Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

KERENDIA 20MG FILMTABLETTA 28X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Bayer Ag
Hatástani csoport:
C03DA Aldoszteron-antagonisták
Törzskönyvi szám:
EU/1/21/1616/007
Hatóanyagok:
FinerenonumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Fokozottan ellenőrzött készítmények!!!
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A javasolt céldózis naponta egyszer 20 mg finerenon. A javasolt maximális adag naponta egyszer 20 mg finerenon.

A kezelés megkezdése
A szérumkálium-szintet és a becsült glomerulusfiltrációs rátát (eGFR) meg kell határozni annak eldöntéséhez, hogy a finerenon-kezelés elkezdhető-e, és mekkora lehet a kezdő adag.

Ha a szérumkálium-szint ? 4,8 mmol/l, a finerenon-kezelés elkezdhető. A szérumkálium-szint monitorozásához lásd később a "A kezelés fenntartása" című részt.

Ha a szérumkálium-szint > 4,8-5,0 mmol/l, a finerenon-kezelés elkezdése megfontolható további szérumkáliumszint-monitorozás mellett az első 4 hét során, a beteg jellemzői és a szérumkáliumértékek alapján (lásd 4.4 pont).

Ha a szérumkálium-szint > 5,0 mmol/l, a finerenon-kezelés nem kezdhető el (lásd 4.4 pont).

A finerenon ajánlott kezdeti adagja az eGFR-től függ, az 1. táblázatban leírtak szerint.


eGFR (ml/perc/1,73 m2)
Kezdeti adag (naponta egyszer)
? 60
20 mg
? 25 - < 60
10 mg
< 25
Nem ajánlott

A kezelés fenntartása
A szérumkálium-szintet és az eGFR értékét a finerenon-kezelés megkezdése, illetve újrakezdése vagy az adag növelése után 4 héttel újra meg kell határozni (lásd a 2. táblázatot a finerenon-kezelés folytatásának és az adag módosításának meghatározásához).
Ezt követően a szérumkálium-szintet rendszeresen és szükség szerint újra kell mérni a beteg jellemzői és szérum káliumértékei alapján. További információkért lásd a 4.4 és 4.5 pontokat.

2. táblázat: A finerenon-kezelés fenntartása és az adag beállítása

Aktuális finerenon-adag (naponta egyszer)

10 mg
20 mg
Aktuális szérumkáliumszint (mmol/l)
? 4,8
Finerenon-adag emelése napi egyszer 20 mg-ra *
Napi egyszeri 20 mg adag fenntartása

> 4,8 - 5,5
Napi egyszeri 10 mg adag fenntartása
Napi egyszeri 20 mg adag fenntartása

> 5,5
Állítsa le a finerenon-kezelést.
Fontolja meg a kezelés újrakezdését napi egyszeri 10 mg-os adaggal, amikor a szérumkálium-szint ismét ? 5,0 mmol/l lesz.
Állítsa le a finerenon-kezelést. Indítsa újra a kezelést napi egyszer 10 mg-os adaggal, amikor a szérumkálium-szint ismét ? 5,0 mmol/l lesz.
*a napi egyszer 10 mg fenntartása, ha az eGFR > 30%-kal csökkent a korábbi értékhez képest

Kihagyott adag
A kihagyott adagot be kell venni, amint a beteg azt észreveszi, de csak ugyanazon a napon. A betegnek nem szabad 2 adagot bevennie, hogy pótolja a kihagyott adagot.

Különleges betegcsoportok

Idősek
Idős betegeknél nincs szükség dózismódosításra (lásd 5.2 pont).

Vesekárosodás A kezelés elkezdése
Azoknál a betegeknél, akiknél az eGFR < 25 ml/perc/1,73 m2, a finerenon-kezelés a korlátozott klinikai adatok miatt nem kezdhető el (lásd 4.4 és 5.2 pont).

A kezelés fenntartása
Azoknál a betegeknél, akiknél az eGFR ? 15 ml/perc/1,73 m2, a finerenon-kezelés a szérumkáliumszint alapján történő dózismódosítással folytatható. 4 héttel a kezelés megkezdése után meg kell határozni az eGFR-t annak eldöntéséhez, hogy a kezdő adag megemelhető-e az ajánlott napi 20 mg-os adagra (lásd az "Adagolás - A kezelés fenntartása" című részt és a 2. táblázatot).

A korlátozott klinikai adatok miatt a finerenon-kezelést abba kell hagyni azoknál a betegeknél, akiknek az állapota a végstádiumú vesebetegség stádiumába jutott (eGFR < 15 ml/perc/1,73 m2) (lásd
4.4 pont).

Májkárosodás
Azon betegek esetében, akik
- súlyos májkárosodásban szenvednek: a finerenon-kezelés nem kezdhető el (lásd 4.4 és 5.2 pont). Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

- közepesen súlyos májkárosodásban szenvednek:
Nem szükséges a kezdeti dózis módosítása. Fontolja meg a szérumkálium-szint további monitorozását, és a monitorozást igazítsa a beteg jellemzői szerint (lásd 4.4 és 5.2 pont).

- enyhe májkárosodásban szenvednek:
Nem szükséges a kezdeti dózis módosítása.

Egyidejű gyógyszeres kezelés
A finerenont közepes vagy gyenge CYP3A4-gátlókkal, káliumpótló készítményekkel, trimetoprimmal vagy trimetoprim-szulfametoxazollal egyidejűleg szedő betegeknél megfontolandó a szérumkáliumszint további monitorozása és a monitorozás betegjellemzőkhöz igazítása (lásd 4.4 pont). A finerenonkezeléssel kapcsolatos döntéseket a 2. táblázatban ("Adagolás, A kezelés fenntartása") foglalt utasításoknak megfelelően kell meghozni.
A finerenon alkalmazásának ideiglenes felfüggesztése válhat szükségessé, amikor a betegnek trimetoprimet vagy trimetoprim-szulfametoxazolt kell szednie. További információkért lásd 4.4 és
4.5 pont.

Testtömeg
Nem szükséges módosítani a dózist a testtömeg alapján (lásd 5.2 pont).

Gyermekek és serdülők
A finerenon biztonságosságát és hatásosságát 18 év alatti gyermekek és serdülők esetében még nem állapították meg. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.

A tablettákat étkezés közben vagy attól függetlenül is be lehet venni, egy pohár vízzel (lásd 5.2 pont). A tablettákat nem javasolt grépfrúttal vagy grépfrútlével bevenni (lásd 4.5 pont).

A tabletták összetörése
Azon betegek számára, akik nem képesek a tablettát egészben lenyelni, a Kerendia tablettát közvetlenül a szájon át történő alkalmazás előtt össze lehet törni, és vízzel vagy pépes ételekkel, például almaszósszal összekeverni (lásd 5.2 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Hyperkalaemia

A finerenonnal kezelt betegeknél hyperkalaemiát figyeltek meg (lásd 4.8 pont). Egyes betegeknél fokozott a hyperkalaemia kialakulásának kockázata.
A kockázati tényezők közé tartozik az alacsony eGFR, a magasabb szérumkálium-szint és a korábbi hyperkalaemiás epizódok. Ezeknél a betegeknél gyakoribb ellenőrzést kell fontolóra venni.

