Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

FROMILID UNO 500MG RETARD FILMTABLETTA 14X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Krka D.D.
Hatástani csoport:
J01FA Makrolidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-07441/08
Hatóanyagok:
ClarithromycinumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
2881 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy2881,000,00
Üzemi baleset2881,000,00
Általános720,00 (25%)2161,00
Teljes0,002881,00
Egyedi engedélyes0,002881,00
Tárolás:
25 °c alatt
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
12 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

A Fromilid Uno 500 mg retard filmtabletta a klaritromicinre érzékeny kórokozók által okozott bakteriális fertőzések kezelésére javallott:

- felső légúti fertőzések, pl. tonsillopharyngitis, sinusitis, otitis media;
- alsó légúti fertőzések, pl. bronchitis vagy pneumonia;
- bőr- és lágyrész-fertőzések, pl. folliculitis, cellulitis, erysipelas.

Streptococcus pyogenes által okozott tonsillopharyngitis eseteiben alternatív gyógyszer a Fromilid Uno, ha penicillin vagy béta-laktám antibiotikum nem alkalmazható (pl. penicillin allergia esetén).

A Fromilid Uno 12 évesnél idősebb gyermekek és serdülők, valamint felnőttek kezelésére javallott.

Az antibiotikumok megfelelő alkalmazására vonatkozó hivatalos irányelveket a kezelés során figyelembe kell venni.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek és 12 évesnél idősebb gyermekek és serdülők
A javasolt napi adag 500 mg klaritromicin 24 óránként.
Súlyosabb fertőzésekben 1000 mg klaritromicint (két 500 mg-os tablettát) kell adni 24 óránként.
A kezelés szokásos időtartama 6 - 14 nap.

Gyermekek
6 hónapos - 12 éves gyermekek körében a klaritromicin pediátriai szuszpenzióval végeztek klinikai vizsgálatokat, ezért a 12 éves és annál fiatalabb gyermekeket ilyen készítménnyel (granulátum belsőleges szuszpenzióhoz) kell kezelni.
6 hónaposnál fiatalabb csecsemőknél nem bizonyították kielégítően a klaritromicin hatásosságát és biztonságosságát.

Idősek
A dózist idősek kezelésekor nem szükséges módosítani.

Májkárosodás
Amennyiben ép veseműködés mellett a májműködés enyhe-közepes mértékben károsodott, nem szükséges módosítani a gyógyszeradagot.

Vesekárosodás
A klaritromicin dózisát felezni kell olyan vesekárosodásban szenvedő beteg esetén, akinek kreatinin-clearance-e 30 ml/percnél alacsonyabb. Így a napi adag 250 mg, vagy súlyosabb fertőzés esetén 2-szer 250 mg. Az ilyen betegek kezelése nem haladhatja meg a 14 napot.
Mivel a Fromilid Uno 500 mg retard filmtabletta nem felezhető, ezért ezen betegpopuláció kezelésére ez a készítmény nem alkalmazható (lásd 4.3 pont).

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.

A tablettát nem szabad összetörni; egészben, étkezés közben, legalább fél pohár folyadékkal kell bevenni.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

Klaritromicinnel és egyéb makrolid-típusú antibiotikumokkal, illetve a készítmény 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.

Klaritromicin és ergotamin vagy dihidroergotamin együttes adása ellenjavallt, mert ergot-toxicitás kialakulásához vezethet.(lásd 4.5 pont).

Mivel a Fromilid Uno 500 mg retard filmtabletta nem felezhető, ezért olyan vesekárosodásban szenvedő betegek esetén, akiknek kreatinin-clearance-e 30 ml/percnél kisebb, ez a készítmény nem alkalmazható.

A klaritromicin és orális midazolám együttadása ellenjavallt (lásd 4.5 pont).

A klaritromicin és az alábbi gyógyszerek bármelyikének egyidejű alkalmazása ellenjavallt: asztemizol, ciszaprid, domperidon, pimozid, terfenadin, mert QT-szakasz megnyúláshoz és szívritmuszavarhoz, mint kamrai tachycardia, kamrafibrilláció és torsade de pointes vezethet (lásd 4.4 és 4.5 pont).

Klaritromicin nem adható olyan betegnek, akinek az anamnézisében (veleszületett vagy dokumentált szerzett) QT-szakasz megnyúlás vagy kamrai szívritmuszavar, - beleértve a torsade de pointes-ot is - , fordult elő (lásd 4.4 és 4.5 pont).

A tikagrelorral, ivabradinnal vagy ranolazinnal történő együttadás ellenjavallt.

A klaritromicin és a lomitapid együttes adása ellenjavallt (lásd 4.5 pont).

A myopathia fokozott kockázata miatt, beleértve a rhabdomyolysist is, a klaritromicin nem adható együtt olyan HMG-CoA-reduktázgátlókkal (sztatinokkal), melyek nagymértékben a CYP3A4 enzimen keresztül metabolizálódnak (lovasztatin vagy szimvasztatin) (lásd 4.5 pont).

Más, erős hatású CYP3A4-inhibitorhoz hasonlóan a klaritromicint nem szabad kolchicint szedő betegeknél alkalmazni (lásd 4.4 és 4.5 pont).

Klaritromicin alkalmazása kerülendő az elektrolitzavarokban szenvedő betegeknél (hypokalaemia vagy hypomagnesaemia, mert fennáll a QT-szakasz megnyúlásának kockázata).

Klaritromicin nem adható egyidejű súlyos májelégtelenség és vesekárosodás esetén.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A H. pylori eradikációja céljából végzett klaritromicin-kezelés rezisztens mikroorganizmusok szelekciójához vezethet.

A készítményt az orvos a terhesség ideje alatt - különösen a terhesség első trimeszterében - kizárólag az előny/kockázat arány gondos, egyedi mérlegelése alapján írhatja fel (lásd 4.6 pont).

Súlyos veseelégtelenségben fokozott elővigyázatosság szükséges (lásd 4.2 pont).

A klaritromicin alapvetően a májon keresztül választódik ki. Ezért májkárosodás esetén fokozott körültekintés szükséges. Óvatosság szükséges akkor is, ha a klaritromicint közepesen vagy súlyosan károsodott veseműködésű betegeknél alkalmazzák (lásd 4.2 pont).

Májrendellenességeket, köztük emelkedett májenzimszinteket és hepatocellularis és/vagy icterusszal vagy anélkül jelentkező cholestatikus hepatitist jelentettek klaritromicin alkalmazásával kapcsolatban. Ez a májrendellenesség lehet súlyos, de általában reverzíbilis. Halálos kimenetelű májelégtelenség eseteit jelentették (lásd 4.8 pont). Néhány beteg már meglévő májbetegségben szenvedett vagy más hepatotoxikus gyógyszert is szedett. A betegek figyelmét fel kell hívni arra, hogy azonnal függesszék fel a kezelést, és lépjenek kapcsolatba orvosukkal, ha májbetegségre utaló tüneteket észlelnek, mint például: étvágytalanság, sárgaság, sötét vizelet, viszketés vagy hasi érzékenység.

Majdnem minden antibiotikummal kapcsolatban, beleértve a makrolidokat is, pseudomembranosus colitis előfordulásáról számoltak be, ami lefolyásában az enyhétől az életet veszélyeztető állapotig terjedhet. Clostridioides difficile-okozta hasmenést jelentettek majdnem minden antibiotikum, beleértve a klaritromicin alkalmazásakor is, mely súlyosságát tekintve az enyhe hasmenéstől a halálos kimenetelű colitisig terjedhet. Az antibiotikum-terápia a normál bélflóra megváltozását eredményezi, ami a C. difficile elszaporodásához vezethet. Antibiotikum-kezelést követően fellépő hasmenés esetén, feltétlenül gondolni kell Clostridioides difficile-okozta hasmenésre. Nagyon alapos orvosi anamnézis felvétele szükséges, mivel beszámoltak Clostridioides difficile-okozta hasmenés jelentkezéséről az antibiotikum-kezelés után két hónappal is. A diagnózis felállítása esetén a klaritromicin-kezelést azonnal fel kell függeszteni, függetlenül az indikációtól. Bakteriológiai vizsgálatot kell végezni, valamint a megfelelő terápiát el kell indítani. A perisztaltikát gátló készítmények alkalmazása kerülendő.

