fertőzéssel (AIDS) és más nemi úton terjedő betegségekkel szemben (lásd még lejjebb a kismedencei fertőzésekről szóló fejezetet).

Négy-hat héttel az eszköz felhelyezését követően újabb vizsgálat szükséges a jelzőszálak ellenőrzése céljából, és annak biztosításához, hogy az eszköz a megfelelő helyzetben legyen. További vizsgálatokat akkor kell végezni, ha az klinikailag indokolt, az adott nő egyéni helyzete alapján, nem pedig rutineljárásként.

Fel kell hívni a nők figyelmét az életkoruknak megfelelő méhnyak- és emlőszűrés fontosságára.

A Levosert postcoitalis fogamzásgátlásra nem alkalmazható.

Állapotok, amelyek fennállása esetén a Levosert körültekintéssel alkalmazható
Szakorvosi vizsgálatot követően, a Levosert elővigyázattal alkalmazandó, vagy mérlegelni kell az eltávolítás szükségességét a következő állapotok fennállása vagy első ízben történő előfordulása esetén:
- migrén, fokális migrén, aszimmetrikus látásvesztéssel, vagy egyéb átmeneti agyi ischaemiára utaló tünettel kísérve;
- szokatlanul erős vagy szokatlanul gyakori fejfájás;
- sárgaság;
- jelentős vérnyomás-emelkedés;
- vért érintő malignus folyamatok vagy leukémiák remissziója esetén;
- hosszan tartó kortikoszteroid-terápia;
- szimptomatikus funkcionális petefészekciszta a kórelőzményben;
- fennálló vagy korábbi súlyos artériás betegség, pl. stroke vagy myocardialis infarctus;
- artériás betegség súlyos vagy több kockázati tényezője;
- thrombosisos artériás vagy egyéb fennálló embóliás betegség;
- akut vénás thromboembolia.

A Levosert elővigyázattal alkalmazandó olyan nőknél, akiknek veleszületett szív-, vagy szívbillentyű-betegsége van és fennáll a fertőző endocarditis veszélye.

A rendszertelen vérzések elfedhetik az endometrium-polipok vagy -daganatok egyéb tüneteit, ilyen esetekben további diagnosztikai vizsgálatok szükségesek.

Általában a Levosert-et alkalmazó nőknek javasolni kell a dohányzás abbahagyását.

Felhelyezésre / eltávolításra vonatkozó figyelmeztetések és óvintézkedések
Általános információk: A felhelyezés és az eltávolítás fájdalommal és vérzéssel társulhat. Nehéz felhelyezés és/vagy a felhelyezés során, vagy az után jelentkező rendkívüli fájdalom vagy vérzés esetén azonnal fizikális és ultrahangvizsgálatot kell végezni a méhtest vagy a cervix perforációjának kizárása céljából (lásd még "Perforáció").

A művelet ájulással járó vasovagalis reakciót, vagy epilepsziás beteg esetén rángógörcsöt válthat ki. Vasovagalis roham korai jeleinek előfordulása esetén szükséges lehet a felhelyezés elhalasztása, vagy a rendszer eltávolítása. A beteget hanyatt fekvő helyzetben kell tartani úgy, hogy a feje lejjebb legyen és a lábai függőleges helyzetben felemelve, ha szükséges, az agyi vérkeringés helyreállítása céljából. Szabad légutat kell biztosítani; oro-/nasopharyngealis tubusnak mindig kéznél kell lennie. Tartós bradycardiát intravénásan adott atropinnal lehet kontrollálni. Ha rendelkezésre áll, oxigén adható.

Perforáció: Méhtest- vagy méhnyak-perforáció előfordulhat, leginkább a felhelyezés során, és lehetséges, hogy ezt csak később észlelik. Erős fájdalommal és tartós vérzéssel társulhat. Perforáció gyanúja esetén a rendszert el kell távolítani amilyen hamar csak lehet; sebészeti beavatkozás is szükséges lehet.

A Levosert felhelyezése közben, vagy azt követően, a perforáció incidenciája a klinikai vizsgálat során, mely kizárta a szoptató nőket, 0,1% volt.

