Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

MAGNEVITAL LÁGY KAPSZULA 60X BUB (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Bioextra Zrt.
Hatástani csoport:
A11JB Vitaminok és ásványok kombinációi
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-04468/02
Hatóanyagok:
Magnesium oxydatumDDD
Tocopherolum
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Fénytől védve
25 °c alatt
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Magnézium

Asszociált kalciumhiány esetén ajánlatos a magnéziumhiányt a kalciumhiány előtt kezelni. Súlyos magnéziumhiány esetén parenteralis magnéziumpótlást kell alkalmazni.

Vesebetegségben szenvedő betegek csak orvosi javaslatra és rendszeres ellenőrzés mellett szedhetik.

Digitálisz készítményt szedő betegek orvosi utasítás, ellenőrzés nélkül nem alkalmazhatják a gyógyszert.

E-vitamin
Egyidejű antikoaguláns kezelés esetén a véralvadási paraméterek rendszeres monitorozása szükséges (lásd 4.5 pont).

Gyermekek
A Magnevital lágy kapszula biztonságosságát és hatásosságát gyermekek esetében nem igazolták, ezért gyermekeknél nem alkalmazható.

A Magnevital szójaolajat tartalmaz. A készítmény nem alkalmazható földimogyoró vagy szója allergia esetén (lásd 4.3 pont).


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Mivel a hatásmechanizmus alapján ilyen irányú káros hatás nem várható, ha az alapbetegség lehetővé teszi, a gépjárművezetésnek és a gépek kezelésének a magnéziumpótlás és az E-vitamin-kezelés nem ellenjavallata.


4.9 Túladagolás

Magnézium

A magnézium az előírt adagolásban nem toxikus ásványi anyag Per os adott magnézium-szulfát esetében toxikus tünetek kb. 30 g, fatális intoxikáció kb. 50 g bevétele esetén történhet. A hypermagnesaemia oka alapvetően iatrogen: magas magnéziumbevitel, ill. veseelégtelenség. Hypermagnesaemia a magas magnéziumtartalmú természetes (nem dúsított) táplálékok fogyasztása esetén valószínűtlen. Nagyobb adagok bevétele esetén gastrointestinalis panaszok, így enyhe székletlágyító hatás, esetleg hasmenés jelentkezhet. Ilyenkor az adagot csökkenteni kell.

Az akut magnézium-toxicitás tünetei:
> 3 mmol/l szérum magnéziumkoncentráció felett rendszerint motoros gyengeség és az izomreflexek eltűnése (a neuromuscularis transzmisszió zavarai);
5 mmol/l szérum magnéziumkoncentráció felett megjelenhetnek a légzésbénulásra utaló tünetek.
6 mmol/l szérum magnéziumkoncentráció felett a fenti tünetek mellett somnolentiát és esetenként comát is jelentettek. A simaizomlazító hatás következtében izomtónus-csökkenés alakul ki. A méhizomzatot a magnézium lazítja. Nausea előfordulhat. A PQ-idő és szélesebb QRS-komplex még 3 mmol/l szérum magnéziumkoncentráció esetében is kialakulhat. A magnézium bradycardiát okozhat. Extrém magas (> 7 mmol/l) szérum magnéziumkoncentráció esetén szívmegállás következhet be.
Halálos kimenetelű hypermagnesaemia esetén a halál közvetlen fő oka a légzésbénulás.

A magnézium túladagolás kezelése:
A magnéziumpótló kezelést azonnal fel kell függeszteni. Szükségessé válhat a dialysis és egyéb szupportív intézkedések (mesterséges lélegeztetés). A szívtünetek kivédésére szükség esetén intravénás kalciumadagolás alkalmazható.

