Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

RHEUMON 50MG/G GÉL 40G (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Mylan Epd Korlátolt Felelősségű Társaság
Hatástani csoport:
M02AA Lokális nem szteroid gyulladásgátló készítmények
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01931/01
Hatóanyagok:
EtofenamatumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
6 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A Rheumon 50 mg/g gél nem használható a következő esetekben:
* A készítmény hatóanyagával, flufenaminsavval és egyéb nem-szteroid gyulladáscsökkentővel vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
* Terhesség harmadik trimesztere.
* Mivel nem állnak rendelkezésre kielégítő klinikai tapasztalatok, a készítmény gyermekeknek és serdülőknek nem adható.
* Egyik etofenamát hatóanyagtartalmú gyógyszerforma sem alkalmazható károsodott, illetve ekcémás, gyulladt bőrfelületen, nyálkahártyán vagy a szemben. A kezeket ezért a készítmény alkalmazását követően le kell mosni, vagy kerülni kell a kezelt testtájakkal való érintkezést.
* Egyidejűleg más helyi vagy szisztémás hatású etofenamát, vagy más NSAID-tartalmú készítménnyel.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

* Ne tegye ki napfény és/vagy szolárium hatásának a kezelt bőrfelületet a terápia során és az azt követő két hétben.
* Asztmában vagy krónikus obstruktív légúti megbetegedésben, szénanáthában vagy krónikus orrnyálkahártya-duzzanatban (orrpolip), illetve krónikus légúti fertőzésben szenvedő betegeknél, különösen, ha ez szénanáthaszerű tünetekkel társul, minden etofenamát hatóanyagtartalmú gyógyszerforma csak bizonyos elővigyázatossági intézkedések és fokozott orvosi felügyelet mellett alkalmazható.
* A szisztémás felszívódás fokozódik, ha a gyógyszert hosszabb időtartamon át és/vagy nagy testfelületen alkalmazzák, ezért ezt kerülni kell.
* Bár szisztémás hatása csekély, nagy körültekintéssel alkalmazzuk vese-, szív- és májbetegségben szenvedőknél, illetve olyan betegek esetén, akiknél az anamnézisben vagy jelenleg is fennálló peptikus fekély, a belek gyulladásos megbetegedése vagy vérzékenység szerepel.
* A nem-szteroid gyulladáscsökkentőket különösen óvatosan kell alkalmazni idősebb emberek esetében, akiknél a nemkívánt mellékhatások gyakorisága magasabb.
* Gyermekek nem érintkezhetnek a gyógyszerrel kezelt bőrfelületekkel.
* Olyan betegeknél, akik más gyógyszerekkel szemben túlérzékenyek (pl. bőrreakciók, viszketés vagy csalánkiütés fordult elő), a gyógyszer csak nagy körültekintéssel alkalmazható.
* Azonnal függesszük fel a kezelést, amennyiben a készítmény alkalmazása után bőrkiütések fejlődnek ki.
* A készítmény szembe és nyálkahártyára jutását el kell kerülni.
* A készítmény alkalmazása után kézmosás ajánlott.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Rheumon 50 mg/g gél nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Nem megfelelő alkalmazás esetén:
* Ha a Rheumon 50 mg/g gélből egy tubus teljes tartalmával vagy még többel az egész bőrfelületet rövid idő alatt bekenjük, fejfájás, szédülés vagy epigastrialis panaszok léphetnek fel. Teendő: a Rheumon 50 mg/g gél lemosása vízzel.
* Véletlenül lenyelve már rossz íze miatt is, rendszerint nem kerül toxikus mennyiségű adag a szervezetbe. Ha mégis előfordulna, a teendő gyomormosás, vagy hánytatás és orvosi szén alkalmazása.
Specifikus antidotum nem ismert.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások az alábbi gyakorisági kategóriák alkalmazásával kerülnek felsorolásra:
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 -<1/100)
Ritka (?1/10 000 -<1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000)
Nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Szervrendszer szerinti csoport
Gyakoriság
Mellékhatás
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Nem gyakori
Erythema, a bőr égő érzése