Egy nagy létszámú (N=61 448 nő), IUS-t vagy IUD-t használókkal végzett prospektív, összehasonlító, beavatkozással nem járó, kohorszvizsgálat során a perforáció incidenciája 1 000 felhelyezésenként 1,3 (95%-os CI (konfidenciaintervallum): 1,1-1,6) volt az összes vizsgálati résztvevőre nézve; 1,4 (95%-os CI: 1,1-1,8) volt az egyéb LNG-IUS-t használóknál; és 1,1 (95%-os CI: 0,7-1,6) volt a réz IUD-t alkalmazóknál.
A vizsgálat a perforáció emelkedett kockázatát mutatta azoknál, akik a felhelyezéskor szoptattak, és azoknál is, akiknek a szülést követő 36 héten belül helyezték fel az eszközt (lásd a 2. táblázatot). A rizikófaktorok függetlenek voltak a felhelyezett IUS/IUD típusától.

2. táblázat: Az 1 000 felhelyezésre eső perforáció incidenciája az összes vizsgálati résztvevőre nézve, a szoptatás, valamint a szülés és a felhelyezés között eltelt időtartam szerinti csoportosításban (már szült nők körében)

A felhelyezés időpontjában szoptatott
A felhelyezés időpontjában nem szoptatott
Felhelyezés a 36. hétig a szülés után
5,6
(95%-os CI 3,9-7,9; n=6 047 felhelyezés)
1,7
(95%-os CI 0,8-3,1; n=5 927 felhelyezés)
Felhelyezés a szülést követő 36. hét után
1,6
(95%-os CI 0,0-9,1; n=608 felhelyezés)
0,7
(95%-os CI 0,5-1,1; n=41 910 felhelyezés)

Ezen vizsgálat egy alcsoportjában kiterjesztették a vizsgálati időszakot 5 évre (N = 39 009 nő, akinek egy másik LNG-IUS vagy réz IUD volt felhelyezve, ezen nők 73%-ánál állt rendelkezésre információ a teljes 5 éves utánkövetési időszakra vonatkozóan). A teljes 5 éves periódus alatt bármikor észlelt perforáció incidenciája 1 000 felhelyezésenként 2,0 (95%-os CI: 1,6-2,5) volt. A felhelyezéskor történő szoptatást és a szülést követő 36. hétig történő felhelyezést mint rizikófaktort az 5 éves utánkövetésű alcsoport esetében is igazolták.

A perforáció kockázata fokozódhat postpartum felhelyezés esetén (lásd 4.2 pont), szoptató anyáknál, és azoknál a nőknél, akiknek hátrahajló méhük van.
A felhelyezést követő, újabb vizsgálatot a fentebbi "Orvosi vizsgálat" című részben leírtaknak megfelelően kell végezni, figyelembe véve, ha a nőnél fennáll a perforáció veszélye.

Kismedencei fertőzés: A réz IUD-t használók körében, a kismedencei fertőzések a legnagyobb gyakorisággal a felhelyezést követő első hónapban fordulnak elő, ami a későbbiek csökken. A kismedencei gyulladásos betegség ismert kockázati tényezői között szerepel: a szexuális partner gyakori váltása, gyakori közösülés és a fiatal életkor. A kismedencei fertőzések súlyos következményekkel járhatnak, mert károsíthatják a fertilitást és növelhetik az ectopiás terhesség veszélyét. Mint minden más nőgyógyászati, vagy sebészeti beavatkozás esetén, az IUS felhelyezését követően előfordulhat súlyos fertőzés vagy sepsis (ideértve az A csoportú Streptococcus által okozottat is), bár ez rendkívül ritka.

A Levosert-et alkalmazó nők esetében a kismedencei fertőzésre utaló tünetek és jelek esetén bakteriológiai vizsgálatok szükségesek, és folyamatos monitorozás javasolt, diszkrét tünetek esetén is, és megfelelő antibiotikus kezelést kell elkezdeni. A Levosert eltávolítása csak akkor válik szükségessé, ha a tünetek 72 órán belül nem múlnak el, vagy ha a nő ragaszkodik a Levosert eltávolításához. Ha a nő rekurrens endometritist vagy kismedencei fertőzést tapasztal, vagy, ha egy akut fertőzés súlyossá válik, a Levosert-et el kell távolítani.

