Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PRILOTEKAL 20MG/ML OLDATOS INJEKCIÓ 10X5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sintetica Gmbh
Hatástani csoport:
N01BB Amidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22495/01
Hatóanyagok:
PrilocainumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
6 hónapos kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Kizárólag kórházi alkalmazásra
Gerincérzéstelenítésben történő alkalmazása kizárólag a megfelelő tudással és tapasztalattal rendelkező szakorvos által (vagy felügyelete mellett) történhet (lásd 4.4 pont).
Az esetleges vészhelyzetekben szükséges berendezéseknek, gyógyszereknek és személyzetnek azonnal rendelkezésre kell állnia, például az átjárható légutak biztosításához és oxigén adásához, mert helyi érzéstelenítők alkalmazásánál előfordult, hogy ritka esetben súlyos reakciókat, esetenként halálos kimenetelűeket jelentettek olyan esetekben is, amikor a beteg kórelőzményében nem szerepelt egyéni túlérzékenység.
Akut szisztémás toxicitás vagy teljes spinalis blokk észlelése esetén a helyi érzéstelenítő injekció adását azonnal abba kell hagyni (lásd 4.4 pont).

Adagolás

Az adagolást egyedileg, az adott egyedi eset jellemzőivel összhangban kell meghatározni. A dózis meghatározásakor figyelembe kell venni a beteg fizikai állapotát és egyéb gyógyszerek egyidejű alkalmazását. A legalacsonyabb hatékony dózist kell választani.

A hatás időtartama dózisfüggő.
A javasolt dózisok átlagos testmagasságú és testtömegű (kb. 70 kg) felnőttekre érvényesek, hatékony érzéstelenítés eléréséhez egyszeri alkalmazással. A hatás mértéke és időtartama egyénenként eltérő lehet. A dózis megállapításához elengedhetetlen az altatóorvos tapasztalata és a beteg általános állapotának az ismerete.


Az adagolás tekintetében a következő irányelveket kell alkalmazni:

Felnőttek esetében
A szenzoros blokád kiterjesztéséhez
szükséges T10

ml
mg
Átlagos hatásidő (perc)

2-3

40-60


Kb. 100-130

Általános iránymutatásként a javasolt maximális dózis 80 mg prilokain-hidroklorid (= 4 ml Prilotekal).

Gyermekek
A Prilotekal gyermekeknél történő alkalmazásának biztonságosságát és hatásosságát nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.
A Prilotekal alkalmazása gyermekeknél és serdülőkorúaknál nem ajánlott.
A Prilotekal alkalmazása 6 hónaposnál fiatalabb gyermekeknél ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Különleges betegcsoportok
Rossz általános állapotban lévő betegeknél célszerű csökkenteni a dózist.
Továbbá a beteg egyidejűleg fennálló betegségei (pl. vascularis occlusio, arterioscleriosis, diabeteses polyneuropathia) esetén csökkentett dózis javallott.
Károsodott máj- és vesefunkció esetén alacsonyabb dózistartomány alkalmazása ajánlott.

Az alkalmazás módja

A készítmény glükóz tartalma miatt kizárólag gerincérzéstelenítésre használható, epiduralis anaesthesiában történő alkalmazása nem javasolt.

A Prilotekalt intrathecalisan kell beadni az L2/L3, L3/L4 és L4/L5 csigolyák közötti térbe.
Miután a tű megfelelő pozíciójának igazolása céljából minimális mennyiségű cerebrospinalis folyadékot visszaszívott, lassan adja be az injekciót. A folyamatos verbális kapcsolat fenntartása mellett elengedhetetlen a beteg vitalis paramétereinek folyamatos monitorozálása is. Akut szisztémás toxicitás vagy teljes spinalis blokk észlelése esetén a helyi érzéstelenítő injekció adását azonnal abba kell hagyni (lásd 4.4 pont).

Ha a beteg ülő testhelyzetben van, a beadott oldat elsősorban caudalis irányban oszlik szét (a keresztcsont felé); ha a beteg fekvő testhelyzetben van, a gravitáció hatására oszlik szét az érzéstelenítő a beteg testhelyzetétől függően (Trendelenburg, illetve anti-Trendelenburg).

