Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

TIAGER 100MG TABLETTA 50X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
G.L. Pharma Gmbh
Hatástani csoport:
N05AL Benzamidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20938/02
Hatóanyagok:
TiapridumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
1293 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Neurológia
Pszichiátria
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy1293,000,00
Üzemi baleset1293,000,00
Eü emelt1164,00129,00
Általános323,00 (25%)970,00
Közgyógy eü.emelt1293,000,00
Teljes0,001293,00
Egyedi engedélyes0,001293,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
6 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A legalacsonyabb hatásos adagot kell alkalmazni. Ha a beteg állapota lehetővé teszi, alacsony adaggal kell kezdeni a kezelést, és fokozatosan kell növelni az adagot.

Tabletta (felnőttek és 6 évesnél idősebb gyermekek kezelésére):
- Agitációval és agresszivitással járó állapotokban, különösen alkoholmegvonási tünetek és idős kor esetén 200-300 mg naponta, 1-2 hónapon keresztül. Idős korban a napi 200-300 mg-os adagot fokozatosan kell elérni, napi 2×50 mg-ról indulva, majd a napi adagot 2-3 naponta 50-100 mg-mal növelni. Az ajánlott maximális adag 300 mg.
- Chorea, Gilles de la Tourette szindrómával járó tic-ek esetén felnőtteknek napi 300-800 mg, amit igen alacsony (25 mg/nap) adagról indulva fokozatosan emelve kell elérni. Hat évesnél idősebb gyermekek napi adagja 3-6 mg/ttkg/nap, mely nem haladhatja meg a napi 300 mg-ot.
- Hat évesnél idősebb gyermekek agitációval és agresszivitással járó viselkedészavara esetén a napi adag 100-150 mg.

Vesekárosodás
Az adagot a kreatinin-clearance függvényében 30-60 ml/perc között 75%-ra, 10-30 ml/perc között 50%-ra, 10 ml/perc alatt 25%-ra kell csökkenteni.

Májkárosodás:
A gyógyszer gyengén metabolizálódik. Az adag módosítására nincs szükség.

6 évesnél fiatalabb gyermekek
A Tiager biztonságosságát és hatásosságát 6 évesnél fiatalabb gyermekek esetében nem igazolták. Ezért nincs az adagolásra vonatkozó javaslat.

A kezelés időtartama
A kezelés tartama a klinikai tünetektől függ.

Az alkalmazás módja
A tablettát egészben, elegendő mennyiségű folyadékkel kell bevenni, lehetőleg étkezés közben.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Különös óvatosság szükséges az alábbi esetekben
* idős betegek: mivel a tiaprid fokozott szedatív hatással lehet az idősebb betegekre, ezért óvatosság ajánlott;
* súlyos cardiovascularis zavarok (lehetséges hemodinamikus mellékhatások, főképp hypotonia miatt);
* vesebetegeknél csökkenteni kell az adagot (lásd 4.2 pont);
* tiapridet nem szabad alkalmazni Parkinson kórban szenvedő betegeknél, néhány ritka kivételtől eltekintve;
* epilepszia: az antipszichotikumok csökkenthetik az epilepsziás görcsküszöböt, bár erre vonatkozó adat tiapriddal kapcsolatban nem áll rendelkezésre. Ezért azoknál a betegeknél, akik kórtörténetében epilepszia szerepel, a tiaprid kezelés alatt szoros ellenőrzésre van szükség.

Neuroleptikus malignus szindróma
A többi antipszichotikumhoz hasonlóan, neuroleptikus malignus szindróma, egy potenciálisan halálos szövődmény alakulhat ki, amit hyperthermia, izommerevség és vegetatív zavar jellemez. Atípusos tünetekkel jelentkező eseteket is megfigyeltek, mint pl. az izomrigiditás hiánya vagy izom-hypertonia és hőemelkedés. A tiaprid-kezelést azonnal abba kell hagyni, ha ismeretlen eredetű hyperthermia alakul ki.

QT-intervallum meghosszabbodása
A tiaprid kiválthatja a QT-intervallum meghosszabbodását. Ismert, hogy ez a hatás növeli a súlyos kamrai arrhythmiák, mint a torsades de pointes kialakulásának kockázatát (lásd 4.8 pont). Amennyiben a beteg általános klinikai állapota engedi, még az alkalmazást megelőzően, javasolt kivizsgálni az ilyen ritmuszavarok előfordulását elősegítő tényezőket, mint például:
- bradycardia, kevesebb mint 55 /perc,
- instabil elektrolit egyensúly, kiváltképp alacsony káliumszint,
- veleszületett, meghosszabbodott QT-intervallum,
- nagy valószínűséggel kifejezett bradycardiát (<55/perc), instabil elektrolit egyensúlyt, csökkent intracardialis ingerületvezetést, vagy a QT-intervallum meghosszabbodását okozó gyógyszerrel való kezelés (lásd 4.5 pont).