Sikertelen alkalmazáshoz vezető komplikációk
Az eszköz kilökődése: A Levosert-tel fogamzásgátlás indikációban végzett klinikai vizsgálatokban az eszköz kilökődésének előfordulási gyakorisága alacsony volt (a felhelyezett eszközök kevesebb mint 4%-a), ami ugyanaz a tartomány, mint amelyet más intrauterin eszközök (IUD) vagy intrauterin rendszerek (IUS) esetében jelentettek. A Levosert részleges vagy teljes kilökődésének tünete lehet a vérzés és fájdalom is. Azonban előfordulhat, hogy a rendszer úgy lökődik ki a méhüregből, hogy a nő ezt észre sem veszi, miközben ez a fogamzásgátló hatás megszűnéséhez vezethet. Mivel a Levosert csökkenti a menstruációs vérzés mennyiségét, a menstruációs vérzés megnövekedése utalhat kilökődésre.

A kilökődés kockázata magasabb azoknál a nőknél,
• akiknek előzőleg erős menstruációs vérzésük volt (beleértve azokat a nőket, akiknél a Levosert-et az erős menstruációs vérzés kezelésére alkalmazzák),
• akiknek a rendszer felhelyezésekor számított testtömegindexe (BMI, body mass index) a normál érték feletti volt. A kockázat a BMI-érték emelkedésével arányosan nagyobb.

A nőknek el kell magyarázni, melyek a kilökődés lehetséges jelei és hogyan ellenőrizzék a Levosert jelzőszálait, és javasolni kell, hogy forduljanak szakorvoshoz, amennyiben a jelzőszál nem érezhető. Ameddig a Levosert megfelelő helyzetét nem igazolták, barrierelvű fogamzásgátló módszert (pl. óvszert) kell alkalmazni.

A Levosert részleges kilökődése csökkentheti a Levosert hatékonyságát.

A részlegesen kilökődött Levosert-et el kell távolítani. Új rendszer felhelyezhető az előző eltávolításakor, azzal egyidejűleg, amennyiben a terhességet kizárták.

A jelzőszál eltűnése: Ha a kontrollvizsgálat során a jelzőszálak a külső méhszájban nem láthatók, először is a terhességet ki zárni. Előfordulhat, hogy a szálak felhúzódtak az uterusba vagy a nyakcsatornába, és a következő menstruáció során ismét megjelennek. Ha a szálak nem találhatóak, akkor leválhattak, az eszköz kilökődhetett, vagy perforációt követően a méhen kívülre került. Ultrahangvizsgálat szükséges, és a köztes időben más fogamzásgátló módszer alkalmazását kell javasolni. Ha a rendszer ultrahangvizsgálattal sem található, és a kilökődés nem bizonyított, röntgenvizsgálatot kell végezni, annak megállapítására, hogy a rendszer nem került-e ki a hasüregbe.

Vérzési rendellenességek
Rendszertelen vérzés: A Levosert általában a kezelés megkezdését követő 3-6 hónapon belül jelentősen csökkenti a menstruációs vérzés mennyiségét. A menstruációs vérzés mennyiségének megnövekedése, vagy a váratlanul jelentkező vérzés a kilökődés jele lehet. Tartós menorrhagia esetén a beteget ismét meg kell vizsgálni. A méhüreg állapotának felmérése céljából ultrahangvizsgálatot kell elvégezni. Endometrium-biopszia is megfontolandó.

Kockázat premenopauzás nőknél
Mivel a rendszertelen/pecsételő vérzés gyakori panasz a kezelés első hónapjaiban a premenopauzás nőknél, a Levosert felhelyezése előtt ki kell zárni az endometrium patológiás folyamatait.

