Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

VERORAB 2,5NE/0,5ML POR+OLDSZ SZUSZP INJ FECSK 1X+0,5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sanofi Pasteur Gmbh Magyarországi Kereskedelmi Kép
Hatástani csoport:
J07BG Rabies vakcinák
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22470/02
Hatóanyagok:
Rabies-vakcinaDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Felbontás után +2 és +8 °c között
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

A Verorab preexpozíciós és posztexpozíciós profilaxisként javallott veszettség ellen, minden korcsoportban (lásd 4.2 és 5.1 pont).

A Verorabot az érvényes hivatalos ajánlásoknak megfelelően kell alkalmazni.
Magyarországon a vakcina javallatával és alkalmazásával kapcsolatban a Nemzeti Népegészségügyi Központ által évente kiadott Védőoltási Módszertani Levélben és "A veszettség-fertőzésre gyanús sérülésekkel kapcsolatos eljárásokról" szóló módszertani levélben leírtak az irányadóak.

Preexpozíciós profilaxist általában a veszettség vírussal történő fertőzés kockázatának kitett személyek, mind például a veszettség diagnosztikájával vagy kutatásával foglalkozó laboratóriumban dolgozók, állatorvosok, állatokkal foglalkozók, valamint a veszettség fertőzés szempontjából veszélyes területre utazók számára kell felajánlani.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A beadásra előkészített vakcinából egy adag mennyisége
- intramuszkulárisan (im.) alkalmazva: a javasolt adag 0,5 ml az elkészített vakcinából;
- intradermálisan (id) alkalmazva: a javasolt adag 0,1 ml az elkészített vakcinából, mindegyik beadási hely esetében.

a.) Preexpozíciós profilaxis

Immunkompetens személyek preexpozíciós immunizálását az 1. táblázatban feltüntetett oltási sémák egyike szerint, illetve a hivatalos ajánlásoknak megfelelően lehet elvégezni:
1. táblázat: Preexpozíciós oltási séma

0. nap
7. nap
21. vagy 28. nap
Intramuszkulárisan (0,5 ml adagonként)
Konvencionális séma
im. - 0,5 ml
1 adag
1 adag
1 adag
Egyhetes séma a
im. - 0,5 ml
1 adag
1 adag

Intradermálisan (0,1 ml adagonként)
Egyhetes séma a
id. - 0,1 ml
2 adag b
2 adag b

a - Ez a séma nem alkalmazható immunkompromittált személyeknél (lásd alább a "Különleges betegcsoportok" alfejezetben az immunkompromittált személyekre vonatkozó részt)
b - Egy-egy oltás mindkét karba (felnőtteknél és gyermekeknél) vagy mindkét comb arterolaterális régiójába (csecsemőknél és kisgyermekeknél)

Az emlékeztető adag beadását, és/vagy a neutralizáló antitestek szintjének rendszeres szerológiai vizsgálatát az érvényes hivatalos ajánlásoknak megfelelően kell elvégezni.

A Verorab beadható emlékeztető oltásként egy másik (VERO vagy humán diploid [HDVC]) sejttenyészeten előállított veszettség elleni vakcinával végzett alapimmunizálás után is.

b.) Posztexpozíciós profilaxis

A veszettséggel történő fertőződés legcsekélyebb kockázata esetén a posztexpozíciós profilaktikus kezelést a lehető leghamarabb el kell kezdeni, aminek ki kell terjednie a seb megfelelő ellátására, a vakcinációra és szükség esetén a rabies immunglobulin- (RIG) kezelésre.

Azonnal alaposan ki kell mosni minden harapott és karmolt sebet bő vízzel és/vagy virucid anyaggal és szappannal vagy detergenssel. Ezt, amennyiben rabies immunoglobulin vagy vakcina alkalmazása indokolt, még előtte el kell végezni.

A posztexpozíciós immunizálás szükségessége a sérülést okozó állat egészségi állapotától és a sérülés típusától függ (lásd 2. táblázatban a WHO ajánlásait), az alkalmazandó oltási sémát pedig az egyén veszettség elleni immunstátusza határozza meg.

Szükség esetén a felülfertőződés elkerülése érdekében - a helyi előírásoknak megfelelően - a kezelés kiegészíthető tetanusz profilaktikus kezeléssel és/vagy antibiotikummal. A posztzexpozíciós profilaxist speciális, veszettség elleni oltóközpontban kell elvégezni orvosi megfigyelés mellett.

