Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

FLAVAMED 30MG TABLETTA 20X (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Berlin-chemie Ag Menarini Group
Hatástani csoport:
R05CB Nyákoldók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20631/02
Hatóanyagok:
Ambroxolium hydrochloricum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
6 éves kor alatt nem adható
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
Ha az orvos másként nem rendeli, a Flavamed 30 mg tabletta alábbi adagolása javasolt:

Gyermekek 6 éves életkor alatt
A Flavamed 30 mg tabletta alkalmazása 6 éves életkor alatti gyermekek esetében ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

6 és 12 év közötti gyermekek
Általában naponta 2-3-szor 1/2 db Flavamed 30 mg tabletta (azaz 2-3-szor 15 mg ambroxol-hidroklorid).

Felnőttek és 12 év feletti serdülők
Általában az első 2-3 napon naponta 3-szor 1 db Flavamed 30 mg tabletta (azaz 3-szor 30 mg ambroxol-hidroklorid); ezt követően naponta 2-szer 1 db Flavamed 30 mg tabletta (azaz 2-szer 30 mg ambroxol-hidroklorid).

Megjegyzés:
Felnőttek esetében szükség szerint az adag naponta 2-szer 60 mg ambroxol-hidrokloridra emelhető (ami napi 120 mg ambroxol-hidrokloridnak felel meg).

Gyermekek és serdülők
Lásd a 4.3 pontot 6 év alatti gyermekek esetében.

Az alkalmazás módja
A Flavamed 30 mg tabletta szájon át alkalmazandó.
A tablettát egészben kell lenyelni, megfelelő mennyiségű folyadékkal.

A Flavamed 30 mg tablettát orvosi javaslat nélkül nem szabad 4-5 napnál hosszabb ideig alkalmazni.

Máj-, illetve vesebetegségekben történő adagolására vonatkozóan lásd 4.4 pont.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az ambroxol alkalmazása kapcsán súlyos bőrreakciókat, például erythema multiformét, Stevens-Johnson-szindrómát (SJS)/toxicus epidermalis necrolysist (TEN) és akut generalizált exanthematosus pustulosist (AGEP) jelentettek. Amennyiben progresszív bőrkiütés okozta panaszok vagy tünetek (esetenként hólyagokkal vagy nyálkahártya-elváltozásokkal társuló) állnak fenn, az ambroxol-kezelést azonnal abba kell hagyni, és orvoshoz kell fordulni.

A szekrétum mennyiségének lehetséges növekedése miatt, a Flavamed 30 mg tabletta csak fokozott óvatossággal alkalmazható a hörgők motorikus tevékenységének zavarai (pl. a ritka immotilis cilium-szindróma) esetén, ill. nagyobb váladékmennyiség képződésekor.

A Flavamed 30 mg tabletta veseműködési zavar vagy súlyos májbetegség fennállása esetén kizárólag akkor alkalmazható, ha a beteg előzetesen kikérte orvosa véleményét.

Mint minden gyógyszer esetében, amely a májban metabolizálódik, majd a vesében választódik ki, súlyos veseelégtelenségben az ambroxol májban képződő metabolitjainak felhalmozódására lehet számítani.

Mivel a mukolitikumok károsíthatják a gyomornyálkahártya barrier funkcióját, az ambroxolt óvatosan kell alkalmazni, ha a beteg kórelőzményében peptikus gyomorfekély szerepel.

A készítmény laktózt tartalmaz. Ritka, örökletes galaktóz-intoleranciában, laktóz-intoleranciában vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban szenvedő betegek nem szedhetik a Flavamed 30 mg tablettát.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nincs bizonyíték arra, hogy befolyásolná a gépjárművezetésre és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. A gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatásra vonatkozóan nem készültek vizsgálatok.


