Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ROTARIX POR ÉS OLDÓSZER BELS SZUSZPENZIÓHOZ 1X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Glaxosmithkline Biologicals S.A.
Hatástani csoport:
J07BH Rotavirus vakcinák
Törzskönyvi szám:
EU/1/05/330/001
Hatóanyagok:
Human rotavirusDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Adagolható kortól függően
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A vakcinációs sorozat két adagból áll. Az első adag 6 hetes kortól adható. Az adagok között legalább 4 hetes időszaknak kell eltelnie. A vakcinációt lehetőleg 16 hetes kor előtt kell elvégezni, de 24 hetes korig mindenképp be kell fejezni.

A Rotarix a 27. gesztációs hét után született koraszülötteknek azonos adagolással adható (lásd 4.8 és 5.1 pont).

Klinikai vizsgálatokban ritkán megfigyelték a vakcina kiköpését vagy regurgitációját, és ilyen körülmények között nem adtak pótló adagot. Mindazonáltal, ha a csecsemő kiköpné vagy visszaöklendezné a beadott vakcina nagy részét, ami nem valószínű, ugyanazon vakcináció alkalmával egy egyszeri pótló adag beadható.

Javasolt, hogy azoknál a csecsemőknél, akik megkapták az első Rotarix-adagot, a két adagos vakcinációs sorozatot Rotarix-szel fejezzék be. Nincsenek arra vonatkozó biztonságossági, immunogenitási vagy hatásossági adatok, ha az első adagot Rotarix-ból, a másodikat pedig egy másik rotavírus vakcinából adják be, vagy fordítva.

Gyermekek

A Rotarix nem alkalmazható 24 hetesnél idősebb gyermekeknél.

Az alkalmazás módja

A Rotarix csak orálisan alkalmazható.

A Rotarix semmilyen körülmények között nem adható be injekció formájában.

A készítmény alkalmazás előtti előkészítésére és feloldására vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A helyes klinikai gyakorlat az, hogy a vakcinációt meg kell előzze az anamnézis áttekintése, különösen az ellenjavallatok szempontjából, és egy klinikai vizsgálat.

Nincsenek adatok a Rotarix biztonságosságáról és hatásosságáról gastrointestinalis betegségekben szenvedő vagy fejlődésben visszamaradt csecsemők esetében. Körültekintően mérlegelhető a Rotarix alkalmazása ilyen csecsemőknél, ha az orvos véleménye szerint a vakcináció elmaradása nagyobb kockázatot jelent.

Az orvosoknak elővigyázatosságból ellenőrizniük kell minden olyan tünetet, amelyek intussusceptióra utalhatnak (súlyos hasi fájdalom, tartós hányás, véres széklet, haspuffadás és/vagy magas láz), mivel a megfigyelésen alapuló biztonságossági vizsgálatokból származó adatok az intussusceptio
kialakulásának fokozott kockázatára utalnak, leginkább a rotavírus vakcinációt követő 7 napon belül (lásd 4.8 pont). A szülőknek/gondviselőknek azt kell tanácsolni, hogy az ilyen tüneteket azonnal jelentsék kezelőorvosuknak.

Intussusceptióra hajlamos egyének esetén lásd a 4.3 pontot.

A tünetmentes és az enyhe tüneteket okozó HIV-fertőzések várhatóan nem befolyásolják a Rotarix biztonságosságát vagy hatásosságát. Egy, korlátozott számú tünetmentes és az enyhe tünetekkel bíró HIV-pozitív csecsemőknél végzett klinikai vizsgálat nem mutatott egyértelmű biztonságossági problémákat (lásd 4.8 pont).
A Rotarix alkalmazása ismert vagy feltételezetten immunhiányos csecsemőknél, beleértve egy immunszuppresszív kezelésnek való in utero expozíciót is, a lehetséges előnyök és kockázatok alapos mérlegelése után történhet.

Ismert, hogy a vakcinációt követően a vakcina vírus széklettel történő kiválasztódása a csúcsértékét kb. a 7. napon éri el. Virális antigén részecskéket ELISA teszttel a székletminták 50%-ában mutattak ki az első adag után, míg a székletek 4%-ában a második adag után. Amikor ezeket székleteket élő vírustörzsek jelenléte szempontjából vizsgálták, csak 17%-uk volt pozitív.

Megfigyelték ennek a kiürült vakcina vírusnak immunizáltakkal érintkező szeronegatív egyénekre történő átvitelét, anélkül, hogy az bármilyen klinikai tünetet okozott volna.

A Rotarix-ot óvatosan kell adni olyan egyéneknek, akik közeli kapcsolatban állnak immunhiányos személyekkel, mint pl. rosszindulatú betegségben szenvedő vagy egyéb okból immunhiányos vagy immunszuppresszív terápiában részesülő egyénekkel.

A nemrég immunizáltakkal érintkezők figyeljenek a személyes higéniára (pl. mossanak kezet a csecsemő pelenkáinak cseréje után).

Az apnoe kialakulásának lehetséges kockázatát és a 48-72 órán keresztüli légzésfigyelés szükségességét mérlegelni kell, ha az alapimmunizációs sorozatot éretlen (? 28. gesztációs hétre született) koraszülött kapja, különösen, ha kórtörténetében a légzőrendszer éretlensége szerepel.

Mivel a vakcináció sok előnnyel jár a gyermekek ezen csoportjában, a vakcina beadását nem szabad megakadályozni ill. halogatni.

Előfordulhat, hogy a protektív immunválasz nem váltható ki minden vakcináltnál (lásd 5.1 pont).

A Rotarix által esetlegesen nyújtott védelem mértéke egyéb, a klinikai vizsgálatokban nem előforduló rotavírus törzsek ellen jelenleg nem ismert. A klinikai vizsgálatokat, amelyekből a hatásossági adatok származnak, Európában, Közép- és Dél-Amerikában, Afrikában, valamint Ázsiában végezték (lásd 5.1 pont).

A Rotarix a rotavíruson kívül más patogének által okozott gastroenteritis ellen nem ad védettséget.

Nincsenek adatok a Rotarix rotavírus expozíció utáni profilaxisra történő alkalmazásáról.

A Rotarix semmilyen körülmények között nem adható be injekció formájában.

Segédanyagok

Ez a vakcina segédanyagként szacharózt, glükózt és szorbitot tartalmaz. Ritkán előforduló örökletes fruktóz intoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz elégtelenségben szenvedő betegekben nem szabad alkalmazni ezt a vakcinát.

Ez a vakcina 0,15 mg fenilalanint tartalmaz adagolási egységenként. A fenilalanin fenilketonuriában (PKU) szenvedő személyek esetében ártalmas lehet.

Ez a vakcina kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagolási egységenként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

Nyomonkövethetőség

A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem értelmezhető.


4.9 Túladagolás

Néhány túladagolásos esetről számoltak be. Általánosságban, ezekben az esetekben jelentett mellékhatás-profilok hasonlóak voltak a Rotarix ajánlott adagja után megfigyelt mellékhatásokhoz.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A Rotarix alkalmazható egyidejűleg monovalens vagy kombinált vakcinákkal [köztük hexavalens vakcinákkal (DTPa-HBV-IPV/Hib)]: diphteria, tetanus és teljes sejtes pertussis vakcina (DTPw), diphteria, tetanus és acelluláris pertussis vakcina (DTPa), b-típusú Haemophilus influenzae vakcina (Hib), inaktívált polio vakcina (IPV), hepatitis B vakcina (HBV), pneumococcus konjugált vakcina és C szerocsoportú konjugált meningococcus vakcina. A klinikai vizsgálatok azt mutatták, hogy a beadott vakcinákra adott immunválasz és a vakcinák biztonságossági profilja nem változott.

Rotarix és orális polio vakcina (OPV) egyidejű alkalmazása nem befolyásolja a polio antigénekre adott immunválaszt. Jóllehet, az OPV egyidejű alkalmazása kissé csökkentheti a rotavírus vakcinára adott immunválaszt, a súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis elleni klinikai védőhatás megmaradt egy klinikai vizsgálat szerint, amelybe több mint 4200 olyan egyént vontak be, akik OPVvel egyidejűleg kaptak Rotarix-ot.