Forgalomba hozatalt követő jelentések klaritromicin és kolchicin együttes alkalmazása során kolchicin-mérgezésről számoltak be, különösen olyan időseknél, akik közül néhányan veseelégtelenségben szenvedtek, néhány esetben halálos végkimenetellel (lásd 4.5 pont). A klaritromicin és kolchicin együttadása ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Óvatosság szükséges klaritromicin és triazolo-benzodiazepinek, mint például triazolám és midazolám együttadásakor (lásd 4.5 pont).

Óvatosság szükséges klaritromicin és más ototoxikus gyógyszerek, különösen aminoglikozidok együttadásakor. A kezelés alatt és után a vesztibuláris és hallófunkciókat ellenőrizni kell.

Cardiovascularis események
Arrhythmia vagy torsades de pointes kialakulásának kockázatát hordozó, repolarizációra utaló, megnyúlt QT-intervallumot figyeltek meg makrolidokkal, így a klaritromicinnel kezelt betegeknél (lásd 4.8 pont). A QT-intervallum megnyúlásának és a kamrai arrhythmiák (beleértve a torsades de pointes-t is) kialakulásának fokozott kockázata miatt asztemizolt, ciszapridet, domperidont, pimozidot vagy terfenadint szedő; hypokalaemiaban szenvedő, valamint az anamnézisben QT-intervallum megnyúlásával vagy kamrai arrhythmiaval rendelkező betegeknél a klaritromicin alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Az alábbi betegeknél a klaritromicin csak kellő óvatossággal alkalmazható:
- koszorúér-betegségben, súlyos szívelégtelenségben, ingerületvezetési zavarokban vagy klinikai szempontból jelentős bradycardiában szenvedő betegek;
- olyan betegeknél, akik egyidejűleg más, az ellenjavallatokban nem szereplő, QT-megnyúlást előidéző gyógyszereket szednek (lásd 4.5 pont).

A makrolidekkel összefüggő cardiovascularis mellékhatások kockázatát vizsgáló epidemiológiai tanulmányok eltérő következtetésekre jutottak. Bizonyos, megfigyelésen alapuló tanulmányok keretében a makrolidek, köztük a klaritromicin alkalmazásával összefüggésben ritka esetekben az arrhythmia, a szívizom infarctus, valamint a cardiovascularis mortalitás rövid távú kockázatát állapították meg. Klaritromicin felírásakor mérlegelendők ezek a megállapítások a kezelés előnyeihez viszonyítva.

Pneumonia
A Streptococcus pneumoniae makrolidokkal szembeni fokozódó rezisztenciája miatt fontos, hogy területen szerzett pneumonia esetén a klaritromicin felírásakor antibiotikum-érzékenységi tesztet kell elvégezni. A kórházban szerzett pneumonia esetén a klaritromicint más antibiotikumokkal kombinációban kell alkalmazni.

Enyhe és közepesen súlyos bőr- és lágyrész-fertőzések
Ezeket a fertőzéseket leggyakrabban Staphylococcus aureus és Streptococcus pyogenes okozza, melyek lehetnek makrolid-rezisztensek. Ezért fontos antibiotikum-érzékenységi tesztet végezni. Azokban az esetekben, amikor béta-laktám antibiotikum nem alkalmazható (pl. allergia miatt), más antibiotikumok, mint pl. a klindamicin az elsőként választandó szer. Jelenleg a makrolidok csak néhány bőr- és lágyrész-fertőzés kezelésében játszhatnak szerepet, mint például a Corynebacterium minutissimum okozta fertőzések, acne vulgaris, erysipelas, valamint azokban az esetekben, mikor a penicillin-kezelés nem alkalmazható.

Súlyos akut túlérzékenységi reakciók jelentkezése esetén, mint például anafilaxia, a bőrt érintő súlyos mellékhatások (severe cutaneous adverse reactions, SCAR) (pl. akut generalizált exantematózus pusztulózis, AGEP), Stevens-Johnson-szindróma, toxikus epidermalis necrolysis, valamint eozinofíliával és szisztémás tünetekkel járó gyógyszerkiütés (drug rash with eosinophilia and systemic symptoms, DRESS) esetén a klaritromicin-terápiát azonnal le kell állítani, és késedelem nélkül megfelelő terápiát kell elindítani.

A klaritromicin óvatosan adható együtt olyan gyógyszerekkel, melyek a CYP3A4 izoenzim induktorai (lásd 4.5 pont).

HMG-CoA-reduktázgátlók (sztatinok)
A klaritromicin lovasztatinnal, illetve szimvasztatinnal való egyidejű alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 pont). Óvatosság ajánlott a klaritromicin és egyéb sztatinok egyidejű alkalmazása esetén. Rhabdomyolysist jelentettek olyan betegeknél, akik a klaritromicint sztatinokkal egyidejűleg szedték. A betegeket myopathia jeleire és tüneteire monitorozni kell. Ha a klaritromicin és a sztatinok együttadását nem lehet elkerülni, a sztatin lehető legkisebb adagját ajánlott rendelni. Fontolóra kell venni olyan sztatin alkalmazását, amelyik nem függ a CYP3A-metabolizmustól (pl. fluvasztatin) (lásd 4.5 pont).

Orális antidiabetikumok/inzulin
Per os vércukorszint-csökkentő gyógyszerek (mint például szulfonilureák) és/vagy inzulin együttadása klaritromicinnel jelentős hypoglykaemiát eredményezhet. A vércukorszint szoros ellenőrzése szükséges (lásd 4.5 pont).

Orális antikoagulánsok
A klaritromicin és warfarin együttes adása súlyos vérzést és az INR, valamint a protrombin idő jelentős emelkedését eredményezheti (lásd 4.5 pont). Az INR értéket és a protrombin időt gyakran kell ellenőrizni, amikor a beteg egyidejűleg klaritromicint és orális antikoagulánst szed.
Óvatosság szükséges, ha a klaritromicint együtt adják direkt orális antikoagulánsokkal, pl. dabigatránnal, rivaroxabánnal, apixabánnal vagy edoxabánnal, különösen jelentős vérzési kockázatú betegeknél (lásd 4.5 pont).

A készítmény hosszú távú alkalmazása a rezisztens baktériumok vagy gombák elszaporodását eredményezheti. Felülfertőződés esetén megfelelő kezelést kell elindítani.

Figyelmet kell fordítani arra, hogy a klaritromicin keresztrezisztenciát mutathat egyéb makrolid antibiotikummal, valamint linkomicinnel és klindamicinnel szemben.

Laktóz
A Fromilid Uno 213,75 mg laktózt tartalmaz filmtablettánként.
Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktázhiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

Nátrium
A Fromilid Uno 12,85 mg nátriumot tartalmaz filmtablettánként.
A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz filmtablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".
Két filmtabletta Fromilid Uno 25,7 mg nátriumot tartalmaz, ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 1,285%-ának felnőtteknél.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem állnak rendelkezésre adatok a klaritromicin gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatásáról.
Figyelembe kell azonban venni, mielőtt a beteg gépjárművet vezetne, ill. gépeket kezelne, hogy a kezelés mellékhatásaként szédülés, vertigo, zavartság és dezorientáció léphet fel.


4.9 Túladagolás

A jelentések szerint nagy mennyiségű klaritromicin bevétele várhatóan gastrointestinalis tüneteket okoz. Egy beteg, akinek az anamnézisében bipoláris megbetegedés szerepelt, 8 gramm klaritromicint vett be, és megváltozott mentális statust, paranoid viselkedést, hypokalaemiát és hypoxaemiát észleltek nála.

A túladagolás következtében kialakult mellékhatásokat kezelni kell a még fel nem szívódott gyógyszer azonnali eltávolításával és szupportív terápiával. A többi makrolid antibiotikumhoz hasonlóan, a klaritromicin plazmaszintjei esetében sem várható érdemi befolyás hemodialízis vagy peritoneális dialízis révén.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az alábbi gyógyszerek adása szigorúan ellenjavallt a súlyos gyógyszerkölcsönhatások kialakulásának lehetősége miatt

Asztemizol, ciszaprid, domperidon, pimozid és terfenadin
A ciszaprid koncentrációjának emelkedését jelentették olyan betegeknél, akik egyidejűleg klaritromicint és ciszapridot kaptak. Ez a QT-szakasz megnyúlását és szívritmuszavart, beleértve kamrai tachycardiát, kamrafibrillációt és torsade de pointes-ot okozhat. Hasonló hatást figyeltek meg pimozid és klaritromicin együttadásakor (lásd 4.3 pont).

