Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ZYRTEC-D 5MG/120MG FILMTABLETTA 14X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Ucb Magyarország Kft.
Hatástani csoport:
R01BA Szimpatomimetikumok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-08995/01
Hatóanyagok:
Pseudoephedrini hydrochloridum
Cetirizinum dihydrochloridum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A szokásos adag naponta 2×1 tabletta (reggel és este), étellel vagy anélkül.

Speciális betegcsoportok

Vesekárosodásban szenvedő betegek
Az adagolás gyakoriságát a vesefunkció függvényében egyénileg kell meghatározni. A dózist az alábbi táblázatnak megfelelően kell módosítani.

A dózis módosítása vesekárosodásban szenvedő felnőtt betegeknél:

Csoport
GFR (ml/perc)
Dózis és adagolási gyakoriság
Normál vesefunkció
? 90
1 tabletta naponta kétszer
Enyhén csökkent vesefunkció
60 - < 90
1 tabletta naponta kétszer
Közepesen súlyos mértékben csökkent vesefunkció
30 - < 60
1 tabletta naponta egyszer
Súlyos mértékben csökkent vesefunkció
15 - < 30 dialízis kezelést nem igénylő
1 tabletta 2 naponta egyszer
Végstádiumú vesebetegség
< 15 dialízis kezelést igénylő
Ellenjavallt

Májkárosodásban szenvedő betegek
Közepesen súlyos májkárosodásban a dózis napi 1 tablettára csökkentendő.

Gyermekek és serdülők
12 éves korú és afeletti gyermekek: a szokásos adag naponta 2×1 tabletta (reggel és este), étellel vagy anélkül.

12 éves kor alatti gyermekek: a készítmény alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 és 4.4 pont).

A kezelés időtartama
A kezelés időtartama ne haladja meg a tünetek fennállásának időtartamát, illetve lehetőleg ne legyen hosszabb 10 napnál. Az orrtünetek enyhülésekor a kezelést - amennyiben szükséges - cetirizinnel kell folytatni.

Az alkalmazás módja
A filmtablettákat egészben, valamilyen folyadékkal, szétrágás, illetve széttördelés nélkül kell bevenni.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A cetirizin/pszeudoefedrin ellenjavallt az alábbiakban szenvedő betegeknél:
* a készítmény bármely hatóanyagával, efedrinnel vagy bármely más piperazin-származékkal, vagy a 6.1 pontban felsorolt segédanyagával szembeni ismert túlérzékenység
* súlyos hypertensio vagy súlyos coronaria-betegség
* végstádiumú vesebetegség (olyan betegek, akiknél a GFR (glomerulus filtrációs ráta) kevesebb, mint 15 ml/perc
* nem kezelt hyperthyreosis
* súlyos arrhythmiák
* pheochromocytoma
* megnövekedett szembelnyomás
* vizeletretenció
* akiknek kórtörténetében stroke fordult elő
* akiknél magas a haemorrhagiás stroke fellépésének kockázata.

A cetirizin+pszeudoefedrin ellenjavallt az alábbi gyógyszerekkel egyidejűleg kezelt betegeknél:
* dihidroergotamin
* monoaminooxidáz (MAO) -gátlók: az alkalmazásuk befejezését követően még két hétig.

A Zyrtec-D filmtabletta alkalmazása ellenjavallt 12 évesnél fiatalabb gyermekeknél (lásd 4.2 és 4.4 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Pszeudoefedrin-tartalma miatt a cetirizin+pszeudoefedrin alkalmazása különös óvatosságot igényel diabetes, hyperthyreosis, hypertensio, tachycardia, arrhythmia, ischaemiás szívbetegség, közepesen súlyos vese- vagy májkárosodás esetén, valamint időskorban.
A cetirizin+pszeudoefedrin ellenjavallt 12 évesnél fiatalabb gyermekeknél (lásd 4.2 és 4.3 pont), mivel ebben a korcsoportban nem vizsgálták a kombinációt, valamint pszeudoefedrin-tartalma miatt.

Hasonló óvatossággal kell kezelni azokat a betegeket is, akik valamilyen szimpatomimetikumot, mint pl. dekongesztánst, étvágycsökkentőt és pszichostimulánst, pl. amfetamin-származékokat (szív- és érrendszeri összetett hatások), triciklikus antidepresszánst, vérnyomáscsökkentő szert (a vérnyomáscsökkentő hatás csökkenése) (lásd 4.5 pont), alkoholt, vagy más, központi idegrendszeri gátló hatású szert (fokozott központi idegrendszeri gátlás és csökkent teljesítmény), vagy szívglikozidokat, úgymint digoxint vagy digitoxint (cardialis arrhythmia kockázata) szednek.

