Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

KINPEYGO 4MG MÓD HATÓANYAG-LEAD KEM KAP 120X HDPE

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Stada Arzneimittel Ag
Hatástani csoport:
A07EA Kortikoszteroidok lokális használatra
Törzskönyvi szám:
EU/1/22/1657/001
Hatóanyagok:
BudesonidumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Fokozottan ellenőrzött készítmények!!!
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Az ajánlott adag 9 hónapon keresztül naponta egyszer 16 mg reggel, legalább egy órával az étkezés előtt bevéve. Ha a kezelést abba kell hagyni, előtte 2 hétig az adagot napi egyszeri 8 mg-ra kell csökkenteni; a kezelőorvos döntése alapján az adag további 2 hétig napi egyszeri 4 mg-ra csökkenthető.

A kezelőorvos döntése alapján a kezelés újból felvehető. Az egymás után több ciklusban végzett Kinpeygo-kezelés biztonságosságát és hatásosságát nem igazolták.

Ha a beteg elfelejti bevenni a Kinpeygo-t, azt következő nap reggel a szokásos módon kell bevennie. A napi adagot nem szabad megduplázni a kihagyott adag pótlására.

Különleges betegcsoportok
Idősek
A Kinpeygo időseknél történő alkalmazásával kapcsolatban korlátozott mértékű tapasztalat áll rendelkezésre. Azonban a rendelkezésre álló klinikai adatok alapján a Kinpeygo hatásossága és biztonságossága várhatóan hasonló lesz a többi vizsgált korcsoportban tapasztaltakhoz.

Májkárosodás
A Kinpeygo kapszulák biztonságosságát és hatásosságát májkárosodásban szenvedő betegeknél nem vizsgálták.

A Kinpeygo súlyos májkárosodásban (Child-Pugh C. osztály) szenvedő betegek számára ellenjavallt. Lásd 4.3, 4.4 és 5.2 pont.

Vesekárosodás
A budezonid farmakokinetikája várhatóan nem tér el vesekárosodásban szenvedő betegeknél.

Gyermekek és serdülők
A Kinpeygo kapszulák biztonságosságát és hatásosságát 18 évesnél fiatalabb gyermekek és serdülők esetében még nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Az alkalmazás módja

A Kinpeygo szájon át alkalmazandó. A módosított hatóanyag-leadású kemény kapszulákat vízzel, egészben kell lenyelni reggel, legalább 1 órával étkezés előtt (lásd 5.2 pont). A kapszulákat nem szabad felnyitni, összetörni vagy szétrágni, mivel ez befolyással lehet a hatóanyag-felszabadulásra.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Hypercorticizmus és mellékvesetengely-szuppresszió

A glükokortikoszteroidok krónikus alkalmazása esetén szisztémás hatások, például hypercorticizmus és mellékvese-szuppresszió fordulhat elő. A glükokortikoszteroidok csökkenthetik a hypothalamushypophysis-mellékvese (HPA) tengely stresszre adott válaszát. Olyan esetekben, amikor a beteg sebészeti beavatkozáson esik át vagy más stresszhelyzet éri, javasolt a kezelést szisztémás glükokortikoszteroidokkal kiegészíteni.

Mivel a Kinpeygo glükokortikoszteroidot tartalmaz, a glükokortikoszteroidokra vonatkozó, alábbiakban ismertetett általános figyelmeztetéseket kell követni.

Májkárosodás

Közepesen súlyos vagy súlyos májkárosodásban (Child-Pugh B. vagy C. osztály) szenvedő betegeknél az orális budezonid fokozott szisztémás expozíciója miatt fokozott lehet a hypercorticizmus és a mellékvesetengely-szuppresszió kockázata. Közepesen súlyos májkárosodásban (Child-Pugh B. osztály) szenvedő betegeknél ellenőrizni kell a hypercorticizmus fokozott jeleit és/vagy tüneteit.

