Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

TARDYFERON FOL 80MG/0,35MG RETARD BEVONT TABL 30X BUB (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Pierre Fabre Médicament
Hatástani csoport:
B03AD Vas és folsav kombinációi
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-04214/01
Hatóanyagok:
Acidum folicum
Ferrosum sulfuricum sesquihyd.
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Gyerekeknek nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2. Adagolás és alkalmazás

Adagolás
Felnőttek:
Enyhe vashiányos anaemiák és látens vashiány: napi 1 tabletta, azaz 80 mg elemi vas és 0,350 mg folsav reggel, étkezés előtt.

Súlyos vashiányos anaemiák: naponta 2×1 tabletta, azaz 160 mg elemi vas és 0,700 mg folsav szétrágás nélkül, reggel és este, 1/2-1 órával étkezés előtt. 3 hét múlva az adag napi 1 tablettára csökkenthető.

A terhesség utolsó két trimeszterében, prevenció esetében (a 4. hónaptól) napi 1 tabletta, azaz 80 mg elemi vas és 0,350 mg folsav.

Gyermekek és serdülők:
18 évesnél fiatalabb gyermekek és serdülők esetében nem állnak rendelkezésre adatok a Tardyferon Fol tabletta alkalmazásával kapcsolatban, ezért ebben a korcsoportban adása nem javasolt.

A kezelés időtartama
Elég hosszúnak kell lennie ahhoz, hogy korrigálja az anaemiát és feltöltse a vasraktárakat felnőtteknél,.
Vashiányos anaemia esetén: 3-6 hónap a hiány mértékétől függően, ami meghosszabbítható, ha az anaemia okát nem sikerült megszüntetni.

A hatásosság ellenőrzésének csak a kezelés elkezdése után 3 hónappal van értelme: ennek magában kell foglalnia az anaemia korrekcióját (Hgb, MCV) és a vasraktárak feltöltését is (szérum vas és transzferrin-szaturáció).

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A bevont tablettákat a gasztrointesztinális tolerancia függvényében étkezések előtt vagy közben kell bevenni.
A tablettákat. nem szabad szopogatni, szétrágni vagy a szájban tartani, hanem egészben, vízzel kell azokat lenyelni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Figyelmeztetések
Nagy dózisban a vas toxikus. A gyógyszert ezért gyermekek elől gondosan el kell zárni! A túladagolás veszélyeivel kapcsolatos információkat lásd a Túladagolás fejezetben (4.9 pont).

A Tardyferon Fol számos gyógyszerrel és élelmiszerrel léphet interakcióba. Az erre vonatkozó adatokat lásd 4.5 pontban.

A gyulladásos szindrómákkal összefüggésben jelentkező vashiány nem reagál a vaspótlásra.
A vaspótló-kezelés, amennyiben lehetséges, az oki terápiával együtt alkalmazandó.

Nagy mennyiségű tea elfogyasztása gátolja a szervezetben a vas felszívódását.

Az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
A szájüregi fekélyek és a fogelszíneződés kockázata miatt a tablettákat nem szabad szopogatni, szétrágni, vagy a szájban tartani, hanem egészben, vízzel kell azokat lenyelni.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Tardyferon Fol nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Az előírt alkalmazást betartva túladagolás nem fordulhat elő.
Véletlen túladagolás, főleg téves lenyelés esetén, gyermekekben mérgezést okozhat. A vastoxicitás küszöbértéke gyermekekben sokkal alacsonyabb, már 2 g vas-szulfát orálisan súlyos mérgezést, életveszélyes állapotot, néha halálos mérgezést okozhat.

A vasmérgezés tünetei:
Első tünetek: kávéaljszerű hányással kísért haemorrhagiás gastritis, irritáció vagy gastrointestinalis nyálkahártya-nekrózis, erős gyomorfájdalom, esetleg hányinger, hasmenés, később székrekedés és shock állapotot követő máj- és veseelégtelenség.
Későbbi tünetek: collapsus, acidosissal kísért convulsiók és néha toxicus hepatitis.