Nagyon ritka
Dermatitis (pl. intenzív viszketés, bőrkiütés, duzzanat, bullosus bőreruptiók)

Nem ismert
Fényérzékenység
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
Túlérzékenység

Válogatott mellékhatások ismertetése
A "Bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei" szervrendszer szerinti csoporban ismertetett mellékhatások rendszerint gyorsan rendeződnek a gyógyszer alkalmazásának abbahagyását követően.
Túlérzékenységi reakciókat jelentettek NSAID-kel végzett kezelések után. Ezek magukban foglalhatnak (a) nemspecifikus allergiás reakciókat és anaphylaxiát, (b) légutakat érintő reakciókat, köztük asztmát, az asztma súlyosbodását, bronchospasmust, illetve dyspnoét, vagy (c) bizonyos bőrrendellenességeket, köztük különböző típusú bőrreakciókat, viszketést, csalánkiütést, purpurát, angioedemát és ritkábban exfoliatív és bullosus dermatosist (benne epidermalis necrolysist és erythema multiforme-t). Amint bármely fellép ezen tünetek közül (ez már az első alkalmazást követően is lehetséges), azonnali orvosi segítség szükséges.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: ízületi és izomfájdalmak lokális készítményei, lokális nem-szteroid gyulladásgátlók; ATC kód: M02A A06.

Hatásmechanizmus
Az etofenamát a gyulladásos folyamat különböző pontjain fejti ki hatását a prosztaglandin-szintézis, valamint a hisztamin és a hialuronidáz felszabadulásának gátlásán keresztül.

Farmakodinámiás hatások
Az etofenamát fájdalomcsökkentő hatással rendelkező nem-szteroid gyulladásgátló. Erős gyulladásgátló hatását állatkísérletekben és sok betegen végzett nagyszámú klinikai vizsgálatban is igazolták. Hatását a gyulladásos folyamat különböző pontjain fejti ki: azon túl, hogy gátolja a prosztaglandin-szintézist, igazolták gátló hatását a hisztamin felszabadulására, a bradikinin és a szerotonin hatásaira, a komplementaktivitásra és a hialuronidáz felszabadulására is.
Membránstabilizáló tulajdonsága miatt meggátolja a proteolitikus enzimek felszabadulását. Ennek eredményeként meggátolja mind az exszudatív és proliferatív gyulladásos folyamatokat, és mérsékli az anafilaxiás és az idegentest reakciót is.
Kaolin által indukált patkánymancs modellben az etofenamát helyi alkalmazása gátolta az ödéma kialakulását. A patkánymancs kaolin által előidézett ödémáját egyforma mértékben gátolta a gyulladt mancson, illetve az ellenoldali mancson helyileg alkalmazott hasonló mennyiségű 5%-os etofenamát-gél, ami szisztémás felszívódásra, gyógyszer-megoszlásra utal. Az 5%-os etofenamát-gél egyszeri és ismételt alkalmazása tengerimalacon enyhe, de kifejezett védőhatást biztosított az UV-sugárzás által indukált erythema ellen.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
A kb. 58 000 beteget magukban foglaló klinikai vizsgálatokban különböző helyi hatású etofenamát-készítményekkel igazolták a hatásosságot tompa sérülések (pl. a zúzódások, húzódások, rándulások), illetve túlerőltetések (pl. tendovaginitis vagy bursitis) által okozott traumák, illetve bizonyos reumatológiai betegségek (köztük spondylarthrosis, epicondylitis, humeroscapularis periarthritis, lumbago és ganarthrosis) esetében.
Kb. 3100 beteget válogattak be randomizált, placebo- vagy aktív-kontrollos klinikai vizsgálatokba. Ezekben a klinikai vizsgálatokban a helyi hatású etofenamát-készítmények hatásosabbak voltak, mint a placebo-kezelés, és hasonló hatásúak, mint az aktív komparátor termékek.
A klinikai vizsgálatokban nem figyeltek meg a helyi hatású etofenamáttal ok-okozati összefüggésben álló halálozásokat vagy súlyos mellékhatásokat. A helyi tolarálhatóság kiváló, a betegek csak kb. 1%-a esetében jelentkezett enyhe és reverzíbilis helyi reakció.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Az etofenamát-gél bőrön történő egyszeri 300 mg-os adagjának alkalmazását követően hasonló plazma-flufenaminsav plazmakoncentrációt találtak. A maximális fenamát plazmakoncentrációkat az alkalmazás után 12-24 óra közötti időpontokban mérték. Az etofenamát bőrről történő felszívódását a vivőanyagtól és a készítmény hatóanyagkoncentrációjától függetlennek találták, amennyiben azonos mennyiségű (300 mg) etofenamátot alkalmaztak.

