Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

SIGNOPAM TABLETTA 20X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Tarchomin Pharmaceutical Works Polfa Sa
Hatástani csoport:
N05CD Benzodiazepin származékok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01922/01
Hatóanyagok:
TemazepamumDDD
Hatáserősség:
#M (egy üres keresztes), altatószer (#M)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
25 °c alatt
Fénytől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
14 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Az adagolást és a kezelés időtartamát egyénenként kell megállapítani.

Felnőttek:
Alvászavarok: rendszerint 10-20 mg adható elalvás előtt fél órával. Egyedi esetekben, amennyiben az alacsonyabb adagok nem hoznak megfelelő klinikai választ, a dózis maximum napi 40 mg-ig emelhető.
Premedicatio (megterhelő diagnosztikus eljárásokra való felkészítés): rendszerint 20-40 mg 30-60 perccel a sebészeti vagy diagnosztikus beavatkozás előtt.

Gyermekek és serdüők:
A gyógyszer hatásosságát és biztonságosságát 18 év alatti gyermekeknél és serdülőknél nem igazolták, ezért ebben a betegcsoportban nem alkalmazható.

Idősek (65 év felett):
Az időskorú betegek érzékenyebbek a központi idegrendszert befolyásoló gyógyszerek hatásaira. Ennél a betegcsoportnál a temazepám a lehető legalacsonyabb hatásos dózisban alkalmazandó. Az adag nem haladhatja meg a felnőttek számára javasolt dózis felét.

Vese- és/vagy májkárosodás:
A temazepám csak kellő óvatossággal adható vese- és/vagy májkárosodásban. Szükségessé válhat a dózis csökkentése is. Az adagolást egyénileg, az érintett szerv működészavarának súlyossága alapján kell megállapítani.

A kezelés időtartama

A temazepám szorongás tüneti kezelésére ajánlott, sürgős esetben felhasználható gyógyszer. A kezelési periódus a lehető legrövidebb időtartamra kell, hogy korlátozódjon, ami néhány naptól egészen a 2 hetes időtartamig terjedhet. Egyedi esetekben a kezelés időtartama ennél hosszabb is lehet. A maximális időtartam azonban a fokozatos csökkentés időszakával sem haladhatja meg a 4 hetet.

Az adagcsökkentés fokozatosságát minden betegnél egyénileg kell beállítani. A temazepám-kezelés hirtelen felfüggesztése megvonásos tüneteket okozhat (alvászavarok, csökkent koncentrálóképesség és figyelem, megnövekedett ingerlékenység, pszichés zavarok. A hosszabb időn keresztül, átlagosnál nagyobb dózissal folytatott terápia hirtelen felfüggesztése különösen veszélyes lehet. Ilyen esetekben a megvonásos tünetek is intenzívebben jelentkeznek.

Egyedi esetekben - a beteg alapos vizsgálatát követően - a kezelőorvos meghosszabbíthatja a kezelési periódust.

A készítmény hosszú távú használata a tolerancia és a hozzászokás kockázata miatt sem javasolt.

Az alkalmazás módja

A tablettát szájon át, kismennyiségű vízzel, elalvás előtt 30 perccel kell bevenni.
A betegség tüneteit megszüntető legkisebb adagot kell alkalmazni.
Az adagolás kizárólag fokozatosan szüntethető meg.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A temazepám-kezelés elindítása előtt a meglévő zavarok részletes analízisével kell megállapítani az álmatlanság eredetét. Az insomnia egyéb lehetséges okait (somatogen, psychogen, nem megfelelő szokások, stb.) meg kell szüntetni. A tartós vagy 7-14 napos kezelés után visszatérő álmatlanság elsődlegesen mentális vagy fizikai elváltozások jelenlétére utalhat, amelyeket fel kell tárni, és megfelelő kezelésben részesíteni.

Általános információk a benzodiazepinek és egyéb altatószerek kezelés alatt megfigyelt olyan hatásairól, amelyeket a temazepám felírásakor figyelembe kell venni.

Tolerancia
A benzodiazepinek és egyéb hasonló hatásmechanizmusú készítmények, köztük a temazepám hatékonysága néhány hetes rendszeres használatot követően lecsökken.

