Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

SUPRANE FOLYADÉK INHALÁCIÓS GŐZ KÉPZÉSÉHEZ / 02 6X240ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Baxter Hungary Kft.
Hatástani csoport:
N01AB Halogénezett szénhidrogének
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-24165/02
Hatóanyagok:
DesfluranumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Függőlegesen, zárt kupakkal
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Adagolható kortól függően
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
Az általános érzéstelenítő adagolását a beteg reakciója alapján egyedileg kell meghatározni.

A dezflurán kizárólag az anaesthesia fenntartására javallott, annak bevezetésére nem (lásd 4.3 és 4.4 pont).

Adag
A dezflurán minimális alveolaris koncentrációja (MAC-értéke) az életkor előrehaladtával csökken. A dezflurán dózisát ennek megfelelően kell beállítani. A MAC meghatározását az 1. táblázat tartalmazza.

1. táblázat
A dezflurán MAC-értéke az életkor és az inhalációs keverék gáz függvényében (átlag ± szórás, SD)
Életkor
100% oxigén
60% N2O/40% O2
2 hét
9,2 ± 0,0
-
10 hét
9,4 ± 0,4
-
9 hónap
10,0 ± 0,7
7,5 ± 0,8
2 év
9,1 ± 0,6
-
3 év
-
6,4 ± 0,4
4 év
8,6 ± 0,6
-
7 év
8,1 ± 0,6
-
25 év
7,3 ± 0,0
4,0 ± 0,3
45 év
6,0 ± 0,3
2,8 ± 0,6
70 év
5,2 ± 0,6
1,7

Az anaesthesia fenntartása felnőtteknél
Oxigénnel vagy oxigénnel dúsított levegővel együtt adva 2,5 - 8,5% dezflurán-koncentrációra lehet szükség. Felnőtteknél a sebészeti anaesthesia szintje fenntartható csökkentett dezflurán-koncentráció mellett, ha egyidejűleg dinitrogén-oxidot is alkalmaznak.


Egyidejűleg alkalmazott kezelés
A dezflurán kombinálható más, anaesthesia során gyakran alkalmazott szerekkel, köztük szedatívumokkal, opioidokkal, izomrelaxánsokkal és más gázokkal. A dózismódosításokat lásd a 4.5 pontban.

Különleges betegcsoportok

Adagolás vese- vagy májkárosodás esetén
Krónikus vese- vagy májkárosodásban szenvedő betegeknél, valamint vesetranszplantáció során sikeresen alkalmaztak 1 - 4% koncentrációjú dezfluránt dinitrogén-oxid/oxigén keverékben. A minimális metabolizálódás miatt nem várható, hogy módosítani kell a dózist vese- vagy májkárosodásban szenvedő betegeknél.

Gyermekek és serdülők

Az anaesthesia fenntartása gyermekeknél és serdülőknél
Gyermekeknél és serdülőknél a sebészeti anaesthesia 5,2 - 10%-os kilégzésvégi dezflurán-koncentrációval tartható fenn, dinitrogén-oxid egyidejű alkalmazásával vagy nélküle. Bár a dezfluránt rövid ideig akár 18%-os kilégzésvégi koncentrációban is alkalmazták, ha nagy koncentrációban adják dinitrogén-oxiddal együtt, fontos biztosítani, hogy a belélegzett keverék legalább 25% oxigént tartalmazzon.

Idősek

Az anaesthesia fenntartása idős betegeknél
Oxigénnel vagy oxigénnel dúsított levegővel adva 5,5 - 7,4% dezflurán-koncentrációra lehet szükség. Időseknél a sebészeti anaesthesia dinitrogén-oxid egyidejű alkalmazása esetén a dezflurán csökkentett koncentrációja mellett is fenntartható.

Az alkalmazás módja
A dezfluránt inhaláció útján kell alkalmazni.

A dezfluránt csak anaesthesia alkalmazásában gyakorlott személy használhatja, kifejezetten dezflurán alkalmazására tervezett és jóváhagyott párologtató használatával.

Minden, dezfluránnal végzett anaesthesiában lévő beteget folyamatosan monitorozni kell, többek között elektrokardiográfiával (EKG) és a vérnyomás, az oxigénszaturáció, valamint a kilégzésvégi szén-dioxid (CO2) szintjének mérésével. A párologtató által kibocsátott dezflurán koncentrációját pontosan ismerni kell.

