Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

FLAVAMED 30MG/5ML BELSŐLEGES OLDAT 1X100ML (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Berlin-chemie Ag Menarini Group
Hatástani csoport:
R05CB Nyákoldók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22290/01
Hatóanyagok:
Ambroxolium hydrochloricum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
2 éves kor alatt nem adható
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Amennyiben a kezelőorvos másképpen nem rendeli, a Flavamed 30 mg/5 ml belsőleges oldat alkalmazásakor az alábbi adagok javasoltak:

2-5 éves gyermekek:
Naponta 3-szor 1/4 adagolókanál (1,25 ml) Flavamed 30 mg/5 ml belsőleges oldat (ami napi 22,5 mg ambroxol-hidrokloridnak felel meg)

6-12 éves gyermekek:
Naponta 2-3 alkalommal 1/2 adagolókanál (2,5 ml) Flavamed 30 mg/5 ml belsőleges oldat (ami napi 30-45 mg ambroxol-hidrokloridnak felel meg).

Felnőttek és 12 év feletti serdülők:
Szokásos adag: A kezelés első 2-3 napján naponta 3-szor egy adagolókanál (5 ml) Flavamed 30 mg/5 ml belsőleges oldat (ami napi 90 mg ambroxol-hidrokloridnak felel meg), majd naponta 2-szer egy adagolókanál (5 ml) Flavamed 30 mg/5 ml belsőleges oldat (ami napi 60 mg ambroxol-hidrokloridnak felel meg).

Megjegyzés:
Felnőttek esetében szükség szerint az adag naponta 2-szer 60 mg ambroxol-hidrokloridra emelhető (ami napi 120 mg ambroxol-hidrokloridnak felel meg).

Gyermekek és serdülők
2 éves kor alatti gyermekeknél történő alkalmazásra vonatkozóan lásd a 4.3 pontot.

Az alkalmazás módja és időtartama
A Flavamed 30 mg/5 ml belsőleges oldat per os alkalmazandó. Flavamed 30 mg/5 ml belsőleges oldatot étkezés után kell bevenni, a mellékelt adagolókanál segítségével.

A Flavamed 30 mg/5 ml belsőleges oldatot nem szabad orvosi javallat nélkül 4-5 napnál tovább alkalmazni.

Vese- illetve májbetegségben szenvedő betegekre vonatkozó alkalmazás: lásd a 4.4 pontot.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az ambroxol alkalmazása kapcsán súlyos bőrreakciókat, például erythema multiformét, Stevens-Johnson-szindrómát (SJS)/toxicus epidermalis necrolysist (TEN) és akut generalizált exanthematosus pustulosist (AGEP) jelentettek. Amennyiben progesszív bőrkiütés okozta panaszok vagy tünetek (esetenként hólyagokkal vagy nyálkahártya-elváltozásokkal társuló) állnak fenn, az ambroxol-kezelést azonnal abba kell hagyni, és orvoshoz kell fordulni. A váladékpangás veszélye miatt óvatosság szükséges a Flavamed 30 mg/5 ml belsőleges oldat adásakor a hörgők motorikus zavarai, illetve nagyobb váladékmennyiség képződése esetén (pl. ritka primer ciliáris dyskinesia esetén).

A Flavamed 30 mg/5 ml belsőleges oldat veseműködési zavar vagy súlyos májbetegség esetén kizárólag akkor alkalmazható, ha a beteg előzetesen kikérte orvosa véleményét.
Mint minden gyógyszer esetében, amely a májban metabolizálódik, majd a vesében választódik ki, súlyos veseelégtelenségben az ambroxol májban képződő metabolitjainak felhalmozódására lehet számítani.

Ez a gyógyszer szorbitot tartalmaz. Veleszületett fruktóz-intoleranciában szenvedő betegek nem alkalmazhatják a Flavamed 30 mg/5 ml belsőleges oldatot.

Mivel a mukolitikumok károsíthatják a gyomornyálkahártya barriert, az ambroxol fokozott óvatossággal adható olyan betegeknek, akiknek kórtörténetében peptikus fekély szerepel.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nincs bizonyíték arra, hogy a készítmény hatással lenne a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre.
A készítménynek a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre kifejtett hatását nem vizsgálták.


