Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DOLARGAN OLD INJEKCIÓ 25X2ML (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sanofi-aventis Zrt.
Hatástani csoport:
N02AB Fenilpiperidin-származékok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-12707/02
Hatóanyagok:
Pethidinium chloratum
Hatáserősség:
#M#M (két üres keresztes), kábítószer (#M#M)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
KP Kábítószerként és pszichotrop (II) anyagként minősített gyógyszerek.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Adagolható 2 hónapos kortól
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Dopping listán szereplő
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőtteknek a fájdalom súlyossága és a beteg állapota szerint naponta intramuscularisan 1-3-szor
50-100 mg (1-3-szor 1-2 ml). Szükség esetén intravénásan is adható 25-50 mg, esetleg 100 mg (0,5-1-2 ml).

Kombinált alkalmazás: Az oldatos injekciót műtéti hypothermia elérésére ún. coctail lytique összetevőjeként klórpromazinnal és prometazinnal adható.

Speciális betegcsoportok

Gyermekek
Gyermekeknek 2 hónapos kortól 14 éves korig műtét esetén vagy egyéb súlyos fájdalom enyhítésére a Dolargan oldatos injekció egyszeri adagja 1 mg/ttkg subcutan, az ún. coctail lytique-ban 2 mg/ttkg, subcutan

Idős betegek
Idős betegeknek a legalacsonyabb kezdő dózist kell adni, és szükség szerint emelni kell (lásd 4.4 pont).

Súlyos máj- és vesekárosodás/legyengült betegek
Ugyancsak óvatosan, csökkentett dózisban adandó legyengült betegeknek, súlyos máj - vagy vesekárosodás (10-50 ml/perc GFR esetén az ajánlott adag 75%-a, 10 ml/perc GFR alatt az ajánlott adag 50%-a), mellékvesekéreg-elégtelenség, hypothyreosis, prostata hypertrophia esetén (lásd 4.4 pont).

Az alkalmazás módja

A Dolargan oldatos injekciót 10 ml 10%-os glükóz vagy izotóniás nátrium-klorid oldattal hígítva, lassan, 2-3 perc alatt kell beadni:
- felnőttek esetében izomba (intramuscularisan), ill. szükség esetén vénába (intravénásan),
- gyermekeknek 2 hónapos kortól 14 éves korig bőr alá (subcutan) adandó.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A petidin nem ajánlott krónikus fájdalmak kezelésére. Kizárólag közepes és nagy erősségű fájdalmak akut epizódjainak kezelésére alkalmazható (lásd 4.1 pont), hogy elkerüljük a fő metabolit, a norpetidin felhalmozódásával járó mellékhatásokat.

Fokozott óvatossággal, csökkentett dózisban alkalmazható az alábbi esetekben:
* csökkent légzésfunkció,
* hypotonia és hypovolaemia,
* supraventricularis tachycardia vagy pitvarfibrillatio - a petidin vagolyticus hatása révén jelentős kamrafrekvencia fokozódást idézhet elő,
* csökkent öntudati állapot,
* hypothyreosis - opioid analgetikumok csökkenthetik a hypothalamus thyrotropin termelését,
* mellékvesekéreg-elégtelenség - az opioid analgetikumok csökkenthetik a kortizol termelődését,
* prostata hypertrophia és húgycső elzáródás - növekszik a vizeletretenció kockázata (lásd 4.2 pont),
* legyengült betegeknél.

A petidin és aktív metabolitjának lehetséges akkumulációja miatt a petidin óvatossággal alkalmazható:
* veseelégtelenségben
* májelégtelenségben

A petidin óvatosan alkalmazandó idős betegeknél, csökkentett kezdő adag javasolt (lásd 4.2 pont). Ajánlott dózisok mellett idősebb betegeknél komoly vérnyomáscsökkenést eredményezhet az intravénás injekcióval való kezelés (lásd 4.8 pont).

Az intramuscularis petidin injekció többszöri (ismételt) alkalmazása után fibrotikus myopathia előfordulása figyelhető meg.

Gyakrabban és súlyosabb formában fordul elő légzésdepresszió intravénás injekciót követően (lásd 4.8 pont).

Központi idegrendszert serkentő hatások: parenteralis alkalmazást és nagy adagok beadását követően gyakrabban fordul elő tremor, akaratlan izommozgás (pl. izomrángás, myoclonus), görcsrohamok.