Azonnal elérhetőnek kell lenniük az átjárható légutak fenntartásához, a mesterséges lélegeztetéshez, a belélegzett levegő oxigéntartalmának növeléséhez és a resuscitatióhoz szükséges eszközöknek.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A dezflurán, a hatóanyagra túlérzékeny, illetve a halogénezett szerekre ismerten érzékeny betegeknél ellenjavallott.

Nem alkalmazható dezflurán olyan betegeknél, akiknél az általános anaesthesia ellenjavallott.

Tilos az alkalmazása ismerten malignus hyperthermiában szenvedő, illetve malignus hyperthermiára genetikailag hajlamos betegeknél (lásd még 4.4 pont).

A dezflurán nem alkalmazható olyan betegeknél, akiknek az anamnézisében igazoltan halogénezett inhalációs anesztetikum okozta hepatitis, illetve halogénezett inhalációs anesztetikummal végzett anaesthesiát követően kialakult, tisztázatlan, a közepes fokútól a súlyosig terjedő májműködési zavar (például lázzal és/vagy eosinophiliával összefüggő sárgaság) szerepel.

Tilos a dezflurán egyedüli szerként történő alkalmazása az anaesthesia bevezetésére olyan betegeknél, akiknél arteria coronaria betegség kockázata áll fenn, illetve akiknél a szívfrekvencia vagy a vérnyomás emelkedése nem kívánatos.

Gyermekeknél a dezflurán nem alkalmazható inhalációs bevezető szerként, mivel gyakori a köhögés, a légzésvisszatartás, az apnoe, a laryngospasmus és a fokozott váladékképződés.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Malignus hyperthermia
Erre hajlamos egyéneknél a hatásos inhalációs érzéstelenítő szerek a vázizomzat hipermetabolikus állapotát válthatják ki, ami magas oxigénigényhez és a malignus hyperthermiaként ismert klinikai szindrómához vezet. A dezfluránról kimutatták, hogy potenciálisan malignus hyperthermiát vált ki. A klinikai tünetegyüttest hypercapnia jelzi, és a következőkkel járhat: emelkedett testhőmérséklet, izomrigiditás, tachycardia, tachypnoe, cyanosis, arrhythmiák és/vagy instabil vérnyomás. Ezen nem specifikus jelek némelyike felületes anaesthesia esetén is jelentkezhet: acut hypoxia, hypercapnia és hypovolaemia. A malignus hyperthermia kezelése a kiváltó szerek leállításából, dantrolén-nátrium intravénás alkalmazásából és szupportív terápiából áll. A későbbiekben előfordulhat veseelégtelenség, ezért a vizelet mennyiségét ellenőrizni kell, és lehetőség szerint fenn kell tartani a vizeletkiválasztást. Malignus hyperthermiára ismerten hajlamos személyeknél tilos a dezflurán alkalmazása. Dezflurán alkalmazása mellett halálos kimenetelű malignus hyperthermiáról számoltak be.

Perioperatív hyperkalaemia
Inhalációs anesztetikumok, köztük dezflurán alkalmazása ritkán a szérum káliumszintjének emelkedésével járt, ami a betegeknél néha fatális kimenetelű cardialis arrhythmiákhoz vezetett a posztoperatív szakaszban (lásd 4.8 pont). A látens, valamint a kimutatott izom-dystrophiában, különösen a Duchenne-féle izom dystrophiában szenvedő betegekről feltételezhető, hogy a legveszélyeztetettebbek. A legtöbb, de nem az összes ilyen esetben egyidejűleg szuxametónium-kloridot alkalmaztak. Ezeknél a betegeknél továbbá jelentős mértékű szérumkreatin-kináz-emelkedés is tapasztalható volt, és néhány esetben myoglobinuriának megfelelő elváltozások történtek a vizeletben. A malignus hyperthermiához hasonlító klinikai kép ellenére ezen betegek egyikénél sem észlelték izomrigiditás, illetve hipermetabolikus állapot jelét vagy tünetét.

A hyperkalaemia és a rezisztens arrhythmiák kezelése érdekében korai és agresszív beavatkozás, majd ezt követően a látens neuromuscularis betegség kivizsgálása javasolt.

Alkalmazás bronchialis hyperreactivitast mutató gyermekeknél és serdülőknél
A dezflurán körültekintően alkalmazandó asztmában szenvedő vagy a közelmúltban felső légúti fertőzésen átesett gyermekeknél és serdülőknél, a légutak potenciális szűkülete és fokozott légúti ellenállás miatt.

