Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

CORTEF 10MG TABLETTA TK:9856/01 100X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Pfizer Kft.
Hatástani csoport:
H02AB Glukokortikoidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-09856/01
Hatóanyagok:
HydrocortisonumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekre nincs adat
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

Endokrin rendellenességek: Primer, vagy szekunder mellékvesekéreg-elégtelenség (hidrokortizon vagy kortizon az elsőként választandó szer), veleszületett mellékvese túltengés, nem gennyes thyreoiditis, rákos állapottal összefüggő hypercalcaemia.

Rheumás megbetegedések: Rövid idejű kiegészítő terápiaként (a beteg átsegítése az akut stádiumon vagy exacerbatión) a következő kórképekben: arthropathia psoriatica, rheumatoid arthritis, beleértve a juvenilis rheumatoid arthritist is (egyes esetekben kisdózisú fenntartó terápia válhat szükségessé), spondylitis ankylopoetica, akut és szubakut bursitis, akut nemspecifikus tenosynovitis, akut köszvényes arthritis, posttraumás osteoarthritis, osteoarthritishez társuló synovitis, epicondylitis.

Kollagén megbetegedések: Az alábbi betegségek rosszabbodása esetén, ill. fenntartó terápiaként: szisztémás lupus erythematosus, szisztémás dermatomyositis (polymyositis), akut carditis rheumatica.

Bőrgyógyászati kórképek: Pemphigus, bullosus dermatitis herpetiformis, súlyos erythemák
(Stevens-Johnson szindróma), hámlásos dermatitis, mycosisok, súlyos psoriasis, súlyos seborrhoeás dermatitis.

Allergia: Súlyos, hagyományos kezeléssel nem befolyásolható allergiás állapot, szezonális, vagy folyamatosan fennálló allergiás rhinitis, szérumbetegségek, asthma bronchiale, kontakt dermatitis, atopiás dermatitis, gyógyszer-túlérzékenységi reakció.

Szemészeti megbetegedések: A szem és környezetének allergiás, gyulladásos folyamatai, allergiás conjunctivitis, keratitis, allergiás marginális cornea fekély, herpes zoster ophtalmicus, iritis és iridocyclitis, chorioretinitis, hátsó diffúz uveitis és choroiditis, szemideggyulladás.

Légzőszervi megbetegedések: Szimptómás sarcoidosis, más módon nem gyógyítható Loeffler-szindróma, berylliosis, fulminans vagy disseminalt tuberculosis antituberculoticus kemoterápia egyidejű alkalmazása mellett, aspirációs pneumonia.
Hematológiai megbetegedések: Felnőttkori idiopathiás thrombocytopeniás purpura, másodlagos felnőttkori thrombocytopenia, szerzett (autoimmun) haemolyticus anaemia, erythroblastopenia, veleszületett (erythroid) hypoplasticus anaemia.

Daganatos betegségek: Felnőttkori leukémiák és lymphomák, valamint gyermekkori akut leukémiák palliatív kezelése.

Ödémás állapotok: A diurézis vagy a proteinuria remissziója az uraemia nélküli, idiopathiás vagy lupus erythematosus okozta nephrosis-szindrómában.

Gastrointestinalis megbetegedések: A beteg átsegítése a fekélyes colitis és a regionális enteritis kritikus időszakán.

Különböző eredetű megbetegedések: Subarachnoidalis blokk vagy fenyegető blokkveszéllyel járó tuberculoticus meningitis, egyidejű megfelelő antituberculotikus kemoterápiával kombinálva.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Kezdő adagja a kezelendő betegségtől, annak súlyosságától, valamint az egyéntől függően 20 mg-240 mg/nap hidrokortizon hatóanyagnak megfelelő mennyiségű tabletta. Fontos kihangsúlyozni, hogy a szükséges dózisok különbözőek és egyénre szabottan kell azokat kialakítani a kezelt betegség, annak súlyossága, valamint a beteg teljes kezelési időtartam alatt adott válaszreakciója alapján. A kockázat/előny döntést minden egyes esetben folyamatosan felül kell vizsgálni.