2. táblázat: WHO ajánlások a posztexpozíciós kezeléshez a seb súlyosságától függően
Súlyossági fok

A kontaktus típusa feltételezhetően vagy bizonyítottan veszett háziállattal vagy vadállattal(a), vagy olyan állattal, amelynek megfigyelése nem lehetséges.

Ajánlott posztexpozíciós kezelés

I
Állatok érintése vagy etetése.
Ép bőrön benyálazás.
(nincs expozíció)

Nem szükséges, ha az eset megbízható leírása, kivizsgálása rendelkezésre áll.(a)



II
Harapás fedetlen bőrön.
Kisebb karmolások vagy horzsolások vérzés nélkül.
(expozíció)

Az oltások azonnali elkezdése.
A kezelést le kell állítani, ha a megfigyelt állat egészséges marad a 14 napos megfigyelési időszak(b, c) során, vagy az állat negatívnak bizonyult megbízható laboratóriumban megfelelő diagnosztikai eljárást alkalmazva.
Ha denevérrel került a sérült kontaktusba, a kezelést a III. kategória szerint kell végezni.


III
Egy vagy több transdermalis harapás vagy karmolás(d), sérült bőrfelület vagy nyálkahártya fertőződése nyállal (pl. benyálazás).
Denevérrel történt közvetlen kontaktus okozta expozíció.

(súlyos expozíció)
Az oltások azonnali elkezdése, és a veszettség immunglobulinok adásának lehető leghamarabb történő elkezdése(e).
A rabies immunglobulin a vakcina első adagjának beadását követően 7 napig adható.
A kezelést le kell állítani, ha a megfigyelt állat egészséges marad a 14 napos megfigyelési időszak(b, c) során, vagy az állat negatívnak bizonyult megbízható laboratóriumban megfelelő diagnosztikai eljárást alkalmazva.
(a) Ha a láthatóan egészséges kutya vagy macska egy alacsony kockázatú területen él és megfigyelés alá vonható, a kezelést el lehet halasztani.
(b) Ez a megfigyelési idő csak kutyákra és macskákra vonatkozik. A veszélyeztetett és kihalás szélén álló fajok kivételével a többi feltételezhetően veszett házi- vagy vadállatot el kell altatni és laboratóriumban, megbízható és megfelelő diagnosztikai eljárást alkalmazva meg kell vizsgálni, hogy a szöveteiben jelen vannak-e a rabies antigének.
(c) A WHO ajánlása szerint az állatorvosi felügyelet kutyák és macskák esetében minimum 10 nap, Magyarországon a hatályos jogszabályok szerint 14 nap.
(d) Harapások, különös tekintettel a fej-, nyak-, arc-, kézharapásokra, illetve a nemi szervek harapásaira, a III. kategóriába tartoznak, az ezeken a testfelületeken elhelyezkedő sűrű idegvégződések miatt.
(e) Magyarországon a passzív immunizálás (humán rabies immunglobulin) szükségessége a nemzeti szakhatóság szakvéleményének figyelembe vételével egyedi elbírálást igényel.

Előzetesen teljes immunizáláson átesett személyek esetében alkalmazandó oltási séma:

A WHO ajánlása alapján, az előzetese immunizáláson átesett betegek azok, akik tudják igazolni, hogy korábban teljes pre- vagy posztexpozíciós oltási sorozatot kaptak és azok a betegek, akik posztexpozíciós oltási sorozata 2 adag, sejttenyészeten előállított vagy megtermékenyített tojásalapú vakcina beadása után félbeszakadt.
Ezeknek a személyeknek két emlékeztető Verorab oltást kell beadni intramuszkulárisan (0,5 ml) a 0. és a 3. napon.
Ebben az esetben rabies immunglobulin (RIG) beadása nem szükséges.

Nem immunizált személyek posztexpozíciós profilaxisa:

Essen-séma (5 dózisos séma):
Összesen 5 adag Verorab (0,5 ml) injekció beadása intramuszkulárisan: egy-egy adag a 0., 3., 7., 14. és a 28. napon oltva.

vagy

Zágráb-séma (2-1-1 séma):
Összesen 4 adag Verorab (0,5 ml) injekció alkalmazása intramuszkulárisan: a 0. napon egy dózis a jobb deltoid izom és egy dózis a bal deltoid izom területére, majd a 7. és 21. napon egy-egy dózis a deltoid izom területére.
Csecsemőknél és kisgyermekeknél a comb anterolaterális régiójába kell oltani.