E-vitamin

Nagy dózisban adagolva K-vitamin antagonista hatást fejthet ki, ill. 2000 mg/nap dózis felett fokozódhat a gastrointestinalis mellékhatások (hányinger, hasi görcsök, hasmenés) jelentkezése. Más specifikus túladagolási tünet nem ismeretes. A többi zsírban oldódó vitaminnal ellentétben az E-vitaminnál nem figyeltek meg toxikus mértékű akkumulációt.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Magnézium

Parenteralis magnéziumpótlás esetén a magnézium potencírozza a nem-depolarizáló izomrelaxánsok (vekurónium, pankurónium) hatását, antagonizálhatja a szukcinilkolin által előidézett neuromuscularis blokkot, és potencírozhatja az ACE-gátlók, a kalcium-antagonisták és a nitrátszármazékok vérnyomáscsökkentő hatását.
Per os magnéziumpótlás esetén is fokozott óvatosság szükséges.

A magas nátrium- és kalciumbevitel fokozhatja a magnézium vizelettel történő ürülését.

A per os adott tetraciklinek, vassók és a nátrium-fluorid felszívódását a magnézium gátolhatja. E gyógyszerek és a Magnevital bevétele között legalább 3 órának kell eltelnie. (Az E-vitamin tartalom és a vaspótlás potenciális kölcsönhatását lásd lentebb).

A magnézium renalis kiürülését fokozhatják a kacs- és a tiazid-típusú diuretikumok, a ciszplatin, a ciklosporin A, az aminoglikozid-típusú antibiotikumok, az amfotericin B, a pentamidin és a foszkarnet, továbbá a kolóniastimuláló faktorokkal történő kezelés.

Az alkoholfogyasztás szintén fokozza a magnézium vizelettel történő ürülését.

A magas fehérjebevitel fokozza a magnézium renalis kiválasztását, de a magnézium felszívódás 30 g/nap alatti fehérjebevitel esetén csökken.

A növényi rostok nagy mennyiségű fogyasztása csökkenti a magnézium felszívódását.

E-vitamin

Nagy dózisokban adva az E-vitamin gátolhatja a K-vitamin hatását, különösen orális antikoagulánsokkal együttadva (az antikoagulánsok hatását erősítheti, a vér alvadási idejét megnyújthatja).

Hátrányosan befolyásolhatja a vaspótlás hatásosságát. Nagy mennyiségű vasbevitel növelheti a napi
E-vitamin szükségletet.

A kolesztipol és a kolesztiramin gátolhatja az E-vitamin felszívódását.

Az E-vitamin fokozhatja az A-vitamin felszívódását, májban történő raktározását és felhasználását.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások gyakoriság szerinti besorolására az alábbi kifejezések szolgálnak:
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 -<1/100)
Ritka (?1/10 000 -<1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000)
Nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Magnézium

Normális vesefunkció és az adagolási előírás betartása mellett hypermagnesaemia kialakulása valószínűtlen.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: hasmenés, híg széklet (főleg az ajánlott adag túllépésekor)

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Ritka: fáradékonyság (nagy dózisok tartós alkalmazása esetén). Ez esetben laboratóriumi vizsgálat, a szérum magnéziumszint ellenőrzése szükséges.

E-vitamin

Az E-vitaminpótlás 800 mg/nap dózisig rendszerint nem okoz mellékhatásokat.

Nagyon magas dózisok (napi 800 mg-3200 mg) tartós alkalmazása esetén előfordulhatnak:

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Ritka: látászavar

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: hányinger, gastrointestinalis panaszok

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Ritka: creatinuria

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Ritka: fejfájás, fáradékonyság, izomgyengeség

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Egyéb vitaminkészítmény kombinációk; vitaminok és ásványi sók kombinációi
ATC kód: A11JB

Magnézium

A magnézium a szervezetben általában véve a negyedik, míg az intracelluláris térben a kálium után a második legnagyobb mennyiségben jelenlévő kation. A magnézium több mint 300 biokémiai reakcióban játszik alapvető szerepet, mint kofaktor, köztük az energiaforgalomban (pl. az ATP stabilizátora) és fehérje-, valamint a nukleinsav-szintézisben. Szerepet játszik számos további folyamatban is, mint pl. a kalcium és a kálium anyagcseréjében, az idegingerület-átvitelben és az izomműködésben.