Az anaesthesia fenntartása gyermekeknél
A nem intubált gyermekgyógyászati betegekkel kapcsolatos adatok korlátozott mennyisége miatt a dezfluránt nem intubált gyermekeknél nem engedélyezték az anaesthesia fenntartására. Körültekintően kell eljárni, ha a dezfluránt laringealis maszk használata mellett alkalmazzák az anaesthesia fenntartására, különösen 6 éves vagy fiatalabb gyermekeknél, mivel fokozott a légúti mellékhatások, például a köhögés és a laryngospasmus kockázata, különösen a laringealis maszk (LMA) mélyaltatás közbeni eltávolításakor.

Szülészeti alkalmazás
A vizsgálatokba bevont betegek korlátozott száma miatt a dezflurán alkalmazása szülészeti beavatkozások során nem javasolt. Mivel a halogénezett anesztetikumok méhrelaxáns hatásúak, valamint csökkentik az uteroplacentaris vérkeringést, a dezflurán nem alkalmazható terhes betegeknél (lásd 4.6 pont).

QT-szakasz-megnyúlás
QT-szakasz-megnyúlásról számoltak be, amely nagyon ritkán torsade de pointes típusú ritmuszavarral járt (lásd 4.8 pont). Erre hajlamos betegeknek a dezflurán elővigyázatossággal adható (például veleszületett hosszú QT-szindrómás betegeknél vagy a QT-szakaszt lehetségesen megnyújtó gyógyszert szedő betegeknél).

Óvintézkedések:

Májbetegség
Halogénezett anesztetikumok alkalmazása kapcsán májműködési zavarról, icterusról és fatális kimenetelű máj-necrosisról számoltak be: az ilyen reakciók megjelenése túlérzékenységre utal. A többi halogénezett anesztetikumhoz hasonlóan a dezflurán is okozhat túlérzékenység miatt kialakult hepatitist korábban már halogénezett anesztetikum-expozíció miatt érzékenyített betegeknél; ez ritkán májelégtelenséget és máj-necrosist eredményezhet. Cirrhosis, vírusos hepatitis, illetve más fennálló májbetegség halogénezett anesztetikumtól eltérő altatószer választását indokolhatja.

Fokozott cerebrális ödéma
Más illékony anesztetikumokhoz hasonlóan a dezflurán fokozhatja a cerebrospinalis folyadék nyomását olyan betegeknél, akiknek intracranialis térszűkítő laesiójuk van. Ilyen betegeknél a dezfluránt 0,8 MAC vagy kisebb adagokban kell adagolni barbiturát-indukció és hyperventilatio (hypocapniával) mellett, a cerebralis dekompresszió eléréséig. Megfelelő figyelmet kell fordítani a cerebralis perfúziós nyomás fenntartására.

A vérnyomás és szívfrekvencia monitorozás
Szívkoszorúér-betegségben szenvedő betegeknél fontos a hemodinamikai stabilitás fenntartása a myocardialis ischaemia megelőzésére. A dezflurán-koncentráció gyors emelkedése a pulzusszám, az artériás középnyomás, valamint az adrenalin és a noradrenalin vérszintjének jelentős emelkedésével jár. A dezfluránt más gyógyszerekkel együtt kell alkalmazni, lehetőleg intravénás opioidokkal és hipnotikumokkal.

Hypotoniás és hypovolaemiás betegek
Az anaesthesia fenntartása közben az anaesthesia mélységének ellenőrzése érdekében szorosan monitorozni kell a vérnyomást és a szívfrekvenciát. A szívfrekvencia és a vérnyomás emelkedése a dezflurán kilégzésvégi koncentrációjának gyors, fokozatos növekedését követően nem feltétlenül jelez elégtelen anaesthesiát. A szimpatikus aktivációnak köszönhető változások körülbelül 4 perc alatt rendeződnek. A dezflurán koncentrációjának gyors ütemű növekedését megelőzően, vagy attól függetlenül jelentkező szívfrekvencia- és vérnyomás-emelkedés felületes anaesthesiával magyarázható.
A vérnyomáscsökkenés és a légzésdepresszió az anaesthesia mélyülésével fokozódik.

A dezflurán alkalmazását nem tanulmányozták kellőképpen hypovolaemiás, hypotoniás és legyengült betegeknél. A többi potens inhalációs anesztetikumhoz hasonlóan ilyen betegeknél alacsonyabb koncentráció javasolt.