Szteroidelvonási tünetek szisztémás kortikoszteroidokról váltó betegeknél

A magas szisztémás hasznosulású glükokortikoszteroidról alacsonyabb szisztémás hasznosulású glükokortikoszteroidokra, például budezonidra átállított betegeket megfigyelés alatt kell tartani, mivel a szteroidkezelés megszakításával járó tünetek alakulhatnak ki náluk, beleértve az akut mellékvesekéreg-szuppressziót vagy a benignus intracranialis hypertensiót. Ezeknél a betegeknél szükség lehet a mellékvesekéreg-funkció monitorozására, és a magas szisztémás hasznosulású glükokortikoszteroid-kezelés adagját óvatosan kell csökkenteni.
A szisztémás glükokortikoszteroidok budezoniddal való helyettesítése felfedheti a korábban a szisztémás gyógyszerrel kontrollált allergiákat (pl. rhinitis és ekcéma).

Fertőzések

Az immunrendszert szupresszáló gyógyszerekkel kezelt betegek érzékenyebbek a fertőzésre, mint az egészséges egyének. A bárányhimlő és a kanyaró például súlyosabb vagy akár halálos lefolyású lehet az érzékeny, illetve a glükokortikoszteroidokat immunszuppresszív adagban kapó betegeknél. Azon személyek esetében, akik még nem estek át ezeken a betegségeken, különös figyelmet kell fordítani az expozíció elkerülésére.

Nem ismert, hogy a glükokortikoszteroid adagolása, illetve alkalmazásának módja és időtartama hogyan befolyásolja a disszeminált fertőzés kialakulásának kockázatát. Az sem ismert, hogyan járul hozzá a kockázathoz az alapbetegség és/vagy az előzetes glükokortikoszteroid-kezelés.
Bárányhimlőnek való kitettség esetén - szükség szerint - varicella zoster immunglobulin (VZIG) vagy poolozott intravénás immunglobulin (IVIG) alkalmazása lehet indokolt. Ha a beteg kanyarónak volt kitéve, poolozott intramuscularis immunglobulin (IG) prophylaxis javasolható. (Lásd a VZIG és az IG alkalmazási előírását.) Ha bárányhimlő alakul ki, fontolóra vehető a vírusellenes szerekkel való kezelés.

A glükokortikoszteroidokat körültekintően kell alkalmazni, ha feltétlenül szükséges, azoknál a betegeknél, akiknél aktív vagy alvó tuberkulózis, kezeletlen gomba-, baktérium-, szisztémás vírus- vagy parazitafertőzés, illetve ocularis herpes simplex áll fenn.

Elővigyázatosság bizonyos betegségek esetén

Megfigyelés alatt kell tartani azokat a betegeket, akik fertőzésben, hypertensióban, diabetes mellitusban, csontritkulásban, pepticus fekélyben, glaucomában vagy szürkehályogban szenvednek, vagy akiknek a családi anamnézisében szerepel cukorbetegség vagy glaucoma, vagy bármely más olyan állapot, amelyben a glükokortikoszteroidok alkalmazása a mellékhatások fokozott kockázatával járhat.

Látászavar

A szisztémás és helyi glükokortikoszteroid-kezeléssel összefüggésben látászavar jelentkezhet. Amennyiben a beteg olyan tünetekkel jelentkezik, mint például a homályos látás vagy egyéb látászavarok, fontolóra kell venni a beteg szemész szakorvoshoz történő utalását a lehetséges okok kivizsgálása céljából, amelyek között szerepelhet a szürkehályog, a glaukóma vagy olyan ritka betegségek, mint a centrális szerózus korioretinopátia (CSCR), amelyeket a szisztémás és helyi glükokortikoszteroid alkalmazása után jelentettek.

Egyidejű kezelés erős CYP3A4-gátlókkal

Az erős CYP3A4-gátlókkal - beleértve a ketokonazolt és a kobicisztátot tartalmazó készítményeket is - történő egyidejű kezelés várhatóan növeli a budezonidnak tulajdonítható szisztémás mellékhatások kockázatát. Kerülni kell a kombinált alkalmazást, kivéve, ha az előny meghaladja a szisztémás glükokortikoszteroidok mellékhatásainak fokozott kockázatát. Ha ez nem lehetséges, a kezelések között eltelt időnek a lehető leghosszabbnak kell lennie, és mérlegelni lehet a budezonid adagjának napi 8 mg-ra való csökkentését is (lásd 4.5 pont).