Ajánlatos az óvatosság olyan kóros állapotban szenvedő betegek esetében is, amikor az antikolinerg hatás nemkívánatos, és különösen azon betegeknél, akiknél a vizeletretenció kialakulására hajlamosító tényezők állnak fenn (pl. gerincvelői harántlézió, prostata hyperplasia, prostata hypertrophia vagy hólyagürítési zavar), mivel a cetirizin/ pszeudoefedrin fokozhatják a vizeletretenció kockázatát.

Óvatosság ajánlatos olyan betegek esetében is, akiknél fokozott a haemorrhagiás stroke kockázata. Ezek közé tartozik a szájon vagy orron át történő egyidejű kezelés vazokonstriktor szerekkel (pl. bromokriptin, pergolid, lizurid, kabergolin, ergotamin, dihidroergotamin), vagy bármely más dekongesztáns szerekkel (pl. fenil-propanolamin, fenilefrin, efedrin), mivel a vazokonstrikció és a vérnyomás-emelkedés fokozza a haemorrhagiás stroke kockázatát.
A pszeudoefedrin vazokonstriktor hatása miatt ajánlatos az óvatosság olyan betegeknél is, akiknél a hypercoagulabilitas kockázata fennáll, például gyulladásos bélbetegségekben.

Néhány esetben ischaemiás colitis előfordulását jelentették pszeudoefedrin alkalmazása kapcsán. Hirtelen kialakuló hasi fájdalom, rectalis vérzés vagy az ischaemiás colitis egyéb tüneteinek jelentkezése esetén a pszeudoefedrin alkalmazását le kell állítani és orvoshoz kell fordulni.

Óvatosság ajánlatos az egyidejűleg nem-szteroid gyulladásgátló szerekkel kezelt, hypertensióban szenvedő betegek esetében is, mivel mind a pszeudoefedrin, mind a nem-szteroid gyulladásgátló szerek emelhetik a vérnyomást.
Hasonlóan a többi centrálisan ható stimuláns szerhez, pszeudoefedrin alkalmazásakor is megfigyeltek gyógyszerabúzust.

Ischaemiás opticus neuropathia
A pszeudoefedrin alkalmazásával kapcsolatosan ischaemiás opticus neuropathiás eseteket jelentettek. Hirtelen látásvesztés vagy csökkent látásélesség (pl. látótérkiesés) jelentkezése esetén a pszeudoefedrin alkalmazását azonnal abba kell hagyni.

Súlyos bőrreakciók
A pszeudoefedrin-tartalmú készítmények alkalmazása során súlyos bőrreakciók fordulhatnak elő, például akut generalizált exanthemás pustulosis (AGEP). Ez az akut pustulosus kiütés a kezelés első 2 napjában fordulhat elő, láz és nagy kiterjedésű ödémás erythema kíséretében jelentkező számos, kis, zömében nem follicularis pustula kíséretében, amelyek nagyrészt bőrredőkben, a törzsön és a felső végtagokon jelennek meg. A betegeket gondos megfigyelés alatt kell tartani. Amennyiben olyan tünetek jelentkeznek, mint például láz, erythema, vagy több apró pustula keletkezik, a Zyrtec-D filmtabletta szedését abba kell hagyni és szükség esetén a megfelelő ellátást kell alkalmazni.

Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktázhiányban, vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

A készítmény antihisztamin-tartalma miatt alkalmazásának ideje alatt az alkoholfogyasztás tilos!

A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag
"nátriummentes".

