Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DEXAMETHASONE KALCEKS 4MG/ML OLD INJ V INF 10X1ML AMP

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
As Kalceks
Hatástani csoport:
H02AB Glukokortikoidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23963/02
Hatóanyagok:
Dexamethasonum phosphoricum
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
12 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

1. Szisztémás alkalmazás

A Dexamethasone Kalceks 4 mg/ml oldatos injekció vagy infúzió az alábbi, nagy dózisban bevezetett sürgősségi kezeléseket követően alkalmazható:
* Agyi oedema kezelése és megelőzése, amelyet agytumor (műtét után és röntgenbesugárzást követően), valamint gerincvelő-trauma váltott ki.
* Anaphylaxiás sokkállapotban (pl. kontrasztanyag kiváltotta reakció) adrenalinnal, antihisztaminokkal és megfelelő volumenpótlással kombinációban (figyelmeztetés: a különböző gyógyszerek közös fecskendőben történő beadása tilos).
* Politraumás sokk/ poszttraumás sokk-tüdő-szindróma megelőzése.
* Súlyos asztmás roham (kizárólag szimpatomimetikumok egyidejű alkalmazása mellett).
* Akut, súlyos bőrbetegségek (pl. pemphigus vulgaris, erythroderma).
* Súlyos vérbetegségek (pl. akut thrombocytopeniás purpura, haemoliticus anaemia, vagy a leukémia terápia részeként egyidejűleg alkalmazva).
* Akut mellékvesekéreg-elégtelenség (Addison-krízis) másodvonalbeli kezelése.

A Dexamethasone Kalceks 4 mg/ml oldatos injekció vagy infúzió az új koronavírus-betegség (COVID-19) kezelésére javallott felnőttek és (12 éves vagy annál idősebb és legalább 40 kg testtömegű) serdülők esetében, akik állapota kiegészítő oxigénterápiát tesz szükségessé.

2. Lokális alkalmazás

* Periarticularis és infiltrációs kezelés, pl. periarthritis scapulohumeralis, epicondylitis, bursitis, tendovaginitis, styloiditis esetén.
* Intraarticularis injekció, pl. rheumatoid arthritis esetén, ha csak néhány ízület érintett vagy a szisztémás kezelésre adott válasz nem megfelelő, rheumatoid arthritist kísérő gyulladásos reakciók esetén.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Az adagolás a betegség tüneteinek súlyosságától, a beteg kezelésre adott egyéni válaszreakciójától, intraarticularis beadás esetén pedig az ízület méretétől függ.

A glükokortikoidok kizárólag a kívánt terápiás hatás eléréséhez és fenntartásához szükséges ideig és az ehhez szükséges legalacsonyabb dózisban alkalmazhatók.

Amennyiben nagy dózisú egyszeri alkalmazásra van szükség, a dexametazon-tartalmú készítmények nagyobb hatáserősségben/térfogatban történő beadása megfontolandó.

1. Szisztémás alkalmazás

Olyan agyi oedema kezelése és megelőzése, amelyet agytumor (műtét után és röntgenbesugárzást követően), valamint gerincvelő-trauma váltott ki
A kiváltó októl és súlyosságtól függően a kezdő dózis 8-10 mg (legfeljebb 80 mg) iv., ezt követően naponta 16-24 mg (legfeljebb 48 mg) iv. 3-4 (vagy 6) részletben elosztva, 4-8 napon át. A dexametazon-foszfát hosszabb távú, kisebb dózisú alkalmazására lehet szükség besugárzás, valamint inoperábilis agydaganatok konzervatív kezelése során.

Anaphylaxiás sokk esetén elsőként iv. adrenalin-injekció, majd 40-100 mg (gyermekeknek 40 mg) dexametazon-foszfát iv., szükség esetén megismételve.

Politraumás sokk/ poszttraumás sokk-tüdő-szindróma megelőzése
A kezdő dózis 40-100 mg (gyermekeknek 40 mg) iv., 12 óra múlva ismételt dózis, vagy 16-40 mg 6 óránként, 2-3 napon keresztül.

Súlyos asztmás roham esetén 8-40 mg iv. a lehető leghamarabb; szükség esetén 4 óránként 8 mg ismételt dózisok adhatók.

Akut, súlyos bőrbetegségek és súlyos vérbetegségek esetén a kezdő dózis 20-40 mg dexametazon-foszfát iv. és - a betegség súlyosságától függően - a további kezelést az első pár napban azonos vagy alacsonyabb napi dózissal kell folytatni, ezt követően per os kezelésre kell áttérni.

Akut mellékvesekéreg-elégtelenség (Addison-krízis) esetén a kezdő dózis 4-8 mg iv. dexametazon-foszfát.

Covid-19 kezelésére
Felnőttek: 6 mg iv. naponta egyszer, legfeljebb 10 napig.

Idősek, vesekárosodásban, májkárosodásban szenvedő betegek (alacsony dózisban [napi 6 mg] és rövid ideig): nincs szükség dózismódosításra.

Gyermekek és serdülők: Serdülőknek (12 éves vagy idősebb és legalább 40 kg testtömegű) az ajánlott dózis 6 mg iv. naponta egyszer, legfeljebb 10 napon keresztül.
A kezelés időtartamát a klinikai válasz és a beteg egyéni szükségletei alapján kell meghatározni.

2. Lokális alkalmazás

Lokális infiltrációt, periarticularis és intraarticularis kezeléseket szigorúan aszeptikus körülmények között kell végezni 4 mg vagy 8 mg dexametazon-foszfát injekció adásával. Kis ízületekbe történő befecskendezésre 2 mg dexametazon-foszfát elegendő. A betegség súlyosságától függően egy ízületbe legfeljebb 3-4 infiltráció vagy 3-4 injekció adható. Az egyes injekciók beadása között legalább 3-4 hétnek kell eltelnie.

Vesekárosodás

Vesekárosodásban szenvedő betegeknél a dózis módosítása nem szükséges (lásd még 5.2 pont).