A glükóz, mint segédanyag alkalmazásának köszönhetően a Prilotekal sűrűsége 20°C-on 1,026 g/g, ami 37°C-on 1,021 g/g-mal egyenértékű.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A Prilotekalt tilos olyan betegek kezelésére használni, akiknél fennáll:
* a prilokain-hidrokloriddal, egyéb amid típusú helyi érzéstelenítőkkel vagy a készítmény 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység;
* a szív súlyos ingerületvezetési zavara;
* súlyos anaemia;
* dekompenzált szívelégtelenség;
* cardiogen vagy hypovolaemiás shock;
* veleszületett vagy szerzett methaemoglobinaemia;
* egyidejű véralvadásgátló terápia;
* subarachnoidalis anaesthesia általános és specifikus ellenjavallatai.

A Prilotekal alkalmazása 6 hónaposnál fiatalabb gyermekeknél a methaemoglobinaemia kialakulásának magasabb kockázata miatt ellenjavallt.
A hiperbárikus Prilotekal 20 mg/ml intravascularis injekcióban történő alkalmazása ellenjavallt.
A Prilotekal nem adható be fertőzött területen!




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Glükózt tartalmaz emiatt a Prilotekal kizárólag gerincérzéstelenítésre használható. Nem javasolt epiduralis érzéstelenítésre.

A prilokain elősegítheti a methaemoglobin-képződést az ismerten methaemoglobin-termelést indukáló gyógyszereknél (lásd 4.5 pont).

Gerincérzéstelenítésben történő alkalmazása kizárólag megfelelő tudással és tapasztalattal rendelkező szakorvos által (vagy felügyelete alatt) történhet. Az orvos a felelős a szükséges intézkedésekért, hogy az intravascularis beadást elkerüljék.
Továbbá elengedhetetlen, hogy az orvos tudja, hogyan ismerhetők fel és kezelhetők a mellékhatások, a szisztémás toxicitás és a további komplikációk. Ha akut szisztémás toxicitás vagy teljes gerincblokád tünetei figyelhetők meg, azonnal le kell állítani a helyi érzéstelenítő beadását (lásd 4.9 pont).

Egyes betegekre különösen figyelni kell a súlyos mellékhatások kockázatának csökkentése érdekében még akkor is, ha a műtéti beavatkozáshoz a locoregionalis érzéstelenítés az optimális választás:
* Teljes vagy részleges szívblokkban szenvedő betegek, mivel a helyi érzéstelenítők gátolhatják a szívizom ingerületvezetését.
* Nagyfokú szívelégtelenségben szenvedő betegek. Számolni kell a methaemoglobinaemia kockázatával is (lásd 4.8 pont).
* Előrehaladott máj- vagy vesekárosodásban szenvedő betegek.
* Idős és leromlott általános állapotban lévő betegek.
* III. osztályú antiarrhytmiás gyógyszerrel (pl. amiodaronnal) kezelt betegek. Ilyen betegeknél gondos megfigyelés és EKG-monitorozás szükséges a járulékos szív-hatások miatt (lásd 4.5 pont).
* Akut porphyriában szenvedő betegeknek csak akkor adható Prilotekal, ha a klinikai tünetek indokolják, mert a Prilotekal potenciálisan súlyosbíthatja a porphyriát. Porphyriában szenvedő beteg esetén megfelelő óvintézkedéseket kell alkalmazni

A megbízható vénás hozzáférés biztosítása ajánlott.

Mint minden helyi érzéstelenítő használatakor, előfordulhat artériás vérnyomásesés, és lassulhat a szívfrekvencia.

Olyan betegeknél, akiknél a kockázat nagyfokú a beavatkozás előtt ajánlott az általános állapot javítása.

A gerincérzéstelenítés ritka, ám súlyos mellékhatásaként nagy kiterjedésű vagy teljes gerincblokád léphet fel, aminek következtében szív- és érrendszeri rendellenességek és légzésdepresszió jelentkezhet. A szív- és érrendszeri rendellenességet a szimpatikus idegrendszer kiterjedt blokádja váltja ki, ami súlyos hypotensiót és bradycardiát, és akár szívmegállást is okozhat. A légzésdepressziót a légutak izomzatának és a rekeszizomnak a blokádja okozza.
Különösen az idős, valamint a terhesség utolsó szakaszában lévő betegeknél áll fenn a nagyfokú vagy teljes gerincblokád fokozott kockázata: következésképpen ajánlott csökkenteni az érzéstelenítő dózisát.
Különösen az idős betegeknél fordulhat elő váratlan artériás vérnyomásesés a gerincérzéstelenítés következményeként.

