Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

LOPERAMIDE GRINDEKS 2 MG KEMÉNY KAPSZULA 20X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
As Grindeks
Hatástani csoport:
A07DA Bélmotilitást csökkentő szerek
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-24242/06
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek
A kezdő dózis 2 kapszula (4 mg), ezt követően 1 kapszula (2 mg) minden későbbi laza széklet után. A teljes napi dózis nem haladhatja meg a 6 kapszulát (12 mg).

12 évesnél idősebb gyermekek és serdülők
A kezdő dózis 2 kapszula (4 mg), ezt követően 1 kapszula (2 mg) minden későbbi laza széklet után. A teljes napi dózis nem haladhatja meg a 4 kapszulát (8 mg).

12 évesnél fiatalabb gyermekek
A készítmény 12 évesnél fiatalabb gyermekeknél történő alkalmazására vonatkozóan korlátozott adatok állnak rendelkezésre (lásd 4.8 pont).
2-12 éves gyermekek számára a más gyógyszerformában (pl. belsőleges oldat) és alacsonyabb hatáserősségben kapható loperamid-tartalmú készítmények megfelelőbbek lehetnek. A készítmény 2-12 éves gyermeknél kizárólag orvosi rendelvényre alkalmazható. A 2 évesnél fiatalabb gyermekekre vonatkozó információkat lásd a 4.3 pontban.

A kezelés időtartama legfeljebb 48 óra.

Idősek
Időseknél nem szükséges dózismódosítás.

Vesekárosodás
Vesekárosodásban szenvedő betegeknél dózismódosítás nem szükséges.

Májkárosodás
Annak ellenére, hogy májkárosodásban szenvedő betegekre vonatkozóan nem állnak rendelkezésre farmakokinetikai adatok, a loperamid-hidrokloridot ilyen betegeknél elővigyázatossággal kell alkalmazni a csökkent first pass metabolizmus miatt (lásd 4.4 pont).

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A Loperamide Grindeks kemény kapszulát egészben, folyadékkal kell lenyelni. A kapszulát keserű íze miatt nem szabad összerágni. A kapszula a nap folyamán bármikor, étkezés közben vagy étkezéstől függetlenül is bevehető.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

- A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
- A loperamid-hidroklorid nem adható 2 évesnél fiatalabb gyermekeknek.
- A loperamid-hidroklorid nem alkalmazható elsődleges terápiaként az alábbi betegségekben szenvedő betegeknél:
- magas lázzal és véres széklettel járó akut dysentheria;
- akut colitis ulcerosa;
- széles spektrumú antibiotikum-kezeléssel összefüggő pseudomembranosus colitis;
- invazív kórokozó, pl. Salmonella, Shigella és Campylobacter okozta bakteriális enterocolitis.

A loperamid-hidroklorid nem alkalmazható olyan kórkép esetén, amikor a perisztaltika gátlása káros lehet (pl. ileus, subileus, megacolon, toxikus megacolon stb.). A loperamid-hidroklorid alkalmazását azonnal abba kell hagyni, ha székrekedés, hasi puffadás vagy ileus alakul ki.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A betegek figyelmét fel kell hívni arra, hogy formázott és szokatlanul kemény széklet előfordulásakor, vagy ha a kezelés alatt nem éreznek bélmozgást, azonnal forduljanak orvoshoz.

A kezelés fertőző hasmenés esetén nem helyettesíti az antibiotikumos kezelést.

A betegek figyelmét fel kell hívni arra, hogy ha akut hasmenés esetén 48 órán belül nem következik be javulás, a kezelést abba kell hagyniuk és orvoshoz kell fordulniuk.

A loperamid-hidrokloriddal csak a hasmenés tüneti kezelése érhető el. Amennyiben a hasmenés oka ismert, adott esetben oki terápiát kell alkalmazni. Akut hasmenés esetén a folyadék- és elektrolitcsökkenés megelőzése vagy visszafordítása az elsődleges feladat. Dehidráció esetén a megfelelő folyadék- és elektrolitpótló terápia alkalmazása a legfontosabb intézkedés. Ez különösen akut hasmenésben szenvedő kisgyermekek, valamint legyengült és idős betegek esetében fontos. Dehidráció esetén a betegnél szédülés és hányás jelentkezhet. A szájszárazság szintén a kiszáradás jele lehet.

