Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

FTOROCORT 1 MG/G KENŐCS 15G

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.
Hatástani csoport:
D07AB Mérsékelten erős hatású kortikoszteroidok (ii. csoport)
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-03414/01
Hatóanyagok:
Triamcinolonum acetonidum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
958 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy958,000,00
Üzemi baleset958,000,00
Általános240,00 (25%)718,00
Teljes0,00958,00
Egyedi engedélyes0,00958,00
Tárolás:
Hűvös helyen
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekeknek nem adható
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Irritáció kialakulása esetén a Ftorocort alkalmazását meg kell szakítani, és megfelelő más terápiával kell helyettesíteni.

Nagy felületen alkalmazva, illetve okklúziós technika esetén a kortikoszteroidok szisztémás hatásának veszélye megnő, ezért megfelelő óvatosságra van szükség, különösen gyermekek kezelésekor.

A fellazult szarurétegen keresztül a kórokozók - elsősorban a gennykeltők - könnyebben behatolnak. Így különféle pyodermák keletkezhetnek a kezelés folyamán, amelyek dezinficiens lemosásokkal hamar megszüntethetők. Sarjadzógombás folyamatok is előfordulhatnak.

Ritkán a zárt kötés alatt bevérzések is jelentkezhetnek. Azonos területen huzamosabb ideig alkalmazva bőratrophia alakulhat ki, különösen fiatal egyéneknél.

Gyermekek és serdülők
Gyermekeknek csak kivételesen rendelhető! A kezelés időtartama az 5 napot nem haladhatja meg. Okklúziós kötés alkalmazása nem javasolt. Gyermekek hosszú ideig tartó, folyamatos topicalis szteroid-terápiáját kerülni kell.

Psoriasis
Psoriasisban a szteroidok topicalis alkalmazásának több kockázata is lehet (pl. rebound effektus, tolerancia kialakulása, generalizált pustulosus psoriasis veszélye és helyi vagy szisztémás toxicitás a bőr barrier funkciójának károsodása miatt). Ezért psoriasisban topicalis szteroid-kezelés csak gondos orvosi ellenőrzés mellett végezhető.

Látászavar
A kortikoszteroidok szisztémás és topicalis alkalmazásával kapcsolatosan látászavarról számolhatnak be. Amennyiben a beteg olyan tünetekkel jelentkezik (mint például a homályos látás vagy egyéb látászavarok), fontolóra kell venni a beteg szemész szakorvoshoz történő utalását a lehetséges okok kivizsgálása céljából, amelyek között szerepelhet a cataracta, a glaucoma vagy olyan ritka betegségek, mint a centrális serosus chorioretinopathia (CSCR), amelyeket a szisztémás és topicalis kortikoszteroid alkalmazása után jelentettek.

Topicalis szteroid megvonási szindróma
A topicalisan alkalmazott szteroidok hosszú távú folyamatos vagy nem megfelelő alkalmazása után a kezelés leállítása rebound fellángolások kialakulásához vezethet (topicalis szteroid megvonási szindróma). A rebound fellángolás súlyos formája is kialakulhat, akár az eredetileg kezelt területen túlterjedő intenzív bőrpírral, szúró és/vagy égő érzéssel, viszketéssel, bőrhámlással vagy nedvedző pustulákkal járó dermatitis formájában. Kialakulása valószínűbb az érzékeny bőrterületek - pl. az arc és hajlatok - kezelésekor. Ha a sikeres kezelés abbahagyása után napokon vagy heteken belül újra kialakul a betegség, akkor megvonási reakció gyanítható. A gyógyszer újbóli alkalmazása csak kellő körültekintéssel történhet: szükség esetén javasolt szakember tanácsát kérni, és mérlegelni más kezelési lehetőségeket.