Fokozott óvatossággal írható fel a tiaprid azoknál a betegeknél, akiknél fokozott lehet a QT-intervallum meghosszabbodás kockázata.

Vénás tromboembólia
Antipszichotikumok alkalmazása kapcsán vénás thromboemboliás (VTE) eseteket jelentettek. Mivel az antipszichotikumokkal kezelt betegek esetében gyakoriak a vénás thromboembolia rizikófaktorai, a tiapriddal való kezelés előtt és közben minden lehetséges VTE rizikófaktort meg kell határozni és megelőző intézkedéseket kell tenni.

Idős, demenciában szenvedő betegek
Idős, demenciával összefüggő pszichózisban szenvedő, antipszichotikummal kezelt betegek esetén fokozódik a halálozás veszélye. 17 placebokontrollos klinikai vizsgálat értékelése alapján (átlagosan 10 hétig tartó vizsgálatok) főként az atípusos antipszichotikumokkal kezelt betegek esetén, a gyógyszeres kezelésben részesülő betegek esetén a halálozás veszélye 1,6-1,7 szerese volt a placebokezelésben részesülőkkel szemben. Az általánosan 10-hetes kontrollált vizsgálatok során, a halálozás aránya a gyógyszeres kezelésben részesülőknél 4,5% volt szemben a placebocsoport esetén tapasztalt 2,6%-kal. Annak ellenére, hogy az atípusos antipszichotikumokkal folytatott klinikai vizsgálatokban különböző halálokok szerepeltek, a legtöbb halál vagy cardiovascularis (pl. szívelégtelenség, hirtelen halál) vagy fertőzéses (pl. tüdőgyulladás) természetűnek bizonyult. Megfigyeléses vizsgálatok arra utalnak, hogy hasonlóan az atípusos antipszichotikumokhoz, a hagyományos antipszichotikumok is növelhetik a mortalitást.
Az, hogy a megfigyeléses vizsgálatokban tapasztalt mortalitás növekedés, milyen mértékben köthető az antipszichotikus kezeléshez, szemben a betegek egyéb jellemzőivel, nem ítélhető meg.

Stroke
Demenciában szenvedő és bizonyos atípusos antipszichotikumokkal kezelt idős betegeknél végzett placebokontrollos, randomizált klinikai vizsgálatokban háromszorosára növekedett a cerebrovascularis események előfordulásának kockázata. Ezen kockázat növekedésének oka egyelőre nem ismert. Más betegpopulációban, illetve más antipszichotikummal kapcsolatosan sem zárható ki a kockázatnövekedés. A tiaprid fokozott óvatossággal alkalmazható azoknál a veszélyeztetett betegeknél, akiknél fokozott a stroke kockázata.

6 év alatti gyermekek
Gyermekeknél nem áll rendelkezésre széleskörű tapasztalat a tiapriddal kapcsolatban. Ezért kellő óvatosságra van szükség gyermekkorban való adáskor (lásd 4.2 pont).

Leukopenia, neutropenia és agranulocytosis
A hatóanyag-csoportra jellemző hatások: klinikai vizsgálatok és/vagy forgalomba hozatal utáni tapasztalatok során antipszichotikumok, így a tiaprid alkalmazása kapcsán is átmeneti jellegű leukopeniát/neutropeniát, továbbá agranulocytosist jelentettek.
Leukopenia/neutropenia kialakulásának lehetséges kockázati tényezői között szerepel a már meglévő alacsony fehérvérsejtszám és az anamnézisben szereplő gyógyszerszedéssel összefüggő leukopenia/neutropenia. Azoknál a betegnél, akiknek az anamnézisében klinikailag jelentős mértékű alacsony fehérvérsejtszám, vagy gyógyszerszedéssel összefüggő leukopenia/neutropenia szerepel, a kezelés első néhány hónapjában a teljes vérkép gyakori ellenőrzése javasolt, és a fehérvérsejtszám klinikailag jelentős csökkenésének első jelére - egyéb kiváltó ok hiányában - a tiaprid-kezelés abbahagyását meg kell fontolni.
Klinikailag jelentős neutropenia esetén a betegeket gondosan ellenőrizni kell láz vagy fertőzésre utaló egyéb tünetek és jelek kialakulása szempontjából, és megjelenésük esetén haladéktalanul kezelni azokat. Indokolatlan fertőzés vagy láz kialakulása vér dyscrasiára utalhat és azonnali hematológiai kivizsgálást igényel.
Súlyos neutropeniában szenvedő betegek esetében (abszolút neutrophil szám <1000/mm3) a tiaprid-kezelést abba kell hagyni, és a laboratóriumi értékek normalizálódásáig a fehérvérsejtszámot ellenőrizni kell.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Még ha az ajánlottak alapján is szedik, a tiaprid szedatív hatású lehet, így a forgalomban való aktív részvétel és a gépek kezelésének képessége zavart szenvedhet. (Lásd 4.8 pont).


