Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PROSTIN E2 VAGINAL 3MG HÜVELYTABLETTA 4X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Pfizer Kft.
Hatástani csoport:
G02AD Prosztaglandinok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-04427/01
Hatóanyagok:
DinoprostonumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
14266 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,0014266,00
Teljes0,0014266,00
Egyedi engedélyes0,0014266,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Asztmás megbetegedés esetén megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Kizárólag képzett egészségügyi szakemberek és speciális szülészeti egységgel rendelkező kórházak és klinikák alkalmazhatják, ahol rendelkezésre állnak a folyamatos monitorozás feltételei.
Nem szabad túllépni a javasolt adagot, és nem szabad rövidíteni az adagolási időintervallumot, ellenkező esetben bekövetkezhet a méh hiperstimulációja, rupturája és vérzése, valamint a magzat vagy az újszülött halála.

A kezdő adag 3 mg dinoproszton (1 hüvelytabletta), amelyet a hátsó hüvelyboltozatba kell juttatni. Szükség esetén 6-8 óra elteltével egy újabb tabletta felhelyezhető. 24 óra alatt maximum 6 mg dinoproszton (2 hüvelytabletta) adható. A kezelés a következő napon megismételhető. Amennyiben 48 órán belül sem indul meg a szülés, úgy más módszert kell alkalmazni.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A készítmény hatóanyagával vagy bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.

A Prostin E2 nem alkalmazható a következő esetekben:
* Többször szült nők esetében (6 vagy annál több korábbi terhesség).
* Amennyiben a magzati koponya rögzülése nem ment végbe.
* Olyan nők esetében, akik korábban méhműtéten estek át (pl. császármetszés, hysterotomia).
* Cephalopelvicus téraránytalanság esetén.
* Amennyiben a magzat szívfrekvencia-mintázata kezdeti magzati veszélyeztetettségre utal.
* Olyan szülészeti esetekben, amikor az anyai vagy a magzati előny/kockázat arány mérlegelése alapján kedvezőbb a műtéti beavatkozás.
* Ha ismeretlen eredetű hüvelyi folyás és/vagy rendellenes méh-eredetű vérzés előfordult a terhesség folyamán.
* Nem fejfekvésű magzati pozíció esetén.
* Magzati distressz esetén.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Prostin E2 csak kórházban alkalmazható.

Mint minden fájáskeltő gyógyszer estében, számolni kell a méhrepedés kockázatával. A méh hiperstimulációja, a méhrepedés, a méhvérzés, valamint a magzati és újszülöttkori halál kockázatának minimalizálása érdekében figyelembe kell venni az együttesen alkalmazott gyógyszereket, valamint az anya és a magzat állapotát. A méhtevékenység, valamint a magzat szívfrekvenciájának folyamatos elektronikus monitorozása szükséges a dinoproszton alkalmazása alatt. Azon betegek esetében, akiknél a méh hypertonusát vagy hiperkontraktilitását észlelik, vagy szokatlan magzati szívfrekvencia-mintázat fejlődik ki, fokozott körültekintéssel kell eljárni, amely mind az anya, mind a magzat állapotára figyelemmel van.

Dinoproszton csak fokozott körültekintéssel adható olyan betegeknek, akik:
* csökkent cardiovascularis funkcióval rendelkeznek;
* májkárosodásban szenvednek;
* vesekárosodásban szenvednek.

A Prostin E2-t csak kellő elővigyázatossággal szabad alkalmazni továbbá:
* asztmás betegeknél, vagy akiknek a kórtörténetében asztma szerepel;
* glaucoma vagy megnövekedett szembelnyomás esetén;
* megrepedt magzatburok esetén;
* többszörös terhesség esetén.

Fokozott a szülés utáni disszeminált intravascularis coagulatio veszélye a 35 évnél idősebb nők esetében, továbbá azoknál, akiknél komplikációk fordultak elő a terhesség során, valamint a terhesség 40. hetét követően. Ezen felül ezek a tényezők tovább fokozhatják a szülésmegindítással járó veszélyeket (lásd 4.8 pont). Ezért, a dinoproszton ezekben az esetekben csak fokozott körültekintéssel alkalmazható. Intézkedéseket kell tenni annak érdekében, hogy egy közvetlenül a szülés után kialakuló fibrinolízis kimutatható legyen, amint lehet.

