Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

TAFLOTAN 15UG/ML OLDATOS SZEMCSEPP EGYADAGOS 30X0,3ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Santen Oy
Hatástani csoport:
S01EE Prostaglandin-analógok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-21851/01
Hatóanyagok:
TafluprostumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
4177 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Eü. rendeletre felírhatja:
Szembetegségek
Szemészet
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,004177,00
Közgyógy4177,000,00
Üzemi baleset4177,000,00
Eü emelt3759,00418,00
Közgyógy eü.emelt4177,000,00
Teljes0,004177,00
Egyedi engedélyes0,004177,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Eredeti csomagolásban
Felbontás után legfeljebb +25 °c
Felbontás után 28 napig alkalmazható
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Asztmás megbetegedés esetén megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A javasolt dózis naponta 1 x 1 csepp Taflotan este a beteg szem(ek) conjunctiva zsákjába.

Naponta egynél többször nem adható, mert a gyakoribb alkalmazás ronthatja a szembelnyomás-csökkentő hatást.

Csak egyszer használható; egy tartály mindkét szem kezelésére elegendő. A fel nem használt oldatot a használat után azonnal meg kell semmisíteni.

Alkalmazás időseknél
Idős betegeknél nincs szükség a dózis módosítására.

Gyermekek és serdülők
A tafluproszt biztonságosságát és hatásosságát 18 évesnél fiatalabb gyermekek esetében még nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Alkalmazás vese-/májkárosodás esetén
A tafluproszt alkalmazását nem vizsgálták vese-/májkárosodásban szenvedő betegeknél, ezért ilyen esetekben fokozott óvatossággal kell eljárni.

Az alkalmazás módja
A szemhéj besötétedésével kapcsolatos kockázat csökkentése érdekében a betegnek a felesleges oldatot le kell törölnie a bőrről. Más szemcseppekhez hasonlóan, a becseppentést követően ajánlott a nasolacrimális occlusio vagy a szemhéj finom lezárása. Ezzel csökkenthető a becseppentett gyógyszer ocularis úton történő szisztémás felszívódása.

Ha egynél több lokális szemészeti készítményt használ a beteg, akkor a készítményeket legalább 5 perc eltéréssel kell alkalmazni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A kezelés megkezdése előtt a betegeket tájékoztatni kell a szempilla meghosszabbodásának, a szemhéj besötétedésének és az írisz fokozott pigmentációjának lehetőségéről. Ezek a változások egyes esetekben tartósak maradhatnak, és csak egy szem kezelése esetén azt eredményezhetik, hogy a két szem eltérő színű lesz.

Az írisz színének megváltozása lassan következik be, és hónapokig észrevétlen maradhat. A szem színének megváltozása főként a kevert színű írisszel rendelkező betegeknél volt tapasztalható: kékesbarna, szürkésbarna, sárgásbarna és zöldesbarna szemszínnél. Az unilaterális alkalmazás egyértelműen tartós heterochromiát eredményez.

Szőrnövekedés fordulhat elő azokon a területeken, ahol a tafluprost oldat ismételten kapcsolatba kerül a bőrfelszínnel.

A tafluproszt alkalmazásával kapcsolatban nincsenek tapasztalatok neovascularis-, zárt zugú-, szűk zugú- vagy congenitalis glaucoma esetén. A tafluproszt alkalmazásával kapcsolatban korlátozottak a tapasztalatok aphakiás betegeknél, valamint pigment vagy pseudoexfoliatív glaucoma esetén.

Körültekintően kell eljárni, ha tafluprosztot alkalmaznak aphakiás, pseudoaphákiás betegeknél elszakadt hátsó lencsetok vagy elülső kamrai lencse esetén, illetve olyan betegeknél, akiknél cystoid macula oedema vagy iritis, uveitis veszélye áll fenn.

Súlyos asthmás betegekkel nincsenek tapasztalatok. Ezért az ilyen betegek kezelésekor óvatosan kell eljárni.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A tafluproszt nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Mint bármilyen szemcseppnél, amennyiben becseppentéskor homályos látás jelentkezik, gépjárművezetés és gépek kezelése előtt a betegnek várnia kell a látás kitisztulásáig.