Terápia: A túladagolt vas lenyelése után röviddel meg kell hánytatni a beteget. Ezen felül nyers tojás és tej adásával - amely vaskomplexeket képez - csökkenthető a vas felszívódása. A gyomormosást a bevételt követő 1 órán belül kell elvégezni 1%-os nátrium-bikarbonát oldattal. Akut mérgezéskor a még fel nem szívódott gastrointestinalis traktusban levő vas megkötésére 5-10 g deferoxamint (Desferal inj.) kell csapvízben feloldva a beteggel megitatni.
A már felszívódott vas eliminálására 3-12 óránként 1-2 g deferoxamint kell im. beadni; súlyos esetben (shock) 1 g adandó iv. infúzióban, a folyadék- és sav-bázis-háztartás rendezése mellett.

Folsavtúladagolás a készítményben előforduló mennyiségtől nem lehetséges.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Vas
Együttadása kerülendő a következőkkel:
* dimerkaprol (toxikus komplexképződés) - a dimerkaprol-kezelést legalább 24 órával a vaspótló kezelés elkezdése előtt le kell állítani.
* acetohidroxámsav, ciprofloxacin (ezen vegyületek felszívódása csökken a kelátkötés kialakulása miatt).
* cimetidin (a vas felszívódása csökken).
* parenteralis vassók (ájulás, shock veszélye, ami a vas és vaskomplexek gyors felszabadulásának, valamint a sziderofillin telítődésének tulajdonítható).

Óvatosan adható együtt a következő gyógyszerekkel:
* Metildopa, levodopa, karbidopa: csökken a dopa-származékok felszívódása az emésztőrendszerben, mivel rosszul felszívódó komplexek alakulnak ki. Ha a kétféle gyógyszert egyidejűleg szedik, legalább 2 óra teljen el a bevételük között.
* Fluorokinolonok: a vassók csökkentik a fluorokinolonok (pl. ciprofloxacin és mások) emésztőrendszeri felszívódását, rosszul felszívódó komplexek létrehozásával. A ciprofloxacin csúcskoncentrációja és biohasznosulása 60%-kal csökken. Ha a kétféle gyógyszert egyidejűleg szedik, legalább 2 óra teljen el a bevételük között..
* Biszfoszfonátok: csökken a biszfoszfonátok emésztőrendszeri felszívódása a rosszul felszívódó komplexek kialakulása miatt. Ha a kétféle gyógyszert egyidejűleg szedik, legalább 2 óra teljen el a bevételük között.
* Ciklinek (szájon át): tetraciklin és származékai. Csökken a ciklinek és a vas emésztőrendszeri felszívódása is a rosszul felszívódó komplexek kialakulása miatt. Ha a kétféle gyógyszert egyidejűleg szedik, legalább 2 óra teljen el a bevételük között.
* Penicillinamin: csökken a penicillinamin emésztőrendszeri felszívódása a rosszul felszívódó komplexek kialakulása miatt. Nő a D-penicillinamin-toxicitás kockázata, amikor a vas-foszfát-kezelést leállítják. Ha a kétféle gyógyszert egyidejűleg szedik, legalább 2 óra teljen el a bevételük között.
* Pajzsmirigy-hormonok/tiroxin: csökken a tiroxin emésztőrendszeri felszívódása a rosszul felszívódó komplexek kialakulása miatt, és ez hypothyreosis kialakulásához vezethet. Ha a kétféle gyógyszert egyidejűleg szedik, legalább 2 óra teljen el a bevételük között.
* Antacidumok: kalcium-, alumínium- és magnézium- (magnézium-triszilikát) tartalmú készítmények: csökken a vassók emésztőrendszeri felszívódása. Ha a kétféle gyógyszert egyidejűleg szedik, legalább 2 óra teljen el a bevételük között.
* Kolesztiramin: csökken a vassók emésztőrendszeri felszívódása. Ha a kétféle gyógyszert egyidejűleg szedik, legalább 4 óra teljen el a bevételük között.
* Kalcium, cink: csökken a vassók emésztőrendszeri felszívódása a kalcium és a cink miatt. Csökken a cink emésztőrendszeri felszívódása a vassók miatt. Ha a kétféle gyógyszert egyidejűleg szedik, legalább 2 óra teljen el a bevételük között.