Grépfrútlé nagy mennyiségben történő fogyasztását követően (amely elsősorban a bélnyálkahártyában gátolja a CYP3A4 aktivitását) a budezonid szisztémás expozíciója szájon át történő alkalmazást követően körülbelül kétszeresére emelkedett. Mint más, elsősorban a CYP3A4-en keresztül metabolizálódó gyógyszerek esetében, a Kinpeygo alkalmazása során is kerülendő a grépfrút vagy a grépfrútlé rendszeres fogyasztása (más gyümölcslevek, például a narancslé vagy az almalé nem gátolják a CYP3A4-et). Lásd még 4.5. pont.
ACTH stimulációs teszt

Mivel a mellékvese-működés csökkenhet, az agyalapimirigy-elégtelenség diagnosztizálására szolgáló ACTH stimulációs teszt hamis eredményeket (alacsony értékeket) mutathat.

Szacharóz

Ritkán előforduló, örökletes fruktózintoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharóz-izomaltáz hiányban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Kinpeygo-nak a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. A Kinpeygo várhatóan nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A glükokortikoszteroid-túladagolást követő akut toxicitásra és/vagy halálra vonatkozó jelentések ritkák. Az akut túladagolásnak, még túlzott adagok esetén sincsenek klinikailag jelentős következményei. Akut túladagolás esetén specifikus antidotum nem áll rendelkezésre. A kezelés támogató és tüneti terápiából áll.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

CYP3A4-gátló gyógyszerek/anyagok

A budezonid a CYP3A4 révén metabolizálódik. A CYP3A4 erős gátlói növelhetik a budezonid plazmaszintjét. Az erős CYP3A4 gátló ketokonazol egyidejű alkalmazása vagy grépfrútlé fogyasztása a budezonid biohasznosulásának 6,5-szeres, illetve 2-szeres emelkedését eredményezte a budezonidmonoterápiához képest.

Ezért erős CYP3A-gátlók, mint például a ketokonazol, itrakonazol, ritonavir, indinavir, szakvinavir, eritromicin, ciklosporin és a grépfrútlé egyidejű alkalmazása mellett klinikailag jelentős interakciók várhatók, és ezek növelhetik a szisztémás budezonid-koncentrációkat (lásd 4.4 és 5.2 pont).

CYP3A4-indukáló gyógyszerek/anyagok

A CYP3A4-induktorokkal, például karbamazepinnel történő egyidejű kezelés csökkentheti a budezonid szisztémás expozícióját.

A CYP3A4 által metabolizált gyógyszerek/anyagok

A CYP3A4 és P-gp iránti alacsony affinitása, valamint a formuláció, a farmakokinetikai (PK) jellemzők és az alacsony szisztémás expozíció miatt a Kinpeygo valószínűleg nem befolyásolja más gyógyszerek szisztémás expozícióját.

Orális fogamzásgátlók

Az etinil-ösztradiolt tartalmazó orális fogamzásgátlók, amelyeket szintén a CYP3A4 metabolizál, nem befolyásolják a budezonid farmakokinetikáját.

Protonpumpagátlók

A budezonid farmakokinetikáját nem értékelték protonpumpagátlókkal (PPI-k) kombinációban történő alkalmazás során. Egy vizsgálatban, amely egészséges önkénteseknél értékelte az intragastricus és intraduodenális pH-t a protonpumpagátló omeprazol napi egyszeri, 40 mg-os adagjának ismételt adagolását követően, az intragastricus és intraduodenális pH-érték nem haladta meg a Kinpeygo lebomlásához szükséges értéket. A duodenumon túl nem valószínű, hogy az omeprazol és a hozzá hasonló protonpumpagátló fehérjék hatással lennének a pH-ra.