4.9 Túladagolás

Szemészeti alkalmazást követően túladagolás nem valószínű.
Túladagolás esetén tüneti kezelést kell alkalmazni.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Több mint 1400 beteg bevonásával végzett klinikai vizsgálatokban a tartósítószert tartalmazó tafluprosztot monoterápiaként vagy kiegészítő terápiaként 0,5%-os timolollal együtt alkalmazták. A leggyakrabban leírt kezeléssel összefüggő mellékhatás a szem hyperaemiája volt. Ez a tartósítószert tartalmazó tafluproszt európai és egyesült államokbeli klinikai vizsgálataiban résztvevő betegek mintegy 13%-ánál fordult elő. A mellékhatás az esetek többségében enyhe volt, és a pivotális vizsgálatokban résztvevő betegeknek csak átlagosan 0,4%-ánál vezetett a kezelés megszakításához. Egy 3 hónapig tartó összehasonlító fázis III vizsgálatban az Egyesült Államokban, melyet tartósítószer-mentes gyógyszerformájú tafluproszttal ill. tartósítószer-mentes gyógyszerformájú timolollal végeztek azt tapasztalták, hogy a tafluproszttal kezelt betegek 4,1 %-nál (13/320) fordult elő ocularis hyperaemia.

A tafluproszt európai és egyesült államokbeli klinikai vizsgálatai során, maximum 24 hónapos követés után a következő, kezeléssel összefüggő nemkívánatos hatásokról számoltak be:

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő előfordulási gyakoriság szerint kerülnek megadásra.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori (?1/100 - < 1/10): fejfájás.

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Gyakori (? 1/100 - < 1/10): szemviszketés, szemirritáció, szemfájdalom, conjunctivalis/ocularis hyperaemia, a szempillák elváltozásai (a szempillák hosszának és számának megnövekedése, megvastagodásuk), szemszárazság, idegentest-érzés a szemben, a szempillák elszíneződése, a szemhéj erythema, keratitis punctata superficialis (SPK), fényérzékenység, fokozott könnyezés, homályos látás, csökkent látásélesség és az írisz fokozott pigmentációja.

Nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100): szemhéjszél elszineződése, szemhéj oedema, asthenopia, conjunctivalis oedema, szemváladékozás, blepharitis, sejtek az elülső csarnokban, ocularis diszkomfort, fényfoltok az elülső csarnokban, conjunctivalis pigmentáció, conjunctivalis folliculusok, allergiás conjunctivitis és szokatlan érzés a szemben.

Nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg): iritis/uveitis, a sulcus palpebralis mélyebb lett, macula oedema/cisztás macula oedema.

Nagyon ritkán szaruhártya-meszesedést észleltek foszfáttartalmú szemcseppek alkalmazásakor jelentősen károsodott szaruhártya esetén.

Légzőrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg): az asthma exacerbációja, dyspnoe

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100): a szemhéj hypertrichosisa

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Glaukóma elleni készítmények és pupillaszűkítők, prosztaglandin analógok

ATC-kód: S01EE05

Hatásmechanizmus
A tafluproszt egy fluorozott prosztaglandin F2? analóg. A tafluprosztsav a tafluproszt biológiailag aktív metabolitja, egy nagyon erős és szelektív agonista, amely nagy affinitással kötődik a prosztanoid FP receptorhoz. A tafluproszt 12-szer nagyobb affinitással kötődik az FP receptorhoz, mint a latanoproszt. Majmokon végzett farmakodinámiás vizsgálatokban a tafluproszt a szembelnyomást a csarnokvíz uveoscleralisan történő elfolyásának növelésével csökkenti.

Farmakodinámiás hatások
A normotensiós és ocularis hypertensiós majmok esetén végzett kísérletek azt mutatták, hogy a tafluproszt hatásos intraocularis nyomást (IOP) csökkentő vegyület. A tafluproszt metabolitok IOP csökkentő hatását felmérő vizsgálatok alapján csak a tafluprosztsav csökkenti szignifikánsan az IOP-t.

Amikor nyulakat kezeltek 4 héten át naponta egyszer 0,0015%-os szemészeti oldattal, a kiinduláshoz képest jelentősen megnőtt a nervus opticus vérátáramlása, amelyet a 14. és 28. napon lézer speckle áramlásleképező eljárással mértek.