Megfigyelték a makrolidok terfenadin metabolizmusának fokozódását és így koncentrációjának emelkedését okozó hatását, ami esetenként szívritmuszavart, beleértve a QT-szakasz megnyúlását, kamrai tachycardiát, kamrafibrillációt és torsade de pointes-ot eredményezhet (lásd 4.3 pont). Egy 14 egészséges önkéntessel végzett vizsgálatban a klaritromicin és terfenadin együttes alkalmazásakor a terfenadin savmetabolitja plazmaszintjének 2-3-szoros emelkedését és a QT-szakasz megnyúlását észlelték, ami azonban nem járt klinikailag mérhető hatással. Hasonló hatást figyeltek meg asztemizol és más makrolidok együttadásakor.

Ergotamin/dihidroergotamin
Forgalomba hozatalt követő megfigyelések alapján klaritromicin ergotaminnal vagy dihidroergotaminnal való együtt adásakor akut ergot-toxicitást tapasztaltak, mely vazospazmusban, végtagi és egyéb szöveti - beleértve a központi idegrendszert - ischaemiában nyilvánult meg. Ezért ez a kombináció ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Orális midazolám
Orális midazolám klaritromicinnel (napi kétszer 500 mg) történő együttadása esetén a midazolám görbe alatti területe (AUC) hétszeresére nőtt orális midazolám adását követően. Orális midazolám és klaritromicin együttadása ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

HMG-CoA-reduktázgátlók (sztatinok)
A klaritromicin szimvasztatinnal vagy lovasztatinnal történő együttadása ellenjavallt (lásd 4.3 pont), mivel ezeket a sztatinokat a CYP3A4 nagymértékben metabolizálja, így az egyidejű klaritromicin-kezelés megnöveli a plazmakoncentrációjukat, ami fokozza a myopathia, beleértve a rhabdomyolysis kockázatát is. Beszámoltak rhabdomyolysis előfordulásáról olyan betegek esetében, akik a klaritromicint együtt szedték ezekkel a sztatinokkal. Amennyiben a klaritromicin-kezelést nem lehet elkerülni, a lovasztatin- és szimvasztatin-terápiát fel kell függeszteni a kezelés ideje alatt.

A klaritromicin sztatinokkal való együttes felírása során elővigyázatosság szükséges. Ha a klaritromicin és a sztatinok együttadását nem lehet elkerülni, a sztatinok lehető legkisebb adagját ajánlott rendelni. Fontolóra kell venni olyan sztatin alkalmazását, amelyik nem függ a CYP3A-metabolizmustól (pl. fluvasztatin). A betegeket myopathia jeleire és tüneteire monitorozni kell.

Más gyógyszerek hatása a klaritromicinre

A CYP3A4 izoenzim induktorai (pl. rifampicin, fenitoin, karbamazepin, fenobarbitál, közönséges orbáncfű) fokozhatják a klaritromicin lebontását - emiatt csökkenhet annak szérumszintje és terápiás hatása. Továbbá a CYP3A4-induktor plazmaszintjének ellenőrzése szükségessé válhat, mert az - a klaritromicin CYP3A4 aktivitását gátló hatása következtében - emelkedhet (lásd még az alkalmazott CYP3A4-gátlóval kapcsolatos, ide vonatkozó tudnivalókat). Kombinált alkalmazás esetén a rifabutin szintje emelkedik, a klaritromiciné viszont csökken, és ennek következtében fokozott az uveitis kialakulásának kockázata.

A következő gyógyszerek ismerten vagy feltételezhetően befolyásolják a klaritromicin koncentrációját a keringésben, ezért a klaritromicin dózisának módosítása vagy más választható terápia válhat szükségessé.

Efavirenz, nevirapin, rifampicin, rifabutin és rifapentin
A citokróm P450 metabolizáló rendszer erős induktorai, például az efavirenz, nevirapin, rifampicin, rifabutin és a rifapentin fokozhatják a klaritromicin metabolizmusát, és így csökkenthetik a klaritromicin plazmaszintjét, miközben emelik a mikrobiológiailag szintén aktív metabolitét, a 14-OH-klaritromicinét. Mivel a klaritromicin és a 14-OH-klaritromicin mikrobiológiai aktivitása a különböző baktériumok esetén eltérő, a tervezett terápiás hatás a klaritromicin és az enziminduktorok együttes alkalmazása esetén csökkenhet.

Etravirin
Az etravirin csökkentette a klaritromicin aktivitását, azonban a 14-OH-klaritromicin aktív metabolit koncentrációja emelkedett. Mivel a 14-OH-klaritromicin csökkent aktivitással rendelkezik a Mycobacterium avium komplex (MAC) ellen, az ezen kórokozóval szembeni teljes aktivitás változhat. Ezért a MAC kezelésére mérlegelni kell a klaritromicin helyettesítési lehetőségét.

Flukonazol
Napi 200 mg flukonazol és naponta kétszer 500 mg klaritromicin egyidejű adása 21 egészséges önkéntesnél az átlagos egyensúlyi minimális klaritromicin-koncentráció (Cmin) 33%-os és a görbe alatti terület (AUC) 18%-os emelkedéséhez vezetett. Az aktív metabolit, a 14-OH-klaritromicin egyensúlyi koncentrációit a flukonazol egyidejű alkalmazása nem befolyásolta jelentősen. A klaritromicin dózisának módosítása nem szükséges.

Ritonavir
Egy farmakokinetikai vizsgálatban, klaritromicin (12 óránként 500 mg) és ritonavir (8 óránként 200 mg) együttadása a klaritromicin metabolizmusának jelentős gátlását eredményezte. A ritonavirral történő kombináció során a klaritromicin Cmax értéke 31%-kal, Cmin értéke 182%-kal, AUC pedig 77%-kal emelkedett. A 14-OH-klaritromicin teljes gátlását észlelték. A klaritromicin széles terápiás ablaka következtében a normális veseműködésű betegeknél nincs szükség dóziscsökkentésre. Azonban vesekárosodásban szenvedő betegek esetében a következő dózismódosításokat kell figyelembe venni: azoknál a betegeknél, akiknek kreatinin-clearance-e 30 - 60 ml/perc között van, a klaritromicin mennyiségét a felére kell csökkenteni. 30 ml/perc alatti kreatinin-clearance-szel rendelkező betegek esetén a klaritromicin mennyiségét 75%-kal kell csökkenteni. Ritonavir alkalmazásával egyidőben 1000 mg napi dózisnál nagyobb mennyiségű klaritromicin nem alkalmazható.

Hasonló dózismódosításokat kell mérlegelni olyan, csökkent vesefunkciójú betegek esetében, akiknél ritonavirt farmakokinetikai hatásfokozóként alkalmaznak egyéb HIV-proteáz-gátlókkal, mint pl. atazanavirral és a szakvinavirral (lásd alább, Kétirányú gyógyszerkölcsönhatások részt).

Klaritromicin hatása más gyógyszerekre

CYP3A-n alapuló kölcsönhatások
Az ismerten CYP3A-gátló klaritromicin és egy elsődlegesen a CYP3A által metabolizált gyógyszer együttadása a gyógyszerkoncentrációk emelkedését okozhatja, ami az egyidejűleg alkalmazott gyógyszer terápiás- és mellékhatásainak fokozódásával vagy meghosszabbodásával járhat.

A klaritromicin ellenjavallt egyidejűleg CYP3A szubsztrátokat (asztemizol, ciszaprid, domperidon, pimozid, terfenadin) is alkalmazó betegek esetében, mivel az együttes alkalmazás megnöveli a QT-intervallum megnyúlásának és egyes arrhythmiák (kamrai tachycardia, kamrai fibrilláció, torsades de pointes) kockázatát (lásd 4.3 és 4.4 pont).

A klaritromicin együttes alkalmazása szintén ellenjavallt ergot-alkaloidokkal, orális midazolámmal, az elsősorban CYP3A4 által metabolizált HMG CoA-reduktáz inhibitorokkal (pl. lovasztatin, szimvasztatin), kolchicinnel, tikagrelorral, ivabradinnal és ranolazinnal (lásd 4.3 pont).

A klaritromicin és a lomitapid együttes adása ellenjavallt a potenciálisan jelentős transzaminázszint-növelő kölcsönhatás miatt (lásd 4.3 pont).