Májkárosodás

Súlyos fokú májkárosodásban szenvedő betegeknél szükséges lehet a dózis módosítása (lásd még 5.2 pont).

Gyermekek és serdülők

14 évesnél fiatalabb gyermekek és serdülők hosszú távú kezelésénél a növekedési rendellenességek kockázata miatt minden 3 napos kezelést követően egy 4 napos kezelési szünetet kell beiktatni (intermittáló kezelés).

Az alkalmazás módja

Intravénás, intramuscularis, intraarticularis vagy lokális (infiltráció) alkalmazásra.
A Dexamethasone Kalceks 4 mg/ml oldatos injekció vagy infúzió akut betegségek esetén általában lassan (2-3 perc alatt), intravénás injekció vagy infúzió formájában alkalmazandó. A készítmény azonban (kivételes esetekben) intramuscularisan, lokális infiltráció útján vagy intraarticularisan is alkalmazható.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

* A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
* Szisztémás gombás fertőzés; szisztémás fertőzés kivéve, ha specifikus fertőzés elleni kezelést alkalmaznak.

Az intraarticularis injekció a következő esetekben ellenjavallt:
* a kezelendő ízületben vagy annak közvetlen közelében fennálló fertőzések;
* bakteriális ízületi gyulladás;
* a kezelendő ízület instabilitása;
* vérzéshajlam (spontán vagy véralvadásgátló gyógyszerek által kiváltott);
* periarticularis kalcifikáció;
* nem vascularizált csontnecrosis;
* ínszakadás;
* Charcot-ízület.

Egyidejű, oki kezelés nélkül ellenjavallt a szövetek infiltrációja, ha az alkalmazás területén fertőzés van jelen.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Akut mellékvesekéreg-elégtelenség
A kezelés több mint 10 napon át tartó hirtelen megszakítása akut mellékvesekéreg-elégtelenséghez vezethet. A kezelés tervezett befejezésekor a dózist ezért lassan kell csökkenteni. Az alkalmazott dózistól és a kezelés időtartamától függően a glükokortikoid-kezelés által kiváltott mellékvesekéreg-elégtelenség a kezelés abbahagyását követően még hónapokig, egyes esetekben akár több mint 1 évig is fennállhat.

A dexametazon-foszfát-kezelés során előforduló, fizikai megterheléssel járó helyzetekben (pl. trauma, műtét, szülés) átmeneti dózisnövelésre lehet szükség. A glükokortikoidok alkalmazására fizikai megterheléssel járó helyzetekben akkor is szükség lehet, ha a mellékvesekéreg-elégtelenség a kezelés abbahagyását követően még fennáll.

Bakteriális, vírusos, gombás, parazita- és opportunista fertőzések kockázata
A dexametazon-foszfát-kezelés immunszuppresszív hatása miatt fokozhatja a bakteriális, vírusos, gombás, parazita- és opportunista fertőzések kockázatát.
Elfedheti a már fennálló, vagy kialakulóban lévő fertőzések tüneteit, ami megnehezítheti azok diagnosztizálását. Akut vírusfertőzések (hepatitis B, herpes zoster, herpes simplex, varicella, keratitis herpetica) esetén fokozott elővigyázatosságra van szükség. Akut és krónikus bakteriális fertőzések esetén célzott antibiotikum-kezelést kell alkalmazni.
A lappangó fertőzések (pl. tuberculosis vagy hepatitis B) reaktiválódhatnak. Azoknál a betegeknél, akiknek a kórelőzményében tuberculosis szerepel, a dexametazon kizárólag tuberkulosztatikus kezelés mellett adható be.
Szisztémás mycosisokban egyidejű gombaellenes kezelést kell alkalmazni.
Bizonyos parazitózisok (amőbás fertőzés, fonálférgesség) esetén egyidejű parazitaelleni kezelést kell folytatni. Igazolt vagy feltételezett fonálféregfertőzésben szenvedő betegeknél a glükokortikoidok alkalmazása a paraziták aktiválódásához és tömeges elszaporodásához vezethet.

Kortikoszteroidok egyidejű alkalmazása
A szisztémás kortikoszteroidok alkalmazását nem szabad abbahagyni azoknál a betegeknél, akiket más okból (pl. krónikus obstruktív pulmonális betegség esetén) már kezelnek (per os) szisztémás kortikoszteroidokkal, de nem igényelnek kiegészítő oxigénterápiát.

Phaeochromocytomás krízis
Kortikoszteroidok szisztémás alkalmazását követően akár halálos kimenetelű phaeochromocytomás krízis kialakulásáról számoltak be. Igazolt vagy feltételezett phaeochromocytoma esetén kortikoszteroidok kizárólag a kockázat/előny arány megfelelő mérlegelése után adhatók a betegnek.

Az alábbi esetekben fokozott körültekintésre van szükség:
* Élő kórokozót tartalmazó vakcinával történő védőoltást megelőző kb. 8 héten, ill. a védőoltást követő 2 héten belül:
A dexametazonnal kezelt betegeknél a vírusos betegségek különösen súlyos lefolyásúak lehetnek. Ez a kockázat különösen a legyengített immunrendszerű (immunszupprimált) gyermekeknél és azoknál a betegeknél áll fenn, akik még nem estek át kanyaró- vagy bárányhimlő-fertőzésen. Ha ezek a betegek a dexametazon-kezelés során kanyarós vagy bárányhimlős személyekkel kerülnek kontaktusba, haladéktalanul kezelőorvosukhoz kell fordulniuk, aki adott esetben megelőző kezelést végezhet. Lásd még a "Védőoltások" részt alább.
* Osteoporosis: Az alkalmazott dózistól és a kezelés időtartamától függően figyelembe kell venni a kalcium-metabolizmusra kifejtett negatív hatást, ezért kalciumpótlásra van szükség, illetve D-vitamin alkalmazása javasolt. Már fennálló osteoporosisban szenvedő betegeknél meg kell fontolni további kezelés alkalmazását is. Súlyos osteoporosisban szenvedő betegeknél a készítmény csak életet veszélyeztető helyzetekben vagy rövid ideig alkalmazható. Időseknél különösen fontos az előny/kockázat értékelés elvégzése és a mellékhatások, pl. az osteoporosis figyelése.
* Diabetes mellitus: klinikai megfigyelés és az antidiabetikus kezelés módosítása szükséges.
* Pszichiátriai kórképek a kórtörténetben, beleértve az öngyilkosság kockázatát is (jelenleg vagy a múltban): Neurológiai vagy pszichiátriai megfigyelés javasolt.
* Vesekárosodás: Az alapbetegség hatásos, egyidejű kezelése és folyamatos monitorozás szükséges.
* Myasthenia gravis: Kortikoszteroidok alkalmazásakor kezdetben előfordulhat a tünetek súlyosbodása, ezért a kezdő dózis meghatározásakor körültekintően és óvatossággal kell eljárni.