4.9 Túladagolás

Ez idáig nem jelentettek specifikus túladagolási tüneteket emberben. A véletlen túladagolás és/vagy gyógyszerelési hibák jelentése alapján a megfigyelt tünetek összhangban vannak a Flavamed 30 mg tabletta javasolt adagolásnál megismert mellékhatásaival, és tüneti kezelést igényelhetnek.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A következő gyakoriságokat vettük alapul a mellékhatások besorolásakor.
Nagyon gyakori ((> 1/10)
Gyakori (> 1/100 - < 1/10)
Nem gyakori ((> 1/1000 - < 1/100)
Ritka (> 1/10 000 - < 1/1000)
Nagyon ritka (< 1/10 000)
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: Hányinger
Nem gyakori: Gyomorfájás, hányás, hasmenés, hasi fájdalom és dyspepsia

Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: Túlérzékenységi reakciók
Nem ismert: Anaphylaxiás reakciók, beleértve az anaphylaxiás shockot, angiooedemát és pruritust is.

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
Ritka: Bőrkiütés, urticaria
Nem ismert: A bőrt érintő súlyos mellékhatások (beleértve: erythema multiforme, Stevens-Johnson-szindróma/toxicus epidermalis necrolysis és akut generalizált exanthematosus pustulosis).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Köhögés és meghűlés gyógyszerei, mukolítikumok
ATC-kód: R05C B06

Az ambroxol egy szubsztituált benzilamin, a brómhexin metabolitja. A brómhexintől abban különbözik, hogy egy metil-csoporttal kevesebbet tartalmaz és a ciklohexil gyűrűn para-transz helyzetben egy hidroxil-csoporttal többet tartalmaz. Bár hatásmechanizmusa még nem teljesen tisztázott, különböző vizsgálatokban igazolták szekretolitikus és szekretomotoros tulajdonságait.

Hatása per os alkalmazást követően átlagosan 30 perc múlva alakul ki, és egyszeri dózist követően 6-12 órán át fennáll.

Preklinikai vizsgálatokban az ambroxol növeli a szerózus hörgőváladék mennyiségét. A váladék eltávolítását feltehetően a viszkozitás csökkentése és a csillóhám aktiválása révén segíti elő.

Az ambroxol aktiválja a surfactant rendszert, ugyanis közvetlenül hat az alveolusok pneumocyta-II sejtjeire és a kis légutak területén levő Clara sejtekre.

Elősegíti a felületaktív anyag képződését és kiválasztását a tüdő alveolaris, illetve bronchialis szakaszán mind a magzati, mind a felnőtt tüdőben. Ezeket a hatásokat sejtkultúrákban és különböző állatfajokon végzett in vivo vizsgálatokban igazolták.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az ambroxol szájon át adagolva gyakorlatilag teljes mértékben felszívódik. A Tmax értéke per os alkalmazást követően 1-3 óra. Az ambroxol abszolút biohasznosulása orális adagoláskor kb. egyharmadára csökken a "first-pass" metabolizmus révén. A folyamat során renalisan kiválasztódó metabolitok (pl. dibromo-antranilsav, glükuronidok) képződnek. Plazmafehérjékhez való kötődése kb. 85% (80-90%). Terminális felezési ideje a plazmában 7-12 óra. Az ambroxol és metabolitjainak plazma felezési ideje összességében kb. 22 óra.
Az ambroxol átjut a placentán, bejut a cerebrospinalis folyadékba, és kiválasztódik az anyatejjel.

Kiválasztása (kb. 90%-ban) a vesén keersztül, a májban képződött inaktív metabolitok formájában történik. Az ambroxol változatlan formában kevesebb mint 10%-ban ürül a vesén keresztül.