Szén-dioxid (CO2)-abszorbensekkel történő alkalmazás
Recirkulációs altatógépekben a dezflurán reakcióba léphet a kiszáradt szén-dioxid-abszorbenssel (CO2), és szén-monoxid keletkezhet, ami egyes betegeknél a karboxi-hemoglobin szintjének megemelkedését eredményezheti. Ezért kizárólag friss (nedves) CO2-abszorbens használható. Esettanulmányok alapján a bárium-hidroxid mész és a nátronmész akkor szárad ki, amikor több órán vagy napon át nagy áramlási sebességgel friss gázok haladnak keresztül a CO2-abszorbens tartályon. Ha a klinikus arra gyanakszik, hogy a CO2-abszorbens kiszáradt, akkor a dezflurán adagolása előtt ki kell cserélni.

A többi gyors hatású anesztetikumhoz hasonlóan a dezflurán esetén is figyelembe kell venni a gyors ébredést, amennyiben altatás utáni fájdalomra lehet számítani. Ügyelni kell rá, hogy a betegnél megfelelő fájdalomcsillapítást alkalmazzanak a beavatkozás végén, illetve röviddel az ébredőbe érkezést követően.

Gyermekeknél az altatásból való ébredés rövid ideig tartó agitációt idézhet elő, ami gátolhatja az együttműködést.

Mint a többi illékony anesztetikum esetén is, műtét utáni hányinger és hányás közepes vagy nagy kockázatának kitett betegeknél hányáscsillapító adása javasolt.

Kellő mennyiségű tapasztalat hiányában nem adható konkrét ajánlás az anaesthesia ismétlésére vonatkozóan. Mint minden halogénezett anesztetikumnál, az anaesthesia rövid időn belüli ismétléséhez körültekintően kell hozzáállni.

A dezflurán nem adható olyan betegeknek, akik hajlamosak hörgőszűkületre, a bronchospasmus kockázata miatt.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A betegek figyelmét fel kell hívni arra, hogy a szedáció és az eszméletvesztés miatt az olyan feladatok elvégzésére való képességük romlik, mint a gépjárművezetés vagy a gépek kezelése, és tanácsos 24 órán keresztül kerülni az ilyen feladatokat.


4.9 Túladagolás

A dezflurán túladagolásának tünetei várhatóan hasonlóak a többi illékony szernél megfigyelhetőkhöz: az anaesthesia mélyülése, cardialis és/vagy légzésdepresszió spontán légző betegeknél, valamint cardialis depresszió lélegeztetett betegeknél, akiknél a hypercarbia és a hypoxia esetleg csak késői stádiumban jelentkezik.

Túladagolás esetén, illetve túladagolásnak tűnő esetben a következőket kell tenni:

1. Le kell állítani a dezfluránt, vagy minimálisra kell csökkenteni a dezflurán-expozíciót.
2. Légutat kell biztosítani, és asszisztált vagy kontrollált lélegeztetést kell indítani 100% oxigénnel.
3. Hemodinamikai támogatást kell nyújtani, és fenn kell tartani a megfelelő hemodinamikai viszonyokat.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Egyéb gázok koncentrációja
A dezflurán MAC-értékét N2O egyidejű adása csökkenti (lásd az 1. táblázatot a 4.2 pontban).

Nem depolarizáló és depolarizáló izomrelaxánsok
A gyakran alkalmazott izomrelaxánsok hatását a dezflurán potencírozza.
A dezflurán anesztetikus koncentrációja egyensúlyi állapotban a szuxametónium-klorid ED95-értékét mintegy 30%-kal, az atrakuriumét pedig körülbelül 50%-kal csökkenti, az N2O/opioid anaesthesiával összehasonlítva. A neuromuscularis transzmisszió 95%-os csökkentéséhez (ED95) szükséges pankurónium-, atrakurium-, szuxametónium- és vekurónium-dózisokat különböző dezflurán-koncentrációk mellett, a 2. táblázat tartalmazza. A vekurónium ED95-értéke 14%-kal alacsonyabb dezflurán, mint izoflurán alkalmazása mellett. Továbbá a neuromuscularis blokád megszűnése dezflurán esetén tovább tart, mint izoflurán esetén.

