Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

NEVANAC 1MG/ML SZUSZP SZEMCSEPP 1X5 ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Novartis Europharm Limited
Hatástani csoport:
S01BC Nem szteroid gyulladásgátló szerek
Törzskönyvi szám:
EU/1/07/433/001
Hatóanyagok:
NepafenacumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Asztmás megbetegedés esetén ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek, beleértve az időseket is
A fájdalom és gyulladás megelőzésére és kezelésére az adag naponta háromszor 1 csepp NEVANAC az érintett szem(ek) kötőhártyazsákjába a szürkehályogműtétet megelőző naptól kezdődően, a műtét napján folytatva, és a posztoperatív időszak első 2 hetében. A kezelőorvos utasításának függvényében a kezelés a posztoperatív időszak első 3 hetéig meghosszabbítható. A műtét előtt 30-120 perccel egy további csepp alkalmazandó.

A diabeteses betegeknél végzett szürkehályogműtéttel összefüggő posztoperatív macula oedema kockázatának csökkentésére az adag 1 csepp NEVANAC az érintett szem(ek) kötőhártyazsákjába naponta háromszor a szürkehályogműtétet megelőző naptól kezdődően, a műtét napján folytatva, és a posztoperatív időszak első legfeljebb 60 napjában, a kezelőorvos utasításának függvényében. A műtét előtt 30-120 perccel egy további csepp alkalmazandó.

Különleges betegcsoportok
Vese- vagy májkárosodásban szenvedő betegek
A NEVANAC alkalmazását májbetegségben vagy vesekárosodásban szenvedő betegek körében nem vizsgálták. A nepafenak elsősorban biotranszformációval ürül, a szisztémás expozíció a topicalis szemészeti alkalmazást követően nagyon alacsony. Ezeknél a betegeknél a dózismódosítás nem indokolt.

Gyermekek és serdülők A NEVANAC biztonságosságát és hatásosságát gyermekek és serdülők esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok. Alkalmazása ezeknél a betegeknél további adatok rendelkezésre állásáig nem javasolt.

Idősek
A biztonságosság és hatásosság tekintetében összességében nem figyeltek meg különbséget az idős és a fiatalabb betegek között.

Az alkalmazás módja

Szemészeti alkalmazásra.

A betegeket tájékoztatni kell, hogy a tartályt használat előtt jól fel kell rázni. Ha a kupak eltávolítása után a biztonsági gyűrű meglazul, azt a készítmény alkalmazása előtt el kell távolítani.

Egynél több topicalis szemészeti gyógyszer alkalmazása esetén a gyógyszerek alkalmazása között legalább 5 perc szünetet kell tartani. A szemkenőcsöket utolsóként kell alkalmazni.

A cseppentőhegy és a szuszpenzió kontaminációjának elkerülése érdekében vigyázni kell arra, hogy a tartály cseppentőjének a hegye ne érjen hozzá a szemhéjakhoz, a környező területekhez vagy egyéb felszínekhez. A betegeket tájékoztatni kell, hogy használaton kívül a tartályt szorosan zárva kell tartani.

Egy adag kimaradásakor a lehető leghamarabb egy cseppet kell alkalmazni, mielőtt visszatérne a megszokott adagolási sémához. Ne alkalmazzon kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A készítmény nem injektálható. A betegeket tájékoztatni kell, hogy ne nyeljék le a NEVANAC-ot.

Figyelmeztesse a beteget, hogy a NEVANAC-kal történő kezelés alatt kerülje a napfényt.

Szemészeti hatások

A topicalis, nem-szteroid gyulladásgátlók használata szaruhártya-gyulladást okozhat. Néhány arra hajlamos betegnél a topicalis, nem-szteroid gyulladásgátlók folyamatos alkalmazása epithelium-károsodást, szaruhártya elvékonyodást, cornea erosiót, szaruhártya fekélyt vagy a szaruhártya perforációját okozhatja (lásd 4.8 pont). Ezek az események a látást is veszélyeztethetik. Azoknál a betegeknél, akiknél bizonyítottan károsodott a szaruhártya epithelium, azonnal abba kell hagyni a NEVANAC használatát, és szorosan ellenőrizni kell náluk a szaruhártya egészségi állapotát.

A topicalis nem-szteroid gyulladásgátlók lassíthatják, vagy késleltethetik a gyógyulást. A topicalis kortikoszteroidok szintén közismerten lassítják, vagy késleltetik a gyógyulást. Topicalis nem-szteroid és topicalis szteroid gyulladásgátlók együttes alkalmazása tovább növelheti a gyógyulási zavarok kialakulásának lehetőségét. Ezért körültekintően kell eljárni, ha a NEVANAC-ot kortikoszteroidokkal alkalmazzák egyidejűleg, különösen azoknál a betegeknél, akiknél magas a corneát érintő és az alább ismertetett, mellékhatások kockázata.

A topicalis, nem-szteroid gyulladásgátlókkal a forgalmazást követően szerzett tapasztalatok arra utalnak, a komplikált szemészeti műtéteken, szaruhártya denerváción átesett, valamint a szaruhártya epithelium defektusaiban, diabetes mellitusban, szemfelszíni betegségekben (pl.: száraz szem szindrómában), rheumatoid arthitisben szenvedő betegek, vagy akiknél rövid időn belül ismételt szemműtéteket végeztek, fokozottan veszélyeztetettek a szaruhártyát érintő mellékhatások kialakulására, melyek a látást is veszélyeztethetik. A topicalis nem-szteroid gyulladásgátlók ezen betegeknél óvatossággal alkalmazandók. A topicalis nem-szteroid gyulladásgátlók hosszabb ideig történő alkalmazása megnövelheti a szaruhártyát érintő mellékhatások előfordulásának és súlyosságának kockázatát.

Feljegyzések szerint a szemészeti nem-szteroid gyulladásgátlók a szemműtéttel együtt a szemszövetek fokozott vérzését (beleértve hyphaemiát) okozhatják. Közismerten vérzésre hajlamos, vagy a vérzési időt megnyújtható egyéb gyógyszereket kapó betegnél a NEVANAC óvatossággal alkalmazandó.

A gyulladáscsökkentő gyógyszerek topicalis alkalmazása elfedheti az akut szemészeti fertőzéseket. A nem-szteroid gyulladásgátlók nem rendelkeznek semmilyen antimikróbás tulajdonsággal. Szemészeti fertőzés esetén fertőzésellenes készítményekkel történő alkalmazásuk elővigyázatosságot igényel.