Segédanyagok
A készítmény metil-parahidroxibenzoátot és cetil-alkoholt tartalmaz. A metil-parahidroxibenzoát allergiás reakciókat okozhat (amelyek esetleg csak később jelentkeznek), és a cetil-alkohol helyi bőrreakciókat (például contact dermatitist) okozhat.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Ftorocort kenőcs nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek üzemeltetéséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Bár a készítménnyel kapcsolatban nem számoltak be túladagolásról, a szervezetbe jutó szteroid mennyiségétől függően helyi és szisztémás tünetekben is megnyilvánulhat. Ha túladagolás történt, a kezelést nem szabad azonnal abbahagyni, hanem lépcsőzetesen kell leépíteni. Ha mellékvese-elégtelenség alakult ki, iv. hidrokortizon adása válhat szükségessé.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
A topicalis szteroidok alkalmazásnál elsősorban helyi mellékhatások léphetnek fel. A bőrön át felszívódó, szervezetbe jutó szteroid-mennyiségtől függően szisztémás hatással is számolni kell.

A mellékvesekéreg működésének szuppressziója előfordulhat a topicalis kortikoszteroidok hosszan tartó, kiterjedt területen történő alkalmazása során. Ez leginkább gyermekek és serdülők Ftorocort kenőccsel történő kezelésekor, valamint okkluzív kötés használatakor fordulhat elő.
Negatív nitrogénegyensúly következhet be fehérje-katabolizmus következtében.

A mellékhatások táblázatos felsorolása
A mellékhatások gyakoriságáról nincs rendelkezésre álló adat, ezért gyakoriságuk nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Szervrendszer
Nemkívánatos hatások
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Látens fertőzések aktiválódása
Fertőzések elfedése
Opportunista fertőzések
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenység
Endokrin betegségek és tünetek
Mellékvesekéreg-működés szuppressziója (másodlagos adrenocorticalis insufficientia)
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Hypokalaemiás alkalózis
Folyadékretenció
Hypokalaemia
Nátriumretenció
Pszichiátriai kórképek
Álmatlanság
Mentalis zavarok
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Convulsio
Szédülés
Fejfájás
Intracranialis nyomásnövekedés
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Cataracta
Cataracta subcapsularis
Exophthalmus
Glaucoma
Papillaoedema
Szaruhártyafekély
Chorioretinopathia
Homályos látás (lásd 4.4 pont)
Szívbetegségek és szívvel kapcsolatos tünetek
Szívelégtelenség
Érbetegségek és tünetek
Hypertensio
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyomorvérzés
Gastrointestinalis vérzés
Gastrointestinalis perforáció
Oesophagitis
Pancreatitis
Ulcus pepticum
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Dermatitis
Égő érzés a bőrön
Folliculitis az adagolás helyén
Eruptio acneiformis
Contact dermatitis
Száraz, vékony bőr
Erythema
Hirsutismus
Hyperhidrosis
Intertrigo
Pruritus
Bőratrophia
Hypopigmentatio
Irritáció
Striák képződése
Teleangiectasia
Megvonási reakciók - akár az eredetileg kezelt területen túlterjedő intenzív bőrpír, szúró és/vagy égő érzés, viszketés, bőrhámlás, nedvedző pustulák (lásd 4.4 pont).
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Szteroid myopathia
Osteonecrosis
Osteoporosis
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Késleltetett sebgyógyulás
Laboratóriumi vizsgálatok eredményei
Intraocularis nyomásnövekedés
Negatív nitrogénegyensúly
Bőrvizsgálat negatív

Gyermekek és serdülők
Szembetegségek és szemészeti tünetek: Gyermekeknél a cataracta előfordulásának valószínűsége nagyobb.
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei: Retardált növekedés.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Kortikoszteroidok, bőrgyógyászati készítmények; Mérsékelten erős hatású kortikoszteroidok (II. csoport), ATC-kód: D07AB09