A klaritromicint óvatosan kell alkalmazni a CYP3A enzim szubsztrátjait tartalmazó egyéb gyógyszerekkel egyidejűleg, különösen, ha a CYP3A szubsztrátnak szűk a biztonságossági tartománya (pl. karbamazepin), illetve a szubsztrátot főként ez az enzim metabolizálja. Dózismódosítást kell mérlegelni, és ha lehetséges, az elsődlegesen a CYP3A által metabolizált gyógyszerek szérumkoncentrációit szorosan monitorozni kell az egyidejűleg klaritromicint is alkalmazó betegeknél. Az alábbi gyógyszerek ill. gyógyszercsoportok esetében ismert vagy gyanítható, hogy az azonos CYP3A izoenzimen metabolizálódnak (a lista nem teljes): alprazolám, karbamezapin, cilosztazol, ciklosporin, dizopiramid, ibrutinib, metilprednizolon, midazolám (iv.), omeprazol, orális antikoagulánsok (pl. warfarin, rivaroxabán, apixabán), atípusos antipszichotikumok (pl. kvetiapin), kvinidin, rifabutin, szildenafil, szirolimusz, takrolimusz, triazolám és vinblasztin.

A hasonló mechanizmusokkal, a CYP 450 enzimrendszer egyéb izoenzimjei részvételével kölcsönhatásba lépő gyógyszerek közé tartozik a fenitoin, teofillin és valproát.

Direkt hatású orális antikoagulánsok (DOAC-ok)
A dabigatrán és az edoxabán nevű DOAC a P-gp efflux transzporter szubsztrátja. A rivaroxabán és az apixabán a CYP3A4 enzimen keresztül metabolizálódik, és szintén szubsztrátjai a P-gp transzporternek. A klaritromicin ezekkel a szerekkel történő együttes adása óvatosságot igényel, különösen olyan betegeknél, akiknél fokozott a vérzés kockázata (lásd 4.4 pont).

Antiarrhythmiás szerek
A forgalomba hozatalt követő megfigyelésekben a klaritromicin kinidinnel, ill. dizopiramiddal történő együttes alkalmazásánál torsade de pointes előfordulásáról számoltak be. A klaritromicin és ezen gyógyszerek együttadásakor EKG-n ellenőrizni kell a QT szakasz megnyúlását. Klaritromicin-terápia során a kinidin, ill. dizopiramid szérumszintjét monitorozni kell.

A dizopiramid és a klaritromicin együttes alkalmazásakor hypoglykaemiáról számoltak be a forgalomba hozatalt követő jelentésekben. Ezért a klaritromicin és dizopiramid egyidejű szedésekor a vércukorszint monitorozása szükséges.

Orális antidiabetikumok /inzulin
Bizonyos vércukorszint-csökkentő gyógyszerek, mint például a nateglinid és a repaglinid esetében, a klaritromicin CYP3A enzim gátló hatása következtében kialakulhat hypoglykaemia a gyógyszerek együttadása esetében. A vércukorszint gondos ellenőrzése javasolt.

Omeprazol
A klaritromicint (8 óránként 500 mg) egészséges felnőtteknek kombinációban adták omeprazollal (napi 40 mg). Az omeprazol egyensúlyi plazmakoncentrációi a klaritromicin egyidejű alkalmazásával emelkedtek (Cmax 30%-kal, AUC0-24 89%-kal, t1/2 34%-kal). Az átlagos 24 órás gyomor-pH 5,2 volt, ha az omeprazolt önmagában adták, és 5,7 volt, ha klaritromicinnel egyidejűleg alkalmazták.

Szildenafil, tadalafil és vardenafil
Ezeknek a foszfodiészteráz-inhibitoroknak mindegyikét - legalább részben - a CYP3A metabolizálja, és a CYP3A-t az egyidejűleg alkalmazott klaritromicin gátolhatja.
A klaritromicin egyidejű alkalmazása szildenafillal, tadalafillal, illetve vardenafillal feltehetően a foszfodiészteráz-inhibitor-expozíció növekedését eredményezi. Mérlegelni kell a szildenafil, tadalafil és vardenafil adagjának csökkentését, ha ezeket a gyógyszereket klaritromicinnel adják együtt.

Teofillin, karbamazepin
Klinikai vizsgálatok eredményei alapján klaritromicin együttadása teofillinnel vagy karbamazepinnel, ezen gyógyszerek szérumszintjét mérsékelten, de statisztikailag szignifikáns mértékben (p ? 0,05) emeli. Dóziscsökkentés válhat szükségessé.

Tolterodin
A tolterodin metabolizmusának elsődleges útvonala a citokróm P450 2D6 izoenzime (CYP2D6) útján történik. Azonban a CYP2D6-hiányos betegek alcsoportjában azonosított metabolikus útvonal a CYP3A-n keresztül zajlik. Ebben az alcsoportban a CYP3A gátlása lényegesen magasabb tolterodin szérumkoncentrációkat eredményez. A CYP3A-inhibitorok, mint például a klaritromicin jelenlétében a gyenge CYP2D6-metabolizáló populációban a tolterodin adagjának csökkentésére lehet szükség.

Triazolo-benzodiazepinek (pl. alprazolám, midazolám, triazolám)
Ha a midazolámot klaritromicin filmtablettával (naponta kétszer 500 mg) adták egyidejűleg, akkor a midazolám-AUC a midazolám intravénás adása után 2,7-szeresére, szájon át történő alkalmazást követően 7-szeresére nőtt. Az orális midazolám és a klaritromicin egyidejű alkalmazását kerülni kell. Ha az intravénás midazolámot adják egyidejűleg klaritromicinnel, akkor a beteget szorosan monitorozni kell, hogy lehetővé váljon a dózis módosítása.
Ugyanezeket az óvintézkedéseket kell alkalmazni más, a CYP3A által metabolizált benzodiazepinek, köztük a triazolám és az alprazolám esetén is. A CYP3A-tól független eliminációjú benzodiazepinek (temazepám, nitrazepám, lorazepám) esetén klinikailag fontos kölcsönhatás a klaritromicinnel nem valószínű.

A klaritromicin és a triazolám egyidejű alkalmazásával kapcsolatban vannak a forgalomba hozatalt követő gyógyszerkölcsönhatásról és központi idegrendszeri hatásokról (pl. aluszékonyság és zavartság) szóló jelentések. A betegeknél a központi idegrendszeri farmakológiai hatások növekedésének ellenőrzése javasolt.

Kortikoszteroidok
Kellő körültekintéssel kell eljárni a klaritromicin és az - elsősorban a CYP3A enzimek által metabolizált - szisztémás vagy inhalációs kortikoszteroidok egyidejű alkalmazása esetén, mert ez a kortikoszteroidok fokozott szisztémás expozícióját okozhatja. Egyidejű alkalmazás esetén a szisztémás kortikoszteroidok nemkívánatos hatásainak szoros monitorozása szükséges.

Egyéb gyógyszerkölcsönhatások

Aminoglikozidok
Óvatosság szükséges klaritromicin és egyéb ototoxikus gyógyszerek, különösen aminoglikozidokkal történő együttadáskor (lásd 4.4 pont).

Kolchicin
A kolchicin mind a CYP3A, mind az efflux-transzporter P-glikoprotein (Pgp) szubsztrátja. Ismert, hogy a klaritromicin és egyéb makrolid antibiotikumok gátolják a CYP3A-t és a P-glikoproteint. A klaritromicin és a kolchicin együttes adásakor a klaritromicin Pgp és/vagy CYP3A gátlása révén megnövelheti a kolchicin expozícióját (lásd 4.3 és 4.4 pont).

Digoxin
A digoxin vélhetően az efflux-transzporter P-glikoprotein (Pgp) szubsztrátja. A klaritromicinről ismert, hogy gátolja a Pgp-t. Klaritromicin és a digoxin együttes alkalmazásakor a Pgp klaritromicin által előidézett gátlása a digoxin-expozíció emelkedéséhez vezethet. Egyidejű klaritromicin- és digoxin-kezelésben részesülő betegeknél a posztmarketing mellékhatás-figyelés során is beszámoltak a digoxin szérumkoncentrációk emelkedéséről. Néhány beteg a digoxin-mérgezéssel azonos klinikai tüneteket, köztük potenciálisan fatális arrhythmiákat mutatott. A szérum digoxin-koncentrációkat szorosan monitorozni kell, amíg a beteg egyidejűleg kap digoxint és klaritromicint is szed.

