Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

BLOKIUM DIU 100MG/25MG TABLETTA 20X (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Almirall Prodesfarma Sa
Hatástani csoport:
C07CB Szelektív béta-receptor blokkolók és más vizelethajtók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-02384/01
Hatóanyagok:
AtenololumDDD
Chlorthalidonum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Dopping listán szereplő
Asztmás megbetegedés esetén megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Szokásos kezdő adag naponta egyszer fél tabletta. Nem megfelelő vérnyomáscsökkenés esetén az adagot napi egy tablettára lehet emelni. Amikor klinikailag indokolt, a monoterápiáról a fix kombinációra való közvetlen váltást azoknál a betegeknél lehet mérlegelni, akiknek a vérnyomását nem normalizálták megfelelő mértékben.

Adagolás

Felnőttek
Naponta egy tabletta. A hypertoniás betegek többsége kielégítően reagál napi egy Blokium Diu tablettára. Az adag növelésével a vérnyomás kismértékben vagy nem csökkenthető tovább; ha szükséges, további vérnyomáscsökkentő gyógyszerrel (pl. egy értágítóval) egészíthető ki a kezelés.

Speciális betegcsoportok

Vesekárosodásban szenvedő betegek
A klórtalidon hatóanyag tulajdonságai miatt a Blokium Diu tabletta hatásossága veseelégtelenségben csökkent. A fix dózisú kombinációt ezért nem szabad súlyos vesekárosodásban (kreatinin-clearance < 30ml/perc) szenvedő betegeknek adni (lásd 4.3 pont).
Májkárosodásban szenvedő betegek
Májkárosodásban szenvedő betegeknél nincs szükség az adagolás módosítására.

Idősek
Ebben a korcsoportban gyakran kisebb adagokra van szükség.

Gyermekek és serdülők (< 18 év)
Gyermekek és serdülők esetében a Blokium Diu tablettával nincs tapasztalat, ezért nem adható gyermekeknek és serdülőknek.

Az alkalmazás módja és időtartama
A tablettákat egészben, elegendő mennyiségű folyadékkal, étkezés előtt kell bevenni.
A kezelést nem szabad hirtelen abbahagyni. Különösen az ischaemiás szívbetegségben szenvedők kezelését kell fokozatosan csökkenő adagokkal, több napon keresztül befejezni, mivel a hirtelen megszakítás a beteg állapotát akutan ronthatja; angina pectoris súlyosbodásával járó szívizom-ischaemia vagy szívinfarktus, ill. a hypertonia súlyosbodása jelentkezhet.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A Blokium Diu tabletta ellenjavallt az alábbi esetekben:
* a készítmény hatóanyagaival vagy egyéb szulfonamid-származékkal, vagy 6.1 pontban felsorolt bármely összetevőjével, vagy általában a béta-blokkolókkal szembeni ismert túlérzékenység.
* II-III. fokú AV-blokk;
* bradycardia;
* dekompenzált szívelégtelenség;
* cardiogen shock
* súlyos májelégtelenség, precoma, coma hepaticum;
* hypotensio;
* pacemaker nélküli betegek sick-sinus szindrómája;
* kezeletlen phaeochromocytoma (csak alfa-adrenerg blokkolóval együtt adható);
* pulmonaris hypertonia;
* asthma bronchiale;
* súlyos perifériás arteriás keringési zavar;
* egyidejű MAO-gátló-kezelés;
* metabolikus acidózis;
* verapamil- vagy diltiazem-típusú kalcium-antagonisták vagy egyéb antiaritmiás szerek (pl. dizopiramid) intravénás adása Blokium Diu-val kezelt betegeknél ellenjavallt (kivétel: intenzív kezelés);
* terápiarezisztens hypokalaemia, súlyos hyponatraemia;
* terhesség és szoptatás (az atenolol és a klórtalidon átjut a magzatba és az anyatejbe);
* heveny köszvény;
* súlyos veseelégtelenség (kreatinin-clearance < 30ml/perc).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Blokium Diu atenololt és klórtalidont tartalmaz:

Atenolol
* Bár dekompenzált szívelégtelenségben adása ellenjavallt (lásd 4.3 pont), adható azoknak a betegeknek, akiknél a szívelégtelenség tüneteit kontrollálták. Óvatosság szükséges azoknál a betegeknél, akiknél a cardialis rezerv kicsi. Ha a kezelés alatt pangásos szívelégtelenség alakul ki, a kezelést átmenetileg abba kell hagyni mindaddig, amíg a beteg kompenzált nem lesz, figyelembe véve a következő bekezdést.
* Nem szabad adását hirtelen abbahagyni azoknál a betegeknél, akik ischaemiás szívbetegségben szenvednek. Egyéb béta-blokkoló hatóanyagot tartalmazó gyógyszerekhez hasonlóan, ischaemiás szívbetegségben szenvedő betegeknél a kezelést nem szabad hirtelen abbahagyni (az adag fokozatos csökkentése javasolt 2 hét alatt). A béta-blokkoló-kezelés hírtelen megszakításakor leírtak fokozódó angina pectorisos panaszokat, esetenként myocardialis infarctushoz társulva, továbbá súlyos hypertóniát és ventricularis arrhythmiát. Az anginás panaszok fokozódásakor vagy coronaria-elégtelenség kialakulásakor ajánlott az atenolol-kezelés (legalább átmeneti) azonnali újrakezdése. Súlyos szívelégtelenség vagy súlyos bradycardia kialakulásakor azonban a kezelést abba kell hagyni.
* Prinzmetal anginában szenvedő betegeknél növelheti az anginás rohamok számát és időtartamát a nem-ellensúlyozott alfa-receptor-mediált coronaria-vasoconstrictio miatt. Az atenolol béta-1-receptor-szelektív béta-blokkoló, ezért alkalmazását mérlegelni lehet, habár a legkörültekintőbb módon kell eljárni.
* A vezetési időre gyakorolt negatív hatás miatt óvatosságra van szükség, ha első fokú AV-blokkban szenvedő betegnek adják.
* A farmakológiai hatás eredményeként csökkenti a szívfrekvenciát. Ritkán, amikor egy kezelt betegnél az alacsony pulzusszámnak tulajdonítható tünetek lépnek fel, az adagot csökkenteni lehet.
* Különösen azoknál a betegeknek, akiknek csökkent a kamrafunkciója és/vagy sinoatrialis vagy atrioventricularis vezetési zavarai vannak, a beta-blokkoló és negatív inotrop hatású kálcium-antagonista (pl.verapamil és diltiazem) együttes alkalmazása ezen hatásoknak a fokozódását okozhatja, ami súlyos hypotensióhoz, bradycardiahoz és szívelégtelenséghez vezethet (lásd 4.5 pont).
* Bár súlyos perifériás keringési zavarokban szenvedő betegeknél ellenjavallt (lásd 4.3 pont), súlyosbíthatja a kevésbé kifejezett perifériás artériás keringési zavarokat.
* Depresszióban vagy Raynaud-kórban szenvedő betegeknél az atenolol-kezelést szorosan kell ellenőrizni.
* A bronchospasticus betegségben szenvedő betegek a légúti ellenállás emelkedése miatt általában nem kaphatnak béta-blokkolókat. Az atenolol egy béta-1-szelektív béta-blokkoló, szelektivitása azonban nem teljes. Ezért a Blokium Diu tabletta esetében a lehető legalacsonyabb adagot kell adni és messzemenő óvatossággal kell eljárni. Ha emelkedett légúti ellenállás lép fel, a Blokium Diu tabletta adását abba kell hagyni és szükség esetén hörgőtágítót (pl. szalbutamolt, izoproterenol) kell adni.
* Az orális béta-blokkolók szisztémás hatásai fokozódhatnak, amennyiben béta-blokkolót tartalmazó szemészeti készítményekkel együtt adják őket.
* Phaeochromocytomában szenvedő betegeknek a Blokium Diu tablettát csak alfa-receptor-blokádot követően szabad adni. A vérnyomást szorosan ellenőrizni kell.
* Amennyiben diabeteseseknél béta-blokkoló kerül alkalmazásra, a vércukor értékeket a szokottnál rövidebb időközökben kell ellenőrizni, mert e hatóanyagok elfedhetik a hypoglycaemia figyelmeztető tüneteit, így a tachycardiát, szívdobogásérzést és a verejtékezést.
* Hyperthyreosisban, a thyreotoxicosis szív- és érrendszeri jeleit is elfedheti.
* A beteg, vagy családja anamnézisében szereplő psoriasis esetén a béta-receptor-blokkolók csak az előny/kockázat szigorú mérlegelése után adhatók.
* A különböző allergének által kiváltott anaphylaxiás reakció lefolyását az atenolol súlyosbíthatja. Lehetséges, hogy a betegek a kezelésre alkalmazott adrenalin szokásos adagjára nem reagálnak.
* Ha a kórelőzményben súlyos túlérzékenységi reakció szerepel, vagy a beteg deszenzibilizáló kezelés alatt áll, akkor csak feltétlenül szükséges esetben szabad használni (óvatosság, fokozódó túlérzékenység).
* Anesztézia alatt óvatosság szükséges; az aneszteziológust tájékoztatni kell a Blokium Diu tablettával végzett kezelésről. A választott anesztetikumnk a lehető legkisebb negatív inotróp aktivitású szernek kell lennie. A béta-blokkolók együttes alkalmazása az anesztézia során használt gyógyszerekkel a reflex tachycardia csökkenéséhez és az alacsony vérnyomás kockázatának emelkedéséhez vezet. A legjobb, ha a myocardialis depressziót okozó anesztetikumokat kerülik. Amennyiben indokolt a béta-blokkoló-kezelést a műtét előtt felfüggeszteni, akkor ezt fokozatosan kell megtenni, és a megvonást 48 órával az anesztézia előtt kell befejezni.
* Beta-blokkolók adhatók idős betegeknek, de hatásuk kiszámíthatatlan lehet, és fokozott a mellékhatások veszélye. Ezért alkalmazásuk óvatosságot igényel, és az elsőként választandó szer egy kardioszelektív, rövid hatású béta-blokkoló.
* A Blokium Diu tablettával kezelt betegek doppingvizsgálata pozitív eredményt adhat.

