Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

QUTENZA 179MG KÜLSŐLEGES TAPASZ 1X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Grünenthal Gmbh
Hatástani csoport:
N01BX Egyéb helyi érzéstelenítők
Törzskönyvi szám:
EU/1/09/524/001
Hatóanyagok:
CapsaicinumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
18 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás
A Qutenza külsőleges tapaszt orvosnak vagy az orvos felügyelete mellett egy egészségügyi szakembernek kell felhelyeznie.
Adagolás
A külsőleges tapaszt a legfájdalmasabb bőrterületekre kell helyezni (legfeljebb 4 tapaszt alkalmazva). A fájdalmas területet az orvosnak vagy egészségügyi szakembernek kell meghatároznia, és a bőrön meg kell jelölnie. A Qutenza-t ép, nem irritált, száraz bőrre kell helyezni, és a lábak esetében 30 percig (pl. HIV-hez társuló neuropathia, fájdalmas perifériás diabeteses neuropathia), más területek esetén 60 percig kell fennhagyni (pl. postherpeticus neuralgia).
A Qutenza-kezelés 90 naponta megismételhető, a fájdalom megmaradásától vagy kiújulásától függően. Az újrakezelés kevesebb mint 90 nap után megfontolható egyedi betegek esetében, de kizárólag az orvos alapos értékelése után (lásd még 5.1 pont). A kezelések közötti minimális 60 napot be kell tartani.
Javasoljuk, hogy kellően hosszú ideig végezzék a kezelést, és 3 kezelés után eseti alapon értékeljék újra a hatékonyságot.
A Qutenza alkalmazása előtt az alkalmazással járó esetleges diszkomfort csökkentése érdekében a kezelt területet helyi érzéstelenítővel lehet kezelni vagy a betegnek orális analgetikum adható. A helyi érzéstelenítőt úgy kell alkalmazni, hogy az a Qutenza-val kezelt teljes területet, illetve az azt körülvevő 1-2 cm-es területet beborítsa. A helyi érzéstelenítőket a Qutenza-kezelés előtt el kell távolítani, a bőrt alaposan le kell mosni és meg kell szárítani.
Vese- és/vagy májkárosodás
A vese- vagy májkárosodásban szenvedő betegek esetében nincs szükség az adagolás módosítására.
Gyermekek és serdülők
A Qutenza biztonságosságát és hatásosságát a 0-18 éves gyermekek és serdülők esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.
Az alkalmazás módja
Csak külsőleg alkalmazható.
Óvintézkedések a gyógyszer felhasználása vagy alkalmazása előtt A Qutenza alkalmazása jól szellőző kezelőhelyiségben javasolt.
A Qutenza alkalmazásakor és a kezelt területek tisztításakor mindig nitrilkesztyűt kell viselni. Latexkesztyű NEM viselhető, mivel nem nyújt megfelelő védelmet. Ajánlott a maszk és védőszemüveg használata, különösképp a tapaszok felhelyezésénél és levételénél.
