Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

FINASTERID-TEVA 5MG FILMTABLETTA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
G04CB Testosteron-5-alpha reductase gátlók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20712/01
Hatóanyagok:
FinasteridumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
2441 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános582,001859,00
Közgyógy2441,000,00
Üzemi baleset2441,000,00
Teljes0,002441,00
Egyedi engedélyes0,002441,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Az ajánlott adag egy 5 mg-os tabletta naponta, mely étkezéskor vagy attól függetlenül is bevehető. Bár rövid időn belül javulás észlelhető, szükséges lehet legalább 6 hónapos kezelésre annak objektív meghatározásához, hogy a kezelésre adott válasz kielégítő-e.

Májkárosodásban szenvedő betegek
Nem állnak rendelkezésre adatok májkárosodásban szenvedő betegeknél (lásd 4.4 pont).

Vesekárosodásban szenvedő betegek
Nincs szükség adagmódosításra különböző mértékű vesekárosodásban szenvedő betegeknél (akár 9 ml/perc értékű kreatinin-clearance mellett sem), mivel a farmakokinetikai vizsgálatok alapján a veseekárosodás nem befolyásolja a finaszterid eliminációját. A finaszteridet ezidáig nem tanulmányozták hemodializált betegeknél.

Idősek
Nincs szükség az adag módosítására, bár farmakokinetikai vizsgálatokban kimutatták, hogy 70 év feletti betegeknél a finaszterid eliminációs sebessége kissé csökkent.

Az alkalmazás módja

A készítmény kezelése és adagolása fokozott körültekintést igényel.
Kizárólag szájon át történő alkalmazásra.
A tablettát egészben kell lenyelni, több részre osztani vagy összetörni nem szabad (lásd 6.6 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Általános szempontok

Az elzáródásos szövődmények elkerülése érdekében fontos, hogy a nagy reziduális vizelettérfogattal és/vagy súlyosan csökkent vizeletáramlással bíró betegeket gondosan ellenőrizzék. A műtétnek választási lehetőségnek kell lennie.

Finaszteriddel kezelt betegeknél mérlegelendő az urológiai konzílium.

A finaszterid-kezelés megkezdése előtt ki kell zárni a prosztata háromlebenyes növekedési mintázata miatti elzáródást.

Nem állnak rendelkezésre hosszú távú humán fertilitási adatok, és eddig nem végeztek specifikus vizsgálatokat csökkent fertilitású férfiaknál. A gyermeknemzést tervező férfibetegeket kezdetben kizárták a klinikai vizsgálatokból. Bár az állatkísérletes vizsgálatok nem mutattak releváns kedvezőtlen hatásokat a fertilitásra nézve, a forgalomba hozatalt követően spontán bejelentések érkeztek infertilitás és/vagy a sperma rossz minőségéről. Egyes jelentésekben a betegeknél más olyan kockázati tényezők is fennálltak, amelyek hozzájárulhattak az infertilitáshoz. A finaszterid elhagyása után a sperma minőségének normalizálódásáról vagy javulásáról számoltak be.

A gyógyszer hatásai a prosztata-specifikus antigénre (PSA) és a prosztatarák kimutatására

Eddig nem igazoltak klinikai előnyt 5 mg finaszteriddel kezelt prosztatarákos betegeknél. Kontrollált klinikai vizsgálatokban a prosztataspecifikus antigén (PSA) szérumszintjeinek sorozatos mérésével és prosztatabiopsziákkal monitoroztak olyan BPH-s betegeket, akiknél emelkedett volt a PSA szérumszintje. Ezekben a BPH vizsgálatokban nem igazolták, hogy 5 mg finaszterid befolyásolná a prosztatarák kimutatásának gyakoriságát, és a prosztatarák átfogó előfordulási gyakorisága tekintetében nem észleltek szignifikáns különbséget az 5 mg finaszteriddel kezelt és a placebót kapó betegek között.
Digitális rektális vizsgálatok (DRE), valamint a prosztatarákra irányuló egyéb értékelések elvégzése ajánlott az 5 mg-os adagú finaszterid-terápia megkezdése előtt és azt követően időszakosan. A szérum PSA-t a prosztatarák kimutatására is alkalmazzák. Általában a 10 ng/ml feletti kiindulási PSA-érték (Hybritech) indokolja a további értékelést és a biopszia mérlegelését; 4 és 10 ng/ml közötti PSA szintek esetében ajánlott a további értékelés. Jelentős átfedés van a prosztatarákos és a nem prosztatarákos betegek PSA-szintjeiben. Ezért BPH-ban szenvedő férfiaknál a normál referencia-tartományba eső PSA-szintek nem zárják ki a prosztatarákot, függetlenül az 5 mg-os adagú finaszterid-kezeléstől. A 4 ng/ml alatti kiindulási PSA-szint nem zárja ki a prosztatarákot.