Convulsiók a kórtörténetben
Ismert, hogy az opioidok fokozzák a convulsiók kockázatát. Petidin esetében a kockázat még fokozottabb a fő metabolit, a norpetidin központi idegrendszert izgató hatása miatt. A központi idegrendszert érintő panaszok, úgymint: izomrezgés, önkéntelen izomrángás, convulsio, görcsös rángatózás gyakrabban jelentkeznek parenterális injekció és nagyobb dózis alkalmazása után (lásd 4.8 pont). Ezért epilepsziában szenvedő, vagy ismerten fokozott görcskészségű betegeknek petidin nem adható.

Központi idegrendszeri depresszánsok

Opioidok és benzodiazepinek együttes alkalmazásának kockázatai
Opioidok, ideértve a petidint is, és benzodiazepinek együttes alkalmazása szedációhoz, légzési elégtelenséghez, kómához és halálhoz vezethet. Ezen kockázatok miatt opioidok és benzodiazepinek együttes felírása olyan betegek számára van fenntartva, akiknél az alternatív kezelési lehetőségek nem megfelelőek.
Amennyiben petidin és benzodiazepinek együttes alkalmazásáról születik döntés, a gyógyszerek együttes felírásakor a legkisebb hatásos dózisokat kell adni és azokat a lehető legrövidebb ideig alkalmazni. A betegek szoros megfigyelése szükséges a légzési elégtelenség és szedáció tüneteinek tekintetében (lásd 4.5 pont).

Amennyiben a petidint egyéb központi idegrendszeri depresszánssal, mint pl. opioid analgetikumok, barbiturátok egyidejűleg alkalmazzák, megnövekszik a légzésdepresszió kialakulásának kockázata, amely halálos kimenetelű lehet (lásd 4.5 pont).

Szerotonin szindróma
A szerotonin szindróma kialakulásának kockázata miatt a petidin együttadása szerotonerg gyógyszerekkel nem javasolt (lásd 4.5 pont).

Dependencia és megvonási tünetek
Prolongált adagolás morfin-típusú dependencia kialakulásához vezethet. Tolerancia, mentális és fizikai függőség, megvonási tünetek és abúzus is előfordulhatnak. Ezért óvatosan alkalmazandó olyan betegnél, akinek a kórelőzményében krónikus alkoholizmus vagy gyógyszerfüggőség szerepel. A megvonási tünetek a következők lehetnek: ásítás, mydriasis, könnyezés, orrfolyás, izzadás, dehidráció, testtömeg-csökkenés, hyperthermia, hidegrázás, tachycardia, tachypnoe, megemelkedett vérnyomás, asthenia, szorongás, nyugtalanság, idegesség, álmatlanság, fejfájás, étvágytalanság, hányinger, hányás, hasi görcsök, izomrángások, izom- és ízületi fájdalmak. A megvonási tünetek elkerülése érdekében a kezelés végén az adagot fokozatosan kell lecsökkenteni.

Szülészetben fájdalomcsillapításra kizárólag az előny/kockázat alapos mérlegelésével alkalmazható. Az újszülöttnek, ha szükséges, a légzésdepresszió elkerülése érdekében naloxont kell adni.

Opioidok és alkohol együttes alkalmazásának kockázatai
Opioidok, ideértve a petidint is, alkohollal történő együttes alkalmazása szedációt, légzési elégtelenséget, kómát és halált okozhat.
Alkalmazásának és pszichomotoros teljesítményt befolyásoló hatásának időtartama alatt alkoholt fogyasztani tilos!


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A petidin alkalmazásának és pszichomotoros teljesítményt befolyásoló hatásának időtartama alatt gépjárművet vezetni, baleseti veszéllyel járó munkát végezni tilos!


4.9 Túladagolás

Tünetek:
A petidin súlyos túladagolásának tünetei a következők: légzésdepresszió, extrém somnolentia, amely stuporig, kómáig progrediálhat, petyhüdt izomzat, hűvös, nyirkos bőr, néha bradycardia és hypotonia. Súlyos esetben (kiváltképp intravénás alkalmazásnál) apnoe, a keringés összeomlása, szívmegállás, halál.

Kezelés:
Légutak biztosítása, asszisztált vagy kontrollált lélegeztetés, szupportív terápia alkalmazása szükséges. A légzésdepresszió csökkentésére naloxon adható, lehetőleg intravénásan. Az antagonista adását jelentős légzési vagy keringési depresszió hiányában mellőzni kell. Fizikai dependencia esetén az antagonista adása akut megvonási tünetegyüttest válthat ki.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Ellenjavallt kombinációk:
- MAO-gátlók (súlyos toxikus reakció). MAO-gátlókkal történő kezelést követő 14 napon belül alkalmazva izgatottsággal, hyperthermiával, hasmenéssel, tachycardiával, izzadással, remegéssel és zavart tudatállapottal járó szerotonin szindróma fordulhat elő. Egy másik, az opioid túladagoláshoz hasonló szindrómát (kóma, súlyos légzésdepresszió és hypotonia) is jelentettek. Ezek a reakciók végzetesek is lehetnek.
- alkohol és opioidok együttes alkalmazása additív központi idegrendszeri depresszáns hatásuk miatt fokozza a szedáció, légzési elégtelenség, kóma és halál kockázatát (lásd 4.4 pont).