Bármelyik legyen az alkalmazott séma, súlyos sérülés esetében (III. kategória, a WHO rabies rizikó osztályozása szerint, lásd 2. táblázat) a rabies immunglobulint (RIG) az első Verorab injekcióval együtt kell beadni. Ilyen esetben a vakcinát az ellentétes oldalra kell beadni, amennyiben lehetséges.
További információkat, kérjük, az alkalmazandó RIG alkalmazási előírásában olvassa el.

(Magyarországon a passzív immunizálás (humán rabies immunglobulin) szükségessége a nemzeti szakhatóság szakvéleményének figyelembe vételével egyedi elbírálást igényel.)

Az oltási sort nem szabad megszakítani csak akkor, ha az állatorvos értékelése (az állat megfigyelése és/vagy laboratóriumi vizsgálata) alapján kimondható, hogy az állat nem veszett.

Különleges betegcsoportok

Immunkompromittált betegek
Az immunkompromittált betegek esetén az alábbi ajánlások érvényesek:

* Preexpozíciós profilaxis
Az immunkompromittált betegeknél a konvencionális 3 adagos sémát kell alkalmazni (a felsorolást lásd a "Preexpozíciós profilaxis" fejezetben) és az utolsó oltás beadása után 2-4 héttel javasolt szerológiai vizsgálattal ellenőrizni a neutralizáló antitestek szintjét, hogy értékelni lehessen, szükséges-e egy további adag beadása.

* Posztexpozíciós profilaxis
Az immunkompromittált betegeknél csak teljes oltási séma alkalmazható (lásd Nem immunizált személyek posztexpozíciós profilaxisa). A II. és III. kategóriába sorolt események esetén a vakcina beadásakor rabies immunglobulint is kell adni (lásd 2. táblázat).

Gyermekek és serdülők
A gyermekeknél és serdülőknél alkalmazott oltási séma és adagolás megegyezik a felnőttekével (0,5 ml intramuszkulárisan vagy 0,1 ml intradermálisan).

Az alkalmazás módja

* Intramuszkuláris alkalmazás (im.)
Csecsemőknél és kisgyermekeknél a vakcinát a comb anterolaterális régiójába, felnőtteknél és nagyobb gyermekeknél a m. deltoideusba kell beadni.

* Intradermális alkalmazás
A vakcinát lehetőleg a felkarba vagy az alkarba kell beadni.

Az injekció nem adható intraglutealisan.
Az injekció nem adható be intravascularisan.
Az injekció intravénás beadása tilos (lásd 4.4 pont)!

A Zágráb séma alkalmazása esetén a felnőtteknek 0. napon mindkét oldali (jobb és bal) m. deltoideusba kell egy-egy dózis oltóanyagot beadni, valamint egy-egy dózist a 7. és 21. napon.

Óvintézkedések a gyógyszer felhasználása vagy alkalmazása előtt

A gyógyszer alkalmazás előtti feloldására vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvatossági intézkedések

Nyomonkövethetőség
A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tétel számát egyértelműen fel kell tünteti.

Ahogy bármelyik védőoltás, a Verorab sem ad 100%-os védettséget minden oltott személy számára.

Az oltási ütemterv előírásait szigorúan követni kell. Főleg a posztexpozíciós vakcináció esetében feltétlenül figyelembe kell venni a kezelés során az állat egészségi állapotát, az állattal történő érintkezés körülményeit és a seb természetét (lásd 4.2 pont).

Bármilyen biológiai készítményt tartalmazó injekció beadása előtt a beadást végző személyzetnek minden ismert óvintézkedést meg kell tenni az allergiás és egyéb reakciók megelőzése érdekében. Mivel allergiás reakció bármely oltás beadásakor előfordulhat, ajánlott, hogy megfelelő orvosi kezelés elérhető közelségben legyen, ha a védőoltás beadása után azonnali anaphylaxiás reakció jelentkezne.
Mint óvintézkedés, azonnal elérhetőnek kell lennie az epinefrin injekciónak (1:1000) előre nem látható anafilaxiás vagy súlyos allergiás reakció ellátására.

Az oltóanyag nem adható be intravascularisan. Az oltás beadása előtt ügyelni kell arra, hogy a tű ne kerüljön érpályába.