BPH-ban szenvedő betegeknél 5 mg finaszterid kb. 50%-kal csökkenti a szérumban mért PSA-koncentrációkat, még prosztatarák jelenlétében is. 5 mg finaszteriddel kezelt BPH-ban szenvedő betegeknél a szérum PSA szintek csökkenését figyelembe kell venni a PSA-adatok értékelésekor, és a csökkenés nem zárja ki az egyidejű prosztatarákot. A csökkenés a PSA-értékek teljes tartományában megjósolható, bár az egyes betegeknél egyénileg változhat. A finaszterid 4 éves, kettős vak, placebo-kontrollos, hosszú távú hatékonysági és biztonsági vizsgálatában (PLESS, Placebo-controlled Long-term Efficacy and Safety Study) több mint 3000 betegtől nyert PSA-adatok elemzése megerősítette, hogy olyan betegeknél, akiket hat hónapon át vagy ennél is tovább kezelnek 5 mg finaszteriddel, a PSA-értékeket meg kell duplázni, hogy a kezeletlen férfiaknál kapott normál tartományokkal összehasonlítható legyen. Ezzel a korrekcióval megtartható a PSA-meghatározás érzékenysége vagy specificitása, és megtartható annak alkalmassága a prosztatarák kimutatására.

5 mg finaszteriddel kezelt betegeknél a PSA-szintek minden tartós emelkedését gondosan értékelni kell, beleértve azt is, ha a beteg megtagadja az 5 mg-os adagú finaszterid-terápiát.

5 mg finaszterid nem csökkenti szignifikáns mértékben a százalékos szabad PSA-szintet (szabad / összes PSA hányados). A szabad PSA / összes PSA hányadosa még az 5 mg finaszterid hatása alatt is állandó marad. Amikor a százalékos szabad PSA-szintet használják segédeszközként a prosztatarák kimutatásához, nincs szükség helyesbítésre.

Kölcsönhatások gyógyszerekkel, labortesztekkel

A PSA szintjeire kifejtett hatások
A szérum PSA-koncentrációja összefüggésben van a beteg életkorával és a prosztata térfogatával, ill. a prosztata térfogata összefüggésben van a beteg életkorával. A PSA-szint értékelésekor, figyelembe kell venni, hogy 5 mg finaszteriddel kezelt betegeknél a PSA-szintek csökkennek. A betegek többségénél a terápia első néhány hónapján belül a PSA gyorsan csökken, majd a PSA-szintek stabilizálódnak egy új kiindulási értékre. A kezelés utáni kiindulási szint kb. fele a kezelés előtti értéknek. Ezért a legalább 6 hónapon keresztül 5 mg finaszteriddel kezelt típusos betegeknél a PSA-értékeket meg kell duplázni, hogy a kezeletlen férfiaknál kapott normál tartományokkal összehasonlíthatók legyenek. A klinikai értelmezésért lásd a 4.4 pont: A gyógyszer hatásai a prosztata-specifikus antigénre (PSA) és a prosztatarák kimutatására

Emlőrák férfiaknál
A klinikai vizsgálatok során és a forgalomba hozatalt követő időszakban emlőrákról számoltak be férfiaknál, akik 5 mg finaszteridet szedtek. Az orvosoknak fel kell hívniuk a betegek figyelmét, hogy azonnal jelezzék, ha az emlőszövetben bármilyen változást tapasztalnak, mint például csomókat, fájdalmat, gynaecomastiát vagy az emlőbimbóból történő váladékozást.

Hangulatváltozások és depresszió
5 mg finaszteriddel kezelt betegeknél hangulatváltozásokat jelentettek, ideértve a depresszív hangulatot, a depressziót és ritkábban az öngyilkossági gondolatokat. A betegeket figyelemmel kell kísérni a pszichiátriai tünetek vonatkozásában, és ha ezek előfordulnak, a beteget szakorvoshoz kell irányítani.