A gerincérzéstelenítés után ritkán idegrendszeri károsodás fordulhat elő, ami paraesthesia, az érzékenység elvesztésében, motoros gyengeségben és paralysisben nyilvánul meg. Esetenként ezek a tünetek tartósan fennmaradnak.

Nincs arra bizonyíték, hogy a gerincérzéstelenítés negatívan befolyásolna olyan neurológiai betegedéseket, mint például a sclerosis multiplex, a hemiplegia, a paraplegia vagy a neuromuscularis rendellenességek. Ennek ellenére alkalmazása fokozott óvatosságot igényel. A kezelés előtt az előny és kockázat gondos mérlegelése szükséges.

Ez a gyógyszer dózisonként kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz (a maximális dózis 4 ml Prilotekallal egyezik meg), azaz gyakorlatilag nátriummentes.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A kezelőorvos feladata a Prilotekal használatánál annak az eldöntése, hogy az adott esetben a beteg vezethet-e gépjárművet vagy kezelhet-e gépeket.


4.9 Túladagolás

Az ajánlott adagolás betartása esetén nem valószínű, hogy a Prilotekal szisztémás toxicitás kiváltására képes plazmaszintet okoz.

Akut szisztémás toxicitás

A milliliterenként 5-10 mikrogramm prilokaint meghaladó plazmaszint esetén felléphetnek iatrogén, farmakodinámiás vagy farmakokinetikai eredetű, a központi idegrendszert és a szív- és érrendszert érintő mellékhatások. Iatrogén mellékhatások jelentkezhetnek a következő okok miatt:
* túl nagy mennyiségű oldat beadása,
* véletlenül érbe történő beinjektálás,
* a beteg nem megfelelő pozíciója,
* erős gerincérzéstelenítés (artériás nyomásesés jelzi).
Véletlen intravénás beadás esetén a toxikus hatás 1-3 percen belül fellép. Ezzel szemben túladagolás esetén a plazmakoncentráció csak 20-30 perc után éri el a maximális szintet az injekció beadásának a helyétől függően, és a toxicitás jelei is később mutatkoznak.
A túladagolás jelei kétféle tünetcsoportba sorolhatók, amelyek minőségükben és intenzitásukban különböznek egymástól:
a) A központi idegrendszert befolyásoló tünetek
Általában az első tünetek a száj környékén fellépő paraesthesia, a nyelvzsibbadás, a kábultságérzés, a hallásproblémák és a fülzúgás. Súlyosabb problémák a látási zavarok és az izom-összehúzódások, amelyek egy, az egész testre kiterjedő konvulziót előznek meg. Ezeket a tüneteket nem szabad összetéveszteni a neurotikus viselkedéssel. Ezt követően eszméletvesztés és tónusos-clonusos görcsroham léphet fel, melynek időtartama rendszerint néhány másodperc és néhány perc között van. A görcsrohamokat közvetlenül követi a hypoxia és a vér széndioxid szintjének növekedése (hypercapnia), ami a légzési nehézségekkel járó fokozott izomtevékenységnek tulajdonítható. Súlyos esetekben légzésleállás léphet fel.
Az acidózis fokozza a helyi érzéstelenítők toxikus hatását.
A központi idegrendszert befolyásoló tünetek csökkenése vagy javulása a helyi érzéstelenítő központi idegrendszeren kívüli újraelosztásának, és az azt követő metabolizmusának és kiválasztásának tulajdonítható. A tünetek csökkenése igen gyors lehet, kivéve, ha túlságosan nagy mennyiséget alkalmaztak.
b) Szív- és érrendszeri tünetek
Súlyos esetekben cardiovascularis toxicitás léphet fel. A helyi érzéstelenítő nagy koncentrációja esetén hypotensio, bradycardia, szívritmuszavar és szívmegállás is felléphet.
A központi idegrendszert befolyásoló toxikus tünetek első jelei általában megelőzik a szív- és érrendszeri toxikus hatásokat. Azonban a fenti megállapítás nem érvényes, ha a beteg általános érzéstelenítés alatt áll vagy más gyógyszerekkel, például benzodiazepinnel vagy barbiturátokkal történő erős szedáció alatt áll.