Az antihisztaminok gátolják az allergiás bőrtesztek eredményességét, ezért az ilyen teszteket megfelelő, 3 napos kimosási periódus után ajánlott elvégezni.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Azoknál a betegeknél, akik gépjárművet szándékoznak vezetni vagy baleseti veszéllyel járó tevékenységeket kívánnak folytatni vagy gépeket kezelni, az ajánlott dózist nem szabad túllépni és figyelembe kell venni a beteg gyógyszerre adott egyéni válaszreakcióját is. Azoknak a betegeknek, akik aluszékonyságot tapasztalnak, tartózkodniuk kell a gépjárművezetéstől, a baleseti veszéllyel járó tevékenységektől, illetve gépek kezelésétől.
A gépjármű-vezetési képességre, az alvási latenciaidőre és a futószalag mellett nyújtott teljesítményre vonatkozó objektív mérések nem mutattak klinikai szempontból lényeges hatást. Mindazonáltal az alkohol vagy más, központi idegrendszeri depresszáns egyidejű alkalmazása a cetirizinnel tovább csökkentheti az éberséget és ronthatja a teljesítményt.
A pszeudoefedrin esetében nem számoltak be a gépjárművezetéssel és a gépek kezelésével kapcsolatos negatív hatásokról, és ilyen hatások fellépése nem is várható.

Meg kell azonban jegyezni, hogy különböző szerek alkalmazásakor ezen hatások eltérőek lehetnek az egyes személyeknél: klinikai vizsgálatokban szubjektív álmosságérzésről számoltak be. Az általában ajánlottnál magasabb dózisok alkalmazásakor központi idegrendszeri hatások jelentkezhetnek.


4.9 Túladagolás

A cetirizin túladagolása esetén megfigyelt tünetek elsősorban központi idegrendszeri jellegűek, illetve antikolinerg hatásra utalnak. A szimpatomimetikumok nagy dózisai érzékcsalódásokkal és hallucinációkkal járó toxikus pszichózist válthatnak ki. Egyes betegeknél arrhythmia, a keringés összeomlása, convulsiók, coma vagy légzési elégtelenség léphet fel, amelyek halálos kimenetelűek is lehetnek.
A cetirizin+pszeudoefedrin akut túladagolása esetén hasmenés, szédülés, fáradtság, fejfájás, rossz közérzet, mydriasis, vizeletretenció, tachycardia, arrhythmia, hypertensio, központi idegrendszeri depresszió (szedáció, apnoe, eszméletlenség, cyanosis, keringés-összeomlás) vagy stimuláció (insomnia, hallucinációk, tremor, convulsiók) tünetei léphetnek fel, amelyek fatálisak is lehetnek.

A túladagolás tüneti és szupportív kezelése lehetőleg kórházban történjék, az esetleg egyidejűleg bevett egyéb gyógyszereket is figyelembe véve. Amennyiben spontán hányás nem következik be, hánytatás, ill. gyomormosás végzése szükséges.
Specifikus antidotum nem ismert. Szimpatomimetikus aminok adása kerülendő. A hypertensio és a tachycardia valamilyen alfa-adrenerg blokkolóval és/vagy béta-adrenerg blokkolóval kezelhető. Convulsiók fellépése esetén diazepam adható intravénásan (gyermekeknek rectalisan).
A cetirizin és a pszeudoefedrin hemodialízissel csak kismértékben távolítható el a szervezetből.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Nem végeztek interakciós vizsgálatokat a cetirizin+pszeudoefedrin kombinációs gyógyszerrel.

A cetirizinnek cimetidinnel, ketokonazollal, eritromicinnel, azitromicinnel, fenazonnal vagy pszeudoefedrinnel végzett farmakokinetikai interakciós vizsgálatai során nem észleltek farmakokinetikai interakciókat.

Teofillin (naponta 1×400 mg) és különböző dózisban alkalmazott cetirizin együttes adásával végzett vizsgálat során a cetirizin-clearance kismértékű (16%-os) csökkenését tapasztalták, ugyanakkor a cetirizin egyidejű alkalmazása nem változtatta meg a teofillin expozícióját.

Cetirizinnel és cimetidinnel, glipiziddel, diazepammal vagy pszeudoefedrinnel végzett vizsgálatok nem utaltak nemkívánatos farmakodinámiás kölcsönhatásokra. Cetirizin és azitromicin, eritromicin, ketokonazol, teofillin, fenazon vagy pszeudoefedrin együttes alkalmazásakor nem észleltek nemkívánatos klinikai interakciókat. Cetirizin és makrolid antibiotikumok, illetve cetirizin és ketokonazol egyidejű adása sohasem okozott klinikailag jelentős elektrokardiográfiás (EKG) eltéréseket.

Egy ritonavirral (2×600 mg naponta) és cetirizinnel (10 mg naponta) végzett vizsgálatban a cetirizin-expozíció mértéke körülbelül 40%-kal emelkedett, míg a ritonavir-exzpozíció kismértékben (-11%) változott a cetirizin egyidejű adását követően.