Emésztőrendszeri rendellenességek
Gastrointestinalis fekélyek esetén fekélyellenes gyógyszerek egyidejű alkalmazására és gondos megfigyelésre (beleértve a röntgenvizsgálatot és a gasztroszkópiát is) van szükség.

A bélperforáció kockázata miatt a dexametazon-foszfát a következő betegségekben szenvedő betegeknél csak akkor alkalmazható - és csak megfelelő monitorozás mellett - amikor feltétlenül szükséges:
* súlyos colitis ulcerosa, amely a perforáció kockázatával jár;
* tályogosodás vagy gennyes fertőzések;
* diverticulitis;
* intestinalis anastomosis (közvetlenül műtétet követően).
A gastrointestinalis perforáció okozta hasi irritáció jelei nem feltétlenül mutatkoznak nagy dózisú kortikoszteroiddal kezelt betegeknél.

Ínrendellenességek kockázata
Fluorokinolonok és kortikoszteroidok egyidejű per os alkalmazásakor fokozott az ínrendellenességek, a tendinitis és az ínszakadás kockázata.

Védőoltások
Inaktivált vakcinák általában beadhatók. Megjegyzendő azonban, hogy az immunválasz - és így a vakcina hatása - nagyobb kortikoszteroid-dózisok alkalmazásakor csökkent lehet.

Anaphylaxiás reakciók kockázata
Súlyos anaphylaxiás reakciók fordulhatnak elő.

Hosszú távú alkalmazás
Hosszú távú alkalmazás esetén javasolt a rendszeres orvosi ellenőrzés (beleértve a szemészeti vizsgálatot 3 havonként); viszonylag nagy dózisok alkalmazása esetén gondoskodni kell elegendő káliumbeviteléről és a nátriumbevitel korlátozásáról, továbbá monitorozni kell a szérumkáliumszintet.

Terhesség
A nőknek értesíteniük kell kezelőorvosukat, ha terhesek, vagy teherbe esnek.

Cardiovascularis rendellenességek
A súlyos szívelégtelenségben szenvedő betegek gondos megfigyelést igényelnek.
Nehezen kezelhető hypertensio esetén kombinált antihipertenzív kezelésre és rendszeres monitorozásra van szükség. Nagy dexametazon-dózisok esetén bradycardia fordulhat elő.
Szívelégtelenségben szenvedő betegeknél az alapbetegség hatásos, egyidejű kezelése és folyamatos monitorozás szükséges.

Hypertrophiás cardiomyopathia
Hypertrophiás cardiomyopathiáról számoltak be kortikoszteroidok, köztük a dexametazon szisztémás alkalmazását követően koraszülött csecsemőknél. A jelentett esetek többségében az elváltozás a kezelés leállítását követően reverzibilisnek bizonyult. Szisztémás dexametazonnal kezelt koraszülötteknél a szív funkcionális és strukturális diagnosztikai vizsgálatára és monitorozására van szükség (lásd 4.8 pont).

Agyi ödéma és koponyaűri nyomásfokozódás
Fejsérülés vagy stroke esetén kortikoszteroidok alkalmazása nem ajánlott, mivel valószínűleg nem hatásosak vagy akár káros hatásuk is lehet.

Tumorlízis-szindróma
A forgalomba hozatalt követően rosszindulatú haematológiai betegségben szenvedő betegeknél tumorlízis-szindrómáról (TLS) számoltak be a dexametazonnal önmagában, vagy más kemoterápiás gyógyszerekkel történő együttes kezelést követően. A TLS nagyobb kockázatának kitett betegeket, pl. akiknél magas a proliferatív ráta, nagy a tumorterhelés, valamint akik fokozottan érzékenyek a citotoxikus gyógyszerekre, szoros megfigyelés alatt kell tartani és csak a megfelelő óvintézkedések mellett kezelhetők.

Látászavarok
A kortikoszteroidok szisztémás és topikális alkalmazásakor látászavar alakulhat ki. Amennyiben a betegnél olyan tünetek jelentkeznek, mint például homályos látás vagy egyéb látászavarok, meg kell fontolni a beteg szemész szakorvoshoz történő utalását a lehetséges okok kivizsgálása céljából, amelyek között szerepelhet a cataracta, a glaucoma vagy olyan ritka betegségek, mint pl. a centrális serosus chorioretinopathia (CSCR), amelyeket szisztémás és topikális kortikoszteroidok alkalmazását követően jelentettek.
Zárt zugú- vagy nyitott zugú glaucomában szenvedő betegeknél rendkívüli óvatossággal kell eljárni. Szaruhártyafekély vagy szaruhártya-sérülés esetén szoros szemészeti monitorozásra és kezelésre van szükség.

Idősek
Időseknél különösen fontos az előny/kockázat arány értékelése és a mellékhatások (pl. az osteoporosis) figyelése.

Gyermekek és serdülők
Koraszülött csecsemők: A rendelkezésre álló adatok hosszú távú idegrendszeri fejlődést érintő nemkívánatos eseményekre utalnak a krónikus tüdőbetegségben szenvedő koraszülött csecsemők 0,25 mg/ttkg napi kétszeri kezdő dózisokkal törtőnő korai (< 96 óra) kezelése után.
Növésben lévő gyermekeknél és serdülőknél a kezelés csak szigorúan indokolt esetben alkalmazható.

