Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

MENOPUR 75NE POR+OLDÓSZ OLD INJEKCIÓHOZ 10X INJ ÜV

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Ferring Magyarország Kft.
Hatástani csoport:
G03GA Gonadotropinok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-08742/06
Hatóanyagok:
MenotropinumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
51941 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Andrológia
Illetékes szakorvos
Szülészet-nőgyógyászat
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy51941,000,00
Eü kiemelt51641,00300,00
Üzemi baleset51941,000,00
Általános28568,00 (55%)23373,00
Közgyógy eü.kiemelt51941,000,00
Teljes0,0051941,00
Egyedi engedélyes0,0051941,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Dopping listán szereplő
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Menopur 75 NE: 75 NE menotropin HP (magas tisztítottsági fokú humán menopauzális gonadotropin [HMG]) injekciós üvegenként, amely megfelel 75 NE follikulus stimuláló hormon (FSH) és 75 NE luteinizáló hormon (LH) aktivitásnak.

Menopur 600 NE: 600 NE menotropin HP (magas tisztítottsági fokú humán menopauzális gonadotropin [HMG]) injekciós üvegenként, amely megfelel 600 NE follikulus stimuláló hormon (FSH) és 600 NE luteinizáló hormon (LH) aktivitásnak.

Menopur 1200 NE: 1200 NE menotropin HP (magas tisztítottsági fokú humán menopauzális gonadotropin [HMG]) injekciós üvegenként, amely megfelel 1200 NE follikulus stimuláló hormon (FSH) és 1200 NE luteinizáló hormon (LH) aktivitásnak.

Humán korion-gonadotrop hormon (hCG) a posztmenopauzális vizeletben természetesen előforduló hormon, amely a Menopurban jelen van és az LH aktivitás legfontosabb biztosítója.
A menotropint emberi vizeletből állítják elő.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A Menopur készítménnyel történő kezelés csak infertilitás kezelésében gyakorlott orvos felügyelete mellett kezdhető el.

Adagolás:
Az alábbiakban leírt adagolás mind a bőr alá (s.c.), mind pedig az izomba (i.m.) történő beadásra érvényes.

Az ovárium exogén gonadotropinokra adott válaszreakciója nagy egyedi eltéréseket mutat. Emiatt lehetetlen egyetlen egységes kezelési módszert előírni.
Az adagot egyedileg az ovárium válaszreakciójától függően kell meghatározni.
A Menopur adható önmagában is vagy gonadotropin-releasing hormon (GnRH) agonistával vagy antagonistával együtt is.
Az adagolásra és a kezelés időtartamára vonatkozó javaslatok az adott kezelési protokollnak megfelelően különbözőek lehetnek.

Anovuláció (beleértve PCOD):
A Menopur kezelés célja egyetlen Graaf-tüsző létrehozása, amelyből humán chorion-gonadotrop hormon (HCG) adása után a petesejt kiszabadul.

A Menopur kezelést a menstruációs ciklus első 7 napján belül kell elkezdeni. A Menopur javasolt kezdő adagja naponta 75-150 NE, amelyet legalább 7 napon át kell folytatni. Folyamatos klinikai megfigyelés alapján (beleértve a petefészek ultrahang vizsgálatot vagy petefészek ultrahang vizsgálatot szérum ösztradiolszint vizsgálattal kombinálva) a további adagot a beteg egyedi válaszreakciójának megfelelően kell beállítani. A dózisbeállítást legfeljebb 7 napos gyakoriságban szabad elvégezni. A javasolt adagemelés beállításonként 37,5 NE, és nem haladhatja meg a 75 NE-et. A maximális napi adag nem lehet több mint 225 NE. Ha a beteg 4 hetes kezelés után nem ad kielégítő válaszreakciót, a ciklust félbe kell szakítani és a kezelést a megszakított ciklusban alkalmazott kezdő adagnál magasabb kezdő adaggal újra kell kezdeni.
Ha az optimális válaszreakciót elértük, egy egyszeri 5000-10 000 NE hCG-t kell adni egy nappal az utolsó Menopur injekciót követően. A beteg számára javasolt nemi közösülés időpontja a hCG injekció beadásának a napja vagy egy nappal a hCG injekció beadása után. Alternatívaként intrauterin inszemináció (IUI) is végezhető.
Ha a Menopur kezelés túlzott válaszreakciót eredményez, a kezelést abba kell hagyni, a hCG-t nem kell beadni (lásd 4.4 pont) és a betegnek tartózkodnia kell a nemi közösüléstől a következő menstruációs vérzés kezdetéig vagy fogamzásgátló módszert kell alkalmaznia.