Klórtalidon
* A potenciális elektrolit-egyensúlyzavarok, különösen a hypokalaemia és a hyponatraemia kimutatása érdekében a plazma elektrolitszinteket rendszeresen, megfelelő időközönként kell ellenőrizni.
* Hypokalaemiát és hyponatraemiát okozhat. Különösen az idősebb betegeknél, a szívelégtelenség miatt digitáliszt szedő betegeknél, a speciális (káliumban szegény) étrendet követőknél, vagy az emésztőrendszeri panaszokban szenvedő betegeknél javasolt az elektrolitszintek mérése. A hypokalaemia a digitáliszt szedő betegeket arrhythmiákra hajlamosíthatja.
* Mivel a klórtalidon csökkentheti a glükóztoleranciát, a diabeteses betegek legyenek tudatában az emelkedett glükózszintek lehetőségének. Szoros vércukorszint-ellenőrzés javasolt a terápia kezdeti szakaszában és tartós kezelés esetén a glucosuriát rendszeres időközönként ellenőrizni kell. Tiazid-kezelés esetén a látens diabetes mellitus manifesztálódhat.
* Májkárosodásban vagy progresszív májbetegségben a folyadék- és elektrolit-egyensúly kismértékű változásai coma hepaticumot okozhatnak, ezért a készítmény csak óvatosan adagolható.
* A tiazidok csökkentik a kálcium kiválasztódását a vizelettel, ezért időszakos, enyhe hypercalcaemiát okozhatnak, de a kalcium-anyagcserét nem befolyásolják. A nagyon súlyos hypercalcaemia hátterében hyperparathyreosis lehet.
* Hyperuricaemia előfordulhat. Általában csak minimális mértékű szérum húgysavszint-emelkedés következik be, azonban elhúzódó húgysavszint-emelkedés esetén az uricosuriás szer egyidejű adása visszafordítja a hyperuricaemiát.

Figyelmeztetés sportolóknak: ez a gyógyszerkészítmény olyan összetevőt tartalmaz, aminek a hatására a doppingolást ellenőrző laboratóriumi vizsgálat eredménye pozitív lehet.

Egyéb megjegyzések:
* Mivel egyéb béta-receptor-blokkolók alkalmazása mellett súlyos májkárosodás jelentkezhet, a Blokium Diu alkalmazása mellett a májparamétereket rendszeres időközönként ellenőrizni kell.
* Mivel más béta-recepto- blokkolók alkalmazása mellett thrombopeniás vagy nem thrombopeniás purpura jelentkezhet, a terápia idején ennek jeleit figyelni kell.
* Tartós kezelés esetén a szérum nátrium-, kálium-, koleszterin-, triglicerid-, továbbá húgysavszint rendszeres ellenőrzése szükséges.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A gyógyszer használata valószínűleg nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeit. Figyelembe kell azonban venni, hogy esetenként szédülés vagy fáradtság előfordulhat.