Mikor kell ellenőrizni a terhességet fogamzóképes nők esetében: Ha az előző vérzés kezdetét követő 6 héten belül újabb menstruáció nem jelentkezik, a terhesség lehetőségével számolni kell, és ki kell zárni a kilökődést. Amenorrhoeás nőknél a terhességi vizsgálat ismételt elvégzése nem szükséges, hacsak egyéb tünetek nem utalnak terhességre. A fogamzóképes nők kb. 20%-ánál az oligomenorrhoea és/vagy az amenorrhoea fokozatosan alakul ki (az amenorrhoeára vonatkozó adatokat lásd az 5.1 pontban).

A kezelés folytatásának felülvizsgálata menorrhagia esetén: A Levosert általában a kezelés megkezdését követő 3-6 hónapon belül jelentős mértékben csökkenti a menstruációs vérzés mennyiségét. Ha ennyi idő alatt a menstruációs vérzés mennyisége nem csökken jelentősen, megfontolandó az egyéb kezelésre való áttérés.

Egyéb kockázatok az alkalmazás során
Ectopiás terhesség: Az ectopiás terhesség abszolút kockázata a levonorgesztrelt tartalmazó IUS-t alkalmazóknál alacsony. Ha azonban a felhelyezett Levosert mellett következik be terhesség, az ectopiás terhesség valószínűsége fokozott. Alhasi fájdalom esetén mérlegelni kell a méhen kívüli terhesség lehetőségét, különösen, ha a panaszok a menstruáció elmaradásával járnak együtt, vagy ha egy amenorrhoeás nő vérezni kezd.
Az elvégzett klinikai vizsgálatban a Levosert mellett bekövetkezett ectopiás terhesség összesített incidenciája körülbelül 0,12/100 nőév volt. A Levosert használatát mérlegelő nőket fel kell világosítani az ectopiás terhesség tüneteiről és kockázatáról. Azoknál a nőknél, akik a Levosert használata mellett teherbe esnek, az ectopiás terhesség lehetőségét szem előtt kell tartani és fel kell mérni.
Azoknál a nőknél, akiknek kórtörténetében már szerepel ectopiás terhesség, tubaműtét, vagy kismedencei fertőzés, fokozott az ectopiás terhesség kockázata. Az ectopiás terhesség kockázatának mértéke nem ismert azoknál a nőknél, akiknek a kórtörténetében már szerepel az ectopiás terhesség és Levosert-et használnak. Az ectopiás terhesség lehetőségét mérlegelni kell alhasi fájdalom esetén, különösen akkor, ha kimaradt havi vérzésekkel társul, vagy ha egy amenorrhoeás nő vérezni kezd. Az ectopiás terhesség műtétet igényelhet és a fertilitás elvesztését eredményezheti.

Ovarialis ciszták: Fertilis korú nőkben gyakori a follicularis rupturával járó ovulációs ciklus. Előfordulhat, hogy a folliculus atresiája késik és a folliculogenesis folytatódik. Ezek a megnagyobbodott folliculusok klinikailag nem különíthetők el az ovarialis cisztáktól. Ezen folliculusok legnagyobb része tünetmentes, de előfordulhat, hogy kismedencei fájdalommal vagy dyspareuniával járnak.

Egy, a Levosert-tel végzett klinikai vizsgálatban, amit 280 olyan nő bevonásával végeztek, akiknek erős menstruációs vérzése volt, 141 nőnél Levosert-et alkalmaztak. Utóbbiak 9,9%-ánál (szimptómás vagy tünetmentes) ovarialis cisztát jelentettek a felhelyezést követő 12 hónapon belül. Egy, a Levosert-tel végzett klinikai vizsgálatban, amit 1 751 nő bevonásával végeztek, a Levosert-et 8 éven át alkalmazók kb. 4,7%-ánál szimptómás ovarialis ciszta jelentkezett, és a vizsgálati alanyok 0,3%-a ovarialis ciszták miatt abbahagyta a Levosert használatát.

Az esetek zömében az ovarialis ciszták a két-három hónapos megfigyelési idő alatt spontán eltűnnek. Amennyiben ez nem következik be, folytatni kell az ultrahangos ellenőrzést, szükség esetén pedig további diagnosztikus/terápiás eljárásra is sor kerülhet. Ritkán, sebészi beavatkozás is szükséges lehet.