Kevésbé súlyos esetekben alacsonyabb dózis is elegendő minimális időtartamra, de bizonyos betegeknél magasabb kezdeti dózisokra lehet szükség.

Mivel a glükokortikoid kezelés szövődményei a dózis nagyságától, a kezelés tartamától függenek, a dózist a haszon/kockázat mérlegelésével egyénenként kell megállapítani, valamint azt is, hogy az adagolás naponta vagy intermittálóan történjen.

A kezdő adag tartható, vagy addig változtatandó, amíg kielégítő eredmény nem tapasztalható. Ha bizonyos időn belül elmarad a megfelelő klinikai válasz, a Cortef 10 mg tabletta adását fel kell függeszteni, és más terápiát kell kezdeményezni.

Amennyiben a kezelés hatására bekövetkező reakció kedvező, a fenntartó adag megválasztása érdekében a kezdő adagot kis dózisokkal lépcsőzetesen addig kell csökkenteni, amíg a klinikai kép a lehető legalacsonyabb gyógyszermennyiség hatására kielégítő nem lesz.

Dózismódosítás indokolt, ha:
- megváltozott a klinikai státusz,
- másodlagos remisszió vagy exacerbáció következett be a betegség folyamatában,
- megváltozott a beteg egyéni gyógyszerválasza.

Kortikoszteroid kezelésben részesülő, váratlan stressznek kitett betegeknél javasolt a kortikoszteroid dózis emelése vagy gyors hatású kortikoszteroidok adása a váratlan stresszhelyzetet megelőzően, az alatt és azt követően (lásd 4.4 pont).

A hosszan tartó kezelést követően a gyógyszer szedését fokozatosan kell abbahagyni, nem pedig hirtelen (lásd 4.4 pont, Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések). A folyamatosan szedett gyógyszer hirtelen elhagyása esetenként megvonási tüneteket, mint pl. pyrexiát, fejfájást, étvágytalanságot, gyengeséget, myalgiát, arthralgiát és sokk tüneteit okozhatja. Ha megvonási tünetek alakulnak ki, a gyógyszer szedését azonnal vissza kell állítani, illetve az adag emelésére lehet szükség (lásd 4.4 pont).

A gyógyszer által kiváltott mellékvesekéreg-elégtelenség veszélye minimalizálható az adagolás fokozatos leépítésével. Ez a típusú relatív elégtelenség még hónapokig fennállhat a terápia abbahagyása után is, ezért, ha ezen időszak alatt bármiféle stresszhelyzet fordulna elő, a hormonterápiát vissza kell állítani. Mivel a mineralokortikoid-kiválasztás is károsodhat, só és/vagy mineralokortikoid egyidejű adása válhat szükségessé (lásd 4.4 és 4.8 pont).

Gyermekek
A gyógyszer a gyermekek növekedését gátolhatja, ezért a kezelés során szoros ellenőrzés szükséges (lásd 4.4 pont).




Figyelmeztetés

4.4 pont, Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések). A folyamatosan szedett gyógyszer hirtelen elhagyása esetenként megvonási tüneteket, mint pl. pyrexiát, fejfájást, étvágytalanságot, gyengeséget, myalgiát, arthralgiát és sokk tüneteit okozhatja. Ha megvonási tünetek alakulnak ki, a gyógyszer szedését azonnal vissza kell állítani, illetve az adag emelésére lehet szükség (lásd 4.4 pont).

A gyógyszer által kiváltott mellékvesekéreg-elégtelenség veszélye minimalizálható az adagolás fokozatos leépítésével. Ez a típusú relatív elégtelenség még hónapokig fennállhat a terápia abbahagyása után is, ezért, ha ezen időszak alatt bármiféle stresszhelyzet fordulna elő, a hormonterápiát vissza kell állítani. Mivel a mineralokortikoid-kiválasztás is károsodhat, só és/vagy mineralokortikoid egyidejű adása válhat szükségessé (lásd 4.4 és 4.8 pont).

Gyermekek
A gyógyszer a gyermekek növekedését gátolhatja, ezért a kezelés során szoros ellenőrzés szükséges (lásd 4.4 pont).

4.3 Ellenjavallatok

A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
Szisztémás gombás fertőzés.