Információk az egyes alkalmazási módokról
Intramuscularis alkalmazás
A Dexamethasone Kalceks 4 mg/ml oldatos injekció vagy infúzió csak kivételes esetekben, az alábbi okokból alkalmazható intramuscularisan:
* fennáll a helyi intolerancia és szövetvesztés (zsírszövet- és izomsorvadás) lehetősége;
* adagolási bizonytalanságok esetén: túl nagy kezdő dózis, később elégtelen hatás.

Intravénás alkalmazás
Intravénás alkalmazáskor a dexametazon-foszfátot lassan (2-3 perc alatt) kell beadni, mivel túl gyors beadás esetén nagyobb a valószínűsége a rövid ideig tartó, másodlagos hatások kialakulásának, ami kellemetlen bizsergő érzés vagy paraesthesia formájában jelenhet meg, amely önmagában nem káros és legfeljebb 3 percen keresztül tapasztalható.

Intraarticularis alkalmazás
A glükokortikoidok intraarticularis alkalmazása az ízületi fertőzések fokozott kockázatával jár. A testtömeget hordozó ízületek tartós, glükokortikoidok ismételt befecskendezésével végzett kezelése súlyosbíthatja az ízületek degeneratív elváltozásait. Ennek valószínű oka az érintett ízületek túlterhelése a fájdalom és egyéb tünetek csillapítása után.

Lokális alkalmazás
Lokális alkalmazás esetén figyelni kell a lehetséges szisztémás mellékhatásokat és kölcsönhatásokat.

Segédanyagok
Ez a gyógyszer körülbelül 3 mg nátriumot tartalmaz milliliterenként, ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 0,15%-ának felnőtteknél.

Mivel ez a gyógyszer nátriumtartalmú oldatokkal hígítható (lásd 6.6 pont), ezt figyelembe kell venni a betegnek beadandó összes forrásból származó teljes nátriummennyiség számításakor.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre kifejtett hatások tekintetében nem végeztek vizsgálatokat.


4.9 Túladagolás

Dexametazonnal történt akut mérgezéses esetek nem ismertek. Túladagolás esetén elsősorban a belső elválasztású mirigyeket, az anyagcserét és az elektrolit-háztartást érintő fokozott mellékhatásokkal kell számolni (lásd 4.8 pont). Nincs ismert antidotuma.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Digitálisz glikozidok:
A káliumhiány miatt a glikozid hatása felerősödik
Sókiválasztó gyógyszerek:
Fokozott káliumürítés.
Antidiabetikumok:
Csökken a glikémiás választ csökkentő hatás.
Kumarinszármazékok:
Az antikoaguláns hatás gyengül vagy fokozódik. Egyidejű alkalmazás esetén a dózis módosítása szükséges.
Efedrin:
A kortikoszteroidok hatása csökken.
Rifampicin, fenitoin, karbamazepin, barbiturátok, primidon és más CYP3A4-enziminduktorok:

A kortikoszteroidok hatása csökken.
Ketokonazol, itrakonazol, ritonavir, kobicisztát, makrolid típusú antibiotikumok és más CYP3A4-gátlók:
A CYP3A-gátlókkal (beleértve a kobicisztát-tartalmú készítményeket is) történő együttes alkalmazásakor a szisztémás mellékhatások fokozódása várható. Kombinációban történő alkalmazásuk kerülendő, kivéve, ha az előnyök meghaladják a kortikoszteroidok által kiváltott, fokozott szisztémás mellékhatások kockázatát; amely esetben a betegeknél monitorozni kell a szisztémás kortikoszteroid hatását.
Nem-szteroid gyulladáscsökkentők/ reuma ellenes készítmények (pl. szalicilátok és indometacin):
A gastrointestinalis fekélyek és vérzések fokozott kockázata.
Ösztrogéntartalmú fogamzásgátlók:
A kortikoszteroidok hatása fokozódik.
Prazikvantel:
Csökkenhet a vér prazikvantel-koncentrációja.
ACE-gátlók:
A vérkép-rendellenességek kialakulásának kockázata fokozódik.
Klorokin, hidroxi-klorokin, meflokin:
Fokozódik a myopathiák és cardiomyopathiák kialakulásának kockázata.
Szomatropin:
Hosszú távú alkalmazáskor a szomatropin hatása csökken.
Laxatívumok:
Fokozott káliumürítés.
Atropin, egyéb antikolinerg szerek:
Nem lehet kizárni a szembelnyomás fokozódását.
Nem depolarizáló izomrelaxánsok:
Az izomrelaxáns hatás elhúzódhat.
Immunszuppresszív szerek (ciklosporin):
Fokozott fertőzéshajlam, látens fertőzések manifesztálódása vagy súlyosbodása. Ciklosporin alkalmazásakor fokozódik a görcsrohamok kialakulásának kockázata.
Bupropion:
Szisztémás glükokortikoidokkal együtt alkalmazva fokozhatja a görcsrohamok kockázatát.
Fluorokinolonok:
Az ínrendellenességek, a tendinitis és az ínszakadás kockázata fokozódik.

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatokra kifejtett hatás:
A glükokortikoidok elnyomhatják az allergiatesztekre adott bőrreakciókat.
Protirelin alkalmazásakor a TSH-szint emelkedése mérséklődhet.

Ha a glükokortikoid-kezelést az élő kórokozót tartalmazó vakcinával történő védőoltást megelőző 8 hétben vagy a védőoltást követően legfeljebb 2 héten belül alkalmazzák, a védőoltás hatásossága csökkenhet vagy hatástalan lehet.


6.2 Inkompatibilitások

Ez a gyógyszer kizárólag a 6.6 pontban felsorolt gyógyszerekkel keverhető.




Mellékhatás

4.8 Nem kívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások kockázata rövid távú dexametazon-kezelés során csekély. Ugyanakkor, figyelemmel kell lenni a (gyakran stressz okozta) emésztőrendszeri fekélyek kialakulására - amelynek tüneteit a kortikoszteroid-kezelés tompíthatja -, valamint a glükóztolerancia csökkenésének és a fertőzéshajlam fokozódásának jeleire.