Nem javasolt kombinációk:
- benzodiazepinek és opioidok együttadása additív központi idegrendszeri depresszáns hatásuk miatt fokozza a szedáció, légzési elégtelenség, kóma és halál kockázatát. Benzodiazepinek és opioidok együttadásakor korlátozni kell az alkalmazott dózisokat és a kezelés időtartamát (lásd 4.4 pont).
- szerotonerg gyógyszerek: szerotonin szindróma eseteit jelentették olyan betegek esetében, akik a petidin alkalmazásával egyidejűleg szerotonerg gyógyszereket szedtek, mint pl. szelektív szerotonin visszavétel-gátlók (pl. paroxetin, fluoxetin, citaloprám, eszcitaloprám. szertralin, fluvoxamin), szerotonin és noradrenalin visszavétel-gátlók (pl. duloxetin, venlafaxin). Mivel az orbáncfű (Hypericum perforatum) valószínűleg szintén szerotonin visszavétel gátló hatással rendelkezik, az interakció ebben az esetben sem zárható ki.

Óvatosságot igénylő kombinációk:
.- központi idegrendszeri depresszánsok, barbiturátok, triciklikus antidepresszánsok együttes alkalmazása additív hatásuk miatt fokozza a szedációt, vagy légzésdepresszió kialakulását eredményezheti
- fenotiazinok: fokozódhat a hypotonia kialakulásának kockázata
- ritonavir: a norpetidin metabolit szérumszintjét megnövelheti.
- cimetidin: a cimetidin csökkenti a petidin clearance-ét és a megoszlási térfogatát, valamint a norpetidin metabolit képződését; hasonlóképpen fokozhatja a petidin hatását az izoprenalin, levotiroxin, liotironin, neosztigmin, disztigmin.
- fenitoin: csökkenti a petidin hatását (a biohasznosulás és a felezési idő csökken).
- izoniazid: légzésdepresszió fokozódhat.
- klorotrianizennel (TACE), ösztrogénekkel, flufenazinnal együtt adva központi idegrendszeri depresszió, hypotonia alakulhat ki.
- lidokain és prilokain: a petidin szérumszintjét emeli.
- morfin agonisták-antagonisták: a petidin együttes alkalmazása morfin agonisták-antagonistákkal (buprenorfin, nalbufin, pentazocin), a kompetitív receptor kötődés eredményeként, a fájdalomcsillapító hatás csökkenését és megvonási tüneteket okozhat.

Más gyógyszerek felszívódását csökkentheti a gyomorkiürülés csökkentésével.

Fizikai és kémiai inkompatibilitásokra vonatkozóan lásd a 6.2 pontot.


6.2 Inkompatibilitások

Fizikai és kémiai inkompatibilitás áll fenn a következő hatóanyagokkal: aminofillin, amilbarbitál, fenitoin, heparin, meticillin, morfin-szulfát, nitrofurantoin, fenobarbitál, nátrium-bikarbonát, tiopentál.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A nemkívánatos hatásokat az alábbi előfordulási gyakoriságoknak megfelelően tüntettük fel:
nagyon gyakori: (? 1/10)
gyakori: (?1/100 - <1/10)
nem gyakori: (?1/1000 - <1/100)
ritka: (?1/10 000 - <1/1000)
nagyon ritka (<1/10 000)
nem ismert (a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg).

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert:
- allergiás reakciók - anafilaxia, anafilaxiás sokk
- hisztamin felszabadulása, amely alacsony vérnyomást és/vagy tachycardiát, izzadást, hőhullámokat, viszketést eredményezhet

Pszichiátriai kórképek
Nem ismert:
- zavartság
- izgatottság
- delírium
- átmeneti hallucináció
- dezorientáció
- hangulatváltozások (euphoria, dysphoria)

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert:
- szédülés
- fejfájás
- látászavarok
- tónusos-klónusos görcsrohamok, epilepsziás rohamok
- különösen magas dózisok esetén tremor

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem ismert:
- myocardialis infarctus (Kounis-szindrómával összefüggésben)
- tachycardia
- bradycardia
- palpitatio

Érbetegségek és tünetek
Nem ismert:
- hypotonia

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem ismert:
- légzésdepresszió

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert:
- szájszárazság
- hányinger
- hányás
- székrekedés

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nem ismert:
- az epeutak görcse

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem ismert:
- pruritus
- urticaria
- bőrkiütés (túlérzékenységi reakciók)

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nem ismert:
- vizeletretenció

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nem ismert:
- az alkalmazás helyén fellépő fájdalom

Intravénás injekció alkalmazása esetén:
- a beadás helyén, a vénák mentén csalánkiütés vagy kiütés
- gyakrabban és súlyosabb formában fordulhat elő légzésdepresszió

Intramuszkuláris injekció adása után:
- az izomszövet elhalása, idegsérülések

Alkalmanként gyengeségérzés, ájulás, amelyet profúz verejtékezés kísér, arckipirulás.