4.9 Túladagolás

Az intoxikáció mértékének függvényében a klinikai kép lényegében cardiovascularis és központi idegrendszeri tüneteket mutat. A túladagolási tünetek közé tartozhatnak a súlyos hypotensio, asystoliáig fokozodó bradycardia, akut szívelégtelenség és cardiogen shock. Ezenkívül légzési panaszok, bronchospasmus, hányás, öntudatzavar, esetenként generalizált görcsrohamok is jelentkezhetnek.
Az általános kezelés a következőket tartalmazza: szoros ellenőrzés, intenzív osztályon való kezelés, gyomormosás, aktív szén és hashajtó adása a még az emésztőrendszerben jelen levő gyógyszer felszívódásának a megakadályozására, plazma vagy plazmapótlók adása az alacsony vérnyomás és a shock kezelésére. Mérlegelni lehet haemodialysis vagy a hemoperfusio alkalmazását.
A túlzott bradycardia intravénás 1-2 mg atropin adásával és/vagy pacemaker használatával megszüntethető. Szükség esetén intravénás bólusban 10 mg glukagon adható. Ha a válasz alapján szükséges, ezt az eljárást meg lehet ismételni, vagy óránként 1-10 mg dózisban, intravénás infúzióban glukagont lehet adni. Ha erre nem reagál a beteg vagy ez a gyógyszer nem áll rendelkezésre, intravénás infúzióban béta-adrenerg stimuláns, például 2,5-10 mikrogramm/ttkg/perc adagban dobutamin adható. A dobutamin pozitív inotróp hatása miatt a hypotensio és az akut szívelégtelenség kezelésére is adható. Valószínűleg ezek az adagok nagyfokú túladagolás esetén nem elegendőek a béta-blokád kardiális hatásainak a felfüggesztéséhez.
Súlyos intoxikáció esetén a beteg klinikai állapota alapján a dobutamin adagját emelni kell ahhoz, hogy a szükséges választ elérjék.
A bronchospasmus hörgőtágítók hatására megszűnik.
Generalizált görcsrohamok esetén diazepám lassú intravénás adása javasolt.
A túl nagyfokú diuresist a folyadékok és elektrolitok normális egyensúlyának fenntartásával lehet ellensúlyozni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az atenolol miatti kölcsönhatások:
* A béta-blokkolók és a negatív inotróp hatású kalciumcsatorna-gátlók (pl. a verapamil és diltiazem) kombinált adása, különösen csökkent kamrafunkció és/vagy lassult sinoatrialis vagy atrioventricularis vezetés esetén, ezeknek a hatásoknak a súlyosbodásához vezethet. Ez súlyos hypotensiót, bradycardiát és szívelégtelenséget eredményezhet. Ezért per os kezelés ezekkel a gyógyszerekkel csak 7 nappal a másik abbahagyása után lehetséges. A béta-blokkoló és a kalciumcsatorna-gátló egyikét sem szabad a másik abbahagyását követően 48 órán belül intravénásan adni.
* Az I. csoportba tartozó antiaritmikumok (pl. dizopiramid és az amiodaron) pitvari vezetésre gyakorolt hatása összeadódhat és negatív inotróp hatást válthat ki.
* A béta-blokkolók potencírozhatják a klonidin-terápia hirtelen abbahagyása után fellépő rebound hypertensiót. Ha a két gyógyszert együtt adják, a béta-blokkolót a klonidin abbahagyása előtt több nappal fel kell függeszteni. Ha a klonidint béta-blokkoló gyógyszerrel váltják fel, a klonidin adásának az abbahagyását követően a béta-blokkoló bevezetésével több napig várni kell.
* Szimpatomimetikumokkal, pl. adrenalinnal történő együttadás közömbösítheti a béta-blokkoló hatást.
* Alfa- és béta-szimpatomimetikus hatással is rendelkező szimpatomimetikumokkal való együttadás esetén az alfa-mimetikus hatás miatt hypertonia léphet fel, ezért együttadásuk kerülendő.
* A prosztaglandin-szintetázt gátló gyógyszerek (pl. ibuprofén, indometacin) csökkenthetik a béta-blokkolók vérnyomáscsökkentő hatásait.
* A szívglikozidok (pl. digoxin) és béta-blokkoló együttes adása megnyújthatja az atrioventricularis vezetési időt és csökkentheti a szívfrekvenciát.
* Ösztrogén-készítményekkel a Blokium Diu vérnyomáscsökkentő hatása mérséklődhet.
* Atenolol és más béta-blokkolók, pl. celiprolol, propranolol, metoprolol, timolol, bizoprolol, karvediol, oxprenolol és nevibolol együttes adása fokozhatja az atenolol kardiodepresszív hatását.
* Egyidejű allopurinol-terápia esetén súlyos túlérzékenységi reakció lehetséges. Ilyen esetekben trimetoprim és szulfametoxazo- kezelés kerülése is feltétlenül ajánlott, mivel súlyos, sőt, letális lupus erythematodes alakulhat ki.
* Ergotamin-származékok (azok érszűkítő hatása miatt).
* Narkotikumok alkalmazásakor a kardiodepresszív hatás kockázata fokozott.
* Kuráre-típusú izomrelaxánsok, a fokozott neuromuscularis blokád kialakulásának kockázata miatt.
* Alumíniumot, magnéziumot, ill. kalciumot tartalmazó antacidumok egyidejű bevétele esetén az atenolol biohasznosíthatósága csökkenhet.