Immundeficienciában szenvedő betegek
Ha a védőoltást olyan személynek adják be, akiről ismert, hogy veleszületett vagy szerzett immunhiányban szenved, nem biztos, hogy a kialakult immunválasz megfelelő lesz. Ha az antitestszint alacsonyabb, mint a biztonságosnak tekintett szint, azaz 0,5 NE/ml (RFFIT), kiegészítő oltást kell beadni.
Továbbá amennyiben posztexpozíciós vakcinációra van szükség, csak a teljes oltási séma alkalmazható ebben a csoportban (lásd Nem immunizált személyek posztexpozíciós profilaxisa). A II. és III. kategóriába sorolt események esetén a vakcina beadásakor rabies immunglobulint is kell adni (lásd 1. táblázat).

Neomicin, sztreptomicin és polimixin
Mivel a vakcina minden egyes adagja tartalmaz kimutathatatlanul kis mennyiségű neomicint, sztreptomicint és polimixint, amely anyagokat a vakcina gyártása során használtak, ezért fokozottan figyelni kell a vakcina alkalmazása során azokra, akik a fenti antibiotikumokkal (és ugyanebbe a csoportba tartozó antibiotikumokkal) szemben túlérzékenyek.

Apnoe
Az apnoe kialakulásának lehetséges kockázatát és a légzés 48-72 órás monitorozásának szükségességét figyelembe kell venni, ha az alapimmunizálási sorozatot nagyon éretlen (a 28. gesztációs hét előtt született) koraszülöttnek adják, különösen ha kórtörténetében a légzőrendszer éretlensége szerepel.

Szorongásos reakciók
Bármely vakcina beadását követően, illetve akár azt megelőzően is, a tűszúrásra adott pszichés válaszreakcióként előfordulhatnak szorongással összefüggő reakciók, mint vazovagális reakciók (ájulás), hyperventillatio vagy stresszel kapcsolatos reakciók. Ezt különféle idegrendszeri tünetek kísérhetik, mint például átmeneti látászavar és paraesthesia. Fontos megfelelő óvintézkedéseket tenni az ájulásból adódó sérülések elkerülése érdekében.

A Verorab fenilalanint, káliumot és nátriumot tartalmaz
* a Verorab egy 0,5 ml-es adagja 4,1 mikrogramm fenilalanint tartalmaz, ami 0,068 mikrogramm/ttkg-nak felel meg egy 60 kg testtömegű személy esetén. A fenilalanin ártalmas lehet a fenilketonuriának (PKU) nevezett ritka genetikai rendellenesség esetén, amely során a fenilalanin felhalmozódik, mert a szervezet nem tudja megfelelően eltávolítani.
* a Verorab kevesebb mint 1 mmol (39 mg) káliumot és (23 mg) nátriumot tartalmaz adagonként, azaz gyakorlatilag "kálium-" és "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A vakcina gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatását nem vizsgálták.


4.9 Túladagolás

Túladagolási esetről nem számoltak be.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az immunszupresszív terápiák, beleértve a hosszú távú szisztémás kortikoszteroid terápiát, az antitesttermelést akadályozhatják, ami a vakcináció sikertelenségéhez vezethet. ezért ajánlott szerológiai vizsgálatot végezni az utolsó adag beadása után 2-4 héttel. (lásd 4.2 pont).

A Verorab egyidejűleg beadható typhoid poliszacharid Vi vakcinával különböző oltási helyekre.

Bármilyen készítménnyel történő egyidejű alkalmazás esetén különböző oltási helyre, különböző fecskendőkből kell beadni, beleértve a rabies immunglobulinokat is.

Mivel a rabies immunglobulinok akadályozhatják az immunválasz kialakulását, a rabies immunglobulin alkalmazására vonatkozó ajánlásokat szigorúan be kell tartani.


6.2 Inkompatibilitások

Rabies immunglobulinokat és a Verorab vakcinát soha nem szabad ugyanabban a fecskendőben vagy ugyanarra a területre adni.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
A klinikai vizsgálatokban több mint 13 000 alany, közöttük mintegy 1000, 18 évesnél fiatalabb gyermek és serdülő kapott legalább egy adag Verorabot.

A mellékhatások általában enyhék voltak és az oltás beadását követő 3 napon belül jelentkeztek. A legtöbb reakció a megjelenése után 1-3 napon belül spontán elmúlt.
A leggyakoribb mellékhatás minden korcsoportban (kivéve a 24 hónaposnál fiatalabb kisgyermekek és csecsemők) a fejfájás, a rossz közérzet, az izomfájdalom és az injekció beadásának helyén fellépő fájdalom volt.