Megoszlás
A vizsgálatok kimutatták, hogy az etofenamát mind gél, mind a krém gyógyszerforma esetében megoszlik a kezelt bőrfelszín alatti célszövetekben. Ízületi betegség okán sebészeti kezelésre előjegyzett betegek 7 egymást követő napon át 3 g 5%-os etofenamát-géllel történő kezelése során az etofenamát- és a flufenaminsav-koncentrációkat GC/MS módszerrel határozták meg a testfolyadékokban és a szövetekben 18-24 órával az utolsó alkalmazást követően egy olyan vizsgálatban, amelyben helyileg alkalmaztak 5%-os etofenamát-gélt (3 g) naponta háromszor 7 egymást követő napon át. A bőrben 3313 ng/g, a bőralatti szövetben 192 ng/g, az izomban 114 ng/g, míg az ízületi tokban 105 ng/g etofenamát-koncentrációkat mértek. A vonatkozó flufenaminsav-szintek a megadott sorrendben: 470 ng/g, 56,1 ng/g, 27,4 ng/g, illetve 10,0 ng/g. A flufenaminsav-plazmakoncentráció 22,1 ng/ml, míg az ízületi folyadékban mért koncentráció 17,7 ng/ml volt.
Hasonlóan az egyéb NSAID-khoz, az etofenamát nagymértékben (98%) kötődik a plazmafehérjékhez. Ugyanazon vizsgálat mutatta, hogy az a flufenaminsav aktív metabolit plazmafehérje-kötődése >99%.
Az etofenamát-gél bőrfelszínen történő alkalmazását követően a relatív biohasznosulás (azaz a dózis szisztémásan megoszló része) más etofenamát-készítményekével azonos (legfeljebb 20%-os) tartományban van.

Biotranszformáció
Az etofenamát a májban metabolizálódik oxidáció és konjugáció révén. A hatóanyag 5-OH-, 4'-OH-, 5,4'-dihidroxi-etofenamáttá és fluvenaminsavvá (mint aktív metabolit), valamint 5-OH, 4'-OH és 5,4'-dihidroxi-fluvefaminsavvá metabolizálódik.

Kiürülés
Az etofenamát számos (hidroxilált, éter- vagy észterhasadással kialakuló) metabolit és konjugátumaik formájában ürül a vesén át (55%), illetve a széklettel.

Helyi alkalmazást követően az eliminációs felezési idő 3,3 óra volt.

5.3 A preklinikai biztonsági vizsgálatok eredményei

A toxikológiai adatok értékelésénél szem előtt kell tartani a helyileg alkalmazott etofenamát felszívódásának mértékét (lásd 5.2 pont).

Akut toxicitás
Az etofenamát akut toxicitását különböző adásmódokban patkányon, egéren, tengerimalacon és nyúlon vizsgálták. A bőrön való humán alkalmazás vonatkozásában a biztonságossági tartományt 100-szorosnál nagyobb mértékűnek becsülték.

