Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

RESONIUM POR BELS SZUSZPHOZ VAGY VÉGBÉLSZUSZPHOZ 454G

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sanofi-aventis Zrt.
Hatástani csoport:
V03AE Hiperkalémia gyógyszerei
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01210/01
Hatóanyagok:
Natrium polystyrolum sulfonic.DDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
6019 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy6019,000,00
Üzemi baleset6019,000,00
Általános4815,00 (80%)1204,00
Teljes0,006019,00
Egyedi engedélyes0,006019,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Adagolható kortól függően
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A pontos adagolás rendszeres klinikai és laboratóriumi ellenőrzés, a szérum-elektrolitszint meghatározása alapján történhet, a megadott adagolás csak iránymutató.

Felnőttek, beleértve az idős betegeket is:

Per os adagolás:
Általában naponta 3-4-szer 15 g, kevés vízzel (3-4 ml folyadékot szükséges adni minden gramm Resoniumhoz), vagy a kellemesebb íz érdekében szirupokkal szuszpenzióvá elkevert formában (de nem adható gyümölcslével együtt, melyek K+-t tartalmaznak).
A Resonium por alkalmazása egyéb per os alkalmazott gyógyszerek bevétele előtt vagy azt követően legalább 3 órával történjen. Gastroparesises betegeknél ilyen esetben 6 órás intervallumot kell tartani (lásd 4.4 és 4.5 pont).

Rectalis adagolás:
Hányás és gastrointestinalis betegségek esetén.
A kezelés kezdetekor a gyorsabb hatás elérése céljából (a K+-szint gyorsabb csökkentése érdekében) a beadási módok kombinálhatóak egymással.
Rectalis adagolásnál 30 g-ot 150 ml vízben vagy 10%-os glükózoldatban kell szuszpendálni (0,2 g/ml koncentrációjú szuszpenzió), majd ezt kell napi, benntartott beöntésként alkalmazni. A beöntés után, ha lehetséges, a székelést legalább 9 órán át vissza kell tartani, majd a műgyantát irrigálással el kell távolítani. Abban az esetben, ha a rectalis és per os adagolási módot kombinálva alkalmazzák, szükségtelen a rectalis adagolást tovább folytatni, ha a műgyanta eléri a rectumot.

Gyermekek és serdülők:

Per os adagolás:
Per os kezdőadagja akut hyperkalaemia esetén 1 g/ttkg naponta, napi több részletben elosztva. Fenntartó kezelés során az adag napi 0,5 g/ttkg-ra csökkenthető, melyet naponta több részre osztva alkalmazzunk.
Per os alkalmazás során a kellemesebb íz érdekében szirupokkal vagy dzsemmel, mézzel szuszpenzióvá elkevert formában adható (de nem adható gyümölcslevekkel együtt, melyek K+-ot tartalmaznak).

Rectalis adagolás:
Ha a gyermek a per os adagolást visszautasítja, a per os mennyiség rectalisan adandó be, a felnőttek esetében leírt arányban hígítva (0,2 g/ml koncentrációjú szuszpenzió), 10%-os glükózoldatban vagy vízben szuszpendálva. A beöntés után, ha csak lehet, a székelést legalább 9 órán át vissza kell tartani. Majd ezt követően irrigálással kell gondoskodni a műgyanta megfelelő eltávolításáról.

Újszülöttek:
Kizárólag rectalisan adható!
Rectalis adagolás esetén a minimális hatásos dózis napi 0,5-1 g/ttkg között van, a beöntéshez a szuszpenziót a felnőtteknek szánt formula szerint kell elkészíteni (0,2 g/ml koncentrációjú szuszpenzió). Ezt követően a műgyanta megfelelő eltávolításáról irrigálással kell gondoskodni.

Az alkalmazás módja

Kizárólag per os vagy rectalis alkalmazásra.
Újszülötteknél kizárólag rectalisan alkalmazható.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A kezelés megkezdése előtt a betegek kivizsgálása szükséges (pl. laboratóriumi paraméterek, illetve veseműködés ellenőrzése, szívritmuszavar kizárása, stb.).

Kötődés más, per os alkalmazott gyógyszerekhez:
A Resonium kötődhet más, per os alkalmazott gyógyszerekhez, ami csökkentheti ezeknek a gyógyszereknek a gastrointestinalis felszívódását és hatásosságát, ezért a Resonium más, per os alkalmazott gyógyszerrel történő együttadását kerülni kell. A Resonium alkalmazása más per os alkalmazott gyógyszer bevétele előtt vagy után legalább 3 órával történjen. Gastroparesises betegeknél ilyen esetben 6 órás intervallumot kell tartani (lásd 4.2 és 4.5 pont).