A mellékhatások táblázatos összefoglalása
A következő mellékhatások számos klinikai vizsgálatból és a forgalmazás során gyűjtött jelentésekből származnak, melyekben a rabies vakcinát pre- és posztexpozíciós séma szerint is alkalmazták.

A mellékhatásokat megállapodás alapján a következő gyakorisági kategóriákba sorolták:

Nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - ?1/100); nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Mellékhatások
Felnőttek
18 évesek és idősebbek
Gyerekek és serdülők
18 évesnél fiatalabbak
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Lymphadenopathia
Gyakori
Gyakori
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenységi reakciók (pl. bőrkiütés, urticaria, pruritus)
Nem gyakori
Nem gyakori
Anafilaxiás reakciók és angiooedema
Nem ismert
Nem ismert
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Csökkent étvágy
Nem gyakori
Nem gyakori
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás
Nagyon gyakori
Nagyon gyakori
Szédülés/vertigo
Nem gyakori
-
Ingerlékenység (csak csecsemőknél, kisgyermekeknél)
-
Nagyon gyakori
Aluszékonyság (csak csecsemőknél, kisgyermekeknél)
-
Nagyon gyakori
Álmatlanság (csak csecsemőknél, kisgyermekeknél)
-
Gyakori
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Hirtelen hallásvesztés, ami hosszabb ideig is tarthat
Nem ismert
Nem ismert
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hányinger
Nem gyakori
-
Hasi fájdalom
Nem gyakori
Nem gyakori
Hasmenés
Nem gyakori
-
Hányás
-
Nem gyakori
A csont-és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Myalgia
Nagyon gyakori
Nagyon gyakori
Arthralgia
Nem gyakori
-
Általános tünetek és az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Fájdalom az injekció beadásának helyén
Nagyon gyakori
Nagyon gyakori
Az injekció beadásának helyén erythema
Gyakori
Gyakori
Az injekció beadásának helyén pruritus
Gyakori
-
Az injekció beadásának helyén duzzanat
Gyakori
Gyakori
Az injekció beadásának helyén induratio
Gyakori
-
Rossz közérzet
Nagyon gyakori
Nagyon gyakori
Influenzaszerű tünetek
Gyakori
-
Láz
Gyakori
Gyakori
Erőtlenség
Nem gyakori
-
Hidegrázás
Nem gyakori
Nem gyakori
Vigasztalhatatlan sírás (csak csecsemőknél, kisgyermekeknél)
-
Nagyon gyakori

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: veszettség elleni vakcina, ATC kód: J07BG01

Hatásmechanizmus
Az immunizációt követően a védettséget a neutralizáló rabies ellenanyagok (rabies neutralizing antibodies, RNA) biztosítják.
Klinikai vizsgálatokat végeztek a pre- és posztexpozíciós profilaxisban beadott védőoltások immunogenitásának meghatározására. A legalább 0,5 NE/ml neutralizáló rabies ellenanyag titer a betegség elleni védettséget jelentő szintnek tekinthető.

Preexpozíciós profilaxis
A 3 adagos sémát (0., 7., 28. [vagy 21.] napon beadva) felnőtteknél és gyermekeknél vizsgáló klinikai vizsgálatokban minden alanynál megfelelő immunválasz alakult ki: az alapoltási sorozat utolsó adagjának beadása után 14 nappal a szérum neutralizáló ellenanyag titer ? 0,5 NE/ml volt.

Egy tízéves utánkövetéses vizsgálatban 49 alanynál, akiket (a 0., 7., 28. [vagy 21.] napon) a 3 adagos oltási séma szerint oltottak, majd 1 évvel később emlékeztető oltást kaptak, kimutatták, hogy az oltottak 96,9%-ánál az immunválasz tartósan fennmaradt és neutralizáló ellenanyagszintet mértek.

Az im. alkalmazott egyhetes preexpozíciós sémát (egy 0,5 ml-es adag a 0. napon, és egy 0,5 ml-es adag a 7. napon) egy vizsgálatban értékelték (VAJ00001) 75 alanynál (köztük 35, 2-17 éves gyermeknél).
A 21. napon az alanyok 98,6%-ánál a szérum ellenanyag titer ? 0,5 NE/ml volt.
Egy évvel később, egy szimulált, im. alkalmazott posztexpozíciós (PEP) sémát követően két 0,5 ml-es adag beadásával 3 nap különbséggel (a 0. napon és a 3. napon), erős és gyors anamnesztikus választ mutattak ki mindegyik alanynál a 7. naptól (az első PEP adag beadását követő 7. nap után).