Egyéb mérlegelendő kölcsönhatások

A budezonid-kezelés csökkentheti a szérum káliumszintjét, amit figyelembe kell venni, ha a Kinpeygo-t olyan gyógyszerrel (például a szívglikozidok) adják együtt, amelynél a farmakológiai hatásokat erősítheti a szérum alacsony káliumszintje, vagy ha olyan diuretikumokkal adják együtt, amelyek csökkentik a szérumkáliumszintet.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A Kinpeygo III. fázisú klinikai vizsgálatában a leggyakrabban jelentett gyógyszermellékhatások az akne (a betegek 10%-ánál fordult elő), illetve a hypertensio, a perifériás oedema, az arcoedema és a dyspepsia voltak (amelyek mindegyike a betegek körülbelül 5%-ánál fordult elő); a mellékhatások többnyire enyhe vagy közepes súlyosságúak és reverzibilisek voltak, tükrözve a budezonid alacsony szisztémás expozícióját szájon át történő alkalmazást követően.

A mellékhatások táblázatos felsorolása

A Kinpeygo-val végzett pivotális (kulcsfontosságú), III. fázisú klinikai vizsgálatban jelentett mellékhatásokat az 1. táblázat mutatja be.

A jelentett mellékhatások az alábbi gyakoriságok szerint kerülnek felsorolásra: Nagyon gyakori (> 1/10), gyakori (> 1/100 - < 1/10), nem gyakori (> 1/1000 - < 1/100), ritka (> 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (<1 /10 000).

1. táblázat: Mellékhatások gyakoriság és szervrendszer szerint (SOC)

MedDRA-szervrendszeri kategória
Gyakoriság
Mellékhatás
Endokrin betegségek és tünetek
Gyakori
cushingoid jellemzők
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Gyakori
cukorbetegség*
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Ritka
homályos látás (lásd a 4.4 pontot is)
Érbetegségek és tünetek
Gyakori
hypertensio
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
dyspepsia
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori
bőrreakciók (acne, dermatitis)
A csont-izomrendszer és a kötőszövet betegségei és tünetei
Gyakori
izomspazmus
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori
perifériás oedema testtömeg-növekedés
*Minden olyan betegnél, akinél a Kinpeygo-kezelés során vagy azt követően újonnan alakult ki cukorbetegség, az FBG és a HbA1c szintje a kezelés megkezdése előtt prediabetikus szintet jelzett (HbA1c ? 5,7% vagy FBG?100 mg/dl).

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása

A csoportba tartozó szerek potenciális hatásai
Előfordulhatnak a szisztémás glükokortikoszteroidokra jellemző mellékhatások (pl. cushingoid tünetek, emelkedett vérnyomás, fertőzés fokozott kockázata, késleltetett sebgyógyulás, csökkent glükóztolerancia, oedemaképződéssel járó nátriumretenció, izomgyengeség, osteoporosis, glaucoma, mentális rendellenességek, pepticus fekély, a thrombosis fokozott kockázata). Ezek a mellékhatások függenek az adagtól, a kezelés időtartamától, az egyidejűleg és a korábban szedett glükokortikoszteroidoktól és az egyéni érzékenységtől. Nem mindegyik mellékhatást figyelték meg a Kinpeygo klinikai vizsgálati programja során.

Gyermekek és serdülők

Nem állnak rendelkezésre adatok.

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Hasmenésgátlók, valamint a bél gyulladásos és fertőzéses megbetegedéseinek szerei, lokálisan ható kortikoszteroidok, ATC kód: A07EA06

Hatásmechanizmus

A Kinpeygo tervezett hatása a nyálkahártya ileumban található Peyer-plakkokban lévő B-sejtjeinek gátlása, valamint proliferációjuk és a mucosalis galaktóz-deficiens IgA1 antitesteket (Gd-IgA1) termelő plazmasejtekké való differenciálódásuk gátlása. Következésképpen várható, hogy a Gd-IgA1 antitestek előfordulása és az immunkomplexek képződése a szisztémás keringésben visszaszorul, ezáltal megakadályozza a Gd-IgA1-et tartalmazó immunkomplexek lerakódását a glomerularis mesangiumban, amely glomerulonephritis és a vesefunkció csökkenésének formájában manifesztálódna.