Multiplex tüszőnövekedés indukálására kontrollált petefészek hyperstimulatio asszisztált reprodukciós eljárásokban (ART):
GnRH agonistával létrehozott un. deszenzitizációt (down-regulation) alkalmazó protokollokban, a Menopur kezelést kb. 2 héttel az agonista beadása után kell elkezdeni. GnRH antagonistával létrehozott deszenzitizációt (down-regulation) alkalmazó protokollokban a Menopur kezelést a menstruációs ciklus 2. vagy 3. napján kell elkezdeni. A Menopur javasolt kezdő adagja legalább a kezelés első 5 napján naponta 150-225 NE. Folyamatos klinikai megfigyelés alapján (beleértve a petefészek ultrahang vizsgálatot vagy petefészek ultrahang vizsgálatot szérum ösztradiolszint vizsgálattal kombinálva) a további adagot a beteg egyedi válaszreakciójának megfelelően kell beállítani. és ez beállításonként nem haladhatja meg a 150 NE-t. A maximális napi adag nem lehet több mint 450 NE és a legtöbb esetben 20 napon túli adagolás nem javasolt.

Amikor a megfelelő számú és méretű tüsző kifejlődött egyetlen egyszeri, maximum 10 000 NE hCG-t kell adni a petesejtnyerés előkészítéséhez szükséges tüsző végső érési folyamatának elősegítésére. A beteget szigorú megfigyelés alá kell vonni a hCG beadása után legalább 2 hétig. Ha a Menopur kezelés túlzott válaszreakciót eredményez, a kezelést abba kell hagyni, a hCG-t nem kell beadni (lásd 4.4 pont) és a betegnek tartózkodnia kell a nemi közösüléstől a következő menstruációs vérzés kezdetéig vagy fogamzásgátló módszert kell alkalmaznia.

Férfiak
A kezdő adag 3-szor 1000-3000 NE HCG hetente, amíg a tesztoszteron szint eléri a normál szintet. Ezután néhány hónapig hetente 3-szor 75-150 NE. HMG (FSH + 75-150 NE LH) im.
A porampullák tartalmát a mellékelt oldószerrel kell feloldani, és azt követően azonnal im. vagy sc. beadni.

Gyermekek
A Menopur gyermekpopulációban történő alkalmazásának nincs releváns alkalmazása.

Az alkalmazás módja

Menopur 75 NE:
A Menopur 75 NE injekció a mellékelt oldószerrel történő feloldás után bőr alá (s.c.) vagy izomba (i.m.) adható.
A porampullát közvetlenül a beadás előtt kell feloldani. Azért, hogy a beadandó injekció nagy mennyiségét elkerüljük, 1 ml oldószerben 3 port tartalmazó injekciós üveg feloldható.

Menopur 600 NE és 1200 NE:
A Menopur 600 NE és 1200 NE injekció a mellékelt oldószerrel történő feloldás után bőr alá (s.c.) adható.
A porampullát beadás előtt kell feloldani. Az oldat több injekciónak felel meg és 28 napig használható fel.

Figyelmeztetés
A készítmény rázogatása kerülendő. Az oldatot nem szabad felhasználni, ha lebegő részecskéket tartalmaz, vagy ha nem átlátszó az oldat.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A Menopur nem alkalmazható
Nők esetében:
* hypophysis vagy hypothalamus tumor esetén;
* petefészek-, méh- vagy emlőkarcinóma esetén;
* terhesség és szoptatás ideje alatt;
* ismeretlen etiológiájú nőgyógyászati vérzés esetén;
* a készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység;
* nem polycystás ovárium szindróma következtében kialakult petefészek cysta vagy ovárium megnagyobbodás esetén.

A következő esetekben a kezelés kimenetele valószínűleg kedvezőtlen lesz, ezért a Menopur nem adható:
* elsődleges petefészek elégtelenség esetén;
* a nemi szervek terhességgel nem összeegyeztethető malformációja esetén;
* a méh terhességgel nem összeegyeztethető fibrómás daganatai esetén.