A triamcinolon-acetonid hatékony gyulladáscsökkentő, viszketést csökkentő és antiallergiás hatással rendelkező fluorozott glükokortikoid.
A glükokortikoidok farmakológiai hatása a szervezet specifikus proteinjei szintézisének szabályozásán alapul. Ez a sokrétű biológiai hatás a szervezet stressz-szituációkhoz való fiziológiás alkalmazkodását szolgálja: csökken a glükóz felvétele és felhasználása, fokozódik a glükoneogenezis (hyperglykaemia). Fokozódik a glikogéndepozíció (elsősorban a májban), amelynek oka a vércukorszint-emelkedés hatására bekövetkező inzulinszekréció-növekedés (anabolikus hatás). Csökken a fehérjeszintézis, nő a fehérjelebontás az izomban (katabolikus hatás), a csontokban (osteoporosis) és a bőrben. Permisszív hatást gyakorolnak a lipolízisre. Csökkentik a véredények tágulatát, a vascularis permeabilitást, az oedema képződést. Számos glükortikoid receptor található az agyszövetben és a szívben is. A tüdőben fokozzák a béta-adrenerg választ, a hörgőtágulatot és csökkentik a pulmonalis vascularis ellenállást.
Magasabb dózisban gátolják a kortikotropin szekréciót, hypadreniás állapotban fokozzák a glomerulus filtrációt és a diuresist, növelik az ulcus előfordulásának gyakoriságát. Antiallergiás és gyulladáscsökkentő hatásukat a fiziológiásnál magasabb dózisban fejtik ki.
A kortikoszteroid molekula zsírsavakkal történő észterezése a 17 és 21-es pozícióban jelentősen növeli a bőrre gyakorolt hatást. A 16 és 17-es pozícióban levő ciklusos acetonid csoport fokozza a topicalis gyulladáscsökkentő aktivitást a szisztémás glükokortikoid hatás növelése nélkül. A molekula fluorozása tovább fokozza a topicalis aktivitást.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A kortikoszteroidok oralisan adva jól felszívódnak a gastrointestinalis traktusból. Topicalisan alkalmazva jól abszorbeálódnak. Okkluziv kötés használata esetén, sérült bőrfelületnél, rektális alkalmazásnál a szisztémás hatás kialakulásához elegendő mennyiség szívódhat fel.

Eloszlás
A kortikoszteroidok gyorsan eloszlanak a testszövetekben.

Biotranszformáció és elimináció
A triamcinolon főként 6-béta-hidroxi-triamcinolon formájában metabolizálódik. Az elimináció a máj és a vese útján történik, fele-fele arányban ürül a vizelettel és a széklettel. A plazma felezési idő kb. 5 óra, a biológiai felezési idő 18-36 óra.
A szintetikus kortikoszteroidok metabolizmusa alacsony plazmakötődésük miatt lassúbb, ezért hatásuk fokozottabb, mint az endogéneké.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Reproduktív toxicitási vizsgálatokban foetotoxikus hatást, fejlődési rendellenességeket (szájpadhasadék), valamint az utódok növekedésében, fejlődésében jelentős retardációt figyeltek meg. Bár a humán gyógyászatban a triamcinolon-acetonid alkalmazása során hasonló toxikus hatásokra utaló jeleket nem tapasztaltak, tartós kortikoszteroid-terápia esetén a retardált intrauterin fejlődés rizikója megnövekedhet.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Fehér, lyukasztóval ellátott, csavaros PE kupakkal lezárt, alumínium tubusba töltött kb. 15 g töltettömegű kenőcs.

1 × 15 g tubus dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on, az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Richter Gedeon Nyrt.
H-1103 Budapest
Gyömrői út 19-21.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-3414/01 1×15 g Al tubusban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1974. december 29.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2007. október 29.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. július 27.





7






OGYÉI/30846/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A gyógyszer alkalmazása a terhesség első trimeszterében ellenjavallt. A későbbiek során kizárólag az előny/kockázat gondos mérlegelésével alkalmazható.

Állatkísérletekben magzatkárosító hatást észleltek (teratogenitás, embriotoxicitás). Humán terhesség alatti biztonságos alkalmazására vonatkozóan nincs elegendő adat.
Topicalis kortikoszteroidok alkalmazása vemhes állatok esetében a magzati fejlődés abnormitását okozhatja, beleértve a farkastorok kialakulását és az intrauterin növekedés visszamaradását. Emberi magzatok esetén ezen hatásoknak nagyon kicsi a valószínűsége.

A glükokortikoidok eliminációs felezési ideje terhességben meghosszabbodik és az újszülöttek plazma-clearance-e kisebb, mint a gyermekeké és felnőtteké.

Szoptatás
A szisztémásan adott kortikoszteroidok kiválasztódnak az anyatejbe, ezért befolyásolhatják az újszülött mellékvesekéreg-funkcióját, valamint növekedési zavarokat okozhatnak.
Szoptatás alatt a triamcinolon nem alkalmazható felületi kezelésre. Alkalmazás az emlőn, közvetlenül szoptatás előtt ellenjavallt (lásd 4.3 pont).