Gyermekek
A finaszterid alkalmazásának nincs gyermekeknél javallata. A biztonságosságot és a hatásosságot gyermekeknél nem állapították meg.

Májkárosodás
Ezidáig nem vizsgálták a májkárosodás hatását a finaszterid farmakokinetikájára. Mivel a finaszterid a májban metabolizálódik (lásd 4.2 pont), károsodott májműködésű betegeknél fokozott körültekintés ajánlott, mivel ilyen betegeknél a finaszterid plazmaszintjei emelkedhetnek.

Segédanyagok
Laktóz
Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktázhiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.
Nátrium
A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag
"nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem áll rendelkezésre arra utaló adat, hogy a finaszterid befolyásolná a gépjárművezetési vagy gépkezelési képességeket.


4.9 Túladagolás

A finaszterid legfeljebb 400 mg-os egyszeri adagjaival és legfeljebb napi 80 mg-os ismételt adagjaival három hónapon át kezelt betegeknél (n=71) nem léptek fel nemkívánatos hatások.

A finaszterid túladagolásának nincs ajánlott specifikus kezelése.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Klinikai gyógyszerkölcsönhatásokat nem azonosítottak. A finaszterid elsősorban a citokróm P450 3A4 rendszer útján metabolizálódik, de úgy tűnik, nem befolyásolja jelentős mértékben ezt az enzimrendszert. Bár a számítások szerint csekély a kockázata annak, hogy a finaszterid befolyásolja más gyógyszerek farmakokinetikáját, valószínű, hogy a citokróm P450 3A4 gátlószerei és induktorai befolyásolják a finaszterid plazmakoncentrációját. A megállapított biztonsági tűréshatárok alapján azonban nem valószínű, hogy az ilyen gátlószerek egyidejű alkalmazásából adódó szintemelkedés klinikailag jelentős lenne.
Humán vizsgálatokban az alábbi vegyületeket tesztelték, és nem észleltek klinikailag jelentős kölcsönhatásokat: propranolol, digoxin, glibenklamid, warfarin, teofillin és fenazon.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A leggyakoribb nemkívánatos hatások az impotencia és a libidó csökkenése. Ezek a hatások általában a kezelés elején lépnek fel, és a betegek többségénél a kezelés folytatása mellett megszűnnek.
A klinikai vizsgálatok során és/vagy a posztmarketing alkalmazás során a gyógyszerrel összefüggésben bejelentett nemkívánatos reakciókat az alábbi táblázatban szervrendszer és gyakoriságok szerint soroljuk fel.
A nemkívánatos események gyakoriságának osztályozására a következő terminológiát használjuk: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100-<1/10), nem gyakori (?1/1000-<1/100), ritka (?1/10 000-<1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a gyakoriság rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
A forgalomba hozatalt követő alkalmazás során közölt nemkívánatos reakciók gyakorisága nem állapítható meg, mivel ezek spontán bejelentésekből származnak.

Szervrendszer
Gyakoriság: nemkívánatos reakció
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: túlérzékenységi reakció, beleértve az arc és az ajkak duzzanatát
Pszichiátriai kórképek
Gyakori: csökkent libidó
Nem ismert: depresszió, csökkent libidó, mely a kezelés abbahagyását követően is fennáll, szorongás
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem ismert: palpitatio
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nem ismert: májenzimszintek emelkedése
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori: bőrkiütés
Nem ismert: viszketés, csalánkiütés
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Gyakori: impotencia
Nem gyakori: ejakulációs zavar, az emlő nyomásérzékenysége / megnagyobbodása férfiaknál
Nem ismert: herefájdalom, erektilis és ejakulációs dysfunctio, mely a kezelés abbahagyását követően is fennáll, haematospermia, férfiaknál infertilitás és/vagy gyenge minőségű sperma. A finaszterid alkalmazásának abbahagyását követően a sperma minőségének normalizálódásáról vagy javulásáról számoltak be.
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Gyakori: a kilövellt ondó térfogatának csökkenése

Ezen kívül a következő eseményről számoltak be klinikai vizsgálatokban és a posztmarketing alkalmazás során: emlőrák férfiaknál (lásd 4.4 pont).