Férfiaknál:
* prostata carcinoma esetén;
* here carcinoma esetén.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Menopur egy hatékony gonadotropin, amely mérsékelt vagy súlyos mellékhatásokat okozhat, ezért csak az infertilitás területén valamint annak kezelésében teljesen járatos orvos alkalmazhatja.

A gonadotropin kezelés mind az orvosoktól, mind pedig a közreműködő egészségügyi szakemberektől egy bizonyos időbeni kötelezettség vállalást követel. Emellett a petefészek válaszreakciójának vizsgálatát ultrahang vizsgálattal vagy ultrahang vizsgálattal kombinált szérum ösztradiolszint vizsgálattal folyamatosan meg kell figyelni.
A betegek menotropinra adott válaszreakciója jelentős különbségeket mutat, beleértve néhány menotropinra gyengén reagáló beteget is. A kezelés céljának megfelelően a legalacsonyabb hatásos adagot kell alkalmazni.

Az első Menopur injekció közvetlen orvosi felügyelet mellett adható be.

A kezelés megkezdése előtt a pár meddőségét megfelelően ki kell vizsgálni és a terhesség vélt ellenjavallatait értékelni kell. A betegeket különösen hypothyreosis, mellékvesekéreg elégtelenség, hyperprolaktinaemia, hypophysis és hypothalamus daganat tekintetében kell értékelni és a megfelelő kezelésben részesíteni.

Azoknál a betegeknél, akik a tüsző növekedését elősegítő kezelésben vesznek részt akár anovulációs meddőségi kezelés, akár asszisztált reprodukciós eljárások (ART) keretében, petefészek megnagyobbodás vagy túlstimuláció alakulhat ki. A Menopur javasolt adagjának és adagolási tervének pontos betartása valamint a kezelés folyamatának gondos követése ezen esetek előfordulását minimalizálja.
A tüszőnövekedés és érés jeleinek akut értelmezéséhez egy, az adott teszt értelmezésében járatos orvos közreműködése szükséges.

Ovárium hyperstimulációs szindróma (OHSS):
Az OHSS az egyszerű petefészek megnagyobbodástól különbözik. Az OHSS egyre súlyosbodó formában is megnyilvánulhat. Magában foglalja a petefészek jelentős megnagyobbodását, a nemi hormonok magas szérum szintjét, megnövekedett ér permeábilitást, amely folyadék felhalmozódását eredményezheti a hasűrben és a mellüregben és ritkán a szívburokban.

Súlyos ovarium hyperstimulációs szindróma (OHSS) esetén a következő tünetek figyelhetők meg:
Hasi fájdalom, hasi puffadás, jelentős petefészek megnagyobbodás, testtömeg növekedés, nehézlégzés, oliguria, gyomor-bélrendszeri panaszok beleértve a hányingert, hányást és hasmenést. A klinikai vizsgálat feltárhat még hypovolaemiát, haemokoncentrációt, elektrolit egyensúlyzavart, ascitest, haemoperitoneumot, mellhártya izzadmányt, hydrothoraxot, akut tüdőrendellenességet és thromboemboliás történéseket.
A gonadotropin kezelésre adott túlzott ovárium válaszreakció ritkán okoz OHSS-t kivéve, ha hCG-t adnak az ovuláció kiváltására.
Ezért petefészek túlstimulálás esetén meg kell gondolni a hCG-vel való kezelés elhagyását, és javasolni kell a betegnek a nemi közösüléstől való tartózkodást vagy fogamzásgátló módszer alkalmazását legalább 4 napig.
A petefészek túlstimulálás gyorsan válhat (24 órán belüli időtartamtól néhány napos időtartamig) orvosi beavatkozást igénylő súlyos esetté, ezért a beteget a hCG beadása után legalább két hétig meg kell figyelni.
A Menopur javasolt adagjának és adagolási tervének pontos betartása valamint a kezelés folyamatának gondos követése a petefészek túlstimulálás és a többes terhesség előfordulását minimalizálja. (lásd. 4.2 és 4.8 pont). Asszisztált reprodukciós eljárásokban (ART), az összes tüsző aspirációja az ovulációt megelőzően csökkentheti a túlstimulálás előfordulását.