Azoknál az AIDS-ben szenvedő betegeknél, akik hasmenés miatt loperamid-hidrokloridot kapnak, a kezelést a haspuffadás legelső jelére abba kell hagyni. Loperamid-hidrokloriddal kezelt AIDS-ben szenvedő betegeknél vírusok és baktériumok által okozott fertőzéses colitisszel összefüggő toxicus megacolon előfordulásáról számoltak be.

Annak ellenére, hogy májkárosodásban szenvedő betegekre vonatkozóan nem állnak rendelkezésre farmakokinetikai adatok, a loperamid-hidrokloridot ilyen betegeknél körültekintően kell alkalmazni a csökkent first pass metabolizmus miatt.
A gyógyszert fokozott elővigyázatossággal kell alkalmazni májkárosodásban szenvedő betegeknél, mivel a relatív túladagolás központi idegrendszeri toxicitáshoz vezethet.

Túladagolással összefüggésben cardialis eseményekről, köztük a QT-szakasz és a QRS-komplexum megnyúlásáról, valamint torsades de pointes-ről számoltak be. Egyes esetek halálos kimenetelűek voltak (lásd 4.9 pont). A túladagolás felfedheti a fennálló Brugada-szindrómát. A betegeknek nem szabad túllépniük az ajánlott adagot és/vagy kezelési időtartamot.

Segédanyagok
A betegeket tájékoztatni kell, hogy a Loperamide Grindeks 95 mg laktózt tartalmaz kemény kapszulánként. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktázhiányban vagy glükóz galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Loperamide Grindeks közepes mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket. A loperamid-hidrokloriddal történő hasmenés kezelésekor fáradtság, szédülés vagy álmosság fordulhat elő, ezért gépjárművezetéskor vagy potenciálisan veszélyes munka végzésekor óvatosság ajánlott.


4.9 pont). A túladagolás felfedheti a fennálló Brugada-szindrómát. A betegeknek nem szabad túllépniük az ajánlott adagot és/vagy kezelési időtartamot.

Segédanyagok
A betegeket tájékoztatni kell, hogy a Loperamide Grindeks 95 mg laktózt tartalmaz kemény kapszulánként. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktázhiányban vagy glükóz galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Nem klinikai adatok szerint a loperamid egy P-glikoprotein-szubsztrát. A loperamid (16 mg egyszeri dózis) kinidinnel vagy ritonavirral (P-glikoprotein-gátlók) történő egyidejű alkalmazása a loperamid plazmaszintjének 2-3-szoros emelkedését eredményezte. A javasolt (2-16 mg/nap) dózisban alkalmazott loperamid és a P-glikoprotein-gátlók együttes alkalmazásakor tapasztalt farmakokinetikai kölcsönhatások klinikai jelentősége nem ismert.

A loperamid (4 mg egyszeri dózis) és a CYP3A4 izoenzimet, valamint a P-glikoproteint is gátló itrakonazol egyidejű alkalmazása a loperamid plazmakoncentrációjának 3-4-szeres emelkedését eredményezte. Ugyanebben a vizsgálatban egy CYP2C8-gátló, a gemfibrozil körülbelül 2-szeresére növelte a loperamidszintet. Az itrakonazol és a gemfibrozil kombinációja a loperamid plazma-csúcskoncentrációjának 4-szeres, és a teljes plazmaexpozíció 13-szoros emelkedését eredményezte. Ezek az emelkedések a pszichomotoros vizsgálatok (például szubjektív álmosság és az ún. szám-szimbólum behelyettesítés teszt ([Digit Symbol Substitution Test]) alapján nem jártak a központi idegrendszerre gyakorolt hatásokkal.