A kezelés megkezdése és fenntartása (lásd 4.2 pont)
Ha a szérumkálium-szint > 5,0 mmol/l, a finerenon-kezelés nem kezdhető el.
Ha a szérumkálium-szint > 4,8-5,0 mmol/l, a finerenon-kezelés elkezdése megfontolható a szérumkálium-szint további monitorozása mellett az első 4 hét során, a beteg jellemzői és a szérum káliumszintje szerint igazítva.

Ha a szérumkálium-szint > 5,5 mmol/l, a finerenon-kezelést fel kell függeszteni. Követni kell a hyperkalaemia kezelésére vonatkozó helyi irányelveket.
Amikor a szérumkálium-szint ismét ? 5,0 mmol/l, a finerenon-kezelés újraindítható napi egyszeri
10 mg-os adaggal.

Monitorozás
A szérumkálium-szintet és az eGFR-t minden betegnél újra meg kell határozni 4 héttel a finerenonkezelés megkezdése, illetve újrakezdése vagy az adag növelése után. Ezt követően a szérumkáliumszintet rendszeresen, illetve szükség szerint - a beteg jellemzői és a szérumkálium-szintje alapján - újra meg kell határozni (lásd 4.2 pont).

Egyidejűleg alkalmazott gyógyszerek
A hyperkalaemia kockázata a szérum káliumszintet növelő, egyidejűleg szedett gyógyszerek mellett is növekedhet (lásd 4.5 pont). Lásd még "A finerenon-expozíciót befolyásoló hatóanyagok egyidejű alkalmazása" című részt.

A finerenont nem ajánlott egyidejűleg alkalmazni
- káliummegtartó diuretikumokkal (pl. amilorid, triamteren) és
- egyéb mineralokortikoid-receptor-antagonistákkal (MRA-k), pl. eplerenon, eszaxerenon, spironolakton, kanrenon.

A finerenont óvatosan kell alkalmazni, és a szérumkáliumszintet monitorozni kell, ha egyidejűleg alkalmazzák:
- káliumpótló készítményekkel,
- trimetoprimmal vagy trimetoprim-szulfametoxazollal. A finerenon alkalmazásának időleges felfüggesztése szükségessé válhat.

Vesekárosodás

A hyperkalaemia kockázata a vesefunkció csökkenésével nő. A vesefunkciót szükség szerint folyamatosan monitorozni kell, a szokásos gyakorlatnak megfelelően (lásd 4.2 pont).

A kezelés elkezdése
A finerenon-kezelés nem kezdhető el olyan betegeknél, akiknél az eGFR < 25 ml/perc/1,73 m2, mivel a klinikai adatok korlátozottak (lásd 4.2 és 5.2 pont).

A kezelés fenntartása
A korlátozott klinikai adatok miatt a finerenon-kezelést abba kell hagyni azoknál a betegeknél, akik a végstádiumú vesebetegség stádiumába jutottak (eGFR < 15 ml/perc/1,73 m2) (lásd 4.2 pont).

Májkárosodás

A finerenon-kezelés nem kezdhető el súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél (lásd 4.2 pont). Ezeket a betegeket nem vizsgálták (lásd 5.2 pont), de a finerenon-expozíció jelentős növekedése várható.

A finerenon alkalmazása mérsékelt májkárosodásban szenvedő betegeknél a finerenon-expozíció növekedése miatt további ellenőrzést igényelhet. A szérum káliumszint további ellenőrzését és az ellenőrzés utánigazítását kell mérlegelni a beteg jellemzőinek megfelelően (lásd 4.2 és 5.2 pont).

Szívelégtelenség

A III. fázisú klinikai vizsgálatokból kizárták a csökkent ejekciós frakcióval járó szívelégtelenségben és a NYHA (New York Heart Association) II-IV. stádiumú szívelégtelenségben szenvedő betegeket (lásd 5.1 pont).

A finerenon-expozíciót befolyásoló hatóanyagok egyidejű alkalmazása

Mérsékelt vagy gyenge CYP3A4-gátlók
A finerenon mérsékelt vagy gyenge CYP3A4-gátlókkal való egyidejű alkalmazása során ellenőrizni kell a szérum káliumszintjét (lásd 4.2 és 4.5 pont).

Erős vagy mérsékelt CYP3A4-induktorok
A finerenon és az erős vagy mérsékelt CYP3A4-induktorok nem alkalmazhatók egyidejűleg (lásd
4.5 pont).

Grépfrút Grépfrút vagy grépfrútlé fogyasztása nem javasolt a finerenon-kezelés alatt (lásd 4.2 és 4.5 pont).

Embriofoetalis toxicitás

A finerenon nem alkalmazható terhesség alatt, kivéve, ha alaposan mérlegelik a kezelés előnyét az anya szempontjából és annak kockázatát a magzatra nézve. Ha egy nő a finerenon szedése alatt teherbe esik, tájékoztatni kell őt a magzatot érintő lehetséges kockázatokról.
A fogamzóképes nőknek azt kell tanácsolni, hogy a finerenon-kezelés alatt alkalmazzanak hatékony fogamzásgátló módszert. A nőknek azt kell tanácsolni, hogy a finerenon-kezelés alatt ne szoptassanak. Lásd a 4.6 és 5.3 pontot további információkért.

A segédanyagokra vonatkozó információk

A Kerendia laktózt tartalmaz
Ritkán előforduló, örökletes galaktóz-intoleranciában, teljes laktázhiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem alkalmazható.

A Kerendia nátriumot tartalmaz
A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag
"nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Kerendia a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket nem befolyásolja.


4.9 Túladagolás

A túladagolás legvalószínűbb megnyilvánulása várhatóan a hyperkalaemia. Ha hyperkalaemia alakul ki, a szokásos kezelést kell megkezdeni.
A finerenon valószínűleg nem távolítható el hatékonyan hemodialízissel, mivel körülbelül 90%-ban plazmafehérjékhez kötődik.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Interakciós vizsgálatokat csak felnőttek körében végeztek.

A finerenon szinte kizárólag a citokróm P450 (CYP) által közvetített oxidatív metabolizmuson keresztül ürül ki (főként a CYP3A4 [90%], kis mértékben a CYP2C8 [10%] közreműködésével).

Egyidejű alkalmazásuk ellenjavallt

Erős CYP3A4-gátlók
A Kerendia egyidejű alkalmazása itrakonazollal, klaritromicinnel és más erős CYP3A4-gátlókkal (pl. ketokonazol, ritonavir, nelfinavir, kobicisztát, telitromicin vagy nefazodon) ellenjavallt (lásd 4.3 pont), mivel a finerenon-expozíció jelentős növekedése várható.