Pszichiátriai kórképek: A depresszív hangulat és a depresszió a hormonális fogamzásgátló alkalmazásának közismert, nemkívánatos hatásai (lásd 4.8 pont). A depresszió súlyos is lehet, és a szuicid viselkedés és az öngyilkosság szempontjából jól ismert kockázati tényezőt jelent. A nőknek tanácsolni kell, hogy hangulatváltozások és depresszív, akár közvetlenül a kezelés megkezdését követően jelentkező tünetek esetén vegyék fel a kapcsolatot kezelőorvosukkal.

Emlőrák

Kockázat premenopauzás nőknél
54 epidemiológiai vizsgálat meta-analízise azt mutatta, hogy mérsékelten emelkedett az emlőrák diagnózisának relatív kockázata (RR = 1,24) azoknál a nőknél, akik jelenleg kombinált orális fogamzásgátlót (COC), főként ösztrogén-progesztogén készítményt szednek. A fokozott kockázat fokozatosan eltűnik a COC (kombinált orális fogamzásgátló) használatának abbahagyását követő 10 év során. Mivel az emlőrák a 40 év alatti nőknél ritka, a jelenleg és korábban COC-t szedőknél a diagnosztizált emlőrák esetek emelkedett száma alacsony az emlőrák általános kockázatához viszonyítva.

Annak a kockázata, hogy emlőrákot diagnosztizálnak a csak progesztogént tartalmazó fogamzásgátló módszereket (csak progesztogént tartalmazó tablettát, implantátumot vagy injekciót) alkalmazóknál, beleértve a Levosert-et is, valószínűleg hasonló nagyságrendű, mint a COC-vel kapcsolatos kockázat. Azonban a csak progesztogént tartalmazó készítményekre vonatkozó bizonyítékok sokkal kisebb felhasználói populáción alapulnak, ezért sokkal kevésbé meggyőzőek, mint a COC-re vonatkozó adatok.

Általános információk
Glükóztolerancia: A kis dózisú levonorgesztrel befolyásolhatja a glükóztoleranciát, így amennyiben diabetesben szenvedő betegnek helyeznek fel Levosert-et, a vércukorszintet rendszeresen ellenőrizni kell.

A Levosert "T" alakú része bárium-szulfátot tartalmaz abból a célból, hogy a röntgenfelvételeken látható legyen.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem ismert, hogy a Levosert befolyásolná a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Nem értelmezhető.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A progesztogének metabolizmusát fokozhatják az egyidejűleg alkalmazott, a gyógyszer-metabolizáló (különösképpen a citokróm-P450) enzimeket indukáló gyógyszerek, mint például az antikonvulzív szerek (pl. fenobarbitál, fenitoin, karbamazepin) és az antiinfektív szerek (pl. grizeofulvin, rifampicin, rifabutin, nevirapin, efavirenz). Ezzel szemben, a gyógyszer-metabolizáló enzimeket gátló gyógyszerek (pl. az itrakonazol, ketokonazol) növelhetik a levonorgesztrel szérumszintjét. Nem ismert, hogy ezek a gyógyszerek befolyásolják-e a Levosert fogamzásgátló hatékonyságát, de a lokális hatásmechanizmusból fakadóan, ennek vélhetően nincs is nagy jelentősége.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Mellékhatások gyakrabban jelentkeznek a felhelyezést követő első néhány hónapban, majd a tartós használat során előfordulásuk csökken.

Nagyon gyakori mellékhatás (a készítményt alkalmazók több mint 10%-ánál) a méhüregi/hüvelyi vérzés, beleértve a pecsételő vérzést, az oligomenorrhoeát, amenorrhoeát (lásd 5.1 pont), valamint jóindulatú ovarialis ciszta előfordulása.