4.9 Túladagolás

Ezideig nem észleltek specifikus túladagolási tüneteket emberen.
A véletlen túladagolás és / vagy gyógyszerelési hibák esetén észlelt tünetek összhangban vannak a Flavamed 30 mg/5 ml belsőleges oldat ajánlott adagolás szerinti alkalmazása során tapasztalt mellékhatásokkal. Ilyen esetekben tüneti kezelés válhat szükségessé.






Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A nemkívánatos hatások gyakorisága az alábbi kategóriák alapján értékelendő:

Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 -<1/100)
Ritka (?1/10 000 -<1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000)
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)


Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Nem gyakori: Láz
Ritka: Túlérzékenységi reakciók
Nem ismert: Anaphylaxiás reakciók, beleértve az anaphylaxiás sokkot, angiooedemát és pruritust is.

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: Dysgeusia (pl. megváltozott ízérzet)

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek, valamint légzőszervi, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
Gyakori: Hányinger, száj és garat hypoaesthesia
Nem gyakori: Hányás, szájszárazság, hasmenés, emésztési zavar és hasi fájdalom.
Nem ismert: Torokszárazság

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
Ritka: Bőrkiütés, urticaria
Nem ismert: A bőrt érintő súlyos mellékhatások (beleértve az erythema multiforme, Stevens-Johnson-szindróma/toxikus epidermalis necrolysis és akut generalizált exanthematosus pustulosis is).




Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.





Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: A köhögés és a meghűlés gyógyszerei, mukolítikumok
ATC kód: R05C B06

Az ambroxol egy szubsztituált benzilamin, a brómhexin metabolitja. A brómhexintől annyiban különbözik, hogy a ciklohexil gyűrűn para-transz helyzetben egy metilcsoport helyett egy hidroxilcsoportot tartalmaz. Bár hatásmechanizmusa nem teljesen tisztázott, különböző vizsgálatokban igazolták szekretolitikus és szekretomotoros tulajdonságait.

A hatás per os bevitelt követően átlagosan 30 perc múlva alakul ki, és az egyszeri alkalmazott dózis nagyságától függően 6-12 órán át megmarad.

Preklinikai vizsgálatokban az ambroxol emeli a szerózus bronchiális szekrétum mennyiségét. Kedvezően befolyásolhatja a váladék eltávolítását a viszkozitás csökkentése, és a ciliák (csillóshám) aktiválása révén is.

Az ambroxol serkenti a surfactant rendszer aktivitását, közvetlenül hatva az alveolusok 2-es típusú pneumocytáira és a bronchiolusok régiójában található Clara sejtekre.

A magzati és a felnőtt tüdőben egyaránt elősegíti a felületaktív anyag, a surfactant képződését és szekrécióját az alveoláris és a bronchiális regióban. Ezek a hatások mind sejtkultúrákban, mind in vivo különböző állatfajokon végzett in vivo vizsgálatokban igazolták.

Az ambroxol alkalmazását követően az amoxicillin, cefuroxim, eritromicin, doxiciklin antibiotikumok koncentrációja a köpetben és a bronchialis szekréktumban megnőtt. Ennek a klinikai jelentősége mindez idáig nem volt igazolható.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az ambroxol per os adást követően gyakorlatilag teljes mértékben felszívódik. Per os alkalmazást követően a Tmax 1-3 óra. Abszolút biohasznosíthatósága a first-pass metabolizmus révén kb. 1/3-ával csökken. Eközben vesén át távozó metabolitok (pl. dibróm-antranilsav, glükuronidok) keletkeznek. Az ambroxol plazmafehérjékhez kötődése kb. 85% (80-90%). A plazmában a terminális felezési idő 7-12 óra. Az ambroxolnak és metabolitjainak teljes plazmafelezési ideje kb. 22 óra.

Az ambroxol átjut a placentán, bejut a liquorba és kiválasztódik az anyatejbe.

A kiválasztás közel 90%-ban renálisan, a májban képződött metabolitok kiürülésével történik. A renálisan kiválasztódott mennyiség kevesebb mint 10%-át teszi ki a változatlan ambroxol.

A proteinhez kötődés és a megoszlási térfogat magas aránya, valamint a szövetekből a vérbe történő lassú visszajutása miatt dialízissel vagy forszírozott diuresissel jelentős ambroxol-elimináció nem várható.