Az OHSS súlyosabb és elhúzódóbb lehet terhesség esetén. Az OHSS leggyakrabban a hormonális kezelés befejezése után lép fel és a kezelés után 7-10 nappal a legkifejezettebb. Az OHSS általában a menzesz kezdetekor spontán rendeződik.

Ha súlyos petefészek túlstimulálás (súlyos OHSS) lép fel, a gonadotropin kezelést, amennyiben még tart, meg kell szakítani, a beteget kórházba kell szállítani és meg kell kezdeni az ovariális hyperstimuláció speciális kezelését.

Ez a tünetegyüttes nagyobb számban fordul elő policisztás petefészek betegség esetén.

Többes terhesség:
A többes terhesség, különösen, ha sokszoros, perinatalis és anyai rendellenességek előfordulásának veszélyét hordozza.
Gonadotropinokkal végzett ovuláció indukción átesett betegek esetén a többes terhesség előfordulása a természetes úton történt megtermékenyítéssel összehasonlítva növekedett. A többes fogantatások többsége kettes ikerterhesség.
A többes terhesség veszélyének csökkentésére a petefészek válaszreakciójának gondos megfigyelése javasolt.
Asszisztált reprodukciós eljáráson (ART) átesett betegek esetén a többes terhesség előfordulásának veszélye elsősorban a beültetett embriók számával, azok minőségével és a beteg életkorával függ össze.
A kezelés megkezdése előtt a betegek tájékoztatni kell a többes terhesség lehetőségének veszélyéről.

Terhességi veszteség:
Asszisztált reprodukciós eljárásokban végzett tüszőérés stimuláció során a terhességi veszteség előfordulása spontán vagy művi vetélés miatt magasabb, mint a normál populációban.

Méhen kívüli terhesség:
Azon nők esetén, akiknek kórtörténetében méhkürt rendellenesség szerepel, fennáll a méhen kívüli terhesség veszélye függetlenül attól, hogy a megtermékenyítés spontán úton vagy kezelés hatására jött létre. A méhen kívüli terhesség aránya in vitro fertilizáció után 2-5% összehasonlítva a normál populációval, ahol az arány 1-1,5 %.

A nemi szervek daganatos elváltozása:
Meddőségi kezelés céljából végzett többszörös gyógyszeres kezelésen átesett nők esetén a nemi szervek jó,- és rosszindulatú daganatos elváltozását jelentették. Az még nem tisztázott, hogy meddő nőknél a gonadotropinokkal történt kezelés növeli az ilyen jellegű daganatok veszélyét.

Születési rendellenességek:
A születési rendellenességek asszisztált reprodukciós eljárások (ART) utáni előfordulása kissé magasabb lehet, mint spontán megtermékenyülés után. Vélemények szerint ez a szülők tulajdonságaiban meglévő eltérések (anyai kor, spermium jellemzők) valamint a többes terhességek következménye.

Thromboemboliás események:
Azon nőknél, akiknél a thromboemboliás események előfordulásának általánosan elfogadott rizikófaktorai felismerhetők, mint terhelő egyéni vagy családi anamnézis, súlyos elhízás (BMI?30 kg/m2) vagy thrombosis hajlam, a gonadotropin kezelés alatt vagy azt követően a vénás vagy artériás thromboemboliás események előfordulásának veszélye megnövekedhet.
Ezen nők esetében mérlegelnie kell a gonadotropin kezelés előnyeit a lehetséges kockázatokkal szemben. Azonban a terhesség önmagában is hordozza a thromboemboliás események megnövekedett veszélyét.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem végeztek vizsgálatokat a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatásokról. Azonban az valószínűtlen, hogy a Menopur befolyásolná a betegek gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeit.


4.9 Túladagolás

A túladagolás hatásai nem ismertek, azonban petefészek túlstimulációs tünet együttes kialakulása várható.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A Menopur készítménnyel emberen nem végeztek gyógyszerinterakciós vizsgálatokat.

Bár kontrollált körülmények között klinikai tapasztalat nincsen, de várható, hogy a Menopur és klomifen-citrát együttes alkalmazása erősíti a tüsző válaszreakcióját. A hipofízis deszenzitizációjára alkalmazott GnRH agonista adásakor a Menopur magasabb dózisának alkalmazása válhat szükségessé a tüsző megfelelő válaszreakciójának eléréséhez.
Infertilis férfiakban a HMG együtt adható HCG-vel.


