Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

RYBELSUS 3MG TABLETTA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Novo Nordisk A/s
Hatástani csoport:
A10BJ Glucagon-like peptide-1 (glp-1) analógjai
Törzskönyvi szám:
EU/1/20/1430/002
Hatóanyagok:
SemaglutidumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
36071 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Belbetegségek
Belgyógyászat
Csecsemő- és gyermekbetegségek
Csecsemő-gyermekgyógyászat
Endokrinológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,0036071,00
Közgyógy36071,000,00
Üzemi baleset36071,000,00
Eü emelt25250,0010821,00
Közgyógy eü.emelt36071,000,00
Teljes0,0036071,00
Egyedi engedélyes0,0036071,00
Tárolás:
Fénytől védve
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Fokozottan ellenőrzött készítmények!!!
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A szemaglutid kezdeti adagja naponta egyszer 3 mg, egy hónapon keresztül. 1 hónap után az adagot napi egyszeri 7 mg-os fenntartó dózisra kell növelni. Legalább 1 hónapnyi olyan kezelés után, amikor a beteg napi egyszer 7 mg-ot kapott, a fenntartó dózis napi egyszer 14 mg-ra növelhető a glykaemiás kontroll további javítása érdekében.

A szemaglutid legmagasabb egyszeri napi adagja 14 mg. Nem vizsgálták, hogy a 14 mg-os dózis hatása elérhető-e két 7 mg-os tabletta bevételével, ezért ez nem javasolt.

Az orálisan és a subcutan (sc.) alkalmazott szemaglutid közötti váltással kapcsolatos információt lásd az 5.2 pontban.

Ha a szemaglutidot metforminnal és/vagy valamilyen nátrium-glükóz-kotranszporter-2-gátló (SGLT2i) gyógyszerrel vagy tiazolidindionnal kombinálva alkalmazzák, a metformin és/vagy az SGLT2i vagy a tiazolidindion aktuális dózisa változatlan maradhat.

Ha a szemaglutidot valamely szulfonilureával vagy inzulinnal kombinálva alkalmazzák, akkor a hypoglykaemia kockázatának csökkentése érdekében (lásd 4.4 és 4.8 pont) a szulfonilurea vagy az inzulin dózisának csökkentése fontolóra vehető.

A szemaglutid dózisának beállításához nincs szükség arra, hogy a beteg mérje a vércukorszintet. A szulfonilurea és az inzulin dózisának módosításához szükség van arra, hogy a beteg rendszeres méréssel kövesse a vércukorszintje alakulását, különösen akkor, amikor a szemaglutid terápiát megkezdik és az inzulin dózisát csökkentik. Az inzulin adagjának csökkentésekor fokozatos megközelítés ajánlott.

Kimaradt dózis
Ha egy dózis véletlenül kimarad, a kimaradt dózist ki kell hagyni, és a következő adagot a rákövetkező napon kell bevenni.

Különleges betegcsoportok

Idősek
Életkor alapján nincs szükség dózismódosításra. 75 éves vagy annál idősebb betegek esetén a terápiás tapasztalat korlátozott (lásd 5.2 pont).

Vesekárosodás
Enyhe, közepes fokú vagy súlyos vesekárosodás esetén nincs szükség dózismódosításra. A szemaglutid súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél történő alkalmazására vonatkozóan korlátozott tapasztalat áll rendelkezésre. Végstádiumú vesebetegség esetén a szemaglutid alkalmazása nem ajánlott (lásd 5.2 pont).

Májkárosodás
Májkárosodás esetén nincs szükség dózismódosításra. A szemaglutid súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél történő alkalmazására vonatkozóan korlátozott tapasztalat áll rendelkezésre. Ezen betegek szemaglutiddal való kezelésekor elővigyázatosság szükséges (lásd 5.2 pont).

Gyermekek és serdülők
A Rybelsus biztonságosságát és hatásosságát 18 évesnél fiatalabb gyermekek és serdülők esetén nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Az alkalmazás módja

A Rybelsus napi egyszeri oralis alkalmazásra szolgáló tabletta.