A klinikusoknak figyelemmel kell lenniük arra, hogy a dinoproszton gél intracervicalis felhelyezése antigén tulajdonsággal bíró szövetek akaratlan leszakadását és következményes embolizációját eredményezheti, ami ritka körülmények között a terhességi anafilaktoid szindróma kialakulását okozza (amnionfolyadék-embolia).


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Prostin E2 gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták.


4.9 Túladagolás

Túladagolásakor előfordulhat a méh hiperkontraktilitása, illetve tónusfokozódása, valamint magzati distressz. Mivel a myometrium PGE2 által előidézett hiperstimulációja átmeneti jellegű, az esetek túlnyomó többségében a nemspecifikus, konzervatív kezelés - pl. az anya testhelyzetének módosítása és oxigén adása - hatékonynak bizonyult.

Ha a kezelés megszakítása nem hatékony, úgy iv. ß-szimpatomimetikum adható. Ha a tocolyticus terápia sem hatékony, a szülés azonnali megindítása javasolt.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Anyai nemkívánatos hatások
A következő anyai nemkívánatos hatásokat jelentették a hüvelytabletta alkalmazása során:

Immunrendszeri betegségek és tünetek: túlérzékenységi reakciók (például: anaphylaxiás reakció, anaphylaxiás sokk, anaphylactoid reakció).

Érbetegségek és tünetek: hypertensio.

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek: bronchospasmus, asztma.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek: hasmenés, hányinger, hányás.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei: hátfájás.

A terhesség, a gyermekágyi és a perinatális időszak alatt jelentkező betegségek és tünetek: a méh összehúzódó-képességének rendellenességei (megnövekedett frekvencia, tónus vagy időtartam), ruptura uteri, a véráramba került amnionfolyadék által okozott tüdőembólia, placentaleválás, gyors cervicalis dilatáció.

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek: melegségérzés a hüvelyben.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók: láz.

Magzati nemkívánatos hatások
A következő magzati nemkívánatos hatásokat jelentették a hüvelytabletta alkalmazása során:

A terhesség, a gyermekágyi és a perinatális időszak alatt jelentkező betegségek és tünetek: magzati halál, halvaszületés, illetve újszülöttkori halál.*

*Dinoproszton alkalmazását követően jelentettek magzati halált, halvaszületést, illetve újszülöttkori halált, különösen olyan súlyos események bekövetkezése után, mint a ruptura uteri (lásd 4.2, 4.3 és 4.4 pont).

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei: magzati distressz / megváltozott magzati szívfrekvencia.

A forgalombahozatalt követően jelentett nemkívánatos események

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek: szülés utáni intravascularis coagulatio fokozott veszélyét írták le azoknál a betegeknél, akiknél a szülést farmakológiai eszközökkel, dinoprosztonnal vagy oxitocinnal indították meg (lásd 4.4 pont). Jóllehet, e nemkívánatos esemény előfordulási gyakorisága nagyon alacsonynak látszik (1000 szülésből kevesebb mint egy eset).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: méhműködést serkentő szer, prosztaglandinok, ATC kód: G02AD02.

A dinoproszton vagy prosztaglandin E2 (PGE2) a természetben előforduló telítetlen zsírsavak egyik családjának tagja.

A prosztaglandinok kiterjedt farmakológiai aktivitással rendelkeznek, például képesek olyan szerveket stimulálni, amelyekben simaizom található (pl. a gastrointestinalis traktusban, amely hatás felelős lehet a hányingerért és/vagy hasmenésért, amelyet esetenként megfigyeltek a cervix érlelésének indukciójára adott dinoprosztonnal), illetve befolyásolják a szervek más hormonstimulusra adott válaszát.
Nagy dózisú dinoproszton vajúdó állatoknál, valamint embereknél csökkentheti a vérnyomást, valószínűleg az érrendszer simaizmaira kifejtett hatásának eredményeként. A dinoproszton megemelheti a testhőmérsékletet is, azonban ezeket a hatásokat a méhnyak érlelése céljából vaginalisan alkalmazott dinoproszton-dózisoknál nem észlelték.

A méhre gyakorolt hatások:
A dinoproszton a méhet ritmikus összehúzódásokra készteti, amely ha elegendő ideig tart, elősegíti a méhtartalom kiürítését. Nem ismeretes, hogy ez a hatás a dinoproszton közvetlen myometriumra gyakorolt hatásából ered-e.

Ellentétben az oxitocinnal, a terhesség bármely szakaszában hat a méhre, melynek prosztaglandin-érzékenysége a terhesség előrehaladtával növekszik.