Szubkrónikus és krónikus toxicitás
A szubkrónikus toxicitást különböző állatfajokon vizsgálták. Egy éves per os toxicitási vizsgálatot patkányokon és majmokon végeztek 7, 27, 100, ill. 7, 26, 100 mg/ttkg/nap adagokban. A 100 mg/ttkg dózissal kezelt patkányokban gastrointestinalis vérzést és fekélyképződést figyeltek meg, aminek következtében peritonitis is kialakult és nőtt a mortalitás. A legmagasabb dózis majmokban csökkentette testsúlyt, a thymus súlyát és a hemoglobin koncentrációját is.

Karcinogenezis, mutagenezis
In vitro és in vivo végzett gén- és kromoszómamutációs vizsgálatok negatív eredménnyel végződtek, ami alapján az etofenamát mutagén hatása nagy biztonsággal kizárható. Patkányokon és egereken 7, 21, 63, illetve 15, 45 és 140 mg/ttkg napi per os dózisban az etofenamát nem bizonyult rákkeltőnek.

Reprodukciós toxicitás
Az etofenamát átjut a placenta barrieren.
Bár humán eredmények nem állnak rendelkezésre, állatkísérletekben az embriotoxikus dózis alacsonyabb volt, mint az anyára toxikus dózis. Patkányokban a tágult vesemedence gyakorisága megnőtt, ha az állatokat 21 mg/ttkg vagy magasabb napi dózissal kezelték a fogamzást követő 6-15. napokban, ill. megnőtt a 14. bordapár gyakorisága 7 mg/ttkg vagy magasabb napi adagoktól, ha az állatokat ugyancsak a 6-15. terhességi napokon kezelték.

Az etofenamát flufenaminsavként kiválasztódik az anyatejbe, de koncentrációja olyan alacsony, hogy nincs szükség arra, hogy a rövid ideig, kis területre, dermalisan alkalmazott kezelés miatt a szoptatást fel kellene függeszteni.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Kb. 40 g gél fehér, PE csavarmenetes kupakkal ellátott, lakkréteggel bevont alumínium tubusba töltve, dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A Rheumon 50 mg/g gél elszíneződést okozhat a fényes felszínű bútorokon illetve műanyagokon, és károsíthatja is azokat. A gél alkalmazása után ezért kezet kell mosni és vigyázni kell, hogy a gyógyszer ne kerüljön bútorra.

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Mylan EPD Kft.
1138 Budapest, Váci út 150.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-1931/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2003. december 17.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. január 20.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2018. január 26.
2



OGYÉI/59348/2016
OGYÉI/34920/2017




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Nem állnak rendelkezésre megfelelő adatok az etofenamát terhes nőknél történő alkalmazásáról. Mivel a prosztaglandin-szintézis gátlásának humán terhességre gyakorolt hatását még nem tárták fel teljesen, az etofenamát csak a terhesség első és második harmadában alkalmazható, az előny-kockázat arány gondos mérlegelését követően. A legnagyobb napi dózist nem szabad túllépni (lásd 4.2 pont).
Az etofenamát-készítmények ellenjavallottak a terhesség harmadik harmadában.
A terhesség utolsó három hónapjában e gyógyszerek hatásmechanizmusa következtében gátlódnak a méhkontrakciók, amely késleltetett vagy elhúzódó szülést eredményezhet. Ezen felül a csecsemőnél szív- és érrendszeri (a ductus arteriosus korai elzáródása és tüdő hipertónia), valamint vesetoxicitás (oliguria és oligohydramnios), az anyában és a csecsemőben fokozott vérzési hajlam alakulhat ki, valamint az anyában fokozott ödémeképződésre kerülhet sor.

Szoptatás
Mivel az etofenamát kis mennyiségekben átjut az anyatejbe, az etofenamát-készítmények elhúzódó alkalmazása a szoptatás alatt kerülendő. A szoptatott csecsemő szervezetébe történő felszívódás elkerülése érdekében az ajánlott napi dózist nem szabad túllépni. A szoptató anyák nem használhatják ezt a gyógyszert az emlőn és a környező bőrfelületeken.