4.9 Túladagolás

Tünetek
A tiaprid túladagolásával kapcsolatban csak kevés tapasztalat áll rendelkezésre. Fáradékonyság, szedáció, kóma és extrapiramidális tünetek alakulhatnak ki.
Akut túladagolás eseteiben gondolni kell arra, hogy több különböző gyógyszer bevételéről lehet szó.

Kezelés
A tiaprid gyengén dializálható, a gyógyszer eltávolítására hemodialízist használni nem szabad.
Nincsen specifikus ellenszere a tiapridnak. Megfelelő szupportív intézkedések (vitális és cardialis funkciók ellenőrzése) megtételére van szükség.
Súlyos extrapiramidalis tünetek esetén antikolinerg gyógyszerek adása javasolt.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Együttadása ellenjavallt
Dopaminerg agonistákkal való együttadása, Parkinson kórban szenvedő betegek kivételével (kabergolin, kinagolid), kerülendő, mivel reciprok antagonizmus áll fönn a dopaminerg agonisták és a neuroleptikumok között.

Együttadása nem ajánlott
A tiapridot nem szabad kombinálni QT-intervallum meghosszabbodást és súlyos arrhythmiát (torsades de pointes-t) kiváltó gyógyszerekkel. Ezért együttes adása a következő gyógyszerekkel nem javasolt:
* Bradycardiát (szívritmus < 55 ütés/perc) kiváltó gyógyszerek, mint a béta-blokkolók, bradycardiát okozó kalcium-csatorna blokkolók (diltiazem, verapamil), klonidin, guanfacin és digitálisz.
* Elektrolit zavarokat, főképp hypokalaemiát okozó gyógyszerek, mint hypokalaemiát okozó diuretikumok, stimuláns hashajtók, iv. amfotericin B, glükokortikoidok, tetrakozaktidok. A hypokalaemiát rendezni kell.
* Ia osztályú antiarrhythmiás szerek (mint kinidin, hidrokinidin, dizopiramid) és III osztályú antiarrhythmiás szerek (mint amiodaron, szotalol, dofetilid, ibutilid).
* Egyes antipszichotikumok, mint szultoprid, pipotiazin, szertindol, veralipid, klórpromazin, levomepromazin, trifluoperazin, ciamemazin, szulpirid, pimozid, haloperidol, droperidol, flufenazin, pipamperon, flupentixol, zuklopentixol.
* Egyes paraziták elleni szerek (halofantrin, lumefrantin, pentamidin).
* Egyéb gyógyszerek, mint a tioridazin, triciklusos antidepresszánsok, lítium, bepridil, ciszaprid, iv. eritromicin, iv. vinkamin, iv. spiramicin, sparfloxacin, moxifloxacin, difemanil, mizolasztin.
Fokozott a kamrai ritmuszavarok, mindenekelőtt a torsades de pointes kockázata.
Lehetőség szerint abba kell hagyni a torsades de pointes ritmuszavart potenciálisan előidéző szerek adását; ez alól kivétel a fertőzés elleni szerek alkalmazása. Ha a kombinált terápia nem kerülhető el, a kezelés elkezdése előtt ellenőrizni kell a QT-szakaszt és a kezelést EKG-monitorozással kell végezni.

Alkohol
Az alkohol fokozhatja az antipszichotikumok szedatív hatását. A megváltozott éberségi állapot következtében a gépjárművezetés és a gépek használata veszélyes lehet. Kerülni kell a szeszes italok és alkoholtartalmú gyógyszerek fogyasztását.

