Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

CORDISAL 75MG LÁGY KAPSZULA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Ibsa Pharma Kft.
Hatástani csoport:
B01AC Thrombocita aggregációt gátlók, a heparint kivéve
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-21217/01
Hatóanyagok:
Acidum acetylsalicylicumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Eredeti csomagolásban
Nedvességtől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
12 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

* A hatóanyaggal, szalicilsav-származékokkal, vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyaggal, illetve más nem-szteroid gyulladásgátlókkal szembeni (keresztreakció) túlérzékenység
* Korábban fennálló mastocytosis, mivel ezekben a betegben az acetilszalicilsav súlyos túlérzékenységi reakciót (ideértve a keringési sokkot, hypotensiót, tachycardiát és hányást) indukálhat
* Az anamnézisben acetilszalicilsav vagy hasonló aktivitású egyéb anyag, különösen a nem-szteroid gyulladásgátló gyógyszerek által kiváltott asztma.
* Korábbi acetilszalicilsav szedésekor gyomortüneteket észlelő vagy gyomorfájdalmaktól szenvedő betegek.
* Súlyos nem kezelt szívelégtelenség
* Aktív peptikus fekély és/vagy gyomor-/bélvérzés
* Bármilyen örökletes vagy szerzett vérzéses megbetegedés
* Vérzés kockázata
* vagy egyéb vérzés, például cerebrovascularis vérzés
* Súlyos májelégtelenség
* Súlyos veseelégtelenség
* Haemorrhagiás diathesisek vagy véralvadási rendellenességek, például haemophilia és hypothrombinaemia
* A terhesség harmadik trimeszterében 100 mg/nap adagot meghaladó dózisok (lásd 4.6 pont)




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A CORDISAL nem alkalmazható gyulladásgátlóként/fájdalomcsillapítóként/lázcsillapítóként.

Alkalmazása felnőttek és 12 évesnél idősebb gyermekek számára javasolt.

A CORDISAL-t elővigyázatossággal kell alkalmazni és ellenőrizni kell a következő esetekben:
* a beteg anamnézisében korábban gyomor- vagy nyombélfekély vagy gastrointestinalis vérzés, illetve gastritis szerepel.
* májkárosodásban szenvedő betegek.
* vesekárosodásban szenvedő betegek.
* asztmás betegek: néhány beteg esetében az asztmás roham kialakulása összefüggésben lehet a nem-szteroid gyulladásgátlókkal vagy acetilszalicilsavval szembeni allergiával. Ebben az esetben ez a gyógyszer ellenjavallt. (lásd 4.3 pont)
* metrorrhagia vagy menorrhagia esetén (a folyamat időtartamának és mennyiségének növekedése)

Gastrointestinalis vérzés vagy fekély/perforáció a kezelés során bármikor előfordulhat anélkül, hogy a beteg anamnézisében szerepeltek volna előzetes tünetek. A relatív kockázat növekszik időseknél, alacsony testsúlyú, valamint antikoaguláns vagy thrombocytaaggregáció-gátló kezelésben részesülő betegeknél (lásd 4.5 pont). Gastrointestinalis vérzés esetén a kezelést azonnal abba kell hagyni.

Az acetilszalicilsav thrombocytaaggregáció-gátló hatása miatt, ami már nagyon alacsony dózis esetén jelentkezik és több napig fennáll, a beteget figyelmeztetni kell a vérzés veszélyére mind a sebészeti, mind a kisebb természetű beavatkozások (pl. foghúzás) esetén is

A G6PD-elégtelenség néhány súlyos formájánál a nagy dózisú acetilszalicilsav haemolysist okozhat. A G6PD-elégtelenség esetén acetilszalicilsavat csak orvosi felügyelet mellett szabad adni.

Ez a gyógyszer 52,5 mg részlegesen dehidratált folyékony szorbitot tartalmaz kapszulánként, ami maximum 44,63 mg szorbittal egyenértékű.

