Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

REPLAGAL 1MG/ML KONC OLD INFÚZIÓHOZ 3,5ML 1X INJ ÜV

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Takeda Pharmaceuticals International Ag
Hatástani csoport:
A16AB Enzimek
Törzskönyvi szám:
EU/1/01/189/001
Hatóanyagok:
Agalzidáz alfaDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
480012 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,00480012,00
Teljes0,00480012,00
Egyedi engedélyes0,00480012,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekeknek nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás
A Replagal-kezelést olyan orvosnak kell felügyelnie, aki járatos a Fabry-kórnak vagy egyéb veleszületett metabolikus megbetegedéseknek a kezelésében.
Adagolás
A Replagal-t testtömegkilogrammonként 0,2 mg-os dózisban kell alkalmazni kéthetente, 40 perces infúzióban.
Különleges betegcsoportok
Idősek
65 évesnél idősebb betegekkel nem végeztek vizsgálatokat, és mivel ezen betegek esetében a biztonságossági és hatásossági mutatókat nem állapították meg, jelenleg nem adható adagolási javaslat ezeknek a betegeknek.
Májkárosodás
Nem végeztek vizsgálatokat májkárosodásban szenvedő betegekkel.
Vesekárosodás
Nem szükséges az adagolás módosítása vesekárosodásban szenvedő betegeknél.
Kiterjedt vesekárosodás (becsült glomeruláris filtrációs ráta [estimated glomerular filtration rate, eGFR] < 60 ml/perc) korlátozhatja az enzimpótló kezelésre adott renalis választ. A dialíziskezelésben részesülő vagy a veseátültetésen átesett betegekre vonatkozóan korlátozott adatok állnak rendelkezésre; az adag módosítása nem ajánlott.
Gyermekek és serdülők
A Replagal biztonságosságát és hatásosságát 0-6 éves gyermekek esetében nem igazolták. A jelenleg rendelkezésre álló adatok leírása az 5.1 pontban található, de nincs az adagolásra vonatkozó javaslat.
A (7-18 éves korú) gyermekekés serdülők körében, kéthetente adagolt 0,2 mg/ttkg Replagal-lal folytatott klinikai vizsgálatok során nem jelentkeztek váratlan biztonságossági problémák (lásd 5.1 pont).
Az alkalmazás módja
A gyógyszer alkalmazás előtti hígítására vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban.
Az infúziós oldatot beépített szűrőt tartalmazó infúziós szereléken keresztül, 40 perc alatt kell beadni.
A Replagal infúziót tilos ugyanazon az infúziós szereléken keresztül más hatóanyaggal együtt beadni.
Az infúziót jól toleráló betegeknél megfontolható az otthoni Replagal-infúzió, és a beteg általi beadása egy felelős felnőtt személy jelenlétében vagy a beteg gondozója általi beadás (önadagolás). Azt a döntést, hogy a beteg áttérjen-e otthoni infúzióra és/vagy önadagolásra, a kezelőorvos értékelése után és javaslatára kell meghozni.
Az önadagolás megkezdése előtt a kezelőorvosnak és/vagy az ellátást végző egészségügyi szakembernek megfelelő képzésben kell részesítenie a beteget és/vagy annak gondozóját. A dózist és az infúzió sebességét állandó értéken kell tartani az otthoni infúzió során, és nem szabad megváltoztatni egészségügyi szakember felügyelete nélkül. Az önadagolást szorosan követnie kell a kezelőorvosnak.
Amennyiben az otthoni infúzió/önadagolás során nemkívánatos események tapasztalhatók bármely betegnél, azonnal meg kell szakítani az infúziós folyamatot, és egészségügyi szakemberhez kell fordulni. Előfordulhat, hogy az ezt követő infúziókat egészségügyi intézményi környezetben kell beadni.



Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Nyomonkövethetőség
A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.
Az infúzió beadásához kapcsolódó idioszinkráziás reakciók
A klinikai vizsgálatok során a Replagal-lal kezelt felnőtt betegek 13,7%-ánál tapasztaltak az infúzió beadásához kapcsolódó idioszinkráziás reakciókat. A vizsgálatokban részt vevő, ? 7 éves 17 gyermek közül négynél (23,5%) legalább egy infúziós reakció jelentkezett a kezelés 4,5 évében (a kezelés átlagos időtartama kb. 4 év). A vizsgálatokban részt vevő, hét évnél fiatalabb 8 gyermek közül háromnál (37,5%) legalább egy infúziós reakció jelentkezett az átlagosan 4,2 éves megfigyelési időszakban. Összességében az infúzióval kapcsolatos reakciók százalékos aránya nők esetében szignifikánsan alacsonyabb volt, mint a férfiaknál. A leggyakoribb tünet a rigor, a fejfájás, az hányinger, a pyrexia, a bőrpír és a fáradtság volt. Az infúzióval kapcsolatos, súlyos hatásokról nem gyakran számoltak be; a tünetek ilyen esetekben: pyrexia, rigor, tachycardia, urticaria, hányinger/hányás, angioneurotikus ödéma a torok feszülő érzésével, stridor és nyelvduzzanat. Az egyéb, infúzióval kapcsolatos tünetek között szerepel a szédülés és a hyperhidrosis. A szívvel kapcsolatos események áttekintése igazolta, hogy az infúziós reakciók szívvel kapcsolatos eseményeket kiváltó hemodinamiás stresszel társulhatnak azoknál a Fabry-kórban szenvedő betegeknél, akiknél már korábban is jelentkeztek szívtünetek.
Az infúziós tünetek általában a Replagal-kezelés megkezdése után 2-4 hónappal kezdődtek, jóllehet későbbi (1 év utáni) jelentkezésükről is beszámoltak. Ezek a hatások idővel enyhülnek. Ha enyhe vagy közepesen súlyos, akut infúziós reakció lép fel, azonnal orvosi felügyeletet kell biztosítani, és meg kell tenni a szükséges beavatkozásokat. Az infúzió átmenetileg 5-10 percre megszakítható, míg a tünetek elmúlnak, majd újraindítható. Enyhe és átmeneti tünetek miatt nem kell feltétlenül orvosi kezelést kezdeni, vagy az infúziót abbahagyni. Továbbá, orális vagy intravénás megelőző kezeléssel, antihisztaminokkal és/vagy kortikoszteroidokkal, melyeket az infúzió megkezdése előtt 1-24 órával adtak be, meggátolhatják a tünetek kialakulását azokban az esetekben, amelyekben a tünetek fellépése egyébként tüneti kezelést tett volna szükségessé.
Túlérzékenységi reakciók
Túlérzékenységi reakciókról számoltak be. Ha súlyos túlérzékenységi vagy anafilaxiás reakció fordul elő, a Replagal beadását azonnal meg kell szakítani, és a szükséges beavatkozásokat meg kell kezdeni. Be kell tartani a jelenleg általánosan elfogadott, sürgősségi ellátásra vonatkozó előírásokat.
Fehérje elleni antitestek
Mint minden fehérjetartalmú gyógyszer esetében, a betegek fehérje elleni antitesteket termelhetnek. A Replagal-lal kezelt férfibetegek megközelítőleg 24%-ánál észleltek alacsony titerű immunglobulin Gantitestválaszt. A korlátozottan rendelkezésre álló adatok alapján ez a százalékos arány a pediátriai fiúpopulációban alacsonyabb (7%) volt. Az immunglobulin G-antitestek a kezelés kb. 3-12. hónapjától jelentek meg. A kezelés 12-54. hónapja után a Replagal-lal kezelt betegek 17%-ánál antitest volt kimutatható, 7%-a az immuntolerancia jeleit mutatta, az immunglobulin G-antitestek eltűnése alapján. A fennmaradó 76%-ban nem volt kimutatható antitest. A 7 évesnél idősebb 16 fiúbetegből egynél az alfa-agalzidáz-ellenes IgG-antitestek vizsgálatának eredménye pozitív volt a vizsgálat során. Ennél a betegnél nem volt kimutatható a nemkívánatos hatások előfordulási gyakoriságának növekedése. A 7 évesnél fiatalabb 7 fiúbetegből egynél sem volt pozitív az alfa-agalzidáz-ellenes IgG-antitestek vizsgálatának eredménye. Klinikai vizsgálatokban nagyon kevés betegnél figyeltek meg anafilaxiával nem járó, IgE-antitest-pozitivitást.
Vesekárosodásban szenvedő betegek
A kiterjedt vesekárosodás korlátozhatja az enzimpótlásos terápiára adott renalis választ, esetleg a mögöttes, visszafordíthatatlan patológiás elváltozások miatt. Ilyen esetekben a vesefunkció elvesztése a betegség természetes lefolyása alapján várható határértékeken belül marad.
Nátrium
Ez a gyógyszer 14,2 mg nátriumot tartalmaz injekciós üvegenként, ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 0,7%-ának felnőtteknél.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A Replagal nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

