Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

RAWEL SR 1,5MGRETARD TABLETTA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Krka D.D.
Hatástani csoport:
C03BA Egykomponensű szulfonamidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-20090/02
Hatóanyagok:
IndapamidumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
862 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános269,00593,00
Üzemi baleset862,000,00
Teljes0,00862,00
Egyedi engedélyes0,00862,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Dopping listán szereplő
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Dózisa 24 óránként egy tabletta, lehetőleg reggel, egészben, vízzel, szétrágás nélkül bevéve.
Nagyobb dózisok alkalmazásakor az indapamid vérnyomáscsökkentő hatása nem fokozódik, de a szaluretikus hatás megnövekszik.

Különleges betegcsoportok

Vesekárosodás (lásd 4.3 és 4.4 pont)
Súlyos fokú vesekárosodás (kreatinin-clearance 30 ml/perc alatt) esetén a kezelés ellenjavallt.
A tiazid- és a tiazid típusú diuretikumok csak akkor fejtik ki teljes hatásukat, ha a vesefunkció normális vagy csak minimális a vesekárosodás.

Májkárosodás (lásd 4.3 és 4.4 pont)
Súlyos májkárosodás esetén a kezelés ellenjavallt.

Idősek (lásd 4.4 pont)
Idősek esetében a plazma kreatininszintet az életkor, a testtömeg és a nem szerint korrigálni kell. Idősek csak akkor kezelhetők Rawel SR-rel, ha a vesefunkció normális vagy csak minimális a vesekárosodás.

Gyermekek és serdülők
A Rawel SR biztonságosságát és hatásosságát gyermekek és serdülők esetében nem igazolták.
Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Különleges figyelmeztetések
A tiazid típusú diuretikumok májkárosodás esetén hepaticus encephalopathiát idézhetnek elő, mely májkómává súlyosbodhat, különösen az elektrolit-egyensúly megbomlása esetén. Ha ez bekövetkezik, a diuretikum adását azonnal abba kell hagyni.

Fényérzékenység
Tiazidok és tiazid típusú diuretikumok adásával kapcsolatban fényérzékenységi reakciókról számoltak be (lásd 4.8 pont). Ha a kezelés során fényérzékenységi reakció jelentkezik, ajánlott a kezelést leállítani. Ha a diuretikum újbóli adása szükségesnek bizonyul, ajánlott a napnak vagy mesterséges UV-A sugárzásnak kitett testrészeket védeni.

Laktóz
Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktázhiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

Az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Víz- és elektrolit-háztartás egyensúlya

Nátrium plazmaszintje
A kezelés megkezdése előtt és az alkalmazás ideje alatt rendszeres időközönként ellenőrizni kell a szérum nátriumszintet. A szérum nátriumszintjének esése kezdetben nem feltétlenül okoz tüneteket, ezért rendszeres ellenőrzése elengedhetetlen, és a szokványosnál sűrűbben kell ellenőrizni időseknél, illetve májcirrózisban szenvedő betegeknél (lásd 4.8 és 4.9 pont). Bármilyen diuretikus kezelés okozhat hyponatraemiát, néha nagyon súlyos következményekkel. A hypovolaemiával járó hyponatraemia dehidrációhoz és orthostaticus hypotensióhoz vezethet. Az egyidejű kloridionvesztés másodlagosan kompenzatórikus metabolikus alkalózist okozhat: ezen hatás előfordulása és mértéke alacsony.

Kálium plazmaszintje
A káliumszint csökkenése és a hypokalaemia a tiazid és rokon vegyületeinek fő kockázata. A hypokalaemia izomrendellenességet okozhat. Rhabdomyolysis eseteket jelentettek, főként súlyos hypokalaemiával összefüggésben. A hypokalaemia (< 3,4 mmol/l) kialakulásának kockázatát bizonyos, nagy rizikójú betegcsoportokban (pl. idősek, alultápláltak és/vagy sokféle gyógyszert szedők, ödémás és asciteses cirrózisos betegek, koszorúér-betegségben, illetve szívelégtelenségben szenvedők) feltétlenül meg kell előzni. Ezekben az esetekben ugyanis a hypokalaemia fokozza a digitálisz készítmények kardiotoxikus mellékhatását és a szívritmuszavarok kockázatát.
A QT-szakasz veleszületett vagy iatrogen eredetű megnyúlása úgyszintén rizikófaktor. A hypokalaemia és a bradycardia súlyos arrhythmiák, különösen a potenciálisan fatális torsades de pointes kialakulására hajlamosító tényező.
Valamennyi fenti esetben a plazma káliumszint gyakoribb ellenőrzése szükséges. A plazma káliumszintet először a kezelés elkezdése utáni első hét során kell ellenőrizni.
Az alacsony szérumkáliumszint észlelésekor annak korrekciója szükséges. Ha a hypokalaemia a magnézium alacsony szérumkoncentrációjával összefüggésben alakul ki, akkor terápiarezisztens lehet, ha a magnézium szérumszintjét nem korrigálják.