Gyermekek és serdülők
Az acetilszalicilsav használata 12 évesnél fiatalabb gyermekek számára nem javasolt, kivéve, ha a várható előnyök meghaladják a kockázatokat. Az acetilszalicilsav néhány gyermekekben hozzájárulhat a Reye-szindróma kialakulásához.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Cordisal nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A túladagolás kockázata idősekre vonatkozóan és különösen gyermekeknél (terápiás túladagolás, vagy gyakrabban, véletlen mérgezés) fatális kimenetelű lehet. Nem-kardiális tüdőödéma akut és krónikus acetilszalicilsav-túladagolásnál is felléphet (lásd 4.8 pont).

Tünetek
Közepes fokú mérgezés:
A tünetek, mint a fülzúgás, hallásromlás érzése, szédülés, fejfájás a túladagolást jelzik, és az adagolás csökkentésével kezelhető.
Súlyos mérgezés:
A tünetek közé tartoznak: láz, hyperventilatio, ketosis, légzési alkalózis, metabolikus acidózis, kóma, a cardiovascularis rendszer összeomlása, légzési elégtelenség, súlyos hypoglycaemia.
Gyermekekben a túladagolás fatális lehet, még az olyan alacsony adag, mint a 100 mg/testtömeg-kilogramm egyszeri bevétele esetén is.

Sürgősségi kezelés
* speciális kórházi egységbe történő azonnali szállítás
* gyomormosás és aktív szén adásával
* a sav-bázis-egyensúly kontrollálása
* a vizelet alkalizálása, a vizelet pH monitorozásával
* haemodialysis súlyos mérgezés esetén
* tüneti kezelés





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Számos anyaggal kölcsönhatás alakulhat ki a thrombocytaaggregáció-gátló tulajdonságuk miatt:
Abciximab, klopidogrel, epoprosztenol, eptifibatid, iloproszt és iloproszt-trometamol, tiklopidin és tirofiban.
Több thrombocytaaggregáció-gátló egyidejű használatával fokozódik a vérzés kockázata, hasonlóan ahhoz, ha heparinnal- vagy származékaival, orális antikoagulánsokkal vagy egyéb trombolítikumokkal együtt alkalmazzák; ilyen esetekben meg kell fontolni a rendszeres klinikai monitorozást.

Nem javasolt kombinációk:
* Orális antikoagulánsok és az acetilszalicilsav thrombocytaaggregáció-gátló dózisban azoknál a betegeknél, akiknek az anamnézisében gastroduodenalis fekély szerepel: fokozott vérzési kockázat.
* Klopidogrel (az akut coronaria szindrómás betegeknél ezen kombináció engedélyezett indikációján túl): fokozott vérzési kockázat. Ha az együttes adagolás elkerülhetetlen, klinikai monitorozás szükséges.
* Húgysavürítést fokozó szerek (benzbromaron, probenicid): csökken a húgysavürítő hatás, a renalis tubuláris húgysav-kiválasztás kompetíciója miatt.
* Tiklopidin: fokozott vérzési kockázat. Ha együttes adagolás elkerülhetetlen, klinikai monitorozás szükséges.