Ezen óvintézkedéseket kell megtenni, hogy elkerüljük a tapaszokkal vagy egyéb olyan anyagokkal való véletlen találkozást, amelyek érintkeztek a kezelt bőrfelülettel. Ez átmeneti erythemát vagy égő érzetet (nyálkahártya kifejezetten érzékeny), szem-fájdalmat, szem- és torok-irritációt és köhögést okozhat.
A tapaszok ne kerüljenek szem vagy nyálkahártya közelébe.
Szükség esetén az érintett területen a szőrt le kell vágni, hogy a tapasz jobban tapadjon (borotválni nem szabad). A kezelt területe(ke)t szappannal vagy vízzel óvatosan le kell mosni. A szőr eltávolítását és a lemosást követően a bőrt alaposan meg kell szárítani.
Felhasználási útmutató
A Qutenza egyszer használatos tapasz, és a kezelt felület méretének és formájának megfelelően vágható. A Qutenza-t a lehúzható borítás eltávolítása előtt kell méretre vágni. A lehúzható borítást NEM szabad eltávolítani, csak közvetlenül a felhelyezés előtt. A lehúzható borításon átlós vágás található, hogy könnyebben eltávolítható legyen. A lehúzható borítás egy részét le kell választani és vissza kell hajtani, és a felirattal ellátott tapasz öntapadó oldalát a kezelendő területre kell helyezni. A tapasznak a helyén kell maradnia. A lehúzható borítást alulról, lassan és óvatosan egy kézzel le kell választani, a tapaszt pedig ezzel egyidejűleg a másik kézzel a bőrre kell simítani úgy, hogy a tapasz tökéletesen érintkezzen a bőrrel, és ne kerüljön közé sem légbuborék, sem nedvesség.
A lábak kezelésénél a Qutenza tapasszal be lehet tekerni a láb lábháti, talpi és oldalsó felszínét is, hogy tökéletesen fedje a kezelendő területet.
Annak biztosítása érdekében, hogy a Qutenza folyamatosan érintkezzen a kezelendő területtel, rugalmas zoknit vagy gézpólyát lehet alkalmazni.
A Qutenza tapaszt óvatosan és lassan, befelé feltekerve kell eltávolítani, minimálisra csökkentendő annak kockázatát, hogy a kapszaicin aeroszolt képezzen. A Qutenza eltávolítását követően bőséges mennyiségű tisztító gélt kell a kezelt területre felvinni, és legalább egy percig fenn kell hagyni. A bőrről a rajtamaradt összes kapszaicin eltávolítása érdekében a tisztító gélt száraz gézzel kell letörölni. A tisztító gél letörlése után a területet szappannal és vízzel óvatosan le kell mosni.
A tapasz felhelyezése alatt és azután fájdalmat érző betegeknél kiegészítő kezelést kell alkalmazni (lásd 4.4 pont).
A készítmény kezelésére és a megsemmisítésre vonatkozó előírásokat lásd a 6.6 pontban.



Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
A bőr vizsgálata
A Qutenza-t kizárólag száraz, ép (sérülésmentes) bőrön szabad alkalmazni, az arcon, a fejbőr hajzatvonalán felül és/vagy nyálkahártyák közelében nem. Fájdalmas diabeteses perifériás neuropathiában szenvedő betegek esetén a Qutenza minden egyes alkalmazása előtt, valamint a soronkövetkező klinikai vizsgálatok során gondosan szemügyre kell venni a lábfejeket, hogy észrevegyék a neuropathiával és a keringési zavarral összefüggő bőrelváltozásokat.
Szenzoros funkciók
A Qutenza alkalmazása után a szenzoros funkció csökkenéséről számoltak be. A szenzoros funkciók csökkenése (ideértve a hőérző és a fájdalomingereket érző funkciók csökkenését) általában enyhe és átmeneti, bár a klinikai vizsgálatok során egy esetben tartós hypaesthesiáról számoltak be fájdalmas diabeteses neuropathia esetén. Ebben az esetben a Qutenza-val való összefüggést nem tudták kizárni. A lábfejek csökkent érzékelését mutató, illetve a szenzoros funkció ilyen változásaira megnövekedett kockázattal rendelkező betegeknél elővigyázatosság szükséges. A Qutenza minden egyes alkalmazása előtt a már érzéskieséssel rendelkező betegeknél klinikai vizsgálattal kell felmérni az érzéskiesés jeleit. Ha érzéskiesést észlelnek, vagy annak rosszabbodását tapasztalják, akkor a Qutenza-kezelést felül kell vizsgálni.
A kezelés helyén előforduló helyi reakciók ellenőrzése és kezelése
A kezelt területen helyi reakciók, úgymint átmeneti, helyi, az alkalmazás helyén fellépő égés, fájdalom, a bőr kipirosodása vagy a viszketés gyakran vagy nagyon gyakran fordulnak elő. Ezen kívül a kapszaicin tapasszal kezelt betegek körében égésről, köztük másod- és harmadfokú égési sérülésről számoltak be (lásd 4.8 pont). A súlyos fájdalomra panaszkodó betegek esetében a tapaszt el kell távolítani, és a bőrt ellenőrizni kell vegyi égés tekintetében.
Nem szándékos expozíció
A kapszaicinnek történő nem szándékos expozíció a szem, a nyálkahártya, a légutak és a bőr irritációját okozhatja betegek és egészségügyi dolgozók esetében egyaránt. Az egészségügyi dolgozók bizonyosodjanak meg róla, hogy a 4.2 pontban ajánlott védőintézkedéseket megfelelően alkalmazzák. Ha a Qutenza kezelni nem kívánt bőrfelülettel érintkezik, arra egy percig tisztító gélt kell rakni, és száraz gézzel le kell törölni a bőrfelületen maradt összes eltávolítása érdekében. A tisztító gél letörlése után a területet szappannal és vízzel óvatosan le kell mosni. Ha a kapszaicin szemmel vagy nyálkahártyával érintkezésbe kerül, ezeket a részeket hideg bő vízzel le kell mosni vagy öblíteni. Ha légutak, szem vagy a nyálkahártya irritációja lépne fel, az érintett személyt a Qutenza közeléből el kell távolítani. Légszomj kialakulása esetén megfelelő orvosi ellátást kell nyújtani. Ha a légutak irritációja (lásd még a 4.8 pontot) rosszabbodik vagy nem szűnik meg, az érintett személynek javasolt komolyan átgondolni, hogy ismét exponálja-e magát a Qutenzának.
Vérnyomás-emelkedés
A fájdalom kezeléssel összefüggő erősödésének eredményeként a Qutenza-kezelés során vagy röviddel utána átmeneti vérnyomás-emelkedés (átlagosan < 8,0 Hgmm) alakulhat ki. A vérnyomást a kezelés ideje alatt ellenőrizni kell. Az instabil vagy nem megfelelően beállított hypertoniás betegeknél, valamint azoknál, akiknél a múltban cardiovascularis betegség fordult elő, az eljárással járó potenciális stressz miatt kialakuló szív- és érrendszeri események kockázatát a Qutenza-kezelés megkezdése előtt mérlegelni kell. Különös figyelmet kell szentelni azoknak a diabeteses betegeknek, akiknél egyidejűleg coronaria-betegség, hypertonia, illetve cardiovascularis vegetatív neuropathia is fennáll.
A kezeléssel kapcsolatos kellemetlenség
A tapasz felhelyezésekor vagy az után fájdalmat tapasztaló betegeknél szupportív kezelést, például helyi hűtést (például hideg borogatást) vagy szájon át adott fájdalomcsillapítót.
Tisztító gél
A Qutenza-hoz tartozó tisztító gél butil-hidroxianizolt tartalmaz, amely helyi bőrreakciókat (pl. contact dermatitist) vagy szem- és nyálkahártya-irritációt okozhat.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A Qutenza nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