A cervixre kifejtett hatások:
Mindemellett jótékony hatása van a cervixre, elősegítve annak érését (puhítását, tágítását).

Ezek a változások a normál terhesség előrehaladásával (terminusig) spontán kialakulnak, elősegítve a méhtartalom kiürítését az által, hogy a myometrium aktivitásának fokozódásával egy időben csökkentik a méhnyak ellenállását.

Bár a hatásmechanizmus nem teljesen tisztázott, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a dinoproszton a cervix vérbőségének növelésével, valószínűleg az érrendszer simaizomzatára kifejtett hatás eredményeként, a spontán szülés korai szakaszában megfigyelhető állapotot hoz létre. Az adatok arra utalnak, hogy feltehetően a cervix haemodinámiájára van hatása, amely elősegíti a cervix érését.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A természetben előforduló prosztaglandinok a megfelelő többszörösen telítetlen zsírsavakból nagyon gyorsan képződnek és egészen kis mennyiségben is nagyon hatásosak, majd gyorsan inaktív metabolitokká alakulnak.
A dinoproszton a szervezetben teljes mértékben metabolizálódik, elsősorban a tüdőben.
Eliminációja nagyrészt a vesén keresztül történik.

Abszorpció:
A hüvelytabletta alkalmazását követően a PGE2 abszorpciója növekszik, majd kb. 40 percnél éri el a csúcsértéket. A dinoproszton 73%-ban a humán szérumalbuminhoz kötődik.

A plazmában lévő prosztaglandin-metabolitok (mennyiségének) növekedése szignifikánsan magasabb volt a vaginalis gél alkalmazásakor, mint a hüvelytabletta esetén, ami a gél nagyobb biohasznosulását jelezheti.

Eloszlás
A dinoproszton nagymértékben eloszlik az anya szervezetében.

Biotranszformáció
A PGE2 gyorsan metabolizálódik 13, 14-dihidro-15-keto-PGE2-vé, amely 13, 14-dihidro, 15-keto-PGA2-vé alakul át. A dinoproszton emberben teljesen metabolizálódik. Kiterjedten metabolizálódik a tüdőben, majd a keletkező metabolitok további átalakuláson mennek át a májban és a vesében.

Elimináció
A gyógyszer és metabolitjai elsősorban a vesén át választódnak ki és csak kis mennyiség ürül a széklettel.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Több hétig tartó, magas dinoproszton-dózissal végzett állatkísérletek arra utalnak, hogy az E és F családba tartozó prosztaglandinok csontproliferációt indukálnak. Ezt a hatást hosszantartó prosztaglandin E1-kezelésben részesülő újszülött állatoknál is kimutatták. Nincs arra vonatkozóan bizonyíték, hogy a rövid távú prosztaglandin E2-kezelés hasonló hatással rendelkezne. Teratogén hatás előfordulása nem valószínű, hiszen a készítmény alkalmazása az organogenesis befejezése után javallt.

Karcinogenitási bioassay állatkísérleteket nem végeztek dinoprosztonnal a szűk indikációs kör, valamint a kezelés rövid időtartama miatt. A mikronukleusz- és Ames-tesztek során nem találtak bizonyítékot a dinoproszton mutagenitására.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

4 db hüvelytabletta LDPE/Al fóliacsíkban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény felhasználásával kapcsolatos információk

Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. Törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Pfizer Kft.
1123 Budapest
Alkotás u. 53.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-4427/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1995. április 4.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2011. július 12.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. szeptember 20.

6

OGYÉI/41561/2021 2. verzió




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A dinoproszton terhes nőknél a szülés során vagy kevéssel a szülés előtt alkalmazandó.

Túladagolásakor előfordulhat a méh hiperkontraktilitása, illetve tónusfokozódása, valamint magzati distressz. Bármely dózis, amely a méhizomzat tartós tónusfokozódását okozza, veszélyes lehet a magzatra (lásd 4.4 pont).

Teratogén hatás előfordulása nem valószínű, hiszen a készítmény alkalmazása az organogenesis befejezése után javallt.

A prosztaglandin E2 vázrendszeri rendellenességeket okozott patkányoknál és nyulaknál. A dinoproszton embryotoxicus hatását mutatták ki patkányoknál és nyulaknál.

Szoptatás
A prosztaglandinok nagyon kis koncentrációban kiválasztódnak az anyatejbe. Nem találtak mérhető különbséget a koraszülő és a terminuskor szülő nők anyateje között.