4.9 Túladagolás
Klinikai vizsgálatokban akár heti 0,4 mg/ttkg-os dózisokat is alkalmaztak, és ezekben az esetekben a biztonságossági profil nem tért el a kéthetente alkalmazott 0,2 mg/ttkg-os ajánlott adag profiljától.



Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A biztonságossági profil összefoglalása
A leggyakrabban észlelt mellékhatások az infúziós hatással kapcsolatos reakciók, amelyek a klinikai vizsgálatokban Replagal-lal kezelt felnőtt betegek kb. 13,7%-ánál jelentkeznek. A legtöbb nemkívánatos hatás enyhe vagy közepesen súlyos volt.
A mellékhatások táblázatos felsorolása
Az 1. táblázat felsorolja a klinikai vizsgálatokban résztvevő 344, Replagal-lal kezelt beteg valamelyikében észlelt mellékhatásokat, beleértve a 21, végstádiumú vesebetegségben szenvedő beteget, 30 gyermekgyógyászati beteget (? 18 éves) és 17 nőbeteget, valamint a forgalomba hozatali engedély kiadását követő időszakban beérkezett spontán jelentéseket. A mellékhatásokat szervrendszerek és gyakoriság (nagyon gyakori ? 1/10; gyakori ? 1/100 - < 1/10; nem gyakori ? 1/1000 -<1/100) szerint adtuk meg. A "nem ismert" (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg) gyakorisági kategóriába osztott mellékhatások a forgalomba hozatali engedély kiadását követő időszakban beérkezett spontán jelentésekből származnak. Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra. Egy adott történés egyetlen betegben való előfordulását a kezelt betegek számának tekintetbe vétele után minősítettük nem gyakorinak. Egy adott betegben több mellékhatás is előfordulhatott.
Az alfa-agalzidáz esetében az alábbi mellékhatásokat azonosították:
1. táblázat
Szervrendszer
Mellékhatások

Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Nem ismert
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
perifériás
ödéma



Idegrendszeri betegségek és tünetek
fejfájás, szédülés, neuropátiás fájdalom, tremor, hypoaesthesia, paraesthesia
ízérzés elvesztése, hypersomnia
parosmia

Szembetegségek és szemészeti tünetek

fokozott könnyelválasztás
csökkent szaruhártya -reflex

A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
tinnitus
súlyos tinnitus


Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
szívdobogásérzés
tachycardia, pitvarfibrilláció
tachyarrhythmia
myocardialis ischaemia, szívelégtelen ség, ventricularis extrasystolék
Érbetegségek és tünetek:

hypertonia, hypotonia, kivörösödés


Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
dyspnoe, köhögés,
nasopharyngitis,
pharyngitis,
rekedtség, a torok feszülő érzése, rhinorrhoea
csökkent
oxigénszatu ráció,
megnöve-
kedett torokváladék

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hányás, hányinger, hasi fájdalom, diarrhoea
hasi kényelmetlenségérzés


A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
bőrkiütések
urticaria, erythema, pruritus, akne, hyperhidrosis
angioneurotikusödéma, livedo reticularis

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
arthralgia, végtagfájdalom, myalgia, hátfájás
váz-izomrendszeri diszkomfortérzés, perifériás duzzanat, ízületi duzzanat
elnehezülés érzése

