Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

GONAPEPTYL 0,1MG/ML OLDATOS INJEKCIÓ 7X1ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Ferring Magyarország Kft.
Hatástani csoport:
L02AE Gonadotropin releasing hormon analógok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-21047/01
Hatóanyagok:
Triptorelinum aceticum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
15947 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Andrológia
Illetékes szakorvos
Szülészet-nőgyógyászat
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy15947,000,00
Eü kiemelt15647,00300,00
Üzemi baleset15947,000,00
Általános8771,00 (55%)7176,00
Közgyógy eü.kiemelt15947,000,00
Teljes0,0015947,00
Egyedi engedélyes0,0015947,00
Tárolás:
Fagymentes helyen
Fénytől védve
+2 és +8 °c között
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2. Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A kezelést a korai follikuláris fázisban (a menstruációs ciklus 2. vagy 3. napja) vagy a luteális fázis középidejében (a menstruációs ciklus 21-23. napja vagy 5-7 nappal a menstruáció várható kezdete előtt) lehet elkezdeni. A gonadotropinnal végzett kontrollált ovárium hiperstimulációt kb. 2-4 héttel a Gonapeptyl-kezelés után kell elkezdeni. A petefészek válaszreakcióját klinikailag ellenőrizni kell (ami lehet csak petefészek ultrahang vizsgálat, vagy méginkább petefészek ultrahang vizsgálat szérum ösztradiolszint vizsgálattal kombinálva) és a gonadotropin adagját ennek megfelelően kell módosítani. Amikor a megfelelő számú és méretű tüsző létrejött, a Gonapeptyl-kezelést be kell fejezni, és egy egyszeri hCG injekciót kell adni a tüsző végső érési folyamatának elősegítésére. Amennyiben 4 hét után a "down regulation" nem bizonyított (levált endometrium csak ultrahanggal történő igazolásával vagy méginkább ösztradiol szint meghatározással kombinálva) a Gonapeptyl abbahagyását fontolóra kell venni. A kezelés teljes időtartama általában 4-7 hét.
Gonapeptyl alkalmazásakor a luteális fázis támogatását a reproduktív klinikai központ gyakorlata alapján kell végezni.

Máj-vagy vesekárosodásban szenvedő betegek
Vese-, vagy májkárosodás esetén nincs különleges adagolási javaslat. Egy klinikai vizsgálat azt mutatta, hogy súlyos vese-, és májkárosodásban szenvedő betegek esetén a triptorelin felhalmozódásának veszélye kicsi (lásd 5.2 pont).

Gyermekek és serdülők
A Gonapeptyl 0,1 mg/ml oldatos injekció alkalmazásának gyermekek esetén nincs relevanciája a luteinizáló hormon (LH) szintjének ún. " down regulation"-jére és időelőtti nemkívánatos emelkedésének megelőzésére, asszisztált reprodukciós eljárásokban (ART).

Az alkalmazás módja
A Gonapeptyl-lel végzett kezelést infertilitás kezelésében gyakorlott orvos felügyelete mellett szabad elkezdeni. A Gonapeptyl-t naponta egyszer, szubkután injekcióként kell beadni az alsó hasfal bőre alá. Az első injekciót követően javasolt, hogy a beteg 30 percig orvosi felügyelet alatt maradjon, hogy biztos legyen, hogy az injekcióval szemben nem jelentkezik allergiás/pszeudo-allergiás reakció. Az ilyen reakciók kezeléséhez szükséges eszközöknek azonnal hozzáférhetőnek kell lenni.
A következő injekciókat a beteg beadhatja magának, feltéve, ha a beteget tájékoztattuk azokról a jelekről és tünetekről, amelyek túlérzékenységet jelenthetnek, az ilyen reakciók következményeiről és az azonnal orvosi ellátás szükségességéről.
Az injekciók helyét a lipoatrófia megelőzése érdekében változtatni kell.
Az injekció alkalmazásával és kezelésével kapcsolatos útmutatót lásd a 6.6 pontban.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvatossági intézkedések

A GnRh agonisták alkalmazása a csont ásványianyag-sűrűségének csökkenését okozhatja. Az előzetes adatok az mutatják, hogy férfiak esetén biszfoszfonát GnRH agonistával való kombinált alkalmazása csökkentheti a csont ásványianyag-veszteségét. Különleges figyelmet kell fordítani azokra a betegekre, akiknél az oszteoporózis egyéb rizikófaktorai is jelen vannak (pl. krónikus alkoholizmus, dohányzás, a csont ásványianyag-sűrűségét csökkentő gyógyszerekkel történő hosszú távú kezelés, pl. görcsoldók, vagy kortikoidok, családi anamnézisben szereplő oszteoporózis, alultápláltság).