A szimpatomimetikus aminok és a MAO-gátlók egyidejű alkalmazása hypertensiv krízist válthat ki. A MAO-gátlók hosszú hatástartama miatt ez az interakció a kezelés befejezése után 15 nappal is előfordulhat.

A szimpatomimetikus aminok csökkenthetik a béta-adrenerg gátlók, valamint az olyan szerek vérnyomáscsökkentő hatását, amelyek interferálnak a szimpatikus aktivitással, mint pl. a metil-dopa, guanetidin és rezerpin (lásd 4.4 pont).

Linezolid és pszeudoefedrin együttes adása a normális vérnyomású egyéneknél vérnyomás-emelkedést válthat ki.

Pszeudoefedrin és szívglikozidok, mint a digoxin vagy a digitoxin együttes alkalmazása esetén, fokozott ektópiás pacemaker-aktivitás jelentkezhet, ezért a cetirizin+pszeudoefedrin szedése szívglikozidokkal kezelt betegeknél kerülendő.

Az antacidok és a protonpumpa-gátló szerek fokozzák, a kaolin pedig csökkenti a pszeudoefedrin felszívódási sebességét.

Halogénezett anesztetikumok egyidejű alkalmazása kamrai arrhythmiát válthat ki, vagy súlyosbíthatja azt.

Magas zsírtartalmú étkezés a vizsgálatok szerint nem befolyásolta a gyógyszer egyik hatóanyagának biohasznosíthatóságát (bioavailability) sem. A cetirizin plazma csúcskoncentrációját azonban csökkentette és késleltette.


6.2 Inkompatibilitások

Nem ismertek.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Klinikai vizsgálatok
Kontrollos klinikai vizsgálatok során a cetirizin+pszeudoefedrin kombinációval kezelt betegek több mint 1%-ánál tapasztalt mellékhatások nem különböztek a cetirizin- vagy pszeudoefedrin-kezelés során megfigyeltektől.

Posztmarketing tapasztalatok
A cetirizinnek tulajdonítható nemkívánatos hatások főként központi idegrendszeri gátló vagy paradox stimuláló hatások, illetve antikolinerg jellegű vagy túlérzékenységi reakciók (beleértve az anaphylaxiás shockot is). A cetirizin önmagában történő alkalmazása során izolált hepatitis esetekről számoltak be. A pszeudoefedrinhez társuló nemkívánatos hatások döntően központi idegrendszeri serkentő hatások, illetve cardiovascularis zavarok. Az irodalomban leírtak néhány olyan, izolált esetet, amelyekben a pszeudoefedrin alkalmazásánál stroke, illetve ischaemiás colitis fordult elő.

Az alábbi mellékhatásokat jelentették, melyek a MedDRA szervrendszerenkénti csoportosításában (Primary System Organ Classes) és a becsült előfordulási gyakoriságok szerint kerülnek felsorolásra.
Az előfordulási gyakoriságok meghatározása a következő: nagyon gyakori: (> 1/10); gyakori (> 1/100 - ? 1/10), nem gyakori (> 1/1000 - ? 1/100); ritka (? 1/10 000 - ? 1000); nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatok alapján nem meghatározható).

Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: túlérzékenységi reakciók (beleértve az anaphylaxiás shockot is)

Pszichiátriai kórképek:
Gyakori: idegesség, álmatlanság
Nem gyakori: szorongás, nyugtalanság
Ritka: hallucinációk
Nagyon ritka: pszichotikus zavar
Nem ismert: agresszió, zavartság, depresszió, arcrángás, eufórikus hangulat, öngyilkossági gondolatok

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: forgó jellegű szédülés, szédülés, fejfájás, aluszékonyság
Ritka: convulsiók, tremor
Nagyon ritka: az ízérzés zavara, cerebrovascularis történés (stroke)
Nem ismert: paraesthesia, nyugtalanság, dystonia, dyskinesia, amnesia, memóriazavar, ájulás

Szembetegségek és szemészeti tünetek:
Nem ismert: akkommodációs zavar, homályos látás, pupillatágulat, szemfájdalom, látásromlás, fényérzékenység, oculogyriás krízis, ischaemiás opticus neuropathia

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
Gyakori: tachycardia
Ritka: arrhythmia
Nem ismert: palpitatio, myocardialis infarctus