Levodopa
A levodopa és az antipszichotikumok között reciprok antagonizmus áll fenn. Parkinson kórban szenvedő betegek esetén mindkét gyógyszerből a legalacsonyabb hatékony dózis alkalmazandó.

Dopaminerg agonisták, a levodopa kivételével
(amantadin, apomorfin, bromokriptin, entakapon, lizurid, pergolid, piribedil, pramipexol, ropinirol, szelegilin) Parkinson kórban szenvedő betegeknél. A dopaminerg agonista és a neuroleptikumok között reciprok antagonizmus áll fenn. A dopaminerg agonista pszichotikus állapotot idézhet elő, ill. súlyosbíthatja azt.
Ha elkerülhetetlen a dopaminerg agonistákat szedő Parkinson-kóros betegek neuroleptikus kezelése, akkor a gyógyszeradagot fokozatosan csökkentve kell abbahagyni a dopaminerg agonista adását (a dopaminerg szerek hirtelen megvonása antipszichotikus tünetegyüttest idézhet elő).

Metadon
Fokozódik a kamrai arrhythmia, különösen a torsades de pointes kockázata.

Körültekintést igénylő kombinációk:
Bradycardiát előidéző szerek
(főképp Ia osztályú antiarrhythmiás szerek, béta-blokkolók, néhány II osztályú antiarrhythmiás szer, némely kalcium csatorna blokkoló, szívglikozidok, pilokarpin, kolinészteráz-gátlók): kamrai arrhythmia, különösen a torsades de pointes kockázata fokozódik. Klinikai ellenőrzés és EKG monitorozás szükséges.

Szívelégtelenség kezelésére adott béta-blokkolók
(bizoprolol, karvedilol, metoprolol, nebivolol)
Fokozott a kamrai ritmuszavarok, legfőképpen a torsades de pointes kockázata. Klinikai és EKG-monitorozás szükséges.

Káliumszintet csökkentő szerek
(káliumürítő diuretikumok, bélfalizgató hashajtók, iv. amfotericin B, glükokortikoidok, koszintropin)
Fokozott a kamrai ritmuszavarok, legfőképpen a torsades de pointes kockázata.
A tiaprid adagolásának elkezdése előtt rendezni kell a hypokalaemiát, és klinikai-, elektrolit szint- és EKG ellenőrzés szükséges.

Kísérőkezelések során figyelembe kell venni:
Vérnyomáscsökkentők (mind):
Vérnyomást csökkentő hatást és a fokozott orthostaticus hypotonia kockázatát (additív hatás).

Egyéb központi idegrendszeri depresszánsok:
Narkotikumok (analgetikumok, köhögéscsillapítók és opioid pótló terápia), barbiturátok, benzodiazepinek, egyéb nem benzodiazepin anxiolítikumok, hipnotikumok, antipszichotikumok, szedatív antidepresszánsok (amitriptilin, doxepin, mianszerin, mirtazapin, trimipramin); szedatív H1 antihisztaminok, centrálisan ható vérnyomáscsökkentők, egyéb gyógyszerek: baklofen, talidomid, pizotifén.
Fokozhatják a központi idegrendszeri depressziós hatást. A csökkent éberség veszélyessé teheti a gépjárművezetést és más gépek használatát.

Béta-blokkolók (szívelégtelenségben alkalmazott ezmolol, szotalol és béta-blokkolók kivételével)
Additív hatásként nő az értágító hatás és a hypotonia, különösen a posturalis hypotonia kockázata.

Nitrát származékok és rokon vegyületek
A hypotonia fokozott kockázata, beleértve a posturalis hypotonia kialakulását.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Mint minden gyógyszer, így a tiaprid is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.

A nemkívánatos reakciók gyakoriságuk szerint vannak csoportosítva. A gyakoriságok meghatározása a következő:
Nagyon gyakori (>1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
Ritka (?1/10 000 - <1/1 000)
Nagyon ritka (<1/10 000)
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

Fontos figyelembe venni, hogy egyes esetekben nehéz a mellékhatásokat és a betegség tüneteit elkülöníteni.

Klinikai vizsgálatokban az alábbi nemkívánatos hatásokat észlelték:

Endokrin betegségek és tünetek:
Gyakori Hyperprolactinaemia*
*Hyperprolactinaemia egyes esetekben galactorrheát, amenorrheát, gynecomastiát, menstruációs rendellenességet vagy erectilis dysfunctiót okozhat.