6.2 Inkompatibilitások

A Menopurt ugyanabban az injekcióban nem lehet együtt adni más gyógyszerekkel, kivéve a Ferring Bravelle nevű urofollitropin (FSH) készítményét. Vizsgálatok azt mutatták, hogy a Bravelle és a Menopur együttadása a várt bioaktivitást jelentősen nem módosítja.




Mellékhatás

4.8 Nem kívánatos hatások, mellékhatások

A Menopur készítménnyel végzett klinikai vizsgálatok során a leggyakrabban jelentett mellékhatások az OHSS, hasi fájdalom, fejfájás, megnagyobbodott has és az injekció beadási helyén jelentkezett fájdalom voltak, és előfordulási arányuk nem haladta meg az 5 %-ot.
Az alábbi táblázat a Menopur-ral végzett klinikai vizsgálatokban kezelt betegeknél megfigyelt mellékhatásokat gyakoriságuk és szervrendszerek szerinti csoportosításban mutatja be. Azok a mellékhatások, amelyeket a forgalomba hozatalt követő vizsgálatokban figyeltek meg, az előfordulási gyakoriságuk a "nem ismert" csoportban kerülnek felsorolásra.

Szervrendszer
Gyakori
(> 1/100 - < 1/10)
Nem gyakori
(> 1/1 000 - < 1/100)
Ritka
(> 1/10 000 - <1/1 000)
Nem ismert (gyakorisága a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Szembetegségek és szemészeti tünetek



Látási rendellenességek a
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hasi fájdalom, megnagyobbodott has, hányinger
Hányás, hasi diszkomfort érzés, hasmenés


Éltalános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Az injekció beadási helyén jelentkező reakciókb

Kimerültség

Láz, rossz közérzet
Immunrendszeri betegségek és tünetek



Túlérzékenységi reakciókc
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei



Testtömeg növekedés
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei



Csont- és izomfájdalomd
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás
Szédülés


A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
ovarium hyperstimulatios szindróma (OHSS) e,
medencei fájdalom f
Petefészek cysták, emlő panaszok g

Petefészek torzióe
A bőr és abőr alatti szövet betegségei és tünetei


Acne, kiütés
Bőrviszketés, csalánkiütés
Érbetegségek és tünetek

Hőhullám

Thromboembolia e

a A forgalomba hozatalt követő időszakban egyedi esetekben látási rendellenességként átmeneti vakságot, kettőslátást, pupilla tágulatot, szigetszerű látótérkiesést, szemkáprázást, légylátást, homályos látást, látásromlást jelentettek.

b Az injekció beadási helyén jelentkező leggyakrabban jelentett reakció a beadás helyén jelentkező fájdalom volt.

c Helyi vagy általános allergiás reakciós eseteket, beleértve az anaphylaxiás reakciót az ezzel járó tünettannal együtt ritkán jelentettek.

d A csont és izomfájdalom magában foglalja az ízületi fájdalmat, hátfájást, nyaki fájdalmat és végtagfájdalmat.

e Az OHSS-el társuló emésztőrendszeri tüneteket, mint hasi felfúvódás és hasi diszkomfortérzés, hányinger, hányás és hasmenés, a Menopur-ral végzett klinikai vizsgálatokban jelentették. Súlyos OHSS esetekben hasi és mellkasi folyadék felhalmozódást, mellhártyaizzadmányt, nehézlégzést, oliguriát, thormboemboliás eseteket és petefészek torziót, mint ritka szövődményeket jelentettek.

f A medencei fájdalommagában foglalja a petefészekben jelentkező fájdalmat és a méhfüggelékek fájdalmát.

g Az emlő tünetek magukban foglalják az emlő fájdalmát, az emlő érzékenységét, az emlőben érzett diszkomfortérzést, a mellbimbó fájdalmát és az emlő megduzzadását.

Férfiak esetén gynecomastia jelentkezhet.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: gonadotropinok és más ovuláció-stimulálók, ATC: G03GA02

A humán korion-gonadotropin (hCG) a klimax utáni vizeletben természetesen előforduló hormon, jelen van a Menopur készítményben, és az LH aktivitás legfontosabb biztosítója.