Érbetegségek és tünetek:
Ritka: sápadtság, hypertensio
Nagyon ritka: a keringés összeomlása
Nem ismert: hypotensio

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
Nem ismert: dyspnoea

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: szájszárazság, nausea
Ritka: hányás
Nagyon ritka: ischaemiás colitis
Nem ismert: hasmenés, hasi diszkomfort érzés

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek:
Ritka: májfunkciós zavar (emelkedett transzamináz-, alkalikus foszfatáz-, gamma-GT- és bilirubinszintek)

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
Ritka: bőrszárazság, bőrkiütés, fokozott izzadás, urticaria
Nagyon ritka: fix gyógyszer-exanthema, angioneuroticus oedema
Nem ismert: súlyos bőrreakciók, beleértve az akut generalizált exanthemás pustulosist (AGEP), pruritus

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei:
Nem ismert: arthralgia, myalgia

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
Ritka: dysuria
Nem ismert: enuresis, vizelet retenció

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek:
Nem ismert: merevedési zavar

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Gyakori: asthenia
Nem ismert: oedema, rossz közérzet

A kiválasztott mellékhatások leírása
A gyógyszer abbahagyásakor néhány beteg esetében pruritus előfordulásáról számoltak be.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Nazális gyógyszerkészítmények, Szisztémás orrödéma-csökkentők
ATC kód: R01B A52

A cetirizin+pszeudoefedrin farmakodinámiás aktivitása egyes komponensei aktivitásának additív hatásával arányos.
A cetirizin - a hidroxizin humán metabolitja - hatásos és szelektív perifériás H1-receptor-antagonista.
A H1-receptorokat gátló hatása mellett a cetirizinről kimutatták, hogy antiallergiás aktivitást is kifejt. Naponta 1-szer vagy 2-szer 10 mg dózisban alkalmazva gátolja a gyulladásos sejtek, nevezetesen az eosinophil sejtek felszaporodását a késői fázisban az antigén-provokációnak kitett atopiás egyének bőrében és kötőhártyájában, 30 mg/nap dózisban pedig gátolja az eosinophil sejtek beáramlását a bronchoalveolaris mosófolyadékba, asztmás egyénekben allergén belégzésével kiváltott, késői fázisú bronchoconstrictio alatt. Emellett csökkenti az allergiás gyulladás markereinek tekintett adhéziós molekulák, mint pl. az ICAM-1 és a VCAM-1 expresszióját is.

A pszeudoefedrin olyan, szájon át történő alkalmazás során aktív szimpatomimetikus amin, amelynek alfa-mimetikus aktivitása erősebb a béta-mimetikus aktivitásánál. Vazokonstriktor aktivitása révén az orrnyálkahártyán dekongesztáns hatást fejt ki.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A cetirizin felszívódása és eliminációja független a dózistól. Az egyének közötti és az egy adott egyénnél megfigyelhető variabilitás alacsony.
A cetirizin és a pszeudoefedrin közötti lényeges farmakokinetikai interakcióra utaló bizonyítékokat nem találtak.

Felszívódás
Szájon át történő alkalmazás után a cetirizin gyorsan és majdnem teljesen felszívódik. Éhgyomorra való bevételt követően a maximális plazmakoncentráció általában 1 órán belül mérhető.
A cetirizin+pszeudoefedrin készítményben szabályozott kioldódású formában alkalmazott pszeudoefedrin maximális plazmaszintje a többszöri adagolás után 2-6 órával mérhető.
Magas zsírtartalmú étkezés nem befolyásolta a gyógyszer egyik hatóanyagának biohasznosíthatóságát sem. A cetirizin plazma csúcskoncentrációját csökkentette és késleltette.

Eloszlás
A cetirizin plazmafehérjékhez való kötődése jelentős mértékű (93%). Megoszlási térfogata kicsi, körülbelül 0,5 l/kg.

Biotranszformáció
A cetirizin first pass metabolizmusa nem jelentős.

Elimináció
Ismételt, szájon át történő alkalmazás esetén a beadott cetirizin dózis kb. 65%-a ürül változatlan formában a vizelettel naponta. A cetirizin plazma felezési ideje körülbelül 9 óra. Beszűkült vesefunkció esetén ez az időtartam hosszabb.
A pszeudoefedrin a vizelettel választódik ki, döntően változatlan formában. A vizelet pH-értékének csökkenése esetén a pszeudoefedrin vizelettel történő kiválasztásának sebessége nő, a vizelet pH-jának alkalikus irányba tolódása esetén pedig csökken.
Ismételt (12 óránkénti) szájon át történő adást követően kialakuló egyensúlyi állapotban az eliminációs felezési idő körülbelül 9 órára becsülhető.