A jóindulatú ovarialis ciszták észlelésének gyakorisága függ attól, hogy milyen diagnosztikus módszert alkalmaznak. Klinikai vizsgálatokban a folliculusok megnagyobbodását a levonorgesztrelt tartalmazó IUS-t használók 12%-ában diagnosztizálták. A legtöbb megnagyobbodott folliculus nem okoz tünetet és három hónapon belül visszafejlődik.

Az alábbi táblázatban a nemkívánatos hatások a MedDRA által meghatározott szervrendszerek szerint kerültek csoportosításra. A gyakoriságok a klinikai vizsgálati adatokból származnak.

Szervrendszer
Nemkívánatos hatások

Nagyon gyakori
? 1/10
Gyakori
? 1/100 - < 1/10
Nem gyakori
? 1/1000 - < 1/100
Ritka
? 1/10000 - < 1/1000
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Vaginalis bacterialis fertőzés, Vulvovaginalis gombás fertőzés



Immunrendszeri betegségek és tünetek



Hypersensitivitas, ideértve a kiütést, urticariát és angiooedemát
Pszichiátriai kórképek

Depressziós hangulat
Idegesség
Libidócsökkenés


Idegrendszeri betegségek és tünetek

Fejfájás
Migrén
Praesyncope
Syncope

Érbetegségek és tünetek

Szédülés


Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Hasi fájdalom/diszkomfort-érzés
Hányinger
Hasi puffadás
Hányás


A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Acne

Alopecia
Hirsutismus
Pruritus
Ekcéma
Chloasma/bőr-hiperpigmentáció
Kiütés
Urticaria
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

Hátfájás


A terhesség, a gyermekágyi és a perinatalis időszak alatt jelentkező betegségek és tünetek


Méhen kívüli terhesség

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Méhüregi/ vaginalis vérzés, beleértve a pecsételő vérzés, oligomenorrhoea, amenorrhoea,
Jóindulatú ovarialis ciszta
Medencei fájdalom
Dysmenorrhoea
Vaginalis folyás
Vulvovaginitis
Mellérzékenység
Mellfájdalom
Dyspareunia
Méhgörcs
Méhperforáció*
Kismedencei gyulladások
Endometritis
Cervicitis
Normál Papanicolaou-teszt, P2 eredmény


Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Beavatkozás okozta fájdalom
Beavatkozás okozta vérzés
Intrauterin fogamzásgátló eszköz kilökődése
Ödéma

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

Testtömeg-növekedés


*Ez a gyakoriság egy olyan, nagy létszámú, IUS-t/IUD-t használókkal végzett prospektív, összehasonlító, beavatkozással nem járó kohorszvizsgálaton alapul, ami kimutatta, hogy a szoptatás (a felhelyezés idejében), és a szülést követő 36 héten belül történő felhelyezés a perforáció független rizikófaktora (lásd 4.4 pont). A perforáció gyakorisága ritka volt azokban a levonorgesztrel-IUS-re vonatkozó klinikai vizsgálatokban, amelyeknél a szoptató nőket kizárták a vizsgálatból.

Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Beszámoltak az IUS felhelyezését követően kialakult sepsis eseteiről (ideértve az A csoportú Streptococcus által okozottat is).

A terhesség, a gyermekágyi és a perinatalis időszak alatt jelentkező betegségek és tünetek
Ha felhelyezett Levosert mellett következik be terhesség, fokozott az ectopiás terhesség kockázata (lásd a 4.4 és 4.6 pontot).

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Emlőrákos eseteket is jelentettek levonorgesztrelt tartalmazó IUS-t használók körében (a gyakoriság nem ismert, lásd 4.4 pont).

A következő nemkívánatos hatásokról számoltak be, melyek a Levosert felhelyezése/eltávolítása közben jelentkeztek: fájdalom, vérzés és a felhelyezéshez társuló vasovagalis reakció, szédüléssel és syncopéval kísérve (lásd 4.4 pont). Epilepsziában szenvedő nőknél a beavatkozás görcsrohamot is okozhat.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: méhen belüli fogamzásgátlók, műanyag IUD progesztogénnel; ATC kód: G02BA03

A levonorgesztrel egy progesztogén, melyet a nőgyógyászatban különféle módon alkalmaznak: mint progesztogén-komponens az orális fogamzásgátlókban és a hormonpótló terápiában, vagy önmagában mint fogamzásgátló a csak progesztogént tartalmazó tablettákban és subdermalis implantátumokban. A levonorgesztrel alkalmazható közvetlenül a méhüregben is, IUS formájában. Így rendkívül alacsony napi dózist biztosít, mivel a hormonfelszabadulás közvetlenül a célszervben valósul meg.