Akut szisztémás toxicitás kezelése
Azonnal meg kell tenni a következő intézkedéseket:
* Állítsa le a Prilotekal beadását.
* Biztosítsa a megfelelő oxigénellátást: tartsa átjárhatóan a légutakat, adjon O2-t, szükség esetén alkalmazzon mesterséges lélegeztetést (intubációt).
A cardiovascularis depresszió esetén a keringést stabilizálni kell. Ha görcsrohamok lépnek fel, amelyek nem szűnnek meg spontán 15-20 másodperc elteltével, akkor intravénás görcsoldó adása ajánlott.
Helyi érzéstelenítő okozta mérgezés esetén ellenjavallt a központilag ható analeptikumok adása!
Súlyos szövődmények esetén célszerű a beteg kezelésébe bevonni egy sürgősségi ellátásra és újraélesztésre szakosodott szakorvost (pl. aneszteziológust).

Methaemoglobinaemia
A prilokain beadását methaemoglobinaemia követheti. A Prilotekal ellenjavallt a folyamatos adagolást igénylő regionális érzéstelenítésre. A subarachnoidalis (spinalis) anesthaesiában alkalmazott dózisok nem váltanak ki methaemoglobinaemiát okozó plazmaszintet, ami legalább 600 mg mennyiségű prilokain-hidroklorid beadásakor fordulhat elő.
A prilokainnak egyik metabolitja, az o-toluidin, methaemoglobin kialakulását okozhatja. A methaemoglobin kialakulása általában klinikailag elhanyagolható, kivéve a nagyon súlyos vérszegénység és a nagyfokú szívelégtelenség esetében.
Súlyos vérszegénységben szenvedő betegeknél hypoxia alakulhat ki. Fontos kizárni a cyanosis egyéb súlyos okait, pl. az akut hypoxiát és/vagy a szívelégtelenséget.

A methaemoglobinaemia kezelése
A kimutatott methaemoglobinaemia megszűnik 15 perc után, ha 2-4 mg/ttkg toluidin kéket intravénásan injektálnak.

További információk:
A methaemoglobin már kis koncentrációban is megváltoztathatja a pulsoxymetria vizsgálat eredményeit.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A prilokain elősegítheti a methaemoglobin-képződést az ismerten methaemoglobin-termelést indukáló gyógyszereknél (pl. szulfonamidok, maláriaellenes gyógyszerek, nitroprusszid-nátrium és nitroglicerin).

A prilokain és a más helyi érzéstelenítők, vagy a prilokainéhoz hasonló kémiai szerkezettel rendelkező gyógyszerek, például bizonyos antiarrhytmiás gyógyszerek, mint az aprindin, lidokain, mexiletin és tokainid egyidejű alkalmazásakor előfordulhatnak járulékos mellékhatások. A prilokain és a III. osztályú antiarrhytmiás gyógyszerek (pl. amiodaron) közötti kölcsönhatásokat nem vizsgálták, azonban a jelen esetben ezzel számolni kell (lásd a 4.4 pontot is).

A különböző helyi érzéstelenítők kombinált alkalmazása további szív- és érrendszeri, valamint központi idegrendszeri mellékhatásokat indukálhat.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A Prilotekal alkalmazásával járó lehetséges mellékhatások általában hasonlóak a gerincérzéstelenítésre használt egyéb, az amidok csoportjába tartozó helyi érzéstelenítők mellékhatásaihoz. A gyógyszer által kiváltott mellékhatások nehezen különböztethetők meg az idegek blokkolásának élettani hatásaitól (pl. az artériás vérnyomás csökkenése, bradycardia, átmeneti vizelet-retentio), az injekció közvetlen hatásaitól (pl. spinalis haematoma) vagy közvetett hatásaitól (pl. meningitis), illetve az agy-gerincvelői folyadékveszteségből következő hatásoktól (például spinalis érzéstelenítés utáni fejfájás).

Az alább felsorolt mellékhatások kialakulásának előfordulási gyakorisága a következő szabályok szerint került meghatározásra: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10 000 - <1/1000, nagyon ritka (<1/10 000).
Az egyes gyakorisági csoportokban a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint vannak feltüntetve.

Szervrendszer
Gyakoriság
Mellékhatás
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Ritka
methaemoglobinaemia,
cyanosis
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Ritka
anaphylaxiás sokk,
anaphylaxiás reakciók,
allergiás reakciók,
viszketés
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
paraesthesia,
szédülés

Nem gyakori
központi idegrendszeri toxicitás jelei és tünetei (görcsrohamok, száj körüli paraesthesia, eszméletvesztés, remegés, nyelvzsibbadás érzése, beszédzavarok, hallászavarok, fülzúgás, látászavarok)

Ritka
arachnoiditis,
neuropathia,
perifériás idegsérülések
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Ritka
diplopia
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem gyakori
bradycardia

Ritka
szívmegállás,
arrhythmia
Érbetegségek és tünetek
Nagyon gyakori
hypotensio

Nem gyakori
hypertensio
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Ritka
légzésdepresszió
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nem gyakori
hátfájás,
átmeneti izomgyengeség
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
hányinger

Gyakori
hányás

A helyi érzéstelenítők okozta mérgezés jelei mind megnyilvánulásukban, mind kezelésükben hasonlóak bármely más, injektált készítményéhez.