Magnézium plazmaszintje
A tiazidok és a velük rokon diuretikumok - többek között az indapamid - bizonyítottan fokozzák a magnézium kiválasztását a vizelettel, ami hypomagnesaemiát okozhat (lásd 4.5 és 4.8 pont).

Kalcium plazmaszintje
A tiazid- és a tiazid típusú diuretikumok csökkenthetik a vizelettel történő kalciumürítést és ezáltal átmenetileg, kismértékben emelhetik a plazma kalciumszintjét. Valódi hypercalcaemia megelőzőleg fel nem ismert hyperparathyreosis tünete lehet. A mellékpajzsmirigy-funkció bármilyen, tervezett kivizsgálása előtt abba kell hagyni a diuretikum-kezelést.

Vércukorszint
Cukorbetegek kezelésekor fontos monitorozni a vércukorszintet, különösen, ha hypokalaemia is fennáll.

Húgysav
Hyperuricaemiás betegeknél a köszvényes rohamokra való hajlam fokozottabb lehet.

Veseműködés és diuretikumok
A tiazid- és a tiazid típusú diuretikumok csak akkor fejtik ki hatásukat, ha a vesefunkció normális vagy csak minimális a vesekárosodás (ha a plazma kreatininszint értéke felnőttben < 25 mg/l, azaz < 220 mikromol/l). Idősek esetében a plazma kreatininszintet az életkor, a testtömeg és a nem szerint korrigálni kell. A diuretikum-kezelés elkezdésekor, a só- és vízvesztés következtében másodlagosan kialakuló hypovolaemia csökkent glomerulus filtrációt eredményez. Emiatt megemelkedhet a vérben a karbamid-nitrogén- és a plazma kreatininszint. Ez az átmeneti funkcionális veseelégtelenség normál veseműködésű egyének esetén nem jár következményekkel, azonban a korábban fennálló veseelégtelenséget súlyosbíthatja.

Choroidealis effusio, akut myopia és másodlagos zárt zugú glaukóma
A szulfonamid vagy szulfonamid származék gyógyszerek idioszinkráziás reakciót válthatnak ki, amely látótérkieséssel járó choroidealis effusiót, átmeneti myopiát és akut zárt zugú glaucomát okozhat. A tünetek közé tartozik a hirtelen jelentkező látásélesség-csökkenés vagy a szemfájdalom, és ezek jellemző módon a kezelés megkezdése után órákon vagy heteken belül jelentkeznek. A kezeletlen akut zárt zugú glaukóma maradandó látásvesztéshez vezethet. Elsődleges kezelés a gyógyszer szedésének mielőbbi abbahagyása. Az azonnali orvosi vagy sebészi kezelés megfontolandó, ha az intraocularis nyomás kontrollálatlan marad. Az akut zárt zugú glaukóma kialakulásának kockázati tényezői közé tartozhat a kórelőzményben szereplő szulfonamid- vagy penicillinallergia.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Bár az indapamid nem befolyásolja az éberséget, a vérnyomás csökkenése miatt egyes esetekben eltérő reakciók jelentkezhetnek, különösen a kezelés kezdeti szakában, vagy amikor egyéb vérnyomáscsökkentő szert is adnak. Következésképp, károsodhatnak a gépjárművezetéshez vagy a gépek kezeléséhez szükséges képességek.


4.9 Túladagolás

Tünetek
Az indapamidnak legfeljebb 40 mg-ig (a terápiás dózis 27-szereséig) nem volt toxikus hatása.
Az akut mérgezés jelei elsősorban a folyadék-/elektrolit-egyensúly zavaraiból erednek (hyponatraemia, hypokalaemia). Klinikailag jelentkezhet hányinger, hányás, hypotensio, izomgörcsök, vertigo, álmosság, zavartság, polyuria vagy oliguria, ami akár anuriáig is fokozódhat (a hypovolaemia következményeként).