Különösen hosszú távú (2 hétnél hosszabb ideig tartó) kezelés esetén a glükokortikoidok mellékhatásokat idézhetnek elő, amelyek túlzott mértékű hormonális hatásuk miatt hasonlóak a Cushing-szindróma tüneteihez.

Az alábbiakban felsorolt mellékhatások fordulhatnak elő, amelyek nagymértékben függnek az alkalmazott dózistól és a kezelés időtartamától, ezért a gyakoriságuk nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg):

Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Fertőzések elfedése; bakteriális, vírusos, gombás, parazita- és opportunista fertőzések manifesztációja, elszapordása és súlyosbodása; béférgesség aktiválódása (lásd 4.4 pont).

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Vérkép-rendellenességek (mérsékelt leukocytosis, lymphocytopenia, eosinopenia, polycythaemia).

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenységi reakciók (pl. exanthema); súlyos anaphylaxiás reakciók, pl. szívritmuszavarok, hörgőgörcs, hypotensio/hypertensio, keringésösszeomlás, szívmegállás, az immunrendszer gyengülése.

Endokrin betegségek és tünetek
Cushing-szindróma (pl. holdvilág arc, zsírlerakódás a törzsön), mellékvesekéreg-szuppresszió vagy mellékvesekéreg-atrophia.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nátrium-retenció oedemával, fokozott káliumürítés (szívritmuszavarok kockázata), testtömeg-gyarapodás, csökkent glükóztolerancia, diabetes mellitus, fokozott étvágy, hypercholesterinaemia és hypertriglyceridaemia.

Pszichiátriai kórképek
Pszichózis, depresszió, ingerlékenység, eufória, alvászavarok, labilitás, izgatottság, mánia, hallucinációk, öngyilkossági gondolatok.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Pseudotumor cerebri, látens epilepszia manifesztálódása, fokozott görcskészség manifeszt epilepsziában.

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Fokozott szembelnyomás (glaucoma), szemlencsehomály (cataracta). A szaruhártyafekélyhez társuló tünetek rosszabbodása, vírusos, gombás, és bakteriális szemfertőzések súlyosbodása, a szaruhártya bakteriális fertőzéseinek súlyosbodása, ptosis, mydriasis, chemosis, iatrogén ínhártya-perforáció chorioretinopathia. Nagyon ritka esetekben: reverzibilis exophthalmus (lásd még 4.4 pont).

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Hypertrophiás cardiomyopathia koraszülött csecsemőknél (lásd 4.4 pont).

Érbetegségek és tünetek
Hypertensio, atherosclerosis és thrombosis fokozott kockázata, érgyulladás (vasculitis, tartós kezelés után elvonási tünetként is), hajszálér-törékenység.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyomorpanaszok, gyomorfekély és nyombélfekély aktiválódása vagy kialakulása, hasnyálmirigy-gyulladás (erre hajlamos betegeknél, pl. alkoholfüggőség esetén) gyomor-bélvérzés, colitis ulcerosa perforációjának kockázata.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Striae rubrae, atrophia, petechiák, ecchymosis, szteroid okozta acne, rosacea-szerű (periorális) dermatitis, telangiectasia, hypertrichosis, a bőr pigmentációjának változásai.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Izomgyengeség, izomatrophia, myopathia, ínrendellenességek, tendinitis, ínszakadás, osteoporosis, aszeptikus osteonecrosis, növekedés visszamaradása gyermekeknél, epiduralis lipomatosis.

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
A nemi hormonelválasztás zavarai (amenorrhoea, hirsutismus, impotencia).

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Elhúzódó sebgyógyulás.

Lokális alkalmazás: Helyi irritáció és intolerancia jelei előfordulhatnak (melegségérzés, hosszan tartó fájdalom), különösen szemészeti alkalmazás esetén. Nem zárható ki a bőr és a szubkután szövetek atrophiája az injekció beadásának helyén, ha a kortikoszteroidokat nem pontosan az ízület üregébe adják.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Szisztémás kortikoszteroidok, szisztémás kortikoszteroidok önmagukban, Glükokortikoidok
ATC kód: H02AB02

A dexametazon egy monofluorozott glükokortikoid, erőteljes antiallergiás, gyulladásgátló és membránstabilizáló tulajdonságokkal, továbbá a szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserére kifejtett hatásokkal.

A dexametazon a 36 órás biológiai felezési idejével a nagyon hosszú hatású glükokortikoidokhoz tartozik. Hosszú hatástartama miatt ezért a dexametazon naponkénti folyamatos adagolása kumulációhoz és túladagoláshoz vezethet.

A dexametazon glükokortikoid hatása kb. 7,5-ször erősebb a prednizolonénál és 30-szor hatásosabb, mint a hidrokortizon; mineralokortikoid hatásai nincsenek.

A glükokortikoidok, mint a dexametazon, biológiai hatásaikat a kortikoszteroid-érzékeny gének transzkripciójának aktiválásával fejtik ki. Gyulladásgátló, immunszuppresszív és sejtproliferáció-gátló hatásaikat azáltal fejtik ki, hogy a gyulladásos mediátorok képződését, felszabadulását és aktiválását csökkentik, valamint speciális funkciók gátlását és a gyulladásos sejtek migrációjának gátlását idézik elő. Ezen felül, a kortikoszteroidok valószínűleg meggátolják a szenzibilizált T-limfociták és makrofágok célsejtekre kifejtett hatását.

COVID-19 kezelése

A RECOVERY (Randomised Evaluation of COVid-19 thERapY)1- egy vizsgáló által kezdeményezett, egyénenként randomizált, kontrollos, nyílt elrendezésű, adaptív platformú vizsgálat- a lehetséges terápiák hatásait értékelte a COVID-19-fertőzés miatt kórházban kezelt betegeknél.

A vizsgálatot 176 kórházi szervezetnél végezték az Egyesült Királyságban.

