Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

AMISULPRID-RATIOPHARM 200MG TABLETTA 60X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Ratiopharm Gmbh
Hatástani csoport:
N05AL Benzamidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20491/02
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
12563 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Pszichiátria
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,0012563,00
Közgyógy12563,000,00
Eü kiemelt12263,00300,00
Üzemi baleset12563,000,00
Közgyógy eü.kiemelt12563,000,00
Teljes0,0012563,00
Egyedi engedélyes0,0012563,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
15 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Akut pszichotikus epizódban napi 400-800 mg ajánlott. Szükség esetén a napi adag 1200 mg-ig növelhető. 1200 mg feletti napi adagokat gyógyszerbiztonságosság szempontjából még kellően nem vizsgálták, ezért nagyobb adag nem adható. Az amiszulprid adásának megkezdésekor nincs szükség specifikus dózistitrálásra. Az adagolást az egyedi válaszok függvényében kell beállítani, és a fenntartó kezelés során a legkisebb hatásos dózist kell adni.

Primer negatív formákban (deficit-szindróma) napi 50-300 mg per os alkalmazása ajánlott. A megfelelő adagot individuálisan kell megállapítani.

Az amiszulprid per os adagját 400 mg-ig egyszerre, 400 mg felett két részben kell adni.
Az Amisulprid-ratiopharm nem alkalmas a dózis finombeállítására vagy napi 100 mg-nál kisebb adagok alkalmazására, mert csupán két egyenlő adagra osztható.

Idősek
Az amiszulprid biztonságosságát idős beteg esetében korlátozott számban vizsgálták. Időskorban az amiszulprid fokozott óvatossággal alkalmazható a hypotensio és szedáció lehetséges kockázata miatt. Az adag csökkentésére szükség lehet veseelégtelenségben is.

Gyermekek és serdülők
Az amiszulprid biztonságossága és hatásossága serdülőkortól 18 éves korig nem megalapozott. Korlátozott számú adat áll rendelkezésre az amiszulprid serdülőkorban történő alkalmazásáról schizofrenia esetén. Ezért az amiszulprid alkalmazása serdülőkortól 18 éves korig nem javasolt.
A serdülőkor előtti életkorban az amiszulprid adása ellenjavallt, mivel biztonságosságát gyermekek esetében még nem állapították meg (lásd 4.3 pont).

Vesekárosodás
Az amiszulprid a vesén keresztül eliminálódik. 30-60 ml/perc kreatinin-clearance esetén az adagot felére, 10-30 ml/perc esetén pedig harmadára kell csökkenteni. Tekintettel arra, hogy súlyos vesekárosodásban (10 ml/perc alatti kreatinin-clearance) nincs tapasztalat, különleges óvatosság szükséges ebben a betegcsoportban.

Májkárosodás
Dóziskorrekció nem szükséges, mivel az amiszulprid alig metabolizálódik.

Az alkalmazás módja

A tablettát kellő mennyiségű vízzel vagy egyéb, alkoholt nem tartalmazó itallal kell bevenni.
A készítmény felszívódását az étkezés lényegesen nem befolyásolja, ezért étkezéstől függetlenül bevehető.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Neuroleptikus malignus szindróma
A többi neuroleptikum alkalmazásához hasonlóan amiszulprid adásakor is felléphet a potenciálisan végzetes neuroleptikus malignus szindróma (NMS), amit hyperthermia, izommerevség, vegetatív instabilitás, megváltozott éberség, rhabdomyolysis és az emelkedett kreatin-foszfokináz (CPK) jellemez. Amennyiben a betegnél NMS-re utaló tünetek vagy tisztázatlan eredetű hyperthermia lép fel, különösen nagy napi adagok alkalmazásakor, minden antipszichotikum adását - beleértve az amiszulpridot is - fel kell függeszteni. Rhabdomyolysist olyan betegeknél is megfigyeltek, akik nem szenvedtek neuroleptikus malignus szindrómában.

Parkinson-kór
Hasonlóan a többi antipszichotikumnál tapasztaltakhoz, az amiszulprid Parkinson-kóros betegeknek való adásakor fokozott óvatosság indokolt, mivel a betegség romlását okozhatja. Csak akkor szabad amiszulpridot használni, ha az antipszichotikus kezelés elkerülhetetlen.