Klinikai hatásosság
Az intraocularis nyomás csökkenése az első alkalmazást követően 2-4 óra múlva alakul ki, a maximális hatás pedig a becseppentés után kb. 12 órával érhető el. A hatás legalább 24 órán át megmarad. A benzalkónium-klorid tartósítószert tartalmazó tafluproszt készítménnyel végzett pivotális vizsgálatok szerint a tafluproszt monoterápiaként hatásos, és timolol mellett kiegészítő terápiaként alkalmazva fokozza a hatást. Egy 6 hónapos vizsgálatban a tafluproszt szignifikánsan, 6-8 Hgmm-rel csökkentette az intraocularis nyomást (IOP) a nap különböző időpontjaiban, a lanatoproszttal mért 7-9 Hgmm-rel összevetve. Egy másik 6 hónapos klinikai vizsgálatban a tafluproszt 5-7 Hgmm-rel csökkentette az IOP-értéket, a timolollal kapott 4-6 Hgmm-rel összevetve.
A 12 hónapra kiterjesztett vizsgálatok során a tafluproszt IOP-csökkentő hatása fenntartható volt.
Egy 6 hetes vizsgálatban a tafluproszt IOP-csökkentő hatását a szemcsepp vivőanyagával hasonlították össze, timolol-kezelés kiegészítéseként alkalmazva.
A kiindulási értékekhez képest (amelyet timolol alkalmazásával végzett 4 hetes bevezető szakasz után mértek), a további IOP-csökkenés 5-6 Hgmm volt a timolol-tafluproszt csoportban, és 3-4 Hgmm a timolol-vivőanyag csoportban. A tafluproszt tartósítószert tartalmazó és tartósítószer-mentes gyógyszerformái hasonlóan 5 Hgmm-es IOP-csökkenést eredményeztek egy kis létszámú, 4 hetes kezelést tartalmazó keresztezett vizsgálatban. Egy 3 hónapos összehasonlító vizsgálatban mérték az IOP csökkentő hatását a tartósítószer mentes gyógyszerformájú tafluprosztnak és a tartósítószer mentes gyógyszerformájú timololnak, a tafluproszt esetén az érték 6,2 és 7,4 Hgmm között volt különböző időpontokban míg ez a timolol esetén 5,3 és 7,5 Hgmm között változott.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
8 napon át naponta egy csepp tartósítószer-mentes, egyadagos tartályos 0,0015%-os tafluproszt szemcsepp mindkét szemben történő egyszeri szemészeti alkalmazása után a tafluprosztsav plazmakoncentráció alacsony volt, és hasonló profilt mutatott az 1. és a 8. napon. A plazmakoncentráció 10 perccel a becseppentés után érte el a maximumát, majd egy óra múlva a kimutathatósági határ (10 pg/ml) alá csökkent. Az átlagos Cmax (26,2 és 26,6 pg/ml) és AUC0-last (394,3 és 431,9 pg*perc/ml) értékek hasonlóak voltak az 1. és a 8. napon, ami azt jelzi, hogy az egyensúlyi koncentráció a szemészeti alkalmazás első hetében kialakult. A tartósítószert tartalmazó és a tartósítószer-mentes gyógyszerforma biohasznosulása között nem volt statisztikailag szignifikáns különbség.

Egy nyulakkal végzett vizsgálatban a tafluproszt csarnokvízbe történő felszívódása a tartósítószert tartalmazó és a tartósítószer-mentes 0,0015%-os tafluproszt szemészeti oldat szembe történő cseppentése után hasonló volt.

Eloszlás
Majmokban a radioaktív izotóppal jelzett tafluproszt nem halmozódott fel az íriszben - corpus ciliareban, illetve a choroideaban, így a retina pigmenthámjában sem, ami azt jelzi, hogy a melanin pigment iránti affinitása csekély. A teljes testre vonatkozó autoradiográfiás vizsgálatban patkányoknál a legmagasabb radioaktivitás koncentrációt a corneában mérték, ezt követik a szemhéjak, a sclera és az iris. A szemen kívül a radioktivitás eloszlott a könny- apparátusban, szájpadlásban, gyomor-bélrendszerben, vesében, májban, epehólyagban és húgyhólyagban.

Az 500 ng/ml tafluprosztsavval végzett in vitro kísérletek alapján a tafluprosztsav 99 %-a a humán szérum albuminhoz kötődött.

Biotranszformáció
A tafluproszt fő metabolikus útvonala emberben - melyet in vitro teszteltek - a farmakológiailag aktív tafluprosztsavvá töténő hidrolízis, ami tovább metabolizálódik glükuronidációval és béta-oxidációval. A béta oxidációval keletkezett termékek a farmakológiailag inaktív 1,2-dinor- és 1,2,3,4-tetranor-tafluprosztsavak, amelyek glükuronidáción vagy hidroxiláción mehetnek keresztül. A tafluprosztsav metabolizmusában a citrokróm P450 (CYP) enzimrendszer nem vesz részt. A nyúl cornealis szövetén tisztított enzimmel végzett vizsgálat alapján a tafluprosztsav észterhidrolíziséért felelős észteráz enzim a karboxil-észteráz. Butilkolin-észteráz is részt vehet a hidrolízis folyamatában, az acetilkolin-észteráz azonban nem.

Elimináció
21 napig, naponta egyszer a patkányok mindkét szemén történő 3H jelölt tafluproszt (0,005 % szemészeti oldat; 5 µl/szem) alkalmazását követően a teljes radioaktív dózis kb. 87 %-a volt visszanyerhető a kiválasztott anyagokból. A teljes dózis kb. 27-38 %-a a vizeletbe, 45-58 %-a a székletbe választódott ki.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, szisztémás ismételt dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény nem jelent különleges veszélyt az emberre. Más PGF2 agonistákhoz hasonlóan, a tafluproszt ismételt lokális szemészeti alkalmazása majmoknál az írisz irreverzibilis pigmentációját és a palpebralis fissura reverzibilis megnagyobbodását okozta.