Függőség
A benzodiazepinek és egyéb hasonló hatásmechanizmusú készítmények néhány hetes használata mentális és fizikai függőséghez vezethet. A függőség kialakulásának kockázata a dózissal és a kezelés időtartamával arányosan nő. A kockázat nagyobb a már alkohol, vagy gyógyszerfüggőségben szenvedő betegeknél.
Függőség kialakulásakor a terápia hirtelen felfüggesztése megvonási szindróma kialakulásához vezethet.
A megvonási szindróma tünetei a következők: fejfájás, izomfájdalom, izgatottság, emocionális feszültség, motoros nyugtalanság, zavartság, dezorientáció, irritáció, insomnia.
Súlyos esetekben előfordulhat: derealizáció, deperszonalizáció, érintéssel, hang, illetve fényhatásokkal szembeni túlérzékenység, zsibbadás és végtagok érzéketlensége, hallucinációk vagy görcsrohamok.
Rövidhatású benzodiazepinekkel és egyéb benzodiazepinhez hasonló készítményekkel kapcsolatban - egyedi esetekben - megvonási tünetek megjelenését figyelték meg az előírt adagok bevétele között eltelt időszakokban is, különösen akkor, ha a beteg nagydózisú kezelésben részesült.

Reverz insomnia
A terápia befejezése után a kezelés eredeti indikációjaként szereplő tünetek felerősödött formában visszatérhetnek (ún. reverz insomnia). Ezeket a tüneteket gyakran kíséri hangulatváltozás, szorongás, nyugtalanság, izgatottság.
A beteget tájékoztatni kell a reverz insomnia lehetséges megjelenéséről. A tájékoztatás segít csökkenteni a beteg aggodalmát, amikor készítmény szedésének abbahagyása után a fenti tüneteket tapasztalja.
A megvonási tünetek, illetve a reverz insomnia kialakulásának nagyobb a kockázata, ha a kezelést hirtelen függesztik fel. A tünetek előfordulásának kockázatát csökkenti, ha a terápiát fokozatosan csökkenő adagok mellett fejezik be.

Anterograd amnesia
A temazepám a benzodiazepinekhez és egyéb benzodiazepin típusú készítményekhez hasonlóan anterograd amnesiát idézhet elő. Ez az állapot leginkább a gyógyszer bevételét követő néhány órán belül jelentkezik, különösen magasabb dózisok mellett. Az amnesia bekövetkeztének kockázata csökkenthető, ha a beteg a tablettát lefekvés előtt 30 perccel veszi be, majd megszakítás nélkül legalább 7-8 órát alszik.

Mentális reakciók és paradox jelenségek
A temazepám, illetve a benzodiazepinek, továbbá egyéb benzodiazepin típusú készítmények a következő mentális reakciókat és paradox jelenségeket idézhetik elő: motoros nyugtalanság, izgatottság, ingerlékenység, agresszivitás, rémálmok, hallucinációk, pszichózisok, somnambulismus, személyiségzavarok, fokozott insomnia és más nemkívánatos viselkedési reakciók. Ezeket a reakciókat gyakrabban figyelték meg idős betegeknél.
Ilyen tünetek megjelenésekor a temazepám alkalmazását le kell állítani

Különleges betegcsoportok
A temazepám fokozott óvatossággal adandó időseknek (65 év felett). Ebben az életkorban a mellékhatások, különösen az orientációs és a motoros koordinációs zavarok intenzívebben jelentkezhetnek (lásd a 4.2 pontot).

A benzodiazepinek és egyéb benzodiazepin típusú készítmények kontraindikáltak súlyos májkárosodásban szenvedő betegek kezelésére, mivel meggyorsíthatják a hepatikus encephalopathia kialakulását.

A temazepám kellő óvatossággal használható krónikus légzési elégtelenségben szenvedő betegeknél, mivel a benzodiazepinekről bebizonyosodott, hogy gátló hatást gyakorolnak a légzőközpontra.
A készítményt megfelelő körültekintéssel kell alkalmazni vesekárosodott betegeknél.

A benzodiazepinek és egyéb benzodiazepinhez hasonló készítmények alkalmazása pszichózisban nem javasolt.