Gastrointestinalis stenosis és ischaemia:
Gastrointestinalis stenosist, intestinalis ischemiát és szövődményeit (nekrózis és perforáció) jelentettek - néhány esetben halálos kimenetellel - polisztirol-szulfonáttal önmagában, vagy szorbittal kombinációban kezelt betegeknél. Szorbit és nátrium-polisztirol-szulfonát együttes alkalmazása nem javasolt (lásd 4.5 pont).

A betegek figyelmét fel kell hívni, hogy azonnal kérjenek orvosi segítséget újonnan jelentkező súlyos hasi fájdalom, hányinger és hányás, puffadás és rectalis vérzés esetén.
A polisztirol-szulfonát által kiváltott gastrointestinalis károsodás esetén látható elváltozások átfedésben lehetnek a gyulladásos bélbetegség, az ischaemiás colitis, a fertőző colitis és a mikroszkópos colitis esetén észlelt elváltozásokkal.

Hypokalaemia:
A fokozott káliumvesztés miatt fennáll a hypokalaemia veszélye, ezért a kezelés alatt is fontos a rendszeres laborkontroll. Különös körültekintés indokolt digitalizált betegek esetében. Ha a káliumszint 5 mmol/l érték alá csökken, a kezelést meg kell szakítani.

Egyéb elektroliteltérések:
A készítmény nem szelektív a káliumra, a kalcium- és a magnéziumionokat is kötheti, így ezeknek az ionoknak a hiánya léphet fel. Ezért a különböző ionok szintjét a készítmény tartós alkalmazása esetén ellenőrizni kell.

A nátriumtúlterhelés kockázata:
Tekintettel arra, hogy a káliumot ekvivalens mennyiségben nátriumra cseréli ki, alkalmazásakor fokozott elővigyázatosság szükséges olyan állapotokban, amelyekben a nátrium-túlterhelés igen ártalmas lehet (pangásos szívelégtelenségben, hipertóniában, veseelégtelenségben és különböző eredetű ödémás állapotokban). Ilyen esetekben a Resonium por helyett kalcium-polisztirol-szulfonátot kell alkalmazni.

Egyéb kockázatok:
Klinikailag jelentős mértékű székrekedés esetén a műgyantakezelést mindaddig szüneteltetni kell, amíg a normális bélmotilitás visszaáll [magnéziumtartalmú hashajtókat ne alkalmazzanak] (lásd 4.5 pont).

A beteget megfelelő helyzetben kell itatni a Resoniummal, ugyanis a szuszpenzió félrenyelése, valamint a szuszpenzió készítésekor a részecskék inhalációja akut bronchitist és/vagy bronchopneumoniát okozhat.

Gyümölcslevek vivőanyagként való alkalmazása kerülendő magas káliumtartalmuk miatt.

Gyermek- és csecsemőkor:
A nátrium-polisztirol-szulfonát nem adható per os újszülötteknek. Gyermekek és újszülöttek esetén különös elővigyázatosságot igényel a rectalis adagolás, ugyanis a szükségletet felülmúló adagolás vagy a nem megfelelő hígítás a széklet keményebbé válását és szorulást idézhet elő.

A gyomor-bélrendszeri vérzés, illetve a vastagbélnekrózis rizikója miatt különös odafigyeléssel alkalmazható koraszülöttek és kis testsúlyú újszülöttek esetében.

Sürgősségi állapotokban önmagában nem elégséges a hyperkalaemia kezelésére, szükség esetén a terápiát inzulin és glükóz adásával kell kiegészíteni vagy pedig hemodialízis-kezelést kell végezni.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Resonium por nem valószínű, hogy befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.
Különleges elővigyázatosság a gyógyszer szedése alatt nem szükséges.


4.9 Túladagolás

A túladagolás eredményeként létrejövő biokémiai zavarok fokozhatják a klinikai tüneteket és megjelenhetnek a hypokalaemia szimptómái, így irritabilitás, a konfúzió, lelassult gondolkodási folyamat, izomgyengeség, hyporeflexia és paralízis.
Progresszió esetén súlyos következményként apnoe jöhet létre.
Hypokalaemia következtében EKG-változások jelentkezhetnek, aritmia alakulhat ki.
Hypocalcaemiás tetania előfordulhat.
Az elektrolitok kontrollálására rendszeres szérumelektrolit-meghatározás szükséges.
Túladagolás esetén a műgyantát hashajtóval vagy beöntéssel el kell távolítani és gondoskodni kell a káliumpótlásról.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Együttes alkalmazása nem javasolt:
- Per os alkalmazott gyógyszerekkel: a Resonium potenciálisan kötődik más, per os alkalmazott gyógyszerekhez, ami csökkentheti ezeknek a gyógyszereknek a gastrointestinalis felszívódását és hatásosságát. Ezért javasolt a Resonium port más, per os alkalmazott gyógyszerektől külön, eltérő időben adagolni (lásd 4.2 és 4.4 pont).
- Szorbittal (per os vagy rectalis): nátrium-polisztirol-szulfonát szorbittal történő együttes alkalmazása nem javasolt intestinalis nekrózis és egyéb súlyos gastrointestinalis mellékhatások esetei miatt, amelyek végzetes kimenetelűek lehetnek.