A loperamid (16 mg egyszeri dózis) és a CYP3A4 izoenzimet, valamint a P-glikoproteint is gátló ketokonazol egyidejű alkalmazása a loperamid plazmakoncentrációjának 5-szörös emelkedését eredményezte. Ez az emelkedés a pupillometriával történő mérés alapján nem járt fokozott farmakodinamikai hatásokkal.

Az orális dezmopresszinnel történő egyidejű kezelés a dezmopresszin plazmakoncentrációjának 3-szoros emelkedését eredményezte, feltehetően a lassabb gyomor-bélrendszeri motilitás miatt.

Várhatóan a hasonló farmakológiai tulajdonságokkal rendelkező gyógyszerek fokozhatják, a gyomor-bélrendszeri tranzitidőt gyorsító gyógyszerek pedig csökkenthetik a loperamid-hidroklorid hatását.

A loperamid kölcsönhatásba léphet a szakinavirral, a közönséges orbáncfűvel (Hypericum perforatum) és a valeriánával.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A loperamid-hidroklorid terhes nőknél történő alkalmazásáról korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre. Az állatkísérletek nem utalnak a reprodukcióra közvetlenül vagy közvetettet kifejtett káros hatásokra (lásd 5.3 pont). Óvintézkedésként terhesség alatt, különösen az első trimeszterben, célszerű kerülni a loperamid-hidroklorid alkalmazását.

Szoptatás
A loperamid kis mennyiségben kiválasztódhat az emberi anyatejbe, ezért a gyógyszer szedése szoptatás alatt nem ajánlott.
Terhes vagy szoptató nőknek tanácsot kell kérniük kezelőorvosuktól a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban.

Termékenység
A loperamid-hidroklorid emberi termékenységre gyakorolt hatásáról nem állnak rendelkezésre adatok. Az állatkísérletek eredményei arra utalnak, hogy a loperamid-hidroklorid terápiás dózisokban alkalmazva nincs hatással a termékenységre.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Loperamide Grindeks közepes mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket. A loperamid-hidrokloriddal történő hasmenés kezelésekor fáradtság, szédülés vagy álmosság fordulhat elő, ezért gépjárművezetéskor vagy potenciálisan veszélyes munka végzésekor óvatosság ajánlott.

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Felnőttek és 12 éves vagy annál idősebb gyermekek és serdülők
A loperamid-hidroklorid biztonságosságát 31 kontrollos és nem kontrollos vizsgálatban összesen 3076 hasmenés miatt kezelt felnőtt és 12 éves vagy annál idősebb gyermek és serdülő bevonásával értékelték. Közülük 26 vizsgálatban 2755 beteget kezeltek akut hasmenéssel, és 5 vizsgálatban 321 beteget krónikus hasmenéssel.

Az akut hasmenésben végzett klinikai vizsgálatok során a loperamid-hidrokloriddal kapcsolatosan leggyakrabban (azaz legalább 1%-os gyakorisággal) jelentett mellékhatások a következők voltak: székrekedés (2,7%), fokozott bélgázképződés (1,7%), fejfájás (1,2%) és hányinger (1,1%). A krónikus hasmenésben végzett klinikai vizsgálatok során a leggyakrabban (azaz legalább 1%-os gyakorisággal) jelentett mellékhatások a következők voltak: fokozott bélgázképződés (2,8%), székrekedés (2,2%), hányinger (1,2%) és szédülés (1,2%).

A gyakoriságok a következők szerint kerültek meghatározásra: nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 - <1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

1. táblázat: A loperamid-hidroklorid alkalmazásával kapcsolatban jelentett mellékhatások a felnőttekkel és ? 12 éves gyermekekkel és serdülőkkel végzett klinikai vizsgálatok vagy a forgalomba hozatalt követő tapasztalatok alapján