Kontaktlencse

A kontaktlencse viselése a szürkehályogműtétet követően a posztoperatív időszakban nem ajánlott.
Ezért javasolni kell a betegeknek, hogy ne viseljen kontaktlencsét, kivéve akkor, ha erre kezelőorvosa egyértelműen utasította.

Benzalkónium-klorid

A NEVANAC benzalkónium-kloridot tartalmaz, amely szemirritációt okozhat, illetve ismerten elszínezheti a lágy kontaktlencsét. Ha a kezelés során szükség van a kontaktlencse használatára, javasolni kell a betegnek, hogy alkalmazás előtt vegye ki kontaktlencséit, és várjon legalább15 percet a visszahelyezés előtt.

A benzalkónium-klorid bizonyítottan kerathopathia punctatát és/vagy toxikus ulceratív keratopathiát okoz. Mivel a NEVANAC benzalkónium-kloridot tartalmaz, gyakori vagy tartós használatakor szigorú ellenőrzés szükséges.

Kereszt-szenzitivitás

A nepafenak, valamint az acetilszalicilsav, a fenilecetsav derivátumok és egyéb nem-szteroid gyulladásgátlók között kereszt-szenzitivitás állhat fenn.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A NEVANAC nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

Az átmeneti homályos látás, ill. egyéb látási problémák befolyásolhatják a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességet. Amennyiben becseppentéskor homályos látás jelentkezik, a betegnek meg kell várnia, míg az elmúlik, mielőtt gépjárművet vezetne vagy gépeket kezelne.


4.9 Túladagolás

A toxikus hatások kialakulása sem szemészeti alkalmazás során, sem véletlenszerű lenyelés esetén nem valószínű.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

In vitro vizsgálatok szerint egyéb gyógyszerekkel történő interakciók és fehérje kötődéses interakciók valószínűsége nagyon alacsony (lásd 5.2 pont).

Prosztaglandin analógok

A prosztaglandin analógok és a NEVANAC egyidejű alkalmazásával kapcsolatban nagyon korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre. Hatásmechanizmusukat figyelembe véve ezen gyógyszerek egyidejű alkalmazása nem ajánlott.

Topicalis nem-szteroid gyulladáscsökkentők és topicalis szteroidok egyidejű alkalmazása megnövelheti a gyógyulási problémák előfordulásának az esélyét. A NEVANAC és a vérzési időt megnyújtó gyógyszerek egyidejű alkalmazása megnövelheti a vérzés kockázatát (lásd 4.4 pont).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

Több mint 2314, NEVANAC 1 mg/ml-ot kapott beteg bevonásával végzett klinikai vizsgálatokban a leggyakoribb mellékhatás a keratitis punctata, az idegentest érzése és a szemhéj szélén kialakult beszáradt váladék volt, amelyek a betegek 0,4-0,2%-ánál fordultak elő.

A mellékhatások táblázatos felsorolása

A következő mellékhatásokat osztályozták az alábbi besorolás szerint: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 -<1/10), nem gyakori (?1/1000 -<1/100), ritka (?1/10 000 -<1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), vagy nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg). Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

Szervrendszer
Mellékhatások
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: túlérzékenység
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: szédülés, fejfájás
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem gyakori: keratitis, keratitis punctata, a cornea epithelium defektusa, idegentest érzése, beszáradt váladék a szemhéj szélén

Ritka: iritis, choroidealis effusio, cornealis depositumok, szemfájdalom, ocularis discomfort, szemszárazság, blepharitis, szemirritáció, szemviszketés, szemváladékozás, allergiás conjunctivitis, fokozott könnyezés,
conjunctiva hyperaemia

Nem ismert: cornea perforatio, gyógyulási zavar (cornea), cornea homály, cornea heg, csökkent látásélesség, szemduzzanat, ulcerativ keratitis, a cornea elvékonyodása, homályos látás
Érbetegségek és tünetek
Nem ismert: emelkedett vérnyomás
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: hányás
Nem ismert: hányinger
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Ritka: cutis laxa (dermatochalasia), allergiás dermatitis

Diabeteses betegek
A 209 beteggel végzett két klinikai vizsgálatban a cukorbetegek 60 napig vagy még tovább részesült NEVANAC kezelésben a szürkehályogműtétet követő macula oedema megelőzése céljából. A leggyakrabban jelentett mellékhatás a keratitis punctata volt, amely a betegek 3%-ánál fordult elő, így a gyakori gyakorisági kategóriába került. A többi jelentett mellékhatás a cornea epithelium defektusa és az allergiás dermatitis volt, amelyek sorrendben a betegek 1% és 0,5%-ánál jelentkezett. Mindkét mellékhatás a nem gyakori gyakorisági kategóriában szerepel.

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása

A diabeteses betegeknél a szürkehályogműtéttel összefüggő posztoperatív macula oedema megelőzésére hosszabb ideig alkalmazott NEVANAC-kal kapcsolatban csak korlátozott számú adat áll rendelkezésre. A diabeteses betegeknél nagyobb gyakorisággal fordulhatnak elő szemproblémák, mint a normál populáció esetében (lásd: 4.4 pont).

Azoknál a betegeknél, akiknél bizonyítottan károsodott a szaruhártya epithelium, ideértve a cornea perforatiót is, azonnal abba kell hagyni a NEVANAC használatát, és szorosan ellenőrizni kell náluk a szaruhártya állapotát (lásd 4.4 pont).

A forgalomba hozatalt követően a NEVANAC-kal kapcsolatban szerzett tapasztalatok szerint előfordultak cornealis epithelium defectussal/betegséggel kapcsolatos esetek. Az esetek súlyossága a cornea epithelium epithelialis integritására gyakorolt nem súlyos hatásoktól a súlyosabb eseményekig terjed, ahol a tiszta látás visszaállításához sebészeti beavatkozásra és/vagy orvosi kezelésre volt szükség.

A topicalis, nem-szteroid gyulladásgátlókkal a forgalomba hozatalt követően szerzett tapasztalatok arra utalnak, a komplikált szemészeti műtéteken, szaruhártya denerváción átesett, valamint a szaruhártya epithelium defektusaiban, diabetes mellitusban, szemfelszíni betegségekben (pl.: száraz szem szindrómában), rheumatoid arthitisben szenvedő betegek, vagy akiknél rövid időn belül ismételt szemműtéteket végeztek, fokozottan veszélyeztetettek a szaruhártyát érintő mellékhatások kialakulására, melyek a látást is veszélyeztethetik. Amennyiben a nepafenakot diabeteses, a macula oedema megelőzésére szolgáló posztoperatív szürkehályogműtéten átesett betegnek írják fel, úgy minden egyéb kockázati tényező felmerülése esetén újból fel kell mérni a várható előnyöket/kockázatokat.