A csont ásványianyag-sűrűségének csökkenése
A GnRh agonisták alkalmazása egy hat hónapos kezelési időszak alatt a csont ásványianyag-sűrűségének valószínűleg havonta átlagosan 1%-os csökkenését okozza.
A csont ásványianyag-sűrűségének minden 10%-os csökkenése a csonttörések veszélyének két-háromszoros megnövekedésével jár együtt.
A jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján a nők többségénél a kezelés befejezése után a csontveszteség rendeződik.
Nem állnak rendelkezésre specifikus adatok olyan betegekről, akiknél az oszteoporózis már megállapított, vagy akiknél az oszteoporózis rizikófaktorai is jelen vannak (pl. krónikus alkoholizmus, dohányzás, a csont ásványianyag-sűrűségét csökkentő gyógyszerekkel történő hosszú távú kezelés, pl. görcsoldók, vagy kortikoidok, családi előtörténetben szereplő oszteoporózis, alultápláltság pl. anorexia nervosa). Mivel a csont ásványianyag-sűrűségének csökkenése ezeknél a betegeknél valószínűleg még veszélyesebb, a triptorelinnel történő kezelést egyedileg kell elbírálni és nagyon alapos mérlegelés után, csak akkor lehet elkezdeni, ha a kezelés előnyei jelentősebbek a kezelés veszélyeinél. Meg kell fontolni olyan további intézkedések megtételét is, amelyek a csont ásványianyag-sűrűségének vesztését megelőzik.

A triptorelin felírása előtt igazolni kell, hogy a beteg nem várandós.

Ritkán, GnRH agonistával való kezelés felfedhet egy előzetesen nem ismert gonadotrop hormontermelő hipofízis adenomát. Ezeknél a betegeknél hipofizis apoplexia jelentkezik, amelyet a hirtelen jelentkező fejfájás, hányás, látási zavarok és szemizombénulás jellemez.

A GnRH agonistákkal -mint a triptorelin - kezelt betegeknél a depressziós esetek (amelyek súlyosak is lehetnek) előfordulásának esélye megnövekedett. Ezért a betegeket tájékoztatni kell, és a tünetek megjelenésekor megfelelő kezelésben kell őket részesíteni.

Jelentettek hangulatváltozásokat. Ismerten depressziós betegeket a kezelés alatt gondos megfigyelés alá kell vonni.

A petefészek-stimulációt szoros orvosi felügyelet mellett kell végezni.

Vese- vagy májkárosodásban szenvedő betegek esetében az átlagos terminális felezési idő 7-8 óra, összehasonlítva az egészséges egyének 3-5 órás terminális felezési idejével. Az ilyen elhúzódó expozíció ellenére nem várható, hogy a triptorelin az embriotranszfer idején a keringésben jelen lesz.

Különleges figyelmet kell fordítani azokra a nőkre, akiknél aktív allergiás állapot jelei vagy tünetei figyelhetők meg vagy akiknek anamnézisében allergiára való hajlam szerepel. Gonapeptyl-lel történő kezelés súlyos allergiában szenvedő nőknek nem javasolt. A fogamzóképes korban lévő nőket a terhesség kizárása érdekében a kezelés előtt alaposan meg kell vizsgálni.

Az ART a többes terhesség előfordulásának kockázatával, terhességi veszteséggel, méhen kívüli terhességgel és születési rendellenességgel társul. Ezek a kockázatok érvényesek a Gonapeptyl-re, mint a kontrollált ovárium hiperstimuláció kiegészítő kezelésére is. A Gonapeptyl alkalmazása kontrollált ovárium hiperstimulációban növelheti a petefészek túlstimulálási szindróma (OHSS) és az ováriumciszta veszélyét.