Különleges betegcsoportok
Vesekárosodás
Közepesen súlyos vagy súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél a dózis módosítása szükséges (lásd 4.2 pont).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az elvégzett állatkísérletek szerint a "no-toxic effect" szint értéke patkányban 30 mg/ttkg/nap, Cynomolgus majomban pedig 40 mg/ttkg/nap (az ajánlott humán dózis több mint 8-szorosa, illetve 11-szerese). A szisztémás expozíció mértéke a fenti dózisok esetében majomnál magasabb, patkánynál pedig alacsonyabb volt az emberéhez képest.
Patkányon végzett reprodukciós toxicitási vizsgálatban a "no-effect" szint értéke 40 mg/ttkg/nap volt. Tekintettel arra, hogy ezen állatfajnál alacsony a szisztémás expozíció mértéke, a fenti eredmények nem bizonyítják a szer biztonságos alkalmazhatóságát terhes és szoptató anyák esetében.
A cetirizin+pszeudoefedrin kombinációval nem végeztek karcinogenitási vizsgálatokat.
A cetirizin+pszeudoefedrin kombináció esetében sem mutagenitásra, sem klasztogenitásra utaló adatok nincsenek, ezért alkalmazásakor humán vonatkozásban genotoxicitási kockázat nem várható.

Hím és nőstény patkányok termékenysége 160 mg/kg/nap (1:24 arányú) orális dózis eléréséig változatlan maradt a reprodukciós toxikológiai vizsgálatok során, ez a humán terápiás cetirizin-expozíció 2-szerese.

Összefoglalva, a klinikai dózisokban alkalmazott cetirizin+pszeudoefedrin kombináció nem váltott ki nemkívánatos hatásokat az embryofoetalis életképességgel és az utódok fejlődésével kapcsolatban.





Csomagolás

6.5 Csomagolás (jellege, anyaga, kiszerelési egységek)

14 db filmtabletta, átlátszó PVC/Aclar//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármely fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre és kábítószer-prekurzorokra vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

UCB Magyarország Kft.
1023 Budapest, Árpád fejedelem útja 26-28.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-8995/01


9. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2003. augusztus 04.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. január 26.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. március 11.





10


OGYÉI/7327/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A cetirizin+pszeudoefedrin terhes nőknél történő alkalmazására vonatkozóan nem állnak rendelkezésre megfelelő adatok.
A cetirizin+pszeudoefedrin alkalmazását a terhesség ideje alatt kerülni kell.
A pszeudoefedrin adása a terhesség első harmadában fokozza a gastroschisis (a hasfalnak a bél kitüremkedésével együtt járó fejlődési rendellenessége) és a vékonybél-atresia (a vékonybél veleszületett elzáródása) előfordulási gyakoriságát. A pszeudoefedrin vazokonstriktív tulajdonságai miatt nem adható a terhesség harmadik harmadában, mivel csökkentheti az uteroplacentaris keringést.

A cetirizin terhességben történt alkalmazásával kapcsolatos, korlátozott számú adat nem utal a terhességre vagy a magzat/újszülött egészségére gyakorolt nemkívánatos hatásokra. A terhességre, az embrionális/magzati fejlődésre, a szülésre, illetve a posztnatális fejlődésre vonatkozóan nem áll rendelkezésre elegendő számú állatkísérletes adat (lásd 5.3 pont).

Szoptatás
A cetirizin és a pszeudoefedrin az anyatejjel kiválasztódik. Emiatt a cetirizin+pszeudoefedrin alkalmazása szoptató anyák esetében kerülendő.

Termékenység
Patkányokon 160 mg/kg-os (6,4 mg/kg cetirizint és 153,6 mg/kg pszeudoefedrint tartalmazó) orális adagolással végzett vizsgálatban nem mutattak ki semmilyen termékenységre gyakorolt hatást, és a szisztémás cetirizin-expozíció 2-szer magasabb volt a humán terápiás expozíciónál.

Nincsenek rendelkezésre álló adatok a humán termékenység vonatkozásában.