- Ezt a gyógyszert éhgyomorra kell bevenni, bármely napszakban.
- A tablettát egészben kell lenyelni egy korty vízzel (legfeljebb 1,2 dl-nek megfelelő fél pohár vízzel). A tablettákat nem szabad több részre törni, porrá törni vagy szétrágni, ugyanis nem ismert, hogy ez hatással van-e a szemaglutid felszívódására.
- A szemaglutid bevétele után a betegnek legalább 30 percet várnia kell, mielőtt bármit enne vagy inna, illetve bármilyen más oralis gyógyszert bevenne. Ha a beteg nem várja ki a 30 percet, csökkeni fog a szemaglutid felszívódása (lásd 4.5 és 5.2 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Nyomonkövethetőség

A biológiai készítmények könnyebb nyomonkövethetősége érdekében az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell dokumentálni.

Általános

A szemaglutidot nem szabad alkalmazni 1-es típusú diabeteses betegeknél, illetve diabeteses ketoacidosis kezelésére. Diabeteses ketoacidosisról számoltak be olyan inzulinfüggő betegeknél, akiknél a GLP-1-receptor-agonista kezelés megkezdésekor az inzulint gyorsan megvonták vagy az inzulin dózisát gyorsan csökkentették (lásd 4.2 pont).

Nem áll rendelkezésre terápiás tapasztalat olyan betegekre vonatkozóan, akik NYHA (New York Heart Association) IV. stádiumú pangásos szívelégtelenségben szenvednek, ezért a szemaglutid nem javasolt ezeknél a betegeknél.

A szemaglutid kóros elhízás elleni műtéten átesett betegeknél történő alkalmazására vonatkozóan nem áll rendelkezésre terápiás tapasztalat.

Emésztőrendszeri hatások és dehydratio

A GLP-1-receptor-agonisták alkalmazásához olyan emésztőrendszeri mellékhatások társulhatnak, amelyek dehydratiót okozhatnak, és ez ritka esetekben a vesefunkció leromlásához vezethet (lásd
4.8 pont). A szemaglutiddal kezelt betegeket el kell látni tanáccsal az emésztőrendszeri mellékhatásokkal kapcsolatos dehydratio potenciális veszélyével kapcsolatban, és óvintézkedéseket kell tenniük a folyadékvesztés elkerülése érdekében.

Akut pancreatitis

GLP-1-receptor-agonisták alkalmazásakor akut pancreatitist figyeltek meg. A betegek figyelmét fel kell hívni az akut pancreatitis jellegzetes tüneteire. Pancreatitis gyanúja esetén a szemaglutid alkalmazását abba kell hagyni. Ha az akut pancreatitis beigazolódik, a szemaglutid-kezelést nem szabad újrakezdeni. Óvatosság szükséges azoknál a betegeknél, akiknek az anamnesisében pancreatitis szerepel.

Hypoglykaemia

Azoknál a betegeknél, akik a szemaglutidot szulfonilurea vagy inzulin kezeléssel együtt kapják, megnőhet a hypoglykaemia kockázata (lásd 4.8 pont). A hypoglykaemia kockázata csökkenthető, ha a szemaglutid-kezelés megkezdésekor csökkentik a szulfonilurea vagy az inzulin adagját (lásd 4.2 pont).

Diabeteses retinopathia

A diabeteses retinopathiában szenvedő, inzulinnal és subcutan (sc.) szemaglutiddal kezelt betegeknél azt észlelték, hogy megnő a diabeteses retinopathiás szövődmények kialakulásának a kockázata, ami az oralisan alkalmazott szemaglutid esetén sem zárható ki (az adatokat lásd a 4.8 pontban). Óvatosság szükséges, amikor szemaglutidot alkalmaznak diabeteses retinopathiában szenvedő betegeknél. Ezeket
a betegeket szorosan monitorozni kell, és a klinikai irányelvek szerint kell kezelni őket. A glükózkontroll gyors javulásához a diabeteses retinopathia átmeneti romlása társult, de más mechanizmust sem lehet kizárni. A hosszú távú glykaemiás kontroll csökkenti a diabeteses retinopathia kockázatát.