A GnRH analógok és gonadotropinok alkalmazásával indukált tüszőérés-serkentés erőteljesen megnövekedhet az arra hajlamos betegek egy kisebb részében, különösen policisztás ovárium szindróma esetén.

A triptorelin és gonadotropinok kombinációjának alkalmazásával összefüggésben, mint egyéb GnRH analógok esetén, petefészek túlstimulálási szindrómát (OHSS) jelentettek.

Petefészek túlstimulálási szindróma (OHSS):
A petefészek túlstimulálási szindróma (OHSS) különbözik az egyszerű petefészek megnagyobbodástól. A petefészek túlstimulálási szindróma (OHSS) önmagában egyre súlyosbodó formában is megnyilvánulhat. Magába foglalja a petefészek jelentős megnagyobbodását, a nemi hormonok magas szérumszintjét, megnövekedett érpermeábilitást, amely folyadék felhalmozódását eredményezheti a hasüregben, a mellüregben és ritkán a szívburokban.
Súlyos petefészek túlstimulálási szindróma (OHSS) esetén a következő tünetek figyelhetők meg:
hasi fájdalom, haspuffadás, súlyos petefészek-megnagyobbodás, testtömeg-növekedés, nehézlégzés, oliguria, gyomor-bélrendszeri panaszok, beleértve a hányingert, hányást és hasmenést is. A klinikai vizsgálat feltárhat még hypovolemiát, hemokoncentrációt, elektrolit egyensúlyzavart, aszcitest, hemoperitóneumot, mellhártya izzadmányt, hydrothoraxot, akut pulmonáris distresszt és tromboembóliás történéseket.
A gonadotropin-kezelésre adott túlzott ovárium válaszreakció ritkán petefészek túlstimulálási szindrómát (OHSS) okoz, kivéve, ha az ovuláció kiváltására hCG-t adnak. Ezért petefészek túlstimulálás esetén meg kell gondolni a hCG-vel való kezelés elhagyását, és javasolni kell a betegnek a nemi közösüléstől való tartózkodást vagy fogamzásgátló módszer alkalmazását legalább 4 napig.
A petefészek túlstimulálás gyorsan (24 órán belüli időtartamtól néhány napos időtartamig) válhat orvosi beavatkozást igénylő súlyos esetté, ezért a beteget a hCG beadása után legalább két hétig meg kell figyelni.
A petefészek túlstimulálás (OHSS) súlyosabb és elhúzódóbb lehet, ha bekövetkezik a terhesség. A petefészek túlstimulálás (OHSS) leggyakrabban a hormonális kezelés befejezése után lép fel, és a kezelést követően 7-10 nappal a legkifejezettebb. A petefészek túlstimulálás (OHSS) általában a menstruáció kezdetekor spontán rendeződik.
Ha súlyos petefészek túlstimulálás (OHSS) lép fel, a gonadotropin-kezelést, amennyiben még tart, meg kell szakítani, a beteget kórházba kell szállítani, és meg kell kezdeni a súlyos petefészek túlstimulálás speciális kezelését, pl. pihenés, elektrolit oldat vagy kolloid intravénás infúziója, és heparin.

Ez a tünetegyüttes nagyobb számban fordul elő policisztás ovárium szindróma esetén.
Az OHSS veszélye nagyobb lehet GnRH és gonadotropin kombinációjának alkalmazásakor, mint gonadotropin önmagában történő adásakor.

Petefészekciszta:
Petefészekciszta alakulhat ki a GnRH agonistával történő kezelés kezdeti szakaszában. Ezek általában tünetmentesek, és nincs gyakorlati jelentőségük.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem végeztek vizsgálatokat a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességek tanulmányozására. Azonban farmakológiai jellemzői miatt valószínű, hogy Gonapeptyl-nek nincs, vagy csak elhanyagolható hatása van a betegek gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeire.