QT-szakasz
Amiszulprid felírásakor fokozott óvatosság indokolt olyan beteg esetében, aki ismerten cardiovascularis betegségben szenved, vagy akinek családjában korábban előfordult a QT-időtartam meghosszabbodása. Antipszichotikumokkal való együttes alkalmazása kerülendő.

Stroke
Randomizált, kontrollos klinikai vizsgálatokban a cerebrovascularis események előfordulásának kockázata háromszorosára növekedett bizonyos atípusos antipszichotikumokkal kezelt idős, demens betegek körében a placebóval kezeltekhez képest. A kockázat növekedésének mechanizmusa nem ismert. Más betegpopulációban, illetve más antipszichotikummal kapcsolatosan nem zárható ki a kockázatnövekedés. Az amiszulprid fokozott óvatossággal alkalmazható a stroke szempontjából veszélyeztetett betegeknél.

Idős, demenciában szenvedő betegek
Idős, demenciával összefüggő pszichózisban szenvedő, antipszichotikummal kezelt betegek esetén fokozódik a halálozás veszélye. 17 placebokontrollos klinikai vizsgálat értékelése alapján (átlagosan 10 hétig tartó vizsgálatok) főként az atípusos antipszichotikumokkal kezelt betegek esetén, a gyógyszeres kezelésben részesülő betegek esetén a halálozás veszélye 1,6-1,7-szerese volt a placebokezelésben részesülőkkel szemben. Az általánosan 10-hetes kontrollos vizsgálatok során, a halálozás aránya a gyógyszeres kezelésben részesülőknél 4,5% volt, szemben a placebocsoport esetén tapasztalt 2,6%-kal. Annak ellenére, hogy az atípusos antipszichotikumokkal folytatott klinikai vizsgálatokban különböző halálokok szerepeltek, a legtöbb halál vagy cardiovascularis (pl. szívelégtelenség, hirtelen halál) vagy fertőzéses (tüdőgyulladás) természetűnek bizonyult. Megfigyeléses vizsgálatok arra utalnak, hogy hasonlóan az atípusos antipszichotikumokhoz, a hagyományos antipszichotikumok is növelik a mortalitást. Az, hogy a megfigyeléses vizsgálatokban tapasztalt mortalitás növekedés, milyen mértékben köthető az antipszichotikus kezeléshez, szemben a betegek egyéb jellemzőivel, nem ítélhető meg.

Vénás thromboembolia
Antipszichotikumokkal folytatott kezelés során vénás thromboembolia (VTE) eseteiről számoltak be. Mivel az antipszichotikumokkal kezelt betegeknél gyakran vannak jelen a VTE szerzett kockázati tényezői, ezért minden lehetséges VTE rizikófaktort azonosítani kell az amiszulprid-kezelés elindítása előtt, illetve alatt, továbbá megelőző intézkedéseket kell tenni.

Emlőcarcinoma
Az amiszulprid megemelheti a prolaktin szintet. Ezért óvatosan kell eljárni, és szorosan ellenőrizni kell az amiszulprid-kezelés alatt azokat a betegeket, akiknek az anamnézisében vagy családi anamnézisében emlőcarcinoma szerepelt.

A hypophysis jóindulatú daganata
Az amiszulprid megemelheti a prolaktin szintet. A hypophysis jóindulatú daganatait, pl. prolactinoma kialakulásának eseteit figyelték meg amiszulprid-kezelés során. Nagyon magas prolaktin szintek kialakulása esetén, vagy hypophysis tumor klinikai jeleinek észlelésekor (pl. látótérkiesés és fejfájás), a hypophysisről képalkotó vizsgálat elvégzése indokolt. Amennyiben a hypophysis tumor igazolódik, az amiszulprid-kezelést abba kell hagyni.

Hyperglykaemia
Egyes atípusos antipszichotikummal (beleértve az amiszulpridot) kezelt betegeknél hyperglykaemiát jelentettek. Ezért az amiszulprid-kezelés megkezdésekor igazolt diabetes mellitusban vagy a cukorbetegség hajlamosító tényezőinek fennállása esetén, a vércukorszintet megfelelően ellenőrizni kell.

Görcsroham
Az amiszulprid csökkentheti a görcsküszöböt. Ezért az epilepsziás anamnézisű betegek állapotát rendszeresen és fokozottan kell ellenőrizni.

Vesekárosodás
Mivel az amiszulprid a vesén keresztül eliminálódik, vesekárosodás esetén az adagot csökkenteni kell vagy intermittáló kezelés ajánlott (lásd 4.2 pont).