Zidovudin
Zidovudinnal kezelt, HIV-fertőzött felnőtteknél a klaritromicin tabletta egyidejű alkalmazása csökkentheti a zidovudin egyensúlyi plazmakoncentrációját. Mivel a klaritromicin feltehetően befolyásolja az egyidejűleg szájon át adott zidovudin felszívódását, ez a kölcsönhatás javarészt kiküszöbölhető, ha a beteg 4 óra időeltéréssel veszi be a klaritromicint és a zidovudint. HIV-fertőzött gyermekeknél nem észleltek hasonló reakciót klaritromicin szuszpenzió és zidovudin vagy dideoxiinozin együttes adásakor. Klaritromicin intravénás alkalmazásakor ez a kölcsönhatás valószínűtlen.

Fenitoin és valproát
A CYP3A-inhibitorok -beleértve a klaritromicin is - és a nem CYP3A által metabolizálódó szerek (mint pl. fenitoin és valproát) közötti interakciókról készültek spontán vagy irodalmi jelentések. Ezen gyógyszerek szérumkoncentrációinak emelkedését jelentették, ezért klaritromicinnel történő egyidejű alkalmazásuk esetén ezen gyógyszerek szérumszintjeit mérni kell.

Hidroxiklorokin, klorokin
Ezen - ismerten QT-szakasz-megnyúlást okozó - hatóanyagok bármelyikével kezelt betegeknél a klaritromicint kellő körültekintéssel kell alkalmazni, mert fennáll a szívritmuszavar és a súlyos cardiovascularis mellékhatások kialakulásának lehetősége.

Kétirányú gyógyszerkölcsönhatások

Atazanavir
Mind a klaritromicin, mind az atazanavir egyaránt szubsztrátja és inhibitora a CYP3A-nak, és bizonyíték van a kétirányú gyógyszerkölcsönhatásokra. A klaritromicin (naponta kétszer 500 mg) és az atazanavir (naponta egyszer 400 mg) együttes alkalmazása az atazanavir AUC 28%-os emelkedése mellett a klaritromicin-expozíció kétszeres emelkedését és a 14-OH-klaritromicin expozíciójának a 70%-os csökkenését eredményezte. A klaritromicin széles terápiás ablaka következtében a normális veseműködésű betegeknél nem szükséges dózicsökkentés. Közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél (kreatinin-clearance 30 - 60 ml/perc) a klaritromicin dózisát 50%-kal csökkenteni kell. Azoknál a betegeknél, akiknek a kreatinin-clearance-e < 30 ml/perc, a klaritromicin dózisát megfelelő klaritromicin gyógyszerforma alkalmazásával 75%-kal kell csökkenteni. Napi 1000 mg-nál nagyobb klaritromicin dózisok nem adhatók egyidejűleg proteázgátlókkal.

Kalciumcsatorna-blokkolók
A hypotonia kialakulásának kockázata miatt elővigyázatosság szükséges a klaritromicin és a CYP3A4 által metabolizált kalciumcsatorna-blokkolók (pl. verapamil, amlodipin, diltiazem) együttadása során. Az interakció következtében mind a klaritromicin, mind a kalciumcsatorna-blokkoló plazmakoncentrációja megemelkedhet. Hypotoniát, bradyarrhytmiát és laktátacidózist figyeltek meg a klaritromicint verapamillal egyidejűleg szedő betegeknél.

Itrakonazol
Mind a klaritromicin, mind az itrakonazol egyaránt szubsztrátja és inhibitora a CYP3A-nak, ami kétirányú gyógyszerkölcsönhatáshoz vezet. A klaritromicin emelheti az itrakonazol plazmaszintjeit, miközben az itrakonazol is növelheti a klaritromicin plazmaszintjeit. Az itrakonazolt és klaritromicint egyidejűleg szedő betegeket szoros, rendszeres ellenőrzés alatt kell tartani a fokozott vagy elhúzódó farmakológiai hatásra utaló panaszokat vagy tüneteket tekintve.

Szakvinavir
Mind a klaritromicin, mind a szakvinavir egyaránt szubsztrátja és inhibitora a CYP3A-nak, és bizonyíték van a kétirányú gyógyszerkölcsönhatások fennállására. A klaritromicin (naponta kétszer 500 mg) és a szakvinavir (lágy zselatinkapszula, naponta háromszor 1200 mg) együttes alkalmazása 12 egészséges önkéntesnél a monoterápiában adott szakvinavir egyensúlyi állapotú AUC-jénél és Cmax-ánál 177%-kal magasabb AUC-, és 187%-kal magasabb Cmax értéket eredményezett. A klaritromicin AUC- és Cmax értékek a monoterápiában alkalmazott klaritromicin esetén észlelteknél mintegy 40%-kal voltak magasabbak. A két gyógyszer korlátozott ideig történő együttes alkalmazásakor a vizsgált adagok/gyógyszerformák esetén nincs szükség a dózis módosítására. Elképzelhető, hogy a lágy zselatinkapszula gyógyszerformával végzett gyógyszerkölcsönhatás vizsgálatokból származó megfigyelések nem reprezentatívak a szakvinavir kemény zselatinkapszula alkalmazása esetén látott hatásokat illetően. Elképzelhető, hogy a csak szakvinavirral végzett gyógyszerkölcsönhatás vizsgálatokból származó megfigyelések nem reprezentatívak a szakvinavir/ritonavir-kezelés esetén látott hatásokat illetően. Ha a szakvinavirt ritonavirral adják egyidejűleg, mérlegelni kell a ritonavir klaritromicinre gyakorolt potenciális hatásait.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

a, A biztonságossági profil összefoglalása

A klaritromicin-kezelés felnőtt- és gyermekpopulációban leggyakrabban és általánosan előforduló mellékhatásai közé a hasi fájdalom, hasmenés, a hányinger, hányás és az ízérzés zavara tartozik. A mellékhatások általában enyhék, és megfelelnek a makrolid antibiotikumok ismert biztonságossági profiljának (lásd 4.8 pont b, bekezdés).

A klinikai vizsgálatok során nem volt szignifikáns különbség a gasztrointesztinális mellékhatások incidenciájában a mycobacteriális fertőzéseken átesett és az át nem esett betegek között.

b, A mellékhatások táblázatos összefoglalása

Az alábbi táblázat foglalja össze a klaritromicin azonnali hatóanyag-leadású tabletta, granulátum belsőleges szuszpenzióhoz, por oldatos injekcióhoz és módosított hatóanyag-leadású tabletta gyógyszerformákkal végzett klinikai vizsgálatokban és a forgalomba hozatalt követő tapasztalatok alapján jelentett mellékhatásokat.

A klaritromicinnel legalább lehetséges kapcsolatban állónak tekintett mellékhatások szervrendszer szerinti osztályozásban és az alábbi gyakorisági kategóriák szerint kerülnek felsorolásra:
gyakori: ? 1/100 - < 1/10
nem gyakori: ? 1/1000 - < 1/100
nem ismert: a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg.

Az egyes gyakorisági csoportban a mellékhatások, mikor ez megállapítható volt, csökkenő súlyosság szerint kerülnek felsorolásra.

Szervrendszer
Gyakori
Nem gyakori
Nem ismert
Fertőző betegségek és parazitafertőzések

candidiasis, gastroenteritis1, fertőzés2, hüvelyi infekció
pseudomembranosus colitis, erysipelas
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek

leukopenia, neutropenia3, thrombocythemia2, eosinophilia3
agranulocytosis, thrombocytopenia
Immunrendszeri betegségek és tünetek4

túlérzékenység
anafilaxiás reakció, angiooedema
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek

étvágytalanság, étvágycsökkenés

Pszichiátriai kórképek
álmatlanság
szorongás, izgatottság2
pszichózis, zavartság, deperszonalizáció, depresszió, dezorientáció, hallucinációk, rendellenes álmok, mánia
Idegrendszeri betegségek és tünetek
dysgeusia, fejfájás
szédülés, aluszékonyság5, tremor
görcsrohamok, ageusia, parosmia, anosmia, paraesthesia
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei

vertigo, halláskárosodás, tinnitus
süketség
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek

QT-szakasz megnyúlása az EKG-n6, palpitatio
torsade de pointes7, kamrai tachycardia, kamrafibrilláció7
Érbetegségek és tünetek


vérzés7
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek

epistaxis1

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hasmenés8, hányás, dyspepsia, hányinger, hasi fájdalom
gastro-oesophagealis reflux betegség1, gastritis, végbélgyulladás1, stomatitis, glossitis, haspuffadás3, székrekedés, szájszárazság, böfögés, flatulentia
akut pancreatitis, a nyelv elszíneződése, a fog elszíneződése
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
kóros májfunkció teszt értékek
cholestasis3, hepatitis3, glutamát-piruvát-transzamináz (GPT) enzim szint emelkedés, glutamát-oxálacetát-transzamináz (GOT) enzim szint emelkedés, gamma-glutamiltranszferáz enzim szint emelkedés3
májelégtelenség9, hepatocellularis icterus
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
bőrkiütés, fokozott verejtékezés
viszketés, csalánkiütés, maculo-papulosus bőrkiütés2
Súlyos bőrmellékhatások (pl. akut generalizált exanthemás pustulosis (AGEP), Stevens-Johnson-szindróma4, toxikus epidermalis necrolysis4, gyógyszerkiütés eosinophiliával és szisztémás tünetekkel (DRESS), acne
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

izomgörcsök2, myalgia1
rhabdomyolysis1,10, myopathia
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek


veseelégtelenség, interstitialis nephritis
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

rossz közérzet3, láz2, asthenia, mellkasi fájdalom3, hidegrázás3, fáradtság3

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

a vér alkalikus foszfatáz szintjének emelkedése3, a vér laktát-dehidrogenáz szintjének emelkedése3
INR érték emelkedés7, protrombin idő megnyúlása7, a vizelet szokásostól eltérő elszíneződése
1 csak a módosított hatóanyag-leadású tabletta gyógyszerformánál jelentett mellékhatás
2 csak a granulátum belsőleges oldathoz gyógyszerformánál jelentett mellékhatás
3 csak az azonnali hatóanyag-leadású tabletta gyógyszerformánál jelentett mellékhatás
4, 6, 8, 9 lásd a) bekezdés
5, 7,10 lásd c) bekezdés

c, Néhány mellékhatás leírása

A rhabdomyolysisről szóló jelentések némelyikében a klaritromicint sztatinokkal, fibrátokkal, kolchicinnel, illetve allopurinollal alkalmazták egyidejűleg (lásd 4.3 és 4.4 pont).

A klaritromicin és a triazolám egyidejű alkalmazásával kapcsolatban vannak a forgalomba hozatalt követő gyógyszerkölcsönhatásról és központi idegrendszeri hatásokról (pl. aluszékonyság és zavartság) szóló jelentések. A betegeknél a központi idegrendszeri farmakológiai hatások növekedésének ellenőrzése javasolt (lásd 4.5 pont).

Ritkán jelentették a késleltetett hatóanyag-leadású tabletta maradványainak székletben történő megjelenését, elsősorban olyan betegeknél, akinél anatómiai (ideértve az ileostomiát vagy colostomiát is) vagy funkcionális gastrointestinalis betegség és csökkent gastrointestinalis tranzit idő állt fenn. Számos jelentésben a tablettamaradványok megjelenése hasmenéssel állt összefüggésben. Amennyiben a beteg tablettamaradványokat lát a székletében és állapota nem javul, ajánlott a beteg más gyógyszerformára (pl. szuszpenzió) vagy más antibiotikumra való átállítása.

Speciális betegcsoport: immunhiányos betegekre vonatkozó mellékhatás részt lásd e, bekezdés.

d, Gyermekek és serdülők

6 hónap és 12 év közötti gyermekek esetében klinikai vizsgálatokat végeztek a klaritromicin gyermekgyógyászati alkalmazására vonatkozóan, így 12 éves és annál fiatalabb gyermekeknek klaritromicin csak oldat formájában adható.
Nem áll rendelkezésre elegendő adat a klaritromicin intravénás alkalmazásával kapcsolatban 18 év alatti betegek esetében.

A mellékhatások gyakorisága, típusa és súlyossága gyermeknél várhatóan azonos a felnőtt populációéval.

e, Egyéb különleges betegcsoport

Immunhiányos betegek

AIDS és más immunhiányos betegek mycobacterialis infekció miatti tartós, nagy dózisú klaritromicin-kezelése során gyakran nehéz elkülöníteni a klaritromicin-terápiával összefüggő lehetséges mellékhatásokat, a Humán Immunodeficiencia Vírus (HIV)-fertőzés következtében kialakult tünetektől vagy a társuló betegségektől.

1000 és 2000 mg napi dózisú klaritromicinnel kezelt felnőtteknél észlelt leggyakoribb mellékhatások a következők voltak: hányinger, hányás, az ízérzés zavara, hasi fájdalom, hasmenés, bőrkiütés, flatulentia, fejfájás, székrekedés, hallászavarok, GPT- és GOT-emelkedés. Alacsony gyakoriságban nehézlégzés, álmatlanság és szájszárazság is előfordult. Összehasonlítva azokat, akiket 1000 mg és 2000 mg klaritromicinnel kezeltek azon betegekkel, akik napi 4000 mg összdózisú klaritromicint kaptak, az utóbbiaknál 3-4-szer gyakrabban jelentkeztek a mellékhatások.

Ezeknél az immunhiányos betegeknél a laboratóriumi paraméterek értékelésénél a súlyosan kóros szinteket elemzik (azaz az extrém magas vagy alacsony szinteket). Ezen a kritériumon alapulva azoknál a betegeknél, akik napi 1000 és 2000 mg klaritromicint kaptak a betegek 2-3%-ának lett súlyosan emelkedett az GPT- és GOT-szintje, és kórosan alacsony a fehérvérsejt- és vérlemezke száma. Ezen két dóziscsoportú betegek alacsony százalékában, emelkedett lett a vér karbamid-nitrogén szintje. A napi 4000 mg klaritromicint szedő csoportban alig nagyobb gyakorisággal jelentkeztek kóros értékek az összes paramétert illetően, kivéve a fehérvérsejtszámot.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: makrolidok, linkozamidok és sztreptograminok.
ATC kód: J01FA09

Hatásmechanizmus
A klaritromicin makrolid-típusú antibiotikum, félszintetikus eritromicin-származék. A makrolidok a riboszómák 50S alegységének P-kötőhelyéhez reverzibilisen kötődve leállítják a fehérjeszintézist, és ez zavarokat okoz a sejt élettani működéseiben. A riboszómák jelentősen eltérő felépítése miatt a makrolid antibiotikumok nem kötődnek humán sejtek riboszómáihoz - emberben minden bizonnyal emiatt csekély a toxicitásuk.
Egyes baktériumokban kompetíció alakul ki a makrolidok, ill. a klóramfenikol és a linkozamidok között a riboszómák P-kötőhelyeiért; ez antagonista hatást eredményez.
A klaritromicin metabolitja, a 14- hidroxi-klaritromicin is hordoz antimikrobás hatást: H. influenzae elleni aktivitása például a natív klaritromicinénak kétszerese.
A makrolidok döntően bakteriosztatikus hatású antibiotikumok. Mindazonáltal, az antibiotikum koncentrációjától, az inoculum csíraszámától, a mikrobák életciklusának stádiumától függően baktericid hatást is kifejthetnek. A klaritromicin például S. pyogenes, S. pneumoniae, és M. catarrhalis ellen bizonyul baktericid hatásúnak.
Az ezidáig elvégzett kísérletek eredményei alapján a makrolid típusú antibiotikumok leginkább akkor bizonyulnak hatásosaknak, ha szérumszintjük magasabb a MIC értéknél.

Hatásspektrum
A klaritromicin számos, klinikai szempontból jelentős Gram-pozitív és Gram-negatív baktériumra - többek között aerobokra, anaerobokra vagy fakultatív anaerobokra, egyéb baktériumokra (Mycoplasmákra, Ureaplasmákra, Chlamydiákra és Legionellákra), valamint atípusos Mycobacteriumokra bakteriosztatikus vagy baktericid hatást fejt ki.