Gyermekek és serdülők

A NEVANAC biztonságosságát és hatásosságát gyermekek és serdülők esetében nem igazolták.

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: szemészeti készítmények, gyulladásgátló szerek, nem-szteroid gyulladásgátló szerek, ATC kód: S01BC10

Hatásmechanizmus

A nepafenak egy nem-szteroid gyulladásgátló és fájdalomcsillapító hatású prodrug. Topicalis szemészeti adagolást követően a nepafenak átjut a szaruhártyán, majd a szemszövetek hidroláz enzimei hatására amfenakká, egy nem-szteroid gyulladásgátló hatású gyógyszerré alakul. Az amfenak gátolja a prosztaglandin H szintáz (ciklooxigenáz), a prosztaglandin termelődéséhez szükséges enzim hatását.

Másodlagos farmakológia

Nyulakban kimutatták, hogy a nepafenak gátolja a vér-retina gát felbomlását, a PGE2 szintézis gátlásával egyidejűleg. Ex vivo kimutatták, hogy a nepafenak egyszeri topicalis szemészeti adagja gátolta a prosztaglandin szintézisét a szivárványhártyában/sugártestben (85%-95%) és a retinában/érhártyában (55%) legfeljebb 6, illetve 4 órán keresztül.

Farmakodinámiás hatások

A hidrolitikus átalakulás nagy része a szivárványhártyát/sugártestet és a szaruhártyát követve a retinában/érhártyában megy végbe, a vaszkularizált szövet mértékének megfelelően.

A klinikai vizsgálatokból származó eredmények alapján a NEVANAC szemcseppnek nincs jelentős hatása a szembelnyomásra.

Klinikai hatásosság és biztonságosság

A szürkehályogműtéttel összefüggő posztoperatív fájdalom és gyulladás megelőzése és kezelése Három pivotális vizsgálatot végeztek a NEVANAC hatásosságának és biztonságosságának megállapítására, amely során a gyógyszert naponta háromszor alkalmazták, és hasonlították a placebóhoz és/vagy ketorolak trometamolhoz, a posztoperatív fájdalom és gyulladás megelőzésére és kezelésére, szürkehályogműtéten átesett betegek esetében. Ezekben a vizsgálatokban a vizsgálati gyógyszert a műtétet megelőző napon kezdték alkalmazni, majd folytatták a műtét napján, és a posztoperatív időszak 2-4 hetében. Ezen felül szinte mindegyik beteg profilaktikus antibiotikum-kezelésben is részesült, az egyes klinikai vizsgálóhelyek klinikai gyakorlatának megfelelően.

Két kettős vak, randomizált, placebo-kontrollos vizsgálatban a NEVANAC-kal kezelt betegeknél lényegesen kisebb mértékű gyulladás alakult ki (sejtek és fényfoltok a csarnokban) a korai posztoperatív időszakban a kezelés végéig, a placebóval kezelt betegekhez képest.

Egy kettős vak, randomizált, placebo- és aktív kontrollos vizsgálatban a NEVANAC-kal kezelt betegeknél lényegesen kisebb mértékű gyulladás alakult ki, a placebóval kezelt betegekhez képest. Ezen felül a NEVANAC nem bizonyult rosszabbnak az 5 mg/ml koncentrációjú ketorolakhoz képest a gyulladás és szemfájdalom csökkentés tekintetében, valamint kismértékben kellemesebbnek bizonyult a becseppentést követően.

A NEVANAC-kal kezelt csoportban a betegek lényegesen magasabb százalékánál számoltak be a szemfájdalom hiányáról a szürkehályogműtétet követően, mint a placebo-csoport betegeinél.

A cukorbetegekkel végzett szürkehályogműtéttel összefüggő posztoperatív macularis oedema kockázatának csökkentése
Négy vizsgálatot végeztek a NEVANAC biztonságosságának és hatásosságának értékelésére a szürkehályogműtéttel összefüggő posztoperatív macula oedema megelőzésével kapcsolatban (kettőt diabeteses betegekkel, és kettőt nem diabeteses betegekkel). Ezekben a vizsgálatokban a vizsgálati gyógyszert a műtétet megelőző napon kezdték alkalmazni, majd folytatták a műtét napján, és a posztoperatív időszak legfeljebb 90. napjáig.

Egy kettős vak, randomizált, placebo-kontrollos, diabeteses retinopátiában szenvedő betegekkel elvégzett vizsgálatban a placebóval kezelt betegeknél lényegesen nagyobb számban jelentkezett macula oedema (16,7%), mint a NEVANAC-kal kezelt betegeknél (3,2%). A placebóval kezelt betegeknél több mint 5-betűnyi csökkenés következett be a legjobban korrigált látásélességben a 7. napon és a 90. napon végzett kontrollvizsgálatok között (11,5%), mint a nepafenakkal kezelt betegeknél (5,6%). A NEVANAC-kezelésben részesült pácensek nagyobb számban értek el 15 betűnyi javulást a legjobban korrigált látásélességben, mint a placebóval kezelt betegek, az arány sorrendben 56,8% és 41,9% volt, p = 0,019.

Gyermekek és serdülők

Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek és serdülők esetén minden korosztálynál eltekint a NEVANAC vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségétől a szürkehályogműtéttel összefüggő posztoperatív fájdalom és gyulladás megelőzése és kezelése és a posztoperatív macula oedema megelőzése esetén (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás

A NEVANAC szemcsepp naponta háromszor mindkét szembe történő topicalis adagolását követően a nepafenak és az amfenak alacsony, de mérhető plazmakoncentrációját figyelték meg a vizsgálati alanyok nagy részénél, az adagolást követő 2, illetve 3 óra elteltével. Az átlagos, egyensúlyi állapothoz tartozó maximális plazmakoncentráció a nepafenak és az amfenak esetében 0,310 ± 0,104 ng/ml, illetve 0,422 ± 0,121 ng/ml volt, szemészeti alkalmazást követően.

Eloszlás

Az amfenak nagy affinitással kötődik a szérum albumin fehérjékhez. In vitro a patkány albuminhoz, a humán albuminhoz és a humán szérumhoz való százalékos kötődése sorrendben 98,4%, 95,4% illetve 99,1% volt.