4.9 Túladagolás
Túladagolásról nem számoltak be. A Qutenza-t orvosnak kell alkalmaznia vagy az orvos felügyelete mellett kell felhelyezni. A túladagolás előfordulása ezért nem valószínű. A túladagoláshoz az alkalmazás helyén jelentkező súlyos reakciók társulhatnak, pl. az alkalmazás helyén fellépő fájdalom, az alkalmazás helyén fellépő erythema és az alkalmazás helyén fellépő pruritus. Feltételezett túladagolás esetén a tapaszokat óvatosan el kell távolítani, egy percre tisztító gélt kell felhelyezni, majd száraz gézzel letörölni, és a területet szappannal és vízzel óvatosan le kell mosni. A klinikai szükségleteknek megfelelően szupportív intézkedéseket kell alkalmazni. A kapszaicinnek nincs antidotuma.



Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
Biztonságossági profil összefoglalása
A leggyakrabban jelentett mellékhatás az alkalmazás helyén jelentkező múló jellegű, helyi égő érzés, fájdalom, erythema és pruritus volt.
Mellékhatások táblázatos felsorolása
Az alábbi 1. táblázat minden olyan mellékhatás szervrendszer és gyakoriság szerinti felsorolását tartalmazza, amely a kontrollnál nagyobb gyakorisággal és egynél több betegnél fordult elő a postherpeticus neuralgiában (PHN), humán immundeficiencia vírushoz társuló neuropathiában (HIV-AN), valamint fájdalmas diabeteses perifériás neuropathiában szenvedő betegek részvételével végzett, kontrollos klinikai vizsgálatokban: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100) és nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.
1. táblázat: Mellékhatások táblázatos felsorolása
Szervrendszer és gyakoriság
Mellékhatás
Fertőző betegségek és parazitafertőzések

Nem gyakori
Herpes zoster
Idegrendszeri betegségek és tünetek

Gyakori
Égő érzés
Nem gyakori
Dysgeusia, hypaesthesia
Szembetegségek és szemészeti tünetek

Nem gyakori
Szemirritáció
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek

Nem gyakori
Elsőfokú atrio-ventricularis (AV) blokk, tachycardia, palpitatio
Érbetegségek és tünetek

Gyakori
Hypertensio
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek

Gyakori
Köhögés
Nem gyakori
Torokirritáció
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Gyakori
Émelygés
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Gyakori
Pruritus
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

Gyakori
Végtagfájdalom, izomgörcsök
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Nagyon gyakori
Az alkalmazás helyén fellépő fájdalom, az alkalmazás helyén fellépő erythema
Gyakori
Az alkalmazás helyén fellépő pruritus, az alkalmazás helyén kialakuló papulák, az alkalmazás helyén kialakuló hólyagok, az alkalmazás helyén

fellépő oedema, az alkalmazás helyén fellépő duzzanat, az alkalmazás helyén fellépő szárazság, perifériás oedema
Nem gyakori
Az alkalmazás helyén fellépő urticaria, az alkalmazás helyén fellépő paraesthesia, az alkalmazás helyén fellépő dermatitis, az alkalmazás helyén fellépő hyperaesthesia, az alkalmazás helyén fellépő gyulladás, az alkalmazás helyén fellépő reakció, az alkalmazás helyén fellépő irritáció, az alkalmazás helyén fellépő véraláfutás
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

Gyakori
Emelkedett vérnyomás
Sérülés, mérgezés és a beavatkozással kapcsolatos szövődmények

Nem ismert
Égések az alkalmazás helyén (beleértve a másod- és harmadfokú égéseket), véletlen expozició (beleértve a szemfájdalmat, szem- és torok-irritációt és köhögést)
A kiválasztott mellékhatások leírása
A mellékhatások átmenetiek, maguktól megszűnők, és rendszerint enyhe/közepes intenzitásúak voltak. A kezelés mellékhatások miatti megszakításának aránya kontrollos vizsgálatokban 2,0% volt a Qutenza-t, illetve 0,9% volt a kontroll szert kapó betegeknél.
Egészséges önkéntesekkel végzett klinikai vizsgálatokban a Qutenza alkalmazásának helyén a hőérzékelésben (1 °C - 2 °C-os) és az éles fájdalom érzékelése terén kisebb változásokat észleltek.
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.



Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: Érzéstelenítők, Egyéb helyi érzéstelenítők, ATC kód: N01BX04
Hatásmechanizmus
A kapszaicin vagy 6-nonénamid, N-[(4-hidroxi-3-metoxifenil) metil]-8-metil, (6E), a tranziens receptor potenciál vanilloid-1 (TRPV1) receptor igen szelektív agonistája. A kapszaicin kezdeti hatása a bőrben található, TRPV1-et expresszáló, fájdalomérző receptorok aktiválása, ami vazoaktív neuropeptidek felszabadulása miatt szúró érzést és erythemát eredményez.
Farmakodinámiás hatások
A kapszaicin-expozíciót követően a bőrben található fájdalomérző receptorok kevésbé érzékenyek különböző ingerekre. A kapszaicinnak ezeket a késői stádiumú hatásait gyakran "deszenzitizációnak" nevezik, és az elképzelések szerint ezek állnak a fájdalom enyhülésének hátterében. A bőrben található, TRPV1-et nem expresszáló idegek érzékelése várhatóan nem változik, beleértve a mechanikus és vibrációs ingerek érzékelési képességét is. A bőrben található fájdalomérző receptorok kapszaicin által kiváltott módosulása visszafordítható, és a beszámolók és megfigyelések szerint egészséges önkénteseknél heteken belül visszatér a normál működés (a fájdalomérzet érzékelése).
Klinikai hatásosság és biztonságosság
A Qutenza egyszeri, 30 perces alkalmazásának hatásosságát igazolták fájdalmas, humán immundeficiencia vírusfertőzéshez társuló neuropathiában (HIV-AN) és fájdalmas diabeteses perifériás neuropathiában (pDPN) szenvedő betegek lábain végzett, 12 hetes klinikai kontrollos vizsgálatok során. A Qutenza egyszeri, 60 perces alkalmazásának hatásosságát igazolták a lábaktól eltérő területeken, postherpeticus neuralgiában (PHN) szenvedő betegek részvételével végzett, 12 hetes klinikai kontrollos vizsgálatok során. Az átlagos fájdalomcsökkenés a Qutenza alkalmazása után a kiinduláshoz képest a 2-12. héten a pivotális vizsgálatokban -22,8% és -32,3% között változott, a kontrolltapasz -10,7% és -25,0%-os tartományához képest. A válaszadók aránya 34% és 47% között volt, a kontrolltapasz 18%-tól 36%-ig terjedő tartományához képest (a válasz meghatározása a 30%-os csökkenés az átlagos fájdalompontszámban a kiinduláshoz képest). Ezek az eredmények statisztikailag szignifikánsak voltak az alacsony dózisú kapszaicinhez (PHN és HIV-AN) vagy placebóhoz (pDPN) képest. A fájdalom csökkenését PHN esetén az 1. héten, HIV-AN esetén a 2. héten, pDPN esetén pedig a 3. héten figyelték meg. A hatásosság mindhárom etiológia esetén a 12 hetes vizsgálati időszak végéig fennmaradt.
Konzisztens és reprodukálható hatásosságot és tolerálhatóságot mutattak ki ismételt kezelésekkel egy 52 hetes időszakban, két klinikai vizsgálatban (STRIDE és PACE). Ebben a két vizsgálatban a pDPNbetegek (PACE) közül egy, HIV-AN- és poszttraumás idegsérüléses (PNI) és PHN-betegek (STRIDE) közül egy esetében az újrakezelés átlagos ideje (szórás) 68,4 (23,31), illetve 107 (43,58) nap volt. Ezekben a vizsgálatokban a betegek 25%-a esetében az újrakezelési idő 61,5, illetve 78,8 napnál rövidebb volt, és a betegek 25%-a esetében volt az újrakezelési idő 64,6, illetve 118,7 napnál hosszabb. Az ismert helyi reakciók, például fájdalom és égő érzés, legfeljebb körülbelül 5%-os gyakoriság növekedését jelentették a Qutenzával 90 napnál korábban újrakezelt betegek esetében.
A Qutenza biztonságossági profilja a diabeteses betegeknél megegyezett a nem diabeteses populációban megfigyeltekkel.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