Mellékhatás

4.8 Nem kívánatos hatások, mellékhatások

Klinikai vizsgálatokban Gonapeptyl-kezelés alatt, vagy a gonadotropin-kezelés előtt vagy a gonadotropinnal történő együttes adás során gyakran (?2%) jelentett mellékhatások az alábbi táblázatban kerülnek felsorolásra. A leggyakrabban jelentett mellékhatás a fejfájás (27 %), hüvelyi vérzés/pecsételő vérzés (24%), hasi fájdalom (15%), az injekció helyének gyulladása (12%) és hányinger (10%).

Mérsékelt vagy súlyos hőhullámok és túlzott verítékezés jelentkezhet, amelyek általában nem követelik a kezelés abbahagyását.

A Gonapeptyl-lel végzett kezelés kezdetén a gondotropinokkal való kombinációs kezelés petefészek túlstimulálási szindróma (OHSS) kialakulását eredményezheti.
Petefészek-megnagyobbodást, nehézlégzést, medencei és/vagy hasi fájdalmat lehet megfigyelni (lásd 4.4 pont). A Gonapeptyl-lel végzett kezelés kezdetén genitális vérzés fordulhat elő, beleértve a menorrhagiát és metrorrhagiát is.

A Gonapeptyl-lel végzett kezelés kezdeti szakaszában petefészekciszták gyakori (1%) előfordulását jelentették.

A triptorelin-kezelés során néhány mellékhatás a hypoestrogén állapot általános jellemzőit mutatta, mint pl. alvási zavarok, fejfájás, megváltozott lelkiállapot, vulvovaginális szárazság, dispareunia, és csökkent libido.
A Gonapeptyl-lel végzett kezelés során emlőfájdalom, izomgörcsök, ízületi fájdalom, testtömeg-növekedés, hányinger, hasi fájdalom, hasi diszkomfort érzés, gyengeség és homályos látás és látási zavarok fordulhatnak elő.
A Gonapeptyl injekció beadása után helyi vagy általános allergiás reakciókat egyedi esetekben jelentettek.

Szervrendszer
Nagyon gyakori
(?1/10)
Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori
(? 1/1000 - <1/100)
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Fertőző betegségek és parazitafertőzések

Az felső légutak fertőzése,
pharyngitis


Immunrendszeri betegségek és tünetek



Túlérzékenység
Pszichiátriai kórképek


Hangulatváltozásokdepressio
Alvási zavarok, csökkent libido
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás
Szédülés


Szembetegségek és szemészeti tünetek



Látásromlás, homályos látás
Érbetegségek és tünetek

Hőhullámok


Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek



Dyspnoe
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hasi fájdalom, Hányinger
Hányás,
Haspuffadás

Hasi diszkomfort érzés
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei



Túlzott verítékezés, bőrviszketés, bőrkiütés, angiooedema, urticaria
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

Hátfájás

Izomgörcsök, ízületi fájdalom
A terhesség, a gyermekágyi és a perinatalis időszak alatt jelentkező betegségek és tünetek
-
Abortus


Nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Hüvelyi vérzés

Medencei fájdalom,
Petefészek túlstimulálási szindróma,
Fájdalmas menstruáció,
Petefészekciszta

Petefészek-megnagyobbodás, menorrhagia, metrorrhagia, vulvovaginális szárazság, dyspareunia, emlőfájdalom
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Injekció beadási helyének gyulladása
Fájdalom az injekció beadási helyén/reakció az injekció beadási helyén,
kimerültség,
Influenza-szerű tünetek

Gyengeség, bőrvörösség az injekció beadási helyén
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei



Testtömeg-növekedés

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5.3 pont). A farmakológiai hatások alapján a terhességre és az utódokra kifejtett kedvezőtlen hatás nem zárható ki.

Szoptatás
A Gonapeptyl szoptatás ideje alatt ellenjavallt.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem végeztek vizsgálatokat a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességek tanulmányozására. Azonban farmakológiai jellemzői miatt valószínű, hogy Gonapeptyl-nek nincs, vagy csak elhanyagolható hatása van a betegek gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeire.

4.8 Nem kívánatos hatások, mellékhatások

Klinikai vizsgálatokban Gonapeptyl-kezelés alatt, vagy a gonadotropin-kezelés előtt vagy a gonadotropinnal történő együttes adás során gyakran (?2%) jelentett mellékhatások az alábbi táblázatban kerülnek felsorolásra. A leggyakrabban jelentett mellékhatás a fejfájás (27 %), hüvelyi vérzés/pecsételő vérzés (24%), hasi fájdalom (15%), az injekció helyének gyulladása (12%) és hányinger (10%).