Az élő vagy legyengített kórokozót tartalmazó vakcinák nem alkalmazhatók immunszupresszív dózisú kortikoszteroid kezelés idején (lásd 4.4 pont).

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az adagolásra vonatkozó figyelmeztetések:
Kortikoszteroid kezelésben részesülő, váratlan stressznek kitett betegeknél a kortikoszteroid dózis emelése vagy gyors hatású kortikoszteroidok adása javasolt a váratlan stresszhelyzetet megelőzően, az alatt és azt követően. A beteget figyelmeztetni kell a stresszhelyzet jelentőségére, valamint arra, hogy baleset vagy műtéti beavatkozás esetén megfelelő intézkedések, mint pl. az adag emelése szükséges (lásd 4.2 pont).

A terápia során a kórkép kezelésére a lehető legkisebb hatékony adag kortikoszteroidot kell alkalmazni, és ha a gyógyszer dózisának csökkentése lehetséges, azt fokozatosan kell elvégezni. A gyógyszer által kiváltott mellékvesekéreg-elégtelenség veszélye minimalizálható az adagolás fokozatos leépítésével. Ez a típusú relatív elégtelenség még hónapokig fennállhat a terápia abbahagyása után is, ezért, ha ezen időszak alatt bármiféle stresszhelyzet fordulna elő, a hormonterápiát vissza kell állítani. Mivel a mineralokortikoid-kiválasztás is károsodhat, só és/vagy mineralokortikoid egyidejű adása válhat szükségessé (lásd 4.2 és 4.8 pont).

A gyógyszer alkalmazása során a mellékhatások megjelenését rendszeresen ellenőrizni kell.

A tartós kezelés abbahagyása esetén az adagot javasolt fokozatosan csökkenteni, és nem hirtelen elhagyni azt. A folyamatosan szedett gyógyszer hirtelen elhagyása esetenként megvonási tüneteket, mint pl. pyrexiát, fejfájást, étvágytalanságot, gyengeséget, myalgiát, arthralgiát és a sokk tüneteit okozhatja. Ezért a gyógyszert megfelelő körültekintéssel, az adag fokozatos csökkentésével kell elhagyni. Ha megvonási tünetek alakulnak ki, a gyógyszert azonnal vissza kell állítani, illetve az adagjának emelésére lehet szükség (lásd 4.2 pont).

Immunrendszerre kifejtett hatások:
A kortikoszteroidok elfedhetik a fertőzések bizonyos jeleit, és új fertőzések is felléphetnek a kezelés alatt. A kortikoszteroid kezelés ideje alatt csökkenhet a szervezet ellenálló képessége és képtelenné válhat az infekciók lokalizálására. Az önmagában alkalmazott kortikoszteroid kezelés vagy egyéb, a celluláris vagy a humorális immunitást, illetve a neutrophil sejtek funkcióját befolyásoló kombinált immunszuppresszív terápia együtt járhat bármelyik patogén - vírus, baktérium, gomba, protozoon vagy féreg - által okozott, a szervezet bármely részére lokalizált fertőzéssel. Ezek a fertőzések lehetnek enyhék, de lehetnek súlyosak és olykor halálos kimenetelűek is. A kortikoszteroidok dózisának emelésével a fertőzéses szövődmények előfordulási aránya növekszik.

Korlátozottan adható a hidrokortizon aktív, disszeminált vagy fulmináns tuberculosis azon eseteiben, amikor a betegség gyógyítására megfelelő antituberkulotikumokkal együtt adják. Látens tuberculosis vagy tuberculin pozitivitás esetén, ha indokolt a kortikoszteroid adása, szoros megfigyelés szükséges, mert a betegség reaktiválódhat. Hosszan tartó kortikoszteroid terápia alatt ezeket a betegeket kemoprofilaxisban kell részesíteni.

Élő, vagy élő attenuált vakcinák alkalmazása ellenjavallt immunszuppresszív dózisú kortikoszteroid kezelésben részesülő betegeknél. Elölt vagy inaktivált vakcinák alkalmazása lehetséges, azonban az ezekre adott válasz csökkenhet. Indokolt immunizálási eljárás elvégezhető nem immunszuppresszív dózisú kortikoszteroidokat kapó betegeknél.
Kortikoszteroid terápia idején tilos a himlő elleni oltás, különösen nagydózisú kezelés alatt, a lehetséges neurológiai komplikáció veszélye és a megfelelő antitestválasz hiánya miatt.