A menotropin, amely LH és FSH aktivitással is rendelkezik, elősegíti az ovariális tüszőnövekedést és fejlődést, valamint a gonadalis szteroid termelődést azon nők esetében, akik nem elsődleges petefészek elégtelenségben szenvednek. Az FSH a korai follikulogenezisben elsődleges kiváltója a tüsző megerősödésének és növekedésének, míg az LH fontos a petefészek szteroidogenezisében és részt vesz az alkalmas peteérést megelőző tüsző kifejlődéséhez vezető fiziológiai folyamatokban. A tüszőnövekedést LH teljes hiányában FSH-val lehet stimulálni, de a kapott tüszők rendellenesen fejlődnek, ez alacsony ösztradiol szinttel és a normál peteérést serkentő luteinizálás képességének hiányával társul.
A szteroidogenezis fokozásában kifejtett LH tevékenység hatásával összhangban a Menopur kezeléssel járó ösztradiol szint az un. deszenzitizált (down-regulated) IVF/ICSI ciklusokban magasabb, mint a rekombináns FSH készítmények esetén. Ezt figyelembe kell venni, amikor a betegek válaszreakcióját az ösztradiol szinttel mérik.
Az ösztradiol szint különbsége anovulációs betegeknél alacsony dózisú indukciós protokollok alkalmazása esetén nem látható.
A herékben az FSH indukálja a Sertolli sejtek érését. Ennek következtében indul el a heretubulusokban a spermatozoák fejlődése és érése. Ehhez azonban a herékben szükséges az androgének magas koncentrációja, amelyet előzetes HCG kezeléssel érhetünk el.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A Menopur-ban lévő FSH farmakokinetikai tulajdonságai dokumentáltak. Deszenzitizált (down-regulated) egészséges nőknél 150 NE Menopur injekcióval való 7 napos kezelés után a maximális plazma FSH koncentráció Cmax (alapszinthez korrigált) (átlag ±SD) 8,9 ± 3,5 NE/L és 8,5 ± 3,2 NE/L szubkután, illetve intramuszkuláris beadással. Az FSH a maximális koncentrációját 7 órán belül (Tmax) érte el mindkét beadási móddal. Ismételt adagolás után az FSH (átlag ±SD) 30± 11 óra illetve 27± 9 óra felezési idővel (T1/2) eliminálódott szubkután illetve intramuszkuláris beadással. Bár az egyedi LH koncentráció - idő görbék Menopur adagolás után az LH koncentráció növekedését mutatják, a rendelkezésre álló adatok a farmakokinetikai elemzéshez kevésnek bizonyultak.
A menotropin elsődlegesen a vesén keresztül ürül ki.
A Menopur farmakokinetikáját máj- és vesekárosodásban szenvedő betegeken nem vizsgálták

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A nem-klinikai adatok az emberen történő alkalmazás vonatkozásában nem utalnak olyan különös veszélyre, amelyek a kiterjedt klinikai tapasztalatokból ne lennének ismertek. A Menopur hatásainak értékelésre reproduktív toxikológiai vizsgálatokat a terhesség időszakában és a szülést követően nem végeztek, mivel a Menopur adása ezen időszakokban nem javasolt. A Menopur a természetben előforduló hormonokat tartalmaz ezért várhatóan nem genotoxikus. Karcinogenitási vizsgálatokat nem végeztek, mert a javallatai alapján rövid idejű kezelésre alkalmazzák.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Menopur 75 NE
Port tartalmazó injekciós üveg: liofilizált por; kék, lepattintható, műanyag védőlappal, rollnizott
alumínium kupakkal és gumidugóval lezárt színtelen, átlátszó I-es típusú injekciós üvegbe töltve.
Oldószerampulla: 1 ml oldat törőponttal, valamint kék és piros kódgyűrűvel ellátott színtelen, átlátszó I-es típusú OPC üvegampullába töltve.

5 vagy 10 db port tartalmazó injekciós üveg + 5 vagy 10 db oldószerampulla dobozban.