Farmakodinámiás hatások

A Kinpeygo budenozidot tartalmazó, szájon át alkalmazott, módosított hatóanyag-leadású kemény kapszula, amely kombinálja a késleltetett hatóanyag-leadású kapszulákra jellemző szétesést és a budezonid hatóanyag csípőbélben történő elhúzódó felszabadulását. A budezonid felszabadulásának a csípőbélbe történő irányításával, ahol nagy sűrűségben találhatók a Peyer-plakkok, helyi farmakológiai hatás várható. 

Klinikai hatásosság

Primer IgA nephropathia
A Kinpeygo hatásosságát 2 randomizált, kettős vak, placebokontrollos vizsgálatban értékelték primer IgAN-ban szenvedő betegeknél, akik renin-angiotenzin rendszer (RAS) gátló kezelésben részesültek. Az elsődleges végpont mindkét vizsgálatban a proteinuria csökkenését értékelte a vizeletfehérje-kreatinin arány (UPCR) alapján a kiindulási értékhez képest a 9. hónapban, míg az fő másodlagos végpontot a vesefunkciónak a 9. és 12. hónapban becsült glomeruláris filtrációs ráta (eGFR) alapján történő elemzésével vizsgálták.

Az első 201 randomizált beteg közül 199 fejezte be a III: fázisú vizsgálat A. részét, a napi egyszeri 16 mg Kinpeygo-val kezelt betegek az UPCR statisztikailag szignifikáns és klinikailag releváns, 27%os csökkenését mutatták a placebóhoz képest a teljes vizsgálati populációban (p=0,0003) 9 hónapos kezelést követően. A 9 hónap elteltével az UPCR a kiinduláshoz képest 31%-kal csökkent a napi egyszeri 16 mg Kinpeygo-val kezelt betegeknél, szemben a placebóval kezelt betegeknél tapasztalt 5%-kal. 3 hónapos, kezelés nélküli megfigyeléses utánkövetés után az UPCR csökkenése 48%-ig javult a placebóhoz képest 1 év elteltével (p<0,0001).

A proteinuria csökkenésének UPCR szerinti értékelésével összhangban a placebóhoz képest a vizeletben az albumin/kreatinin arány (UACR) 31%-os csökkenését figyelték meg 9 hónap elteltével (p=0,0005), valamint az UACR 54%-os csökkenését 12 hónap elteltével (p<0,0001).

9 hónapos kezelést követően a napi egyszeri 16 mg Kinpeygo statisztikailag szignifikáns és klinikailag releváns. 7%-os terápiás előnyt biztosított az eGFR CKD-EPI (szérum kreatinin) vonatkozásában a placebóhoz képest (p=0,0014). Ez a 3,87 ml/perc/1,73 m2-nek megfelelő kezelési előny 9 hónap elteltével a kiinduláshoz képest kismértékű, 0,17 ml/perc/1,73 m2-es csökkenésnek felelt meg azoknál a betegeknél, akik naponta egyszer 16 mg Kinpeygo-t kaptak, és a kiindulási állapothoz képest 4,04 ml/perc/1,73 m2-es romlásnak a placebót kapó betegeknél.

Az 1 éves eGFR görbe meredeksége évente 3,37 ml/perc/1,73 m2-nek megfelelő javulást mutatott a napi egyszeri 16 mg Kinpeygo mellett a placebóhoz képest (p=0,0111).

A Kinpeygo-kezelés nagyobb mértékű hatással volt a vesefunkció-vesztés mértékének stabilizálására a magasabb kiindulási proteinuriában szenvedő betegeknél, mint a teljes populációban. A kiindulási UPCR?1,5 g/gramm értékkel rendelkező betegeknél az 1 éves eGFR görbe krónikus meredeksége (a 3. hónaptól) évente 7,62 ml/perc/1,73 m2 volt napi egyszeri 16 mg Kinpeygo esetén a placebóhoz képest (p=0,0068), az 1 éves eGFR görbe teljes meredeksége pedig ennek megfelelően évi 9,31 ml/perc/1,73 m2 (p=0,0005).