Idősek
Időskorú betegeknél a többi antipszichotikumhoz hasonlóan, az amiszulprid fokozott óvatossággal alkalmazható, a hypotensio és szedáció veszélye miatt. Az adag csökkentésére szükség lehet veseelégtelenség miatt is.

Megvonási tünetek
Nagy dózisú antipszichotikus gyógyszerek hirtelen elhagyása megvonási tüneteket, többek közt hányingert, hányást és álmatlanságot okozhat. Amiszulprid-kezelés során a pszichotikus tünetek újból jelentkezhetnek, és nem akaratlagos mozgási rendellenességek (pl. akathisia, dystonia és dyskinesia) előfordulását jelentették, ezért az amiszulprid fokozatos elhagyása javasolt.

Leukopenia, neutropenia és agranulocytosis
Antipszichotikumok, így az amiszulprid alkalmazásával kapcsolatban is jelentettek átmeneti jellegű leukopeniát, neutropeniát és agranulocytosist. Indokolatlan fertőzés vagy láz kialakulása vérdyscrasiára utalhat (lásd 4.8 pont), és azonnali hematológiai kivizsgálást igényel.

Májtoxicitás
Amiszulprid alkalmazása során májtoxicitást jelentettek. A betegeket figyelmeztetni kell, hogy azonnal jelentsék orvosuknak az olyan tünetek jelentkezését, mint pl. asthenia, anorexia, hányinger, hányás, hasi fájdalom vagy sárgaság. Ilyen esetben azonnal laboratóriumi vizsgálatokat kell elvégezni, beleértve a májfunkciók klinikai vizsgálatát és biológiai értékelését (lásd 4.8 pont).

Segédanyag
Laktóz
Ritkán előforduló, örökletes galaktóz intoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malapszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az amiszulprid előírás szerinti alkalmazása mellett is okozhat aluszékonyságot és homályos látást, így a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket ronthatja (lásd 4.8 pont).


4.9 Túladagolás

Tünetek
Az amiszulprid túladagolásával kapcsolatban korlátozott tapasztalatok állnak rendelkezésre. A tünetek az ismert farmakológiai hatások súlyosabb formái: bágyadtság, szedáció, kóma, hypotensio, extrapiramidalis tünetek, izommerevség, láz, görcsrohamok. Halálos kimenetelt főleg egyéb pszichotróp gyógyszerekkel való kombináció esetén jelentettek.

Kezelés:
Akut túladagolás esetén figyelembe kell venni azt a lehetőséget, hogy a beteg többfajta gyógyszert vett be.
Mivel az amiszulprid gyengén dializálható, a hatóanyag eltávolítására a hemodialízis nem alkalmas.
Nincs specifikus antidotum. Megfelelő szupportív kezelést kell elkezdeni: a vitális funkciók szoros ellenőrzése, és a szívműködés folyamatos monitorozása szükséges a beteg állapotának rendeződéséig (QT-szakasz megnyúlásának kockázata).
Súlyos extrapiramidális tünetek jelentkezésekor antikolinerg hatású készítményt kell adni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

* A következő szerekkel való együttadása ellenjavallt:
- Levodopa: reciprok hatás-antagonizmus áll fenn a levodopa és az antipszichotikumok között. Az amiszulprid a dopamin agonisták pl. bromokriptin, ropinirol ellen hathat.

* A következő szerekkel való együttadása nem ajánlott:
- Az amiszulprid fokozhatja az alkohol centrális hatását, ezért amiszulprid szedés alatt szeszesitalok fogyasztása tilos!