Patkányokon végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a 14C-nepafenak egyszeri és ismételt szájon át történő adagolását követően a radioaktívan jelölt hatóanyaggal összefüggő anyagok nagymértékben eloszlanak a testben.

Állatokon végzett vizsgálatok bizonyították, hogy a topicalisan alkalmazott nepafenak lokálisan eloszlik a szem elülső részétől a szem hátsó szegmenséig (retináig és a choroidig).

Biotranszformáció

A nepafenak az intraokuláris hidroláz enzimek által végzett, viszonylag gyors bioaktiváció során amfenakká alakul. Következésképpen az amfenak nagymértékű metabolizmuson megy keresztül, és még polárisabb metabolitokká alakul át, többek között az aromás gyűrű hidroxilációja következik be, amely glükuronid-konjugátum képződéséhez vezet. A ß-glükuronidáz hidrolízist megelőzően, illetve azt követően elvégzett radiokromatográfiás vizsgálatok azt mutatták, hogy az összes metabolit glükuronid-konjugátum formájában volt jelen, az amfenak kivételével. Az amfenak volt a leggyakoribb metabolit a plazmában, amely a plazma teljes radioaktivitásának kb. 13%-át képviselte. A plazmában második leggyakoribb metabolitként az 5-hidroxi-nepafenakot azonosították, amely maximális plazmakoncentrációnál a teljes radioaktivitás kb. 9%-át képviselte.

Más gyógyszerekkel történő interakciók: in vitro 3000 ng/ml koncentrációig sem a nepafenak, sem az amfenak nem gátolja egyik fontosabb humán P450 citokróm enzimek (CYP1A2, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 és 3A4) metabolikus aktivitását sem. Így az egyidejűleg alkalmazott gyógyszerek CYP-mediálta metabolizmusát is magában foglaló interakciók nem valószínűek. A fehérjekötődés által mediált interakciók kialakulása szintén nem valószínű.

Elimináció

Egészséges önkénteseknek 14C-nepafenak szájon át történő adását követően, a vizelettel való kiválasztás bizonyult a radioaktív kiürülések fő útjának, amely az adag körülbelüli 85%-áért volt felelős, míg széklettel történő kiürülés az adag kb. 6%-át képviselte. A nepafenak és az amfenak nem volt mennyiségileg kimutatható a vizeletben.

Huszonöt, szürkehályogműtéten átesett betegnél egyszeri adag NEVANAC adását követően 15, 30, 45 és 60 perc elteltével megmérték a csarnokvíz koncentrációkat. A maximális átlagos csarnokvíz koncentrációt az 1 órás vizsgálati időnél figyelték meg (nepafenak 177 ng/ml, amfenak 44,8 ng/ml). Ezek az eredmények gyors corneán keresztüli penetrációt mutatnak.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási és genotoxicitási
- vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.

A nepafenakot hosszan tartó karcinogenitási vizsgálatokban nem vizsgálták.

A nepafenakkal patkányokon végzett reprodukciós vizsgálatokban, anyai toxicitást okozó >10 mg/ttkg adagokat dystociával, fokozott posztimplantációs vetéléssel, csökkent magzati súllyal és növekedéssel, valamint csökkent magzati túléléssel hozták összefüggésbe. Vemhes nyulakban a 30 mg/ttkg-os anyai dózis, amely nőstényekben csekély mértékű toxicitást okozott, a kölyköknél kialakuló fejlődési rendellenességek statisztikailag szignifikáns incidencia-növekedését mutatta.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

5 ml szuszpenziót tartalmazó, 5 ml-es, kerek, kis sűrűségű polietilénből készült tartály, cseppentő feltéttel és fehér, polipropilén csavaros kupakkal.

A doboz 1 tartályt tartalmaz.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.
A gyógyszer első felbontás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év

Az első felbontás után 4 héttel ki kell dobni.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Novartis Europharm Limited
Vista Building
Elm Park, Merrion Road
Dublin 4
Írország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

EU/1/07/433/001


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2007. december 11.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2012. szeptember 24.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA


A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.
1. A GYÓGYSZER NEVE

NEVANAC 3 mg/ml szuszpenziós szemcsepp


2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

A szuszpenzió 3 mg nepafenakot tartalmaz milliliterenként.

Ismert hatású segédanyag

A szuszpenzió 0,05 mg benzalkónium-kloridot tartalmaz milliliterenként.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.


3. GYÓGYSZERFORMA

Szuszpenziós szemcsepp

A világossárgától a sötét narancssárgáig terjedő színű, egynemű szuszpenzió, pH 6,8 (megközelítőleg).


4. KLINIKAI JELLEMZŐK

4.1 Terápiás javallatok

A NEVANAC 3 mg/ml szuszpenziós szemcsepp felnőtteknél javallott:

- a szürkehályogműtéttel összefüggő posztoperatív fájdalom és gyulladás megelőzésére és kezelésére;
- a diabeteses betegeknél végzett szürkehályogműtéttel összefüggő posztoperatív macula oedema kockázatának a csökkentésére (lásd 5.1 pont).

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek, beleértve az időseket is
A fájdalom és gyulladás megelőzésére és kezelésére az adag naponta egyszer 1 csepp NEVANAC az érintett szem(ek) kötőhártyazsákjába a szürkehályogműtétet megelőző naptól kezdődően, majd a műtét napján folytatva, és a posztoperatív időszak első 2 hetében. A kezelőorvos utasításának függvényében a kezelés a posztoperatív időszak első 3 hetéig meghosszabbítható. A műtét előtt 30-120 perccel egy további csepp alkalmazandó.

Klinikai vizsgálatokban a betegeket 21 napig bezárólag kezelték a NEVANAC 3 mg/ml szuszpenziós szemcseppel (lásd 5.1 pont).

A diabeteses betegeknél végzett szürkehályogműtéttel összefüggő posztoperatív macula oedema kockázatának csökkentésére az adag 1 csepp NEVANAC az érintett szem(ek) kötőhártyazsákjába a naponta egyszer szürkehályogműtétet megelőző naptól kezdődően, majd a műtét napján folytatva, és a posztoperatív időszak első legfeljebb 60. napjában, a kezelőorvos utasításának függvényében. A műtét előtt 30-120 perccel további egy csepp alkalmazandó.

A naponta egyszer alkalmazott NEVANAC 3 mg/ml szuszpenziós szemcsepp ugyanazt a teljes napi nepafenak dózist biztosítja, mint a naponta háromszor alkalmazott NEVANAC 1 mg/ml szuszpenziós szemcsepp.