A prosztata-tünetek gyógykezelése (Medical Therapy Of Prostatic Symptoms, MTOPS)
Az MTOPS vizsgálatban az alábbi kezeléseket hasonlították össze: napi 5 mg finaszterid (n=768), napi 4 vagy 8 mg doxazozin (n=756), a finaszterid és a doxazozin kombinációban történő alkalmazása (napi 5 mg finaszterid + napi 4 vagy 8 mg doxazozin) (n=786), és placebo (n=737). Ebben a vizsgálatban a kombinációs terápia biztonságossági és tolerálhatósági profilja általában összhangban volt az egyes vegyületek profiljaival. Az "ejakulációs zavar" előfordulási gyakorisága a kombinációs terápiában részesülő betegeknél hasonló volt, mint a két monoterápia esetében az ilyen nemkívánatos reakciók előfordulási gyakoriságának összege.

Szervrendszeri besorolás
Placebo
N=737
Doxazozin
N=756
Finaszterid
N=768
Finaszterid + Doxazozin
N=786

%
%
%
%
Egy vagy több nemkívánatos hatást mutató betegek
46,4
64,9
52,5
73,8
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
11,7
21,4
11,6
21,5
Gyengeség
7,1
15,7
5,3
16,8
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
10,4
23,1
12,6
22,0
Hypotensio*
0,7
3,4
1,2
1,5
Orthostaticus hypotensio
8,0
16,7
9,1
17,8
Idegrendszeri betegségek és tünetek
16,1
28,4
19,7
36,3
Szédülés
8,1
17,7
7,4
23,2
Csökkent libidó
5,7
7,0
10,0
11,6
Aluszékonyság
1,5
3,7
1,7
3,1
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
18,6
22,1
29,7
36,8
Ejakulációs zavarok
2,3
4,5
7,2
14,1
Emlő-megnagyobbodás
0,7
1,1
2,2
1,5
Impotencia
12,2
14,4
18,5
22,6
Egyéb szexuális zavarok
0,9
2,0
2,5
3,1
* kivéve ortosztatikus hypotensio

Egyéb hosszú távú adatok
Egy 7 éves placebo-kontrollos vizsgálatban,18 882 egészséges férfit választottak be, közülük 9060 férfi esetében álltak rendelkezésre prosztata-tűbiopsziás adatok az elemzéshez, az 5 mg finaszteriddel kezelt csoportban 803 (18,4%) férfinél, a placebót kapó csoportban pedig 1147 (24,4%) férfinél mutattak ki prosztatarákot. Az 5 mg finaszteriddel kezelt csoportban 280 (6,4%), a placebo csoportban pedig 237 (5,1%) férfinek volt olyan prosztatarákja, amely a tűbiopsziás kimutatáskor 7-10 értékű Gleason-pontszámot mutatott. További elemzések arra utalnak, hogy az a tény, hogy az 5 mg finaszterid csoportban gyakrabban mutattak ki nagyobb súlyossági fokú prosztatarákot, feltehetően az 5 mg finaszteridnek a prosztata térfogatára gyakorolt hatásából adódó kimutatási torzulással (hibával) magyarázható. A vizsgálat során diagnosztizált összes prosztatarákos esetből kb. 98%-ot soroltak az intracapsularis (tokon belül levő, T1 vagy T2 klinikai stádiumú) osztályba a diagnózis megállapításakor. A Gleason 7-10 adatok klinikai jelentősége nem ismert.

Laboratóriumi vizsgálatok eredményei
A PSA-szint laboratóriumi eredményeinek értékelésekor figyelembe kell venni, hogy finaszteriddel kezelt betegeknél a PSA-szintek csökkennek (lásd 4.4 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Tesztoszteron-5?-reduktáz-gátlók. ATC kód: G04CB01

A finaszterid egy szintetikus 4-azaszteroid, a II. típusú 5?-reduktáz nevű intracelluláris enzim specifikus kompetitív gátlószere. Az enzim a tesztoszteront alakítja át a dihidro-tesztoszteron (DHT) nevű, erősebb hatású androgénná. A prosztatamirigy és ennek következtében a hyperplasiás prosztataszövet normál működése és növekedése a tesztoszteronnak DHT-vá történő átalakulásától függ. A finaszteridnek nincs affinitása az androgén-receptorhoz.