Mérsékelt vagy súlyos hőhullámok és túlzott verítékezés jelentkezhet, amelyek általában nem követelik a kezelés abbahagyását.

A Gonapeptyl-lel végzett kezelés kezdetén a gondotropinokkal való kombinációs kezelés petefészek túlstimulálási szindróma (OHSS) kialakulását eredményezheti.
Petefészek-megnagyobbodást, nehézlégzést, medencei és/vagy hasi fájdalmat lehet megfigyelni (lásd 4.4 pont). A Gonapeptyl-lel végzett kezelés kezdetén genitális vérzés fordulhat elő, beleértve a menorrhagiát és metrorrhagiát is.

A Gonapeptyl-lel végzett kezelés kezdeti szakaszában petefészekciszták gyakori (1%) előfordulását jelentették.

A triptorelin-kezelés során néhány mellékhatás a hypoestrogén állapot általános jellemzőit mutatta, mint pl. alvási zavarok, fejfájás, megváltozott lelkiállapot, vulvovaginális szárazság, dispareunia, és csökkent libido.
A Gonapeptyl-lel végzett kezelés során emlőfájdalom, izomgörcsök, ízületi fájdalom, testtömeg-növekedés, hányinger, hasi fájdalom, hasi diszkomfort érzés, gyengeség és homályos látás és látási zavarok fordulhatnak elő.
A Gonapeptyl injekció beadása után helyi vagy általános allergiás reakciókat egyedi esetekben jelentettek.

Szervrendszer
Nagyon gyakori
(?1/10)
Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori
(? 1/1000 - <1/100)
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Fertőző betegségek és parazitafertőzések

Az felső légutak fertőzése,
pharyngitis


Immunrendszeri betegségek és tünetek



Túlérzékenység
Pszichiátriai kórképek


Hangulatváltozásokdepressio
Alvási zavarok, csökkent libido
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás
Szédülés


Szembetegségek és szemészeti tünetek



Látásromlás, homályos látás
Érbetegségek és tünetek

Hőhullámok


Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek



Dyspnoe
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hasi fájdalom, Hányinger
Hányás,
Haspuffadás

Hasi diszkomfort érzés
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei



Túlzott verítékezés, bőrviszketés, bőrkiütés, angiooedema, urticaria
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

Hátfájás

Izomgörcsök, ízületi fájdalom
A terhesség, a gyermekágyi és a perinatalis időszak alatt jelentkező betegségek és tünetek
-
Abortus


Nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Hüvelyi vérzés

Medencei fájdalom,
Petefészek túlstimulálási szindróma,
Fájdalmas menstruáció,
Petefészekciszta

Petefészek-megnagyobbodás, menorrhagia, metrorrhagia, vulvovaginális szárazság, dyspareunia, emlőfájdalom
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Injekció beadási helyének gyulladása
Fájdalom az injekció beadási helyén/reakció az injekció beadási helyén,
kimerültség,
Influenza-szerű tünetek

Gyengeség, bőrvörösség az injekció beadási helyén
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei



Testtömeg-növekedés

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.

4.9 Túladagolás

Humán vonatkozásban a túladagolás a hatás elhúzódását eredményezheti. Túladagolás esetén a Gonapeptyl adagolását (átmenetileg) meg kell szakítani.
Túladagolás következtében kialakult mellékhatást nem jelentettek.