Különleges betegcsoportok
Vese- és májkárosodásban szenvedő betegek
A NEVANAC alkalmazását májbetegségben vagy vesekárosodásban szenvedő betegek körében nem vizsgálták. A nepafenak elsősorban biotranszformációval ürül, a szisztémás expozíció a topicalis szemészeti alkalmazást követően nagyon alacsony. Ezen betegeknél semmilyen dózismódosítás nem indokolt.

Gyermekek és serdülők
A NEVANAC biztonságosságát és hatásosságát gyermekek és serdülők esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok. Alkalmazása ezeknél a betegeknél további adatok rendelkezésre állásáig nem javasolt.

Idősek
A biztonságosság és hatásosság tekintetében összességében nem figyeltek meg különbséget az idős és a fiatalabb betegek között.

Az alkalmazás módja

Szemészeti alkalmazásra.

A beteget tájékoztatni kell, hogy a tartályt használat előtt jól fel kell rázni. Ha biztonsági gyűrűt tartalmaz a csomagolás, és ha az a kupak eltávolítása után meglazult, akkor azt a készítmény alkalmazása előtt el kell távolítani.

Egynél több topicalis szemészeti gyógyszer alkalmazása esetén a gyógyszerek alkalmazása között legalább 5 perc szünetet kell tartani. A szemkenőcsöket utolsóként kell alkalmazni.

A cseppentőhegy és a szuszpenzió kontaminációjának elkerülése érdekében vigyázni kell arra, hogy a tartály cseppentőjének a hegye ne érjen hozzá a szemhéjakhoz, a környező területekhez vagy egyéb felszínekhez. A betegeket tájékozatni kell, hogy használaton kívül a tartályt szorosan zárva kell tartani.

Egy adag kimaradásakor a lehető leghamarabb egy cseppet kell alkalmazni, mielőtt visszatérne a megszokott adagolási sémához. Ne alkalmazzon kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására.

4.3 Ellenjavallatok

A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.

Egyéb nem-szteroid gyulladásgátló gyógyszerrel szembeni túlérzékenység.

Azon betegek, akiknél az acetilszalicilsav vagy egyéb nem-szteroid gyulladásgátlók asztmás rohamot, csalánkiütést vagy akut rhinitist váltanak ki.

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Ez a gyógyszer nem injektálható. Figyelmeztesse a beteget, hogy ne nyelje le a NEVANAC-ot.

Figyelmeztesse a beteget, hogy a NEVANAC-kal történő kezelés alatt kerülje a napfényt.

Szemészeti hatások

A topicalis, nem-szteroid gyulladásgátlók használata szaruhártya-gyulladást okozhat. Néhány arra hajlamos betegnél a topicalis, nem-szteroid gyulladásgátlók folyamatos alkalmazása epithelium-károsodást, szaruhártya elvékonyodást, cornea erosiót, szaruhártya fekélyt vagy a szaruhártya perforációját okozhatja (lásd 4.8 pont). Ezek az események a látást is veszélyeztethetik. Azoknál a betegeknél, akiknél bizonyítottan károsodott a szaruhártya epithelium, azonnal abba kell hagyni a NEVANAC használatát, és szorosan ellenőrizni kell náluk a szaruhártya egészségi állapotát.

A topicalis nem-szteroid gyulladásgátlók lassíthatják, vagy késleltethetik a gyógyulást. A topicalis kortikoszteroidok szintén közismerten lassítják, vagy késleltetik a gyógyulást. Topicalis nem-szteroid és topicalis szteroid gyulladásgátlók együttes alkalmazása tovább növelheti a gyógyulási zavarok kialakulásának lehetőségét. Így óvatossággal javasolt eljárni, ha a NEVANAC-ot kortikoszteroidokkal együtt alkalmazzák, különösen azoknál a betegeknél, akiknél fennáll az alábbi, a szaruhártyát érintő mellékhatások kockázata.

A topicalis, nem-szteroid gyulladásgátlókkal a forgalmazást követően szerzett tapasztalatok arra utalnak, a komplikált szemészeti műtéteken, szaruhártya denerváción átesett, valamint a szaruhártya epithelium defektusaiban, diabetes mellitusban, szemfelszíni betegségekben (pl.: száraz szem szindrómában), rheumatoid arthitisben szenvedő betegek, vagy akiknél rövid időn belül ismételt szemműtéteket végeztek, fokozottan veszélyeztetettek a szaruhártyát érintő mellékhatások kialakulására, melyek a látást is veszélyeztethetik. A topicalis nem-szteroid gyulladásgátlók ezen betegeknél óvatossággal alkalmazandók. A topicalis nem-szteroid gyulladásgátlók hosszabb ideig történő alkalmazása megnövelheti a szaruhártyát érintő mellékhatások előfordulásának és súlyosságának kockázatát.

Feljegyzések szerint a szemészeti nem-szteroid gyulladásgátlók a szemműtéttel együtt a szemszövetek fokozott vérzését (beleértve hyphaemiát) okozhatják. Ismerten vérzésre hajlamos, vagy a vérzési időt megnyújtható egyéb gyógyszereket kapó betegnél a NEVANAC óvatossággal alkalmazandó.

A gyulladáscsökkentő gyógyszerek topicalis alkalmazása elfedheti az akut szemfertőzést. A nem-szteroid gyulladáscsökkentők nem rendelkeznek semmilyen antimikrobiális tulajdonsággal. Szemfertőzés esetén fertőzésellenes gyógyszerekkel történő alkalmazásukkor óvatossággal kell eljárni.

Kontaktlencse

A kontaktlencse viselése szürkehályogműtétet követően, a posztoperatív időszakban nem ajánlott. Ezért fel kell hívni a betegek a figyelmét, hogy ne hordják kontaktlencséiket, csak abban az esetben, ha azt kezelőorvosuk egyértelműen javasolja.

Benzalkónium-klorid

A NEVANAC benzalkónium-kloridot tartalmaz, amely szemirritációt okozhat, illetve ismerten elszínezi a lágy kontaktlencsét. Amennyiben a kezelés során kontaktlencse alkalmazására van szükség, fel kell hívni a beteg figyelmét, hogy az alkalmazást megelőzően el kell távolítania a kontaktlencséket, és legalább 15 percet kell várnia a visszahelyezésig.

A benzalkónium-klorid bizonyítottan kerathopathia punctatát és/vagy toxikus ulceratív keratopathiát okoz. Mivel a NEVANAC benzalkónium-kloridot tartalmaz, gyakori vagy tartós használatakor szigorú ellenőrzés szükséges.