A nagyfokú fehérjekötődés és a nagy megoszlási térfogat, valamint a szövetekből a vérbe irányuló lassú redisztribúció miatt dialízissel vagy forszírozott diurézissel nem várható az ambroxol jelentős mértékű eliminálása.
Az ambroxol clearence-e súlyos májbetegségekben 20-40%-kal csökken. Súlyos veseműködési zavar esetén az ambroxol metabolitjainak akkumulációjával kell számolni.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az ambroxol-hidroklorid akut toxicitási indexe alacsony. Ismételt adagolású vizsgálatokban, szájon át történő adagoláskor 150 mg/kg/nap (egér, 4 héten keresztül), 50 mg/kg/nap (patkány, 52 és 78 héten keresztül), 40 mg/kg/nap (nyúl, 26 héten keresztül) és 10 mg/kg/nap (kutya, 52 héten keresztül) voltak a kimutatható káros hatással nem járó dózisszintek (NOAEL - no-observed adverse effect level). Nem mutattak ki toxikológiai célszervet. Az ambroxol-hidrokloriddal végzett négyhetes intravénás toxicitási vizsgálatok patkányokban (4, 16 és 64 mg/kg/nap) és kutyákban (45, 90 és 120 mg/kg/nap (infúzió 3 óra/nap) a hisztopatológiát is beleértve nem mutatott súlyos helyi és szisztémás toxicitást. Minden nemkívánatos hatás reverzibilis volt.

Az ambroxol-hidroklorid nem volt embriotoxikus sem pedig teratogén a patkányokon 3000 mg/kg/nap, illetve nyulakon 200 mg/kg/nap maximális dózissal végzett tesztek esetén. A hím és nőstény patkányok fertilitására nem volt hatással az 500 mg/kg/nap dózisig.
A NOAEL a peri- és postnatalis fejlődési vizsgálatban 50 mg/kg/nap volt. 500 mg/kg/nap dózisnál az ambroxol-hidroklorid kissé toxikusnak bizonyult az anyaállatok és kölykök vonatkozásában, mely a testsúlygyarapodás visszamaradásában és a csökkent alomméretben nyilvánult meg.

Az in vitro genotoxicitás teszt (az Ames és a kromoszóma-aberráció teszt) és az in vivo (egér mikronukleusz teszt) nem mutatott semmilyen mutagén potenciált az ambroxol-hidroklorid esetében.

Az ambroxol-hidroklorid nem mutatott semmilyen tumorképző potenciált a karcinogenitási tanulmányokban egerekben (50, 200 és 800 mg/kg/nap) és patkányokban (65, 250 és 1000 mg/kg/nap) diétás adalékkal való kezelés során 105, illetve 116 héten keresztül.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10 db, 20 db, illetve 50 db tabletta PVC/alumínium buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

BERLIN-CHEMIE AG (Menarini Group)
Glienicker Weg 125
D-12489 Berlin, Németország
Telefon: (030) 6707-0
Fax: (030) 6707-2120
www.berlin-chemie.de


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-20631/01 10×
OGYI-T-20631/02 20×
OGYI-T-20631/03 50×


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2008. szeptember 5.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2012. augusztus 16.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2017. július 7.



4


OGYÉI/32428/2017




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Az ambroxol-hidroklorid átjut a placentán. Állatkísérletek nem mutattak közvetlen vagy közvetett káros hatást a terhességgel, az embrionális/magzati fejlődéssel, a szüléssel vagy a születés utáni fejlődéssel kapcsolatban.
A terhesség 28. hete utáni alkalmazással kapcsolatban a kiterjedt klinikai tapasztalatok nem mutattak bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy káros hatása lenne a magzatra. Be kell tartani azonban a gyógyszerek terhesség alatti alkalmazásával kapcsolatos általános óvintézkedéseket. Különösen a terhesség első harmadában nem ajánlott a Flavamed 30 tabletta alkalmazása.

Szoptatás
Az ambroxol-hidroklorid kiválasztódik az anyatejjel. Bár kedvezőtlen hatás a szoptatott csecsemőkre vonatkozóan nem várható, a Flavamed 30 mg tabletta használata nem javasolt szoptató anyáknak.

Termékenység
Állatkísérletek nem utaltak arra, hogy az ambroxol káros hatással lenne a termékenységre (lásd 5.3 pont).