Az interakció egyéb formái:
A foszfát-tartalmú ételek, a fitinsav (teljes kiőrlésű gabonák), polifenol (tea, kávé, vörösbor), kalcium (tej, tejtermékek) és bizonyos fehérjék (tojás) jelentősen gátolják a vas felszívódását.
A vas felszívódása csökkenhet citoprotektív szerek egyidejű alkalmazása során.
Az aszkorbinsav és a gyümölcslé elősegíti a vas felszívódását.
A felsorolt gyógyszerek/élelmiszerek és a vas bevétele között legalább 2 óra teljen el.

Folsav
* Antikonvulzív szerek: az antikonvulzív szerek (mint fenobarbitál, fenitoin, foszfenitoin, primidon) folsavhiányt okozhatnak. A folsav szedése az antikonvulzív szer mellett csökkentheti az antikonvulzív szer koncentrációját és a hatékonyságát a görcsök megelőzésében.
* Folsav-antagonisták: a folsav-antagonisták (mint a metotrexát vagy szulfaszalazin) csökkenthetik a folsavszinteket.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Vas
Az alábbi táblázat 7 klinikai vizsgálat során megfigyelt mellékhatásokat tartalmazza, amelyek során összesen 1051 beteget kezeltek, közülük 649 kapott Tardyferon-t; ezekkel a mellékhatásokkal az okozati összefüggés nem zárható ki.

A mellékhatásokat a MedDRA szervrendszer-beosztás szerint, a következő gyakoriságokkal soroljuk fel: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).


Gyakori
Nem gyakori
Ritka
Nagyon ritka
Nem ismert
Immunrendszeri betegségek és tünetek



Allergiás bőrreakciók
Urticaria, anaphylaxiás reakció, angiooedema
Légzőrendszeri, mellkasi és mediasztinális betegségek és tünetek

Gégeödéma



Emésztőrend-szeri betegségek és tünetek
Székrekedés, hasmenés, hasfeszülés, hasi fájdalom, a széklet elszíneződése, hányinger
Kóros széklet, emésztési zavar, hányás, gastritis
Emésztő-rendszeri zavarok

*A fogak elszíneződése, **szájüregi fekélyek
A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei

Viszketés, bőrkiütés




Forgalomba hozatalt követően: Az alábbi mellékhatásokról számoltak be a forgalomba hozatal utáni felügyelet során. Ezen mellékhatások gyakorisága nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:

* fogak elszíneződése: helytelen alkalmazás kapcsán a tabletták szétrágása, szopogatása, vagy szájban tartása esetén. Az idős betegek és a nyelési zavarral küzdő betegek esetén a helytelen alkalmazási mód kapcsán fennállhat a nyelőcső-elváltozások, illetve a hörgőnekrózis kockázata.

** szájüregi fekélyek: helytelen alkalmazás kapcsán a tabletták szétrágása, szopogatása, vagy szájban tartása esetén. Az idős betegek és a nyelési zavarral küzdő betegek esetén a helytelen alkalmazási mód kapcsán fennállhat a nyelőcső-elváltozások, illetve a hörgőnekrózis kockázata.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Vérszegénység elleni készítmények ATC kód: B03AD03

A Tardyferon Fol retard hatású készítmény, mely kis mennyiségben folsavat is tartalmaz. A polimer-komplex késlelteti a tablettából történő vas felszabadulását, és csökkenti a mellékhatások gyakoriságát.

Vas
A vas kulcsszereppel bíró esszenciális ásványi anyag, mely számos működéshez, például az oxigénszállításhoz, ATP-termeléshez, DNS-szintézishez és elektrontranszporthoz szükséges.