Egyidejű alkalmazásuk nem ajánlott

Erős és mérsékelt CYP3A4-induktorok
A Kerendia alkalmazása nem javasolt egyidejűleg rifampicinnel és más erős CYP3A4-induktorokkal (pl. karbamazepin, fenitoin, fenobarbitál, orbáncfű) vagy efavirenzzel és más mérsékelt CYP3A4induktorokkal. Ezek a CYP3A4-induktorok várhatóan jelentősen csökkentik a finerenon plazmakoncentrációját és csökkent terápiás hatást okoznak (lásd 4.4 pont).

A szérum káliumszintjét növelő gyógyszerek
A Kerendia egyidejű alkalmazása nem javasolt káliummegtartó diuretikumokkal (pl. amilorid, triamterén) és más MRA-kkal (pl. eplerenon, eszaxerenon, spironolakton, kanrenon). Ezek a gyógyszerek várhatóan növelik a hyperkalaemia kockázatát (lásd 4.4 pont).

Grépfrút
Grépfrút vagy grépfrútlé fogyasztása a finerenon-kezelés alatt nem javasolt, mivel az várhatóan növeli a finerenon plazmakoncentrációját a CYP3A4 gátlásán keresztül (lásd 4.2 és 4.4 pont).

Egyidejű alkalmazás óvintézkedésekkel

Mérsékelt CYP3A4-gátlók
Egy klinikai vizsgálatban a (napi háromszor 500 mg) eritromicin egyidejű alkalmazása a finerenon AUC-értékének 3,5-szeres növekedéséhez és Cmax-értékének 1,9-szeres növekedéséhez vezetett. Egy másik klinikai vizsgálatban a (napi egyszer 240 mg szabályozott hatóanyag-leadású tabletta) verapamil alkalmazása a finerenon AUC-értékének 2,7-szeres, illetve Cmax-értékének 2,2-szeres növekedéséhez vezetett.
A szérum káliumszint emelkedhet, ezért a szérum káliumszint ellenőrzése ajánlott, különösen a finerenon vagy a CYP3A4-gátló alkalmazásának megkezdése, vagy adagolásuk megváltoztatása során (lásd 4.2 és 4.4 pont).

Gyenge CYP3A4-gátlók
Az élettani alapú farmakokinetikai (physiologically based pharmacokinetic, PBPK) modell szimulációk szerint a (napi kétszer 100 mg) fluvoxamin növeli a finerenon AUC-jét (1,6-szeresére) és Cmax-értékét (1,4-szeresére).
A szérum káliumszint növekedhet, ezért a szérum káliumszint ellenőrzése ajánlott, különösen a finerenon vagy a CYP3A4-gátló alkalmazásának megkezdése, vagy adagolásuk megváltoztatása során (lásd 4.2 és 4.4 pont).

A szérum káliumszintjét növelő gyógyszerek (lásd 4.4 pont)
A Kerendia egyidejű alkalmazása káliumpótló készítményekkel és trimetoprimmal vagy trimetoprimszulfametoxazollal várhatóan növeli a hyperkalaemia kockázatát. A szérumkálium-szint ellenőrzése szükséges.
A Kerendia alkalmazásának ideiglenes felfüggesztése szükségessé válhat a trimetoprim- vagy trimetoprim-szulfametoxazol-kezelés alatt.

Vérnyomáscsökkentő gyógyszerek
A hypotensio kockázata a számos további vérnyomáscsökkentő gyógyszer egyidejű alkalmazásával nő. Ezeknél a betegeknél a vérnyomás monitorozása javasolt.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A finerenon-kezelés alatt a leggyakrabban jelentett mellékhatás a hyperkalaemia (14,0 %) volt. Lásd a
"Kiválasztott mellékhatások leírása - Hyperkalaemia" című részt és a 4.4 pontot.

A mellékhatások táblázatos bemutatása

A finerenon biztonságosságát krónikus vesebetegségben (CKD) és 2-es típusú cukorbetegségben (T2D) szenvedő betegeknél 2 pivotális, III. fázisú vizsgálatban, a FIDELIO-DKD (diabéteszes vesebetegség) és FIGARO-DKD vizsgálatokban értékelték. A FIDELIO-DKD vizsgálatban 2827 beteg kapott (naponta egyszer 10 vagy 20 mg) finerenont, a kezelés átlagos időtartama 2,2 év volt. A FIGARO-DKD vizsgálatban 3683 beteg kapott (naponta egyszer 10 vagy 20 mg) finerenont, a kezelés átlagos időtartama 2,9 év volt.

A megfigyelt mellékhatásokat a 3. táblázat tartalmazza. Ezek a MedDRA szervrendszeri és gyakorisági kategóriái szerint lettek osztályozva.
A mellékhatásokat gyakoriságuk szerint, csökkenő súlyossági sorrendben csoportosítjuk.
A gyakoriságok definíciói a következők:
Nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

3. táblázat: Mellékhatások
Szervrendszeri kategória (MedDRA)
Nagyon gyakori
Gyakori

Nem ismert
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Hyperkalaemia
Hyponatraemia Hyperurikaemia

Érbetegségek és tünetek

Hypotensio

A bőr és a bőr alatti szövet betegségek és tünetek

Viszketés

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

Csökkent glomerulusfiltrációs ráta
Csökkent hemoglobinszint

Kiválasztott mellékhatások leírása

Hyperkalaemia
A FIDELIO-DKD és FIGARO-DKD vizsgálatok összesített adatai alapján a finerenonnal kezelt betegek 14,0 %-ánál jelentettek hyperkalaemiás eseményeket, szemben a placebóval kezelt betegek 6,0%-ával. A kezelés első hónapjában a kiindulási értékhez képest a szérum átlagos káliumszintjének 0,17 mmol/l-es emelkedését figyelték meg a finerenon-csoportban a placebocsoporthoz képest, amely szint ezt követően stabil maradt. A finerenonnal kezelt betegeknél a hyperkalaemiás események többsége mindkét vizsgálat esetén enyhe vagy közepesen súlyos volt és megszűnt a finerenonnal kezelt betegeknél. A hyperkalaemia súlyos eseteit gyakrabban jelentették a finerenon (1,1%), mint a placebo (0,2 %) esetében. A finerenonnal kezelt betegek 16,8 %-ánál és 3,3 %-ánál, illetve a placebóval kezelt betegek 7,4 %-ánál és 1,2%-ánál jelentettek > 5,5 mmol/l és > 6,0 mmol/l szérum káliumkoncentrációt. A finerenont kapó betegeknél a kezelés végleges abbahagyásához vezető hyperkalaemia 1,7 % volt, szemben a placebocsoport 0,6%-ával. A hyperkalaemia miatti kórházi kezelés a finerenon-csoportban 0,9% volt, míg a placebocsoportban 0,2%. A konkrét ajánlásokat lásd a 4.2 és 4.4 pontban.