Menopur 600 NE
Port tartalmazó injekciós üveg: liofilizált por halobutil gumidugóval, lepattintható, műanyag védőlappal és alumínium kupakkal lezárt színtelen injekciós üvegbe (I. típus) töltve.
Előretöltött fecskendő: oldat, gumidugattyúval és gumi védősapkával ellátott előretöltött üveg (I. típus) fecskendőbe töltve.
A készítményt készletként forgalmazzák. A készlet tartalma: 1 db port tartalmazó injekciós üveg, 1 db előretöltött fecskendő és 1 db feloldáshoz szükséges tű. A beadáshoz 9 db egyszer használatos fecskendő tűvel, amelyen a NE jelölve van.

Menopur 1200 NE
Port tartalmazó injekciós üveg: liofilizált por halobutil gumidugóval, lepattintható, fehér műanyag védőlappal és alumínium kupakkal lezárt színtelen injekciós üvegbe (I. típus) töltve.
Előretöltött fecskendő: oldat, gumidugattyúval és gumi védősapkával ellátott előretöltött üveg (I. típus) fecskendőbe töltve.
A készítményt készletként forgalmazzák. A készlet tartalma: 1 db port tartalmazó injekciós üveg, 2 db előretöltött fecskendő és 1 db feloldáshoz szükséges tű. A beadáshoz 18 db egyszer használatos fecskendő tűvel, amelyen a NE jelölve van.


6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A port tartalmazó injekciós üveg tartalmát csak a mellékelt oldószerrel szabad feloldani.

Menopur 75 NE
Csatlakoztasson egy feloldáshoz használható tűt a fecskendőhöz. Szívja fel az ampulla teljes tartalmát és fecskendezze a teljes mennyiséget a port tartalmazó injekciós üvegbe. A pornak gyorsan átlátszó oldattá kell feloldódni. Amennyiben nem, az injekciós üveget finoman forgassa addig, amíg az oldat átlátszó nem lesz. A rázást kerülni kell.
Ha szükséges, az előírt dózis eléréséig az elkészített oldatot ismét fel lehet szívni a fecskendőbe, és a következő port tartalmazó injekciós üvegbe lehet fecskendezni. Három port tartalmazó injekciós üveg tartalma oldható fel egy ampulla oldószerben.
Az előírt dózis elérésekor az oldatot az injekciós üvegből fecskendőbe kell szívni, a tűt szubkután injekciós tűre kell cserélni és az injekciót azonnal be kell adni.

Menopur 600 NE és 1200 NE
A feloldáshoz használatos tűt csatlakoztassa az előretöltött fecskendőhöz. Fecskendezze az oldószer teljes mennyiségét a port tartalmazó injekciós üvegbe. A pornak gyorsan átlátszó oldattá kell feloldódni. Amennyiben nem, az injekciós üveget finoman forgassa addig, amíg az oldat átlátszó nem lesz. A rázást kerülni kell.
Az egyszerhasználatos beadásra szolgáló fecskendők illesztett tűvel és az FSH/LH mennyiségét 37,5 NE-től 600 NE-ig mutató beosztással vannak ellátva.
Szívja fel az injekciós üvegből oldatot a beadásra szolgáló fecskendőbe és azt az előírt dózisban azonnal adja be. Az oldat 600 NE FSH és LH-t tartalmaz milliliterenként.

Minden Menopur 600 NE-t vagy 1200 NE-t feloldott állapotban tartalmazó injekciós üveg kizárólag egy adott beteg kezelésére használható.

Általában:
Az oldat nem adható be, ha nem átlátszó és, ha lebegő részecskéket tartalmaz.
A fel nem használt oldatot vagy hulladék anyagot a helyi követelményeknek megfelelően kell kezelni.

Megjegyzés: ?? (két kereszt)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

Menopur 75 NE
Legfeljebb 250C-on, a fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó. Nem fagyasztható!

Menopur 600 NE és 1200 NE
Hűtőszekrényben (2°C-8°C) tárolandó. Nem fagyasztható!
A gyógyszer feloldását követő tárolási feltételeket lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Menopur 75 NE
Por: 2 év
Oldószer: 3 év
A feloldást követően egyszerre és azonnal be kell adni.

Menopur 600 NE és 1200 NE
Por: 3 év
Oldószer: 3 év
Feloldás után az oldatot maximum 28 napig, legfeljebb 250C-on lehet tárolni. Nem fagyasztható!


7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Ferring Magyarország Gyógyszerkereskedelmi Kft.
1138 Budapest
Tomori u. 34.
Magyarország