Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

FEXGEN 120MG FILMTABLETTA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Viatris Ltd.
Hatástani csoport:
R06AX Egyéb szisztémás antihisztaminok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20601/02
Hatóanyagok:
FexofenadiniumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
1263 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,001263,00
Közgyógy1263,000,00
Üzemi baleset1263,000,00
Általános316,00 (25%)947,00
Teljes0,001263,00
Egyedi engedélyes0,001263,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
6 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek és 12 éves kor feletti gyermekek:
A fexofenadin-hidroklorid ajánlott adagja felnőttek és 12 éves kor feletti gyermekek számára naponta egyszer 120 mg, étkezés előtt bevéve.

A fexofenadin a terfenadin farmakológiailag aktív metabolitja.

Gyermekek és serdülők

12 éves kor alatti gyermekek:
A 120 mg fexofenadin-hidroklorid tabletta biztonságosságát és hatékonyságát nem vizsgálták 12 éves kor alatt gyermekek esetében. 6-11 éves gyermekek: Ebben a gyermekcsoportban az alkalmazásra és az adagolásra a fexofenadin hidroklorid 30 mg-os tabletta a megfelelő gyógyszerforma. A Fexgen tabletta nem kapható 30 mg-os hatáserősségben. Alkalmazzon más készítményt, amiből elérhető ez a hatáserősség.

Különleges betegcsoportok:
A különböző, fokozott kockázatnak kitett betegcsoportok (idősek, vese- és májkárosodásban szenvedő betegek) bevonásával végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy ezeknél a betegeknél nem szükséges a fexofenadin-hidroklorid adagjának a módosítása.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A legtöbb új gyógyszerhez hasonlóan idősekre és vese-, vagy májkárosodásban szenvedő betegekre vonatkozóan csak korlátozott számú adat áll rendelkezésre. A fexofenadint ezeknek a betegnek fokozott óvatossággal kell adni.

Figyelmeztetni kell azokat a betegeket, akiknél jelenleg vagy kórtörténetükben kardiovascularis betegség előfordult, hogy az antihisztaminok csoportjába tartozó gyógyszerekkel összefüggésben mellékhatások tachikardia és palpitáció jelentkezhet (lásd 4.8 pont).

Ez a gyógyszerkészítmény kevesebb, mint 1 mmol nátriumot (23 mg) filmtablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A farmakodinámiás profil és a jelentett mellékhatások alapján nem valószínű, hogy a fexofenadin-hidroklorid hatással lenne a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre. Objektív vizsgálatok során a fexofenadin-hidroklorid nem mutatott semmilyen, a központi idegrendszer működésére gyakorolt lényeges hatást. Ez azt jelenti, hogy a betegeknek szabad gépjárművet vezetniük, illetve fokozott odafigyelést igénylő tevékenységeket végezni. Annak érdekében, hogy fel lehessen ismerni a különösen érzékeny betegeket, akik a gyógyszerre szokatlan reakciót mutatnak, javasolt az egyéni érzékenységet ellenőrizni még azelőtt, hogy a beteg gépjárművet vezetne, vagy összetett feladatokat végezne.



4.9 Túladagolás

Fexofenadin-hidroklorid túladagolással kapcsolatban szédülésről, álmosságról, kimerültségről és szájszárazságról számoltak be. Két héten keresztül napi kétszer 60 mg adagot alkalmaztak gyermekeknél és egészséges felnőtteknél 1 hónapon át, 800 mg-ig terjedő napi egyszeri, illetve 690 mg-ig terjedő napi kétszeri dózisokat, valamint 1 éven át napi 240 mg-os dózisokat alkalmaztak anélkül, hogy klinikailag jelentős mellékhatások alakultak volna ki a placebóhoz viszonyítva. A fexofenadin-hidroklorid maximális tolerálható adagját nem határozták meg.

Túladagolás esetén a fel nem szívódott gyógyszer eltávolítása érdekében mérlegelni kell a szokásos intézkedéseket. Tüneti és támogató kezelés javasolt. A fexofenadin-hidroklorid hemodialízissel nem távolítható el hatásosan a vérből.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A fexofenadin-hidroklorid nem alakul át a májban, így nem is lép kölcsönhatásba a májjal kapcsolatos mechanizmus révén más gyógyszerekkel.

A fexofenadin a P-glikoprotein (P-gp) és szervesanion-transzporter polipeptid (OATP) szubsztrátja. A fexofenadin egyidejű alkalmazása P-gp-inhibitorokkal vagy -induktorokkal befolyásolhatja a fexofenadin expozícióját. A fexofenadin-hidroklorid és a P-gp-inhibitor eritromicin vagy a ketokonazol együttes adásával kapcsolatban kimutatták, hogy ennek eredményeként a fexofenadin plazmaszintje 2-3-szorosára emelkedik. Ezt a változást nem kísérte a QT-távolság megváltozása és bármilyen egyéb mellékhatás gyakoriságának a fokozódása az egymagában alkalmazott gyógyszerekhez képest.