Patkányoknál és nyulaknál in vitro fokozott méhkontrakciókat figyeltek meg a maximális humán tafluprosztsav-plazmakoncentráció 4-40-szeresét meghaladó tafluprosztsav-plazmakoncentrációknál. A tafluproszt méhösszehúzódást kiváltó aktivitását emberi méhpreparátumokon nem vizsgálták.

Reprodukciós toxicitási vizsgálatokat patkányokon és nyulakon végeztek, intravénás alkalmazás mellett. Patkányoknál nem figyeltek meg mellékhatásokat a fertilitás vagy a korai embrionális fejlődés vonatkozásában, a maximális klinikai expozíció 12 000-szeresét (a Cmax alapján), illetve több mint 2200-szorosát (az AUC alapján) meghaladó szisztémás expozíció esetén.

A hagyományos embrio-foetalis fejlődési vizsgálatokban a tafluproszt csökkentette a magzati testsúlyt, és megnövelte a beágyazódást követő elhalások számát. A tafluproszt megnövelte a csontrendszer kóros elváltozásainak gyakoriságát patkányoknál, valamint a koponya-, agyi- és gerincvelői malformációk gyakoriságát nyulaknál. A nyulakkal végzett vizsgálatban a tafluproszt és metabolitjainak plazmaszintje a kimutathatósági szint alatt volt.

Egy patkányokon végzett pre- és posztnatális fejlődési vizsgálatban az újszülött állatok megnövekedett mortalitását, testsúlycsökkenését és a fülkagyló késleltetett kifejlődését figyelték meg az utódokban, a klinikai dózis 20-szorosát meghaladó tafluproszt-dózisoknál.

A radioaktív izotóppal jelzett tafluproszttal elvégzett patkánykísérletek szerint a szemben lokálisan alkalmazott szemcsepp 0,1%-a átkerült az anyatejbe. Tekintettel arra, hogy az aktív metabolit (tafluprosztsav) plazmafelezési ideje nagyon rövid (emberben 30 perc után már nem mutatható ki), a radioaktivitás nagyobb része valószínűleg a csekély farmakológiai aktivitással rendelkező vagy inaktív metabolitokból származott. A gyógyszer és a természetes prosztaglandinok metabolizmusa alapján az orális biohasznosulás várhatóan nagyon alacsony.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Kis sűrűségű polietilén (LDPE) egyadagos tartály fóliatasakban. Az egyadagos tartály töltési térfogata 0,3 ml; egy fóliatasak 10 tartályt tartalmaz.

A következő kiszerelések kerülnek forgalomba: 30 db 0,3 ml-es, egyadagos tartály és 90 db 0,3 ml-es, egyadagos tartály.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2-8 °C) tárolandó.
A fóliatasak felbontása után:
* Az egyadagos tartályok az eredeti fóliatasakban tárolandók.
* Legfeljebb 25°C-on tárolandó.
* A felbontott egyadagos tartályt és a benne maradó oldatot használat után azonnal semmisítse meg.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.
A fóliatasak első felbontása után: 28 napig.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Santen Oy
Niittyhaankatu 20
33720 Tampere
Finnország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-21851/01 30×0,3 ml
OGYI-T-21851/02 90×0,3 ml


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2011. szeptember 23.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2013. április 30.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. december 11.



2


OGYÉI/55654/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Fogamzóképes nők/fogamzásgátlás
Fogamzóképes korban lévő nők esetében a Taflotan alkalmazása tilos, kivéve ha hatékony fogamzásgátló módszert alkalmaznak (lásd 5.3 pont).

Terhesség
A tafluproszt terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében nem állnak rendelkezésre adatok. A tafluproszt káros farmakológiai hatással lehet a terhességre és/vagy a magzatra/újszülöttre. Állatkísérletek során reproduktív toxicitást igazoltak (lásd 5.3 pont), ezért a Taflotan alkalmazása nem javasolt terhesség alatt, kivéve, ha az egyértelműen szükséges (amennyiben más kezelési lehetőség nem áll rendelkezésre).

Szoptatás
Nem ismert, hogy a tafluproszt vagy metabolitjai kiválasztódnak-e a humán anyatejbe. Patkányokkal elvégzett vizsgálatok azt igazolták, hogy a tafluproszt és/vagy metabolitjai lokális alkalmazás után kiválasztódnak az anyatejbe (lásd 5.3 pont), ezért a tafluproszt alkalmazása nem javallt a szoptatás alatt.

Termékenység
Nőstény és hím patkányoknál maximum 100 µg/kg/nap tafluproszt intravénásan adva nem befolyásolta a párzási teljesítményt és a termékenységet.