A klórtalidon miatti kölcsönhatások:
* A klórtalidon összetevő csökkentheti a lítium renalis clearence-ét, ami emelkedett lítium szérumszintekhez vezet. Ezért szükség lehet a lítium adagjának a módosítására.
* Mineralokortikoidokkal, kortikoszteroidokkal, ACTH-val, hashajtókkal, parenterálisan adott amfotericin B-vel történő egyidejű kezelés a hypokalaemia kockázatát növeli;
* Fotoszenzibilizáló gyógyszerekkel együttadva, a fényérzékenység kockázata miatt.
* Egyidejű bevétel esetén a kolesztiramin hatására csökken a klórtalidon felszívódása, ezért a Blokium Diu-t a kolesztiramin adása előtt 1 órával, vagy azt követően 4 órával kell bevenni.

A kombinációs készítmény miatti kölcsönhatások:
* A baklofén egyidejű adása emelheti a vérnyomáscsökkentő hatást, ami szükségessé teheti az adag módosítását.
* Dihidropiridinekkel (pl. nifedipin) történő együttes adásakor fokozódik a hypotensio veszélye és a látens szívelégtelenségben szenvedő betegeknél szívelégtelenséget okozhat.
* Központi idegrendszerre ható gyógyszerekkel, mint hipnotikumok, antipszichotikumok, tri- és tetraciklikus antidepresszánsok fokozódik a hypotonia kockázata.
* Nitrát-származékokkal és antihipertenzívumokkal együttadva a vérnyomáscsökkentő hatás és a bradycardia erősödhet.
* Paraszimpatomimetikumok esetén a bradycardia kockázata miatt, inzulin és orális antidiabetikumok alkalmazásakor, mivel a klórtalidon vércukorszint-növelő hatással rendelkezik, míg az atenolol a hypoglycaemiát fokozhatja és annak tüneteit (tachycardia) elfedheti, fokozott ellenőrzés javasolt.


6.2 Inkompatibilitások

Nem ismertek.




Mellékhatás

4.8. Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A klinikai vizsgálatok során a lehetséges mellékhatások általában az aktív összetevők farmakológiai hatásainak tulajdoníthatók.
A következő - szervrendszer szerint felsorolt - mellékhatásokról az alábbi gyakorisággal számoltak be: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - ? 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - ? 1/100), ritka (? 1/10 000 - ? 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg). Az atenolol és klórtalidon kombinációs készítmény mellékhatásai általában gyakoribbak a kezelés megkezdésekor, és általában 1-2 héten belül megszünnek.