Az immunszuppresszív kezelés alatt álló betegek fokozottabban érzékenyek a fertőzések iránt. A bárányhimlő vagy kanyaró súlyos, esetleg halálos kimenetelű lehet immunhiányos gyermekeknél vagy felnőtteknél. Körültekintően kell eljárni a fertőzés megelőzése céljából azoknál a gyermekeknél és felnőtteknél, akiknek a kórtörténetében nem szerepelnek ezek a betegségek vagy az ellenük történő vakcináció. Nem ismert, hogy a kortikoszteroidok adagolása, alkalmazásuk módja és ideje hogyan befolyásolja a disszeminált fertőzések kialakulásának kockázatát. Nem ismert az sem, hogy az alapbetegség és/vagy a korábbi kortikoszteroid kezelés mennyiben járul hozzá a kockázathoz.
A fokozott óvintézkedések ellenére bekövetkező bárányhimlő-expozíció esetén varicella zoster immunglobulin (VZIG), kanyaró-expozíció esetén egyesített intramuscularis vagy intravénás immunglobulin (IG) adása javasolt. (A VZIG és IG adagolására és alkalmazásának módjára vonatkozóan olvassa el a készítmények alkalmazási előírását.) Ha a bárányhimlő alakul ki, antivirális terápiát kell kezdeni. A betegeket fokozottan kell ellenőrizni abban az esetben is, ha anamnézisükben szerepel korábbi bárányhimlő vagy kanyaró fertőzés, illetve oltás, mert a betegségek ennek ellenére is kialakulhatnak.

Az egyidejű kezelés CYP3A inhibitorokkal, beleértve a kobicisztát tartalmú készítményeket, várhatóan fokozza a szisztémás mellékhatások kockázatát. Kerülni kell a kombinációt, kivéve, ha az előny meghaladja a szisztémás kortikoszteroid mellékhatások fokozott kockázatát, amely esetben a betegeket monitorozni kell, hogy nem alakulnak-e ki szisztémás kortikoszteroid hatások (lásd 4.5. pont)

Parenterális kortikoszteroid terápiában részesülő betegek ritkán előforduló anafilaxiás reakciója miatt (pl. bronchospasmus) megfelelő óvintézkedéseket kell foganatosítani a szteroid alkalmazása előtt, különösen, ha a beteg valamilyen gyógyszerrel szemben allergiás.

Ez a gyógyszer tehéntejből kivont laktózt tartalmaz. Óvatosan kell eljárni azoknál a betegeknél, akik ismerten vagy gyaníthatóan túlérzékenyek a tehéntejre, annak összetevőire vagy más tejtermékekre, mivel a gyógyszer nyomokban tehéntej fehérjéket tartalmazhat.

A betegek figyelmeztetése:
Immunszuppresszív dózisú kortikoszteroid kezelésben részesülő betegeket figyelmeztetni kell arra, hogy kerüljék a bárányhimlővel és a kanyaróval történő fertőződést. A betegeket arról is tájékoztatni kell, hogy ha fertőzésnek lettek kitéve, akkor azonnal forduljanak kezelőorvosukhoz.

Szemészeti elváltozások:
A kortikoszteroidok tartós alkalmazása esetén szemideg-károsodással járó glaucoma vagy posterior subcapsularis cataracta alakulhat ki, valamint megnőhet a másodlagos gombás vagy vírusos szemfertőzések veszélye.
Glaucomában szenvedő betegeknél a hidrokortizon megfelelő körültekintéssel alkalmazandó a szembelnyomás emelkedésének lehetősége miatt.
A szem herpes simplex fertőzése esetén a Cortef 10 mg tabletta csak óvatosan adható a cornea perforációjának veszélye miatt.