A hypomagnesaemiának neuromuscularis tünetei (pl. pozitív Chvostek és Trousseau tünet, izomgörcsök, tremor, izomgyengeség), neurológiai tünetei (convulsiók, nystagmus, apathia, delirium, coma), szívtünetei (supraventricularis arrhythmiák, ventricularis arrhythmiák, torsades de pointes, fokozott érzékenység a digitálisz intoxicatióval szemben) lehetnek, továbbá elektrolitzavarok is kísérhetik (hypokalaemia, hypocalcaemia).
A magnéziumhiány egyes vizsgálatok szerint fokozza a magas vérnyomás, egyes szívbetegségek (arrhythmiák, koszorúér-betegség), a stroke és a csontritkulás kockázatát. A rosszul kontrollált cukorbetegség fokozhatja a hypomagnesaemia kialakulásának kockázatát.
Nem állnak rendelkezésre a magnéziumhiányt egyértelműen bizonyító klinikai-kémiai paraméterek. Normálisnál alacsonyabb szérum magnéziumkoncentráció általában csak súlyos magnéziumhiányban alakul ki. Normális szérum magnéziumszint mellett sem zárható ki az enyhe vagy közepes magnéziumhiány jelenléte, mert a plazma és az intracelluláris magnéziumkoncentráció nem korrelál szükségszerűen.

A készítmény adható fokozott szükséglet (terhesség, szoptatás), csökkent bevitel (alkoholizmus, felszívódási zavarok), fokozott magnéziumvesztés (hányás, hasmenés), valamint magnéziumhiány okozta izomműködési zavar esetén.

E-vitamin

Az E-vitamin lipofil jellegű szabadgyök-fogó hatóanyag; alapvető biológiai funkciójának azt tekintik, hogy a sejtmembránban felhalmozódva a lipidperoxidáció gátlása révén védi a sejtmembrán telítetlen zsírsavait, ezáltal integritását. A sejten belül stabilizálja a lizoszómák és a mitokondriumok membránját is. Hasonlóképpen gátolja a lipoproteinek oxidációját, csökkentve ezáltal az oxidált, atherogen hatásúnak tartott lipoproteinek képződését.
E-vitaminhiányos állapot leginkább felszívódási zavarok (cysticus fibrosis, cholestatikus májbetegség és egyéb malabsorptiós szindrómák) következtében alakulhat ki.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Magnézium

Felszívódás
A táplálékkal bevitt magnézium kb. 30-40%-a szívódik fel. Egészséges önkénteseknél fordított arányosságot figyeltek meg a magnéziumbevitel és a felszívódó frakció között. Alacsony bevitel esetében a felszívódó frakció aránya 65%, magas bevitel esetében pedig 11% volt.
Eloszlás
A magnézium az emberi szervezetben kb. 21-28 g-os mennyiségben van jelen. Ennek kb. 53%-a a csontokban, 27%-a az izmokban, 19%-a a lágyszövetekben, 0,5%-a a vörösvértestekben és 0,3%-a a szérumban található. Az izmokban, lágyszövetekben és vörösvértestekben lévő magnéziumot intracellulárisnak tekintik. Normálisnál alacsonyabb szérum magnéziumkoncentráció általában csak súlyos magnéziumhiányban alakul ki. Normális szérum magnéziumszint mellett sem zárható ki az enyhe vagy közepes magnéziumhiány jelenléte, mert a plazma és az intracelluláris magnéziumkoncentráció nem korrelál szükségszerűen. Magnéziumhiány esetén csökken a magnézium renalis kiválasztása és mobilizálódik a csontok magnéziumkészletének egy része. A magnézium homeostasist alapvetően az intracellularis magnéziumszint szabályozza.