Atenolol

Szervrendszer
Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Ritka
Nagyon ritka
Nem ismert
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Álmatlanság
Álmosság
Perifériás neuropathia
Aluszékonyság
Fáradtság

Szédülés
Fejfájás
Paresthesia


Pszichiátriai kórképek
Depresszió

Az egyéb béta-blokkolóknál észlelt típusúhoz hasonló alvászavarok
A kedélyállapot változása
Rémálmok
Pszichosisok
Zavartság
Hallucinációk


Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek



Tüdőfibrózis
Pleura-effusio
Asthma bronchiale vagy az anamnézisben szereplő asztmás panaszok esetén a betegeknél bronchospasmus léphet fel


Érbetegségek és tünetek

Végtagi hidegérzés vagy zsibbadás

Posturalis hypotensio, ami syncopéval járhat
A már fennálló claudicatio intermittens fokozódhat, a hajlamos betegeknél Raynaud-szindróma léphet fel


Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek

Bradycardia
Hypotensio

A szívelégtelenség romlása
Ingerületvezetési zavar fellépése a szívben


Szembetegségek és szemészeti tünetek



Szemszárazság
Látászavar


A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

Myopathia



Lupus-szerű szindróma
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Gastro-intestinalis zavarok

Szájszárazság

Székrekedés
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei


Túlérzékeny-ség
Pruritus

Alopecia
Psoriasis-szerű bőrreakció
Psoriasis exacerbatiója
Bőrkiütések


Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek



Ppurpura,
Thromobocyto-penia, Agranulocytosis
Átmeneti eosinophilia


A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek



Impotencia
A nemi vágy csökkenése


Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei


Transzamináz-értékek emelkedése

ANA-emelkedés, a klinikai relevanciája nem tisztázott


Klórtalidon

Szervrendszer
Gyakori
Nem gyakori
Ritka
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Hyperglycaemia
Glucosuria
Hyperuricaemia
Köszvényes roham
Hypochloraemiás alkalosis
Hypercalcaemia
Hyponatraemia
Hypokalaemia
Csökkent glükóztolerancia
Hypomagnesaemia
Hypocalciuria
Hypercholesterinaemia
Hypertriglyceridaemia

Pszichiátriai kórképek
Gyengeség
Kábultság
Álmosság


A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Izomfájdalom
Görcsök (főleg időseknél)


Emésztőrend-szeri betegségek és tünetek
Gastrointestinalis zavarok (beleértve, étvágytalanság, hányinger, hányás, hasmenés, dyspepsia)

Szájszárazság
Idegrendszeri betegségek és tünetek


Fejfájás
Szédülés
Paraesthesia
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek

Orthostaticus hypotensio
Cardialis arrhythmia

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek


Impotencia
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek


Tüdőödéma
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Exanthema
Fényérzékenység
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek


Májtoxicitás, beleértve az intrahepaticus cholestasist is,
Pancreatitis
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek


Agranulocytosis
Thrombocytopenia
Leukopenia
Haemolyticus anaemia
Aplasticus anaemia
A Blokium Diu tablettával végzett kezelés abbahagyását mérlegelni kell, amennyiben a klinikai megítélés alapján a beteg állapotát a fenti mellékhatások bármelyike hátrányosan érinti.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: szelektív béta-receptor-blokkolók és egyéb diuretikumok
ATC C07C B03

Az atenolol intrinsic szimpatomimetikus aktivitás nélküli kardioszelektív, hidrofil béta-receptor-blokkoló. Hatását elsősorban a béta-1-receptorok blokkolása révén fejti ki. Membránstabilizáló hatása nincs. A többi béta-blokkolóhoz hasonlóan negatív inotrop hatású, ezért dekompenzált szívelégtelenség esetén alkalmazása ellenjavallt. A hypertonia kezelésében hatásmechanizmusa - más béta-blokkolókhoz hasonlóan - nem tisztázott. Az anginás panaszok mérséklődése/megszűnése valószínűleg a szív frekvenciájának és kontraktilitásának csökkenése következtében jön létre.

A klórtalidon benzotiadiazin (tiazid)-származék, hosszú hatástartamú diuretikum. A tiazid és tiazidszerű diuretikumok elsődlegesen a disztális vesetubulusokban (felszálló kacs) gátolják a NaCl-reabszorpciót (a Na+-Cl- kotranszporter antagonizálásával) és elősegítik a Ca++-reabszorpciót (ismeretlen mechanizmussal). A kortikális gyűjtőtubulusokba történő fokozott Na+- és vízkiválasztás és/vagy a megnövekedett áramlás a K+ és H+ megnövekedett szekréciójához és exkréciójához vezet.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Atenolol
Per os alkalmazásnál biohasznosulása 50%. A legmagasabb vérszintet a bevételt követő 2-4 órán belül éri el, felezési ideje 7 óra, a hatás tartalma kb. 24 óra.
Az atenololnak csak kis része metabolizálódik.
Az elimináció mintegy 90%-a 48 órán belül, változatlan formában a veséken keresztül történik. Ép veseműködés esetén az atenolol eliminációs felezési ideje 6-10 óra.
A placentán keresztül a magzati vérkeringésbe is átjut, az anyatejbe kiválasztódik.
A vér-agy gáton csak kismértékben jut keresztül. A plazma fehérjékhez igen kismértékben (max. 5%) kötődik.