A Prilotekal bizonyítottan nagy klinikai tolerálhatósága ellenére nem zárhatók ki a nemkívánatos toxikus hatások, ha a plazmaszintje átlép egy kritikus küszöböt. Ezek a hatások főként a központi idegrendszert és a szív- és érrendszert befolyásoló tünetekben nyilvánulnak meg.
A leghatékonyabb megelőzési módszer a Prilotekal ajánlott adagolásának szigorú betartása, mely mellett alapvető fontosságú, hogy az orvos ellenőrizze a hatást (a beteggel történő vizuális és verbális kapcsolat útján), valamint injektálás előtt győződjön meg a tű megfelelő pozíciójáról.

A mérsékelt túladagolás enyhe mellékhatásokat (szédülést vagy kábultságot) válthat ki, ami általában gyorsan rendeződik a dózis csökkentését vagy a Prilotekal beadásának a megszakítását követően.

A jelentős túladagolás és/vagy a helyi érzéstelenítő véletlenül érbe történő beadása súlyos nemkívánatos hatásokat válthat ki. Ezek az agykéreg és az agyvelő irritációját és/vagy depresszióját követően (lásd 4.9 pont) a központi idegrendszert érintő tünetekben (nyugtalanság, beszédzavarok, dezorientáció, szédülés, izomösszehúzódások, görcsök, hányás, eszméletvesztés, légzésleállás és mydriasis), valamint a szív- és érrendszert érintő tünetekben (az artériás vérnyomás és a pulzus növekedése, arrhythmia, az artériás vérnyomás csökkenése, asystole) nyilvánulnak meg.
Továbbá a szív ingerképző- és ingerületvezető rendszerének gátlását vagy blokádját követően lelassulhat a szívfrekvencia, és myocardialis depresszió léphet fel.
A Prilotekal metabolizmusával (máj) vagy kiválasztásával (vese) kapcsolatos problémákkal is számolni kell a mellékhatások lehetséges okai között.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben találhatóelérhetőségek valamelyikén keresztül..




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: helyi érzéstelenítők; amidok
ATC kód: N01BB04

Hatásmechanizmus
A prilokain egy amid típusú helyi érzéstelenítő. A prilokain gátolja az ingerelhető struktúrák (pl. az idegszálak minden típusának [szenzoros, motoros, autonóm idegszálak]) működését.

Farmakodinámiás hatás
Helyi szinten és reverzibilis módon, a fájdalomérzet, és ebből következően a hideg-, meleg-, érintés- és nyomásérzékelés csökkentésével gátolja a szenzoros fájdalom receptorok ingerelhetőségét és a szenzoros idegrostok ingerületvezető képességét.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
A prilokain csökkenti nátrium membrán-permeábilitását. Ez a koncentrációnak megfelelően csökkenti az idegszálak ingerelhetőségét, csökkentve a nátrium permeábilitás váratlan csúcsait, ami szükséges az akciós potenciál kialakulásához. A hatás az anyag pH-értékétől és a környezet pH-értékétől függ. A helyi érzéstelenítő hatás a protonált forma következménye. Gyulladt szövetekben a helyi érzéstelenítő hatása gyengébb a környezet alacsonyabb pH-értéke miatt.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás és eloszlás
A plazmakoncentráció intrathecalis alkalmazás esetén általában elhanyagolható.