Egy klinikai gyógyszerkölcsönhatás-vizsgálat kimutatta, hogy az apalutamid (a P-gp gyenge induktora) és 30 mg egyszeri orális dózis fexofenadin együttes alkalmazása a fexofenadin AUC-értékének 30%-os csökkenését okozta.

A fexofenadin-hidroklorid és az omeprazol között nem figyeltek meg kölcsönhatásokat.
Azonban alumínium-és magnézium-hidroxid gélt tartalmazó savkötő alkalmazása 15 perccel a fexofenadin-hidroklorid bevétele előtt a fexofenadin-hidroklorid biohasznosulásának a csökkenéséhez vezettek, legnagyobb valószínűséggel a fexofenadin-hidroklorid tápcsatornában történő megkötése miatt. A fexofenadin-hidroklorid, valamint az alumínium- és magnézium-hidroxid tartalmú savkötők alkalmazása között két óra szünetet ajánlatos tartani.

Allergiatesztek: a fexofenadin-hidroklorid alkalmazását az allergiatesztek (s.c. prickteszt) végzése előtt három nappal abba kell hagyni.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A következő előfordulási gyakorisági alkalmazták, amennyiben megállapítható volt.

Nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 -<1/100); ritka (?1/10 000 -<1/1000); nagyon ritka (<1/10 000); nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Felnőtteknél klinikai vizsgálatokban a placebo esetében tapasztalhatóhoz hasonló gyakorisággal jelentett mellékhatások a következők voltak:

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: fejfájás, bágyadtság, szédülés.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori : hányinger.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nem gyakori: fáradtság.

Felnőtteknél a forgalomba hozatalt követően az alábbi mellékhatásokat jelentették. Előfordulási gyakoriságuk nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg):

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenységi reakciók, melyek megnyilvánulásai a következők voltak: angiooedema, mellkasi szorító érzés, légszomj, kipirulás, és szisztémás anafilaxiás reakció.

Pszichiátriai kórképek
Álmatlanság, nyugtalanság, alvászavarok, illetve paroniria (rémálmok/kóros álmok).

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Homályos látás

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Tachycardia, palpitáció.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hasmenés.

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei
Bőrkiütés, csalánkiütés, viszketés.
Kontrollált klinikai vizsgálatokban a gyakori mellékhatások előfordulási aránya hasonló volt fexofenadin és placebó esetén.

A kontrollált vizsgálatokban az 1%-nál kisebb előfordulási gyakorisággal jelentett, a placebó esetén megfigyelthez hasonló mellékhatásokat ritkán a forgalomba hozatalt követő vizsgálatokban is jelentettek.

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: szisztémásan alkalmazott antihisztaminok, ATC-kód: R06AX26

Hatásmechanizmus
A fexofenadin nem-szedatív hatású, H1-hisztaminreceptoron ható gátlószer. A fexofenadin a terfenadin farmakológiailag aktív metabolitja.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
Humán hisztamin-provokációs tesztek, amelyek során naponta egyszeri és kétszeri dózisban adtak fexofenadint, azt mutatták, hogy a gyógyszer antihisztamin hatása 1 órán belül kezdődik, maximális erősségét hat óra múlva éri el és legalább 24 órán keresztül tart. 28 napos kezelést követően sem észleltek tolerancia kialakulására utaló bizonyítékot. Pozitív dózis-hatás kapcsolat orális adagok esetében a 10-130 mg-os tartományban volt kimutatható. Ebben az antihisztamin-hatást vizsgáló modellben kimutatták, hogy legalább 130 mg szükséges ahhoz, hogy egy 24 órás időszakon keresztül fent lehessen tartani a hatást. A provokált bőrterületen a maximális gátlás mértéke meghaladta a 80%-ot. Szezonális allergiás rhinitis kezelésére végzett klinikai vizsgálatokban kimutatták, hogy a 120 mg-os dózis 24 órára elegendő hatékonyságot biztosít.

Szezonális allergiás rhinitisben szenvedő betegeknél a placebóval kezelt betegekhez képest nem volt különbség a QTc-szakasz hosszában akkor, amikor két héten keresztül naponta kétszer 240 mg-ig terjedő fexofenadin dózisokat kaptak. Hasonlóképp, egészséges önkénteseknél a QTc-szakasz hossza a placebo-kezeléshez képest akkor sem változott jelentősen, amikor naponta kétszer 60 mg-ig terjedő fexofenadin dózist kaptak hat hónapon át, vagy naponta kétszer 400 mg-ot 6,5 napon keresztül, illetve naponta egyszer 240 mg-ot egy éven át.

A fexofenadin a humán terápiás koncentráció 32-szerese mellett sem gyakorolt hatást a humán szívből klónozott késleltetett egyirányú káliumcsatornára.