* A következő szerekkel való együttes adását meg kell fontolni:
- Központi idegrendszeri depresszánsok, beleértve, a narkotikumokat, anesztetikumokat, opioidokat, szedatív hatású H1-antagonistákat, barbiturátokat, benzodiazepineket és egyéb anxiolitikumokat, klonidint és származékait.
- Antihypertensivumok és egyéb hypotensiv gyógyszerek.
- Óvatosság szükséges az amiszulprid és olyan gyógyszerek együttes felírásakor, melyek a QT-szakasz meghosszabbodását okozhatják pl.: I A osztályba tartozó antiarrhythmiás szerek (mint a kinidin vagy dizopiramid) és a III osztályba tartozó antiarrhythmiás szerek (amiodaron, szotalol), egyes antihisztaminok, egyéb antipszichotikumok és egyes malária ellenes gyógyszerek (mint a meflokin) (lásd 4.4 pont).
- A klozapin együttes alkalmazása megnövelheti az amiszulprid plazmaszintjét.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások szervrendszerenként és előfordulási gyakoriságuk szerint kerülnek felsorolásra. A mellékhatások gyakoriságát a következő módon osztályozzuk:
Nagyon gyakori (?1/10); Gyakori (?1/100-<1/10); Nem gyakori (?1/1000-<1/100); Ritka (?1/10 000-<1/1000); Nagyon ritka (<1/10 000), Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Kontrollos klinikai vizsgálatok során észlelt, és a forgalomba hozatalt követő spontán beszámolók alapján rögzített mellékhatásokat az alábbiakban együttesen soroljuk fel. A gyakorisági kategóriák ezzel egyidejűleg aktualizálásra kerültek.

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
Nem gyakori: leukopenia, neutropenia.
Ritka: agranulocytosis.

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori: allergiás reakciók.

Endokrin betegségek és tünetek
Gyakori: Az amiszulprid növeli a plazma prolaktinszintjét, ami a gyógyszer elhagyása után reverzibilis. Ez a következő átmeneti tüneteket okozhatja: galactorrhoea, amenorrhoea, gynecomastia, emlőfeszülés, és erekciós zavarok.
Ritka: a hypophysis jóindulatú daganata, mint pl. prolactinoma (lásd 4.4 pont)

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nem gyakori: hyperglykaemia (lásd 4.4 pont), hypertriglyceridaemia, hypercholesterinaemia.
Ritka: hyponatraemia, nem megfelelő antidiuretikushormon-szekréciós szindróma (SIADH).

Pszichiátriai kórképek
Gyakori: alvászavar, szorongás, agitáltság, orgazmus-zavarok.
Nem gyakori: zavartság.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori: extrapiramidalis tünetek léphetnek fel: tremor, rigiditas, hypokinesia, hypersalivatio, akathisia, dyskinesia. Ezen tünetek optimális adagolás esetén rendszerint enyhék, és részben megszűnhetnek a szer adagolásának felfüggesztése nélkül is antiparkinson gyógyszerek adására. Az extrapyramidalis mellékhatások gyakorisága dózisfüggő, és igen ritka a schizophrenia predominánsan negatív formáiban hatásos adagok (50-300 mg/nap) esetében.
Gyakori: akut dystonia (torticollis, oculogyriás krízis, trismus) léphet fel. A tünetek reverzibilisek, antiparkinson szerek adására az amiszulprid elhagyása nélkül megszűnnek. Aluszékonyság.
Nem gyakori: tardiv dyskinesiát is jelentettek, általában a hosszabb ideig tartó alkalmazás esetén (ritmikus, nem akaratlagos mozgások, főleg a nyelvnél és az arcon). Az antiparkinson kezelés hatástalan, sőt a tünetek súlyosbodásához vezethet. Convulsiók.
Ritka: neuroleptikus malignus szindróma (lásd 4.4 pont), amely potenciálisan végzetes kimenetelű szövődmény.
Nem ismert: nyugtalan láb szindróma.

Szembetegségek és szemészeti tünetek:
Gyakori: homályos látás (lásd 4.7 pont)

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem gyakori: bradycardia.
Ritka: a QT-szakasz megnyúlása, kamrai arrhythmia, mint a torsades de pointes, kamrai tachycardia, ami kamrafibrillációhoz, szívmegálláshoz és hirtelen halálhoz vezethet (lásd 4.4 pont).

Érbetegségek és tünetek:
Gyakori: hypotensio.
Nem gyakori: a vérnyomás növekedése.
Ritka: vénás thromboembolia, beleértve a néha halálos kimenetelű tüdőembóliát és, mélyvénás trombózist (lásd 4.4 pont).

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem ismert: orrdugulás, aspirációs pneumonia, (elsősorban más központi idegrendszeri depresszáns együttes alkalmazásával összefüggésben).

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: székrekedés, hányinger, hányás, szájszárazság.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nem gyakori: hepatocelluláris károsodás.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Ritka: angiooedema, csalánkiütés.
Nem ismert: fényérzékenységi reakciók.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nem gyakori: osteopenia, osteoporosis.
Nem ismert: rhabdomyolysis

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nem gyakori: vizeletretenció.