Kereszt-szenzitivitás

A nepafenak, valamint az acetilszalicilsav, a fenilecetsav derivátumok és egyéb nem-szteroid gyulladásgátlók között kereszt-szenzitivitás állhat fenn.

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

In vitro vizsgálatok szerint egyéb gyógyszerekkel történő interakciók és fehérje kötődéses interakciók valószínűsége nagyon alacsony (lásd 5.2 pont).

Prosztaglandin analógok

A prosztaglandin analógok és a NEVANAC egyidejű alkalmazásával kapcsolatban korlátozott mértékben állnak rendelkezésre adatok. Hatásmechanizmusukat figyelembe véve ezen gyógyszerek egyidejű alkalmazása nem ajánlott.

Topicalis nem-szteroid gyulladáscsökkentők és topicalis szteroidok egyidejű alkalmazása megnövelheti a gyógyulási problémák előfordulásának esélyét. A NEVANAC és a vérzési időt megnyújtó gyógyszerek egyidejű alkalmazása megnövelheti a vérzés kockázatát (lásd 4.4 pont).

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Fogamzóképes nők

A NEVANAC fogamzásgátlást nem alkalmazó, fogamzóképes nők esetében nem alkalmazható.

Terhesség

A nepafenak terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében nem áll rendelkezésre információ. Az állatkísérletek során reprodukciós toxicitást igazoltak (lásd 5.3 pont). A potenciális humán kockázat nem ismert. Mivel nem terhes nőknél a NEVANAC-kal történt kezelést követően a szisztémás expozíció elhanyagolható, terhesség alatt a kockázat alacsonynak tekinthető. Mindazonáltal, mivel a prosztaglandin-szintézis gátlása negatív hatással lehet a terhességre és/vagy embrionális/magzati fejlődésre és/vagy szülésre és/vagy a szülés utáni fejlődésre, a NEVANAC alkalmazása nem javasolt terhesség alatt.

Szoptatás

Nem ismert, hogy a nepafenak kiválasztódik-e a humán anyatejbe. Állatokon végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy nepafenak kiválasztódik a patkány anyatejébe. Mindamellett nem várható, hogy a szoptatott csecsemőnél bármilyen hatás kialakulna, mivel szoptatós anyák szisztémás expozíciója a nepafenak esetében elhanyagolható. A NEVANAC szoptatás alatt alkalmazható.

Termékenység

A NEVANAC emberi termékenységre gyakorolt hatására vonatkozóan nem állnak rendelkezésre adatok.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A NEVANAC nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

Átmeneti homályos látás, ill. egyéb látási problémák befolyásolhatják a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességet. Amennyiben becseppentéskor homályos látás jelentkezik, a betegnek meg kell várnia, míg az elmúlik, mielőtt gépjárművet vezetne vagy gépeket kezelne.

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

Több, mint 1900, NEVANAC 3 mg/ml szuszpenziós szemcseppet kapott beteg bevonásával végzett klinikai vizsgálatokban a leggyakrabban jelentett mellékhatás a punctata keratitis, keratitis, idegentest- érzése a szemben és a szemfájdalom volt, amelyek a betegek 0,4% és 0,1%-ánál fordultak elő.

Diabeteses betegek
594 beteg részvételével végzett két klinikai vizsgálatban diabeteses betegeket tettek ki NEVANAC kezelésnek 90 napon keresztül, a szürkehályogműtétet követő macula oedema megelőzésére. A leggyakrabban jelentett mellékhatás a punctata keratitis volt, amely a betegek 1%-ánál fordult elő, és emiatt a gyakori gyakorisági kategóriába került. Egyéb, leggyakrabban jelentett mellékhatás a keratitis és idegentest-érzés volt a szemben, amelyek sorrendben a betegek 0,5%-nál és 0,3%-nál fordultak elő, mindkét mellékhatás a nem gyakori gyakorisági kategóriába tartozik.

A mellékhatások táblázatos felsorolása

A következő mellékhatásokat osztályozták az alábbi besorolás szerint: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 -<1/10), nem gyakori (?1/1000 -<1/100), ritka (?1/10 000 -<1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), vagy nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg). Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra. A mellékhatások a NEVANAC 3 mg/ml szuszpenziós szemcsepp és a Nevanac 1 mg/ml szuszpenziós szemcsepp klinikai vizsgálataiból vagy a forgalmazást követő jelentésekből származnak.

Szervrendszer
Mellékhatások
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: túlérzékenység
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: szédülés, fejfájás
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem gyakori: keratitis, keratitis punctata, a cornea epithelium defektusa, idegentest érzése, beszáradt váladék a szemhéj szélén

Ritka: iritis, choroidealis effusio, cornealis depositumok, szemfájdalom, ocularis discomfort, szemszárazság, blepharitis, szemirritáció, szemviszketés, szemváladékozás, allergiás conjunctivitis, fokozott könnyezés,
conjunctiva hyperaemia

Nem ismert: cornea perforatio, gyógyulási zavar (cornea), cornea homály, cornea heg, csökkent látásélesség, szemduzzanat, ulcerativ keratitis, a cornea elvékonyodása, homályos látás
Érbetegségek és tünetek
Nem ismert: emelkedett vérnyomás
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: hányás
Nem ismert: hányinger
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Ritka: cutis laxa (dermatochalasia), allergiás dermatitis

A kiválasztott mellékhatások leírása

Azoknál a betegeknél, akiknél bizonyítottan károsodott a szaruhártya epithelium, ideértve a cornea perforatiót is, azonnal abba kell hagyni a NEVANAC használatát, és szorosan ellenőrizni kell náluk a szaruhártya állapotát (lásd 4.4 pont).

A forgalomba hozatalt követően a NEVANAC 1 mg/ml szuszpenziós szemcseppel kapcsolatban szerzett tapasztalatok szerint előfordultak cornealis epithelium defectussal/betegséggel kapcsolatos esetek. Az esetek súlyossága a cornea epithelium epithelialis integritására gyakorolt nem súlyos hatásoktól a súlyosabb eseményekig terjed, ahol a tiszta látás visszaállításához sebészeti beavatkozásra és/vagy orvosi kezelésre volt szükség.

A topicalis, nem-szteroid gyulladásgátlókkal a forgalomba hozatalt követően szerzett tapasztalatok arra utalnak, hogy a komplikált szemészeti műtéteken, szaruhártya denerváción átesett, valamint a szaruhártya epithelium defektusaiban, diabetes mellitusban, szemfelszíni betegségekben (pl.: száraz szem szindrómában), rheumatoid arthitisben szenvedő betegek, vagy akiknél rövid időn belül ismételt szemműtéteket végeztek, fokozottan veszélyeztetettek a szaruhártyát érintő mellékhatások kialakulására, melyek a látást is veszélyeztethetik.