Fokozott óvatossággal alkalmazható kombinációk:
* Metotrexát 15 mg-nál magasabb dózisban és az acetilszalicilsav thrombocytaaggregáció-gátló dózisban: a metotrexát toxicitása fokozódik, különösen a hematológiai toxicitása (mivel az acetilszalicilsav csökkenti a metotrexát veseclearence-ét). Az együttadás első heteiben a vérsejtszámok heti monitorozása szükséges. Mind vesekárosodásban (még közepes fokúnál is), mind időseknél szoros monitorozás szükséges.
* Klopidogrel (az akut coronaria szindrómás betegeknél ezen kombináció engedélyezett indikációjában): fokozott vérzési kockázat. Klinikai monitorozás javasolt.
* Gastrointestinalis bevonószerek, antacidok és aktív orvosi szén: az acetilszalicilsav renális kiválasztását fokozzák a vizelet alkalizálásának következtében.
* Alacsony molekulasúlyú heparinok (és származékaik) és a nemfrakcionált heparinok, preventív dózisban, 65 év alatti betegeknél: együttes adásuk a haemostasis különböző szintjein hatva fokozza a vérzés kockázatát. Ennek megfelelően, 65 év alatti betegeknél, a heparinok (és származékaik) preventív dózisban és az acetilszalicilsav bármilyen dózisban történő együttadása során, folyamatos klinikai monitorozást és szükség esetén labor ellenőrzést kell végezni.
* Alacsony molekulasúlyú heparinok (és származékaik) és nemfrakcionált heparinok, terápiás dózisban, vagy időseknél (? 65 év), a heparin dózisától függetlenül, és az acetilszalicilsav thrombocytaaggregáció-gátló dózisában: fokozott a vérzési kockázat (a thrombocytaaggregáció-gátlás és az acetilszalicilsav gyomor-bélnyálkahártyát károsító hatása miatt)
* Trombolítikumok: fokozott vérzési kockázat
* Orális antikoagulánsok és az acetilszalicilsav thrombocytaaggregáció-gátló dózisban: fokozott a vérzés kockázata.
* Egyéb nem-szteroid gyulladásgátlók (NSAID-ok) és az acetilszalicilsav thrombocytaaggregáció-gátló dózisban: a gastrointestinalis fekély és vérzés fokozott kockázata.
* A metamizol csökkentheti az acetilszalicilsavnak a vérlemezke-aggregációra gyakorolt hatását, ha egyidejűleg veszik be. Ezért ezt a gyógyszert óvatosan kell alkalmazni azoknál a betegeknél, akik kardioprotektív céllal kis dózisban acetilszalicilsavat szednek.
* Szelektív szerotonin-visszavétel-gátlók (citaloprám, eszcitaloprám, fluoxetin, fluvoxamin, paroxetin, szetralin): fokozott vérzési kockázat.
* Vizsgálati adatok alapján feltételezik, hogy együttadáskor az ibuprofen gátolhatja a kis dózisú acetilszalicilsav thrombocytaaggregációt gátló hatását (lásd 5.1 pont). Ezen adatok korlátozott volta és az ex vivo eredmények klinikai helyzetekre történő alkalmazásának korlátai miatt azonban, nem lehet határozott következtetéseket levonni a rendszeres ibuprofen alkalmazással kapcsolatosan, valamint nem valószínűsíthető, hogy az alkalomszerű ibuprofen alkalmazás klinikailag releváns hatást fejtene ki.

Az acetilszalicilsav alkohollal együtt alkalmazva, figyelemre méltó mértékben fokozhatja a vérzés kockázatát a gastrointestinalis rendszerben.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatásokat szervrendszerek alapján osztályozták. A rendelkezésre álló adatok alapján a mellékhatások gyakoriságát nem lehet megbízhatóan megbecsülni. Ezért a felsoroltak gyakorisága "nem ismert".

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Vérzéses szindrómák (epistaxis, vérző íny, purpura, stb.) elhúzódó vérzési idővel. A vérzési kockázat 4-8 nappal az acetilszalicilsav abbahagyása után is fennállhat. Ez a sebészeti beavatkozások során is növelheti a vérzések kockázatát. Koponyaűri és gastrointestinalis vérzés is előfordulhat. A koponyaűri vérzés halálos lehet, különösen, amikor időseknél alkalmazzák.
Trombocytopenia.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hasi fájdalom.
Okkult vagy tüneti gastrointestinalis vérzés (haematemesis, melaena, stb.) vashiányos anaemiához vezet. A vérzési kockázat dózisfüggő. Gyomorvérzés és perforáció.
Felső gastrointestinalis szakasz rendellenességei: nyelőcsőgyulladás, erosiv duodenitis, erosiv gastritis, nyelőcsőfekély, a fekélyes bél perforációja, vastagbélgyulladás és bélperforáció
Alsó gastrointestinalis szakasz, a vékonybél (jejunum és ileum) és a vastagbél (colon és a rectum) rendellenességei.
Ezek a reakciók vagy társulnak vérzéssel vagy nem, de bármelyik acetilszalicilsav dózis esetében, előzetes figyelmeztető tünetek vagy anamnézisben nem szereplő súlyos GI esemény hiányában, is előfordulhatnak.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Májenzimek emelkedése, májkárosodás, többnyire májsejtes.
Májelégtelenség.

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenységi reakciók, anaphylaxiás reakció, asztma, angiooedema

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Fejfájás, szédülés, hallásvesztés érzése, fülcsengés, ami leginkább a túladagolást jelzi.
Koponyaűri vérzés.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nem ismert: hyperuricaemia, hypoglycaemia

Érbetegségek és tünetek
Ritka: Vérzéses betegségek (epistaxis, ínyvérzés).