Pszichiátriai kórképek
Gyakori fáradtság/álmosság/kimerültség, somnolentia, álmatlanság, sedatio, agitáció, apátia.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: szédülés/vertigo, fejfájás, parkinsonismus és parkinson-szerű tünetek, mint tremor, izom-hypertonia, hypokinesia és hypersalivatio.
Nem gyakori: akathysia, dystonia (pl. spasmus, torticollis, oculogyriás krízis, trizmus).
Ritka: akut dyskinesia.
Ezek a tünetek általában reverzibilisek és antiparkinson gyógyszerek hatására megszűnnek.

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Nem gyakori: galactorrhoea, amenorrhoea, emlő megnagyobbodás, emlőfájdalom, impotencia.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori: asthenia/fáradtság.
Nem gyakori: testtömegnövekedés.

A forgalomba hozatal után még spontán az alábbi mellékhatásokról számoltak be:

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: leukopenia, neutropenia és agranulocytosis.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nem ismert: hyponatremia, nem megfelelő antidiuretikus hormon-kiválasztás szindróma (SIADH).

Pszichiátriai kórképek
Nem ismert: zavartság, hallucináció.

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Nem ismert: tardív dyskinesia (ritmikus, akaratlan mozgások főleg a nyelven és/vagy az arcon) eseteit jelentették, akárcsak egyéb antipszichotikumok esetében, általában 3 hónapot meghaladó tartamú kezelést követően. Ilyen esetekben az antiparkinson kezelés nem hatékony és a tünetek súlyosbodásához is vezethet, eszméletvesztés/syncope, görcsök.

Mint minden antipszichotikum esetén, neuroleptikus malignus szindróma fordulhat elő (lásd a 4.4 pont), ez egy potenciálisan halálos szövődmény.

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
Nem ismert: QT-intervallum meghosszabbodása, kamrai arrhythmiák, mint a torsades de pointes, kamrai tachycardia, melyek kamrafibrillációhoz vagy szívmegálláshoz, és hirtelen halálhoz vezethetnek (lásd 4.4 pont).

Érbetegségek és tünetek
Nem ismert: vénás thromboembolia, beleértve a tüdőembóliát és mélyvénás trombózist, általában orthostaticus hypotonia.

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Ritka: aspirációs pneumonia, légzésdepresszió más központi idegrendszeri depresszáns együttes alkalmazásával összefüggésben.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: székrekedés, bélelzáródás, ileus.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nem ismert: megnövekedett májenzimszintek.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem ismert: bőrkiütés, beleértve az erythema-szerű kiütést is, maculo-papulosus kiütés és
urticaria.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nem ismert: szérum kreatin-foszfokináz szintjének emelkedése, rhabdomyolysis.

Sérülés, mérgezés és a beavatkozással kapcsolatos szövődmények
Nem ismert: elesés.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.



Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: pszicholeptikumok, antipszichotikumok, benzamidok.
ATC kód: N05AL03

A tiaprid az orto-metoxi csoporttal helyettesített benzamidok (ortopramidok) csoportjába tartozik, melyek a központi idegrendszerben fejtik ki hatásukat.

A tiapridre farmakológiailag jellemző, hogy erősen kötődik a centrális dopaminerg receptorokhoz, főként azokhoz, amelyek előzőleg dopamin hatására szenzitizálódtak. Hatása antidopaminerg, főként a D2-dopamin receptorokon és ezáltal csökkenti a dyskinesiát.
A hagyományos antipszichotikumokkal szemben, a tiapridnek alig van katalepsziás hatása. Ezért a tiaprid alkalmas centrális eredetű mozgászavarok kezelésére.
Farmakológiai és klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy a tiapridnek antiemetikus hatása van.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
200 mg tiaprid per os beadása után egy órán belül kialakul a csúcskoncentráció a plazmában (1,3 mikrogramm/ml). A tiaprid abszolút biohasznosulása 75%. Étel egyidejű fogyasztásakor a Cmax 40%-kal megnő.
Időseknél lassabb a felszívódás.

Eloszlás
A tiaprid megoszlása gyors az egész szervezetben. A tiaprid kis mértékben átjut a vér-agy gáton és a placentán, nem akkumulálódik. Állatkísérletes adatok alapján az anyatejbe is kiválasztódik. A tiaprid nem kötődik plazmafehérjékhez, de kis mértékben kötődik a vörösvérsejtekhez. A plazma eliminációs felezési idő 5,3 óra.