Szervrendszeri kategória
Javallat

Akut hasmenés
(n = 2755)
Forgalomba hozatalt követő tapasztalatok
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenységi reakció*

ritka
Anafilaxiás reakció (beleértve az anafilaxiás sokkot is)*

ritka
Anafilaktoid reakciók*

ritka
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás
gyakori

Szédülés
nem gyakori

Aluszékonyság*

nem gyakori
Eszméletvesztés*

ritka
Stupor*

ritka
Csökkent tudatszint*

ritka
Izomtónus-fokozódás*

ritka
Koordinációs nehézség*

ritka
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Miosis*

ritka
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Akut pancreatitis

nem ismert
Székrekedés, hányinger, bélgázképződés
gyakori

Hasi fájdalom, hasi diszkomfortérzés, szájszárazság
nem gyakori

Gyomortáji fájdalom, hányás
nem gyakori

Hasi puffadás
ritka

Ileus* (beleértve a paralitikus ileust is)

ritka
Megacolon* (beleértve a toxikus megacolont is)

ritka
Glossalgia*

ritka
A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei
Bőrkiütés
nem gyakori

Bullózus bőrkiütés* (beleértve a Stevens-Johnson-szindrómát, a toxikus epidermalis necrolysist és az erythema multiformét is).

ritka
Angioödéma*

ritka
Csalánkiütés*

ritka
Viszketés*

ritka
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Vizeletvisszatartás*

ritka
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Fáradtság*

ritka
* A forgalomba hozatalt követően jelentett tünetek. Mivel a forgalomba hozatalt követő jelentések nem tettek különbséget krónikus és akut javallatok, illetve a felnőtt- vagy gyermekpopuláció között, a gyakoriságot a loperamid-hidrokloriddal végzett összes klinikai vizsgálatból becsülték.

Gyermekek és serdülők
A loperamid-hidroklorid biztonságosságát 607, 10 napos és 13 éves kor közötti gyermeknél értékelték, akik összesen 13 kontrollos és nem kontrollos klinikai vizsgálatban vettek részt akut hasmenés kezelése miatt. Általánosságban elmondható, hogy a mellékhatások ebben a populációban hasonlóak voltak a felnőttekkel és 12 éves vagy annál idősebb gyermekekkel és serdülőkkel végzett klinikai vizsgálatokban tapasztaltakhoz.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.

4.9 Túladagolás

Tünetek
Túladagolás esetén (beleértve a májműködési zavar miatt bekövetkező relatív túladagolást is) központi idegrendszeri depresszió (stupor, koordinációs zavar, aluszékonyság, miosis, izomtónus-csökkenés és légzésdepresszió), szájszárazság, hasi diszkomfort, hányinger, hányás, székrekedés, vizeletvisszatartás és ileus jelentkezhet.

A gyermekek a központi idegrendszert érintő hatásokra a felnőtteknél érzékenyebbek lehetnek.

Azoknál az egyéneknél, akik a loperamidot túladagolták (40 mg és 792 mg közötti dózisokról számoltak be), cardialis eményeket, például a QT-szakasz és a QRS-komplexum megnyúlását és/vagy más súlyos kamrai ritmuszavarokat (többek között torsades de pointes-t), szívmegállást és ájulást figyeltek meg (lásd 4.4 pont). Halálos kimenetelű esetekről is beszámoltak. A túladagolás felfedheti a meglévő Brugada-szindrómát.

Kezelés
Túladagolás esetén a QT-intervallum EKG-monitorozásának megkezdése szükséges.

Ha túladagolás esetén központi idegrendszeri tünetek lépnek fel, antidotumként naloxont lehet alkalmazni. Mivel a loperamid hatástartama hosszabb, mint a naloxoné (1-3 óra), a naloxonnal történő ismételt kezelés indokolt lehet. Ezért a beteget legalább 48 órán keresztül szorosan figyelemmel kell kísérni az esetleges központi idegrendszeri depresszió észlelése érdekében.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Nem klinikai adatok szerint a loperamid egy P-glikoprotein-szubsztrát. A loperamid (16 mg egyszeri dózis) kinidinnel vagy ritonavirral (P-glikoprotein-gátlók) történő egyidejű alkalmazása a loperamid plazmaszintjének 2-3-szoros emelkedését eredményezte. A javasolt (2-16 mg/nap) dózisban alkalmazott loperamid és a P-glikoprotein-gátlók együttes alkalmazásakor tapasztalt farmakokinetikai kölcsönhatások klinikai jelentősége nem ismert.