Légzőszervi, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem-kardiális tüdőödéma a krónikus használat során és az acetilszalicilsavra adott túlérzékenységi reakció következtében.
Ritka: asztma, rhinitis, bronchospasmus.

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Károsodott vesefunkció

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Ritka: menorrhagia.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Ritka: urticaria, bőrreakciók.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Antithrombotikus/thrombocytaaggregáció-gátlók, kivéve heparin,
ATC kód: B01A C06.

Az acetilszalicilsav gátolja a thrombocyta-aktivációt: acetiláció révén blokkolja a thrombocyta ciklooxigenázt, így gátolja a tromboxán-A2 szintézisét, amely egy fiziológiás aktiváló anyag, amelyet a thrombocyták termelnek, és amely szerepet játszana az atheromatosus laesiók okozta komplikációk kialakulásában.
A 20-325 mg-os ismételt dózisok az enzimaktivitást 30-99%-ban gátolják.

A kötés irreverzibilis jellege miatt a hatás a thrombocyta teljes élettartamáig (7-10 nap) megmarad. A gátló hatás hosszú távú kezelés esetén sem múlik el. A kezelés megszakításától számított 24-48 órán belül az enzimaktivitás fokozatosan újraindul a thrombocyták megújulásával együtt.

Az acetilszalicilsav átlagosan körülbelül 50-100%-kal növeli a vérzési időt, de egyéni eltérések mutatkozhatnak.

Kísérleti adatok arra utalnak, hogy az acetilszalicilsavval egyidejűleg adott ibuprofen gátolhatja az alacsony dózisú acetilszalicilsav thrombocytaaggregáció-gátló hatását.
Egy vizsgálatban, amely során egyetlen 400 mg ibuprofen dózist adtak az azonnali hatóanyagleadású acetilszalicilsav (81 mg) beadása előtt 8 órával vagy 30 perccel utána, az ASA gátló hatása a tromboxán keletkezésére és a thrombocytaaggregációra csökkent. Mindazonáltal, ezen adatok korlátozott volta és az ex vivo eredmények klinikai helyzetekre történő alkalmazhatóságának korlátai miatt nem állapítható meg határozottan a rendszeres ibuprofen használat esetén jelentkező hatás, és nem valószínű, hogy az alkalomszerű ibuprofen használat ilyen hatással járna.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A maximális plazmakoncentráció (Cmax) körülbelül 40 perc (tmax) elteltével alakul ki. A felszívódás elsődleges helye a proximális vékonybél. A dózis jelentős hányada azonban már a felszívódási folyamat során, a bélfalban szalicilsavvá hidrolizálódik. A hidrolízis mértéke függ a az abszorpció sebességétől.
Étel egyidejű fogyasztása késlelteti az acetilszalicilsav felszívódását (alacsonyabb plazmakoncentráció), de nem csökkenti azt.

Megoszlás
Az acetilszalicilsav megoszlási térfogata kb. 0,16 l/testsúly kg. A szalicilsav, amely az acetilszalicilsav átalakításának első terméke, több mint 90%-ban kötődik a plazmafehérjékhez, elsősorban az albuminhoz. A szalicilsav lassan diffundál az ízületi folyadékba. Átjut a placentán és az anyatejbe is bekerül.

Biotranszformáció
Az acetilszalicilát elsősorban hidrolízis révén szalicilsavvá alakul.
Az acetilszalicilsav felezési ideje rövid: kb. 15 - 20 perc.
A szalicilsav ezután glicinné és glükoronsav konjugátumokká alakul, illetve nyomokban gentizinsavvá. Magasabb terápiás dózisoknál a szalicilsav átalakítási kapacitásának meghaladásával a farmakokinetikai jellemzők nem-lineárissá válnak.
Ez a szalicilsav felezési idejének meghosszabbodásával jár, néhány óráról körülbelül 24 órás időtartamra.