Gyermekek és serdülők

A NEVANAC biztonságosságát és hatásosságát gyermekek és serdülők esetében nem igazolták.

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.

4.9 Túladagolás

Sem a szemészeti alkalmazáskor, sem a véletlenszerű lenyeléskor bekövetkező túladagoláskor nem valószínű a toxikus hatások kialakulása.


5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Szemészeti készítmények, gyulladásgátló szerek, nem-szteroid gyulladásgátló szerek, ATC kód: S01BC10

Hatásmechanizmus

A nepafenak egy nem-szteroid gyulladásgátló és fájdalomcsillapító hatású prodrug. Topicalis szemészeti adagolást követően a nepafenak átjut a szaruhártyán, majd a szemszövetek hidroláz enzimei hatására amfenakká, egy nem-szteroid gyulladásgátló hatású gyógyszerré alakul. Az amfenak gátolja a prosztaglandin H szintáz (ciklooxigenáz), a prosztaglandin termelődéséhez szükséges enzim hatását.

Másodlagos farmakológia

Nyulakban kimutatták, hogy a nepafenak gátolja a vér-retina gát felbomlását, a PGE2 szintézis gátlásával egyidejűleg. Ex vivo kimutatták, hogy a nepafenak egyszeri topicalis szemészeti adagja gátolta a prosztaglandin szintézisét a szivárványhártyában/sugártestben (85%-95%) és a retinában/érhártyában (55%) legfeljebb 6, illetve 4 órán keresztül.

Farmakodinámiás hatások

A hidrolitikus átalakulás nagy része a szivárványhártyát/sugártestet és a szaruhártyát követve a retinában/érhártyában megy végbe, a vaszkularizált szövet mértékének megfelelően.

A klinikai vizsgálatokból származó eredmények alapján a NEVANAC 3 mg/ml szuszpenziós szemcseppnek nincs jelentős hatása a szembelnyomásra.

Klinikai hatásosság és biztonságosság

A szürkehályogműtéttel összefüggő posztoperatív fájdalom és gyulladás megelőzése és kezelése A NEVANAC 3 mg/ml szuszpenziós szemcsepp hatásosságát és biztonságosságát a
szürkehályogműtéttel összefüggő posztoperatív fájdalom és gyulladás kezelésében és megelőzésében két, maszkírozott, kettős vak, placebo kontrollos, összesen 1339 beteg részvételével végzett klinikai vizsgálatban igazolták. A klinikai vizsgálatokban, amelyek során a betegeket naponta dozírozták, kezdve a szürkehályogműtétet megelőző napon, folytatva a műtét napján, majd egészen a posztoperatív időszak 14. napjáig, a NEVANAC 3 mg/ml szuszpenziós szemcsepp klinikai hatékonysága felülmúlta a komparátorként használt segédanyagáét a posztoperatív fájdalom és gyulladás kezelésében.

A NEVANAC-kal kezelt betegeknél kisebb valószínűséggel alakultak ki a szemfájdalom és a gyulladás mérhető tünetei (sejtek és fényfoltok a csarnokban) a korai posztoperatív időszakban, egészen a kezelés végéig, mint a segédanyagával kezelt betegek esetében. A két klinikai vizsgálatban a NEVANAC a műtétet követően a betegek 65 és 68%-ánál szüntette meg a 14. napon a gyulladást, összehasonlítva a segédanyaggal kezelt betegek 25 és 35%-ával. A fájdalom nélküliek aránya a NEVANAC csoportban 89% és 91% volt, szemben a segédanyaggal kezelt betegek 40% és 50%-ával.

Néhány beteg a műtétet követően 21 napig kapta a NEVANAC 3 mg/ml szuszpenziós szemcseppet. A hatásosságot azonban a 14. postoperativ nap után nem mérték.

Ezen felül az egyik klinikai vizsgálatban a naponta egyszer alkalmazott NEVANAC 3 mg/ml szuszpenziós szemcsepp nem bizonyult rosszabbnak a naponta háromszor alkalmazott NEVANAC 1 mg/ml szuszpenziós szemcsepphez képest, a szürkehályogműtétet követő posztoperatív fájdalom és gyulladás kezelésében és megelőzésében.

A cukorbetegekkel végzett szürkehályogműtéttel összefüggő posztoperatív macula oedema kockázatának a csökkentése
Két vizsgálatot végeztek diabeteses betegekkel, hogy értékeljék a naponta egyszer alkalmazott NEVANAC 3 mg/ml szuszpenziós szemcsepp hatékonyságát és biztonságosságát a
szürkehályogműtéttel összefüggő posztoperatív macula oedema megelőzése tekintetében. Ezekben a vizsgálatokban a vizsgálati gyógyszert a műtét előtti napon kezdték, majd folytatták a műtét napján, egészen a műtétet követő 90 napig bezárólag.

Mindkét kettős vak, randomizált, vivőanyag-kontrollált, diabeteses retinopátiában szenvedő betegekkel végzett vizsgálatban a vivőanyag kontrollált csoportban lévő betegek lényegesen nagyobb százalékában fejlődött ki macula oedema (17,3%, illetve 14,3%), mint a NEVANAC 3 mg/ml-lel kezelt betegek esetében (2,3% és 5,9%). A 2 vizsgálat integrált elemzésénél a megfelelő százalékok
15,9% volt a vivőanyag csoportban, és 4,1% a NEVANAC csoportban, p < 0,001). A betegek lényegesen nagyobb százaléka ért el 15 vagy több betűnyi javulást a 14. napon, és a javulás a 90 napon keresztül is fennmaradt a NEVANAC 3 mg/ml csoportban (61,7%) a kontroll csoporthoz képest (43%) az egyik vizsgálatban; a vizsgálati alanyok aránya ezen végpont tekintetében hasonló volt a 2 kezelési csoportban a második vizsgálatban (48,8% a NEVANAC csoportban és 50,5% a vivőanyag csoportban). A 2 vizsgálat integrált elemzése során azon vizsgálati alanyok százaléka, akik a
14. napon 15 betűnyi javulást értek el, és a javulás a 90. napig bezárólag is megtartott volt, magasabb volt a NEVANAC 3 mg/ml csoportban (55,4%), mint a kontroll csoportban (46,7%, p = 0,003).