Hatásmechanizmus:
Mint a hem központi atomja, a vas a hemoglobin alkotórésze és esszenciális a vérképzéshez.

Farmakodinámiás hatások:
A vas különbözik a többi ásványi anyagtól, mivel a vasegyensúlyt az emberi szervezetben csak a felszívódás szabályozza, a kiválasztásnak nincs fiziológiás mechanizmusa. A vas-szulfát (FeSO4) felvételét a divalens metáltranszporter 1 (DMT1) segíti a vékonybél proximális részében (duodenum és proximalis jejunum).

Az anaemiás beteg abszorpciós kapacitása többszöröse lehet az egészségesekének, miközben a felszívó felszín jelentősen megnő distalis irányban. A felszívódási folyamat különböző diétás és egyéb tényezőkre érzékeny, amelyek akadályozzák ezt a folyamatot és elégtelen felszívódáshoz, valamint következményes vashiányhoz vezetnek.

Klinikai hatásosság és biztonságosság:
A klinikai vizsgálatok azt mutatják, hogy a hematológiai válasz (Hgb-változás), valamint a vasraktárak visszaállítása és megtartása (a ferritin normalizálása és megtartása) kielégítő per os vas-szulfát folsavval együtt történő adása esetén.
A Tardyferon Fol (vas-szulfát) különleges gyógyszerformája lehetővé teszi a szervezet változó felszívódási viszonyaihoz történő alkalmazkodást anaemia esetén, vagy a vas- és folsavhiány megelőzését terhesség alatt.

Folsav
Hatásmechanizmus:
A folsav számos egy szénatomos transzfer koenzime, amelyek a DNS- és RNS-szintézishez szükséges purin-nukleotidok és deoxitimidilsav bioszintéziséhez szükségesek. Általánosságban, a gyorsan növő és osztódó sejteknek, mint pl. idegszövet, simaizom és vörösvértestek, van szüksége megfelelő folátpótlásra.

Farmakodinámiás hatás:
Az ember nem tud folsavat szintetizálni, így azt az élelmiszerekből kell felvennie. A folsavnak jelentősen nagyobb a biohasznosulása, mint a természetes folátoknak, mivel gyorsan felszívódik a bélrendszerből.

Klinikai hatásosság és biztonságosság:
A klinikai vizsgálatok azt mutatják, hogy a hematológiai válasz (Hgb-változás), valamint a folsav-koncentrációk visszaállítása per os vas-szulfát folsavval együtt történő adásával kivitelezhető.
A Tardyferon Fol (vas-szulfát) különleges gyógyszerformája lehetővé teszi a szervezet változó felszívódási viszonyaihoz történő alkalmazkodást anaemia esetén, vagy a vas- és folsavhiány megelőzését terhesség alatt.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Vas
Felszívódás
A vassók általában rosszul szívódnak fel (a bevitt mennyiség 10-20%-a).
A vas felszívódását befolyásolják a beteg szervezetének vas ellátottsága, valamint a bevétel körülményei. A vas elsősorban a duodenumból és a proximalis jejunumból szívódik fel.
A vas-szulfát és segédanyagainak kombinációja lehetővé teszi a vas fokozatos és folyamatos kibocsátását. A felszívódás nő, ha a vasraktárak kiürülnek és csökken, amikor a raktárak kellően feltöltöttek. Bizonyos ételek egyidejű fogyasztása, vagy bizonyos gyógyszerek egyidejű alkalmazása befolyásolhatja a felszívódást (lásd 4.5 pont).

Megoszlás
A szervezetben a vasraktárak elsősorban a csontvelőben (erytroblastok) és az erytrocytákban, a májban és a lépben találhatók. A vasat a transzferrin szállítja a véráramban, főleg a csontvelőhöz, ahol beépül a hemoglobinba.

Biotranszformáció
A vas egy fémion, amit a máj nem metabolizál.

Elimináció
A vaskiválasztásnak nincs aktív mechanizmusa.
Az átlagos vaskiválasztás egészséges egyénekben körülbelül 0,8-1 mg/nap. Az emésztőrendszerből a felesleges vas főként a széklettel ürül. Komplementer utak az urogenitalis traktus, a bőr hámlása és az izzadás.