Immunrendszeri betegségek és tünetek

túlérzékenység
anafilaxiás reakció

1. táblázat



Szervrendszer

Mellékhatások


Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Nem ismert
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
mellkasi fájdalom, rigor, pyrexia, fájdalom, asthenia, fáradtság
szorító mellkasi érzés, súlyos fáradtság, hőhullám, hidegérzet, influenzaszerű tünetek, kényelmetlenségérzés, rossz közérzet
a beadás helyén jelentkező bőrreakciók

Lásd a 4.4 pontot.
Egyes kiválasztott mellékhatások leírása
A szívet érintő Fabry-kórban szenvedő betegeknél a forgalomba hozatal után az infúzióval összefüggésben jelentett reakciók (lásd még a 4.4 pont) között szerepelnek olyan szívvel kapcsolatos tünetek, mint például a szívritmuszavarok (pitvarfibrilláció, kamrai extraszisztolék, tachyaritmia), szívizom ischaemia, szívelégtelenség. Az infúzióval kapcsolatos leggyakoribb tünetek enyhék és közöttük szerepel továbbá a hidegrázás, a pyrexia, a kivörösödés, a fejfájás, a hányinger, a dyspnoe, a remegés és a viszketés. Infúzióval kapcsolatos tünetek lehetnek a szédülés, a hyperhidrosis, a hypotonia, a köhögés, a hányás és a fáradtság is. Túlérzékenységről, beleértve az anafilaxiáról, is beszámoltak.
Gyermekek és serdülők
A pediátriai populációban (gyermekek és serdülők) jelentett, gyógyszer okozta mellékhatások többnyire a felnőtteknél jelentettekhez hasonlóak voltak. Az infúzióval összefüggő reakciók (láz, dyspnoe, mellkasi fájdalom) és a fájdalom fokozódása azonban gyakrabban fordult elő.
Egyéb különleges betegcsoportok
Vesebetegségben szenvedő betegek
Azoknál a betegeknél, akiknek a kórtörténetében végstádiumú vesebetegség szerepelt, hasonló mellékhatások fordultak elő, mint az általános betegpopulációban.
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.



Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Hatásmechanizmus
Farmakoterápiás csoport: Tápcsatorna és anyagcsere egyéb gyógyszerei - Enzimek. ATC kód: A16AB03
A Fabry-kór egy glikoszfingolipid-tárolási betegség, amit az ?-galaktozidáz A nevű lizoszomális enzim hiányos működése okoz, aminek következtében felhalmozódik a globotriaozilceramid (Gb3 vagy GL-3, illetve más néven ceramidtrihexozid: CTH), az enzim glikoszfingolipid szubsztrátja. Az alfa-agalzidáz katalizálja a Gb3 hidrolízisét, levágva a molekuláról a galaktózvégződést. Az enzimmel történő kezelésről kimutatták, hogy számos sejttípusban, így az endothelsejtekben és parenchimális sejtekben is, csökkenti a Gb3 felhalmozódását. Az alfa-agalzidázt humán sejtvonallal termeltetik, hogy humán glikozilációs profilja legyen, ami befolyásolja a célsejtek felszínén levő mannóz-6-foszfát receptorok által való felvételt. A regisztrációs klinikai vizsgálatokhoz a 0,2 mg/ttkg-os adagot (40 perc alatt infundálva) annak alapján határozták meg, hogy átmenetileg telíteni kívánták a mannóz6-foszfatáz-receptorokat az alfa-agalzidáz májban történő internalizálásának és az enzim más, fontos szervek szöveteibe történő bejuttatásának érdekében. A betegektől származó adatok azt mutatják, hogy a farmakodinámiás válasz eléréséhez legalább 0,1 mg/ttkg-os adagra van szükség.
Klinikai hatásosság és biztonságosság
A Replagal hatásosságát és gyógyszerbiztonsági jellemzőit két randomizált, kettős vak, placebokontrollos vizsgálatban és nyílt kiterjesztéses vizsgálatokban tanulmányozták, összesen negyven betegen, akiknél klinikai és biokémiai vizsgálati eredmények alapján Fabry-kórt diagnosztizáltak. A betegek a Replagal-kezelést az ajánlott 0,2 mg/ttkg-os adagban kapták. Huszonöt beteg vett részt végig az első vizsgálatban és lett bevonva a kiterjesztéses vizsgálatba. Hat hónapos kezelés után a Replagal-lal kezelt betegeknél szignifikánsan csökkent a fájdalom a placebóval kezeltekhez képest (p=0,021), a Rövid Fájdalom Teszt (Brief Pain Inventory - egy validált fájdalommérési skála) eredményei alapján. Ez együtt járt a tartós neuropátiás fájdalom enyhítésére szolgáló gyógyszerek és a kezelési napok számának szignifikáns csökkenésével. Későbbi vizsgálatok során, több mint 7 éves korú fiúbetegeknél a Replagal-lal folytatott kezelés 9. és 12. hónapja után a fájdalom csökkenését figyelték meg, a kezelés előtti kiindulási értékhez viszonyítva. A 4 éves Replagal-kezelés során a 9 betegnél (7-18 éves korú betegek) a fájdalomcsökkenés mindvégig megmaradt.
Validált eszközökkel mérve, a 12-18 hónapon át folytatott Replagal-kezelés az életminőség javulását eredményezte.
Hat hónapos kezelés után a Replagal stabilizálta a vesefunkciókat, míg a placebocsoportban azok romlottak. A vesebiopsziával nyert szövetmintákban a normális glomerulusok aránya szignifikánsan nőtt és a mesangialis kiszélesedést mutató glomerulusok aránya szignifikánsan csökkent a Replagalkezelésben részesülő betegeknél a placebóval kezeltekkel szemben. 12-18 hónapig tartó fenntartó kezelés után a Replagal javította a vesefunkciókat az inulinnal mért glomerulusfiltrációs ráta értékei alapján, amelyek átlagosan 8,7 ± 3,7 ml/perc javulást mutattak (p=0,030). A hosszabb távú
(48-54 hónapig tartó) kezelés a vizsgálat megkezdésekor normál glomeruláris filtrációs rátával
(? 90 ml/perc/1,73 m2) rendelkező és az enyhe-közepes vese-diszfunkciójú (GFR 60 -
< 90 ml/perc/1,73 m2) férfi betegeknél a glomeruláris filtrációs ráta stabilizálódását, a vesefunkcióromlás, valamint a súlyosabb vese-diszfunkciójú (GFR 30 - < 60 ml/perc/1,73 m2) Fabry-kóros férfi betegeknél a végállapotú vesebetegség kialakulásának a lassulását eredményezte.
A második vizsgálatban tizenöt balkamrai megnagyobbodást mutató beteggel végeztek el egy
6 hónapos placebokontrollos vizsgálatot, akik ezután egy kiterjesztéses vizsgálatban vettek részt. Az