A csecsemők étel- és folyadékfogyasztása nincs korlátozva sem a vakcináció előtt, sem azt követően.


6.2 Inkompatibilitások

Kompatibilitási vizsgálatok hiányában ez a gyógyszer nem keverhető más gyógyszerekkel.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
Az alább bemutatott biztonságossági profil a Rotarix liofilizált vagy folyékony gyógyszerformájával végzett klinikai vizsgálatok adatain alapszik.
Összesen négy klinikai vizsgálatban, körülbelül 3800 adag folyékony gyógyszerformájú Rotarix-ot adtak be, körülbelül 1900 csecsemőnek. Ezek a vizsgálatok azt mutatták, hogy a folyékony gyógyszerforma biztonságossági profilja hasonló a liofilizált gyógyszerfomájúéhoz.

Összesen huszonhárom klinikai vizsgálat során kb. 106 000 adag Rotarix-ot (liofilizált vagy folyékony gyógyszerformájút) adtak be, kb. 51 000 csecsemőnek.

Három placebokontrollos klinikai vizsgálatban (Finnország, India és Banglades), melyben a Rotarix-ot önmagában adták (a rutin gyermekkori védőoltások közötti időben egyenletesen elosztva), a vizsgált események (8 nappal a vakcinációt követően összegyűjtve), mint a hasmenés, hányás, étvágycsökkenés, láz, ingerlékenység és köhögés/orrfolyás előfordulási gyakorisága és súlyossága nem különbözött jelentősen a Rotarix-ot kapók csoportjában, ha a placebót kapók csoportjához hasonlították. A második adag beadását követően ezen események (31 nappal a vakcinációt követően összegyűjtve) gyakorisága nem nőtt és súlyosságuk nem fokozódott.

Tizenhét, placebokontrollos klinikai vizsgálat (Európa, Észak-Amerika, Latin-Amerika, Ázsia,
Afrika), köztük olyan vizsgálatok összesített elemzése alapján is, amelyekben a Rotarix-ot a gyermekkori rutin oltásokkal együtt adták be (lásd 4.5 pont), a következő mellékhatások tekinthetők a vakcinációval valószínűleg összefüggésben lévőnek.

A mellékhatások táblázatos felsorolása
A jelentett mellékhatások az alábbi előfordulási gyakorisági csoportosítás alapján kerülnek megadásra:

A jelentett előfordulási gyakoriságok a következők:
Nagyon gyakori
(?1/10)
Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori
(?1/1000 - <1/100)
Ritka
(?1/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka
(<1/10 000)

Szervrendszer szerinti osztályozás
Gyakoriság

Mellékhatások

Emésztőrendszeri betegségek
és tünetek





Gyakori
Hasmenés

Nem gyakori
Hasi fájdalom, flatulentia

Nagyon ritka
Intussusceptio (lásd 4.4 pont)

Nem ismert*
Haematochezia

Nem ismert*
Gastroenteritis vakcina vírus ürítéssel, súlyos kombinált immunhiányos betegségben (SCID) szenvedő újszülötteknél
A bőr és a bőr alatti szövetek betegségei és tünetek

Nem gyakori
Dermatitis

Nagyon ritka
Urticaria
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Gyakori
Ingerlékenység
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem ismert*
Apnoe kialakulása éretlen koraszülötteknél (? 28. gesztációs hét) (lásd 4.4 pont)
* Mivel ezeket az eseményeket spontán jelentették, előfordulási gyakoriságukat nem lehet megbízható módon megbecsülni.

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása

Intussusceptio

Számos országban végzett megfigyelésen alapuló biztonságossági vizsgálatok adatai alapján a rotavírus vakcinák alkalmazása során megnövekedett az intussusceptio kockázata, leginkább a vakcinációt követő 7 napon belül. 100 000 csecsemőre vonatkoztatva legfeljebb 6-tal több esetet figyeltek meg ezekben az országokban a 25-101/100 000 (1 évesnél fiatalabb) csecsemő/év alapincidencia értékhez képest.
Korlátozott mennyiségű bizonyíték alapján a kockázat a második adag beadása után kevésbé emelkedett meg.
Még nem tisztázott, hogy hosszabb követéses vizsgálatok alapján a rotavírus immunizálás hatással van-e az intussusceptio összincidenciájára (lásd 4.4 pont).

Egyéb speciális betegcsoportok

Biztonságosság koraszülötteknél

Egy klinikai vizsgálatban 27. és 36. gesztációs hét között született koraszülöttekből 670-nél Rotarix-ot, 339-nél pedig placebót alkalmaztak. Az első adagot a születés utáni hatodik héttől adták. Súlyos mellékhatások a Rotarix-ot kapók 5,1%-nál voltak megfigyelhetőek, összehasonlítva a placebót kapóknál észlelt 6,8%-kal. Az egyéb mellékhatások hasonló arányát lehetett megfigyelni a Rotarix-ot és a placebót kapóknál. Intussusceptio előfordulását nem jelentették.

Biztonságosság HIV-fertőzött csecsemőknél

Egy klinikai vizsgálatban 100, HIV-fertőzésben szenvedő csecsemőnek adtak Rotarix-ot vagy placebót. A biztonságossági profil a Rotarix-ot és a placebót kapóknál hasonló volt.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: rotavírus hasmenés vakcinák, ATC kód: J07BH01

Protektív hatásosság

Klinikai vizsgálatokban a hatásosságot a leggyakoribb rotavírus genotípusok, a G1P[8], G2P[4], G3P[8], G4P[8]és G9P[8] által okozott gastroenteritisben igazolták. Ezenkívül igazolták a hatásosságát a nem gyakori rotavírus genotípusok G8P[4] (súlyos gastroenteritisben) és a G12P[6] (bármilyen gastroenteritisben) ellen is. Ezek a törzsek világszerte jelen vannak.

Európában, Latin-Amerikában, Afrikában és Ázsiában végeztek klinikai vizsgálatokat a Rotarix protektív hatásosságának megállapítására a rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis valamennyi és súlyos formáival szemben (RVGE).

A gastroenteritis súlyosságát két különböző kritérium alapján határozták meg:
- a Vesikari-féle 20 pontos skála alapján, amely a rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis teljes klinikai képét értékeli a hasmenés és hányás súlyossága és időtartama, a láz és a dehidratáció súlyossága, illetve a kezelés szükségessége alapján,
vagy
- az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kritériumain alapuló klinikai esetdefiníció alapján.

A klinikai védőhatást hatásosság szempontjából értékelték az ATP (protokoll szerint kezelt) kohorszban, mely tartalmaz minden olyan, az ATP kohorszban biztonságosság szempontjából értékelt egyént, akik beléptek a hatásosságkövetési periódusba.

Protektív hatásosság Európában

Egy Európában végzett vizsgálatban a Rotarixot különböző európai vakcinációs sémákban adva (2 és 3 hónapos, 2 és 4 hónapos, 3 és 4 hónapos, 3 és 5 hónapos korban) vizsgálták, 4000 egyénben.