Klinikai vizsgálatokban a szérum DHT szintek gyorsan csökkennek 70%-kal, ami a prosztata térfogatának csökkenéséhez vezet. 3 hónap után a mirigy térfogata kb. 20%-kal csökken, majd a zsugorodás folytatódik, és 3 év után kb. 27%-ot ér el. Kifejezett csökkenés észlelhető a húgycsövet közvetlenül körülvevő periurethralis zónában. Urodinamikai mérésekkel is megerősítették, hogy a csökkent mértékű elzáródás eredményeként szignifikáns mértékben csökken a detrusor (pubovesicalis izom) nyomása.

A kezelés kezdetéhez viszonyítva néhány hét után szignifikáns mértékben javult a maximális vizeletáramlási sebesség és a velejáró tünetek. A placebóhoz viszonyítva különbségeket dokumentáltak 4, ill. 7 hónap elteltével.

Valamennyi hatékonysági jellemző fennmaradt egy 3 éves utánkövetéses időszak során.

Négy éves finaszterid-kezelés hatásai az akut vizeletretenció előfordulási gyakoriságára, a műtét szükségességére, a tüneti pontszámra és a prosztata térfogatára

Mérsékelttől súlyosig terjedő BPH tüneteket, digitális rektális vizsgálattal megnagyobbodott prosztatát és alacsony reziduális vizelettérfogatot mutató betegeknél végzett klinikai vizsgálatokban a finaszterid négy év alatt 7/100-ról 3/100-ra csökkentette az akut vizeletretenció előfordulási gyakoriságát, és 10/100-ról 5/100-ra csökkentette a műtét (TURP vagy prostatectomia) szükségességét. Ezekhez a csökkenésekhez a QUASI-AUA (American Urologic Association) tüneti pontszám (tartomány: 0-tól 34-ig) 2 pontos javulása, a prosztatatérfogat kb. 20%-os tartós visszafejlődése és a vizeletáramlás sebességének tartós növekedése társult.

A prosztatatünetek gyógyszeres kezelése

A "prosztatatünetek gyógyszeres kezelése" (Medical Therapy of Prostatic Symptoms, MTOPS) 4-6 éves, 3047 szimptómás BPH-ban szenvedő férfi beteg bevonásával végzett vizsgálat, melynek során randomizálást követően napi 5 mg finaszteridet, ill. napi 4 vagy 8 mg doxazozint*, ill. napi 5 mg finaszterid + napi 4 vagy 8 mg doxazozin kombinációját*, vagy placebót kaptak. Az elsődleges végpont a BPH klinikai progressziójáig eltelt idő volt, melyet a kiinduláshoz viszonyított 34 pontos növekedésként határoztak meg a tüneti pontszámban: akut vizeletretenció, a BPH-val összefüggő vesekárosodás, visszatérő húgyúti fertőzések illetve urosepsis, vagy inkontinencia.
A placebóhoz viszonyítva a finaszterid-kezelés, a doxazozin-kezelés, ill. a kombinációs terápia szignifikáns mértékben: 34%-kal (p=0,002), 39%-kal (p<0,001), ill. 67%-kal (p<0,001) csökkentette a BPH klinikai progressziójának kockázatát. A BPH progressziójáért felelős esetek többségénél (351-ből 274 esetben) a tüneti pontszámban 3 4 pontos javulást igazoltak, a tüneti pontszám progressziójának kockázata 30%-kal (95% CI, 6-48%), 46%-kal (95% CI, 25-60%), és 64%-kal (95% CI, 48-75%) csökkent a finaszterid, a doxazozin, ill. a kombinációs csoportban a placebóhoz képest. Az akut vizelet retenció 351-ből 41 esetben volt felelős a BPH progressziójáért; az akut vizeletretenció kialakulásának kockázata 67%-kal (p=0,011), 31%-kal (p=0,296), ill. 79%-kal (p=0,001) csökkent a finaszterid, a doxazozin, ill. a kombinációs csoportban a placebóhoz viszonyítva. Csak a finaszteriddel kezelt és a kombinációs terápiában részesülő csoportok különböztek szignifikáns mértékben a placebótól.