Hypotensio
A FIDELIO-DKD és FIGARO-DKD vizsgálatok összesített adatai alapján a finerenonnal kezelt betegek 4,6 %-ánál jelentettek hypotensiós eseményeket, szemben a placebóval kezelt betegek 3,0%- ával. Három beteg esetében (< 0,1%) a finerenon-kezelést végleg abbahagyták hypotensio miatt. A finerenon-csoportban a hypotensio miatti hospitalizáció ugyanaz volt finerenon és a placebóval kezelt betegeknél (< 0,1%).
A finerenonnal kezelt betegeknél a hypotensiós események többsége mindkét vizsgálat esetén enyhe vagy közepesen súlyos volt és megszűnt a finerenonnal kezelt betegeknél.
Az átlagos szisztolés vérnyomás 2-4 Hgmm-rel, az átlagos diasztolés vérnyomás pedig 1-2 Hgmm-rel csökkent az 1. hónapban, és ezt követően stabil maradt.

Hyperurikaemia
A FIGARO-DKD és FIGARO-DKD vizsgálatok összesített adatai alapján a finerenonnal kezelt betegek 5,1%-ánál jelentettek hyperurikaemiát, szemben a placebóval kezelt betegek 3,9%-ával. Egyik esemény sem volt súlyos, és nem eredményezte a kezelés végleges abbahagyását a finerenont kapó betegeknél. A kiindulási értéktől a 16. hónapig a szérum átlagos húgysavszintjének 0,3 mg/dl-es emelkedését figyelték meg a placebóhoz képest, ami idővel mérséklődött. Nem figyeltek meg különbséget a finerenon-csoport és a placebocsoport között a jelentett köszvényes események (3,0%) tekintetében.

Csökkent glomerulusfiltrációs ráta (GFR)
A FIDELIO-DKD és FIGARO-DKD vizsgálatok összesített adatai alapján a finerenonnal kezelt betegek 5,3%-ánál jelentettek GFR-csökkenéssel összefüggő eseményt, szemben a placebóval kezelt betegek 4,2%-ával. GFR-csökkenéssel összefüggő esemény végleges leállításhoz vezetett úgyanúgy a finerenont, mind a placebót kapó betegeknél (0,2%). A csökkent GFR miatti hospitalizáció a finerenon-csoportban és a placebocsoportban azonos volt (< 0,1%). A GFR-csökkenéssel összefüggő események többsége mindkét vizsgálat esetében enyhe vagy közepesen súlyos volt és a finerenonnal kezelt betegek esetében megszűnt. A finerenont szedő betegeknél kezdetben csökkent az eGFR (átlagosan 2 ml/perc/1,73 m2), ami a placebóhoz képest idővel mérséklődött. Ez a csökkenés a folyamatos kezelés során reverzibilisnek tűnt.

Csökkent hemoglobinszint
A FIDELIO-DKD és FIGARO-DKD vizsgálatok összesített adatai alapján a finerenon alkalmazása a hemoglobinszint átlagosan 0,15 g/dl-es, illetve a hematokritérték 0,5%-os, placebóval korrigált abszolút csökkenésével járt 4 hónapos kezelést követően. Az anaemiáról szóló jelentések összehasonlíthatóak voltak a finerenonnal kezelt betegeknél (6,5 %) és a placebóval kezelt betegeknél (6,1%). A vérszegénység súlyos eseteinek gyakorisága alacsony volt mind a a finerenon-kezelésben részesülő betegeknél, mind a placebóval kezelt betegeknél (0,5%). A hemoglobinszint és a hematokrit változása mindkét vizsgálat esetében átmenetinek bizonyult, és körülbelül 24-32 hónap elteltével hasonló szintet ért el, mint amelyet a placebóval kezelt csoportban megfigyeltek.

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: diuretikumok, aldoszteronantagonisták, ATC-kód: C03DA05

Hatásmechanizmus

A finerenon a mineralokortikoid-receptor (MR) nem szteroid, szelektív antagonistája, amelyet az aldoszteron és a kortizol aktivál, és a génátírást szabályozza. Az MR-hez való kötődése egy specifikus receptor-ligand komplexet hoz létre, amely gátolja a proinflammatorikus és profibrotikus mediátorok expressziójában szerepet játszó transzkripciós koaktivátorok felvételét.

Farmakodinámiás hatások

A FIDELIO-DKD és FIGARO-DKD randomizált, kettős vak, placebokontrollos, multicentrikus, III. fázisú, CKD-ben és T2D-ben szenvedő felnőtt betegek körében végzett vizsgálatokban a vizelet albumin-kreatinin arányának (UACR) placebóval korrigált relatív csökkenése a finerenonra randomizált betegeknél 31%, illetve 32% volt a 4. hónapban, az UACR pedig mindkét vizsgálatban csökkent maradt.

Az ARTS-DN randomizált, kettős vak, placebokontrollos, multicentrikus, CKD-ben és T2D-ben szenvedő felnőtt betegek körében végzett IIb. fázisú vizsgálatban az UACR placebóval korrigált relatív csökkenése a 90. napon 25%, illetve 38% volt a napi egyszeri 10 mg, illetve 20 mg finerenonnal kezelt betegeknél.

Szív-elektrofiziológia
Egy 57 egészséges résztvevőn végzett speciális QT-vizsgálat kimutatta, hogy a finerenon nincs hatással a szív repolarizációjára. Nem volt jele a finerenon QT/QTc-intervallumot megnyújtó hatásának 20 mg (terápiás) vagy 80 mg (szupraterápiás) egyszeri adagok után.

Klinikai hatásosság és biztonságosság

A FIDELIO-DKD és FIGARO-DKD vizsgálatok a finerenonnak a placebóval összehasonlított renalis és a cardiovascularis (CV) kimenetelre gyakorolt hatását vizsgálták CKD-ben és T2D-ben szenvedő felnőtt betegeknél.
A betegekre vonatkozó elvárás az volt, hogy standard ellátásban részesüljenek, beleértve egy angiotenzin-konvertáló enzim gátló (ACE-gátló) vagy angiotenzin-receptor-blokkoló (ARB) alkalmazási előírás szerinti maximális tolerálható adagjával történő kezelést.
A csökkent ejekciós frakcióval járó szívelégtelenségben és a NYHA II-IV. stádiumú szívelégtelenségben szenvedő betegeket - a mineralo-kortikoid-antagonista-(MRA) terápia 1A osztályú ajánlása miatt - kizárták.

A FIDELIO-DKD vizsgálatban a betegek a következők bizonyított megléte alapján voltak alkalmasak a vizsgálatra: tartós albuminuria (> 30 mg/g és 5000 mg/g között), az eGFR 25-75 ml/perc/1,73 m2 és a szérum káliumszint pedig ? 4,8 mmol/l volt a szűréskor.

A FIDELIO-DKD vizsgálat elsődleges összetett végpontja a veseelégtelenség első megjelenéséig eltelt idő (meghatározása szerint tartós dialízis vagy veseátültetés, vagy az eGFR tartós, legalább 4 héten keresztül fennálló csökkent, 15 ml/perc/1,73 m2 alatti értéke), az eGFR tartós, legalább 4 héten keresztül fennálló, legalább 40%-os csökkenése a kiindulási értékhez képest, vagy a renalis okú halál voltak. A legfontosabb másodlagos végpont a cardiovascularis (CV) okú halál, a nem fatális szívinfarktus (MI), a nem fatális stroke vagy a szívelégtelenség miatti kórházi kezelés első előfordulásáig eltelt idő volt.