2. táblázat
A neuromuscularis ingerületátvitel 95%-os blokkolásához szükséges izomrelaxáns-dózisok (mg/ttkg)
Dezflurán-koncentráció

Atrakurium
Szuxametónium
Vekurónium
Rokurónium
Ciszatrakurium
Mivakurium
0,65 MAC/
60% N2O/O2

0,133
*n. a.
*n. a.
*n. a.
*n. a.
*n. a.
1,25 MAC/
60% N2O/O2

0,119
*n. a.
*n. a.
*n. a.
*n. a.
*n. a.
1,25 MAC/O2
100% O2

0,120
0,360
0,019
*n. a.
*n. a.
*n. a.
1,3 MAC/
30% O2 levegőben

*n. a.
*n. a.
*n. a.
*n. a.
0,0238
*n. a.
1,5 MAC/
70% N2O/O2

*n. a.
*n. a.
*n. a.
0,19
0,034
0,058
*n. a. = nincs adat

Anaesthesia előtti gyógyszerezés (pre-anesztetikumok)
A klinikai vizsgálatok során a széles körben használt, az anaesthesia bevezetése előtt vagy az anaesthesia során alkalmazott gyógyszerekkel (intravénás anesztetikumok vagy helyi anesztetikumok) kapcsolatban nem számoltak be klinikailag jelentős, nemkívánatos kölcsönhatásról. A dezflurán más gyógyszerek diszpozíciójára kifejtett hatását nem állapították meg.

Szedatívumok és opioidok
Különböző dezflurán-koncentrációival altatott betegek, akik nagyobb fentanil- vagy midazolám-dózisokat kaptak, kevesebb anesztetikumot igényeltek, illetve a MAC jelentős csökkenését mutatták (lásd 3. táblázat). Hasonló hatással vannak a MAC-ra az opioid és nyugtató hatású gyógyszerek, mint például a remifentanil, dexmedetomidin és droperidol.

3. táblázat
A fentanil, illetve a midazolám hatása a dezfluránra
Gyógyszer
*MAC (%)
%-os MAC-csökkenés
Fentanil nélkül
6,33 - 6,35
-
Fentanillal (3 µg/ttkg)
3,12 - 3,46
46 - 51
Fentanillal (6 µg/ttkg)
2,25 - 2,97
53 - 64
Midazolám nélkül
5,85 - 6,86
-
Midazolámmal (25 µg/ttkg)
4,93
15,7
Midazolámmal (50 µg/ttkg)
4,88
16,6
* 18 - 65 évesekre vonatkozó értékek


6.2 Inkompatibilitások

Nincsenek.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Mint minden potens inhalációs anesztetikum, a dezflurán is okozhat dózisfüggő cardiorespiratoricus depressziót. A legtöbb egyéb mellékhatás enyhe és átmeneti. A posztoperatív szakaszban hányingert és hányást figyeltek meg a műtétet követő időszakban, ami a műtét és az általános anaesthesia szokásos következménye, és amelynek okai az inhalációs anaesthesia, a műtét során vagy azt követően adagolt más gyógyszerek alkalmazása, vagy a beteg műtéti eljárásra adott reakciója lehetnek.

Az alábbiakban felsorolt nemkívánatos reakciók az alábbi, általánosan használt gyakorisági kategóriákba sorolhatók:
- nagyon gyakori (? 1/10),
- gyakori (? 1/100 - < 1/10)
- nem gyakori (? 1/1 000 - < 1/100),
- ritka (? 1/10 000 - < 1/1 000),
- nagyon ritka (< 1/10 000),
- nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Mellékhatások
Szervrendszeri kategória
MedDRA szerinti megnevezés
Gyakoriság
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
emelkedett kreatin-foszfokináz-szint
kóros EKG
ST-T elváltozás az EKG-n
T-hullám-inverzió az EKG-n
emelkedett transzaminázszintek: (glutamát-piruvát-transzamináz, más néven alanin-aminotranszferáz-szint
emelkedett glutamát-oxálacetát-transzamináz-, más néven aszpartát-aminotranszferáz-szint)
rendellenes koagulációs értékek
emelkedett ammóniaszint
emelkedett bilirubinszint
Gyakori
Gyakori
Nem ismert
Nem ismert