Két adag Rotarix beadása után a vakcina védőhatását az első és második életévben az alábbi táblázat foglalja össze:


1. életév
Rotarix n=2572
Placebo n=1302
2. életév
Rotarix n=2554
Placebo n=1294
Vakcina hatásosság (%) minden és a súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritisszel szemben
[95%-os CI]

Genotípus
Minden
súlyosság
Súlyos†
Minden
súlyosság
Súlyos†
G1P[8]
95,6
[87,9;98,8]
96,4
[85,7;99,6]
82,7
[67,8;91,3]
96,5
[86,2;99,6]
G2P[4]
62,0*
[<0,0;94,4]
74,7*
[<0,0;99,6]
57,1
[<0,0;82,6]
89,9
[9,4;99,8]
G3P[8]
89,9
[9,5;99,8]
100
[44,8;100]
79,7
[<0,0;98,1]
83,1*
[<0,0;99,7]
G4P[8]
88,3
[57,5;97,9]
100
[64,9;100]
69,6*
[<0,0;95,3]
87,3*
[<0,0;99,7]
G9P[8]
75,6
[51,1;88,5]
94,7
[77,9;99,4]
70,5
[50,7;82,8]
76,8
[50,8;89,7]
P[8] genotípusú törzsek
88,2
[80,8;93,0]
96,5
[90,6;99,1]
75,7
[65,0;83,4]
87,5
[77,8;93,4]
Cirkuláló rotavírus törzsek
87,1
[79,6;92,1]
95,8
[89,6;98,7]
71,9
[61,2;79,8]
85,6
[75,8;91,9]
Vakcina hatásosság (%) orvosi kezelést igénylő rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritisszel szemben
[95%-os CI]
Cirkuláló rotavírus törzsek
91,8
[84;96,3]
76,2
[63,0;85,0]
Vakcina hatásosság (%) kórházi kezelést igénylő igénylő rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritisszel szemben
[95%-os CI]
Cirkuláló rotavírus törzsek
100
[81,8;100]
92,2
[65,6;99,1]
† A súlyos gastroenteritis definíciója Vesikari-féle pontszám ?11 volt
* statisztikailag nem szignifikáns (p ? 0,05). Ezeket az adatokat körültekintően kell értelmezni

A vakcina hatásossága az első életévben a betegség súlyosságának függvényében fokozatosan emelkedett, 100%-ot érve el a legalább 17-es Vesikari-féle pontszámú esetekben (95%-os CI: 84.7; 100).

Protektív hatásosság Latin-Amerikában

A Rotarix-ot egy Latin-Amerikában több, mint 20 000 egyénen végzett vizsgálatban értékelték . A gastroenteritis (GE) súlyosságát a WHO kritériumok szerint definiálták. A vakcina protektív hatásosságát, a kórházi kezelést és/vagy gyógyintézményben végzett rehidratációt igénylő súlyos rotavírus-fertőzés (RV) okozta gastroenteritisszel szemben, valamint a genotípus-specifikus vakcina hatásosságot 2 adag Rotarix vakcina beadása után, az alábbi táblázat foglalja össze:

Genotípus
Súlyos rotavírus gastroenteritis† (első életévben) Rotarix n=9009
Placebo n=8858
Súlyos rotavírus gastroenteritis† (második életévben)
Rotarix n=7175
Placebo n=7062

Hatásosság (%) [95%-os CI]
Hatásosság (%) [95%-os CI]
Összes RVGE
84,7
[71,7;92,4]
79,0
[66,4;87,4]
G1P[8]
91,8
[74,1;98,4]
72,4
[34,5;89,9]
G3P[8]
87,7
[8,3;99,7]
71,9*
[<0,0;97,1]
G4P[8]
50,8#M*
[<0,0;99,2]
63,1
[0,7;88,2]
G9P[8]
90,6
[61,7;98,9]
87,7
[72,9;95,3]
[P8] genotípusú törzsek
90,9
[79,2;96,8]
79,5
[67,0;87,9]
† A súlyos, rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritist az alábbiak szerint definiálták: hasmenéses epizód hányással vagy anélkül, amely kórházi kezelést és/vagy egészségügyi intézményben végzett rehidratációt tett szükségessé (WHO kritérium)
* Statisztikailag nem szignifikáns (p ? 0,05). Ezeket az adatokat körültekintően kell értelmezni #M A G4P[8] elleni hatásosság becsléséhez vizsgált esetek száma nagyon alacsony volt (1 eset a Rotarix csoportban és 2 eset a placebo csoportban)

Öt klinikai vizsgálat* összesített elemzése 71,4% (95%-os CI: 20,1; 91,1) hatásosságot mutatott a G2P[4] genotípus okozta súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritisszel (Vesikari-pontszám ?11) szemben, az első életévben.
* Ezekben a vizsgálatokban a becsült pontértékek és a konfidencia intervallumok sorrendben a következők voltak: 100% (95%-os CI: -1858,0; 100), 100% (95%-os CI: 21,1; 100) 45,4% (95%-os CI: -81,5; 86,6) , 74,7% (95%-os CI: -386,2; 99,6). A fennmaradó vizsgálatra vonatkozóan nem állt rendelkezésre becsült pontérték.

Protektív hatásosság Afrikában

Egy Afrikában végzett klinikai vizsgálatban körülbelül 10 és 14 hetes (2 adag), illetve 6, 10 és 14 hetes korúaknak (3 adag) adott Rotarix-ot értékelték (Rotarix: n=2974; placebo: n=1443). A vakcina súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritisszel szembeni hatásossága az első életévben 61,2% (95%-os CI: 44,0;73,2) volt. A vakcina protektív hatásosságát (összesített adagok) az összes, illetve a súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritisszel szemben az alábbi táblázat foglalja össze:
Genotípus
Minden rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis Rotarix n=2974
Placebo n=1443
Súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis† Rotarix n=2974
Placebo n=1443

Hatásosság (%)
[95%-os CI]
Hatásosság (%)
[95%-os CI]
G1P[8]
68,3
[53,6;78,5]
56,6
[11,8;78,8]
G2P[4]
49,3
[4,6;73,0]
83,8
[9,6;98,4]
G3P[8]
43,4*
[<0,0;83,7]
51,5*
[<0,0;96,5]
G8P[4]
38,7*
[<0,0;67,8]
63,6
[5,9;86,5]
G9P[8]
41,8*
[<0,0;72,3]
56,9*
[<0,0;85,5]
G12P[6]
48,0
[9,7;70,0]
55,5*
[<0,0; 82,2]
P[4] genotípusú törzsek
39,3
[7,7;59,9]
70,9
[37,5;87,0]
P[6] genotípusú törzsek
46,6
[9,4;68,4]
55,2*
[<0,0;81,3]
P[8] genotípusú törzsek
61,0
[47,3;71,2]
59,1
[32,8;75,3]
† A súlyos gastroenteritis definíciója: Vesikari-féle pontszám ?11 volt
* Statisztikailag nem szignifikáns (p ? 0,05). Ezeket az adatokat körültekintően kell értelmezni

3 éves életkorig fennálló hatásosság Ázsiában

Egy Ázsiában (Hong Kongban, Szingapúrban és Tajvanon) lefolytatott klinikai vizsgálat (teljes vakcinált kohorsz: Rotarix: n = 5359; placebo: n = 5349) a különböző (2,4 hónapos, illetve 3,4 hónapos) vakcinációs sémák alapján adott Rotarixot értékelte.

Az első év alatt (a második adag alkalmazását követő második hét elteltétől egy éves korig), Rotarix-csoportba tartozó vakcináltak körében számottevően kevesebb a cirkuláló vad típusú rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritist jelentettek, mint a placebocsoportban (0,0% vs. 0,3%), a vakcina hatásossága 100%-os (95%-os CI: 72,2-100).

A Rotarix két dózisa után a vakcina protektív hatásosságára vonatkozó adatokat a súlyos rotavírusfertőzés okozta gastroenteritis megelőzésében 2 éves korig az alábbi táblázat foglalja össze:


Hatásosság 2 éves korig
Rotarix n=5263
Placebo n=5256
A vakcina hatásossága (%) súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritisszel szemben [95%-os CI]
Genotípus
Súlyosság†
G1P[8]
100 [80,8;100]
G2P[4]
100* [<0,0;100]
G3P[8]
94,5 [64,9;99,9]
G9P[8]
91,7 [43,8;99,8]
P[8] genotípusú törzsek
95,8 [83,8;99,5]
Cirkuláló rotavírus törzsek
96,1 [85,1;99,5]
A vakcina kórházi kezelést és/vagy egészségügyi intézményben végzett rehidratációt igénylő rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritisszel szembeni hatásossága (%) [95%-os
CI]
Cirkuláló rotavírus törzsek
94,2 [82,2;98,8]
† A súlyos gastroenteritis definíciója: Vesikari-féle pontszám ?11 volt
* Statisztikailag nem szignifikáns (p ? 0,05). Ezeket az adatokat körültekintően kell értelmezni

A harmadik életév során a Rotarix-csoportban nem fordult elő súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis (n = 4222), szemben a placebocsoportban (n = 4185) jelentett 13 (0,3%) esettel. A vakcina hatásossága 100% volt (95%-os CI: 67,5; 100). A súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis-es eseteket G1P[8], G2P[4], G3P[8] és G9P[8] rotavírus-törzsek okozták. A súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis-es esetek egyes szerotípusok szerinti incidenciája túl alacsony volt a hatásosság kiszámításához. A kórházi ellátást igénylő súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritisszel szembeni hatásosság 100% volt (95%-os CI: 72,4; 100).