Óvatosan adható együtt:
- Kationleadó szerekkel (csökkentik a polisztirol káliumkötő hatását).
- Nem abszorbeálódó kationleadó antacidokkal és laxativumokkal (szisztémás alkalózis fordult elő, miután a kationcserélő műgyantát nem abszorbeáló kationleadó antacidokkal, laxativumokkal, pl. magnézium-hidroxiddal és alumínium-karbonáttal kombinálták).
- Alumínium-hidroxiddal (az alumínium bekeményedése következtében intestinalis obstrukció jöhet létre).
- Digitálisszal (a digitálisz toxikus szívhatásai - különösen a különböző ventricularis aritmiák és az AV-nodalis disszociáció - erősödnek, ha hypokalaemia lép fel).
- Lítiummal (a lítium felszívódása csökkenhet).
- Tiroxinnal (a tiroxin felszívódása csökkenhet).
- Antikolinerg szerekkel (a bélmotilitást csökkentik, ezért a Resonium porral történő együttes alkalmazásuk körültekintést igényel).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A nemkívánatos hatások gyakorisági előfordulása a rendelkezésre álló adatok alapján nem becsülhető meg.

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem ismert gyakoriságú: A nátrium-polisztirol-szulfonát részecskéinek esetleges inhalációja következtében akut bronchitis és/vagy bronchopneumonia alakulhat ki.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert gyakoriságú: Gyomorirritáció, anorexia, hányinger, hányás, obstipatio és néha hasmenés is előfordulhat. Kiváltképp gyermekeknél, rectalis adagolást követően a széklet keményebbé válása, míg per os adagolást követően gastrointestinalis konkrementumok (bezoárok) jöhetnek létre.
Gastrointestinalis stenosisról és intestinalis obstrukcióról is beszámoltak, valószínűleg a Resonium nem megfelelő hígításának köszönhetően.
Gastrointestinalis ischaemiáról, ischaemiás colitisről, gastrointestinalis ulceratioról és nekrózisról számoltak be nátrium-polisztirol-szulfonát alkalmazását követően, amely néhány esetben végzetes kimenetelű intestinalis perforációhoz vezetett.

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Nem ismert gyakoriságú: Farmakológiai hatásánál fogva növelheti a Na+-retenciót, hypokalaemiát, hypocalcaemiát és ezek klinikai manifesztációit okozhatja (lásd 4.4. és 4.9 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: minden egyéb terápiás készítmény; ATC-kód: V03A E01

A nátrium-polisztirol-szulfonát kationcserélő műgyanta eltávolítja a K+-ot a szervezetből, ill. a bélben a K+-ot Na+-ra cseréli ki. Hatását legnagyobb részben a vastagbélben fejti ki, amely nagyobb mértékben választja ki a K+-ot, mint a vékonybél.
A káliumcsere hatékonysága változatos, előre pontosan nem lehet megjósolni.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

In vitro körülmények között, nátriumfázisban a műgyanta grammonként közel 3,1 mEq K+-t képes kicserélni.
In vivo körülmények között a műgyanta grammonként közel 1 mEq K+-t képes kicserélni.
A műgyanta Na+-tartalma grammonként kb. 4,1 mEq (100 mg).
A nátrium-polisztirol-szulfonát nem abszorbeálódik a gastrointestinalis traktusból.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nincs olyan preklinikai adat, mely a gyógyszer klinikai alkalmazását befolyásolná.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

454 g por, fehér LDPE-kupakkal lezárt fehér HDPE-tartályba töltve, fehér HDPE-kanállal.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A szuszpenziót mindig frissen kell elkészíteni és 24 órán belül fel kell használni.
Meleg helyen való tárolás megváltoztathatja a műgyanta tulajdonságait.

Megjegyzés: keresztjelzés nélkül
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

4 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

SANOFI-AVENTIS Zrt.
1138 Budapest, Váci út 133. E épület 3. emelet


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-1210/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1988. december 8.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2005. április 19.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. június 1.
3



6






OGYÉI/38123/2022 2. verzió