Folsav
Felszívódás
A folsav a gyomorban gyorsan szabadul fel és az emésztőrendszerből, főleg a vékonybél proximalis szakaszából szívódik fel.

Megoszlás
A folátok az egész szervezetben megoszlanak. A folátok fő tároló helye a máj, valamint a liquorban is koncentrálódik. A folát átjut az anyatejbe.

Biotranszformáció
A folátok a metabolikusan aktív 5-metil-tetrahidrofoláttá (5 MTHF) alakulnak a plazmában és a májban. A folát metabolitok bekerülnek az enterohepaticus körforgásba.

Elimináció
A folát metabolitok a vizelettel ürülnek, és a szervezetben lévő felesleges folát változatlanul ürül a vizelettel.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt dózisú toxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukcióra, és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem-klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a Tardyferon és a folsav alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

3×10 db retard bevont tabletta színtelen, átlátszó PVC/PVdC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
10×10 db retard bevont tabletta színtelen, átlátszó PVC/PVdC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladékanyag megsemmisítését a helyi előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: (keresztjelzés nélkül)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).

Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladékanyag megsemmisítését a helyi előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év


7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Pierre Fabre Médicament
45, place Abel-Gance
92100 Boulogne
Franciaország





Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

A Tardyferon Fol retard bevont tabletta a terhesség és szoptatás időszakában a 4.2 "Terápiás javallatok" fejezetben leírtak alapján adható.

Vas
Terhesség
Nincsenek terhes nőkre vonatkozó megfelelő adatok. A rendelkezésre álló irodalmi klinikai adatok (több mint 1000 exponált eset) alapján nem észleltek fejlődési rendellenességet, vagy veleszületett rendellenességet a vaspótlásban részesülő terhes nők magzatainál.
A nagydózisú étrendi vaspótlással, állatokon végzett teratológiai vizsgálatok azt mutatták, hogy nem nőtt az egerek vagy patkányok utódainak fejlődési rendellenességeinek száma, ha a vemhesség alatt a terápiás humán dózisok 1100-szeresével kezelték az anyákat. Ez alapján a Tardyferon Fol alkalmazható terhesség alatt, ha klinikailag indokolt.

Szoptatás
A vas megjelenik az anyatejben, de nem állnak rendelkezésre az anyatejben megjelenő vas lehetséges mellékhatásaira vonatkozó vizsgálatok. Az irodalmi adatok azt mutatják, hogy a vaspótlás során az anyatejbe kiválasztódó vas, normál laktáció során, körülbelül 0,25 mg/nap. A kezelt anyák újszülöttjeinél/csecsemőinél nem észleltek a vasnak tulajdonítható hatásokat. Ez alapján a Tardyferon Fol alkalmazható szoptatás alatt, ha klinikailag indokolt.

Termékenység
Az állatkísérletek nem utalnak a férfi vagy női fertilitásra kifejtett hatásokra.

Folsav
Terhesség
Nincsenek terhes nőkre vonatkozó megfelelő adatok. Mivel azonban jól ismert gyógyszerkészítményről van szó, a rendelkezésre álló nagy mennyiségű irodalmi klinikai adat (több mint 1000 exponált eset) áll rendelkezésre, és ezekben nem észleltek fejlődési rendellenességet, vagy veleszületett rendellenességet. Továbbá, az állatkísérletek sem mutattak reproduktív toxicitást. Ez alapján a Tardyferon Fol alkalmazható terhesség alatt, ha klinikailag indokolt.

Szoptatás
A folsav kiválasztódik az anyatejbe. A kezelt anyák újszülöttjeinél/csecsemőinél nem észleltek a folsavnak tulajdonítható hatásokat.
A Tardyferon Fol alkalmazható szoptatás alatt.

Termékenység
Az állatkísérletek nem utalnak a férfi vagy női fertilitásra kifejtett hatásokra.