Összesen 5674 beteget randomizáltak, akik finerenont (N = 2 833) vagy placebót (N = 2 841) kaptak, és bekerültek az elemzésbe. A medián követési idő 2,6 év volt. A finerenon vagy a placebo adagját a vizsgálat során napi egyszeri 10 mg és 20 mg között lehetett módosítani, elsősorban a szérum káliumkoncentrációja alapján. A 24. hónapban a finerenonnal kezelt alanyok 67%-át napi egyszeri 20 mg-mal, 30%-át napi egyszeri 10 mg-mal kezelték, 3%-uk pedig megszakította a kezelést.
A vizsgálat végén a betegek 99,7%-ánál rögzítették az életfunkciós adatokat. A vizsgált populáció 63%-a fehér bőrű, 25%-a ázsiai és 5%-a fekete bőrű volt. Az átlagos életkor a betegek vizsgálatba történő beválasztásakor 66 év volt, és a betegek 70%-a férfi volt. A kiinduláskor az átlagos eGFR 44,3 ml/perc/1,73 m2 volt, a betegek 55%-ánál az eGFR < 45 ml/perc/1,73 m2 volt, a medián UACR 852 mg/g volt, az átlagos HbA1c 7,7% volt, 46%-nak volt a kórtörténetében ateroscleroticus CVbetegség, 30%-nak koszorúér-betegség, 8%-nak szívelégtelenség, az átlagos vérnyomás pedig 138/76 Hgmm volt. A T2D átlagos időtartama a kiinduláskor 16,6 év volt, és a betegek 47%-ánál, illetve 26%-ánál jelentettek diabéteszes retinopathiát és diabéteszes neuropathiát. A kiinduláskor majdnem minden beteg ACE-gátlót (34%) vagy ARB-t (66%) szedett, és a betegek 97%-a alkalmazott egy vagy több antidiabetikumot (inzulin [64%], biguanidok [44%], glükagonszerű peptid-1- [GLP-1] receptor-agonisták [7%], nátrium-glükóz kotranszporter 2- [SGLT2] gátlók [5%]). A kiinduláskor leggyakrabban szedett gyógyszerek a sztatinok (74%) és a kalciumcsatorna-blokkolók (63%) voltak. Statisztikailag szignifikáns különbséget mutattak ki a finerenon javára az elsődleges összetett végpont és a kulcsfontosságú másodlagos összetett végpont esetében (lásd 1. ábra/4. táblázat alább). A kezelés hatása az elsődleges és a legfontosabb másodlagos végpontok tekintetében általában konzisztens volt az alcsoportok között, beleértve a régiót, az eGFR-t, az UACR-t, a szisztolés vérnyomást (SBP) és a kiindulási HbA1c-értéket.

A FIGARO-DKD vizsgálatban a betegek a következők bizonyított megléte alapján voltak alkalmasak a vizsgálatra: tartós albuminuria (UACR ? 30 mg/g és < 300 mg/g között), az eGFR pedig 25-90 ml/perc/1,73 m2, vagy ? 300 mg/g szintű UACR és ? 60 ml/perc/1,73 m2 szintű eGFR a szűréskor. A betegekre vonatkozó elvárás az volt, hogy a szérum káliumszintnek ? 4,8 mmol/l-nek kellett lennie a szűréskor.

Az elsődleges összetett végpont a CV okú halál, a nem fatális MI, a nem fatális stroke vagy a szívelégtelenség miatti kórházi kezelés első előfordulásáig eltelt idő összetett értéke volt. A másodlagos végpont volt a veseelégtelenség megjelenéséig eltelt idő, az eGFR tartós, legalább 4 héten keresztül fennálló, legalább 40%-os csökkenése a kiindulási értékhez képest, és a renalis okú halál összetett értéke volt.
Összesen 7352 beteget randomizáltak, akik finerenont (N = 3686) vagy placebót (N = 3666) kaptak, és bekerültek az elemzésbe. A medián követési idő 3,4 év volt. A finerenon vagy a placebo adagját a vizsgálat során napi egyszeri 10 mg és 20 mg között lehetett módosítani, elsősorban a szérum káliumkoncentráció alapján. A 24. hónapban a finerenonnal kezelt alanyok 82%-át napi egyszeri 20 mg-mal, 15%-át napi egyszeri 10 mg-mal kezelték, 3%-uknál pedig megszakadt a kezelést. A vizsgálat végét követően a betegek 99,8%-ánál rögzítették az életfunkciós adatokat. A vizsgált populáció 72%-a fehér bőrű, 20%-a ázsiai és 4%-a fekete bőrű volt. Az átlagos életkor a betegek vizsgálatba történő beválasztásakor 64 év volt, és a betegek 69%-a férfi volt. A kiinduláskor az átlagos eGFR 67,8 ml/perc/1,73 m2 volt, a betegek 62%-ánál az eGFR ? 60 ml/perc/1,73 m2 volt, a medián UACR 308 mg/g volt, az átlagos HbA1c 7,7% volt, 45%-nak volt a kórtörténetében atherosclerosisos CV-betegség, 8%-nak szívelégtelenség, valamint az átlagos vérnyomás 136/77 Hgmm volt. A T2D átlagos időtartama a kiinduláskor 14,5 év volt, és a betegek 31%-ánál , jelentettek diabéteszes retinopathiát és 28%-ánál diabéteszes neuropathiát. A kiinduláskor majdnem minden beteg ACEgátlót (43%) vagy ARB-t (57%) szedett, és a betegek 98%-a alkalmazott egy vagy több antidiabetikumot (inzulin [54%], biguanidok [69%], GLP-1-receptor-agonisták [7%], SGLT2-gátlók [8%]). A kiinduláskor leggyakrabban szedett egyéb gyógyszerek a sztatinok (71%) voltak. Statisztikailag szignifikáns különbséget mutattak ki a finerenon javára az elsődleges összetett cardiovascularis (CV) végpont esetében (lásd 2. ábra/5. táblázat alább). A kezelés hatása az elsődleges végpontok tekintetében konzisztens volt az alcsoportok között, beleértve a régiót, az eGFR-t, az UACR-t, a szisztolés vérnyomást (SBP) és a kiindulási HbA1c-értéket. A veseelégtelenséghez, az eGFR tartós, legalább 40%-os csökkenéséhez vagy a renalis okú halálhoz kapcsolódó másodlagos összetett végpont alacsonyabb előfordulási aránya volt megfigyelhető a finerenon-csoportban a placebóval összehasonlítva, ez a különbség azonban nem érte el a statisztikailag szignifikáns szintet (lásd 5. táblázat alább). A kezelés hatása a renalis másodlagos összetett végpontra vonatkozóan konzisztens volt a kiindulási eGFR-alcsoportok között, de az UACR < 300 mg/g betegek alcsoportjában a HR 1,16 (95%-os CI 0,91; 1,47), az UACR ? 300 mg/g értékű betegek alcsoportjában pedig 0,74 (95%-os CI 0,62; 0,90) volt.
Az előre meghatározott, eseményig eltelt idővel kifejezett másodlagos végpontokat az 5. táblázat tartalmazza.