Immunválasz

Nem teljesen ismert az az immunológiai mechanizmus, amellyel a Rotarix védelmet nyújt a rotavírusfertőzés okozta gastroenteritis ellen. A rotavírus elleni immunizálásra adott antitestválasz és a rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis elleni védőhatás közötti összefüggést még nem állapították meg.

Az alábbi táblázat mutatja azoknak a kezdetben rotavírusra szeronegatív (IgA antitest-titer <20 E/ml, ELISA módszerrel) vakcináltaknak a százalékos arányát, akiknél a szérum anti-rotavírus IgA antitest titer ? 20 E/ml volt a második adag vakcina vagy a placebo beadását követő egy-két hónapban a különböző vizsgálatokban.

Vakcinációs
séma

Vizsgálat
helyszíne


Vakcináció

Placebo


n
% ? 20U/ml
[95%-os CI]
n
% ? 20U/ml
[95%-os CI]
2., 3. hónap
Franciaország, Németország
239
82,8
[77,5;87,4]
127
8,7
[4,4;15,0]
2., 4. hónap
Spanyolország
186
85,5
[79,6;90,2]
89
12,4
[6,3;21,0]
3., 5. hónap
Finnország,
Olaszország
180
94,4
[90,0;97,3]
114
3,5
[1,0;8,7]
3., 4. hónap
Cseh
Köztársaság
182
84,6
[78,5;89,5]
90
2,2
[0,3;7,8]
2., 3-4.
hónap
Latin Amerika; 11 ország
393
77,9% [73,8;81,6]
341
15,1% [11,7;19,0]
10., 14. hét, illetve 6., 10., 14. hét
(összesített)
Dél-Afrika Malawi
221
58,4
[51,6;64,9]
111
22,5
[15,1;31,4]

Immunválasz koraszülötteknél

A 27. gesztációs hét után született koraszülötteknél végzett klinikai vizsgálat során, a Rotarix immunogenitását 147 betegből álló alcsoport esetén értékelték, és kimutatták, hogy a Rotarix immunogén ebben a populációban; az alanyok 85,7%-ának (95%-os CI: 79,0;90,9) a szérum antirotavírus IgA antitest titere ? 20E/ml volt (ELISA módszerrel mérve) egy hónappal a második vakcina adag beadása után.

Hatásosság

Megfigyeléses vizsgálatokban a vakcina hatásosságát a hospitalizációhoz vezető gyakori rotavírus genotípusok, a G1P[8], G2P[4], G3P[8], G4P[8]és G9P[8] által okozott súlyos gastroenteritisben, valamint a kevésbé gyakori G9P[4] és G9P[6] rotavírus genotípusok esetében igazolták. Mindezek a törzsek világszinten előfordulnak.

A hospitalizációhoz vezető RVGE megelőzésében mutatott hatásosság, 2 adag alkalmazását követően

Országok
Időszak
Életkortartomány
n(1)
(esetek/kontollszemélyek)
Törzsek
Hatásosság % [95%-os CI]
Magas jövedelmű országok
Belgium
2008-2010(2)
< 4 év 3-11 hónap
160/198

Összes

90 [81;95]
91 [75;97]

< 4 év
41/53
G1P[8]
95 [78;99]

< 4 év 3-11 hónap
80/103
G2P[4]

85 [64;94]
83 [22;96](3)

< 4 év
12/13
G3P[8]
87* [<0;98](3)

< 4 év
16/17
G4P[8]
90 [19;99] (3)
Szingapúr
2008-2010(2)
< 5 év
136/272
Összes
84 [32;96]


89/89
G1P[8]
91 [30;99]
Tajvan
2009-2011
< 3 év
184/1623(4)
Összes G1P[8]
92 [75;98]
95 [69;100]
Amerikai
Egyesült
Államok
2010-2011
< 2 év
85/1062(5)
Összes
G1P[8] G2P[4]
85 [73;92] 88 [68;95] 88 [68;95]

8-11 hónap

Összes
89 [48;98]
Amerikai
Egyesült
Államok
2009-2011
< 5 év
74/255(4)
Összes
68 [34;85]
Közepes jövedelmű országok
Bolívia
2010-2011
< 3 év 6-11 hónap
300/974
Összes
77 [65;84](6)




77 [51;89]

< 3 év 6-11 hónap

G9P[8]
85 [69;93]




90 [65;97]

< 3 év

G3P[8]
93 [70;98]



G2P[4]
69 [14;89]



G9P[6]
87 [19;98]
Brazília
2008-2011
< 2 év
115/1481
Összes
72 [44;85](6)



G1P[8]
89 [78;95]



G2P[4]
76 [64;84]
Brazília
2008-2009(2)
< 3 év 3-11 hónap
249/249(5)
Összes
76 [58;86]
96 [68;99]

< 3 év 3-11 hónap
222/222(5)
G2P[4]
75 [57;86]
95 [66;99](3)
El Salvador 2007-2009
< 2 év 6-11 hónap
251/770(5)
Összes
76 [64;84](6) 83 [68;91]
Guatemala
2012-2013
< 4 év
NA(7)
Összes
63 [23;82]
Mexikó 2010
< 2 év
9/17(5)
G9P[4]
94 [16;100]

Ala
csony jövedelmű országok


Malawi
2012-2014
< 2 év
81/286(5)
Összes
63 [23;83]
*Statisztikailag nem szignifikáns (p ? 0,05). Ezeket az adatokat körültekintően kell értelmezni.
(1) A teljes vakcinációs sorozatban (2 adag) részesült, valamint nem immunizált esetek és a kontrollszemélyek száma.
(2) GSK által szponzorált vizsgálatok
(3) Egy post-hoc analízisből származó adatok
(4) A vakcina hatásosságát rotavírus-negatív, kórházi kontrollrésztvevők felhasználásával számították (a tajvani becsléseket kombinált rotavírus-negatív, kórházi kontrollrésztvevők, valamint hasmenésben nem szenvedő kórházi kontrollrésztvevők felhasználásával számították)
(5) A vakcina hatásosságát a környéken lakó kontrollszemélyek felhasználásával számították
(6) A teljes vakcinációs sorozatban nem részesült személyeknél a hatásosság egy adagot követően 51% (95%-os CI: 26;67, El Salvador) és 60% (95%-os CI: 37;75, Brazília) között változott.
(7) NA: Nincs adat. A vakcina hatásosságát 41, teljes oltási sorozatban részesült eset és 175, teljes oltási sorozatban részesült kontrollszemély alapján becsülték meg.

A mortalitásra gyakorolt hatás§
A Rotarix mortalitásra gyakorolt hatását Panamában, Brazíliában és Mexikóban értékelő vizsgálatok a vakcina bevezetését követő 2-4 éven belül a hasmenés okozta összmortalitás 17%-73%-os csökkenését mutatták az 5 évesnél fiatalabb gyermekeknél.

A hospitalizációra gyakorolt hatás§
Egy 5 éves és fiatalabb gyermekek körében Belgiumban végzett retrospektív adatbázis vizsgálatban a Rotarix vakcináció a rotavírussal kapcsolatos hospitalizációra gyakorolt közvetlen és közvetett hatása két évvel a vakcina bevezetését követően 64% (95%-os CI: 49;76) és 80% (95%-os CI: 77;83) között volt. Hasonló vizsgálatok Örményországban, Ausztráliában, Brazíliában, Kanadában, El Salvadorban és Zambiában 45-93%-os csökkenést mutattak a 2. és a 4. év között, a vakcina bevezetését követően.

Ezen felül kilenc, az összes, hasmenés okozta hospitalizációra gyakorolt hatást vizsgáló, Afrikában és Latin-Amerikában végzett vizsgálat 14%-57% közötti csökkenést mutatott a 2. és az 5. év között, a vakcina bevezetését követően.