1. táblázat: Klaritromicinre érzékeny mikrobák.
Általában érzékeny speciesek
Aerob Gram-pozitív mikroorganizmusok
Staphylococcus aureus (meticillin-érzékeny)
Streptococcus viridans
Listeria monocytogenes
Bacillus fajok
Corynebacterium fajok
Aerob Gram-negatív mikroorganizmusok
Haemophilus parainfluenzae
Legionella pneumophila
Bordetella pertussis
Campylobacter jejuni
Neisseria meningitidis
Pasteurella multocida
Anaerob mikroorganizmusok
Makrolid-érzékenyek
Bacteroides fragilis
Clostridium perfringens
Peptococcus fajok
Peptostreptococcus fajok
Propionibacterium acnes
"Egyéb" mikroorganizmusok
Chlamydia trachomatis
Mycobacterium avium komplex
Mycobacterium leprae
Mycobacterium kansasi
Mycobacterium chelonae
Mycobacterium fortuitum
Mycobacterium intracellulare
Mycobacterium xenopi
Mycoplasma pneumoniae
Ureaplasma urealyticum
Borrelia burgdorferi
Toxoplasma gondii
Speciesek, amelyeknél a szerzett rezisztencia probléma lehet
Staphylococcus aureus (meticillin-érzékeny)
Haemophilus influenzae
Streptococcus pneumoniae
Streptococcus pyogenes
Streptococcus agalactiae
Moraxella (Branhamella) catarrhalis
Neisseria gonorrhoeae
Helicobacter pylori
Campylobacter fajok
Eleve rezisztens mikroorganizmusok
Aerob Gram-pozitív mikroorganizmusok
A meticillin- és oxacillin-rezisztens Staphylococcusok legtöbb törzse
Enterococcus fajok

A Staphylococcus aureus és S. epidermidis penicillinre és eritromicinre érzékeny törzsei ellen a klaritromicin is hatásos; az eritromicinre rezisztensekre viszont a klaritromicin sem hat. A klaritromicin A, B, C, G csoportú Streptococcusok, valamint Streptococcus bovis ellen is hatásos.
Az eritromicin-rezisztens törzsek kivételével a S. pneumoniae is érzékeny klaritromicinre.
Az Enterococcusok többsége klaritromicinre rezisztens. Bacillus fajok ellen rendszerint a klaritromicin a leghatékonyabb makrolid-típusú antibiotikum (MIC90=0,12 ľg/ml).
Campylobacter fajok ellen közepes-nagy mértékben hatásos a klaritromicin, Helicobacter pylori elleni aktivitása felülmúlja az eritromicinét. A Gram-negatív baktériumok közül rendkívül hatékonynak bizonyul Bordetella pertussis, Legionella pneumophila és Moraxella catarrhalis ellen. H. influenzae elleni hatékonyság felülmúlja az eritromicinét - sőt, a 14-hidroxi-klaritromicin metabolit e baktérium ellen mintegy kétszer hatékonyabb a natív klaritromicinnél.
A klaritromicin nem hat Enterobacteriaceae és Pseudomonas fajokra, valamint a S. aureus meticillin-rezisztens törzseire.
Gram-pozitív anaerobok, pl. Clostridium, Eubacterium, Peptococcus és Propionibacterium fajok, ill. Bacteroides fajok ellen hatásos a klaritromicin.
Chlamydia trachomatis és C. pneumoniae ellen a klaritromicin a leghatékonyabb makrolid-típusú antibiotikum. Mycoplasma pneumoniae és Ureaplasma urealyticum elleni hatékonysága is megfelelő, a Mycoplasma hominis azonban rezisztens klaritromicinre. A klaritromicin - a Mycobacterium tuberculosis kivételével - számos Mycobacteriumra is hat. A makrolidok közül a klaritromicin a leghatékonyabb a Mycobacterium avium komplex (MAC) tagjai, M. fortuitum és M. chelonae ellen. Ezen kívül, M. kansasii, M. xenopi és M. leprae ellen is hatásosnak bizonyul.
A treponemák közül a Borrelia burgdorferi érzékeny klaritromicinre, melynek Treponema pallidum elleni hatékonysága nem ismert. A Toxoplasma gondii érzékeny klaritromicinre.
A natív klaritromicin és 14-hidroxi-metabolitja szinergizmusban fejtik ki hatásukat H. influenzae,
M. catarrhalis, Legionella fajok és egyes Streptococcusok, ill. Staphylococcusok ellen.

2. táblázat: A klaritromicin in vitro hatékonysága (MIC értékek; mikrogramm/ml).
Mikroorganizmusok
Klaritromicin MIC90
(mikrogramm/ml)
Meticillin-érzékeny Staphylococcus aureus
0,125
Streptococcus pyogenes
0,015
Streptococcus pneumoniae
0,015
Streptococcus agalactiae
0,06
Streptococcus viridans
0,03
Corynebacterium fajok
4
Listeria monocytogenes
0,25
Moraxella catarrhalis
0,25
Neisseria gonorrhoeae
0,5
Campylobacter jejuni
2
Legionella pneumophila
0,25
Haemophilus influenzae
8
Bordetella pertussis
0,03
Bacteroides fragilis
2
Clostridium perfringens
0,5
Propionibacterium acnes
0,03
Chlamydia trachomatis
0,125
Chlamydia pneumoniae
0,015 - 0,03
Mycoplasma pneumoniae
0,03 - 0,5
Ureaplasma urealyticum
0,025 - 1,0
Helicobacter pylori
0,03
Mycobacterium avium (AIDS-szel)
16
Mycobacterium avium (AIDS nélkül)
8 - 16
Mycobacterium fortuitum
4
Mycobacterium kansasii
1
Mycobacterium xenopi
0,25 - 0,5
Mycobacterium chelonae
0,25
Mycobacterium abscessus
1

A mikrobák klaritromicinnel szembeni érzékenységét standardizált dilúciós eljárással határozzák meg. A klaritromicinre érzékeny mikroorganizmusok MIC értéke ? 2 mikrogrammml, a mérsékelten érzékenyeké 4 mikrogramm/ml, a rezisztenseké ? 8 mikrogramm/ml. A Haemophilus influenzae esetében ? 8 mikrogramm/ml MIC esetén minősül klaritromicin-érzékenynek.
A standardizált eljárás során felhasznált kontroll törzs a S. aureus ATCC 29213, aminek MIC értéke a 0,12 - 0,5 mikrogramm/ml tartományban kell lennie.
A Mycobacteriumok és a H. pylori érzékenységének vizsgálatára többféle, nem standardizált módszer használatos.

A klaritromicin hatása a bélflórára
A klaritromicinnek a bél baktériumflórájára kifejtett hatását egészséges önkéntesekben tanulmányozták. A kísérleti alanyokat 7 napon keresztül 2-szer 250 mg/nap dózisban adagolt klaritromicinnel kezelték. A Staphylococcusok, Micrococcusok, Enterococcusok, aerob diphtheroidok anaerob coccusok, Eubacteriumok, Clostridiumok és Veilonellák száma nem változott számottevően. A klaritromicin közepes mértékben gátolta a Streptococcusok, a Gram-negatív bélbaktériumok, a Lactobacillusok, a Bifidobacteriumok és a Bacteroides fajok szaporodását. Két önkéntesben a Candida albicans mérsékelt felszaporodását észlelték.

Rezisztencia makrolid antibiotikumokkal szemben
A makrolid-rezisztens Pneumococcusok részaránya Európában 1996-ban végzett felmérés szerint 2,7-40,6%. A rezisztens S. pyogenes törzsek részaránya általában 5% alatt maradt. Ugyanebben az évben 6,9%-ra nőtt az eritromicinre rezisztens S. aureus törzsek részaránya. A M. catarrhalis és a C. diphtheriae esetében ritka, Mycoplasmák és Chlamydia pneumoniae esetében elenyésző a klaritromicin rezisztencia. Az eritromicinnel és a klaritromicinnel szemben gyakran keresztrezisztencia alakul ki, ezért az in vitro tesztek eredményei alapján eritromicinre rezisztens mikrobákat az antibiogram elvégzéséig klaritromicin-rezisztenseknek kell tekinteni.
A Gram-negatív baktériumok (pl. Enterobacteriaceae, Pseudomonas, és Acinetobacter fajok) klaritromicin-rezisztenciája minden bizonnyal abból ered, hogy e baktériumok külső sejtmembránja antibiotikumok számára viszonylag kevéssé átjárható. A makrolid-típusú antibiotikumokkal szemben a következő mechanizmusok alapján alakulhat ki szerzett rezisztencia:
- Az antibiotikum fokozott mértékben történő kipumpálása a baktériumsejtből (pl. S. epidermidis);
- enzimek (észterázok, foszfotranszferázok) inaktiválása (pl. E. coli, P. aeruginosa);
- a makrolid-kötőhely konformációjának megváltozása (ez a leggyakoribb mechanizmus).