4. táblázat: A FIDELIO-DKD III. fázisú vizsgálat elsődleges és másodlagos (az eseményig eltelt idővel kifejezett) végpontjainak (és azok egyes összetevőinek) elemzése


Kerendia* (N = 2833)
Placebo (N = 2841)
Kezelés hatása

Esemén
N (%) y/
100 pyr
Esemén
N (%) y/
100 pyr
HR (95%-os CI)

Elsődleges renalis összetett végpont és összetevői
Összetevők: veseelégtelenség, tartós,
? 40%-os eGFR-csökkenés vagy renalis okú halál
504 (17,8)

7,59

600 (21,1)

9,08

0,82 (0,73; 0,93) p = 0,0014
Veseelégtelenség

208 (7,3)

2,99

235 (8,3)

3,39

0,87 (0,72; 1,05)

Tartós eGFRcsökkenés ? 40%
479 (16,9)

7,21

577 (20,3)

8,73

0,81 (0,72; 0,92)


Renalis okú halál

2 (< 0,1)

-

2 (< 0,1)

-

-

A legfontosabb másodlagos CV összetett végpont és összetevői
Összetevők:
CV okú halál, nem fatális MI, nem fatális stroke vagy szívelégtelenség miatti hospitalizáció
367 (13,0)

5,11

420 (14,8)

5,92

0,86 (0,75; 0,99) p = 0,0339
CV halálozás

128 (4,5)

1,69

150 (5,3)

1,99

0,86 (0,68;1,08)

Nem fatális MI

70 (2,5)

0,94

87 (3,1)

1,17

0,80 (0,58;1,09)

Nem fatális stroke

90 (3,2)

1,21

87 (3,1)

1,18

1,03 (0,76;1,38)

Szívelégtelenség miatti hospitalizáció
139 (4,9)

1,89

162 (5,7)

2,21

0,86 (0,68;1,08)

Másodlagos hatásossági végpontok
Bármely okú halál

219 (7,7)

2,90

244 (8,6)

3,23

0,90 (0,75; 1,07)**
p = NS
Bármely okú hospitalizáció

1263 (44,6)

22,56

1321 (46,5)

23,87

0,95 (0,88; 1,02)**

Összetevők: veseelégtelenség, tartós,
? 57%-os eGFR-csökkenés vagy renalis okú halál
252 (8,9)

3,64

326 (11,5)

4,74

0,76 (0,65; 0,90)**


* Napi egyszeri 10 mg-os vagy 20 mg-os kezelés a mellette alkalmazott ACE-gátló vagy ARB alkalmazási előírás szerinti maximális tolerált adagja mellett.
** p = statisztikailag nem szignifikáns, a multiplicitási beállítást követően
CI: Konfidenciaintervallum HR: Hazárd arány pyr: betegév (patient-years)

1. ábra: A veseelégtelenség első megjelenéséig, az eGFR ? 40%-os tartós csökkenéséig vagy a renalis okú halálig eltelt idő a FIDELIO-DKD vizsgálatban



5. táblázat: A FIGARO-DKD III. fázisú vizsgálat elsődleges és másodlagos (az eseményig eltelt idővel kifejezett) végpontjainak (és azok összetevő elemeinek) elemzése


Kerendia* (N = 3686)
Placebo (N = 3666)
Kezelés hatása

N (%) Esemény pyr /
100
Esemény
N (%) /
100 pyr
HR (95%-os CI)

Elsődleges CV összetett végpont és összetevői
Összetevők:
CV okú halál, nem fatális MI, nem fatális stroke vagy szívelégtelenség miatti hospitalizáció
458 (12,4)

3,87

519
(14,2)

4,45

0,87 (0,76; 0,98) p = 0,0264
CV okú halál

194 (5,3)

1,56

214 (5,8)

1,74

0,90 (0,74; 1,09)

Nem fatális MI

103 (2,8)

0,85

102 (2,8)

0,85

0,99 (0,76; 1,31)

Nem fatális stroke

108 (2,9)

0,89

111 (3,0)

0,92

0,97 (0,74; 1,26)

Szívelégtelenség miatti hospitalizáció

117 (3,2)
0,96
163 (4,4)
1,36
0,71 (0,56; 0,90)
Másodlagos renalis összetett végpont és összetevői
Összetevők:
veseelégtelenség, tartós,
? 40%-os eGFR-csökkenés vagy renalis okú halál
350 (9,5)

3,15

395
(10,8)

3,58

0,87 (0,76; 1,01) p = 0,0689**
Veseelégtelenség
46 (1,2)
0,40
62 (1,7)
0,54
0,72 (0,49;1,05)


Tartós, ? 40%-os eGFRcsökkenés

338 (9,2)


3,04


385
(10,5)

3,49

0,87 (0,75; > 1,00)


Renalis okú halál

0

-

2 (< 0,1)

-
-
Másodlagos hatásossági végpontok
Bármely okú halál

333 (9,0)

2,68

370
(10,1)

3,01

0,89 (0,77; 1,04)**

Bármely okú hospitalizáció

1573 (42,7)

16,91

1605
(43,8)

17,52

0,97 (0,90; 1,04)**

Összetevők:
veseelégtelenség, tartós,
? 57%-os eGFR-csökkenés vagy renalis okú halál
108 (2,9)

0,95

139 (3,8)

1,23

0,77 (0,60; 0,99)**


* Napi egyszeri 10 mg-os vagy 20 mg-os kezelés - az egyidejűleg alkalmazott ACE-gátló vagy ARB alkalmazási előírás szerint maximálisan tolerált adagja mellett.
** Statisztikailag nem szignifikáns, a multiplicitási beállítást követően
CI: Konfidenciaintervallum HR: Hazárd arány pyr: betegév (patient-years)
2. ábra: A CV okú halál, nem fatális MI, nem fatális stroke vagy szívelégtelenség miatti hospitalizáció első megjelenéséig eltelt idő a FIGARO-DKD vizsgálatban


Gyermekek és serdülők

Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek és serdülők esetén egy vagy több korosztálynál halasztást engedélyez a Kerendiával vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségét illetően a krónikus vesebetegség kezelése vonatkozásában (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás

A finerenon szájon át történő alkalmazás után szinte teljesen felszívódik. A felszívódás gyors, a maximális plazmakoncentráció (Cmax) éhgyomri állapotban a tabletta bevétele után 0,5-1,25 órával jelentkezik. A finerenon abszolút biohasznosulása 43,5% a bélfalban és a májban történő first-pass metabolizmus miatt. A finerenon in vitro a P-glikoprotein efflux transzporter szubsztrátja, ami azonban a finerenon nagy permeabilitása miatt nem tekinthető relevánsnak az in vivo felszívódás szempontjából.