A készítmény alkalmazása depresszióban
A temazepám csak igen alapos megfontolást követően alkalmazható depresszió tüneteit mutató betegeknél. Ezeknél a betegeknél ugyanis öngyilkosságra való hajlam jelentkezhet. A szándékos túladagolás veszélye miatt ilyen betegeknek kizárólag a temazepám legkisebb dózisa írható fel.
A benzodiazepinek és benzodiazepinhez hasonló készítmények monoterápiában nem alkalmazhatók depresszió vagy szorongás okozta depresszió kezelésére. Az ilyen gyógyszerekkel végzett monoterápia fokozhatja az öngyilkosságra való hajlamot.

A benzodiazepinek és benzodiazepinhez hasonló készítmények fokozott óvatosságot igényelnek azoknál a betegeknél, akiknek anamnézisében alkohol-, narkotikum- vagy egyéb gyógyszerfüggőség szerepel. Ezeket a betegeket szigorú ellenőrzés alatt kell tartani a temazepám-kezelés ideje alatt, hiszen fennáll a hozzászokás, illetve a mentális és fizikai függőség kialakulásának veszélye.

Opioidok együttes alkalmazásának kockázata
A temazepám és az opioidok együttes alkalmazása szedációhoz, légzésdepresszióhoz, kómához és halálhoz vezethet. Ezen kockázatok miatt a szedatív gyógyszerek például benzodiazepinek vagy benzodiazepinekkel rokon gyógyszerek, például a temazepám együttes felírása opioidokkal olyan betegek számára korlátozódik, akiknél alternatív kezelési lehetőségek nem lehetségesek.
Amennyiben a temazepám és opioidok együttes felírásáról születik döntés, akkor a legkisebb hatásos dózist kell a lehető legrövidebb ideig alkalmazni (lásd még az általános adagolási javaslatokat a 4.2 pontban).

A betegek szoros megfigyelése szükséges a légzésdepresszió és szedáció jeleinek és tüneteinek kialakulása szempontjából. Erősen ajánlott erről tájékoztatni a betegeket és (adott esetben) gondozóikat, hogy tisztában legyenek ezekkel a tünetekkel (lásd 4.5 pont).

Porphyriás betegeknél a temazepám megfelelő óvatosság mellett adandó, mert fokozhatja a betegség tüneteit.

Mivel a SIGNOPAM laktóz-monohidrátot tartalmaz, ezért ritkán előforduló, örökletes galaktóz intoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

A vérkép alkalmankénti ellenőrzése (teljes vérkép és fehérvérsejt-differenciált vérkép) továbbá vizeletvizsgálat is szükséges a temazepámmal végzett hosszú távú kezelés alatt.

A temazepám szedése alatt, illetve a kezelés befejezését követő 3 napig alkohol fogyasztása tilos.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A temazepám-kezelés alatt a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességek a bekövetkező álmosság, amnesia és csökkent koncentráció miatt korlátozódhatnak. A beteget figyelmeztetni kell arra, hogy ne vezessen gépjárművet és ne kezeljen gépeket a terápia alatt és az azt követő 3 napon.


4.9 Túladagolás

Tünetek
A temazepám túladagolás tünetei: aluszékonyság, zavartság, elkent beszéd, súlyos esetekben eszméletvesztés, kóma. Amennyiben a temazepám különféle központi idegrendszeri nyugtatókkal vagy egyidejű alkoholfogyasztással kombinálva okoz mérgezést, ez életet veszélyeztető állapothoz vezethet.

Kezelés
A temazepám-mérgezés terápiája a következő lépésekből áll: a szervezetbe még fel nem szívódott hatóanyag lehető leggyorsabb eltávolítása, vagy a gastrointestinalis rendszerből már felszívódott anyag csökkentése (hánytatás, gyomormosás, aktív szén alkalmazása - csak eszméletén levő betegnél), az életfunkciók (légzés, pulzus, vérnyomás) folyamatos monitorozása és szükség szerinti tüneti terápia.
Specifikus antidotum: flumazenil.
Bármilyen gyógyszer túladagolás kezelésekor figyelembe kell venni, hogy a beteg más gyógyszereket is bevehetett.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