Elimináció
A magnézium elsődlegesen a vesén keresztül ürül. (A hypermagnesiaemia egyik fő kiváltó okát a veseelégtelenség jelenti.) Naponta kb. 2,4 g magnéziumot választ ki a vese, amelyből 120 mg (5%) ürül ki a vizelettel. A fennmaradó mennyiség kb. 20-30%-a a proximalis tubulusokban és kb. 60%-a a Henle-kacs felszálló ágában reabszorbeálódik.

E-vitamin

Felszívódás
A tokoferol-acetát az észterkötés elhidrolizálása után a vékonybél felső és középső harmadából, nem telíthető, passzív diffúzióval, 24 óra alatt mintegy 21-86%-ban szívódik fel. A felszívódás csak epe- és hasnyálmirigy-szekrétum jelenlétében megy végbe.

Eloszlás
A nyirokkeringésben és a vérben az E-vitamin a kilomikronokból plazma lipoproteinekhez kötődik, és minden szövetbe eljut. A szövetekben nem észterezett formában tárolódik. A máj felveszi az E-vitamint és LDL-hez kötve bocsátja a keringésbe.

Biotranszformáció
Az E-vitamin kismértékben metabolizálódik. Glükuronid-konjugátumot képez, és a vizeletben alfa-tokoferonsav, ill. alfa-tokoferonolakton metabolitját mutatták ki csekély mennyiségben. Ezek szintén konjugálódhatnak glükuronsavval.

Elimináció
Az E-vitamin legnagyobb részben (30-70%) a széklettel ürül. A vizelettel csak kevesebb, mint 1% távozik, főleg glükuronid formájában.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Karcinogenitásról, genotoxicitásról, mutagenitásról nincs terhelő adat. A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukcióra-, és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.
A nem-klinikai vizsgálatok során csak a maximális humán expozíciót jóval meghaladó expozíciónak voltak következményei, melyeknek a klinikai alkalmazás szempontjából csekély a jelentősége.

Környezeti kockázatbecslés (ERA)
A Magnevital lágy kapszula előírás szerinti használata nagy valószínűséggel nem jelent kockázatot a környezetre.




Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Kapszulák PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
Az alábbi kiszerelésben kerülnek forgalomba:
30 db (2 x 15 db), 60 db (4 x 15 db)

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások. A gyógyszerek megsemmisítésére vonatkozó általános szabályokat kell alkalmazni.

Megjegyzés: nincs keresztjelzés
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag gyűjtése a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

BIOEXTRA Zártkörűen Működő Részvénytársaság
1134 Budapest, Váci út 33.Magyarország

Tel.: 06-1383-8546
Fax: 06-1363-5112
E-mail: bioextra@bioextra.hu


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-4468/01 (30x)
OGYI-T-4468/02 (60x)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1995. május 26.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2015. május 18.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2016.08.07.
4




OGYÉI/36576/2016




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

A készítmény terhesség és szoptatás időszakában is alkalmazható orvosi felügyelet mellett.

Magnézium

A per os magnéziumpótlás terhesség, illetve szoptatás alatt a magzatra, illetve csecsemőre, valamint az anyai szervezetre gyakorolt káros hatásáról nincs adat.

E-vitamin

Patkányokon végzett reproduktív toxikológiai vizsgálatokban 2252 mg/ttkg, ill. a takarmány 2% (w/w)-ának megfelelő mennyiségű E-vitamin adagolása kapcsán sem figyeltek meg teratogenitást, ill. embriopathiát.
3,5% (w/w) E-vitamin-tartalmú, 8 hetes takarmányetetés mellett az élve született utódok számának csökkenését tapasztalták. E dózis (kb. 3500 mg/ttkg/nap) a humán dózistartományt sokszorosan meghaladta.
Mindemellett az E- vitamin maximális mennyisége terhességben nem haladhatja meg a napi 300 mg-ot (alfa-tokoferol-acetát esetében a napi 300 NE-t).