A kortikoszteroidok szisztémás és helyi alkalmazásával kapcsolatosan látászavarról számolhatnak be. amennyiben a beteg olyan tünetekkel jelentkezik, mint például a homályos látás vagy egyéb látászavarok, fontolóra kell venni a beteg szemész szakorvoshoz történő utalását a lehetséges okok kivizsgálása céljából, amelyek között szerepelhet a szürkehályog, a glaukóma vagy olyan ritka betegségek, mint a centralis serosus chorioretinopathia (CSCR), amelyet a szisztémás és helyi kortikoszteroid alkalmazása után jelentettek. A chorioretinopathia centralis serosa retinaleváláshoz vezethet (lásd 4.8 pont).

Érrendszeri hatások:
Thrombosist, köztük vénás thromboembolia előfordulását jelentették kortikoszteroidok alkalmazásakor. Ezért a kortikoszteroidokat óvatossággal kell alkalmazni azoknál a betegeknél, akiknél thromboemboliás megbetegedések állnak fenn, vagy ezek fokozott kockázatának vannak kitéve.

Endokrin hatások:
Átlagos vagy nagydózisú hidrokortizon vagy kortizon vérnyomás emelkedést, só- és vízretenciót és fokozott káliumürítést okozhat, ezért körültekintéssel alkalmazható pangásos szívelégtelenségben vagy hypertoniában szenvedő betegeknél, valamint megfelelő diéta, sómegvonás és káliumpótlás válhat szükségessé. A mineralokortikoid szekréció esetleges károsodása miatt egyidejűleg só és/vagy mineralokortikoid adása javasolt.
Fokozott kortikoid hatás alakulhat ki hypothyreosisban, valamint a hidrokortizon gátolhatja a pajzsmirigyhormon szekréciót, mely a hypothyreosis súlyosbodását okozhatja, ezért csak megfelelő körültekintéssel alkalmazható hypothyreosisban szenvedő betegeknél.

A kortikoszteroidok körültekintéssel alkalmazhatók diabetes mellitusban szenvedő betegek esetén, mert a diabetest súlyosbíthatják. A glükokortikoidok alkalmazása esetén a látens diabetes mellitus manifesztálódhat, csökken a szénhidrát tolerancia, megemelkedhet az inzulin, illetve per os antidiabetikumok adagja iránti igény. Ezért diabeteses betegeknél rendszeres időközönként ellenőrizni kell a vércukorszintet és a vizelettel történő glükózürítést.

A hidrokortizon fokozza a kalciumürítést, gátolja a kalcium felszívódást a bélben, mely osteoporosis kialakulásához, illetve annak súlyosbodásához vezethet.

A növekedést gyermekekben a tartós, napi több részre osztott glükokortikoid terápia gátolhatja, ezért az ilyen kezelések alkalmazását a ténylegesen sürgősségi indikációkra kell korlátozni. A csecsemők és gyermekek növekedését és fejlődését tartós glükokortikoid kezelés esetén körültekintően ellenőrizni kell (lásd 4.2 pont).

A zsíranyagcserére gyakorolt hatás (zsírok /trigliceridek/ felhalmozódása) következtében a hidrokortizon fokozott körültekintéssel alkalmazható zsírembólia esetén a kórkép súlyosbodásának lehetősége miatt.

Pszichés hatások:
Eufóriától, álmatlanságtól, hangulatingadozástól, személyiségzavaroktól és súlyos depressziótól nyílt pszichotikus megnyilvánulásig terjedő pszichés zavarok léphetnek fel a kortikoszteroidok alkalmazása esetén. A már meglévő érzelmi instabilitást vagy pszichotikus tendenciát a kezelés tovább súlyosbíthatja. Pszichózisban szenvedő betegek megfelelő körültekintéssel kezelendők a kórkép súlyosbodása miatt.

Emésztőrendszeri hatások:
Nem specifikus colitis ulcerosában a hidrokortizon óvatos adagolása szükséges, ha fennáll a fenyegető perforáció, tályogképződés és más pyogen fertőzések lehetősége. Hasonlóképpen megfelelő körültekintéssel alkalmazható friss bélanasztomózisok, hasi műtétek (a katabolizmus gátolhatja a sebgyógyulást), diverticulitis valamint aktív és látens fekélybetegség esetén.