Az ambroxol clearance-e súlyos májbetegségekben 20-40%-kal csökken. Súlyos veseműködési zavarokban az ambroxol metabolitok akkumulációjával kell számolni.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az ambroxol-hidroklorid akut toxicitása alacsony. A gyógyszert ismételt adagolással történő toxicitási vizsgálatok során per os adagolva egerek esetében 150 mg/ttkg/nap (4 héten át), patkányok esetében 50 mg/ttkg/nap (52 ill. 78 héten át), nyulak esetében 40 mg/ttkg/nap (26 héten át) és kutyák esetében 10 mg/ttkg/nap (52 héten át) volt az észlelhető károsodás nélkül adható dózisszint (NOAEL - no observed adverse effect level). A toxicitásra vonatkozóan nem állapítottak meg célszervet.
Ambroxol-hidrokloriddal végzett 4 hetes intravénás toxicitási vizsgálatok során patkányokban (4, 16 és 64 mg / kg / nap) és kutyákban (45, 90 és 120 mg / kg / nap (napi 3 órás infundálás mellett)) nem mutatottak súlyos lokális és szisztémás toxicitást, beleértve a kórszövettani leleteket is. Minden észlelt káros hatás reverzibilis volt
A patkányoknak legfeljebb 3000 mg/ttkg/nap, nyulaknak 200 mg/ttkg/nap dózisban, szájon át adott ambroxol nem fejtett ki embryotoxikus vagy teratogén hatást. Alegfeljebb 500 mg/ttkg/nap dózisban adott ambroxol nem károsította a hím, ill. a nőstény patkányok fertilitását. A peri- és postnatális fejlődés időszakában a NOAEL értéke 50 mg/ttkg/nap volt.
500 mg/ttkg/nap dózisban adva az anyaállatokon és utódaikon egyaránt enyhe toxicitás jelentkezett, mivel csökkent a súlygyarapodás üteme és az utódok száma.
Az ambroxol hidrokloridnak in vitro (az Ames- és kromoszóma-aberrációs) tesztek és in vivo (egér micronucleus) tesztek eredményei alapján nincs mutagén hatása.
AZ EGEREKEN (50, 200 ÉS 800 MG/TTKG/NAP ADAGOLÁSSAL) VÉGZETT, 105 HÉTIG TARTÓ, ÉS PATKÁNYOKON (65, 250 ÉS 1000 MG/TTKG/NAP ADAGOLÁSSAL) VÉGZETT, 116 HÉTIG TARTÓ KARCINOGENITÁSI VIZSGÁLATOK SORÁN AZ AMBROXOL-HIDROKLORIDRA VONATKOZÓAN NEM ÉSZLELTEK DAGANATKELTŐ HATÁST.






Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Címkével ellátott, garanciazáras, csavaros fehér kupakkal lezárt barna üvegben (III. típusú), 1,25 ml és 2,5 ml jelzéssel ellátott 5 ml-es PP adagolókanállal. (Jelzés a kanál peremén.)
A csavaros kupak anyaga: polipropilén, színezőanyaga fehér színkoncentrátum.

Kiszerelés: 1x100 ml belsőleges oldat.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év

Az üveg első felnyitása után: 6 hónap


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Berlin-Chemie AG (Menarini Group)
Glienicker Weg 125
D-12489 Berlin
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22290/01 1 x 100 ml


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2012. szeptember 24.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2017.09.12.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA: 2017.09.12.





6


OGYEI/51597/2016




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Az ambroxol hidroklorid átjut a placentán. Állatkísérletek nem mutattak közvetlen vagy közvetett káros hatást a terhességgel, az embrionális/magzati fejlődéssel, a szüléssel vagy a születés utáni fejlődéssel kapcsolatban.
A terhesség 28. hete utáni alkalmazással kapcsolatban a kiterjedt klinikai tapasztalatok nem mutattak bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy káros hatása lenne a magzatra. Be kell tartani azonban a terhesség alatti gyógyszer alkalmazással kapcsolatos általános figyelmeztetéseket. Különösen a terhesség első harmadában nem ajánlott a Flavamed 30 mg/5 ml belsőleges oldat alkalmazása.

Szoptatás
Az ambroxol hidroklorid kiválasztódik az anyatejbe. Habár nem valószínű, hogy kedvezőtlen hatások alakulnak ki a szoptatott csecsemőben, az ambroxol alkalmazása nem ajánlott szoptató anyák számára.

Termékenység
Állatkísérletek nem utaltak arra, hogy az ambroxol káros hatással lenne a termékenységre (lásd 5.3 pont).