Elimináció
A kiválasztás elsősorban a veséken keresztül történik. Az acetilszalicilsav tubuláris reabszorpciója pH-függő. A vizelet alkalizációjával a változatlan acetilszalicilsav hányada a vizeletben kb. 10%-ról kb. 80%-ra nő.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Patkányokon végzett vizsgálatokban az anyára nézve toxikus dózisban adott acetilszalicilsav foetotoxicus és teratogén hatást mutatott. Ennek klinikai relevanciája nem ismert, mivel a nem-klinikai vizsgálatokban használt dózisok sokkal (legalább 7-szer) magasabbak, mint a szív- és érrendszeri kezelésben javasolt maximális dózis.
Egereken és patkányokon végzett vizsgálatokban nem figyeltek meg karcinogén hatást.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Lágy kapszulák Pentapharm Aclar//Al buborékcsomagolásban és dobozban, vagy 50 ml-es köralapú műanyag tartályban, nedvességmegkötő betéttel ellátott polipropilén csavaros kupakkal, dobozban.
Minden doboz 30 lágy kapszulát tartalmaz.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: keresztjelzés nélkül
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó. A nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.
A tartály első felbontását követően: 40 nap.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

IBSA Pharma Kft.
1124 Budapest, Fodor u. 54/b


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-21217/01 30× (buborékcsomagolásban, dobozban)
OGYI-T-21217/02 30× (műanyag tartályban, dobozban)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2010. március 17.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2015. január


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. január 30.



8


OGYÉI/58222/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Alacsony dózisok, ? 100 mg/nap:
Klinikai vizsgálatok szerint a szigorúan szülészeti alkalmazásban adott, legfeljebb 100 mg/nap dózisok, specializált monitorozás mellett biztonságosnak tűnnek.

Nem áll rendelkezésre elegendő klinikai tapasztalat a 100 mg/nap feletti és a legfeljebb 500 mg/nap dózisokra vonatkozóan.

500 mg/nap és magasabb dózisok:
A prosztaglandinszintézis gátlása károsan befolyásolhatja a terhességet és/vagy az embrionális/magzati fejlődést. Epidemiológiai vizsgálatok adatai azt mutatják, hogy a prosztaglandinszintézis-gátlók szedése a terhesség korai szakaszában megnöveli a vetélés és a szívet érintő fejlődési rendellenességek, illetve a gastroschisis kockázatát. A cardiovascularis fejlődési rendellenességek abszolút kockázata a kevesebb, mint 1%-ról legfeljebb kb. 1,5%-ra növekedett. Vélhetően a kockázat a terápiás dózissal és időtartammal arányosan nő. Állatokban, a prosztaglandinszintézis-gátló adása megnövelte a pre- és posztimplantációs veszteséget és az embrionális letalitást. Emellett különféle, többek közt cardiovascularis fejlődési rendellenességek nagyobb valószínűséggel fordultak elő olyan állatokban, amelyek prosztaglandinszintézis-gátlót kaptak az organogenezis időszakában. A terhesség első és második trimeszterében az acetilszalicilsavat nem szabad alkalmazni, kivéve, ha az egyértelműen szükséges. Ha egy teherbe esni szándékozó nő, vagy a terhesség első és második trimeszterében levő nő acetilszalicilsavat szed, a lehető legalacsonyabb dózist és a legrövidebb időtartamú kezelést kell alkalmazni.

A terhesség harmadik trimeszterében alkalmazott bármilyen prosztaglandinszintézis-gátló az alábbi kockázatokat jelentheti a magzat számára:
- cardiopulmonaris toxicitás (a ductus arteriosus idő előtti elzáródása és pulmonalis hypertensio);
- veseműködési rendellenesség, amely oligohydramnionnal járó veseelégtelenségig progrediálhat;

A terhesség végén az anya és az újszülött számára:
- a vérzési idő megnyúlása a thrombocytaaggregáció-gátló hatás eredményeként, ami még nagyon alacsony acetilszalicilsav dózisoknál is előfordulhat.
- a méhösszehúzódások gátlása, ami a szülés késleltetéséhez vagy elhúzódásához vezethet.

Ebből következően, az acetilszalicilsav ellenjavallt a terhesség utolsó trimeszterében (a terhesség 24 hetén felül (lásd 4.3 pont).

Szoptatás
Az acetilszalicilsav átjut az anyatejbe: ennek megfelelően az acetilszalicilsav nem javasolt a szoptatás ideje alatt. (lásd 4.4 pont)