A Qutenza-ban található kapszaicint a bőrbe kell juttatni. In vitro adatok (hatóanyag-oldódási és bőr-permeációs próbák) azt támasztják alá, hogy a kapszaicin Qutenza-ból történő felszabadulásának sebessége az alkalmazás ideje alatt lineáris. In vitro vizsgálatok alapján a becslések szerint egyórás alkalmazás során a kapszaicinnek körülbelül 1%-a szívódik fel a bőr hám- és irharétegébe. Mivel a tapaszból óránként felszabaduló kapszaicin mennyisége az alkalmazási felület méretétől függ, ez a becslések szerint 1000 cm2-es alkalmazási felület esetén összesen legfeljebb körülbelül 7 mg-os lehetséges adagnak felel meg. Feltételezve, hogy 1000 cm2-es tapaszterület esetén a tapaszból a kapszaicin körülbelül 1%-a jut be egy 60 kg-os személy szervezetébe, a legnagyobb potenciális kapszaicin-expozíció körülbelül 0,12 mg/ttkg, 3 havonta egy alkalommal.
Az Európai Közösség Élelmiszerügyi tudományos bizottsága szerint a szájon át történő, átlagos európai kapszaicinbevitel 1,5 mg/nap (0,025 mg/ttkg/nap egy 60 kg-os személy esetén), és az élelmiszerből származó legnagyobb expozíció 25-200 mg/nap (egy 60 kg-os személyre nézve akár 3,3 mg/ttkg/nap).
Az emberekre vonatkozó farmakokinetikai adatok a Qutenza 60 percig tartó alkalmazása után a PHN-ben szenvedő betegek egyharmadánál, illetve a fájdalmas diabeteses perifériás neuropathiában szenvedő betegek 3%-ánál múló, kismértékű (< 5 ng/ml) szisztémás kapszaicin-expozíciót mutattak, míg a HIV-AN-ben szenvedő betegeknél ez nem volt kimutatható. Harminc perces kezelés utáni adatok nem állnak rendelkezésre. Általában véve a PHN-ben szenvedő, szisztémás expozíciót mutató betegek aránya a nagyobb kezelt területeknek és hosszabb kezelési időszakoknak megfelelően nőtt. A
60 percig kezelt betegeknél kimutatott legnagyobb kapszaicin-koncentráció 4,6 ng/ml volt, közvetlenül a Qutenza eltávolítása után. A legtöbb, mennyiségileg meghatározható szintet a Qutenza eltávolításakor figyelték meg, és ezek a Qutenza eltávolítása után 3-6 órával egyértelmű eltűnő tendenciát mutattak. Egyik betegnél sem figyeltek meg kimutatható mennyiségű metabolitot.
A 60 és 90 percig kezelt betegek populációs farmakokinetikai elemzése azt mutatta, hogy a plazmában a kapszaicin szintje körülbelül 20 perccel a Qutenza eltávolítása után tetőzött és nagyon gyorsan csökkent, körülbelül 130 perces átlagos eliminációs felezési idővel.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukcióra-, és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nemklinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.
A kapszaicinnel végzett genotoxicitási vizsgálatok egér lymphoma-assay során gyenge mutagén választ, az Ames-teszt és az egér micronucleus-próba és a humán perifériás vérben található lymphocyták kromoszóma-aberrációs vizsgálata negatív válaszokat mutatott.
Az egereken végzett karcinogenitási vizsgálata azt jelzi, hogy a kapszaicin nem rákkeltő hatású.
Egy patkányokon végzett reprodukciós toxicitási vizsgálat a mozgásképes ondósejtek számának és százalékos arányának statisztikailag szignifikáns csökkenését mutatta az állatok párzását megelőző 28 napon át, az alatt és az állatok leölése előtti napig napi 3 órán át kezelt patkányokban. Bár statisztikailag nem szignifikáns és nem is dózisfüggő, a fertilitási index és a párosodott patkány számára eső vemhességek száma a kapszaicinnel kezelt összes csoportban csökkent.
Egy nyulakon végzett teratológiai vizsgálat semmilyen embryofoetalis toxicitási potenciált nem jelzett. Egy patkányokon végzett, a humán terápiás szinteknél nagyobb adagokat alkalmazó teratológiai vizsgálatban a csontváz csontosodásának késését (a csontosodott lábközépcsontok számának csökkenését) figyelték meg. Ennek az eredménynek az emberekre vonatkozó jelentősége nem ismert. A patkányokon végzett, peri- és posztnatális toxikológiai vizsgálatok nem jeleztek reproduktív toxicitási potenciált. A naponta 3 órán át Qutenza-nak kitett, szoptató patkányok esetében a patkányok tejében mérhető kapszaicinszint volt kimutatható.
Egy tengerimalacokon végzett bőrön át végzett szenzitizációs vizsgálatban enyhe szenzitizációt figyeltek meg.



Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
A külsőleges tapasz csomagolása papír-polietilén-tereftalát-alumíniumfólia tasakba, cikloolefinkopolimer-extrudátum réteggel.
A tisztító gél nagy sűrűségű polietilén tubusban, polipropilén kupakkal lezárva kerül forgalomba.
A Qutenza egy vagy két, külön lezárt külsőleges tapaszt tartalmazó tasakból és 50 g tisztító gélt tartalmazó tubusból álló csomagban kerül forgalomba.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk
Az egészségügyi dolgozóknak a tapaszok kezelésekor és a kezelt területek tisztításakor nitrilkesztyűt kell viselniük. Ajánlott a maszk és védőszemüveg használata is, lásd 4.2 pont.
A használt és fel nem használt tapaszokat, valamint a kezelt felülettel előzőleg érintkezett minden egyéb anyagot az egészségügyi hulladék elhelyezésére szolgáló polietilén zsákba zárva a felhasználás után azonnal ki kell dobni, és azt egy arra szolgáló, egészségügyi hulladékgyűjtőbe kell helyezni.

6.4 Különleges tárolási előírások
Qutenza külsőleges tapasz: Az eredeti tasakban és dobozban, elfektetve tárolandó. Legfeljebb 25°C-on tárolandó.
Tisztító gél: Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.

6.3 Felhasználhatósági időtartam
4 év
A tasak felbontása után: a Qutenza 2 órán belül felhasználandó

7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Grünenthal GmbH
Zieglerstraße 6
52078 Aachen Németország
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI
EU/1/09/524/001-002
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2009. május 15.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2019. március 28.
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Terhesség
A kapszaicin terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében nem, vagy csak korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésre. Az embereknél megfigyelt farmakokinetika alapján - amely átmeneti, alacsony szintű szisztémás kapszaicin-expozíciót mutat - igen kicsi annak valószínűsége, hogy a Qutenza terhes nőknél alkalmazva növeli a fejlődési rendellenességek kockázatát. Terhes nőknek azonban csak gondos mérlegelést követően rendelhető.
Szoptatás
Nem ismert, hogy a kapszaicin vagy metabolitjai kiválasztódnak-e a humán anyatejbe. A rendelkezésre álló, állatkísérletek során nyert farmakodinámiás/toxikológiai adatok a kapszaicin illetve metabolitjainak kiválasztódását igazolták az anyatejbe (részletesen lásd 5.3 pont).
Az újszülöttekre/csecsemőkre nézve a kockázatot nem lehet kizárni.
A Qutenza alkalmazásának ideje alatt a szoptatást fel kell függeszteni.
Termékenység
A fogamzóképességre vonatkozóan nem állnak rendelkezésre humán vizsgálati adatok. Patkányokon végzett reprodukciós toxikológiai vizsgálat a mobilis ondósejtek számának és százalékának és a vemhességek számának csökkenését mutatta (lásd 5.3 pont).