Biotranszformáció és elimináció
A tiaprid kis mértékben metabolizálódik. A beadott adag 70%-a változatlan formában ürül a vizelettel, renális clearance-e 330 ml/perc; az elimináció a kreatinin-clearance-szel áll arányban.

Vesebetegeknél az adagot a vesekárosodás mértékéhez kell igazítani (lásd a 4.2 pont).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Különböző állatfajokban és különböző gyógyszerformákkal végzett akut és krónikus toxicitási vizsgálatokban a tiaprid csak enyhe toxicitást mutatott.

Akut toxicitás
Akut toxicitási vizsgálatokban per os és parenterális tiaprid adagolás után csak enyhe toxicitást észleltek.

Krónikus toxicitás
Toxicitási vizsgálatokban a megengedett humán adag 15-szörösét is elérő adagok ismételt adagolása során nem észleltek szignifikáns változásokat a kezeletlen állatokkal összehasonlítva. A prolaktin elválasztásra kifejtett farmakológiai hatás miatt csökkent a tiapriddel kezelt állatok termékenysége.

Standard mutagenitási vizsgálatok nem mutattak eltérést. Több, patkányokban végzett karcinogenitási vizsgálatban a tiaprid hatására megnőtt az emlőcarcinoma incidenciája, mely a tiaprid kezelés okozta emelkedett prolaktin szinttel magyarázható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Tabletták (20 db, 30 db, 50 db, 60 db, 90 db, 100 db 500 db (10×50)) PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? ? (két keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Lejárati időtartam

5 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

G.L. Pharma GmbH
Schlossplatz 1, A-8502 Lannach
Ausztria


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-20938/01 20×
OGYI-T-20938/02 50×


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2009. június 26
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2014. február 4.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. április 6.



2

OGYÉI/12939/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Amennyiben a mentális egyensúly fenntartása és a működéselégtelenség elkerülése érdekében gyógyszeres terápiára van szükség, a tiaprid kezelést hatékony dózissal kell elkezdeni, ill. kell folytatni. Amennyiben lehetséges, az antipszichotikum dózisát csökkenteni kell a terhesség vége felé.

A tiaprid terhes nőkre vonatkozó alkalmazásával kapcsolatban korlátozott számú klinikai adat áll rendelkezésre. Állatkísérletek során nem tapasztaltak közvetlen vagy közvetett káros hatást a terhesség, embrionalis/foetalis fejlődés, a szülés, illetve szülés utáni fejlődés tekintetében. A sürgősségi ellátás során injekciós formában alkalmazott neuroleptikumok az anyában hypotoniát okozhatnak.

A késői terhesség időszakában, különösen nagy dózisban alkalmazott tiaprid-kezelés során teoretikusan atropinszerű manifesztációs tünetek alakulhatnak ki, melyek egyidejű Parkinson kezelésben fokozódnak, szapora szívverés, fokozott ingerlékenység, haspuffadás, késői mekónium és szedatív hatás alakulhat ki.

Ha az antipszichotikumokat (beleértve a Tiager-t) a terhesség harmadik trimesztere alatt alkalmazzák, a szülést követően az újszülöttben fennáll a mellékhatások, például változó súlyosságú és idejű extrapiramidális és/vagy elvonási tünetek, kialakulásának kockázata. Előfordultak agitációval, izom-hypertoniával, izom-hypotoniával, tremorral, aluszékonysággal, respiratoricus distresszel járó esetek, valamint táplálkozási zavarral kapcsolatos mellékhatás-jelentések. Az újszülötteket emiatt alapos megfigyelés alatt kell tartani.

Következésképpen a tiaprid-kezelés alkalmazását a terhesség időszakától függetlenül meg kell fontolni. Az újszülöttek megfigyelése a fent említett hatásokat veszi figyelembe.

Szoptatás
Állatkísérletekben megfigyelték a tiaprid kiválasztását anyatejbe. Nincsenek adatok arra vonatkozólag, hogy a tiaprid kiválasztódik-e az emberi anyatejbe, ezért a tiaprid alkalmazása szoptatás alatt nem ajánlott.

Termékenység
Állatkísérletekben a tiapriddal kezelt állatok fertilitásának csökkenését figyelték meg.
A tiaprid, dopamin receptorokkal történő interakciója miatt emberben hyperprolaktinaemiát okozhat, melyhez amenorrhoea, anovulatio és csökkent termékenység társulhat.