A táplálék hatása
A magas zsírtartalmú, magas kalóriatartalmú étellel történő bevitel 21%-kal növelte a finerenon AUCértékét, 19%-kal csökkentette a Cmax-értékét, és 2,5 órára növelte a Cmax eléréséhez szükséges időt. Mivel ez klinikailag nem tekinthető relevánsnak, a finerenon étkezés közben vagy attól függetlenül is bevehető.

Eloszlás

A finerenon eloszlási térfogata egyensúlyi állapotban (V??) 52,6 l. A finerenon humán plazmafehérjekötődése in vitro 91,7%, a fő kötőfehérje a szérumalbumin.

Biotranszformáció

A finerenon metabolizmusát körülbelül 90%-ban a CYP3A4 és 10%-ban a CYP2C8 közvetíti. Négy fő metabolit volt található a plazmában. Mindegyik metabolit farmakológiailag inaktív.

Elimináció

A finerenon eliminációja a plazmából gyors, az eliminációs felezési ideje (t1/2) körülbelül 2-3 óra. A finerenonnak a szisztémás keringésből való kiürülése körülbelül 25 l/óra. A beadott dózis körülbelül 80%-a a vizelettel, és körülbelül 20%-a a széklettel ürült ki. A kiürülés szinte kizárólag metabolitok formájában történt, míg a változatlan finerenon kiürülése kisebb jelentőségű (a glomeruláris szűrés következtében a dózis < 1%-a a vizeletben, < 0,2%-a a székletben).

Linearitás

A finerenon farmakokinetikája lineáris a vizsgált dózistartományban, 1,25 és 80 mg között, egyszeri adagolású tablettaként adva.

Különleges betegcsoportok

Idősek
A FIDELIO-DKD vizsgálatban finerenont kapott 2827 beteg 58%-a 65 éves vagy idősebb, 15%-a pedig 75 éves vagy idősebb volt. A FIGARO-DKD vizsgálatban finerenont kapott 3683 beteg 52%-a 65 éves vagy idősebb, 13%-a pedig 75 éves vagy idősebb volt.
A biztonságosság és a hatásosság tekintetében egyik vizsgálat esetében sem észleltek általános különbségeket ezen betegek és a fiatalabb betegek között.

Egy I. fázisú vizsgálatban (N = 48) az idős egészséges önkéntesek (? 65 évesek) esetében magasabb volt a finerenon-plazmakoncentráció, mint a fiatalabb egészséges önkéntes alanyok (? 45 évesek) esetében; az átlagos AUC-, illetve Cmax-értékek 34%-kal, illetve 51%-kal volt magasabb az idősek esetében (lásd 4.2 pont). A populációs farmakokinetikai elemzések nem azonosították az életkort a finerenon AUC- vagy Cmax-értékének kovariánsaként.

Vesekárosodás
Az enyhe vesekárosodás (kreatinin-clearance [CLCR] 60 - < 90 ml/perc) nem befolyásolta a finerenon AUC- és Cmax-értékét.
A normál vesefunkciójú (CLCR ? 90 ml/perc) betegekhez képest a mérsékelt (CLCR 30 - < 60 ml/perc) vagy súlyos (CLCR < 30 ml/perc) veseelégtelenség hatása a finerenon AUC-jára hasonló volt, 34 - 36%-os növekedéssel. A mérsékelt vagy súlyos vesekárosodás nem volt hatással a Cmax-értékre (lásd 4.2 pont).
A magas plazmafehérje-kötődés miatt a finerenon dialízissel várhatóan nem távolítható el.

Májkárosodás
Az enyhe májkárosodásban szenvedő cirrhosisos betegeknél nem volt változás a finerenonexpozícióban (lásd 4.2 pont).
Cirrhosisos, mérsékelten károsodott májműködésű betegeknél a finerenon teljes, illetve nem kötött AUC-értéke 38%-kal, illetve 55%-kal emelkedett, míg a Cmax-értéke nem változott az egészséges kontrollszemélyekhez képest (lásd 4.2 pont).
Súlyos májkárosodásban szenvedő betegekről nincsenek adatok (lásd 4.2 és 4.5 pont).

Testtömeg
A populációs farmakokinetikai elemzések a testtömeget a finerenon Cmax kovariánsaként azonosították. Az 50 kg-os testtömegű alany Cmax-értéke a becslések szerint 38-51%-kal magasabb, mint a 100 kg-os alanyé. A testtömeg alapján történő dózismódosítás nem indokolt (lásd 4.2 pont).

Farmakokinetikai/farmakodinámiás összefüggések

Az UACR koncentráció-hatás időbeli összefüggését maximális hatás modell jellemezte, amely a magas expozíciók esetén telítődést jelzett. A modell által előre jelzett, az UACR-re gyakorolt teljes
(99%-os) egyensúlyi állapotú gyógyszerhatás eléréséhez szükséges idő 138 nap volt. A
farmakokinetikai (PK) felezési idő 2-3 óra volt, és a PK egyensúlyi állapotot 2 nap után érte el, ami a farmakodinámiás válaszokra gyakorolt közvetett és késleltetett hatást jelzi.

Klinikai vizsgálatok releváns gyógyszer-gyógyszer kölcsönhatások nélkül

A CYP2C8 erős gátlójának, a gemfibrozilnak (napi kétszer 600 mg) az egyidejű alkalmazása 1,1-szeresére, illetve 1,2-szeresére növelte a finerenon átlagos AUC- és Cmax-értékét. Ez klinikailag nem tekinthető relevánsnak.

A protonpumpagátló omeprazollal (40 mg naponta egyszer) történő előzetes és együttes kezelés nem volt hatással a finerenon átlagos AUC- és átlagos Cmax?-értékére.

A savkötő alumínium-hidroxid és magnézium-hidroxid (70 mval) egyidejű alkalmazása nem volt hatással a finerenon átlagos AUC-értékére, és 19%-kal csökkentette az átlagos Cmax-értékét. Ez klinikailag nem tekinthető relevánsnak.

In vivo a 10 napon keresztül naponta egyszer adott 20 mg finerenon többszöri adagolása nem volt releváns hatással a CYP3A4-szonda szubsztrát midazolám AUC-értékére. Ezért kizárható a CYP3A4 klinikailag releváns, finerenon által kiváltott gátlása vagy indukciója.

20 mg finerenon egyszeri adagja szintén nem volt klinikailag releváns hatással a CYP2C8-szonda szubsztrát repaglinid az AUC- és Cmax-értékére. Így a finerenon nem gátolja a CYP2C8-at.

A finerenon és a CYP2C9-szubsztrát warfarin, valamint a finerenon és a P-gp-szubsztrát digoxin között a kölcsönös farmakokinetikai kölcsönhatás hiányát mutatták ki.