§MEGJEGYZÉS: a hatásvizsgálatok (impact studies) célja az időbeli, és nem pedig az ok-okozati kapcsolat igazolása a betegség és a vakcináció között. A betegség incidenciájának természetes fluktuációja szintén befolyásolhatja a megfigyelt időbeli kapcsolatot.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Nem értelmezhető.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - ismételt dózistoxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

1 adag por üvegtartályban (I-es típusú üveg) dugóval (butil gumi)
1 ml oldószer szájfeltétben (I-es típusú üveg) gumidugattyúval és védőkupakkal (butil gumi) Csatlakozó feltét az elkészítéshez (1/adag) a következő kiszerelésekben:
• 1 port tartalmazó üvegtartály + 1 oldószert tartalmazó szájfeltét kiszerelés
• 5 port tartalmazó üvegtartály + 5 oldószert tartalmazó szájfeltét kiszerelés
• 10 port tartalmazó tartalmazó üvegtartály + 10 oldószert tartalmazó szájfeltét kiszerelés
• 25 port tartalmazó üvegtartály + 25 oldószert tartalmazó szájfeltét kiszerelés

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Elkészítés előtt:
A tárolás során fehér üledék és tiszta felülúszó figyelhető meg az oldószert tartalmazó szájfeltétben. Az elkészítést megelőzően az oldószert meg kell tekinteni, hogy idegen anyagrészecskék és/vagy egyéb fizikai elváltozások nem láthatók-e.

Elkészítés után:
Az elkészített vakcina kissé zavarosabb, mint az oldószer, külleme tejszerű fehér.

Az elkészített vakcinát felhasználás előtt ugyancsak a meg kell tekinteni, hogy idegen anyagrészecskék és/vagy egyéb fizikai elváltozások nem láthatók-e.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

A vakcina elkészítésére és beadására vonatkozó utasítások:


10. Ez a vakcina csak szájon át adható. A gyermeket félig fekvő
8. Az összes keveréket szívja vissza 9. Vegye le a szájfeltétet a helyzetben kell tartani. A szájfeltéte
a szájfeltétbe. csatlakozó feltétetről.
teljes tartalmát szájon át kell beadni

(a szájfeltét teljes tartalmát a szájüreg belsejébe, oldalra juttatva).

11. Ne injekcióban adja be !

Amennyiben a feloldott vakcinát az alkalmazás előtt átmenetileg tárolni kell, cserélje ki a szájfeltét védőkupakját. A feloldott vakcinát tartalmazó szájfeltétet ismét finoman fel kell rázni a szájon át történő beadás előtt. Ne injekcióban adja be!



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó.
Nem fagyasztható!

A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.

A gyógyszer feloldás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.

Elkészítés után:
A szuszpenzió elkészítése után a vakcinát azonnal be kell adni. Ha nem azonnal kerül felhasználásra, az elkészített oldat tárolási ideje 24 óránál nem lehet hosszabb, a tárolási hőmérséklete pedig 2 °C-25 °C között kell legyen.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

GlaxoSmithKline Biologicals SA
Rue de l'Institut 89
B-1330 Rixensart, Belgium


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

EU/1/05/330/001
EU/1/05/330/002
EU/1/05/330/003
EU/1/05/330/004


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2006. február 21.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2016. január 14.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA



A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.

1. A GYÓGYSZER NEVE

Rotarix belsőleges szuszpenzió előretöltött szájfeltétben Rotarix belsőleges szuszpenzió összenyomható tubusban
Rotarix belsőleges szuszpenzió több egyadagos (5 egyszeres adag), csatlakozóval összekötött összenyomható tubusban

Élő rotavírus vakcina


2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

1 adag (1,5 ml) tartalmaz:

Humán rotavírus RIX4414 törzs (élő, attenuált)* legalább 106,0 CCID50

*Vero sejteken előállított

Ismert hatású segédanyagok:
A készítmény 1,073 mg szacharózt, 32 mg nátriumot, 10 mikrogramm glükózt és 0,15 mikrogramm fenilalanint tartalmaz adagonként (lásd 4.4 pont).

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.


3. GYÓGYSZERFORMA

Belsőleges szuszpenzió.
A Rotarix tiszta és színtelen folyadék.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK

4.1 Terápiás javallatok

A Rotarix 6-24 hetes életkorú csecsemők aktív immunizálására javallott, rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis megelőzésére (lásd 4.2, 4.4 és 5.1 pont).

A Rotarix alkalmazásakor a hivatalos ajánlásokat figyelembe kell venni.

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A vakcinációs sorozat két adagból áll. Az első adag 6 hetes kortól adható. Az adagok között legalább 4 hetes időszaknak kell eltelnie. A vakcinációt lehetőleg 16 hetes kor előtt kell elvégezni, de 24 hetes korig mindenképp be kell fejezni.

A Rotarix a 27. gesztációs hét után született koraszülötteknek azonos adagolással adható (lásd 4.8 és 5.1 pont).

Klinikai vizsgálatokban ritkán megfigyelték a vakcina kiköpését vagy regurgitációját, és ilyen körülmények között nem adtak pótló adagot. Mindazonáltal, ha a csecsemő kiköpné vagy visszaöklendezné a beadott vakcina nagy részét, ami nem valószínű, ugyanazon vakcináció alkalmával egy egyszeri pótló adag beadható.

Javasolt, hogy azoknál a csecsemőknél, akik megkapták az első Rotarix-adagot, a két adagos vakcinációs sorozatot Rotarix-szel fejezzék be. Nincsenek arra vonatkozó biztonságossági, immunogenitási vagy hatásossági adatok, ha az első adagot Rotarix-ból, a másodikat pedig egy másik rotavírus vakcinából adják be, vagy fordítva.

Gyermekek

A Rotarix nem alkalmazható 24 hetesnél idősebb gyermekeknél.

Az alkalmazás módja

A Rotarix csak orálisan alkalmazható.

A Rotarix semmilyen körülmények között nem adható be injekció formájában.

A készítmény alkalmazására vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban.

4.3 Ellenjavallatok

A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.

A rotavírus vakcinák előző beadását követően kialakult túlérzékenység.

Intussusceptio az anamnézisben.

Intussusceptióra hajlamosító, nem korrigált congenitalis gastrointestinalis malformatio.

Súlyos kombinált immunhiányos betegségben (SCID) szenvedő alanyok (lásd 4.8 pont).

A Rotarix adását el kell halasztani olyan egyéneknél, akik akut, súlyos lázas betegségben szenvednek. Enyhébb fertőzés nem ellenjavallata az immunizációnak.

A Rotarix adását el kell halasztani olyan egyéneknél, akiknek hasmenésük van vagy hánynak.

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A helyes klinikai gyakorlat az, hogy a vakcinációt meg kell előzze az anamnézis áttekintése, különösen az ellenjavallatok szempontjából, és egy klinikai vizsgálat.

Nincsenek adatok a Rotarix biztonságosságáról és hatásosságáról gastrointestinalis betegségekben szenvedő vagy fejlődésben visszamaradt csecsemők esetében. Körültekintően mérlegelhető a Rotarix alkalmazása ilyen csecsemőknél, ha az orvos véleménye szerint a vakcináció elmaradása nagyobb kockázatot jelent.

Az orvosoknak elővigyázatosságból ellenőrizniük kell minden olyan tünetet, amelyek intussusceptióra utalhatnak (súlyos hasi fájdalom, tartós hányás, véres széklet, haspuffadás és/vagy magas láz), mivel a megfigyelésen alapuló biztonságossági vizsgálatokból származó adatok az intussusceptio
kialakulásának fokozott kockázatára utalnak, leginkább a rotavírus vakcinációt követő 7 napon belül (lásd 4.8 pont). A szülőknek/gondviselőknek azt kell tanácsolni, hogy az ilyen tüneteket azonnal jelentsék kezelőorvosuknak.

Intussusceptióra hajlamos egyének esetén lásd a 4.3 pontot.