- A következő gyógyszerek fokozzák a temazepám központi idegrendszerben kifejtett gátló hatását: opioid analgetikumok, monoamono-oxidáz inhibitorok, convulsio elleni szerek, általános érzéstelenítők (anesztetikumok), altatószerek, psychotrop gyógyszerek, antidepresszánsok és centrálisan ható antihypertensivumok.
- Opioid analgetikumok és temazepám egyidejű alkalmazása felerősítheti az eufóriát, ami viszont korábban kialakuló függőséghez vezethet.
- Alkohol együttes fogyasztása fokozza a temazepám központi idegrendszerben kifejtett depresszív hatását és paradox reakciókat (pl. pszichomotoros nyugtalanság, agresszív viselkedés), eszméletvesztést, légzési elégtelenséget, és ennek következtében akár halált is okozhat.
- Szedatív gyógyszerek, például a benzodiazepinek vagy a benzodiazepinekkel rokon gyógyszerek, mint a temazepám, opioidokkal történő együttadása növeli a szedáció, légzésdepresszió, kóma és halál kockázatát az additív központi idegrendszeri depresszív hatás miatt. Korlátozni kell az egyidejű alkalmazás dózisát és a kezelés időtartamát (lásd 4.4 pont).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A kezeléssel összefüggő mellékhatások összes fokozata az alábbiakban a MedDRA szervrendszer szerinti osztályozásban, gyakoriság és súlyosság szerint van felsorolva. A következő megállapodást használták a gyakoriság besorolásánál:
Nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 - <1/100); ritka (?1/10 000 - <1/1000); nagyon ritka (<1/10 000); nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: a vérkép változása.

Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: anafilaxiás reakciók.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
Nem ismert: étvágytalanság.

Pszichiátriai kórképek:
Nem ismert: paradox reakciók - motoros nyugtalanság, izgatottság, ingerlékenység, agresszivitás, rémálmok, hallucináció, pszichózis, somnambulismus, személyiségzavarok, fokozott insomnia és egyéb viselkedési tünetek.
A paradox reakciók többnyire alkoholfogyasztást követően, idős és pszichés betegségekben szenvedő betegeknél fordulnak elő.

Nem ismert: lelki és fizikai függőség terápiás dózisok mellett is kialakulhat a temazepám-kezelés során. A kezelés hirtelen megszakítása megvonási tüneteket eredményezhet (lásd 4.4 pont).
Az alkohol- vagy drogfüggő betegeknél gyakrabban alakul ki hozzászokás.
A temazepám-kezelés alatt a látens depresszió manifesztálódhat.

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: álmosság, fejfájás, szédülés, zavartság, dezorientáció és ataxia.
Ezek a mellékhatások rendszerint a kezelés elején, idős betegeknél jelentkeznek, és többnyire enyhülnek a terápia további részében. Ha ezen tünetek súlyosak a dózisredukció rendszerint csökkenti az intenzitást és az előfordulási gyakoriságot.
Nem ismert: dysarthria/elkent beszéd, memóriazavar és a libidó megváltozása. Ezek a tünetek főként nagy dózisokat követően fordulhatnak elő.

Szembetegségek és szemészeti tünetek:
Nem ismert: látászavarok (homályos- vagy kettőslátás).

Érbetegségek és tünetek:
Nem ismert: hypotensio.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: hányinger, gastrointestinalis zavarok, szájszárazság.

Máj- és epebetegségek illetve tünetek:
Nem ismert: a transzaminázok emelkedése, májműködési zavar sárgasággal.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
Nem ismert: allergiás bőrreakciók (bőrkiütés, viszketés, urticaria).

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
Nem ismert: vizelet-visszatartás, vizelet-incontinencia.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Nem ismert: általános gyengeség és ájulás.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: pszicholeptikus gyógyszerek, hipnotikumok és altatók, benzodiazepin származékok
ATC kód: N05CD07