*1 mg-ról titrálva 4 vagy 8 mg-ig, egy 3 hetes időszakban megfigyelhető tolerálhatóság szerint.

Ebben a vizsgálatban a kombinált kezelés biztonsági és tolerálhatósági profilja nagyjából hasonló volt az egyes gyógyszerek külön-külön értékelt profiljához. Az "idegrendszert" és az "urogenitalis rendszert" érintő nemkívánatos hatásokat azonban gyakrabban észlelték, amikor a két gyógyszert kombinációban alkalmazták (lásd 4.8 pont).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A finaszterid biohasznosulása kb. 80%. A plazma-csúcskoncentrációk a bevétel után kb. 2 órával alakulnak ki, és a felszívódás 6-8 óra múlva lesz teljes.

Eloszlás
A plazmafehérjékhez történő kötődés kb. 93%

A clearance kb. 165 ml/perc (70-279 ml/perc), az eloszlási térfogat pedig kb. 76 l (44-96 l).
Ismételt alkalmazást követően a finaszterid kis mennyiségekben kumulálódik. 5 mg-os napi adag után a finaszterid legalacsonyabb egyensúlyi (steady-state) koncentrációja a számítások szerint 8-10 ng/ml, amely az idő múlásával stabil marad.

Biotranszformáció
A finaszterid a májban metabolizálódik. A finaszterid elsősorban a citokróm P450 3A4 enzimrendszeren keresztül metabolizálódik, de szignifikáns mértékben nem befolyásolja. 14C-izotóppal jelzett finaszterid orális adagját követően embernél két, csekély 5?-reduktáz-gátló hatású metabolitot azonosítottak.

Elimináció
A felezési idő a plazmában átlagosan 6 óra (4-12 óra) (70 év feletti férfiaknál: 8 óra, tartomány: 6-15 óra). Radioaktív izotóppal jelzett finaszterid alkalmazása után az adagnak kb. 39%-a (32-46%) választódik ki a vizelettel metabolitok formájában. A vizeletben a finaszterid gyakorlatilag nem ürül változatlan formában. A teljes adagnak kb. 57%-a (51-64%) ürül a széklettel.

Vesekárosodás
Károsodott veseműködésű betegeknél (kreatinin-clearance >9 ml/perc) nem észlelték a finaszterid eliminációjának változását (lásd 4.2 pont).

A finaszterid átjut a vér-agy gáton. Kis mennyiségben megjelenik a kezeltek ondófolyadékában. Két, egészséges önkénteseken végzett vizsgálatban (n=69), 6-24 hétig napi 5 mg finaszterid adagolással, a finaszterid koncentrációja a nem mérhető (<0,1 ng/ml) és 10,54 ng/ml között volt. Korábbi vizsgálat során kevésbé érzékeny tesztet használtak, akkor az ondófolyadékban mért finaszterid-koncentráció tartománya 16 esetben napi 5 mg finaszterid adása mellett a nem mérhető (<1,0 ng/ml) és 21 ng/ml között volt. 5 ml ejakulátum-térfogatot alapul véve, a spermában a finaszterid mennyiségét 50-100-szor kevesebbre becsülték, mint a finaszterid adagját (5 µg), ami férfiaknál nincs hatással a cirkuláló DHT-szintre (lásd 5.3 pont).

Krónikus vesekárosodásban szenvedő betegeknél, (kreatinin-clearance 9-55 ml/perc), 14C-finaszterid egyszeri adagjának diszpozíciója a szervezetben nem különbözött az egészséges önkénteseknél megfigyelttől. A fehérjekötődés sem különbözött a vesekárosodásban szenvedő betegeknél. A normális esetben a vesén át ürülő metabolitok egy része a széklettel választódott ki. Ezért úgy tűnik, hogy a széklettel történő ürülés a metabolitok vizelettel történő ürülésének csökkenésével arányosan növekszik. Vesekárosodott, de nem dializált betegeknél nem szükséges adagmódosítás.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Hagyományos ismételt dózistoxicitási, genotoxicitási és karcinogenitási vizsgálatokból származó nem-klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény nem jelent különleges veszélyt az emberre.

A hím patkányokon elvégzett reprodukciós toxicitási vizsgálatok során a dülmirigy és az ondóhólyag súlyának csökkenését, a járulékos nemi mirigyek szekréciójának csökkenését és a fertilitási index csökkenését észlelték (ezek mind a finaszterid elsődleges farmakológiai hatásai). E megfigyelések klinikai jelentősége nem ismert.