Megvonási tünetek: korábban jelentkeznek, de rövidebb időtartamúak, mint morfin megvonásnál.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Opioidok
ATC kód: N02AB02

Hatásmechanizmus
A petidin hatásában és alkalmazási területében a morfinhoz hasonló kábító fájdalomcsillapító, erős µ-receptor agonista. Ellentétben a morfinnal a köhögést és a hasmenést nem csillapítja. Helyi érzéstelenítő és atropinszerű hatással is bír, mely utóbbi elfedheti myoticus hatását. Fő metabolitja, a norpetidin is rendelkezik fájdalomcsillapító hatással, emellett jelentős központi idegrendszeri izgató hatása is van, jelentősen fokozza az epileptiform görcsrohamok kockázatát.
60-100 mg petidin fájdalomcsillapító hatása megegyezik kb. 10 mg morfinéval. Per os adva 15 perc után hat, hatástartama rövidebb, mint a morfiné, 2-4 óra.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás/Eloszlás
Parenteralisan adva biohasznosulása jobb, mint per os. Gyorsan szívódik fel a gastrointestinalis traktusból, biohasznosulása 58%. 19%-ban kötődik a plazmafehérjékhez.

Biotranszformáció
A májban petidinsavvá vagy norpetidinné történő demetilálódás után norpetidinsavvá hidrolizálódik, melyet glükuronsavas konjugáció követ.

Elimináció
Normál vagy alkalikus vizelet pH esetén a vizeletben elhanyagolható a változatlan forma mennyiségének kiválasztódása. A vizelet savanyodásával párhuzamosan nő a petidin és norpetidin excretio.

Felezési ideje 3,2±0,8 óra, májkárosodás esetén 7-11 óra is lehet. Átjut a placentán, megjelenik az anyatejben.
A norpetidin felezési ideje lényegesen hosszabb, mint a petidiné, különösen máj- vagy vesekárosodásban szenvedő betegeknél, ismételt adagolás során felhalmozódik, és így a convulsiók kockázata megnő.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nem állnak rendelkezésre karcinogenitással, mutagenitással, fertilitással kapcsolatos állatkísérletes biztonságossági adatok.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

5 db 2 ml oldattérfogatú, színtelen, 1-es típusú, piros törőponttal ellátott üvegampulla átlátszó, színtelen PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Kiszerelés: 5 x 2 ml, 25 x 2 ml.
Egy dobozban 1 db, ill. 5 db buborékcsomagolás.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: (két üres kereszt) jelzés: a gyógyszer kábítószernek minősül.
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).
Különleges rendelvényhez kötött, a külön jogszabály szerint kábítószerként és pszichotróp anyagként minősített gyógyszer (KP).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25oC-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

SANOFI-AVENTIS Zrt.,
1045 Budapest Tó u.1-5.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-12707/01 5 x 2 ml
OGYI-T-12707/02 25 x 2 ml


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1939. január 1.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. május 21.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2017. május 25.



4








OGYÉI/15183/2017




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Kevés adat áll rendelkezésre a készítmény terhes nőknél való alkalmazásával kapcsolatban. Mivel a placentán átjut, alkalmazása a terhesség során nem ajánlott, beleértve a szülést és vajúdást is.
A terhesség során csak a haszon/kockázat szigorú mérlegelése mellett, igen indokolt esetben adható. Szülészetben fájdalomcsillapításra kizárólag az előny/kockázat alapos mérlegelésével alkalmazható. Az újszülöttnek, ha szükséges, a légzésdepresszió elkerülése érdekében naloxont kell adni.

Szoptatás
A petidin kiválasztódik az anyatejbe, ezért szoptató anyáknak nem adható. Az újszülöttnél lehetségesen előforduló súlyos mellékhatások miatt dönteni kell a szoptatás vagy a petidin-kezelés felfüggesztése mellett, figyelembe véve a szoptatás előnyét a gyermekre, illetve a kezelés előnyét az anyára nézve.

Termékenység
A termékenységre vonatkozóan nem állnak rendelkezésre adatok.