Kezelés
Első lépésként a bevett szert kell gyomormosással és/vagy aktív szén adásával eltávolítani, amit a folyadék-/elektrolit-egyensúly helyreállítása követ a megfelelő speciális centrumokban.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Nem javasolt kombinációk

Lítium
Csakúgy, mint sószegény diéta esetén (a lítium vizelettel történő csökkent kiválasztása miatt) megemelkedhet a plazma lítiumkoncentrációja, ami túladagolási tünetekkel jár. Épp ezért, ha nem mellőzhető a diuretikum-kezelés, akkor gondosan ellenőrizni kell a plazma lítiumszintjét, és szükség szerint módosítani kell a lítium adagolását.

Fokozott óvatosságot igénylő kombinációk

Torsades de pointes-t előidéző szerek például:
- Ia. osztályba tartozó antiaritmiás szerek (pl. kinidin, hidrokinidin, dizopiramid),
- III. osztályba tartozó antiaritmiás szerek (pl. amiodaron, szotalol, dofetilid, ibutilid, bretílium),
- néhány antipszichotikum:
- fenotiazinok (pl. klórpromazin, ciamemazin, levomepromazin, tioridazin, trifluoperazin),
- benzamidok (pl. amiszulprid, szulpirid, szultoprid, tiaprid),
- butirofenonok (pl. doperidol, haloperidol),
- egyéb antipszichotikumok (pl. pimozid)
- egyéb hatóanyagok (pl. bepridil, ciszaprid, difemanil, eritromicin iv., halofantrin, mizolasztin, pentamidin, sparfloxacin, moxifloxacin, vinkamin iv., metadon, asztemizol, terfenadin)
Fokozott a ventricularis arrhythmiák, különösen a torsades de pointes kockázata (a hypokalaemia rizikófaktor). A kombináció alkalmazásának megkezdése előtt ellenőrizni kell, hogy nem áll-e fenn hypokalaemia és szükség esetén korrigálni kell. Klinikai ellenőrzést kell végezni, mérni kell a plazma elektrolitok szintjeit és EKG-vizsgálatot kell végezni. Olyan szereket kell adni, melyek hypokalaemia esetén sem okoznak torsades de pointes-t.

Nem-szteroid gyulladásgátlók (szisztémás kezelés), beleértve a szelektív COX-2-gátlókat és a nagy dózisú acetilszalicilsavat (? 3 g/nap):
Az indapamid vérnyomáscsökkentő hatása csökkenhet. Dehidrált betegekben fennáll az akut veseelégtelenség kockázata (csökkent glomerulus filtráció). A kezelés kezdetén a betegeket hidrálni és a veseműködést ellenőrizni kell.

Angiotenzin konvertáló enzim- (ACE) gátlók
Előzőleg fennálló nátriumhiány esetén (mindenekelőtt veseartéria-szűkületben szenvedőknél) az ACE-gátló-kezelés elkezdésekor fennáll a hirtelen vérnyomásesés fellépésének és/vagy az akut veseelégtelenség kialakulásának kockázata.
Hypertoniában, amikor a korábban alkalmazott diuretikum-kezelés nátriumhiányt okozhatott, a következőket szükséges tenni:
* vagy az ACE-gátlóval történő kezelés megkezdése előtt 3 nappal abba kell hagyni a diuretikum adását és amennyiben szükséges, később újra lehet kezdeni egy hypokalaemiát okozó diuretikum adását;
* vagy az ACE-gátlót kis kezdő dózisban kell adni, és a dózist fokozatosan kell növelni.

Pangásos szívelégtelenség esetén rendkívül alacsony dózissal kell elkezdeni az ACE-gátló-kezelést, lehetőség szerint a hypokalaemiát okozó diuretikum dózisának csökkentése után.

Minden esetben monitorozni kell a veseműködést (a plazma kreatininszintjét) az ACE-gátló-kezelés első néhány hetében.

Hypokalaemiát okozó egyéb készítmények:
* amfotericin B (iv.),
* glüko- és mineralokortikoidok (szisztémás kezelés esetén),
* tetrakozaktid,
* bélfalizgató hashajtók.
Fokozott a hypokalaemia kialakulásának kockázata (additív hatás). Ezért a plazma káliumszintet ellenőrizni és szükség esetén korrigálni kell. Erre különösen oda kell figyelni, ha egyidejűleg digitálisz-kezelést is alkalmazunk. Nem bélfalizgató hashajtó adása szükséges.