A 6425 beteg közül 2104-et randomizáltak dexametazon-kezelésre és 4321-et szokásos ellátásra. A betegek 89%-ának volt laboratóriumi vizsgálattal igazolt SARS-CoV-2-fertőzése.

Randomizáláskor a betegek 16%-a részesült invazív gépi lélegeztetésben vagy extrakorporális membránoxigenizációban, 60%-uk csak oxigént kapott (noninvazív lélegeztetéssel vagy a nélkül), 24%-uknál ezek egyikét sem alkalmazták.

A betegek átlagéletkora 66,1 ± 15,7 év volt. A betegek 36%-a nő volt. A kórtörténetben a betegek 24%-ánál diabetes, 27%-ánál szívbetegség, 21%-ánál krónikus tüdőbetegség szerepelt.

Elsődleges végpont
A halálozás a 28. napig szignifikánsan alacsonyabb volt a dexametazonnal kezelt, mint a szokásos ellátásban részesülő csoportban, sorrendben 482 jelentett haláleset a 2104 beteg közül (22,9%) és 1110 haláleset a 4321 beteg közül (25,7%) (gyakorisági arány [rate ratio] 0,83; 95%-os konfidencia intervallum [CI] 0,75-0,93; P < 0,001).

A dexametazon-csoportban a halálozás előfordulása alacsonyabb volt, mint azoknál a szokásos ellátást kapó betegeknél, akik invazív gépi lélegeztetésben részesültek (29,3% vs. 41,4%; gyakorisági arány 0,64; 95%-os CI 0,51-0,81), valamint azoknál, akik invazív gépi lélegeztetés nélküli kiegészítő oxigénterápiát kaptak (23,3% vs. 26,2%; gyakorisági arány 0,82; 95%-os CI 0,72-0,94).

A dexametazonnak nem volt egyértelmű hatása azoknál a betegeknél, akik a randomizáció időpontjában nem kaptak semmilyen légzéstámogatást (17,8% vs. 14,0%; gyakorisági arány 1,19; 95%-os CI 0,91-1,55).

Másodlagos végpontok
A dexametazon-csoportban a betegek kórházi ápolásának időtartama rövidebb volt, mint a szokásos kezelésben részesülő csoportban (medián érték: 12 nap vs. 13 nap), és nagyobb volt a valószínűsége, hogy 28 napon belül élve bocsátják el őket a kórházból (gyakorisági arány 1,10; 95%-os CI 1,03-1,17).

Az elsődleges végponttal összhangban, a 28 napon belüli elbocsátás tekintetében a legnagyobb hatás azoknál a betegeknél volt látható, akik a randomizáció időszakában invazív gépi lélegeztetést kaptak (gyakoriság arány 1,48; 95%-os CI 1,16-1,90), ezt követte a csak oxigénnel kezelt betegek csoportja (gyakorisági arány 1,15 ;95%-os CI 1,06-1,24), míg az oxigénnel nem kezelt betegeknél nem volt előnyös hatás (gyakorisági arány, 0,96; 95%-os CI 0,85-1,08).

Végpont
Dexametazon
(N = 2140)
Szokásos ellátás
(N = 4321)
Gyakorisági- vagy kockázati arány
(95%-os CI)?

betegek száma/összlétszáma (%)
Elsődleges végpont



Halálozás a 28. napig
482/2104 (22,9)
1110/4321 (25,7)
0,83 (0,75-0,93)
Másodlagos végpontok



Elbocsátás a kórházból 28 napon belül
1413/2104 (67,2)
2745/4321 (63,5)
1,10 (1,03-1,17)
Invazív gépi lélegeztetés vagy halálozás†
456/1780 (25,6)
994/3638 (27,3)
0,92 (0,84-1,01)
Invazív gépi lélegeztetés
102/1780 (5,7)
285/3638 (7,8)
0,77 (0,62-0,95)
Halálozás
387/1780 (21,7)
827/3638 (22,7)
0,93 (0,84-1,03)
? A gyakorisági arányokat a 28 napon belüli mortalitás és kórházi elbocsátás végpontok tekintetében életkor szerint korrigálták. A kockázati arányokat az invazív gépi lélegeztetés alkalmazása vagy halálozás végpont és részösszetevői tekintetében életkor szerint korrigálták.
† Ebből a kategóriából kizárták azokat a betegeket, akik a randomizáció időpontjában invazív gépi lélegeztetésben részesültek.

Biztonságosság
Négy súlyos nemkívánatos esemény fordult elő a vizsgálati gyógyszerrel összefüggésben: két esetben hyperglykaemia, egy esetben szteroid által kiváltott psychosis, egy esetben pedig felső gastrointestinalis vérzés. Minden esemény rendeződött.

Alcsoportelemzések

A DEXAMETAZON-kezelésre történt besorolás hatásai a 28 napos mortalitásra, az életkor és a randomizáláskor alkalmazott légzéstámogatás függvényében2

Dexametazon
Szokásos ellátás


Relatív kockázat (95%-os CI)
Oxigén nélkül (?12 = 0,70; p = 0,40)


< 70
10/197 (5,1%)
18/462 (3,9%)

1,31 (0,60-2,83)
? 70-< 80
25/114 (21,9%)
35/224 (15,6%)

1,46 (0,88-2,45)
? 80
54/190 (28,4%)
92/348 (26,4%)

1,06 (0,76-1,49)
Részösszeg
89/501 (17,8%)
145/1034 (14,0%)

1,19 (0,91-1,55)
Csak oxigénnel (?12 = 2,54; p = 0,11)


< 70
53/675 (7,9%)
193/1473(13,1%)

0,58 (0,43-0,78)
? 70-<80
104/306 (34,0%)
178/531 (33,5%)

0,98 (0,77-1,25)
? 80
141/298 (47,3%)
311/600 (51,8%)

0,85 (0,70-1,04)
Részösszeg
298/1279 (23,3%)
682/2604 (26,2%)

0,82 (0,72-0,94)
Gépi lélegeztetés (?12 = 0,28; p = 0,60)


< 70
66/269 (24,5%)
217/569 (38,1%)