A Verorabbal végzett 5 másik szupportív vizsgálatban, amelyekben összesen 392 alany vett részt, a hagyományos, im. alkalmazott 3 adagos kezelési séma értékelésével összefüggésben (a 0., 7., 21. vagy 28. napon) a szérum ellenanyag titer minden alanynál elérte a ? 0,5 NE/ml-t a 21. vagy 28. napon két adag beadását követően (a 0. napon és a 7. napon), közvetlenül a harmadik adag beadása előtt.

Az intradermális egyhetes preexpozíciós sémát (két 0,1 ml-es adag a 0. napon és két 0,1 ml-es adag a 7. napon) egy vizsgálatban értékelték 75 alanynál (köztük 36, 2-17 éves gyermeknél).
A 21. napon az alanyok 97,2%-ánál a szérum ellenanyag titer ? 0,5 NE/ml volt.
Egy évvel később, egy szimulált, intradermális posztexpozíciós (PEP) sémát követően két 0,1 ml-es adag beadásával 3 nap különbséggel (a 0. napon és a 3. napon), erős és gyors anamnesztikus választ mutattak ki mindegyik alanynál a 7. naptól, egy alany kivételével, aki szeronegatív maradt mindegyik időpontban annak ellenére, hogy mindegyik vizsgálati oltásban részesült.

Egy másik szupportív vizsgálatban, amelyet 430 alany részvételével végeztek, az alanyokat a Verorab 0,1 ml-es adagjával oltották be intradermálisan a 0. napon, és 0,1 ml-es adagjával a 7. napon. A szérum ellenanyag titer ? 0,5 NE/ml volt a 21. napon az alanyok 99,1%-ánál.

Posztexpozíciós profilaxis
Az 5 adagos Essen séma (0., 3., 7., 14. és 28. nap) és a 4 adagos Zágráb séma (a 0. napon 2 adag, a 7., és 21. napon 1-1 adag) klinikai vizsgálatai során a Verorab mind a gyermekeknél, mind a felnőtteknél megfelelő neutralizáló ellenanyagszinteket alakított ki (? 0,5 NE/ml) a 14. napra majdnem minden alanynál, a 28. napra pedig már valamennyi résztvevőnél.

Humán rabies immunglobulint (HRIG) vagy ló rabies immunglobulint (equine rabies immunoglobulin, ERIG) egyidőben beadva a veszettség elleni védőoltással enyhe csökkenést okozhat a neutralizáló antitestek átlagszintjében.

A Verorab hatékonyságát 44 felnőtt alanynál értékelték, akiket igazoltan veszett állatt harapott meg. Az alanyokat az 5 adagos Essen sémával oltották intramuszkulárisan (0., 3., 7., 14. és 28. nap) és indokolt esetben immunglobulint kaptak. Egyetlen alanynál sem alakult ki a veszettség megbetegedés az oltási sorozatot követő 3 évig.

Gyermekek és serdülők
A gyermekeknél és serdülőknél nincs klinikailag jelentős különbség a vakcina immunogenitásában a felnőttekhez képest.

Abban a vizsgálatban (VAJ00001), ahol az egyhetes preexpozíciós séma intradermális beadással történő (két 0,1 ml-es Verorab adag a 0. napon és két 0,1 ml-es adag a 7. napon), illetve im. beadással történő alkalmazását (egy 0,5 ml-es Verorab adag a 0. napon és egy 0,5 ml-es adag a 7. napon) értékelték 71, 2-17 éves gyermeknél, a 21. napon mindegyik gyermeknél a szérum ellenamyag titer ? 0,5 NE/ml volt.
Egy évvel később, egy szimulált, im. vagy intradermális posztexpozíciós (PEP) sémát követően 2 adag beadásával 3 nap különbséggel (a 0.napon és a 3. napon), erős és gyors anamnesztikus választ mutattak ki mindegyik alanynál a 7. naptól.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Nem értelmezhető.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A nem-klinikai adatok azt igazolták, hogy a vakcina nem jelent különleges veszélyt az emberre.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Por (I-es típusú) injekciós üvegben (klórbutil) dugóval, és 0,5 ml oldószer előretöltött (I-es típusú) üveg fecskendőben (klórbutil vagy brómbutil) dugattyúval, rögzített tűvel és szintetikus poliizoprén gumi tűvédővel.