A napi egyszeri 40 mg finerenon többszöri adagolása nem volt klinikailag releváns hatása az emlőrákrezisztencia fehérje (BCRP) és szerves anion-transzportáló polipeptidek [OATP] szubsztrátjának számító rozuvasztatin AUC- és C???-értékeire.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, egyszeres és ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, fototoxicitási, karcinogenitási, férfi és női reprodukcióra kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.

Ismételt adagolású dózistoxicitás

Kutyákban a prosztata súlyának és méretének csökkenését tapasztalták a humán szervezethez képest
10-60-szoros AUCnem kötött-érték mellett. A hatásoktól mentes adag körülbelül 2-es biztonsági tartalékot biztosít.

Karcinogén hatás

A 2 évig tartó karcinogenitási vizsgálatokban a finerenon nem mutatott karcinogén potenciált hím és nőstény patkányokban vagy nőstény egerekben. Hím egerekben a finerenon a Leydig-sejtes adenoma növekedését okozta olyan dózisokban, amelyek az emberi AUCnem kötött -érték 26-szorosát képviselik. Az emberekben az AUCnem kötött -érték17-szeresének megfelelő dózis nem okozott daganatot. A rágcsálók e daganatok kialakulására való ismert érzékenysége, a szupraterápiás dózisoknál működő farmakológiai alapú mechanizmus, valamint a megfelelő biztonsági tartalékok megléte alapján a hím egerek Leydig-sejtes daganatainak növekedése klinikailag nem releváns.

Fejlődési toxicitás

A patkányokkal végzett embriofoetalis toxicitási vizsgálat során a finerenon csökkent placentatömeget és a magzati toxicitás jeleit eredményezte, beleértve a csökkent magzattömeget és a késleltetett csontosodást a 10 mg/kg/nap anyai toxikus dózisnál, ami az embernél 19-szeres AUCnem kötött-értéknek felel meg. 30 mg/kg/nap adag mellett a zsigereken és a csontozaton jelentkező eltérések gyakorisága megnövekedett (enyhe ödéma, megrövidült köldökzsinór, enyhén kiszélesedett kutacsok), és egy magzatnál komplex rendellenességek, köztük egy ritka rendellenesség (kettős aortaív) fordult elő, az emberinél mintegy 25-szörös AUCnem kötött -érték mellett. A megállapításoktól mentes dózisok (alacsony dózis patkányoknál, magas dózis nyulaknál) 10-13-szoros biztonsági tartalékot biztosítottak az AUCnem kötött -érték vonatkozásában. Ezért a patkányokkal végzett vizsgálatok eredményei nem jelentenek fokozott aggodalmat a magzati károsodással kapcsolatban.
Amikor a pre- és posztnatalis fejlődési toxicitási vizsgálatban patkányokat vemhesség és szoptatás alatt expozíciónak tettek ki, az utódok fokozott mortalitását és egyéb káros hatásokat (utód alacsonyabb testtömege, a fül késleltetett kialakulása) figyeltek meg az embernél várható AUCnem kötött körülbelül 4-szeresénél. Ezenkívül az utódok az embernél várható AUCnem kötött -érték körülbelül 4-szeresétől kezdve enyhén megnövekedett mozgásszervi aktivitást, de semmilyen más neurológiai és viselkedésbeli változást nem mutattak. A hatásoktól mentes adag az AUCnem kötött -érték
vonatkozásában körülbelül 2-szeres biztonsági tartalékot biztosított. Az utódok fokozott mozgásszervi aktivitása potenciális kockázatot jelenthet a magzat számára. Ezenkívül a kölyköknél talált eredmények alapján nem zárható ki a szoptatós korú humán újszülöttre/csecsemőre vonatkozó kockázat sem.

Nők termékenysége

A finerenon a humán AUCnem kötött -érték körülbelül 21-szeresénél csökkent nők termékenységére (csökkent a sárgatestek és a beágyazódási helyek száma), valamint a korai embrionális toxicitásra utaló jeleket (fokozott posztimplantációs veszteség és az életképes magzatok számának csökkenése) idézett elő. Ezenkívül csökkent petefészektömeget találtak a humán AUCnem kötött k-érték örülbelül 17-szeresénél. A humán AUCnem kötött -érték 10-szeresénél nem találtak hatást a női termékenységre és a korai embrionális fejlődésre. Ezért a nőstény patkányokon mért eredményeknek csekély a klinikai jelentősége (lásd 4.6 pont).





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

PVC/PVDC/alumínium átlátszó, naptárjelzéssel ellátott buborékcsomagolás 14 filmtablettával. 14, 28 vagy 98 filmtablettát tartalmazó csomag.
PVC/PVDC/alumínium átlátszó, adagonként perforált buborékcsomagolás 10 × 1 filmtablettával.
100 × 1 filmtablettát tartalmazó csomag.
Fehér, átlátszatlan HDPE tartály, fehér, átlátszatlan polipropilén gyermekbiztos csavaros kupakkal, záróbetéttel. 100 filmtablettát tartalmazó csomag.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolási feltételeket.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Bayer AG 51368 Leverkusen Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

Kerendia 10 mg filmtabletta

EU/1/21/1616/001-005

Kerendia 20 mg filmtabletta

EU/1/21/1616/006-010


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2022. február 16.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.



























Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Fogamzásgátlás nők esetében

A fogamzóképes nőknek a finerenon-kezelés alatt hatékony fogamzásgátló módszert kell alkalmazniuk (lásd 4.4 pont).

Terhesség

A finerenon terhes nőknél történő alkalmazásáról nincsenek adatok.

Állatkísérletek során reprodukciós toxicitást igazoltak (lásd 5.3 pont).

A Kerendia nem alkalmazható terhesség alatt, kivéve, ha a nő klinikai állapota szükségessé teszi a finerenonnal történő kezelést. Ha valaki a finerenon szedése alatt esik teherbe, tájékoztatni kell őt a magzatot érintő lehetséges kockázatokról (lásd 4.4 pont).

Szoptatás

Nem ismert, hogy a finerenon vagy a metabolitjai kiválasztódnak-e az emberi anyatejbe.
A rendelkezésre álló állatkísérletekből származó farmakokinetikai/toxikológiai adatok a finerenon és metabolitjai anyatejbe történő kiválasztódását jelezték. Az ilyen módon expozíciónak kitett patkány utódokon mellékhatások jelentkeztek (lásd 5.3 pont).
Az anyatejjel táplált csecsemőre nézve a kockázatot nem lehet kizárni.
A finerenon alkalmazása előtt el kell dönteni, hogy a szoptatást függesztik fel, vagy megszakítják a Kerendia-kezelést vagy tartózkodnak a Kerendia-kezeléstől, figyelembe véve a szoptatás előnyét a gyermek, valamint a terápia előnyét az anya szempontjából (lásd 4.4 pont).

Termékenység

A finerenon emberi termékenységre gyakorolt hatásáról nincsenek adatok.
Állatkísérletek a nőstények termékenységének károsodását mutatták ki a maximális humán expozíciót meghaladó expozíció mellett, ami alacsony klinikai relevanciát jelez (lásd 5.3 pont).