Terápiás válasz

A szemaglutid optimális hatásának kialakulásához ajánlott az adagolási rendet betartani. Ha a szemaglutidra adott terápiás válasz a vártnál alacsonyabb, a kezelőorvosnak tudatában kell lennie, hogy a szemaglutid felszívódása nagy variabilitást mutat, és akár csak minimális lehet (a betegek 2% - 4%-ánál semmilyen expozíció sincs), továbbá hogy a szemaglutid abszolút biohasznosulása alacsony.

Nátriumtartalom

Ez a gyógyszer 23 mg nátriumot tartalmaz tablettánként, ami megfelel a WHO által felnőtteknek ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 1%-ának.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A szemaglutid nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Ezenkívül, főként dózisemeléskor, szédülés jelentkezhet.
Ha a szédülés előfordul, gépjárművet vezetni vagy gépeket kezelni csak fokozott óvatossággal szabad.

Ha a szemaglutidot szulfonilureával vagy inzulinnal együtt alkalmazzák, a betegek figyelmét fel kell hívni arra, hogy tegyék meg a szükséges óvintézkedéseket a gépjárművezetés és a gépek kezelése alatt esetleg jelentkező hypoglykaemia elkerülésére (lásd 4.4 pont).


4.9 Túladagolás

Klinikai vizsgálatok alapján a szemaglutid túladagolása emésztőrendszeri zavarokkal járhat együtt. Túladagolás esetén a beteg klinikai panaszainak és tüneteinek megfelelő szupportív kezelést kell megkezdeni. A szemaglutid hosszú, kb. 1 hetes felezési idejét (lásd 5.2 pont) figyelembe véve a tünetek hosszabb ideig tartó megfigyelése és kezelése lehet szükséges. A szemaglutid túladagolásának nincs specifikus antidotuma.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A szemaglutid lassítja a gyomorürülést, ami befolyásolhatja más oralis gyógyszerek felszívódását.

A szemaglutid hatása már gyógyszerekre

Tiroxin
A tiroxin teljes expozíciója (AUC) (endogén szintekre korrigálva) 33%-kal nőtt levotiroxin egyszeri dózisának beadása után. A maximális expozíció (Cmax) nem változott. Fontolóra kell venni a pajzsmirigy-paraméterek monitorozását, ha szemaglutiddal és levotiroxinnal egyidejűleg kezelnek betegeket.

Warfarin
A szemaglutid nem módosította az R- és S-warfarin AUC értékét, illetve Cmax értékét warfarin egyszeri dózisa után, és az INR (International Normalised Ratio) mérése alapján a warfarin farmakodinámiás hatásai sem módosultak klinikailag jelentős mértékben. Amikor azonban megkezdik a warfarinnal vagy más kumarinszármazékkal kezelt betegeknél a szemaglutid-kezelést, ajánlott az INR értékének gyakori monitorozása.

Rozuvasztatin
A rozuvasztatin AUC értéke 41%-kal nőtt (90%-os CI: 24; 60), amikor szemaglutiddal együtt alkalmazták. A rozuvasztatin széles terápiás indexe alapján az expozíció ilyen mértékű módosulása nem tekinthető klinikailag jelentősnek.

Digoxin, oralis fogamzásgátlók, metformin, furoszemid
Szemaglutiddal együtt történő alkalmazáskor nem figyeltek meg klinikailag jelentős változást a digoxin, az (etinilösztradiolt és levonorgesztrelt tartalmazó) orális fogamzásgátlók, a metformin, és a furoszemid AUC értékében, illetve Cmax értékében.

A nagyon alacsony biohasznosulással rendelkező (F: 1%) gyógyszerekkel kapcsolatos kölcsönhatásokat nem vizsgálták.

Más gyógyszerek hatása a szemaglutidra

Omeprazol
Omeprazollal együtt történő bevételkor nem változott meg klinikailag jelentős mértékben a szemaglutid AUC, illetve Cmax értéke.