A terhesség, a gyermekágyi és a perinatális időszak alatt jelentkező betegségek és tünetek
Nem ismert: újszülöttkori elvonási tünetek (lásd 4.6 pont).

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei:
Gyakori: testtömeg-növekedés.
Nem gyakori: májenzimek, főleg a transzaminázok szintjének megemelkedése.
Nem ismert: emelkedett kreatin-foszfokináz szint a vérben.

Sérülés, mérgezés és a beavatkozással kapcsolatos szövődmények
Nem ismert: elesés, a testi egyensúly megtartásának képességére károsan ható mellékhatások következményeként

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: antipszichotikumok, benzamidok. ATC kód: N05AL05

Hatásmechanizmus
Hatóanyaga, az amiszulprid szelektíven és nagy affinitással kötődik a D2- és D3-receptorokhoz, ugyanakkor nem rendelkezik D1-, D4-, D5-receptor affinitással.
A klasszikus és egyéb atípusos antipszichotikumoktól eltérően nincs affinitása a szerotonin-, alfa-adrenerg-, hisztamin (H1)- és kolinerg receptorokhoz, és nem kötődik a sigma kötőhelyekhez sem.

Farmakodinámiás hatások
Nagy dózisban főleg a limbikus rendszerben lévő posztszinaptikus D2-receptorokat gátolja, kevésbé hatva a striatumra. A klasszikus antipszichotikumokkal ellentétben, nem vált ki katalepsiát, és ismételt adagolása során sem fejlődik ki D2-receptor hypersensitivitas. Kis adagban elsősorban a preszinaptikus D2- és D3- receptorokat gátolja, ezzel dopamin felszabadulást váltva ki, amely a gátlást felfüggesztő hatásért felelős.
Atípusos farmakológiai profilja magyarázhatja az amiszulprid nagyobb adagjainak a schizophrenia pozitív tüneteire gyakorolt kedvező hatását (posztszinaptikus dopamin-receptor gátlás) és kisebb adagjainak hatékonyságát a schizophrenia negatív tüneteire (preszinaptikus dopamin-receptor gátlás). Valamint, az amiszulprid kedvező limbikus aktivitásának tulajdonítható, hogy ritkábban okoz extrapyramidalis mellékhatásokat.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
A tünetek akut exacerbatiojával rendelkező schizophren betegeken végzett klinikai vizsgálatoknál, az amiszulprid szignifikánsan enyhítette nemcsak a másodlagos negatív, hanem az affektív tüneteket is, mint például a depresszív hangulatot.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Az amiszulprid szintje a gyomor-bélrendszerből felszívódva a plazmában kettős csúcsot ér el. Az első mintegy egy óra múlva, a második pedig 3-4 óra múlva észlelhető. A megfelelő csúcskoncentrációk 50 mg bevétele után 39?3 ng/ml és 54?4 ng/ml.

Eloszlás
Eloszlási térfogata 5,8 l/ttkg. Kevéssé kötődik a plazmafehérjékhez (16%).

Biotranszformáció
Biohasznosulása 48%. Az amiszulprid alig metabolizálódik: két azonosított, inaktív metabolitja a bevitt mennyiségnek 4%-át éri el. Az amiszulprid nem kumulálódik a szervezetben, és kinetikai jellemzői ismételt adagolás után sem változnak.

Elimináció
Felezési ideje plazmában per os alkalmazás után kb. 12 óra. Zömében változatlan formában a vesén keresztül választódik ki. Az intravénás adag 50%-a a vesén keresztül távozik, melynek 90%-a az első 24 órában eliminálódik. A renális clearance 20 l/óra vagy 330 ml/perc.

Farmakokinetikai/farmakodinámiás összefüggések
Az étrend nem befolyásolja az amiszulprid kinetikai profilját.
Szénhidrátban dús táplálék (68%-os folyadéktartalommal) szignifikánsan csökkenti az AUC, a tmax és a Cmax értékét. Zsírban gazdag táplálék esetén nem észleltek változást. Ezen hatások jelentősége a klinikai gyakorlatban nem ismert.
Az amiszulprid gyengén dializálható.

Májkárosodás
Tekintve, hogy alig metabolizálódik, májkárosodásban nem szükséges dóziskorrekció.