Nem ismert

Nem ismert

Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
nodalis arrhythmia
bradycardia
tachycardia
hypertensio
myocardialis infarctus
myocardialis ischaemia
arrhythmia
szívmegállás
torsade de pointes
ventricularis elégtelenség
ventricularis hypokinesia
pitvar-fibrillatio
Gyakori
Gyakori
Gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Nem gyakori
Nem gyakori
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
coagulopathia
Nem ismert
Idegrendszeri betegségek és tünetek
fejfájás
szédülés
convulsio
Gyakori
Nem gyakori
Nem ismert
Szembetegségek és szemészeti tünetek
conjunctivitis
ocularis icterus
Gyakori
Nem ismert
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
apnoe+
köhögés+
laryngospasmus°
hypoxia+
légzésleállás
légzési elégtelenség
légzési distress
bronchospasmus
hemoptysis
Gyakori
Gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hányás+
hányinger+
nyál-hypersecretio+
acut pancreatitis
abdominalis fájdalom
Nagyon gyakori
Nagyon gyakori
Gyakori
Nem ismert
Nem ismert
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
urticaria
erythema
Nem ismert
Nem ismert
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
myalgia
rhabdomyolysis
Nem gyakori
Nem ismert
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
hyperkalaemia
hypokalaemia
metabolikus acidosis
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
pharyngitis
Gyakori
Sérülés, mérgezés és a beavatkozással kapcsolatos szövődmények*
szédülés*
migrén*
tachyarrhythmia*
szívdobogásérzés*
égő érzés a szemben*
átmeneti vakság*
encephalopathia*
ulceratív keratitis*
ocularis hyperaemia*
csökkent látóélesség*
szemirritáció*
szemfájdalom*
kimerültség*
a bőr égő érzése*
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Érbetegségek és tünetek
vasodilatatio
malignus hypertensio
vérzés
hypotensio
sokk
Nem gyakori
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
malignus hyperthermia
asthenia
rossz közérzet
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
májelégtelenség
máj-necrosis
hepatitis
citolitikus hepatitis
cholestasis
sárgaság
kóros májműködés
májbetegség
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Pszichiátriai kórképek
levegő-visszatartás+
agitatio
delírium
posztoperatív agitatio
Gyakori
Nem gyakori
Nem ismert
Nem ismert
° dezfluránnal végzett indukció során számoltak be róla
+ dezfluránnal végzett indukció és fenntartás során számoltak be róla
* a mellékhatást nem beteg személy véletlen expozíciója okozta

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: érzéstelenítők, halogénezett szénhidrogének és ATC kód: N01AB07.

Hatásmechanizmus és farmakodinámiás hatások:
A dezflurán a halogénezett metil-etiléterek csoportjába tartozik, amelynek tagjait inhalációs úton kell alkalmazni, és amelyek dózisfüggő, reverzibilis eszméletvesztést és fájdalomérzés-kiesést okoznak, elnyomják az akaratlagos motoros aktivitást, csökkentik a vegetatív reflexeket, valamint szedálják a légző- és a cardiovascularis rendszert. Amint arra a szerkezete is utal, a dezflurán vér/gáz megoszlási együtthatója (0,42) kisebb, mint a többi erős hatású inhalációs anesztetikumé, például az izofluráné (1,4), és a dinitrogén-oxidénál (0,46) is alacsonyabb.

A dezflurán klinikai hatásainak változásai gyorsan követik a belélegzett koncentráció változását. A következő táblázatok az anaesthesia és a kiválasztott felépülési mutatók időtartamát mutatják dezflurán esetén, klinikai vizsgálati adatok alapján:

Klinikai hatásosság és biztonságosság felnőttek, gyermekek és serdülők esetén:
178 fő laparoszkópián áteső, fentanillal (1,5 - 2,0 µg/ttkg) premedikált ambuláns nőbetegnél 2,5 mg/ttkg propofollal, dezflurán/60% N2O/O2 keverékkel vagy dezflurán/csak O2 keverékkel indukáltak anaesthesiát. Az anaesthesiát 1,5 - 9,0 mg/ttkg/óra propofollal, 2,6 - 8,4% dezflurán/60% N2O/O2 keverékkel vagy 3,1 - 8,9% dezflurán/O2 keverékkel tartották fenn.

Ébredés és felépülés ambuláns laparoszkópiát követően
178 nő, életkor: 20 - 47 év
Idő percben: átlag ± szórás (SD) (tartomány)
Indukció:
Propofol
Propofol
Dezflurán/N2O
Dezflurán/O2
Fenntartás:
Propofol/N2O
Dezflurán/N2O
Dezflurán/N2O
Dezflurán/O2
Betegek száma:
N = 48
N = 44
N = 43
N = 43
Medián életkor
30
(20 - 43)
26
(21 - 47)
29
(21 - 42)
30
(20 - 40)
Anaesthesia időtartama
49 ± 53
(8 - 336)
45 ± 35
(11 - 178)
44 ± 29
(14 - 149)
41 ± 26
(19 - 126)
Szemnyitásig eltelt idő
7 ± 3
(2 - 19)
5 ± 2*
(2 - 10)
5 ± 2*
(2 - 12)
4 ± 2*
(1 - 11)
Név megmondásáig eltelt idő
9 ± 4
(4 - 22)
8 ± 3
(3 - 18)
7 ± 3*
(3 - 16)
7 ± 3*
(2 - 15)
Felállásig eltelt idő
80 ± 34
(40 - 200)
86 ± 55
(30 - 320)
81 ± 38
(35 - 190)
77 ± 38
(35 - 200)
Járásig eltelt idő
110 ± 6
(47 - 285)
122 ± 85
(37 - 375)
108 ± 59
(48 - 220)
108 ± 66
(49 - 250)
Hazabocsáthatóságig eltelt idő
152 ± 75
(66 - 375)
157 ± 80
(73 - 385)
150 ± 66
(68 - 310)
155 ± 73
(69 - 325)
*Az összes kezelést a propofol-propofol/N2O (indukció és fenntartás) csoporttal összehasonlító Dunnett-eljárás alapján a különbségek statisztikailag szignifikánsak voltak (p < 0,05). A több mint egy órával az anaesthesia utáni összehasonlítások eredményei szempontjából nincs különbség a csoportok között, és jelentős a csoportokon belüli variabilitás.