Egyéb kórállapotok:
A hidrokortizon csak megfelelő óvatossággal alkalmazható veseelégtelenségben szenvedő betegeknél, mivel a gyógyszer eliminációjának csökkenése fokozhatja annak hatását.

Fokozott hidrokortizon hatás alakulhat ki májcirrhosis esetén a gyógyszer csökkent metabolizációja következtében. A zsíranyagcserére gyakorolt hatás (zsírok felhalmozódásának irányába) következtében a hidrokortizon megfelelő körültekintéssel alkalmazható zsírmájban szenvedő betegeknél.

Akut myocardialis infarctusban szenvedő betegeknél a hidrokortizon alkalmazása során beszámoltak szívfali rupturáról, ezért a gyógyszer ezeknél a betegeknél csak megfelelő körültekintéssel alkalmazható.

A hidrokortizon óvatossággal alkalmazható thromboemboliára való hajlam vagy thrombosis esetén, mert beszámoltak arról, hogy a hidrokortizon fokozza a véralvadást, mely a thrombosisos megbetegedés súlyosbodásához vezethet.

Myasthenia gravisban szenvedő betegeknél a hidrokortizon fokozott körültekintéssel alkalmazható, a kezelés kezdetén a proteinszintézis gátlása súlyosbíthatja a tüneteket.

Hypothrombinaemiában hidrokortizon és acetilszalicilsav óvatosan alkalmazható egyidejűleg (lásd 4.5 pont).

Kaposi sarcoma is felléphet, amelynek remissziója következhet be a kortikoid kezelés megszüntetése után.

A szisztémás kortikoszteroidok alkalmazása után phaeochromocytoma krízist jelentettek, mely halálos kimenetelű is lehet. Feltételezett vagy azonosított phaeocromocytomában szenvedő betegeknél kortikoszteroidokat csak megfelelő előny/kockázat értékelést követően szabad alkalmazni.

Szisztémás kortikoszteroidok nem javallottak traumás agysérülés kezelésére, ezért nem alkalmazhatóak ilyen esetek kezelésére; egy multicentrikus vizsgálat fokozott mortalitást mutatott 2 héttel, illetve 6 hónappal a sérülést követően azoknál a betegeknél, akik metilprednizolon-nátrium-szukcinátot kaptak, placebóval összehasonlítva. Az ok-okozati összefüggés a metilprednizolon-nátrium-szukcináttal nem bizonyított.

A forgalomba hozatalt követően tumorlízis-szindrómáról (TLS) számoltak be rosszindulatú daganatokban, köztük haematológiai daganatokban és szolid tumorokban szenvedő betegeknél az önmagában vagy kemoterápiás szerekkel kombináltan adott szisztémás kortikoszteroidok alkalmazását követően. A nagy TLS-kockázatnak kitett betegeket, mint például azokat a daganatos betegeket, akik magas proliferációs rátájú daganatokban szenvednek és nagyfokú tumorterhelésnek vannak kitéve valamint citotoxikus szerekre nagymértékben érzékenyek, szoros monitorozás alatt kell tartani és meg kell tenni a megfelelő óvintézkedéseket.

A Cortef 10 mg tabletta 231 mg laktóz-monohidrátot és 4,44 mg szacharózt tartalmaz tablettánként. Ritkán előforduló, örökletes galaktóz-intoleranciában, fruktóz-intoleranciában, laktóz-intoleranciában, szacharáz-izomaltáz hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A kortikoszteroidoknak a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatását nem vizsgálták. Nemkívánatos hatások, mint syncope, szédülés és görcsrohamok előfordulhatnak a kortikoszteroid-kezelést követően. Az érintett betegek nem vezethetnek gépjárművet és nem kezelhetnek gépeket.


4.9 Túladagolás

Akut túladagolás tünetei nem ismeretesek.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A májenzim-induktorok, mint pl. a fenobarbitál, fenitoin, rifampicin, a glükokortikoszteroidok clearance-ét megnövelhetik, így egyidejű alkalmazásuk esetén a kortikoszteroidok dózisának emelése válhat szükségessé a kívánt válasz eléréséhez. A barbiturátok, a fenitoin és a rifampicin hatásossága csökkenhet a glükokortikoidok enzimindukciós hatása következtében.