A többi 5?-reduktáz-gátlóhoz hasonlóan, a gesztációs periódusban alkalmazott finaszterid a hím patkánymagzatok feminizációját okozta. A finaszterid intravénás 800 ng-ot elérő napi dózisát vemhes rhesusmajmoknak adva, a teljes embrionális és foetális fejlődés ideje alatt, a hím magzatban nem okozott fejlődési rendellenességet. Ez az adag legalább 60-120-szor több, mint az 5 mg finaszteridet bevett férfi ondójában becsült mennyiség, és mint amekkora expozíciót egy nő számára az ondóval való érintkezés jelenthet. A rhesusmajom-modell humán foetális fejlődésre való helytállóságának megerősítésére, a finaszteridet 2 mg/ttkg/nap dózisban vemhes majmoknak szájon át adva (a majmok szisztémás expozíciója (AUC) csak csekély mértékben volt magasabb (3-szorosa) az 5 mg finaszteridet bevett férfiénál, illetve körülbelül 1-2 milliószorosa a finaszterid becsült mennyiségének az ondóban), a hím magzatoknál a külső genitáliák rendellenessége volt megfigyelhető. Egyéb rendellenességeket nem figyeltek meg a hím magzatoknál, nőnemű magzatoknál pedig semmilyen adagnál nem észleltek finaszteriddel kapcsolatos rendellenességeket.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

14 db, 15 db, 20 db, 28 db, 30 db, 50 db, 50×1 db (kórházi csomag), 56 db, 60 db, 84 db, 90 db, 98 db, 100 db, 105 db vagy 120 db filmtabletta PVC/PVdC/alumínium buborékcsomagolásban és dobozban vagy 100 db filmtabletta HDPE tartályban, PP csavaros kupakkal és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Terhes nőknek és olyan nőknek, akiknél a terhesség lehetősége fennáll, nem szabad érintkezniük eltört vagy összetört finaszterid tablettákkal (lásd 4.6 pont).
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: (( (két keresztes)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Teva Gyógyszergyár Zrt.
4042 Debrecen, Pallagi út 13.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-20712/01 30× PVC/PVdC/Alu buborékcsomagolásban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2009. január 16.

A forgalomba hozatali engedély megújításának dátuma: 2012. július 28.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. november 09.





10




OGYÉI/7485/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

A finaszteridnek nincs terápiás javallata nőknél.
A finaszterid ellenjavallt nőknél, akik terhesek, vagy akiknél a terhesség lehetősége fennáll (lásd 4.3 pont).

Mivel az 5?-reduktáz-gátlók képesek gátolni a tesztoszteron átalakulását dihidro-tesztoszteronná, ezért köztük a finaszterid is, a fiúmagzat külső nemi szerveinek fejlődési rendellenességeit okozhatják, ha a szert terhes nőknél alkalmazzák (lásd az 5.3 pontot).

Finaszterid-expozíció - a fiúmagzatot fenyegető kockázat
Nőknek nem szabad összezúzott vagy tört finaszterid tablettákkal érintkezniük, ha terhesek, vagy fennáll náluk a terhesség lehetősége, a finaszterid felszívódásának lehetősége és a fiúmagzatot fenyegető későbbi potenciális kockázat miatt (lásd 4.6 pont).
A Finasterid tabletta filmbevonattal rendelkezik, és bevonata meggátolja a hatóanyaggal való érintkezést szokványos kezelés mellett, de csak akkor, ha a tablettát nem törték el vagy nem zúzták össze.

Napi 5 mg finaszteriddel kezelt betegek spermájából kis mennyiségű finaszteridet mutattak ki.
Nincs bizonyíték arra, hogy a fiúmagzatra hatással van, ha az anya finaszteriddel kezelt beteg spermájával érintkezik. Amikor a beteg szexuális partnere terhes vagy a terhesség lehetősége fennáll, ajánlatos, hogy minimálisra csökkentsék a nő spermával való érintkezésének lehetőségét.

Szoptatás
A finaszterid alkalmazásának nincs javallata nőknél. Nem ismert, hogy a finaszterid kiválasztódik-e az emberi anyatejbe.