Hasonló vizsgálati elrendezéssel végeztek el egy alátámasztó, IIb. fázisú vizsgálatot végeztek összesen 153 randomizált beteg részvételével, akik 9 hónapon keresztül naponta egyszer 16 mg Kinpeygo-t, 8 mg Kinpeygo-t vagy placebót kaptak, a RAS-gátló kezelés folytatása mellett.

Az elsődleges célkitűzés egy köztes elemzés során teljesült, amelyben a Kinpeygo-t placebóval hasonlították össze, és ami az UPCR statisztikailag szignifikáns csökkenését mutatta 9 hónap elteltével a napi 16 mg Kinpeygo és a napi 8 mg Kinpeygo-dózisú csoportot kombinálva és a placebóval összehasonlítva (p=0,0066).

A 3. fázisú vizsgálatban használttal megegyező statisztikai módszerrel az elsődleges végpontban az
UPCR statisztikailag szignifikáns, 26%-os csökkenését mutatták ki 9 hónap elteltével a 16 mg-os Kinpeygo-adag esetében a placebóhoz képest (p=0,0100), illetve 29%-os csökkenést 12 hónap elteltével (p=0,0027).

Az eGFR CKD-EPI (szérumkreatinin) értékek közti különbség a Kinpeygo 16 mg-os dózisa és a placebo összevetése esetén 9 hónap elteltével (p=0,0271) 3,57 ml/perc/1,73 m2, 12 hónap elteltével pedig 4,46 ml/perc/1,73 m2 volt (p=0,0256). Az 1 éves eGFR görbe meredekségének éves javulását 5,69 ml/perc/1,73 m2-re becsülték napi egyszer 16 mg Kinpeygo mellett, placebóval összehasonlítva (p=0,0007).

Gyermekek és serdülők

A Kinpeygo-t gyermekeknél és serdülőknél nem vizsgálták.

Ideiglenes engedélyezés

Ezt a gyógyszert "feltételes jóváhagyással" engedélyezték, ami azt jelenti, hogy a gyógyszerre vonatkozóan további adatokat kell benyújtani. Az Európai Gyógyszerügynökség legalább évente felülvizsgálja az erre a gyógyszerre vonatkozó új információkat, és szükség esetén módosítja az alkalmazási előírást.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás

A Kinpeygo formulációját úgy alakították ki, hogy budezonidot helyileg, a bélcsatornába juttassa. A budezonid orális felszívódása teljes mértékűnek és gyorsnak mutatkozik, míg a nagymértékű first-pass metabolizmus miatt a szisztémás biohasznosulás alacsony (körülbelül 10%).

Egészséges alanyoknál a Kinpeygo egyszeri, 16 mg-os orális adagjának beadását követően a Cmax mértani átlaga 3,2 és 4,4 ng/ml között, az AUC(0-24) értéke pedig 24,1 és 24,8 ng/ml×óra között mozgott.

Nem figyelték meg az étkezés klinikailag releváns hatását a budezonid általános szisztémás expozíciójára, mérsékelt vagy magas zsírtartalmú ételt fogyasztása esetén 1 órával az adagolást követően.

Eloszlás

A budezonid gyorsan és extenzíven eloszlik a szövetekben és a szervekben. A budezonid körülbelül
85-90%-a kötődik a vérben található plazmafehérjékhez az 1-100 nmol/l-es koncentrációtartományban. Egyensúlyi állapotban az eloszlási térfogat 3-4 l/ttkg.

Biotranszformáció

A budezonid gyorsan metabolizálódik a májban (és kisebb mértékben a bélben), elsősorban a CYP3A4 révén oxidatív úton két fő metabolittá, 16?-hidroxi-prednizolonná és 6ß-hidroxi-budezoniddá, melyek a budezonid glükokortikoszteroid-receptor affinitásának és gyulladásgátló aktivitásának kevesebb mint 1%-át adják.