Baklofén
Fokozott vérnyomáscsökkentő hatás.
A beteg folyadékháztartását normalizálni kell, a veseműködést a kezelés kezdetétől ellenőrizni kell.

Digitálisz-készítmények
A hypokalaemia és/vagy hypomagnesaemia hajlamosít a digitálisz-toxicitás kialakulására.
Monitorozni kell a plazma kálium- és magnéziumszintjét, valamint az EKG-t, és szükség szerint módosítani kell a kezelést.

Különös odafigyelést igénylő kombinációk

Allopurinol:
Indapamiddal való együttes alkalmazás növelheti az allopurinol által kiváltott túlérzékenységi reakciók előfordulásának gyakoriságát.

Gondos mérlegelést igénylő kombinációk

Káliummegtakarító diuretikumok (amilorid, spironolakton, triamteren):
Jóllehet a racionális kombinációk egyes betegek számára előnyösek, ennek ellenére hypokalaemia vagy hyperkalaemia - különösen a veseelégtelenségben vagy diabetesben szenvedő betegeknél - mégis előfordulhat. Monitorozni kell a plazma káliumszintet és az EKG-t és szükség szerint felül kell vizsgálni a kezelést.

Metformin:
Fokozott a metformin okozta laktátacidózis kockázata a diuretikumok és még valószínűbben a kacsdiuretikumok alkalmazásához lehetségesen társuló funkcionális veseelégtelenség következtében. Ne alkalmazzon metformint, ha a plazma kreatininszint férfiakban 15 mg/l (135 mikromol/l), nőkben 12 mg/l (110 mikromol/l) felett van.

Jódozott kontrasztanyagok:
A diuretikum-kezelés okozta dehidráció esetén fokozott az akut veseelégtelenség kialakulásának kockázata, különösen akkor, ha a vizsgálatot a jódozott kontrasztanyag nagy dózisaival végzik. A jódtartalmú készítmény beadása előtt rehidráció szükséges.

Imipramin típusú antidepresszánsok, neuroleptikumok:
Fokozott a vérnyomáscsökkentő hatás és az orthostaticus hypotonia kockázata (additív hatás).

Kalcium (sók):
A vizelettel történő kalciumürítés csökkenése miatt fokozódik a hypercalcaemia kialakulásának kockázata.

Ciklosporin, takrolimusz:
Még folyadék-/nátriumhiány fennállása nélkül is - a keringő ciklosporin szintjének bármiféle változása nélkül - fennáll a plazma kreatininszint növekedésének kockázata.

Kortikoszteroidok, tetrakozaktid (szisztémás kezelés):
A vérnyomáscsökkentő hatás csökken (víz- és nátriumretenció a kortikoszteroidok hatása következtében).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
A leggyakrabban jelentett mellékhatások a hypokalaemia, elsősorban dermatológiai túlérzékenységi reakciók az allergiás- és asztmatikus reakciókra hajlamos egyéneknél és maculopapulosus kiütések.

A mellékhatások táblázatos összefoglalása
A következő nemkívánatos hatásokat figyelték meg indapamid-kezelés alatt, melyek a következő gyakorisági kategóriákba sorolhatók:
* nagyon gyakori (? 1/10),
* gyakori (? 1/100 - < 1/10),
* nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100),
* ritka (? 1/10 000 - < 1/1000),
* nagyon ritka (< 1/10 000),
* nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Szervrendszeri kategória
Mellékhatás
Gyakoriság
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
agranulocytosis
Nagyon ritka

aplasticus anaemia
Nagyon ritka

haemolyticus anaemia
Nagyon ritka

leukopenia
Nagyon ritka

thrombocytopenia
Nagyon ritka
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
hypokalaemia (lásd 4.4. pont)
Gyakori

hyponatraemia (lásd 4.4 pont)
Nem gyakori

hypochloraemia
Ritka

hypomagnesaemia
Ritka

hyperkalcaemia
Nagyon ritka
Idegrendszeri betegségek és tünetek
szédülés
Ritka

fáradtság
Ritka

fejfájás
Ritka

paraesthaesia
Ritka

ájulás
Nem ismert
Szembetegségek és szemészeti tünetek
myopia
Nem ismert

homályos látás
Nem ismert

látáskárosodás
Nem ismert

akut zárt zugú glaukóma
Nem ismert

choroidealis effusio
Nem ismert
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
arrhythmia
Nagyon ritka