A tünetmentes és az enyhe tüneteket okozó HIV-fertőzések várhatóan nem befolyásolják a Rotarix biztonságosságát vagy hatásosságát. Egy, korlátozott számú tünetmentes és az enyhe tünetekkel bíró HIV-pozitív csecsemőknél végzett klinikai vizsgálat nem mutatott egyértelmű biztonságossági problémákat (lásd 4.8 pont).
A Rotarix alkalmazása ismert vagy feltételezetten immunhiányos csecsemőknél, beleértve egy immunszuppresszív kezelésnek való in utero expozíciót is, a lehetséges előnyök és kockázatok alapos mérlegelése után történhet.

Ismert, hogy a vakcinációt követően a vakcina vírus széklettel történő kiválasztódása a csúcsértékét kb. a 7. napon éri el. Virális antigén részecskéket ELISA teszttel a székletminták 50%-ában mutattak ki a Rotarix liofilizált gyógyszerformájának első adagja után, míg a székletek 4%-ában a második adag után. Amikor ezeket székleteket élő vírustörzsek jelenléte szempontjából vizsgálták, csak 17%uk volt pozitív. Két kontrollált, összehasonlító klinikai vizsgálatban a Rotarix folyékony gyógyszerformájával történő vakcinációt követően hasonló mértékű vakcina ürítést figyeltek meg, mint a Rotarix liofilizált gyógyszerformájával történő vakcinációt követően.

Megfigyelték ennek a kiürült vakcina vírusnak immunizáltakkal érintkező szeronegatív egyénekre történő átvitelét, anélkül, hogy az bármilyen klinikai tünetet okozott volna.

A Rotarix-ot óvatosan kell adni olyan egyéneknek, akik közeli kapcsolatban állnak immunhiányos személyekkel, mint pl. rosszindulatú betegségben szenvedő vagy egyéb okból immunhiányos vagy immunszuppresszív terápiában részesülő egyénekkel.

A nemrég immunizáltakkal érintkezők figyeljenek a személyes higéniára (pl. mossanak kezet a csecsemő pelenkáinak cseréje után).

Az apnoe kialakulásának lehetséges kockázatát és a 48-72 órán keresztüli légzésfigyelés szükségességét mérlegelni kell, ha az alapimmunizációs sorozatot éretlen (? 28. gesztációs hétre született) koraszülött kapja, különösen, ha kórtörténetében a légzőrendszer éretlensége szerepel.

Mivel a vakcináció sok előnnyel jár a gyermekek ezen csoportjában, a vakcina beadását nem szabad megakadályozni ill. halogatni.

Előfordulhat, hogy a protektív immunválasz nem váltható ki minden vakcináltnál (lásd 5.1 pont).

A Rotarix által esetlegesen nyújtott védelem mértéke egyéb, a klinikai vizsgálatokban nem előforduló rotavírus törzsek ellen jelenleg nem ismert. A klinikai vizsgálatokat, amelyekből a hatásossági adatok származnak, Európában, Közép- és Dél-Amerikában, Afrikában, valamint Ázsiában végezték (lásd 5.1 pont).

A Rotarix a rotavíruson kívül más patogének által okozott gastroenteritis ellen nem ad védettséget.

Nincsenek adatok a Rotarix rotavírus expozíció utáni profilaxisra történő alkalmazásáról.

A Rotarix semmilyen körülmények között nem adható be injekció formájában.

Segédanyagok

Ez a vakcina segédanyagként szacharózt és glükózt tartalmaz. Ritkán előforduló örökletes fruktóz intoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz elégtelenségben szenvedő betegekben nem szabad alkalmazni ezt a vakcinát.

Ez a vakcina 0,15 mg fenilalanint tartalmaz adagolási egységenként. A fenilalanin fenilketonuriában (PKU) szenvedő személyek esetében ártalmas lehet.

Ez a vakcina 32 mg nátriumot tartalmaz adagonként.

Nyomonkövethetőség

A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A Rotarix alkalmazható egyidejűleg monovalens vagy kombinált vakcinákkal [köztük hexavalens vakcinákkal (DTPa-HBV-IPV/Hib)]: diphteria, tetanus és teljes sejtes pertussis vakcina (DTPw), diphteria, tetanus és acelluláris pertussis vakcina (DTPa), b-típusú Haemophilus influenzae vakcina (Hib), inaktívált polio vakcina (IPV), hepatitis B vakcina (HBV), pneumococcus konjugált vakcina és C szerocsoportú konjugált meningococcus vakcina. A klinikai vizsgálatok azt mutatták, hogy a beadott vakcinákra adott immunválasz és a vakcinák biztonságossági profilja nem változott.

Rotarix és orális polio vakcina (OPV) egyidejű alkalmazása nem befolyásolja a polio antigénekre adott immunválaszt. Jóllehet, az OPV egyidejű alkalmazása kissé csökkentheti a rotavírus vakcinára adott immunválaszt, a súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis elleni klinikai védőhatás megmaradt egy klinikai vizsgálat szerint, amelybe több mint 4200 olyan egyént vontak be, akik OPVvel egyidejűleg kaptak Rotarix-ot.

A csecsemők étel- és folyadékfogyasztása nincs korlátozva sem a vakcináció előtt, sem azt követően.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

A Rotarix nem felnőtteknek szánt készítmény. A Rotarix terhes és szoptató nőknél történő alkalmazása tekintetében nem áll rendelkezésre információ.

A klinikai vizsgálatokban szerzett bizonyítékok alapján, a szoptatás nem csökkenti a Rotarix rotavírusfertőzés okozta gastroenteritisszel szemben nyújtott védőhatását. Ezért a vakcinációs sorozat alatt a szoptatás folytatható.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem értelmezhető.

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
Az alább bemutatott biztonságossági profil a Rotarix liofilizált vagy folyékony gyógyszerformájával végzett klinikai vizsgálatok adatain alapszik.
Összesen négy klinikai vizsgálatban, körülbelül 3800 adag folyékony gyógyszerformájú Rotarix-ot adtak be, körülbelül 1900 csecsemőnek. Ezek a vizsgálatok azt mutatták, hogy a folyékony gyógyszerforma biztonságossági profilja hasonló a liofilizált gyógyszerfomájúéhoz.

Összesen huszonhárom klinikai vizsgálat során kb. 106 000 adag Rotarix-ot (liofilizált vagy folyékony gyógyszerformájút) adtak be, kb. 51 000 csecsemőnek.

Három placebokontrollos klinikai vizsgálatban (Finnország, India és Banglades), melyben a Rotarix-ot önmagában adták (a rutin gyermekkori védőoltások közötti időben egyenletesen elosztva), a vizsgált események (8 nappal a vakcinációt követően összegyűjtve), mint a hasmenés, hányás, étvágycsökkenés, láz, ingerlékenység és köhögés/orrfolyás előfordulási gyakorisága és súlyossága nem különbözött jelentősen a Rotarix-ot kapók csoportjában, ha a placebót kapók csoportjához hasonlították. A második adag beadását követően ezen események(31 nappal a vakcinációt követően összegyűjtve) gyakorisága nem nőtt és súlyosságuk nem fokozódott.

Tizenhét, placebokontrollos klinikai vizsgálat (Európa, Észak-Amerika, Latin-Amerika, Ázsia, Afrika), köztük olyan vizsgálatok összesített elemzése alapján is, amelyekben a Rotarix-ot a gyermekkori rutin oltásokkal együtt adták be (lásd 4.5 pont), a következő mellékhatások tekinthetők a vakcinációval valószínűleg összefüggésben lévőnek.

A mellékhatások táblázatos felsorolása
A jelentett mellékhatások az alábbi előfordulási gyakorisági csoportosítás alapján kerülnek megadásra:

A jelentett előfordulási gyakoriságok a következők:
Nagyon gyakori
(?1/10)
Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori
(?1/1000 - <1/100)
Ritka
(?1/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka
(<1/10 000)

Szervrendszer szerinti osztályozás
Gyakoriság

Mellékhatások

Emésztőrendszeri betegségek
és tünetek





Gyakori
Hasmenés

Nem gyakori
Hasi fájdalom, flatulentia

Nagyon ritka
Intussusceptio (lásd 4.4 pont)

Nem ismert*
Haematochezia

Nem ismert*
Gastroenteritis vakcina vírus ürítéssel, súlyos kombinált immunhiányos betegségben (SCID) szenvedő újszülötteknél
A bőr és a bőr alatti szövetek betegségei és tünetek

Nem gyakori
Dermatitis

Nagyon ritka
Urticaria
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Gyakori
Ingerlékenység
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem ismert*
Apnoe kialakulása éretlen koraszülötteknél (? 28. gesztációs hét) (lásd 4.4 pont)
* Mivel ezeket az eseményeket spontán jelentették, előfordulási gyakoriságukat nem lehet megbízható módon megbecsülni.