A troleandomicinhez és a ketokonazolhoz hasonló gyógyszerek a glükokortikoszteroidok metabolizmusát gátolhatják és ez által azok eliminációját csökkenthetik. Ide tartoznak a HIV proteáz gátlók (pl. ritonavir) és a farmakokinetikai hatásfokozók (pl. kobicisztát tartalmú szerek) melyeket HIV kezelésére használnak. Ezért a glükokortikoszteroidok dózisát ki kell titrálni a szteroid-toxicitás elkerülése céljából.

A glükokortikoidok különböző mértékben hatnak a per os alkalmazott antikoagulánsokra. Egyidejű alkalmazásuk esetén egyaránt beszámoltak az antikoaguláns hatás fokozódásáról és csökkenéséről is. A koagulációs paraméterek rendszeres ellenőrzése szükséges a kívánt antikoaguláns hatás fenntartása érdekében.

A glükokortikoidok csökkentik a per os antidiabetikumok hatását (lásd 4.4 és 4.8 pont).

A glükokortikoidok és a nem-szteroid gyulladáscsökkentők - különösen a szalicilátok - együttes alkalmazása növeli a gastrointestinalis vérzések veszélyét.

A kortikoszteroidok a tartósan alkalmazott nagydózisú acetilszalicilsav clearance-ét megnövelhetik. Ez a szalicilát szérumszintek csökkenéséhez, vagy a glükokortikoidok megvonása esetén a szalicilát-intoxikáció kockázatának emelkedéséhez vezethet.

Az acetilszalicilsav kortikoszteroidokkal együtt megfelelő körültekintéssel alkalmazható hypoprothrombinaemiában szenvedő betegeknél.

A glükokortikoidok okozta káliumveszteség fokozza a szívglikozidok hatását.

A glükokortikoidok és a diuretikumok (kivéve a káliumspóroló diuretikumok) egyidejű alkalmazása hypokalaemiát okozhat, ezért egyidejű alkalmazásuk esetén az adagolásuknál körültekintően kell eljárni.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A hidrokortizonról nem áll rendelkezésre olyan modern klinikai dokumentáció, mely felhasználható lenne a nemkívánatos hatások gyakoriságának meghatározására.

Mellékhatások táblázatos felsorolása
Szervrendszer
Nem ismert gyakoriság
(a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Infekciók elfedése; különféle patogének okozta opportunista infekciók (gyengétől a halálos kimenetelűig) a test bármely részén; infekciók (aktiválódás, beleértve a tuberculosis reaktivációját)
Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)
Kaposi sarcomát figyeltek meg kortikoszteroid kezelésben részesülő betegeknél
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
Leukocytosis
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenységi reakciók (beleértve az anaphylaxiás és anaphylactoid reakciókat, pl. bronchospasmust, gégeoedemát, urticariát); bőrtesztekre adott csökkent válasz
Endokrin betegségek és tünetek
Cushingoid állapot kifejlődése; hypothalamus-hypophysis-mellékvese tengely szuppressziója; szteroid megvonási szindróma
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nátriumretenció; folyadék-retenció; hypokalaemiás alkalózis; csökkent glükóztolerancia
Pszichiátriai kórképek
Pszichés zavarok/pszichotikus manifesztációk (euforikus hangulat, insomnia, hangulatváltozások, személyiségváltozás, depresszió, preegzisztáló emocionális instabilitás vagy pszichotikus viselkedés fellángolása)
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Megnövekedett intracraniális nyomás; benignus intracranialis hypertensio; convulsiók, epiduralis lipomatosis
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Subcapsularis cataracta; exophthalmus, chorioretinopathia centralis serosa; homályos látás (lásd még 4.4 pont)
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Pangásos szívelégtelenség (arra hajlamos betegeknél)
Érbetegségek és tünetek
Thrombosis; hypertonia
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Pulmonalis embolia;
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Pepticus fekély (lehetséges perforációval és vérzéssel); gyomorvérzés; pancreatitis; oesophagitis; bélperforáció
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Petechia; ecchymosis; bőratrophia
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Myopathia; izomgyengeség; osteonecrosis; osteoporosis; pathologiás törések; a növekedés visszamaradása
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Rendszertelen menstruáció
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Késleltetett sebgyógyulás
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Megnövekedett szembelnyomás; csökkent szénhidrát-tolerancia; az inzulinigény (vagy oralis antidiabetikumok iránti igény) növekedése diabeteses betegeknél; csökkent káliumszint a vérben; negatív nitrogénegyensúly (protein-katabolizmus miatt); emelkedett kalciumszint a vizeletben; emelkedett glutamát-piruvát-transzamináz- más néven alanin-amino-transzferázszint; emelkedett glutamát-oxálacetát-transzamináz- más néven aszpartát-aminotranszferázszint; emelkedett alkalikus-foszfatázszint a vérben
Sérülés, mérgezés és a beavatkozással kapcsolatos szövődmények
A gerinc kompressziós törései; ínszakadás (különösen az Achilles-íné)