A loperamid (4 mg egyszeri dózis) és a CYP3A4 izoenzimet, valamint a P-glikoproteint is gátló itrakonazol egyidejű alkalmazása a loperamid plazmakoncentrációjának 3-4-szeres emelkedését eredményezte. Ugyanebben a vizsgálatban egy CYP2C8-gátló, a gemfibrozil körülbelül 2-szeresére növelte a loperamidszintet. Az itrakonazol és a gemfibrozil kombinációja a loperamid plazma-csúcskoncentrációjának 4-szeres, és a teljes plazmaexpozíció 13-szoros emelkedését eredményezte. Ezek az emelkedések a pszichomotoros vizsgálatok (például szubjektív álmosság és az ún. szám-szimbólum behelyettesítés teszt ([Digit Symbol Substitution Test]) alapján nem jártak a központi idegrendszerre gyakorolt hatásokkal.

A loperamid (16 mg egyszeri dózis) és a CYP3A4 izoenzimet, valamint a P-glikoproteint is gátló ketokonazol egyidejű alkalmazása a loperamid plazmakoncentrációjának 5-szörös emelkedését eredményezte. Ez az emelkedés a pupillometriával történő mérés alapján nem járt fokozott farmakodinamikai hatásokkal.

Az orális dezmopresszinnel történő egyidejű kezelés a dezmopresszin plazmakoncentrációjának 3-szoros emelkedését eredményezte, feltehetően a lassabb gyomor-bélrendszeri motilitás miatt.

Várhatóan a hasonló farmakológiai tulajdonságokkal rendelkező gyógyszerek fokozhatják, a gyomor-bélrendszeri tranzitidőt gyorsító gyógyszerek pedig csökkenthetik a loperamid-hidroklorid hatását.

A loperamid kölcsönhatásba léphet a szakinavirral, a közönséges orbáncfűvel (Hypericum perforatum) és a valeriánával.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinamikai tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Bélmozgást csökkentő szerek; ATC kód: A07DA03

Hatásmechanizmus
A loperamid a bélfal opioid receptorához kötődik, csökkenti a propulzív perisztaltikát, és az acetilkolin, valamint a prosztaglandin felszabadulásának gátlásával növeli a bélrendszeri tranzitidőt. A loperamid fokozza a víz és az elektrolitok felszívódását, különösen az ileumban. A loperamid az analis sphincter tónusát is fokozza, ami segít csökkenteni a székletürítési inkontinenciát és a sürgősséget.
A bélfalhoz való nagyfokú affinitása és a nagyfokú first pass metabolizmusa miatt a loperamid alig jut be a szisztémás keringésbe.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A bevitt loperamid nagy része a bélből szívódik fel, de a fokozott first pass metabolizmus következtében a szisztémás biohasznosulás csak körülbelül 0,3%.

Eloszlás
Patkányokkal végzett eloszlási vizsgálatok azt mutatják, hogy a bélfalhoz való affinitás nagyfokú, és a hosszanti izomréteg receptoraihoz való kötődést részesíti előnyben. A loperamid 95%-ban kötődik a plazmafehérjékhez, főként az albuminhoz. A nem klinikai adatok szerint a loperamid egy P-glikoprotein-szubsztrát.

Biotranszformáció
A loperamid szinte teljes mértékben a májban választódik ki, ahol túlnyomórészt metabolizálódik, konjugálódik és az epével ürül ki. A loperamid fő metabolikus útvonala az oxidatív N-demetiláció, és főként a CYP3A4 és a CYP2C8 közvetíti. Ennek a nagyon magas first pass hatásnak köszönhetően a változatlan hatóanyag plazmakoncentrációja rendkívül alacsony marad.