(potenciálisan halálos kimenetelű) torsade de pointes (lásd 4.4 és 4.5 pont)
Nem ismert
Érbetegségek és tünetek
hypotonia
Nagyon ritka
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hányás
Nem gyakori

hányinger
Ritka

obstipatio
Ritka

szájszárazság
Ritka

pancreatitis
Nagyon ritka
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
májfunkció-eltérés
Nagyon ritka

májelégtelenség esetén hepaticus encephalopathia alakulhat ki (lásd 4.3 és 4.4 pont)
Nem ismert

hepatitis
Nem ismert
Bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei
hiperszenzitivitási reakció
Gyakori

maculopapulosus kiütések
Gyakori

purpura
Nem gyakori

angioneuroticus oedema
Nagyon ritka

urticaria
Nagyon ritka

toxicus epidermalis necrolysis
Nagyon ritka

Stevens-Johnson-szindróma
Nagyon ritka

az előzőleg fennálló akut lupus erythematodes disseminatus lehetséges rosszabbodása
Nem ismert

fényérzékenységi reakciók (lásd 4.4 pont)
Nem ismert
Csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
izomgörcsök
Nem ismert

izomgyengeség
Nem ismert

myalgia
Nem ismert

rhabdomyolysis
Nem ismert
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
veseelégtelenség
Nagyon ritka
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
erectilis disfunctio
Nem gyakori
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
megnyúlt QT-szakasz az EKG-n (lásd 4.4 és 4.5 pont)
Nem ismert

emelkedett szérumglükózszint (lásd 4.4 pont)
Nem ismert

emelkedett szérumhúgysavszint (lásd 4.4 pont)
Nem ismert

emelkedett májenzimszintek
Nem ismert

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása
Az 1,5 mg-os és 2,5 mg-os indapamid-adagot összehasonlító II. és III. fázisú vizsgálatok során a plazma káliumszintjének elemzése az indapamid dózisfüggő hatását mutatta ki:
- 1,5 mg dózisú indapamid: A klinikai vizsgálatok alatt 4-6 hetes kezelés után hypokalaemiát (káliumszint <3,4 mmol/l) a betegek 10%-ánál észleltek, illetve <3,2 mmol/l értéket a betegek 4%-ánál. 12 hetes kezelés után a kálium plazmaszintjének átlagos csökkenése 0,23 mmol/l volt.
- 2,5 mg dózisú indapamid: A klinikai vizsgálatok alatt 4-6 hetes kezelés után hypokalaemiát (káliumszint <3,4 mmol/l) a betegek 25%-ánál észleltek, illetve <3,2 mmol/l értéket a betegek 10%-ánál. 12 hetes kezelés után a kálium plazmaszintjének átlagos csökkenése 0,41 mmol/l volt

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: diuretikumok, szulfonamidok önmagukban. ATC-kód: C03BA11.

Hatásmechanizmus
Az indapamid egy indolgyűrűt tartalmazó szulfonamid-származék; farmakológiai jellemzői alapján a tiazid diuretikumokkal rokon vegyület. A nátrium-reabszorpció gátlása révén, a vesekéreg dilúciós szegmensében hat.

Farmakodinámiás hatások
Fokozza a nátrium és a klorid vizelettel történő kiválasztását, és kisebb mértékben a kálium és magnézium kiválasztását is. Ezáltal növeli a vizelet mennyiségét, és antihipertenzív hatást vált ki.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
A monoterápiát alkalmazó 2-es és 3-as fázisú vizsgálatok az indapamid 24 órán át tartó vérnyomáscsökkentő hatását mutatták ki. Ez olyan dózisok mellett érvényesült, melyek esetében a diuretikus hatás kismértékű volt.
Az indapamid vérnyomáscsökkentő aktivitása összefügg az artériás compliance javulásával és az arteriolaris és teljes perifériás rezisztencia csökkenésével.
Az indapamid mérsékli a balkamra-hypertrophiát.
A tiazid típusú diuretikumok terápiás hatása bizonyos dózis felett nem növelhető tovább dózisemeléssel, ugyanakkor mellékhatásaik tovább fokozódnak. Ha a kezelés nem hatásos, a dózist nem szabad növelni.