A temazepám a benzodiazepin származékok csoportjába tartozik. A központi idegrendszer számos területére hat, elsődlegesen a limbikus rendszerre és a hypothalamusra, vagyis az emocionális reakcióért felelős struktúrákra. A többi benzodiazepinhez hasonlóan felerősíti a GABA-erg neuronok gátló hatását a cerebralis cortex a hippocampus, a cerebellum, a thalamus és a hypothalamus területein. Megállapítást nyert, hogy létezik egy specifikus benzodiazepin kötődési hely a membránstruktúrában, ami viszont a komplexet képző GABA receptor és a klorid csatornák közötti kapcsolatra utal. A temazepám egyik hatása a GABA receptor "érzékenységének" megváltoztatása, aminek következményeként megnő a receptor affinitása az endogén, gátló hatású neurotransmitter, a gamma-amino-butyrát (GABA) iránt. A benzodiazepin receptor, más néven GABA-A aktiválásának következményeként megnövekszik a klorid csatornákon a neuronokba beáramló klorid-ionok mennyisége. A sejtmembrán ezáltal hyperpolarizált állapotba kerül, és meggátolja a neuron működését.
A temazepám klinikai hatása főleg somniferózus hatásként nyilvánul meg. Ezen kívül rendelkezik szedatív és anxiolitikus hatással is. Anticonvulsiv és izomrelaxáns hatása viszonylag csekély.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A temazepám jól felszívódik a gastrointestinalis traktusból.
20 mg temazepám per os bevitelét követően a 660 és 1100 ng/mL közötti maximális szérumkoncentrációt 50 perc múlva éri el. A készítmény állandó koncentrációját háromnapos kezelés után éri el.

Eloszlás
Eddig nem bizonyított, hogy akár az eredeti hatóanyag, akár metabolitjai felhalmozódnának a szervezetben. A temazepám 96%-ban kötődik a szérumfehérjékhez. A temazepám áthatol a vér-agy gáton és a placentán, továbbá kiválasztódik az anyatejbe.

Biotranszformáció és elimináció
Biológiai felezési ideje 7-11 óra közöt mozog (átlagosan 8 óra).
A temazepám a májban metabolizálódik. A gyógyszer legnagyobb része változatlan formában közvetlenül kapcsolódik a glukuronsavhoz és a vizelettel távozik. A beadott temazepám kevesebb, mint 5%-a demetiláció révén oxazepámmá alakul, majd glukuronsavhoz kötődve a vizelettel ürül. Az így keletkezett temazepám-glukuronid metabolitok nincsenek hatással a központi idegrendszerre.
A temazepám - többnyire glukuronsavhoz kötött formában - gyorsan eliminálódik a vizelettel, (a beadott dózis mintegy 80%-a) és csupán elenyésző hányada (kb. 12%) távozik a széklettel. Kevesebb, mint 2% ürül változatlan formában a vizelettel.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A temazepám mutagén és karcinogén hatására vonatkozóan nem végeztek hosszú távú állatkísérleteket.





Csomagolás

6.5 A csomagolás típusa és kiszerelése

20 db tabletta áttetsző, narancssárga PVC/Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: (egy üres kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Tarchomin Pharmaceutical Works "Polfa" S.A.
2, A. Fleminga Str. 03-176 Warsaw
Lengyelország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-1922/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA


A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1992. január 1.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2008. február 12.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. január 18.



8




OGYÉI/73219/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Potenciális teratogén hatása miatt alkalmazása terhesség ideje alatt, különösen az első trimeszterben kizárólag abszolút indikáció esetén lehetséges, vagy akkor, ha más, biztonságosabb helyettesítő készítmény használata nem lehetséges. Amennyiben a temazepám alkalmazása elkerülhetetlen a terhesség utolsó 3 hónapjában vagy a vajúdás alatt, számítani kell az újszülöttnél bekövetkező hypothermiára, csökkent izomtónusra (hypotonia) és légzési elégtelenségre.
A benzodiazepint és a benzodiazepinhez hasonló készítményeket a harmadik trimeszterben hosszan alkalmazó anyák gyermekeinél függőség, majd a születést követően megvonási tünetek fejlődhetnek ki.
A kezelés megkezdése előtt a fogamzóképes korban lévő nőket tájékoztatni kell arról, hogy tervezett, vagy igazolt terhesség esetén keressék fel orvosukat, és segítségével állítsák le a kezelést.

Szoptatás
A temazepám jelentéktelen mértékben kiválasztódik az anyatejbe, ezért ha a temazepám alkalmazása feltétlenül szükséges, a szoptatást fel kell függeszteni.