Elimináció
A loperamid felezési ideje emberben körülbelül 11 óra, 9 és 14 óra közötti tartományban. A változatlan loperamid és a metabolitok kiválasztása elsősorban a széklettel történik.

Gyermekek és serdülők
Gyermekkel és serdülőkkel nem végeztek farmakokinetikai vizsgálatokat. A loperamid farmakokinetikai viselkedése, és más gyógyszerek loperamiddal való kölcsönhatásai várhatóan hasonlóak lesznek a felnőtteknél tapasztaltakhoz.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Preklinikai hatásokat csak a maximális emberi expozíciót jelentősen meghaladó expozíció esetén figyeltek meg, ami csekély klinikai jelentőségre utal. A loperamiddal végzett akut és krónikus vizsgálatokban nem figyeltek meg releváns toxicitást.

A loperamid nem klinikai in vitro és in vivo értékelése nem utal szignifikáns cardialis elektrofiziológiai hatásokra a terápiásan releváns koncentrációtartományon belül, valamint ezen tartomány jelentős többszörösénél (legfeljebb 47-szeres). Azonban szándékos túladagolás esetén alkalmazott rendkívül magas koncentrációkban (lásd 4.4 pont) a loperamid cardialis elektrofiziológiai hatásokat mutat, amely a kálium- (hERG) és nátriumáramok gátlásából, valamint arrhythmiákból áll.

A loperamid-hidrokloriddal és a loperamid-hidroklorid-oxiddal, a loperamid-hidroklorid prodrugjával végzett in vivo és in vitro vizsgálatok nem mutattak mutagén hatásra utaló jeleket. A loperamid-hidrokloriddal végzett karcinogenitási vizsgálatok nem mutattak tumorogén potenciálra utaló jeleket.

A loperamid nem volt hatással a hím patkányok termékenységére legfeljebb körülbelül 40 mg/ttkg per os dózisban párosodás előtt beadva. A reproduktív toxicitásra vonatkozó vizsgálatokban nem figyeltek meg a termékenységre, az embriofoetalis fejlődésére és a szoptatásra gyakorolt releváns hatást nem toxikus anyai dózisok beadása után. Teratogenitásra utaló jeleket nem észleltek.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

6 db, 8 db, 10 db, 12 db, 18 db vagy 20 db kapszula PVC/Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés ? (egy keresztes)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

AS GRINDEKS.
Krustpils iela 53, Riga, LV-1057, Lettország
Tel: +371 67083205
Fax: +371 67083505
E-mail: grindeks@grindeks.lv


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-24242/01 6× PVC/Al buborékcsomagolás
OGYI-T-24242/02 8× PVC/Al buborékcsomagolás
OGYI-T-24242/03 10× PVC/Al buborékcsomagolás
OGYI-T-24242/04 12× PVC/Al buborékcsomagolás
OGYI-T-24242/05 18× PVC/Al buborékcsomagolás
OGYI-T-24242/06 20× PVC/Al buborékcsomagolás


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2023. június 7.


10. A SZÖVEG FELÜLVIZSGÁLATÁNAK DÁTUMA

2023. június 7.
8




OGYÉI/69126/2021




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A loperamid-hidroklorid terhes nőknél történő alkalmazásáról korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre. Az állatkísérletek nem utalnak a reprodukcióra közvetlenül vagy közvetettet kifejtett káros hatásokra (lásd 5.3 pont). Óvintézkedésként terhesség alatt, különösen az első trimeszterben, célszerű kerülni a loperamid-hidroklorid alkalmazását.

Szoptatás
A loperamid kis mennyiségben kiválasztódhat az emberi anyatejbe, ezért a gyógyszer szedése szoptatás alatt nem ajánlott.
Terhes vagy szoptató nőknek tanácsot kell kérniük kezelőorvosuktól a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban.

Termékenység
A loperamid-hidroklorid emberi termékenységre gyakorolt hatásáról nem állnak rendelkezésre adatok. Az állatkísérletek eredményei arra utalnak, hogy a loperamid-hidroklorid terápiás dózisokban alkalmazva nincs hatással a termékenységre.