1 vagy 10 adag dobozonként.


6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Kezelési útmutató:
* Távolítsa el a liofolizált port tartalmazó injekciós üveg zárókupakját.
* Csavarja rá a dugattyút a fecskendőre, ha az külön van.
* Injektálja az oldószert a liofilizált port tartalmazó injekciós üvegbe.
* Körkörös mozdulatokkal keverje fel óvatosan a port az injekciós üvegben, hogy homogén szuszpenziót kapjon.
* Az elkészített vakcinának áttetszőnek, homogénnek és szilárd részecskéktől mentesnek kell lennie.
o A vakcina elkészítéséhez használt fecskendőt távolítsa el és semmisítse meg.
o Használjon új fecskendőt és új tűt az elkészített vakcina kiszívásához.
* Az elkészített vakcina kiszívásához használt tűt cserélje le az intramuszkuláris vagy intradermális injekció beadására alkalmas tűre. A tű méretét a beoltandó személyhez igazodva kell megválasztani.

Amennyiben a Verorabot intramuszkulárisan alkalmazzák, az elkészített oldatot haladéktalanul fel kell használni.
Amennyiben a Verorabot intradermálisan alkalmazzák, a vakcina az elkészítés után legfeljebb 6 órával használható fel abban az esetben, ha fénytől védve, 25 °C-ot nem meghaladó hőmérsékleten tárolják. A 0,5 ml-es oldószerrel, steril körülmények között történő szuszpendálást követően a vakcina 0,1 ml-es adagját ki kell szívni a fecskendőből. A maradék vakcinát fel lehet használni egy másik beteg számára. Az adag kiszívása előtt minden esetben körkörös mozdulatokkal, óvatosan keverje fel a fecskendő tartalmát, hogy homogén szuszpenziót kapjon. A keresztfertőzés elkelrülése érdekében minden egyes beteg esetében használjon új steril tűt és új fecskendőt a vakcina minden egyes adagjának kiszívásához és beadásához. A fel nem használt vakcinát 6 óra elteltével meg kell semmisíteni.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2 °C-8 °C) tárolandó. Nem fagyasztható!
Fénytől védett helyen tárolandó!

A gyógyszer feloldás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év

Az első felbontás/elkészítés után:
- Intramuszkuláris beadásnál: a készítményt azonnal fel kell használni.
- Intradermális beadásnál: Az elkészítést követően a kémiai és fizikai stabilitása 25 °C-on, fénytől védett helyen 6 órán át igazolt. Mikrobiológiai szempontból a készítményt azonnal fel kell használni. Amennyiben nem használják fel azonnal, a tárolási időért és a tárolás, valamint a felhasználás körülményeiért (lásd 6.6 pont) a felhasználó felel.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sanofi Pasteur.
14 Espace Henry Vallée 69007 Lyon
Franciaország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22470/02 1× Por (I-es típusú) injekciós üvegben és 0,5 ml oldószer előretöltött (I-es típusú) üveg fecskendőben dugattyúval, rögzített tűvel
OGYI-T-22470/03 10× Por (I-es típusú) injekciós üvegben és 0,5 ml oldószer előretöltött (I-es típusú) üveg fecskendőben dugattyúval, rögzített tűvel


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2013. április 16.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2017. december 12.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. szeptember 19.



12


OGYÉI/48631/2021
OGYÉI/49371/2021




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Posztexpozíciós profilaxis
A betegség súlyossága miatt a posztexpozíciós védőoltási ütemterv nem módosítható a terhesség miatt.

Preexpozíciós profilaxis
A Verorabbal nem végeztek reproduktív toxicitási vizsgálatokat. Ennek a védőoltásnak a terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésre. A Verorabot csak az előny-kockázat értékelését követően szabad várandós nőnek adni, ha arra egyértelműen szükség van.

Szoptatás
Preexpozíciós profilaxis
Nem ismert, hogy a Verorab oltás bejut-e az anyatejbe. A Verorab oltás alkalmazása szoptató nőknél elővigyázatosságot igényel.

Posztexpozíciós profilaxis
A betegség súlyossága miatt a szoptatás nem ellenjavallt.

Termékenység
A védőoltásnak sem a férfiak, sem a nők termékenységét befolyásoló hatásáról nincsenek adatok.