Egy klinikai vizsgálatban, amelyben a szemaglutid farmakokinetikáját vizsgálták öt másik tablettával egyidejűleg alkalmazva, a szemaglutid AUC értéke 34%-kal, Cmax értéke pedig 32%-kal csökkent. Ez arra utal, hogy egyidejű bevétel esetén, amikor több tabletta van a gyomorban, az befolyásolja a szemaglutid felszívódását. A szemaglutid alkalmazása után, a betegeknek 30 percet kell várniuk mielőtt más orális gyógyszert bevennének (lásd 4.2 pont).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

10 különböző, IIIa fázisú klinikai vizsgálatban összesen 5707 beteg kapott szemaglutidot önmagában vagy más vércukorcsökkentő gyógyszerekkel együtt. A kezelés időtartama 26 hét és 78 hét között volt. A klinikai vizsgálatok során leggyakrabban észlelt mellékhatások az emésztőrendszeri betegségek és tünetek voltak, többek között émelygés (nagyon gyakori), hasmenés (nagyon gyakori) és hányás (gyakori).

A mellékhatások táblázatos felsorolása

Az 1. táblázat a 2-es típusú diabetes mellitusos betegek részvételével végzett III. fázisú klinikai vizsgálatokban észlelt (további leírásuk az 5.1 pontban) és a forgalomba hozatalt követően jelentett mellékhatásokat tartalmazza. A mellékhatások gyakorisága (a diabeteses retinopathiás szövődmény kivételével, amellyel kapcsolatban lásd az 1. táblázat lábjegyzetét) a IIIa fázisú klinikai vizsgálatok összességén alapul, kivéve a cardiovascularis kimenetelekre irányuló klinikai vizsgálatot.

A mellékhatások szervrendszer és abszolút gyakoriság szerint kerülnek felsorolásra. A gyakorisági kategóriák meghatározása a következő: nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 - < 1/1000); illetve nagyon ritka (< 1/10 000). Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

1. táblázat: Az oralis szemaglutid alkalmazása során észlelt mellékhatások gyakorisága
MedDRA
szervrendszeri kategória
Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Ritka
Immunrendszeri betegségek és tünetek


Túlérzékenységc
Anaphylaxiás reakció
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Hypoglykaemia inzulinnal vagy szulfonilureával együtt történő alkalmazáskora
Hypoglykaemia más orális antidiabetikummal együtt történő alkalmazáskora Csökkent étvágy


Szembetegségek és szemészeti tünetek

Diabeteses
retinopathiás szövődményekb


Szívbetegségek és
a szívvel kapcsolatos tünetek


Szapora szívverés

MedDRA
szervrendszeri kategória
Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Ritka
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Émelygés
Hasmenés
Hányás
Hasfájás
Hasfeszülés
Székrekedés
Emésztési zavar
Gastritis
GORD (Gastrooesophagealis reflux betegség)
Flatulencia
Eructatio
A gyomorürülés
lassulása
Akut pancreatitis
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek


Cholelithiasis

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Kimerültség


Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

Megemelkedett lipázszint
Megemelkedett amilázszint
Testtömegcsökkenés

Idegrendszeri betegségek és tünetek

Szédülés
Ízérzés zavara

a) A hypoglykaemia meghatározása: vérglükóz <3,0 mmol/l vagy <54 mg/dl.
b) A diabeteses retinopathiás szövődmények a következők lehetnek: retinalis fotokoaguláció, intravitrealis szerekkel történő kezelés, üvegtesti vérzés és diabetesszel kapcsolatos vakság (nem gyakori). A gyakoriság a subcutan szemaglutiddal végzett, cardiovascularis kimenetelekre irányuló klinikai vizsgálat alapján került meghatározásra, de nem zárható ki, hogy a diabeteses retinopathiás szövődmények azonosított kockázata a Rybelsus alkalmazására is vonatkozik.
c) Összefoglaló név, amelybe túlérzékenységgel kapcsolatos nemkívánatos események tartoznak bele, mint a bőrkiütés vagy az urticaria.