88 premedikációban nem részesített ambuláns betegnél 3 - 9 mg/ttkg tiopentállal vagy dezflurán/O2 keverékkel indukálták az anaesthesiát. Az anaesthesiát 0,7 - 1,4% izoflurán/60% N2O keverékkel, 1,8 - 7,7% dezflurán/60% N2O keverékkel vagy 4,4 - 11,9% dezflurán/O2 keverékkel tartották fenn.

Ébredési és felépülési idők ambuláns műtétet követően
46 férfi, 42 nő, életkor: 19 - 70 év
Idő percben: átlag ± szórás (SD) (tartomány)
Indukció:
Tiopentál
Tiopentál
Tiopentál
Dezflurán/O2
Fenntartás:
Izoflurán/N2O
Dezflurán/N2O
Dezflurán/O2
Dezflurán/O2
Betegek száma:
N = 23
N = 21
N = 23
N = 21
Medián életkor

43
(20 - 70)
40
(22 - 67)
43
(19 - 70)
41
(21-64)
Anaesthesia időtartama
49 ± 23
(11 - 94)
50 ± 19
(16 - 80)
50 ± 27
(16 - 113)
51 ± 23
(19 - 117)
Szemnyitásig eltelt idő
13 ± 7
(5 - 33)
9 ± 3*
(4 - 16)
12 ± 8
(4 - 39)
8 ± 2*
(4 - 13)
Név megmondásáig eltelt idő
17 ± 10
(6 - 44)
11 ± 4*
(6 - 19)
15 ± 10
(6 - 46)
9 ± 3*
(5 - 14)
Járásig eltelt idő
195 ± 67
(124 - 365)
176 ± 60
(101 - 315)
168 ± 34
(119 - 258)
181 ± 42
(92 - 252)
Hazabocsáthatóságig eltelt idő
205 ± 53
(153 - 365)
202 ± 41
(144 - 315)
197 ± 35
(155 - 280)
194 ± 37
(134 - 288)
*Az összes kezelést a tiopentál-izoflurán/N2O (indukció és fenntartás) csoporttal összehasonlító Dunnett-eljárás alapján a különbségek statisztikailag szignifikánsak voltak (p < 0,05). A több mint egy órával az anaesthesia utáni összehasonlítások eredményei szempontjából nincs különbség a csoportok között, és jelentős a csoportokon belüli variabilitás.

A SUPRANE-t tizenkét, más gyógyszert nem kapó önkéntesnél is vizsgálták. A hemodinamikai hatások kontrollált lélegeztetés (PaCO2 38 Hgmm) mellett a következők voltak:

A dezflurán hemodinamikai hatásai kontrollált lélegeztetés során
12 férfi önkéntes, életkor: 16 - 26 év
Átlag ± szórás (SD) (tartomány)

Teljes MAC-ekvivalens
Kilégzésvégi Des/O2 %
Kilégzésvégi Des/N2O %
Szívfrekvencia (szívverés/perc)
Artériás középnyomás
(Hgmm)
Szívindex (l/perc/m2)