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása

Intussusceptio

Számos országban végzett megfigyelésen alapuló biztonságossági vizsgálatok adatai alapján a rotavírus vakcinák alkalmazása során megnövekedett az intussusceptio kockázata, leginkább a vakcinációt követő 7 napon belül. 100 000 csecsemőre vonatkoztatva legfeljebb 6-tal több esetet figyeltek meg ezekben az országokban a 25-101/100 000 (1 évesnél fiatalabb) csecsemő/év alapincidencia értékhez képest.
Korlátozott mennyiségű bizonyíték alapján a kockázat a második adag beadása után kevésbé emelkedett meg.
Még nem tisztázott, hogy hosszabb követéses vizsgálatok alapján a rotavírus immunizálás hatással van-e az intussusceptio összincidenciájára (lásd 4.4 pont).

Egyéb speciális betegcsoportok

Biztonságosság koraszülötteknél

Egy klinikai vizsgálatban 27. és 36. gesztációs hét között született koraszülöttekből 670-nél Rotarix-ot, 339-nél pedig placebót alkalmaztak. Az első adagot a születés utáni hatodik héttől adták. Súlyos mellékhatások a Rotarix-ot kapók 5,1%-nál voltak megfigyelhetőek, összehasonlítva a placebót kapóknál észlelt 6,8%-kal. Az egyéb mellékhatások hasonló arányát lehetett megfigyelni a Rotarix-ot és a placebót kapóknál. Intussusceptio előfordulását nem jelentették.

Biztonságosság HIV-fertőzött csecsemőknél

Egy klinikai vizsgálatban 100, HIV-fertőzésben szenvedő csecsemőnek adtak Rotarix-ot vagy placebót. A biztonságossági profil a Rotarix-ot és a placebót kapóknál hasonló volt.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.

4.9 Túladagolás

Néhány túladagolásos esetről számoltak be. Általánosságban, ezekben az esetekben jelentett mellékhatás-profilok hasonlóak voltak a Rotarix ajánlott adagja után megfigyelt mellékhatásokhoz.


5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: rotavírus hasmenés vakcinák, ATC kód: J07BH01

A liofilizált gyógyszerforma protektív hatásossága

Klinikai vizsgálatokban a hatásosságot a leggyakoribb rotavírus genotípusok, a G1P[8], G2P[4], G3P[8], G4P[8]és G9P[8] által okozott gastroenteritisben igazolták. Ezenkívül igazolták a hatásosságát a nem gyakori rotavírus genotípusok G8P[4] (súlyos gastroenteritisben) és a G12P[6] (bármilyen gastroenteritisben) ellen is. Ezek a törzsek világszerte jelen vannak.

Európában, Latin-Amerikában, Afrikában és Ázsiában végeztek klinikai vizsgálatokat a Rotarix protektív hatásosságának megállapítására a rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis valamennyi és súlyos formáival szemben (RVGE).

A gastroenteritis súlyosságát két különböző kritérium alapján határozták meg:
- a Vesikari-féle 20 pontos skála alapján, amely a rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis teljes klinikai képét értékeli a hasmenés és hányás súlyossága és időtartama, a láz és a dehidratáció súlyossága, illetve a kezelés szükségessége alapján,
vagy
- az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kritériumain alapuló klinikai esetdefiníció alapján.

A klinikai védőhatást hatásosság szempontjából értékelték az ATP (protokoll szerint kezelt) kohorszban , mely tartalmaz minden olyan, az ATP kohorszban biztonságosság szempontjából értékelt egyént, akik beléptek a hatásosságkövetési periódusba.

Protektív hatásosság Európában

Egy Európában végzett vizsgálatban a Rotarixot különböző európai vakcinációs sémákban adva (2 és 3 hónapos, 2 és 4 hónapos, 3 és 4 hónapos, 3 és 5 hónapos korban) vizsgálták, 4000 egyénben.

Két adag Rotarix beadása után a vakcina védőhatását az első és második életévben az alábbi táblázat foglalja össze:


1. életév
Rotarix n=2572
Placebo n=1302
2. életév
Rotarix n=2554
Placebo n=1294
Vakcina hatásosság (%) minden és a súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritisszel szemben
[95%-os CI]

Genotípus
Minden
súlyosság
Súlyos†
Minden
súlyosság
Súlyos†
G1P[8]
95,6
[87,9;98,8]
96,4
[85,7;99,6]
82,7
[67,8;91,3]
96,5
[86,2;99,6]
G2P[4]
62,0*
[<0,0;94,4]
74,7*
[<0,0;99,6]
57,1
[<0,0;82,6]
89,9
[9,4;99,8]
G3P[8]
89,9
[9,5;99,8]
100
[44,8;100]
79,7
[<0,0;98,1]
83,1*
[<0,0;99,7]
G4P[8]
88,3
[57,5;97,9]
100
[64,9;100]
69,6*
[<0,0;95,3]
87,3*
[<0,0;99,7]
G9P[8]
75,6
[51,1;88,5]
94,7
[77,9;99,4]
70,5
[50,7;82,8]
76,8
[50,8;89,7]
P[8] genotípusú törzsek
88,2
[80,8;93,0]
96,5
[90,6;99,1]
75,7
[65,0;83,4]
87,5
[77,8;93,4]
Cirkuláló rotavírus törzsek
87,1
[79,6;92,1]
95,8
[89,6;98,7]
71,9
[61,2;79,8]
85,6
[75,8;91,9]
Vakcina hatásosság (%) orvosi kezelést igénylő rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritisszel szemben
[95%-os CI]

Cirkuláló rotavírus törzsek
91,8
[84;96,3]
76,2
[63,0;85,0]
Vakcina hatásosság (%) kórházi kezelést igénylő igénylő rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritisszel szemben
[95%-os CI]

Cirkuláló rotavírus törzsek
100
[81,8;100]
92,2
[65,6;99,1]
† A súlyos gastroenteritis definíciója Vesikari-féle pontszám ?11 volt
* statisztikailag nem szignifikáns (p ? 0,05). Ezeket az adatokat körültekintően kell értelmezni

A vakcina hatásossága az első életévben a betegség súlyosságának függvényében fokozatosan emelkedett, 100%-ot érve el a legalább 17-es Vesikari-féle pontszámú esetekben (95%-os CI: 84.7; 100).

Protektív hatásosság Latin-Amerikában

A Rotarix-ot egy Latin-Amerikában több, mint 20 000 egyénen végzett vizsgálatban értékelték . A gastroenteritis (GE) súlyosságát a WHO kritériumok szerint definiálták. A vakcina protektív hatásosságát, a kórházi kezelést és/vagy gyógyintézményben végzett rehidratációt igénylő súlyos rotavírus-fertőzés (RV) okozta gastroenteritisszel szemben, valamint a genotípus-specifikus vakcina hatásosságot 2 adag Rotarix vakcina beadása után, az alábbi táblázat foglalja össze:

Genotípus
Súlyos rotavírus gastroenteritis† (első életévben) Rotarix n=9009
Placebo n=8858
Súlyos rotavírus gastroenteritis† (második életévben)
Rotarix n=7175
Placebo n=7062