A budezonid metabolizmusa 2-5-ször gyorsabb folyamat, mint a hidrokortizoné, és 8-15-ször gyorsabb, mint a prednizolon metabolizmusa.

Elimináció

A budezonid magas, körülbelül 72-80 l/óra clearance-értékkel rendelkezik, amely közel van a májban becsült véráramláshoz. Ez alapján a budezonid magas clearance-ű gyógyszer.

A budezonid Kinpeygo beadását követő t1/2-értéke egészséges önkénteseken végzett vizsgálatokban 5- 6,8 óra között mozgott.

A budezonid a vizelettel és a széklettel ürül metabolitok formájában. A fő metabolitok, köztük a 16?-hidroxi-prednizolon és a 6ß-hidroxi-budezonid főleg a vesén keresztül választódnak ki, ép vagy konjugált formában. A vizeletben nem mutattak ki változatlan budezonidot.

Májkárosodás

A budezonid elsősorban a májban lezajló biotranszformáció révén metabolizálódik. Közepesen súlyos májkárosodásban (Child-Pugh B stádium) szenvedő betegeknél a szájon át alkalmazott budezonid szisztémás elérhetősége 3,5-szer nagyobb volt (27%), mint az egészséges önkénteseknél (szisztémás elérhetőség 7,4%); enyhe májkárosodásban szenvedő betegeknél (ChildPugh A stádium) nem volt klinikailag jelentős növekedés a szisztémás hasznosulásban.

Súlyos májkárosodásban szenvedő betegeket nem vizsgáltak.

Vesekárosodás

Az intakt budezonid nem ürül a vesén keresztül. A budezonid fő metabolitjai, amelyek elhanyagolható glükokortikoszteroid-aktivitással rendelkeznek, nagyrészt (60%-ban) a vizelettel ürülnek.

Gyermekek és serdülők

A Kinpeygo-t gyermekeknél és serdülőknél nem vizsgálták.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A budezonid preklinikai biztonságosságát ezen vegyület egyéb gyógyszerformáinak kifejlesztése során végzett vizsgálatokban dokumentálták. Magával a Kinpeygo készítménnyel nem végeztek preklinikai vizsgálatokat.

Az akut, szubakut és krónikus toxicitási vizsgálatok eredményei azt mutatják, hogy a budezonid szisztémás hatásai, pl. a csökkent testtömeg-gyarapodás, a nyirokszövetek és a mellékvesekéreg atrófiája, kevésbé súlyosak vagy hasonló súlyosságúak, mint az egyéb glükokortikoszteroidok alkalmazása után megfigyeltek.

A budezonid - hat különböző vizsgálati rendszerben vizsgálva - nem mutatott mutagén vagy klasztogén hatást.

Egy karcinogenitási vizsgálatban hím patkányoknál nem volt igazolható az agyi gliomák gyakoriságának növekedése egy ismételt vizsgálatban, amelyben a gliomák incidenciája nem különbözött az aktív kezelés alatt álló csoportok (budezonid, prednizolon, triamcinolon-acetonid) és a kontrollcsoport között.

Az eredeti karcinogenitási vizsgálatban hím patkányoknál észleltek májelváltozásokat (primer hepatocellularis neoplazmák) a budezoniddal, valamint a referencia glükokortikoszteroidokkal végzett ismételt vizsgálatban is. Ezek a hatások nagy valószínűséggel valamilyen receptorhatáshoz köthetők, emiatt a gyógyszerosztály hatását tükrözik ennél a fajnál.

A rendelkezésre álló klinikai tapasztalatok alapján nincs arra utaló jel, hogy a budezonid vagy más glükokortikoszteroidok embereknél agyi gliómákat vagy primer hepatocellularis neoplasmákat okoznának.