Vesekárosodás
Vesekárosodásban az amiszulprid felezési ideje nem változik, de a clearance 30-40%-ra csökkenhet. Az AUC enyhe vesekárosodásban kétszeresére, közepes vesekárosodásban pedig csaknem tízszeresére nőtt (lásd 4.2 pont). Csekély számú ilyen irányú tapasztalat áll csak rendelkezésre, és nincs adat 50 mg-nál nagyobb adagokkal.

Idősek
Korlátozott adatok alapján idős korban (65 év felett) kinetikája módosul, a tmax, a felezési idő és az AUC 10-30%-kal nő 50 mg egyszeri per os adagja után. Ismételt adagolás kinetikájáról nincs adat.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A biztonságossági vizsgálatok összefoglaló elemzése során, az amiszulprid általános, szervspecifikus toxicitására, teratogén, mutagén vagy karcinogén hatására utaló adatokat nem találtak. A maximális tolerált dózisnál alacsonyabb tartományban a patkányokon és kutyákon megfigyelt változások vagy farmakológiai hatásnak bizonyultak, vagy nem voltak toxikus jellegűek. Az embernél javasolt maximális dózissal összehasonlítva a maximális tolerált dózis patkányokban 2-szer (200 mg/ttkg/nap), kutyákban pedig 7-szer (120 mg/ttkg/nap) magasabbnak bizonyult, amennyiben az AUC-t vették figyelembe. Emberre releváns karcinogén hatást sem egerekben (120 mg/ttkg/nap dózisig), sem patkányokban (240 mg/ttkg/nap dózisig) nem tudtak kimutatni, mely utóbbi az emberben várt AUC 1,5-4,5-szerese. A patkányokon, nyulakon és egereken elvégzett reprodukciós vizsgálatok nem mutattak semmilyen teratogén hatást.

Állatkísérletekben az amiszulprid hatással volt a magzati növekedésre és fejlődésre olyan dózisok mellett, amelyek egy 50 ttkg-os beteg esetében a 2000 mg/nap és a fölötti humán dózisnak felelnek meg. Az amiszulprid teratogenicitásának nem volt bizonyítéka. Az amiszulpridnak az utódok viselkedésére gyakorolt hatásáról nem végeztek vizsgálatokat.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Tabletták PVC/Al buborékcsomagolásban és dobozban.
30, 60, 100 vagy 150 db tabletta.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés : ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

ratiopharm GmbH,
89079 Ulm, Graf-Arco Strasse 3.,
Németország





Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Az amiszulprid terhességben történő alkalmazásáról csak korlátozott számban áll rendelkezésre klinikai adat. Az amiszulprid biztonságos alkalmazása terhességben nem megalapozott.
Az amiszulprid átjut a placentán.
Állatkísérletekben az amiszulprid reproduktív toxicitást mutatott (lásd 5.3 pont).
Az amiszulprid alkalmazása terhesség alatt és olyan fogamzóképes nők esetében, akik nem használnak hatékony fogamzásgátlást nem javasolt, kivéve, ha a kezelés előnyei felülmúlják a potenciális kockázatot.
Ha az antipszichotikumokat, beleértve az amiszulpridot is, a terhesség harmadik trimesztere alatt alkalmazzák, a szülést követően az újszülöttnél fennáll a mellékhatások, például változó súlyosságú és idejű extrapiramidális és/vagy megvonási tünetek, kialakulásának kockázata (lásd 4.8 pont). Előfordultak agitációval, izomtónus-fokozódással, izomtónus-csökkenéssel, tremorral, aluszékonysággal, respiratorikus distresszel járó esetek, valamint táplálkozási zavarral kapcsolatos mellékhatás-jelentések. Ezért, ha az amiszulpridot terhesség ideje alatt alkalmazzák, az újszülötteket alapos megfigyelés alatt kell tartani.

Szoptatás
Az amiszulprid nagy mennyiségben átjut az anyatejbe, néhány esetben az anyai testtömeghez igazított dózis elfogadott 10%-át meghaladó mértékben, de a szoptatott csecsemő szérumkoncentrációját nem értékelték. Az amiszulprid csecsemőkre és újszülöttekre vonatkozó hatásáról nem rendelkezünk elegendő információval.
Az amiszulprid-kezelés megvonásáról, vagy a szoptatás felfüggesztéséről szóló döntés során figyelembe kell venni a szoptatás előnyeit a csecsemő, illetve a kezelés előnyeit az anya szempontjából.

Termékenység
Kezelt állatoknál az amiszulprid hatásából következő, prolaktin-mediálta csökkent fertilitást figyeltek meg.