Hatásosság (%) [95%-os CI]
Hatásosság (%) [95%-os CI]
Összes RVGE
84,7
[71,7;92,4]
79,0
[66,4;87,4]
G1P[8]
91,8
[74,1;98,4]
72,4
[34,5;89,9]
G3P[8]
87,7
[8,3;99,7]
71,9*
[<0,0;97,1]
G4P[8]
50,8#M*
[<0,0;99,2]
63,1
[0,7;88,2]
G9P[8]
90,6
[61,7;98,9]
87,7
[72,9;95,3]
[P8] genotípusú törzsek
90,9
[79,2;96,8]
79,5
[67,0;87,9]
† A súlyos, rotavírus okozta gastroenteritist az alábbiak szerint definiálták: hasmenéses epizód hányással vagy anélkül, amely kórházi kezelést és/vagy egészségügyi intézményben végzett rehidratációt tett szükségessé (WHO kritérium)
* Statisztikailag nem szignifikáns (p ? 0,05). Ezeket az adatokat körültekintően kell értelmezni #M A G4P[8] elleni hatásosság becsléséhez vizsgált esetek száma nagyon alacsony volt (1 eset a Rotarix csoportban és 2 eset a placebo csoportban)

Öt klinikai vizsgálat* összesített elemzése 71,4% (95%-os CI: 20,1; 91,1) hatásosságot mutatott a G2P[4] genotípus okozta súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritisszel (Vesikari-pontszám ?11) szemben, az első életévben.
* Ezekben a vizsgálatokban a becsült pontértékek és a konfidencia intervallumok sorrendben a következők voltak: 100% (95%-os CI: -1858,0; 100), 100% (95%-os CI: 21,1; 100) 45,4% (95%-os CI: -81,5; 86,6) , 74,7 (95%-os CI: -386,2; 99,6). A fennmaradó vizsgálatra vonatkozóan nem állt rendelkezésre becsült pontérték.

Protektív hatásosság Afrikában

Egy Afrikában végzett klinikai vizsgálatban körülbelül 10 és 14 hetes (2 adag), illetve 6, 10 és 14 hetes korúaknak (3 adag) adott Rotarix-ot értékelték (Rotarix: n=2974; placebo: n=1443). A vakcina súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritisszel szembeni hatásossága az első életévben 61,2% (95%-os CI: 44,0;73,2) volt. A vakcina protektív hatásosságát (összesített adagok) az összes, illetve a súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritisszel szemben az alábbi táblázat foglalja össze:
Genotípus
Minden rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis Rotarix n=2974
Placebo n=1443
Súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis† Rotarix n=2974
Placebo n=1443

Hatásosság (%)
[95%-os CI]
Hatásosság (%)
[95%-os CI]
G1P[8]
68,3
[53,6;78,5]
56,6
[11,8;78,8]
G2P[4]
49,3
[4,6;73,0]
83,8
[9,6;98,4]
G3P[8]
43,4*
[<0,0;83,7]
51,5*
[<0,0;96,5]
G8P[4]
38,7*
[<0,0;67,8]
63,6
[5,9;86,5]
G9P[8]
41,8*
[<0,0;72,3]
56,9*
[<0,0;85,5]
G12P[6]
48,0
[9,7;70,0]
55,5*
[<0,0; 82,2]
P[4] genotípusú törzsek
39,3
[7,7;59,9]
70,9
[37,5;87,0]
P[6] genotípusú törzsek
46,6
[9,4;68,4]
55,2*
[<0,0;81,3]
P[8] genotípusú törzsek
61,0
[47,3;71,2]
59,1
[32,8;75,3]
† A súlyos gastroenteritis definíciója: Vesikari-féle pontszám ?11 volt
* Statisztikailag nem szignifikáns (p ? 0,05). Ezeket az adatokat körültekintően kell értelmezni

3 éves életkorig fennálló hatásosság Ázsiában

Egy Ázsiában (Hong Kongban, Szingapúrban és Tajvanon) lefolytatott klinikai vizsgálat (teljes vakcinált kohorsz: Rotarix: n=5359; placebo: n=5349) a különböző (2,4 hónapos, illetve 3,4 hónapos) vakcinációs sémák alapján adott Rotarixot értékelte.

Az első év alatt (a második adag alkalmazását követő második hét elteltétől egy éves korig),
Rotarix-csoportba tartozó vakcináltak körében számottevően kevesebb a cirkuláló vad típusú rotavírus okozta gastroenteritist jelentettek, mint a placebocsoportban (0,0% vs. 0,3%), a vakcina hatásossága 100%-os (95%-os CI: 72,2-100).

A Rotarix két dózisa után a vakcina protektív hatásosságára vonatkozó adatokat a súlyos rotavírusfertőzés okozta gastroenteritis megelőzésében 2 éves korig az alábbi táblázat foglalja össze:


Hatásosság 2 éves korig
Rotarix n=5263
Placebo n=5256
A vakcina hatásossága (%) súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritisszel szemben [95%-os CI]
Genotípus
Súlyosság†
G1P[8]
100 [80,8;100]
G2P[4]
100* [<0,0;100]
G3P[8]
94,5 [64,9;99,9]
G9P[8]
91,7 [43,8;99,8]
P[8] genotípusú törzsek
95,8 [83,8;99,5]
Cirkuláló rotavírus törzsek
96,1 [85,1;99,5]
A vakcina kórházi kezelést és/vagy egészségügyi intézményben végzett rehidratációt igénylő rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritisszel szembeni hatásossága (%) [95%-os
CI]
Cirkuláló rotavírus törzsek
94,2 [82,2;98,8]
† A súlyos gastroenteritis definíciója: Vesikari-féle pontszám ?11 volt
* Statisztikailag nem szignifikáns (p ? 0,05). Ezeket az adatokat körültekintően kell értelmezni

A harmadik életév során a Rotarix-csoportban nem fordult elő súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis (n = 4222), szemben a placebocsoportban (n = 4185) jelentett 13 (0,3%) esettel. A vakcina hatásossága 100% volt (95%-os CI: 67,5; 100). A súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis-es eseteket G1P[8], G2P[4], G3P[8] és G9P[8] rotavírus-törzsek okozták. A súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis-es esetek egyes szerotípusok szerinti incidenciája túl alacsony volt a hatásosság kiszámításához. A kórházi ellátást igénylő súlyos rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritisszel szembeni hatásosság 100% volt (95%-os CI: 72,4; 100).

A Rotarix folyékony gyógyszerformájának protektív hatásossága

Miután a Rotarix folyékony gyógyszerforma két adagjának beadása után a megfigyelt immunválasz hasonló volt, mint a Rotarix liofilizált gyógyszerforma két adagjának beadását követően, a liofilizált gyógyszerformánál tapasztalt vakcina hatásosság extrapolálható a folyékony gyógyszerformára.

Immunválasz

Nem teljesen ismert az az immunológiai mechanizmus, amellyel a Rotarix védelmet nyújt a rotavírusfertőzés okozta gastroenteritis ellen. A rotavírus elleni immunizálásra adott antitestválasz és a rotavírus-fertőzés okozta gastroenteritis elleni védőhatás közötti összefüggést még nem állapították meg.

Az alábbi táblázat mutatja azoknak a kezdetben rotavírusra szeronegatív (IgA antitest-titer <20 E/ml, ELISA módszerrel) vakcináltaknak a százalékos arányát, akiknél a szérum anti-rotavírus IgA antitest titer ? 20 E/ml volt a második adag vakcina vagy a placebo beadását követő egy-két hónapban a Rotarix liofilizált gyógyszerformulájával különböző vizsgálatokban.

Vakcinációs séma

Vizsgálat helyszíne


Vakcináció

Placebo


n
% ? 20U/ml
[95%-os CI]
n
% ? 20U/ml
[95%-os CI]
2., 3. hónap
Franciaország, Németország
239
82,8
[77,5;87,4]
127
8,7
[4,4;15,0]
2., 4. hónap
Spanyolország
186
85,5
[79,6;90,2]
89
12,4
[6,3;21,0]
3., 5. hónap
Finnország,
Olaszország
180
94,4
[90,0;97,3]
114
3,5
[1,0;8,7]
3., 4. hónap
Cseh
Köztársaság
182
84,6
[78,5;89,5]
90
2,2
[0,3;7,8]
2., 3-4.
hónap
Latin Amerika; 11 ország
393
77,9% [73,8;81,6]
341
15,1% [11,7;19,0]
10., 14. hét, illetve 6., 10., 14. hét
(összesített)
Dél-Afrika Malawi
221
58,4
[51,6;64,9]
111
2