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Szisztémás kortikoszteroidok önmagukban; Glükokortikoidok.
ATC kód: H02A B09

A Cortef 10 mg tabletta hatóanyaga a glükokortikoidok csoportjába tartozó hidrokortizon. A természetben előforduló kortikoszteroidok (hidrokortizon és kortizon), melyeknek sómegkötő tulajdonságuk is van, alkalmasak a szervezet adrenokortikoid hiányának pótlására, emellett hatásos gyulladáscsökkentők. A glükokortikoidok mélyrehatóan befolyásolják az anyagcserét és módosítják a szervezetet ért legkülönbözőbb ingerekre adott immunválaszt.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A hidrokortizon plazma felezési ideje 1,5 óra. A plazmában több mint 90%-ban, reverzibilisen albuminokhoz és globulinokhoz kötődik. A szabad kortizol a májban tetrahidrokortizollá redukálódik és glükuronsavval konjugálódva inaktiválódik, mely 99%-ban a vizelettel távozik a szervezetből.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nincs bizonyíték arra, hogy a kortikoszteroidok karcinogének vagy mutagének lennének.
A kortikoszteroidok a fertilitás csökkenését eredményezték patkányoknál történő alkalmazáskor.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

100 db tabletta zárófóliával és csavaros műanyag-, vagy fémkupakkal lezárt, barna színű üvegben vagy biztonsági záras kupakkal lezárt HDPE tartályban kerül forgalomba, melyek az üres tér kitöltésére vattacsomót tartalmazhatnak.
1 tartály vagy egy üveg dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: (( (két keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Pfizer Kft.
1123 Budapest
Alkotás u. 53.
Magyarország

8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-9856/01 100× (üvegben)
OGYI-T-9856/02 100× (HDP tartályban)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2004. november 11.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. december 8.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. február 25.



10

OGYÉI/18653/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Állatkísérletek adatai szerint a nagy adagban alkalmazott kortikoszteroidok a magzatban fejlődési rendellenességet okozhatnak. Humán vizsgálatokat ebben a vonatkozásban nem végeztek. Ezért alkalmazása terhesség idején, vagy a terhességet tervező nőknél csak az anya és a magzat érdekeit figyelembe véve, a terápiás előny/kockázat szigorú mérlegelése után lehetséges.
Mivel biztonságos alkalmazására humán terhességben csak közvetett adatok állnak rendelkezésre, terhesség alatt hidrokortizon csak akkor adható, ha a kezelés előnye meghaladja a magzati kockázatot.

A kortikoszteroidok átjutnak a placentán. Azoknak a szülőanyáknak a gyermekeit, akik a terhesség alatt kortikoszteroidot kaptak, gondos megfigyelés alatt kell tartani és különösen a mellékvese-elégtelenségre utaló jelek tekintetében értékelni.

Szoptatás
A kortikoszteroidok kiválasztódnak az anyatejbe. Ezért alkalmazása szoptatás idején csak az anya és a gyermek érdekeit figyelembe véve, a terápiás előny/kockázat szigorú mérlegelése után lehetséges.

Termékenység
Állatkísérletek során a kortikoszteroidok a fertilitás csökkenését eredményezték (lásd 5.3 pont).