A levonorgesztrelt tartalmazó IUS fogamzásgátló mechanizmusa elsősorban a hormonális hatásokon alapul, amelyek a következő változásokat idézik elő:
- Az endometrium proliferációjának megakadályozása.
- A cervixnyák sűrűsödése, amely megakadályozza a spermiumok átjutását a nyakcsatornán.
- Az ovuláció gátlása néhány nő esetében.

A rendszer fizikai jelenléte az uterusban feltehetően kis mértékben szintén hozzájárulhat a fogamzásgátló hatáshoz.

Klinikai hatásosság

Fogamzásgátlást vizsgáló klinikai vizsgálat
Ha a felhelyezési útmutatónak megfelelően helyezik fel, a Levosert fogamzásgátló hatást biztosít. A Levosert fogamzásgátló hatásának vizsgálatát nagy létszámú klinikai vizsgálatban végezték. A Pearl-indexként számított kumulatív terhességi ráta 16 és 35 év közötti nők körében 0,15 (95%-os CI: 0,02; 0,55) volt az 1. év végén és 0,18 (95%-os CI: 0,09; 0,33) a 8. év végén.
A Levosert-et alkalmazók 19%-a lett amenorrhoeás a használat első, 27%-a a második, 36%-a a harmadik, 37%-a a negyedik, 40%-a az ötödik, 40%-a a hatodik, 39%-a a hetedik és 39%-a a nyolcadik évének végéig.

Idiopathiás menorrhagiában feltehetően az endometrium-proliferáció megakadályozásán alapul a levonorgesztrelt tartalmazó IUS hatásmechanizmusa a vérveszteség csökkentésében.

Erős menstruációs vérzés
Egy klinikai vizsgálatban, amelybe olyan nőket vontak be, akiknek erős menstruációs vérzésük (? 80 ml/menstruációs ciklus) volt, a Levosert alkalmazásának kezdetét követően a menstruációs vér mennyisége 3-6 hónapon belül szignifikánsan csökkent. A menstruációs vér mennyisége 88%-kal csökkent az alkalmazás kezdete utáni harmadik hónap végére azoknál a nőknél, akiknek erős menstruációs vérzésük volt, és a csökkenés mértéke 82% maradt a vizsgálat teljes időtartama (12 hónap) alatt. A submucosus myomák által okozott erős menstruációs vérzés csökkenésének mértéke kevésbé kedvező lehet. A csökkent mértékű vérzés elősegíti a haemoglobin vérszintjének emelkedését azoknál a nőknél, akiknek erős menstruációs vérzése van.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A Levosert-ből a levonorgesztrel kezdeti in vivo 20,4 mikrogramm/napos felszabadulási sebessége az első évben 17,7 mikrogramm/napra, a nyolcadik évben pedig 6,5 mikrogramm/nap-ra csökken. A levonorgesztrel közvetlenül a méhüregbe kerül, alacsony plazmakoncentráció mellett (7 nappal a felhelyezés után 252 ± 123 pg/ml, nyolc év után pedig 88 ± 37 pg/ml), mindössze csekély szisztémás hatást eredményezve.
A levonorgesztrel farmakokinetikáját széles körben vizsgálták és számoltak be róla az irodalomban. A 20 órás felezési időt tartják a legjobb becslésnek, bár néhány vizsgálatban olyan rövid értékekről számoltak be, mint 9 óra, míg máshol olyan hosszúakról, mint 80 óra. Egy másik fontos felfedezés, ami összhangban van egyéb szintetikus szteroidok esetén szerzett tapasztalatokkal, hogy jelentős egyéni különbségek vannak a metabolikus clearance sebességét illetően, még akkor is, amikor a levonorgesztrelt intravénásan adták. A levonorgesztrel nagymértékben kötődik a fehérjékhez (elsősorban a nemihormonkötő globulinhoz [SHBG]), és nagymértékben metabolizálódik számos inaktív metabolittá.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A nem klinikai adatok nem mutattak más kockázatot az emberre vonatkozólag, csak azokat, amiket az alkalmazási előírás más pontjaiban már tárgyaltak. Ezek az adatok a hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukcióra és fejlődésre kifejtett toxicitási vizsgálatokon alapulnak.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Levosert IUS és egy darab felhelyezőeszköz tasakban, amely két lapból áll: egy átlátszó, poliészter alapú fóliából és egy lehúzható HDPE hátlapból.