Magas vérnyomásos betegek esetében azt is kimutatták a rövid, közép és hosszú távú kezelés során, hogy az indapamid:
* nem befolyásolja a lipidmetabolizmust: a trigliceridek szintjét, az LDL-koleszterin- és a HDL-koleszterin-szintet;
* nem befolyásolja a szénhidrát-anyagcserét, még magas vérnyomásban szenvedő diabeteses betegekben sem.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A Rawel SR 1,5 mg retard tabletta olyan mátrix rendszeren alapuló nyújtott hatóanyag-leadású formában kerül forgalomba, amelyben a hatóanyagot, az indapamid szabályozott kioldódását lehetővé tévő módon diszpergálták.

Felszívódás
A tablettából kioldódó hatóanyag rövid idő alatt és szinte teljes mennyiségében felszívódik a tápcsatornából. Étel fogyasztása kismértékben növeli a felszívódás sebességét, a felszívódó indapamid mennyiségét azonban nem. Egyszeri dózis alkalmazása után a szérumszint kb. 12 órával a gyógyszer bevételét követően tetőzik, az ismételt adagolások csökkentik két dózis bevétele között a szérumszint-ingadozásokat. A felszívódás ugyanannál a betegnél változhat.

Eloszlás
Az indapamid 79%-a kötődik plazmafehérjékhez. Eliminációs felezési ideje a plazmában 14-24 óra (átlagosan 18 óra). A steady-state 7 nap alatt alakul ki. Az indapamid ismételt adagolás során sem kumulálódik a szervezetben.

Biotranszformáció
A kiválasztás főleg a vizelettel (a dózis kb.70%-a) és széklettel (22%) történik, inaktív metabolitok formájában.

Egyéb különleges betegcsoportok
Veseelégtelenségben a farmakokinetikai paraméterek nem változnak.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az indapamid a vizsgálatok során nem mutatott mutagenitást vagy karcinogenitást.
A különböző állatfajoknak orálisan adott legnagyobb (a humán terápiás dózis 40-8000-szeresének megfelelő) dózisainak hatásait tanulmányozva, az indapamid diuretikus hatásának fokozódását észlelték. Az intravénásan vagy intraperitoneálisan adott indapamiddal végzett akut toxicitási vizsgálatokban a mérgezés fő tünetei, azaz a bradypnoe és a perifériás vazodilatáció, az indapamid farmakológiai hatásával voltak összefüggésben.
A reproduktív toxicitási vizsgálatok nem igazoltak embriotoxicitást vagy teratogenitást.
A fertilitás nem sérült sem hím, sem nőstény patkányokban.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Retard tabletták PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
20 db (2×10) vagy 30 db (3×10) vagy 60 db (6×10) vagy 90 db (9×10) retard tabletta PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 oC-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

KRKA, d. d. Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Szlovénia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-20090/01 20×
OGYI-T-20090/02 30×
OGYI-T-20090/03 60×


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2006. április 3.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. május 4.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. július 14.
10



OGYÉI/17488/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Az indapamid terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében nincs, vagy korlátozott mennyiségű (kevesebb mint 300 terhességből származó) információ áll rendelkezésre. A terhesség harmadik trimesztere alatt alkalmazott elhúzódó tiazidexpozíció csökkentheti az anyai plazmavolument és az uteroplacentaris vérellátást, ami foetoplacentaris ischaemiát idézhet elő, s ezáltal károsíthatja a magzati fejlődést.
Állatkísérletek nem igazoltak direkt vagy indirekt káros hatásokat a reproduktív toxicitás tekintetében (lásd 5.3 pont).
Az indapamid alkalmazása elővigyázatosságból kerülendő a terhesség alatt.

Szoptatás
Az indapamidnak, illetve metabolitjainak humán anyatejbe történő kiválasztódásával kapcsolatban nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű információ. Szulfonamid-származékokkal szembeni túlérzékenység és hypokalaemia is felléphet. Az anyatejjel táplált csecsemőre nézve a kockázatot nem lehet kizárni.
Az indapamid a tiazid típusú diuretikumokkal rokon vegyület, melyekről ismert, hogy hatásukra a laktáció csökkenhet vagy megszűnhet.
Az indapamid alkalmazása szoptatás ideje alatt nem ajánlott.

Termékenység
Nőstény és hím patkányokkal végzett állatkísérletek nem igazoltak reproduktív toxicitást (lásd 5.3 pont). A humán fertilitásra gyakorolt hatás nem valószínűsíthető.