A makrolidokkal szembeni rezisztencia konstitutív és indukált egyaránt lehet. Az előbbi az összes makrolid antibiotikumra (linkozamidokra és sztreptogramin B-re, [MLSB] is) kiterjedő keresztrezisztencia. Az indukált rezisztencia ellenben csak a 14', ill. 15' pozícióban laktongyűrűt hordozó vegyületekre (eritromicin, roxitromicin, klaritromicin, ill. azitromicin) terjed ki, a 16' szubsztituáltakkal (spiramicin, jozamicin, midekamicin, miokamicin), a linkozamidokkal és sztreptogramin B-vel szemben nem érvényesül. MLSB-rezisztens mikrobák: S. aureus, S. pyogenes, S.pneumoniae, Enterococcus faecalis, Clostridium és Bacteroides fajok.
Az antibiotikum baktériumsejtből történő fokozott kipumpálása okozta rezisztenciát a S. epidermidisen írták le és a közelmúltban számos "M" fenotípusú Streptococcuson is észlelték. Ezek a mikrobák a 14' vagy 15' pozícióban szubsztituált makrolidokra rezisztensek, a 16' pozícióban szubsztituáltakra, a linkozamidokra és a sztreptogramin B-re azonban nem. A rezisztenciát gének (mef A és mef E) hozzák létre; ezeket a géneket a S. pyogenes, a S. agalactiae és a S. pneumoniae is gyakran hordozza. Egyes baktériumok rezisztenciájának mechanizmusa többrétű.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A klaritromicint azonnali és a módosított hatóanyag-leadású tablettában adva az utóbbi alkalmazásakor lassúbb a hatóanyag felszívódásának üteme, a mértéke azonban azonos. A maximális koncentráció valamivel alacsonyabb, és a kialakulásához is hosszabb idő (tmax) szükséges. A plazmaszint tetőzése után azonban nem különbözik az azonnali, ill. módosított hatóanyag-leadású készítményben adott klaritromicin farmakokinteikája. A steady-state farmakokinetikai viszonyok kialakulásához 3 nap szükséges. A módosított hatóanyag-leadású tablettát éhgyomorra bevéve 30%-kal alacsonyabb a biohasznosulás, ezért ezt a készítményt étkezés közben kell bevenni.

Eloszlás
A klaritromicin szöveti koncentrációja rendszerint kb. tízszer múlja felül a szérumszintet. Magas koncentrációt ér el a tüdőben (8,8 mg/ttkg), a tonsillákban (1,6 mg/ttkg), az orrnyálkahártyában, a nyálban, az alveoláris sejtekben, a köpetben és a középfülben. A klaritromicin csupán csekély mértékben és reverzibilisen kötődik plazmafehérjékhez.

Biotranszformáció és elimináció
A klaritromicin a májban metabolizálódik. Legalább 7 metabolitját azonosították; ezek közül a 14-hidroxi-klaritromicin a legfontosabb. A felezési idő azonnali, ill. módosított hatóanyag-leadású tabletta adása esetén azonos. A klaritromicin kb. 40%-a a vizelettel, 30%-a a széklettel ürül ki a szervezetből.

Az életkor hatása a farmakokinetikai jellemzőkre
Idősek
Idősek kezelésekor csak súlyos vesekárosodás esetén szükséges módosítani a Fromilid Uno adagolását.

Kórfolyamatok hatása a klaritromicin farmakokinetikai jellemzőire
Súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél 200 mg klaritromicin adása után az egészséges önkénteseknél mért értékekhez képest a maximális plazmaszint emelkedését, az AUC növekedését észlelték. Ezek az adatok azt tükrözik, hogy előrehaladott veseelégtelenségben szükséges némi dózishelyesbítés. A módosított hatóanyag-leadású tabletta nem megfelelő 0,5 ml/mp (30 ml/perc) kreatinin-clearance-ű betegek számára, ezért ebben a betegcsoportban azonnali hatóanyag-leadású tablettában kell adni a klaritromicint.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az akut toxicitási vizsgálatok során felhasznált állatfajokra a klaritromicin csekély mértékben bizonyult toxikusnak.
LD50 értéke orális adagolás esetén 1,5 -> 5,0 g/ttkg; parenterális kezelés esetén 0,7 -> 5,0 g/ttkg. Rendkívül nagy dózisok ismételt adásakor hepato- és nephrotoxicus, továbbá tápcsatorna-károsító hatást észleltek.

Fertilitás, reprodukció és teratogenitás
A kísérleteket egereken, patkányokon, kutyákon és/vagy majmokon végezték szájon át adagolt klaritromicinnel. A kezelés időtartama egyszeri adagolástól ismételt napi adagolásig terjedt 6 egymást követő hónapban. Akut egér- és patkány tesztben a közepes letális adag nagyobb volt, mint 5 g/ttkg, a legtöbb, ami orálisan alkalmazható. Emlősöknél 14 napig tartó 100 mg/ttkg/nap dózis, vagy 30 napig tartó 35 mg/ttkg/nap dózis adagolását követően nem tapasztaltak elváltozásokat. A kutya érzékenyebbnek bizonyult, minthogy alacsonyabb dózisokat (50 mg/ttkg/nap 14 napig, 10 mg/ttkg/nap 3 hónapig és 4 mg/ttkg/nap 6 hónapig) toleráltak mellékhatások nélkül. A toxikus dózisok hányást, gyengeséget, étvágytalanságot, testtömeg-csökkenést, nyálfolyást, dehidrációt és hyperaktivitást váltottak ki. A toxikus dózisok célszerve minden speciesben a máj. A kezelés szüneteltetése, vagy a dózisok csökkentése a májenzimek értékeinek normalizálódását eredményezi. Gyomor, thymus és más lymphoid szövetek, ill. a vese szövetei kevésbé károsodnak.

Patkányokon végzett fertilitási és reprodukciós vizsgálatok szerint 150 - 160 mg/ttkg/nap dózis nem fejtett ki káros hatást az oestrus ciklusra, a fertilitásra, az utódok számának alakulására, ill. életképességükre.
Patkányoknál, nyulaknál és majmoknál klaritromicinnel nem tudtak teratogén hatást előidézni. Egereknél magas dózisokkal kiváltott anyai és magzati toxicitás különböző előfordulási gyakoriságú szájpadhasadékot okozott, ami nem minősíthető teratogén hatásként.
Majmoknál a humán terápiás dózis 10-szerese anyai és foetotoxicitással járt. Csökkentett dózisok, melyek a terápiás humán dózisnak még mindig 2,5 - 5-szörösét jelentik, nem jelentenek veszélyt a magzatra.
A klaritromicin - dominant lethal test-ben vizsgálva - nem bizonyult mutagénnek, magas dózisban vizsgálva nem befolyásolta a hím patkányok fertilitását.
Ames test-ben mutagenitás nem igazolható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

5 db, ill. 7 db, ill. 10 db, ill. 14 db filmtabletta színtelen, átlátszó PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ?? (két kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on, a nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

KRKA, d.d., Novo mesto
Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto
Szlovénia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-7441/05 5×
OGYI-T-7441/06 7×
OGYI-T-7441/07 10×
OGYI-T-7441/08 14×


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2004. április 27.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. június 18.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. április 18.


16



NNGYK/GYSZ/13885/2024




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A klaritromicin biztonságosságát terhesség alatt nem igazolták.
Állatkísérletek eredményei és humán vizsgálatok tapasztalatai alapján az embrionális fejlődésre kifejtett nemkívánatos hatások lehetősége nem zárható ki. Néhány megfigyeléses vizsgálatban, ahol az első és második trimeszterben klaritromicint alkalmaztak, magasabb volt a vetélés kockázata ahhoz képest, amikor egyáltalán nem alkalmaztak antibiotikumot, vagy valamilyen más antibiotikumot alkalmaztak ugyanabban az időszakban. A makrolidok, köztük a klaritromicin terhesség alatti alkalmazásával összefüggésben bekövetkező súlyos veleszületett rendellenességek kockázatáról rendelkezésre álló epidemiológiai vizsgálatok ellentmondásos eredményeket szolgáltatnak. Ezért a készítmény terhesség alatti alkalmazása nem ajánlott a terápiás előnyök és a kockázatok gondos mérlegelése nélkül.

Szoptatás
A klaritromicin szoptatás alatti alkalmazásának biztonságosságát nem igazolták.
A klaritromicin kis mértékben kiválasztódik a humán anyatejbe. Becslések szerint egy kizárólag anyatejjel táplált csecsemő szervezetébe az anya testtömegének megfelelő dózisban alkalmazott klaritromicinnek körülbelül 1,7%-a jut át.
Ezért szoptatás alatt a Fromilid Uno szedése nem javasolt.