Kiválasztott mellékhatások leírása

Hypoglykaemia
Súlyos hypoglykaemiát elsősorban akkor figyeltek meg, amikor a szemaglutidot szulfonilureával (a betegek kevesebb mint 0,1%-a; <0,001 esemény/betegév) vagy inzulinnal (a betegek 1,1%-a; 0,013 esemény/betegév) együttesen alkalmazták. Szulfonilureától eltérő más orális antidiabetikummal kombinált szemaglutid-kezelés során kevés hypoglykaemiás epizódot észleltek (a betegek 0,1%-a, 0,001 esemény/betegév).

Emésztőrendszeri mellékhatások
Szemaglutiddal történő kezelés során a betegek 15%-a tapasztalt émelygést; 10%-ánál fordult elő hasmenés; 7%-ánál hányás. Az események többsége enyhe vagy közepesen súlyos volt, és rövid ideig tartott. A betegek 4%-ánál kellett leállítani a kezelést ilyen események miatt. Ezeket a mellékhatásokat leggyakrabban a kezelés első hónapjaiban jelentették.

A IIIa fázisú klinikai vizsgálatok során független diagnózissal igazolt akut pancreatitis esetekről számoltak be az szemaglutidnál (<0,1%) és a komparatornál (0,2%). A cardiovascularis kimenetelekre irányuló vizsgálatban a független diagnózissal igazolt akut pancreatitis gyakorisága 0,1% volt a szemaglutid és 0,2% a placebo esetében (lásd 4.4 pont).

A diabeteses retinopathiás szövődmények
Egy 2 évig tartó, subcutan szemaglutiddal végzett klinikai vizsgálatban 3297 olyan beteget vizsgáltak, akik régóta szenvedtek 2-es típusú diabetesben, magas cardiovascularis kockázatúak voltak és vércukorértékük rosszul kontrollált volt. Ebben a klinikai vizsgálatban a diabeteses retinopathiás szövődmények független szakértő által igazolt esetei nagyobb számban jelentkeztek a subcutan szemaglutiddal kezelt betegek körében (3,0%), mint a placebóval kezelt betegek körében (1,8%). Ezt már diagnosztizált diabeteses retinopathiában szenvedő, inzulinnal kezelt betegek körében figyelték meg. A kezelési különbség korán jelentkezett, és a klinikai vizsgálat során végig fennmaradt. A diabeteses retinopathiás szövődmények módszeres kiértékelése csak a cardiovascularis kimenetelekre irányuló, subcutan szemaglutiddal végzett klinikai vizsgálatnál történt meg. A Rybelsus legfeljebb 18 hónapig tartó, 6352 fő 2-es típusú diabeteses beteg részvételével végzett klinikai vizsgálataiban diabeteses retinopathiához kapcsolódó nemkívánatos eseményeket hasonló arányban jelentettek a szemaglutiddal kezelt (4,2%), mint a komparátor készítményekkel kezeltek körében (3,8%).

Immunogenitás
A fehérjéket vagy peptideket tartalmazó gyógyszerek potenciálisan immunogén tulajdonságaival összhangban a szemaglutid-kezelést követően a betegeknél antitestek fejlődhetnek ki. Alacsony (0,5%) volt azoknak a betegeknek az aránya, akiknél a klinikai vizsgálat megkezdését követő bármely időpontban pozitívnak bizonyult az antiszemaglutid antitestekre vonatkozó vizsgálat, és a vizsgálat végén egyetlen betegnél sem észleltek neutralizáló antiszemaglutid antitesteket vagy endogén GLP-1 neutralizáló hatású antiszemaglutid antitesteket.

A pulzusszám emelkedése
GLP-1-receptor-agonisták alkalmazásakor a pulzusszám emelkedését figyelték meg. IIIa fázisú klinikai vizsgálatokban a 69-76 ütés/perc kiindulási értékhez képest 0-4 ütés/perc mértékű átlagos változást figyeltek meg a Rybelsus tablettával kezelt betegeknél.