5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Gonadotropin releasing hormon analógok
ATC kód: L02AE04

A triptorelin (-acetát) egy szintetikus dekapeptid és a hipotalamusz természetes GnRH hormonjának analógja. A triptorelin hatása a természetes GnRH hatásánal hosszabb, és az agyalapi mirigy szintjén bifázisos hatással rendelkezik. A kezdeti hirtelen nagy LH és FSH szint emelkedése után (flare-up), a keringő LH és FSH szint az agyalapi mirigy GnRH receptorainak deszenzitizációja miatt csökken, melynek következtében az ivarmirigyek termelése jelentősen csökken. A Gonapeptyl hatásának pontos időtartamát nem határozták meg, de az agyalapi mirigy szupressziója az adagolás befejezése után legalább 6 napig fennmarad. A Gonapeptyl-kezelés abbahagyása után a keringő LH szint további csökkenése várható és kb. 2 hét múlva az LH szint visszaáll az alapszintre.
A Gonapeptyl által kiváltott hipofízis "down regulation" meg tudja előzni az LH hullámot, ezáltal az idő előtti ovulációt és/vagy az érett tüsző sárgatestté alakulását. A GnRH agonistával végzett "down regulation" ART-ban (asszisztált reprodukciós eljárásokban) csökkenti a kiesett ciklusok arányát és javítja a terhességi rátát.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A farmakokinetikai vizsgálatok alapján feltételezhető, hogy a Gonapeptyl szubkután beadása után a triptorelin biológiai felhasználhatósága közel 100%. A triptorelin eliminációs felezési ideje kb. 3-5 óra, ami arra utal, hogy 24 órán belül eliminálódik, ezért az embriotranszfer idején nem lesz jelen a keringésben. Kisebb peptidekre és aminosavakra történő metabolizációja elsődlegesen a májban és a vesében történik. A triptorelin túlnyomórészt a vizelettel választódik ki.

Klinikai vizsgálatok azt mutatták, hogy súlyos vese-, és májkárosodásban szenvedő betegek esetén a triptorelin felhalmozódásának veszélye kicsi (pl. ezen betegeknél a felezési idő kb. 8 óra).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Hosszú ideig triptorelinnel kezelt patkányoknnál az agyalapi mirigy tumorok gyakoribb előfordulását észlelték. Az LHRH analógok ismerten agyalapi mirigy tumor indukálók rágcsálóknál a rágcsálók endokrin rendszerének sajátos szabályozása miatt, amely az emberi szabályozástól különbözik. Humán vonatkozásban a triptorelin hatása az agyalapi mirigy rendellenességeket tekintve nem ismert, és a patkányoknál tett megfigyelések nem vonatkoztathatóak emberre.

A triptorelin nem teratogén, de patkányok esetében vannak utalások a késleltetett magzati fejlődésre és vajúdásra.

A hagyományos ismételt dózistoxicitási és genotoxicitási vizsgálatokra alapozva a nem klinikai vizsgálatok emberre nézve nem tártak fel különleges kockázatot.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

1 ml oldat (klorobutil) gumidugóval és (polisztirol) dugattyúval lezárt előretöltött (üveg) fecskendőben, injekciós tűvel és merev tűsapkával, 7x-es kiszerelésben.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Az előretöltött egyszerhasználatos fecskendő teljes tartalmát szubkután kell beadni.
Kizárólag egyszeri használatra.
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (20C-80C) tárolandó. Nem fagyasztható! A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Ferring Magyarország Gyógyszerkereskedelmi Kft.
1138 Budapest
Tomori u. 34.
Magyarország





Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A Gonapeptyl terhesség ideje alatt ellenjavallt. A fertilizációs kezelés megkezdése előtt a terhességet ki kell zárni. A kezelés alatt nem hormonális fogamzásgátló módszert kell alkalmazni a következő vérzés kezdetéig. Ha a beteg a triptorelinnel végzett kezelés alatt terhes lesz, a kezelést abba kell hagyni.
Nincs klinikai bizonyíték annak feltételezésére, hogy bármilyen később bekövetkező oocyta fejlődési rendellenesség, terhességi rendellenesség vagy a terhesség kimenetelének rendellenessége a triptorelin fertilizációs kezelésben történő alkalmazásával ok-okozati összefüggésben lenne.
A triptorelin terhesség alatt történő alkalmazásáról a nagyon korlátozott számban rendelkezésre álló adatok nem jelzik a születési rendellenességek kockázatának növekedését. Állatokon végzett vizsgálatok reproduktív toxicitást mutattak (lásd 5.3 pont). A farmakológiai hatások alapján a terhességre és az utódokra kifejtett kedvezőtlen hatás nem zárható ki.

Szoptatás
A Gonapeptyl szoptatás ideje alatt ellenjavallt.