Gyermekek és serdülők

Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek és serdülők esetén minden korosztálynál eltekint a
NEVANAC vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségétől a szürkehályogműtéttel összefüggő
posztoperatív fájdalom és gyulladás megelőzése és kezelése esetén (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás

Egy csepp NEVANAC 3 mg/ml szuszpenziós szemcsepp naponta egyszer mindkét szembe 4 napig tartó topicalis adagolását követően a nepafenak és az amfenak alacsony, de mérhető
plazmakoncentrációját figyelték meg a vizsgálati alanyok nagy részénél, az adagolást követő 2, illetve 3 óra elteltével. Az átlagos, egyensúlyi állapothoz tartozó maximális plazmakoncentráció (Cmax) a nepafenak és az amfenak esetében 0,847 ± 0,269 ng/ml, illetve 0,113 ± 0,491 volt, szemészeti alkalmazást követően.

Eloszlás

Az amfenak nagy affinitással kötődik a szérum albumin fehérjékhez. In vitro a patkány albuminhoz, a humán albuminhoz és a humán szérumhoz való százalékos kötődése sorrendben 98,4%, 95,4% illetve 99,1% volt.

Patkányokon végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a 14C-nepafenak egyszeri és ismételt szájon át történő adagolását követően a radioaktívan jelölt hatóanyaggal összefüggő anyagok nagymértékben eloszlanak a testben,

Állatokon végzett vizsgálatok bizonyították, hogy a topicalisan alkalmazott nepafenak lokálisan eloszlik a szem elülső részétől a szem hátsó szegmenséig (retináig és a choroidig).

Biotranszformáció

A nepafenak az intraokuláris hidroláz enzimek által végzett, viszonylag gyors bioaktiváció során amfenakká alakul. Következésképpen az amfenak nagymértékű metabolizmuson megy keresztül, és még polárisabb metabolitokká alakul át, többek között az aromás gyűrű hidroxilációja következik be, amely glükuronid-konjugátum képződéséhez vezet.

A ß-glükuronidáz hidrolízist megelőzően, illetve azt követően elvégzett radiokromatográfiás vizsgálatok azt mutatták, hogy az összes metabolit glükuronid-konjugátum formájában volt jelen, az amfenak kivételével. Az amfenak volt a leggyakoribb metabolit a plazmában, amely a plazma teljes radioaktivitásának kb. 13%-át képviselte. A plazmában második leggyakoribb metabolitként az 5-hidroxi-nepafenakot azonosították, amely maximális plazmakoncentrációnál (Cmax) a teljes radioaktivitás kb. 9%-át képviselte.

Más gyógyszerekkel történő interakciók: in vitro 3000 ng/ml koncentrációig sem a nepafenak, sem az amfenak nem gátolja egyik fontosabb humán P450 citokróm enzimek (CYP1A2, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 és 3A4) metabolikus aktivitását sem. Így az egyidejűleg alkalmazott gyógyszerek CYP mediálta metabolizmusát is magában foglaló interakciók nem valószínűek. A fehérjekötődés által mediált interakciók kialakulása szintén nem valószínű.

Elimináció

Egészséges önkénteseknek 14C-nepafenak szájon át történő adását követően, a vizelettel való kiválasztás bizonyult a radioaktív kiürülések fő útjának, amely az adag körülbelüli 85%-áért volt felelős, míg széklettel történő kiürülés az adag kb. 6%-át képviselte.


5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási és genotoxicitási
- vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.

A nepafenakot hosszan tartó karcinogenitási vizsgálatokban nem vizsgálták.

A nepafenakkal patkányokon végzett reprodukciós vizsgálatokban, anyai toxicitást okozó >10 mg/ttkg adagokat dystociával, fokozott posztimplantációs vetéléssel, csökkent magzati súllyal és növekedéssel, valamint csökkent magzati túléléssel hozták összefüggésbe. Vemhes nyulakban a 30 mg/ttkg-os anyai dózis, amely nőstényekben csekély mértékű toxicitást okozott, a kölyköknél kialakuló fejlődési rendellenességek statisztikailag szignifikáns incidencia-növekedését mutatta.


6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK

6.1 Segédanyagok felsorolása

bórsav propilénglikol karbomer nátrium-klorid guar karbomellóz-nátrium dinátrium-edetát benzalkónium-klorid
nátrium-hidroxid és/vagy sósav (a pH beállításhoz) tisztított víz

6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.

6.3 Felhasználhatósági időtartam

18 hónap

Az első felbontás után 4 héttel ki kell dobni.

6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó. A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.

A gyógyszer első felbontás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

3 ml szuszpenziót tartalmazó, kerek vagy ovális, kis sűrűségű polietilénből készült tartály, cseppentő feltéttel és fehér, polipropilén csavaros kupakkal. A tartály tasakban kerülhet kiszerelésre.

A doboz 1 tartályt tartalmaz.


6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.
7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Novartis Europharm Limited
Vista Building
Elm Park, Merrion Road
Dublin 4 Írország
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)
EU/1/07/433/002
EU/1/07/433/003
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2007. december 11. A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2012. szeptember 24.

10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.

























Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Fogamzóképes nők

A NEVANAC nem alkalmazható olyan fogamzóképes korú nők esetében, akik nem alkalmaznak fogamzásgátlást.

Terhesség

A nepafenak terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében nem áll rendelkezésre információ. Az állatkísérletek során reprodukciós toxicitást igazoltak (lásd 5.3 pont). A potenciális humán kockázat nem ismert. Mivel nem terhes nőknél a NEVANAC-kal történt kezelést követően a szisztémás expozíció elhanyagolható, terhesség alatt a kockázat alacsonynak tekinthető. Mindazonáltal, mivel a prosztaglandin-szintézis gátlása negatív hatással lehet a terhességre és/vagy embrionális/magzati fejlődésre és/vagy szülésre és/vagy a szülés utáni fejlődésre, a NEVANAC alkalmazása nem javasolt terhesség alatt.

Szoptatás

Nem ismert, hogy a nepafenak kiválasztódik-e a humán anyatejbe. Állatokon végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy nepafenak kiválasztódik a patkány anyatejébe. Mindamellett nem várható, hogy a szoptatott csecsemőnél bármilyen hatás kialakulna, mivel szoptatós anyák szisztémás expozíciója a nepafenak esetében elhanyagolható. A NEVANAC szoptatás alatt alkalmazható.

Termékenység

A NEVANAC emberi termékenységre kifejtett hatását illetően nincs adat.