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Cukorbetegség kezelésére való gyógyszerek, glükagonszerű peptid-1-analógok (GLP-1-analógok), ATC kód: A10BJ06

Hatásmechanizmus

A szemaglutid egy GLP-1-analóg, a humán GLP-1-hez viszonyított 94%-os szekvenciahomológiával. A szemaglutid GLP-1-receptor-agonistaként hat, amely szelektíven kötődik a GLP-1-receptorhoz, a natív GLP-1 célpontjához, és aktiválja azt.

A GLP-1 egy olyan fiziológiás hormon, amely többféle szerepet tölt be a glükóz- és étvágyszabályozásban, valamint a cardiovascularis rendszerben. A glükóz- és étvágyszabályozó hatásokat a hasnyálmirigyben és az agyban GLP-1-receptorok közvetítik specifikusan.

A szemaglutid glükózfüggő jelleggel csökkenti a vér glükózszintjét oly módon, hogy stimulálja az inzulinelválasztást és csökkenti a glükagonelválasztást, amikor magas a vér glükózszintje. A vércukorszint csökkentésének mechanizmusában szerepet játszik a gyomor ürülésének kismértékű késleltetése is a korai postprandialis fázisban. Hypoglykaemia alatt a szemaglutid csökkenti az inzulinelválasztást, de nem mérsékeli a glükagonelválasztást. A szemaglutid hatásmechanizmusa független az alkalmazás módjától.

A szemaglutid az étvágy általános csökkentésével mérsékli az energiabevitelt, ezáltal csökkenti a testtömeget és a testzsírtömeget. Emellett a szemaglutid csökkenti a magas zsírtartalmú ételekkel szembeni preferenciát.

GLP-1-receptorok a szívben, az érrendszerben, az immunrendszerben és a vesékben is expresszálódnak. Klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy a szemaglutid előnyösen hat a plazmalipidekre, csökkenti a szisztolés vérnyomást és gyulladáscsökkentő is. Állatkísérletekben a szemaglutid azáltal csökkentette az atherosclerosis kialakulását, hogy megelőzte az aorta plakk progresszióját és a plakkon belül csökkentette a gyulladást.

Farmakodinámiás hatások

Az alábbiakban bemutatott farmakodinámiás kiértékeléseket oralisan alkalmazott szemaglutiddal végezték, 12 hétig tartó kezelést követően.

Éhomi és postprandialis glükózszint
A szemaglutid csökkenti az éhomi és a postprandialis glükózkoncentrációt. 2-es típusú diabeteses betegeknél a szemaglutid-kezeléssel a placebóhoz képest az éhomi glükózszint 22%-os [13; 30], a postprandialis glükózszint 29%-os [19; 37] relatív csökkenését érték el.

Glükagon-elválasztás
A szemaglutid csökkenti a postprandialis glükagonkoncentrációt. 2-es típusú diabeteses betegeknél a szemaglutid a placebóhoz képest a glükagonszint következő relatív csökkenését érte el: 29% a postprandialis glükagonválasz esetében [15; 41].

Gyomorürülés
A szemaglutid enyhén lassítja a korai postprandialis gyomorürülést, paracetamol expozícióval mérve (AUC0-1h) 31%-os [13, 46] csökkenést jelent az étkezést követő 1 óra alatt, ezáltal lassítva azt a sebességet, amellyel a glükóz postprandialisan megjelenik a keringésben.

Éhomi és postprandialis lipidek
A szemaglutid a placebóval összehasonlítva 19%-kal [8; 28] csökkentette az éhomi trigliceridek, illetve 20%-kal [5; 33] a VLDL (nagyon kis sűrűségű lipoprotein) koleszterin koncentrációját. A nagy zsírtartalmú étkezésre adott postprandialis triglicerid- és VLDL koleszterin-válasz 24%-kal [9; 36], illetve 21%-kal [7; 32] csökkent. Az apoB48 éhomi és postprandialis állapotban egyaránt csökkent, 25%-kal [2; 42], illetve 30%-kal [15; 43].