MRI-vizsgálat eredményei kimutatták, hogy a kontrollált vizsgálatban, a Replagal-kezelés következtében, a balkamra tömege 11,5 g-mal csökkent, míg a placebokezelésben részesült betegeknél a balkamra tömege 21,8 g-mal nőtt. Továbbá, az első vizsgálatban, amelybe 25 beteget vontak be, 12-18 hónapos fenntartó kezelés után a Replagal a szív tömegének szignifikáns csökkenését eredményezte (p<0,001). A Replagal mellett javult a myocardium kontraktilitása, csökkent az átlagos QRS-időtartam, és ezzel együtt az elektrokardiogramon csökkent a septalis szélesség. Két betegnél, akiknél jobb Tawara-szár-blokk állt fenn a kezelés megkezdésekor, a Replagal-kezelés során visszaállt a normál ingerületvezetés a vizsgálatok alatt. A későbbi nyílt vizsgálatokban az echokardiográfia a kiinduláshoz képest a balkamra tömegének jelentős csökkenését mutatta 24-36 hónapos
Replagal-kezelés során, Fabry-kórban szenvedő férfi- és nőbetegeknél egyaránt. A 24-36 hónapos Replagal-kezelés során a Fabry-kórban szenvedő férfi- és nőbetegeknél az echokardiográfiával kimutatott balkamra-tömegcsökkenés a NYHA-, illetve a CCSA-osztályozás szerint a tünetek jelentős javulásával járt a vizsgálat megkezdésekor súlyos szívelégtelenségben szenvedő vagy anginás tüneteket mutató Fabry-kóros betegeknél.
A placebóval összehasonlítva, a Replagal-kezelés a Gb3 felhalmozódását is csökkentette. A kezelés első 6 hónapját követően átlagosan kb. 20-50%-os csökkenés volt észlelhető a plazma, vizeletüledék, a máj-, vese- illetve szívbiopszia-mintákban. A kezelés 12-18 hónapja után 50-80%-os csökkenés volt mérhető a plazma és a vizeletüledék-mintákban. A metabolikus hatáshoz klinikailag jelentős súlygyarapodás, fokozódó verejtékezés és fokozódó energia társult. A Replagal klinikai hatásainak megfelelően, az enzimmel történt kezelés számos sejttípusban, így a vese glomeruláris és tubuláris sejtjeiben, a renalis kapilláris endothelsejtekben (a szív és a bőr kapilláris endothelsejtjeit nem vizsgálták), valamint a cardialis myocytákban, csökkentette a Gb3 felhalmozódását. Fabry-kórban szenvedő fiúbetegeknél a plazma Gb3-szintje 6 havi 0,2 mg/ttkg-os Replagal-kezelés után 40-50%-kal csökkent, és e csökkenés összesen 11 betegnél, összesen 4 éves kezelés után is megmaradt.
A Replagal-infúzió otthoni beadása megfontolható az infúziót jól toleráló betegeknél.
Gyermekek és serdülők
Fabry-kórban szenvedő, ? 7 éves korú fiúbetegeknél a hiperfiltráció lehet a vesebetegség általi érintettség első jele. A Replagal-kezelés megkezdése után 6 hónapon belül megfigyelhető volt a hipernormális eGFR csökkenése. Az egyéves, minden második héten 0,2 mg/ttkg-os adagban alkalmazott alfa-agalzidáz-kezelés után a rendellenesen magas eGFR 143,4 ± 6,8-ről
121,3 ± 5,6 ml/perc/1,73 m2-re csökkent ebben az alcsoportban, illetve az eGFR-értékek a normális tartományban stabilizálódtak a négy évig tartó, 0,2 mg/ttkg-os adagban alkalmazott Replagal-terápia hatására, akárcsak a nem hiperfiltrátorok eGFR-értékei.
A ? 7 éves korú fiúbetegeknél a szívfrekvencia-variabilitás a vizsgálat megkezdésekor kóros volt, és
15 fiúbetegnél a hat hónapig tartó Replagal-kezelés után javult. Ez a javulás fennmaradt a vizsgálat 9 fiúbeteg körében végzett, nyílt, hosszú távú, 6,5 évig tartó meghosszabbítása során, 0,2 mg/ttkg-os adagban alkalmazott Replagal-kezelés során. A kiinduláskor 9 gyermeknél a testmagasság2,7 szerint kiigazított balkamrai tömegindex (left ventricular mass index, LVMI) a normális tartományban mozgott (< 39 g/m2,7 fiúbetegeknél). Az LVMI a balkamrai hipertrófiát jelző határérték alatt stabil maradt a 6,5 éves kezelés során. Egy második vizsgálatban 14, ? 7 éves gyermek körében a szívfrekvencia variabilitására vonatkozó eredmények konzisztensek voltak a korábbi eredményekkel. Ebben a vizsgálatban csak egyetlen betegnél volt jelen a kiinduláskor bal kamrai hipertrófia, amely stabil maradt.
A 0-7 éves kor közötti betegek esetében rendelkezésre álló kevés adat nem jelez specifikus biztonságossági problémákat.
Vizsgálat olyan betegeknél, akik béta-agalzidázról Replagal-ra (alfa-agalzidázra) váltottak
100 [előzetesen nem kezelt (n=29), vagy előzetesen béta-agalzidázzal kezelt, de Replagal-ra váltott (n=71)] beteget vizsgáltak nyílt, kontroll nélküli vizsgálatban, legfeljebb 30 hónapon át. Az elemzés során, a béta-agalzidázról átváltók körében 39,4%-nál számoltak be súlyos nemkívánatos hatásokról, míg a korábban nem kezelt betegek esetében ez 31,0%-ban fordult elő. A béta-agalzidázról Replagal-ra váltott betegek biztonságossági profilja összhangban állt az egyéb klinikai vizsgálatban megfigyelt profillal. Infúzióhoz kapcsolódó reakciókat 9 beteg (31,0%) esetében figyeltek meg a korábban nem kezelt populációban, míg a gyógyszert váltók körében 27 beteg (38,0%) esetében.