O2
N2O
O2
N2O
O2
N2O
0
0% / 21%
0% / 0%
69 ± 4
(63 - 76)
70 ± 6
(62 - 85)
85 ± 9
(74 - 102)
85 ± 9
(74 - 102)
3,7 ± 0,4
(3,0 - 4,2)
3,7 ± 0,4
(3,0 - 4,2)
0,8
6% / 94%
3% / 60%
73 ± 5
(67 - 80)
77 ± 8
(67 - 97)
61 ± 5*
(55 - 70)
69 ± 5*
(62 - 80)
3,2 ± 0,5
(2,6 - 4,0)
3,3 ± 0,5
(2,6 - 4,1)
1,2
9% / 91%
6% / 60%
80 ± 5*
(72 - 84)
77 ± 7
(67 - 90)
59 ± 8*
(44 - 71)
63 ± 8*
(47 - 74)
3,4 ± 0,5
(2,6 - 4,1)
3,1 ± 0,4*
(2,6 - 3,8)
1,7
12% / 88%
9% / 60%
94 ± 14*
(78 - 109)
79 ± 9
(61 - 91)
51 ± 12*
(31 - 66)
59 ± 6*
(46 - 68)
3,5 ± 0,9
(1,7 - 4,7)
3,0 ± 0,4*
(2,4 - 3,6)
*A Newman-Keuls-féle többszörös összehasonlítási módszer alkalmazásával az ébrenléti értékekhez képest statisztikailag szignifikáns különbségeket találtak (p < 0,05).

A dezflurán 1,5 MAC-értéket meghaladó koncentrációban történő alkalmazása apnoét eredményezhet.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás, eloszlás és biotranszformáció
A dezflurán az anaesthesia gyors indukcióját eredményezi a májban vagy más szervben lejátszódó metabolizálódás nélkül, és minimális akkumulációval a zsírszövetben.

Elimináció
A dezflurán elsősorban változatlan formában, a tüdőn keresztül eliminálódik.

Farmakokinetikai paraméterek:
Műtéti betegeknél 4 - 6 l/perccel áramoltatott 6% dezflurán állandó inhalációja mellett a következő farmakokinetikai paramétereket (átlag ± szórás) figyelték meg: Cmax = 207,2 ± 26,7 µg/ml, tmax = 25,0 ± 5,5 perc, AUC0-t = 6786,2 ± 926,5 µg*perc/ml és t1/2 = 25,7 ± 6,3 perc.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nincs mutagenitás vagy teratogenitás.

Az ontogenesis során alkalmazott mintegy 10, illetve 13 kumulatív MAC-órás dezflurán-expozíció után patkányoknál, illetve nyulaknál nem figyeltek meg teratogén hatást. Vemhesség alatt alkalmazott toxikus expozíciót követően embriotoxikus hatást figyeltek meg, valószínűleg a dezflurán farmakológiai anyai hatása miatt.

Felületes vagy közepes szintű anaesthesiát eredményező adagok alkalmazása mellett állatokkal (köztük főemlősökkel) végzett és publikált vizsgálatokban igazolták, hogy az anesztetikumok alkalmazása a gyors agynövekedés, illetve a szinaptogenezis időszakában sejtpusztulást eredményez a fejlődő agyban, ami elhúzódó kognitív károsodással járhat. Ezeknek a nem klinikai eredményeknek a klinikai jelentősége nem ismert.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

240 ml dezflurán egy belülről védő epoxifenol gyantával bevont alumíniumtartályban. A tartályok beépített peremes szelep záróelemmel vannak ellátva, mely záróelemet a készítménnyel érintkező rozsdamentes acél, etilén-propilén kopolimer (EPDM) és polietilén részek alkotják.

A kiszerelés 1 vagy 6 palackot tartalmazhat.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Használat után vissza kell zárni a kupakkal.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

A tartály a kupakkal szorosan lezárva, álló helyzetben tárolandó. Ez a gyógyszer különleges tárolási hőmérsékletet nem igényel.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Baxter Hungary Kft.,
1138 Budapest, Népfürdő u. 22.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-24165/01 1×240 ml alumíniumtartály
OGYI-T-24165/02 6×240 ml alumíniumtartály


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

2022. november 28.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. január 31.

2

16




OGYÉI/23408/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Terhesség és szoptatás

Terhesség
A vizsgált betegek korlátozott száma miatt a dezflurán alkalmazásának biztonságosságát szülészeti eljárások során nem állapították meg. A dezflurán méhrelaxáns hatású, és csökkenti az uteroplacentaris vérkeringést. A dezflurán terhes, illetve szoptató nőknél történő alkalmazásáról nem rendelkezünk elegendő adattal; ezért terhesség alatt a dezflurán alkalmazása nem javallott (lásd 4.4 pont). Állatkísérletek során reproduktív toxicitást igazoltak (lásd 5.3 pont).

Szoptatás
A dezflurán alkalmazása szoptató nőknél nem javallott. Nem ismert, hogy a dezflurán kiválasztódik-e a humán anyatejbe.

Termékenység
Nincsenek adatok az emberi termékenységre kifejtett hatásokra vonatkozóan.