Biotranszformáció és elimináció
A plazmafehérjékhez való kötődés mértéke kb. 55%.
A prilokain biohasznosulása az alkalmazás helyén 100%-os.
A prilokain fő metabolitjai az o-toluidin és az N-n-propilalanin, melyeket amidázok állítanak elő a májban és a vesében. Az o-toluidin kiterjedt in vivo hidrolitikus metabolizmuson megy keresztül, majd a nagyobb része 24 órán belül a vizelettel kiürül. Más aromás aminokhoz hasonlóan feltételezett, hogy az N-hidroxiláció által kezdetben metabolikus aktiváción megy át, így kovalens kötést létesít a szövet makromolekuláival. Az o-toluidin a haemoglobin vas oxidjának erős oxidánsa.
A prilokain terminális kiürülés felezési ideje 1,6 óra.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A humán helyileg alkalmazott terápiás dózis megközelíti az állatok intravénás alkalmazást követően toxikus dózisát. Állatoknál az akut toxicitás jelei a csökkent tevékenység, a görcsrohamok, a dyspnoe, a cyanosis és a szívelégtelenség miatti halál.
Testtömeg-kilogrammonként 3 ml prilokain-hidroklorid szubkután beadása patkánynál reverzibilis lokális nekrózist idézett elő. Azonos dózis használatának a majom esetében nem volt megfigyelhető károsító hatása.
Testtömeg-kilogrammonként 60 mg prilokain adása heti 5 napon, 7 héten át patkánynál enyhe testtömeg-csökkenést váltott ki.
Mutagenezis vizsgálatokban a prilokain nem bizonyult mutagénnek. A potenciális mutagén hatás meglétének feltételezése az o-toluidin metabolittal kapcsolatos ismereteken alapul, amely genetikai károsodást és sejtproliferációt (kromoszóma-mutációkat, aneuploidiát, DNS-javítást és sejtátalakulást) okozott különböző in vitro vizsgálatokban.
Patkánynál és egérnél nagy dózisú o-toluidin metabolittal végzett karcinogenitási vizsgálatokban a lép- és a hólyagtumor gyakoriságának növekedése volt megfigyelhető.
A prilokain rövid távú terápiás humán alkalmazása esetén az eredmények nem tűnnek szignifikánsnak; biztonságossági okokból azonban ajánlott kerülni a hosszan tartó, nagy dózisokban történő alkalmazást.
A prilokain hím és nőstény patkányoknál nem befolyásolta a reprodukciós képességet. A kezelt nőstények utódainál azonban a postnatalis túlélés csökkent. A patkány embryotoxicitásával kapcsolatos az egyik tanulmányban letalis hatást mutattak ki a magzatra nézve, és a magzatoknál dózisfüggő hydronephrosisról számoltak be.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

5 ml oldatos injekció I-es típusú átlátszó, színtelen üvegampullába töltve.
10 db üvegampulla dobozban.

6.6 A készítmény megsemmisítésére vonatkozó útmutatások

Az 5 ml-es oldatos injekció ampullák kizárólag egyszer használhatók.
A használat után megmaradt oldatot meg kell semmisíteni.

Felhasználás előtt a gyógyszert vizuális ellenőrzésnek kell alávetni. Csak a tiszta, látható részecskéktől gyakorlatilag mentes oldat használható fel.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
Hűtőszekrényben nem tárolható és nem fagyasztható!
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év
A gyógyszert az első felbontást követően azonnal fel kell használni.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sintetica GmbH
Albersloher Weg 11
48155 Münster
Németország

Forgalmazza: Mediwings Pharma Kft.
2100 Gödöllő, Dózsa György út 69. "B" épület
Tel: +36 28 410 463
e-mail: mediwingspharma@mediwingspharma.hu



8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-22495/01 10x5 ml I-es típusú üvegampullába töltve, dobozban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2013. június 4.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2014. május 6.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. február 20.



10




OGYÉI/67436/2019
OGYÉI/78256/2019




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Terhes nőknél történő alkalmazásra nincs megfelelő adat a prilokain esetében. A prilokain átjut a placentán. Beszámoltak szülészeti használat során paracervicalis blokkot vagy prilokainnal történő szeméremtesti érzéstelenítést követő, kezelést igénylő újszülöttkori methaemoglobinaemia néhány esetéről. Más helyi, amid-típusú anesztetikumok alkalmazása esetén, paracervicalis blokkot követően előfordultak halálos kimenetelű magzati bradycardia esetek. Az állatkísérletek fejlődési toxicitást mutattak (lásd 5.3 pont). Ezért a Prilotekal csak kifejezetten indokolt esetben adható. Kerülni kell a prilokain paracervicalis blokkra vagy szeméremtesti érzéstelenítésre való használatát.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a prilokain kiválasztódik-e az anyatejbe. Ha a szoptatás alatt történő beadás szükséges, akkor a szoptatás a kezelés után kb. 24 órával folytatható.

Termékenység
Nem állnak rendelkezésre a prilokain emberi fertilitásra gyakorolt hatásáról adatok. A prilokain nem volt hatással hím és nőstény patkányok fertilitására (lásd 5.3 pont).