0,61 (0,46-0,81)
? 70-<80
26/49 (53,1%)
58/104 (55,8%)

0,85 (0,53-1,34)
? 80
3/6 (50,0%)
8/10 (80,0%)

0,39 (0,10-1,47)
Részösszeg
95/324 (29,3%)
283/683 (41,4%)

0,64 (0,51-0,81)
Összes részvevő
482/2104 (22,9%)
1110/4321 (25,7%)

0,83 (0,75-0,93)


p < 0,001




Jobb a dexametazon-kezelés
Jobb a szokásos ellátás




A DEXAMETAZON-kezelésre történt besorolás hatásai a 28 napos mortalitásra, a randomizáláskor alkalmazott légzéstámogatás és bármilyen krónikus betegség kórtörténete szerint3


Dexametazon
Szokásos ellátás

Relatív kockázat (95%-os CI)
Oxigén nélkül (?12 = 0,08; p = 0,78)



Van meglévő betegség
65/313(20,8%)
100/598 (16,7%)

1,22 (0,89-1,66)
Nincs meglévő betegség
24/188(12,8%)
45/436 (10,3%)

1,12 (0,68-1,83)
Részösszeg
89/501 (17,8%)
145/1034 (14,0%)

1,19 (0,91-1,55)
Csak oxigénnel (?12 = 2,05; p = 0,15)


Van meglévő betegség
221/702 (31,5%)
481/1473 (32,7%)

0,88 (0,75-1,03)
Nincs meglévő betegség
77/577(13,3%)
201/1131 (17,8%)

0,70 (0,54-0,91)
Részösszeg
298/1279 (23,3%)
682/2604 (26,2%)

0,82 (0,72-0,94)
Gépi lélegeztetés (?12 = 1,52; p = 0,22)


Van meglévő betegség
51/159 (32,1%)
150/346 (43,4%)

0,75 (0,54-1,02)
Nincs meglévő betegség
44/165 (26,7%)
133/337 (39,5%)

0,56 (0,40-0,78)
Részösszeg
95/324 (29,3%)
283/683 (41,4%)

0,64 (0,51-0,81)
Összes részvevő
482/2104(22,9%)
1110/4321 (25,7%)

0,83 (0,75-0,93)


p < 0,001




Jobb a dexametazon-kezelés
Jobb a szokásos ellátás


5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Eloszlás
A dexametazon dózisfüggően, főként a plazma-albuminokhoz kötődik. Nagyon magas dózisok esetén nagyrészt szabadon kering a vérben, azaz nem kötődik fehérjékhez. Hypoalbuminaemia esetén a nem kötött (hatékony) kortikoid aránya emelkedik.

Liquorba történő penetráció
Radioaktív jelzésű dexametazon intravénás adása után embernél a dexametazon maximális liquorszintje 4 óra múlva alakul ki, amely az egyidejű plazmakoncentrációnak mintegy az 1/6-a.

A placentán történő átjutás
A dexametazon, mint minden glükokortikoid, átjuthat a placentán, de a legtöbb kortikoszteroiddal ellentétben nem metabolizálódik.

Kiválasztódás az anyatejbe
A dexametazonra vonatkozóan nem állnak rendelkezésre adatok. A glükokortikoidok kis mennyiségben kiválasztódik az anyatejbe, ekkor a szoptatott csecsemőt érintő expozíció általában kisebb, mint a szoptató anyánál mért szisztémás expozíció 1/100-a. Ennek ellenére nagyobb dózisok adásakor vagy tartós kezelésnél a szoptatást abba kell hagyni.

Biotranszformáció
A dexametazon-foszfát intravénás alkalmazását követően az észterlehasadás nagyon gyors. A szabad dexametazon-alkohol 10 perc múlva éri el csúcsértékeit.
Glükuronsavval vagy kénsavval történő konjugáció által részben a májban metabolizálódik, majd főként a vesén keresztül választódik ki.

Elimináció
A dexametazon átlagos szérum eliminációs felezési ideje felnőtteknél 4,1 ± 1,3 óra. A dexametazon nagymértékben ürül a vesén keresztül a vizelettel, szabad dexametazon-alkohol formájában. A vesekárosodás nem befolyásolja jelentősen a dexametazon eliminációját. Súlyos májbetegségekben, pl. hepatitis, májcirrhosis, valamint terhesség és ösztrogén alkalmazása esetén a glükokortikoidok eliminációs felezési ideje meghosszabbodik.
Embernél a dexametazon-foszfát főként dexametazon formájában ürül ki. Kisebb mértékben a molekulák hidrogénezés vagy hidroxiláció útján 6-hidroxi-dexametazon és 20-dihidro-dexametazon fő metabolitokká alakulnak. Embernél a vizelettel kiválasztott mennyiség 30-40%-a glükuronsavhoz vagy kénsavhoz kötődik.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut toxicitás
A dexametazon LD50 értéke egyszeri per os adagolást követően az első 7 napon belül egereknél 16 g/ttkg, patkányoknák pedig 3 g/ttkg felett van. Az LD50-érték egyszeri subcutan beadás után az első 7 napon belül egereknél több mint 700 mg/ttkg, patkányoknál pedig kb. 120 mg/ttkg. 21 napos időszakra vonatkozóan ezek az értékek csökkennek, amelyet a hormonok által kiváltott immunszuppresszió okozta súlyos fertőző betegségek következményeként értelmeznek.

Krónikus toxicitás
Embernél és állatoknál krónikus toxicitásra vonatkozó adatok nem állnak rendelkezésre. Kortikoidok által okozott mérgezéses esetek nem ismertek. 1,5 mg/nap dózisnál nagyobb dózisokkal végzett tartós kezelés esetén kifejezett mellékhatásokkal kell számolni (lásd 4.8 pont).

Mutagenitás és karcinogén potenciál
A glükokortikoidokkal végzett vizsgálatok rendelkezésre álló eredményei nem igazoltak klinikailag releváns genotoxikus tulajdonságokat.