Klórtalidon
A klórtalidon legnagyobb része a gyomor-bélrendszerből szívódik fel, plazmafehérjékhez kb. 75%-ban kötődik, terminális felezési ideje 50 óra. Túlnyomórészt változatlan formában, a veséken keresztül választódik ki.

Speciális betegcsoportok
Veseműködési zavarok nem változtatják meg a klórtalidon farmakokinetikáját, mivel a gyógyszernek a vérből vagy a plazmából való eliminációjánál a sebesség-meghatározó tényező legnagyobb valószínűség szerint a gyógyszernek az erythrocyták karboanhidrázához való affinitása. Beszűkült veseműködésben nincs szükség az adag módosítására.

Idősekben a klórtalidon eliminációja lassabb, mint egészséges fiatal felnőttekben, bár a felszívódás ugyanolyan. Idős betegek klórtalidon-kezelésénél ezért fokozott orvosi felügyelet javasolt.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut toxicitás
Lásd 4.9. pont

Krónikus toxicitás
Patkányokban és kutyákban, különböző adagolásban, hosszabb időn keresztül (3-12 hónap) szignifikáns biokémiai, morfológiai vagy hematológiai elváltozások nem mutatkoztak. Nagyon magas dózisok mellett a szív és a lép súlyának növekedését figyelték meg.

Mutagén és tumorkeltő potenciál
Mutagenitásra vonatkozó részletes vizsgálatot nem végeztek. Az eddig elvégzett in vitro és in vivo tesztek egyértelműen negatívak voltak. Patkányokban és egerekben végzett hosszú időtartamú vizsgálatok nem utaltak az atenolol tumorkeltő potenciáljára.

Reprodukciós toxicitás:
Az atenolol embriotoxikus potenciálját két állatfajban (patkány és nyúl) vizsgálták. Az anyai toxicitást okozó dózistartomány alatt magzatfelszívódás jelentkezett. A fertilitásra vonatkozóan hátrányos hatást nem figyelték meg.
A klórtalidon teratogenitási vizsgálatát két állatfajban (patkány és nyúl) végezték el. Foetotoxicitásra utaló jelet nem észleltek.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

20 db tabletta PVC/PVDC/Alu buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30°C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Almirall S.A.
General Mitre151
08022 Barcelona
Spanyolország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-2384/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1993.január 1.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. december 7.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2016. április 27.
4




OGYI/31685/2015




Várandósság,szopt.

4.6 Terhesség és szoptatás

Alkalmazása terhességben:
Terhesség alatt a Blokium Diu tablettát nem szabad alkalmazni (lásd 4.3 pont).
Az atenolol átjut a placenta-barrieren, és hatásos koncentrációt ér el a köldökzsinórvérben. Az atenolol farmakológiai hatása káros lehet mind a terhességre, mind a magzatra és újszülöttre. Terhes nőkön történő alkalmazásra a terhesség első harmadában nincs megfelelő adat, így a magzatkárosító hatás nem zárható ki. A terhesség harmadik harmadában, egyes esetekben szoros ellenőrzés mellett alkalmazták az atenololt hypertonia kezelésére, anélkül, hogy a magzatra gyakorolt káros hatást észleltek volna. A terhesség második harmadában enyhe és középsúlyos hypertonia kezelésére alkalmazott atenolol-terápia a magzati növekedés késleltetését, méhen belül bekövetkező halált okozhat.
A klórtalidon - mint egyéb diuretikumok is - a placenta hipoperfúziójához vezethet. A tiazidok és rokon diuretikumok bekerülnek a magzati keringésbe és elektrolitzavarokat okozhatnak. A tiazidokkal és rokon diuretikumokkal kapcsolatban beszámoltak újszülöttekben fellépő thrombocytopaéniáról.

Szoptatás időszakában a Blokium Diu tablettát nem szabad alkalmazni (lásd 4.3 pont).