A budezonid nem volt hatással a patkányok termékenységére. Vemhes állatokban kimutatták, hogy a budezonid, más glükokortikoszteroidokhoz hasonlóan, magzati halált és magzati fejlődési rendellenességeket (kisebb alomméret, a magzatok intrauterin növekedési retardációja és csontrendszeri rendellenességek) okoz. Ezen eredmények humán klinikai jelentőségét még nem állapították meg (lásd 4.6 pont).

A budezonid módosított hatóanyag-leadású kemény kapszulák toxicitását, hangsúlyt fektetve a gyomor-bélrendszerre, cynomolgus majmokban tanulmányozták legfeljebb 5 mg/ttkg-os adag mellett
(testtömegre vetítve a Kinpeygo embernél javasolt napi dózisának körülbelül 15-szöröse) legfeljebb 6 hónapig tartó, ismételt orális alkalmazást követően. Sem a makroszkópos kórszövettani, sem a hisztopatológiai vizsgálatok során nem figyeltek meg hatásokat a gyomor-bél traktusban.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Nagy sűrűségű, fehér polietilén (HDPE) tartály fehér polipropilén (PP) gyermekbiztonsági zárókupakkal, indukciós zárógyűrűvel.
Kiszerelések: 1 db, 28, 100 vagy 120 módosított hatóanyag-leadású kemény kapszulát tartalmazó tartály és 360 (3 db 120-as csomag) módosított hatóanyag-leadású kemény kapszulát tartalmazó gyűjtőcsomagolás.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

STADA Arzneimittel AG
Stadastrasse 2-18
61118 Bad Vilbel
Németország




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Terhesség

A gyógyszer alkalmazása terhesség alatt kerülendő, kivéve, ha a Kinpeygo-val végzett kezelést nyomós okok indokolják. A terhességnek a budezonid szájon át történő alkalmazását követő kimeneteléről nem áll rendelkezésre elegendő információ. Bár az inhalációs budezonid nagyszámú, expozíciónak kitett terhesség során történő alkalmazására vonatkozó adatok nem jeleznek káros hatást, a budezonid maximális plazmakoncentrációja a Kinpeygo-val végzett kezelés esetén várhatóan magasabb, mint az inhalációs budezonid esetében. Vemhes állatoknál a budezonid, más glükokortikoszteroidokhoz hasonlóan, rendellenességeket okozott a magzati fejlődésben (lásd 5.3 pont). Ennek emberre gyakorolt jelentőségét még nem állapították meg.

Ezért a Kinpeygo nem alkalmazható terhesség alatt, kivéve, ha a nő klinikai állapota budezonidkezelést tesz szükségessé. A terhes nőkre vonatkozó várható előnyöket mérlegelni kell a magzatra vonatkozó potenciális kockázattal szemben.

Kimutatták, hogy a budezonid átjut a placentán. E megfigyelés emberekre vonatkozó relevanciáját még nem állapították meg.

Az in utero glükokortikoszteroidoknak kitett újszülötteknél hypoadrenalismus fordulhat elő, ezért az újszülötteknél gondosan figyelemmel kell kísérni a hypoadrenalismus jeleit és tüneteit.

Szoptatás

A budezonid kiválasztódik az anyatejbe.

Orális budezoniddal, beleértve a Kinpeygo-t is, nem végeztek laktációs vizsgálatokat, ezért nem áll rendelkezésre információ a gyógyszernek a szoptatott csecsemőre, illetve a tejtermelésre gyakorolt hatásáról. Az anyatejjel táplált csecsemőre nézve a kockázatot nem lehet kizárni.

Ha a Kinpeygo-t szoptató anyánál alkalmazzák, el kell dönteni, hogy a szoptatást függesztik-e fel, vagy a Kinpeygo-kezelést szakítják-e meg, illetve tartózkodnak az budenozid-kezeléstől - figyelembe véve a szoptatás előnyét a gyermek, valamint a terápia előnyét az anya szempontjából.

Termékenység

A budenozid emberi termékenységre kifejtett hatásával kapcsolatban nem állnak rendelkezésre adatok. A budezonid-kezelést követően patkányoknál nem mutattak ki a termékenységre gyakorolt hatást.