A fexofenadin (orálisan, 5-10 mg/kg dózisban adva) a terápiás koncentrációt meghaladó szintek (10-100 ?M) mellett szenzitizált tengerimalacokban gátolta az antigén-indukálta hörgőgörcsöt, továbbá gátolta a hisztamin felszabadulását a peritoneális hízósejtekből.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A fexofenadin az orális bevételt követően gyorsan felszívódik. A Tmax értéket a dózis bevétele után körülbelül 1-3 órával éri el. A Cmax átlagos értéke napi egyszeri 120 mg bevétele után körülbelül 427 ng/ml.

Eloszlás
A fexofenadin a plazmafehérjékhez 60-70%-ban kötődik.

Biotranszformáció és elimináció
A fexofenadin csak jelentéktelen mértékben metabolizálódik (hepatikus, vagy extrahepatikus úton), székletből és vizeletből mind állatokban, mind emberben ez volt az egyetlen jelentős vegyület, amit azonosítottak. A fexofenadin plazmakoncentrációja biexponenciális módon csökken többszörös dózisok bevétele után. A terminális eliminációs felezési idő 11-15 óra. Naponta kétszer 120 mg orális dózisig a fexofenadin egyszeri vagy többszöri dózis mellett lineáris farmakokinetikát mutat. Naponta kétszer 240 mg dózis mellett dinamikus egyensúlyi körülmények között a görbe alatti terület az arányosnál csak kissé nagyobb mértékben emelkedett (8,8%). Ez arra utal, hogy a fexofenadin farmakokinetikája naponta 40 - 240 mg dózis mellett gyakorlatilag lineáris. Feltételezik, hogy az elimináció döntően az epével történik, míg a beadott adag legfeljebb 10%-a változatlan formában a vizelettel ürül.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A kutyák a hat hónapon át naponta kétszer 450 mg/kg dózisban adott fexofenadint jól tolerálták. Esetenkénti hányást leszámítva nem jelentkeztek toxicitásra utaló tünetek. Boncoláskor a kezeléssel összefüggő jelentős eltéréseket nem figyeltek meg kutyákban és rágcsálókban.

A radioaktívan jelzett fexofenadin-hidroklorid szöveti megoszlását patkányban vizsgálták. Az eredmények azt mutatták, hogy a fexofenadin nem jut át a vér-agy gáton.

A különböző in vitro és in vivo mutagenitási tesztek során a fexofenadinről azt állapították meg, hogy nem mutagén.

A fexofenadin karcinogén hatását a terfenadinnel végzett klinikai vizsgálatok és kiegészítő farmakokinetikai vizsgálatok felhasználásával értékelték, amikor meghatározták a fexofenadin-expozíciót (a plazma AUC-értékek alapján). A patkányokban és egerekben (napi maximum 150 mg/ttkg dózisban adott) terfenadin mellett karcinogenitásra utaló bizonyítékot nem észleltek.

Egy egereken végzett reprodukciós toxicitási vizsgálat során a fexofenadin-hidroklorid nem csökkentette a fertilitást, nem volt teratogén és nem befolyásolta károsan a pre- és a posztnatális fejlődést.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

7 db, 10 db, 15 db, 20 db, 30 db, 50 db, 100 db, 200 db vagy 250 db filmtabletta PVC/PVdC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

Nincsenek különleges előírások.
Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladékanyag megsemmisítését a helyi előírások szerint kell végrehajtani.
Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Viatris Limited
Damastown Industrial Park
Mulhuddart
Dublin 15
DUBLIN
Írország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-20601/01 (10x)
OGYI-T-20601/02 (30x)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

2008. július 9./2010. július 9.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
2023.10.28.

7



OGYÉI/16744/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A fexofenadin-hidroklorid terhes nők körében való alkalmazására vonatkozóan nem áll rendelkezésre megfelelő adat. Az állatokon végzett korlátozott kísérletek nem mutattak közvetlen vagy közvetett jellegű káros hatást a terhesség, az embrionális/magzati fejlődés, a szülés és a szülés utáni fejlődés tekintetében (lásd 5.3 pont). A fexofenadin-hidroklorid nem alkalmazható a terhesség során csak akkor, ha az egyértelműen szükséges.

Szoptatás
Nem állnak rendelkezésre adatok az anyatejben levő fexofenadin mennyiségére a fexofenadin-hidroklorid alkalmazását követően. Mindazonáltal amikor terfenadint adtak szoptató anyáknak, azt találták, hogy a fexofenadin átjutott az anyatejbe. Ezért fexofenadin-hidroklorid alkalmazása nem ajánlott szoptató anyáknak.

Termékenység
Nem állnak rendelkezésre humán adatok a fexofenadin-hidroklorid termékenységre gyakorolt hatásáról. Egerekben a fexofenadin-hidrokloriddal történő kezelés nem befolyásolta a termékenységet (lásd 5.3 pont).