Reprodukcióra kifejtett toxicitás
Állatkísérletek során szájpadhasadékot figyeltek meg patkányoknál, egereknél, hörcsögöknél, nyulaknál, kutyáknál és főemlősöknél, azonban lovak és juhok esetében nem fordult elő. Néhány esetben ezek az elváltozások a központi idegrendszer és a szív defektusaival is együtt jártak. Főemlősöknél expozíciót követően az agyra kifejtett hatásokat észleltek. Ezen kívül a méhen belüli fejlődés késleltetett lehet. Ezen hatások mindegyikét nagy dózisok alkalmazása mellett észlelték.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése


Oldatos injekció törőponttal ellátott, 1 ml-es vagy 2 ml-es átlátszó, színtelen, I. típusú üvegampullába töltve. Az ampullák színes kódgyűrűvel vannak jelölve.
Ampullák tálcán és papírdobozban.

Kiszerelések:
1 ml-es ampulla: 3 db, 10 db, 25 db, 50 db vagy 100 db ampulla
2 ml-es ampulla: 5 db, 10 db, 25 db, 50 db vagy 100 db ampulla

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Kizárólag egyszeri alkalmazásra.

Felnyitás után a készítményt azonnal fel kell használni. A megmaradt oldatot meg kell semmisíteni.

Felhasználás előtt a gyógyszert szabad szemmel meg kell vizsgálni. Kizárólag tiszta, részecskéktől mentes oldat használható fel.

A Dexamethasone Kalceks 4 mg/ml oldatos injekciót vagy infúziót lehetőleg közvetlenül intravénásan vagy az infúziós csövön keresztül kell beadni. Ugyanakkor, az oldat az alábbi (250 ml-es és 500 ml-es) infúziós oldatokkal kompatibilis:
- 9 mg/ml (0,9%-os) nátrium-klorid-oldat;
- 50 mg/ml (5%-os) glükózoldat;
- Ringer-oldat.

Az infúziós oldatokkal történő hígítás során figyelembe kell venni az infúziós oldatok alkalmazására vonatkozó információkat, beleértve a kompatibilitásra, ellenjavallatokra, mellékhatásokra és kölcsönhatásokra vonatkozó adatokat is.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ?? (két keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 oC-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az ampullákat tartsa a dobozban.

Az ampulla felnyitása utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év

Felhasználhatósági időtartam az ampulla felnyitása után: Az ampulla felnyitása után a készítményt azonnal fel kell használni.

Felhasználhatósági időtartam hígítás után
A hígított oldat kémiai és fizikai stabilitása 25 oC-on (fénytől védve) és 2-8 oC-on 48 órán át igazolt.
Mikrobiológiai szempontból a hígított oldatot azonnal fel kell használni. Amennyiben nem használják fel azonnal, a felhasználásig az eltartási idő és a tárolási körülmények a felhasználó felelőssége, amely általános esetben 2-8 oC közötti hőmérsékleten tárolva nem haladhatja meg a 24 órát, kivéve, ha a hígítás ellenőrzött és validált aszeptikus körülmények között történt.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

AS KALCEKS
Krustpils iela 71E, Riga, LV-1057, Lettország
Tel.: +371 67083320
E-mail: kalceks@kalceks.lv


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-23963/01 3×1 ml
OGYI-T-23963/02 10×1 ml
OGYI-T-23963/03 25×1 ml
OGYI-T-23963/04 50×1 ml
OGYI-T-23963/05 100×1 ml
OGYI-T-23963/06 5×2 ml
OGYI-T-23963/07 10×2 ml
OGYI-T-23963/08 25×2 ml
OGYI-T-23963/09 50×2 ml
OGYI-T-23963/10 100×2 ml

Mindegyik I típusú üvegampullában van.


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2021. november 02.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. március 02.

1 www.recoverytrial.net
2 (forrás: Horby P. et al., 2020; https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.06.22.20137273v1 ; doi: https://doi.org/10.1101/2020.06.22.20137273)
3 (forrás: Horby P. et al., 2020; https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.06.22.20137273v1 ; doi: https://doi.org/10.1101/2020.06.22.20137273)
---------------

------------------------------------------------------------

---------------

------------------------------------------------------------




15

OGYÉI/5878/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A dexametazon átjut a placentán. Terhesség alatt, főleg az első 3 hónapban, csak az előny/kockázat arány gondos mérlegelését követően alkalmazható. A Dexamethasone Kalceks 4 mg/ml oldatos injekció vagy infúzió terhesség alatt csak életveszélyes állapotokban alkalmazható. A terhesség során alkalmazott, hosszú távú glükokortikoid-kezelés esetén nem zárhatók ki a magzati fejlődési rendellenességek. Vemhes állatoknál a kortikoszteroidok adása a magzat fejlődési rendellenességét okozhatja, ideértve szájpadhasadékot, a méhen belüli növekedési retardációt és a növekedésre, valamint az agy fejlődésére kifejtett hatásokat is. Nincs arra vonatkozó bizonyíték, hogy a kortikoszteroidok veleszületett rendellenességek, pl. a szájpadhasadék/ajakhasadék fokozott előfordulását eredményeznék embernél. Lásd még az 5.3 pontot. Ha a glükokortikoidokat a terhesség vége felé alkalmazzák, akkor fennáll a magzati mellékvesekéreg-atrophia kockázata, ami az újszülött esetében fokozatosan csökkentett szubsztitúciós kezelést tehet szükségessé. Vizsgálatok az újszülöttkori hypoglykaemia fokozott kockázatát mutatták a késői koraszülés kockázata miatt rövid ideig kortikoszteroiddal, köztük a dexametazonnal kezelt nőknél.

Szoptatás
A glükokortikoidok kiválasztódnak az anyatejbe. A csecsemőt érintő káros hatásokról mind ez idáig nem számoltak be. Mindazonáltal, a glükokortikoidok csak a legindokoltabb esetben alkalmazhatók szoptatás során. Ha a betegség nagyobb dózisok alkalmazását teszi szükségessé, a szoptatást abba kell hagyni.

Termékenység
A termékenységre kifejtett hatások tekintetében nem végeztek vizsgálatokat.