Vizsgálat különböző adagolási rendekkel
Az egyik nyílt elrendezésű, randomizált klinikai vizsgálatban az 52 hétig, minden második héten
0,2 mg/ttkg-mal intravénásan kezelt felnőttek (n = 20) és azok között, akik hetente kaptak 0,2 mg/ttkg-ot (n = 19) nem mutattak ki statisztikailag szignifikáns eltéréseket a balkamrai tömegindex vagy más végpontok (szívfunkciós státusz, vesefunkció és farmakodinámiás aktivitás) kiinduláshoz viszonyított átlagos változását illetően. Az összes kezelési csoportban a balkamrai tömegindex stabil maradt a vizsgálat kezelési időszaka alatt. A súlyos nemkívánatos hatások (SAE-k) kezelési csoportonkénti általános incidenciájából ítélve, a kezelési rend nem fejtett ki semmilyen nyilvánvaló hatást a különböző kezelési csoportok SAE-profiljára.
Immunogenitás
Az alfa-agalzidáz elleni antitestek jelenléte nem fejtett ki klinikailag jelentős hatást a készítmény gyógyszerbiztonsági jellemzőire (pl. infúziós reakciók), illetve hatásosságára.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Felnőtt férfi betegek testtömeg-kilogrammonként 0,007 -0,2 mg enzimet kaptak egyszeri adagban, 20-40 perces infúzió formájában beadva, míg a nőbetegek 0,2 mg enzimet kaptak testtömegkilogrammonként, 40 perces infúzióban. A farmakokinetikai jellemzőket az enzim dózisa lényegében nem befolyásolta. Egy egyszeri 0,2 mg/ttkg-os dózis beadása után, az alfa-agalzidáz kétfázisú megoszlási és kiürülési profilt mutatott a keringésben. A férfi és nőbetegek esetében a farmakokinetikai jellemzők nem mutattak szignifikáns eltérést. Eliminációs felezési ideje 108 ± 17 perc volt férfiak, és 89 ± 28 perc nők esetében, míg a megoszlási térfogat mindkét nem esetében a testtömeg megközelítőleg 17%-a volt. A testtömegre vetített clearance 2,66, illetve 2,10 ml/perc/ttkg volt férfiaknál, illetve nőknél. Mivel az alfa-agalzidáz farmakokinetikai tulajdonságai hasonlóak nőknél és férfiaknál, a főbb szervek szöveteiben a szöveti megoszlás várhatóan szintén összehasonlítható a férfi- és nőbetegeknél.
Hat hónapos Replagal-kezelés után a 28 férfibeteg közül 12-nél változtak meg a farmakokinetikai jellemzők, köztük a clearance számottevően megnőtt. Ezek a változások alacsony titerű alfa-agalzidázellenes antitestek megjelenésével társultak, de a vizsgált betegeknél nem tapasztaltak a biztonságosságra vagy a hatásosságra gyakorolt, klinikailag jelentős hatásokat.
A Fabry-kórban szenvedő férfiaktól a dózis beadása előtt és után vett májbiopsziás minták elemzése alapján a szöveti felezési időt több mint 24 órára becsülték, és a beadott enzim mennyiségének - a becslések szerint - 10%-a került felvételre a májban.
Az alfa-agalzidáz fehérje. Nem valószínű, hogy fehérjékhez kötődik. Valószínű, hogy a lebomlása az egyéb proteineknél ismert úton történik, azaz peptidhidrolízissel. Nem valószínű, hogy az alfa-agalzidáz interakcióba lép más gyógyszerekkel.
Vesekárosodás
Az alfa-agalzidáz renalis eliminációja valószínűleg a kiválasztódás jelentéktelen útja, mivel a farmakokinetikai jellemzőket nem befolyásolja a veseműködés romlása.
Májkárosodás
Mivel a metabolizmus valószínűleg peptidhidrolízis útján történik, nem valószínű, hogy a májműködési zavarok klinikailag jelentős módon befolyásolnák az alfa-agalzidáz farmakokinetikáját.
Gyermekek és serdülők
A 7-18 éves gyermekeknél a 0,2 mg/kg-os adagban alkalmazott Replagal gyorsabban ürült ki a keringésből, mint a felnőttek esetében. Az átlagos Replagal-clearance 7-11 éves gyermekeknél 4,2 ml/perc/kg, 12-18 éves serdülőknél 3,1 ml/perc/kg, és felnőtteknél 2,3 ml/perc/kg volt. A farmakodinámiás adatok szerint a Replagal 0,2 mg/kg-os adagja mellett a plazma-Gb3-csökkenés többé-kevésbé hasonló a serdülők és a fiatal gyermekek esetében (lásd 5.1 pont).
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
Az - ismételt adagolású dózistoxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható. Genotoxicitás és karcinogén hatás nem várható. A reprodukciós toxicitási vizsgálatok nőstény patkányoknál és nyulaknál nem mutattak a terhességre és a fejlődő foetusra gyakorolt hatást. Nem végeztek vizsgálatokat a szülés lefolyásával, illetve a peri/post-natalis fejlődéssel kapcsolatban. Nem ismert, hogy a Replagal átjut-e a placentán.



Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
3,5 ml koncentrátum oldatos infúzióhoz, 5 ml-es (I. típusú) injekciós üvegben fluorgyantával bevont butil gumidugóval, egyrészes alumíniumkupakkal és lepattintható (ún. flip-off) védőlappal. A doboz 1 db, 4 db vagy 10 db injekciós üveget tartalmaz.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk
• Számolja ki a dózist és az ehhez szükséges Replagal injekciós üvegek számát.
• A dózis kizárólag a kezelőorvos irányítása mellett módosítható.
• Hígítsa fel a szükséges Replagal-koncentrátum teljes mennyiségét 100 ml 9 mg/ml (0,9%-os) nátrium-klorid oldatos infúzióban. Ügyelni kell az elkészített oldat sterilitásának biztosítására, mivel a Replagal nem tartalmaz tartósítószert, illetve bakteriosztatikus anyagot. Aszeptikus módszert kell alkalmazni. Hígítás után az oldatot óvatosan össze kell keverni, rázni nem szabad.
• Mivel a készítmény tartósítószert nem tartalmaz, ajánlott a gyógyszer beadását a hígítást követően a lehető leghamarabb megkezdeni (lásd 6.3 pont).
• Beadás előtt meg kell nézni, hogy az oldat nem tartalmaz-e csapadékot vagy nem mutat-e elszíneződést.
• Csak egyszeri alkalommal használható fel. Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

6.4 Különleges tárolási előírások
Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó.

6.3 Felhasználhatósági időtartam
2 év.
Az alkalmazás során a kémiai és fizikai stabilitás 24 óráig igazolt 25 °C-on.
Mikrobiológiai szempontból a gyógyszert azonnal fel kell használni. Amennyiben nem használják fel azonnal, a felhasználó felel az alkalmazást megelőző tárolási időért és feltételekért, ami 2 - 8 °C-on általában nem haladhatja meg a 24 órát, kivéve, ha a hígítás ellenőrzött és validált, aszeptikus körülmények között történt.

7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Takeda Pharmaceuticals International AG Ireland Branch
Block 2 Miesian Plaza
50-58 Baggot Street Lower
Dublin 2
D02 HW68
Írország
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)
EU/1/01/189/001-003
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2001. augusztus 3.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2006. július 28.
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu/) található.