A doboz 1 db tasakot, valamint egy betegtájékoztatót és egy betegemlékeztető kártyát tartalmaz.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Mivel a felhelyezés módja más, mint az egyéb intrauterin eszközök (IUD-k) esetében alkalmazott felhelyezési mód, különleges képzés szükséges a helyes felhelyezési technika elsajátításához. A felhelyezéshez szükséges használati útmutatások megtalálhatók a készítmény csomagolásában.
A Levosert steril csomagolásban kerül forgalomba, amit a felhasználásig nem is szabad felbontani.
A készítményt a csomagolás felnyitása után kizárólag az aszeptikus körülményekre vonatkozó előírások figyelembevételével szabad kezelni. Ha a steril csomagolás sérült, az IUS megsemmisítését a biológiailag veszélyes gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani. Az eltávolított Levosert és a felvezetőcső megsemmisítését szintén a vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani. A dobozt és a belső tasakot pedig háztartási hulladékként kell kezelni.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

Az eredeti csomagolásban tárolandó. A fénytől való védelem érdekében a tasakot tartsa a dobozában.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Richter Gedeon Nyrt.
H-1103 Budapest
Gyömrői út 19-21.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22505/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2013. június 18.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2018. december 6.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. január 22.
14





OGYÉI/6925/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A Levosert nem alkalmazható fennálló vagy feltételezett terhességben (lásd 4.3 pont). Ha a Levosert-et alkalmazó nő teherbe esik (lásd 5. pont), az ectopiás terhességet ki kell zárni (lásd 4.4 pont) és a rendszert a lehetséges legrövidebb időn belül el kell távolítani, mert nagy a terhességi komplikációk (vetélés, koraszülés, fertőzés és sepsis) kockázata. A Levosert eltávolítása vagy a méh vizsgálata szintén spontán vetélést eredményezhet. Ha a rendszert nem lehet eltávolítani, vagy a nő a terhesség megtartása mellett dönt, akkor tájékoztatni kell a veszélyekről, és ennek megfelelően, a terhesség lefolyását fokozott figyelemmel kell követni. A terhes nőt figyelmeztetni kell arra, hogy számoljon be bármilyen tünetről, mely a terhesség komplikációjára utal, mint például a lázzal járó, görcsös hasi fájdalom.

Helyi levonorgesztrel-expozíció
Továbbá leánymagzatoknál nem zárható ki az intrauterin alkalmazott levonorgesztrel okozta virilizáló hatás fokozott kockázata. Néhány, egyedi esetben a méhben maradt levonorgesztrel-tartalmú intrauterin fogamzásgátló rendszer mellett kihordott leánymagzatoknál a helyi hormonális hatás a külső nemi szervek masculinisatióját okozta.

Szoptatás
A levonorgesztrel nagyon kis mennyiségben kiválasztódik az anyatejbe a levonorgesztrelt tartalmazó IUS alkalmazása után. Mivel ez a gyermekre nézve nem jelent veszélyt, a szoptatás folytatható a Levosert alkalmazása esetén. Méhvérzésről ritkán számoltak be azon nőknél, akik szoptatáskor levonorgesztrelt tartalmazó IUS-t használtak.

Termékenység
A levonorgesztrelt tartalmazó IUS alkalmazása nem befolyásolja a női fertilitást az IUS eltávolítása után.