Klinikai hatásosság és biztonságosság

A Rybelsus hatásosságát és biztonságosságát nyolc globális, randomizált, kontrollos, IIIa fázisú klinikai vizsgálatban értékelték. Hét klinikai vizsgálatnak a glykaemiás hatásosság felmérése volt az elsődleges célja, míg egy klinikai vizsgálatban az elsődleges cél a cardiovascularis kimenetelek értékelése volt.

A klinikai vizsgálatokba 8842 randomizált, 2-es típusú diabeteses beteget vontak be (5169 beteget kezeltek szemaglutiddal), és a résztvevők közül 1165 betegnek mérsékelt vesekárosodása volt. A betegek átlagéletkora 61 év volt (tartomány: 18 - 92 év), 40% 65 éves vagy idősebb, míg 8% 75 éves vagy annál idősebb volt. A szemaglutid hatásosságát placebóval és aktív kontrollkészítményekkel (szitagliptinnel, empagliflozinnal és liraglutiddal) hasonlították össze.
A szemaglutid hatásosságát nem befolyásolta, a vizsgálat kezdetekor meghatározott életkor, a nem, a rassz, az etnikum, a testtömeg, a testtömegindex (BMI), a diabetes fennállásának időtartama, valamely felső emésztőrendszeri betegség fennállása és a vesefunkció károsodásának mértéke sem.

PIONEER 1 - Monoterápia
Egy 26 hetes, kettős vak klinikai vizsgálatban 703 fő, diétával és testmozgással nem megfelelően kontrollált 2-es típusú diabeteses beteget randomizáltak napi egyszeri 3 mg szemaglutid-, 7 mg szemaglutid-, 14 mg szemaglutid- vagy placebo-kezelésre.

2. táblázat: Egy 26 hetes monoterápiás klinikai vizsgálat eredményei, amelyben a szemaglutidot placebóval hasonlították össze (PIONEER 1)

Szemaglutid 7 mg
Szemaglutid 14 mg
Placebo
Teljes elemzési halmaz (N)
175
175
178
HbA1c (%)



A vizsgálat megkezdésekor mért érték
8,0
8,0
7,9
Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-1,2
-1,4
-0,3
Eltérés a placebóhoz képest1 [95%-os CI]
-0,9 [-1,1; -0,6]*
-1,1 [-1,3; -0,9]*
-
HbA1c < 7,0% eredményt elérő betegek
(%-os) aránya
69§
77§
31
Éhomi plazmaglükóz (mmol/l)



A vizsgálat megkezdésekor mért érték
9,0
8,8
8,9
Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-1,5
-1,8
-0,2
Eltérés a placebóhoz képest1 [95%-os CI]
-1,4 [-1,9; -0,8]§
-1,6 [-2,1; -1,2]§
-
Testtömeg (kg)



A vizsgálat megkezdésekor mért érték
89,0
88,1
88,6
Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-2,3
-3,7
-1,4
Eltérés a placebóhoz képest1 [95%-os CI]
-0,9 [-1,9; 0,1]
-2,3 [-3,1; -1,5]*
-
1 Független a kezelés leállításától, illetve a menekülő gyógyszerrel történő kezelés megkezdésétől (többszörös imputációt használó vegyes mintázatú modell). * p < 0,001 (nem korrigált, 2 oldalas) a szuperioritásra; kontrollálva a multiplicitásra. § p < 0,05, nem kontrollálva a multiplicitásra; a "HbA1c < 7,0% eredményt elérő betegek (%-os) aránya" esetében, a p-érték az esélyhányadosra vonatkozik.

PIONEER 2 - Szemaglutid vs. empagliflozin, mindkettő metforminnal kombinálva
Egy 52 hetes, nyílt elrendezésű klinikai vizsgálatban 822, 2-es típusú diabeteses beteget randomizáltak napi egyszeri 14 mg szemaglutid- vagy napi egyszeri 25 mg empagliflozin-kezelésre, mindkettőt metforminnal kombinációban alkalmazva.

3. táblázat: Egy 52 hetes klinikai vizsgálat eredményei, amelyben a szemaglutidot empagliflozinnal hasonlították össze (PIONEER 2)

Szemaglutid 14 mg
Empagliflozin 25 mg
Teljes elemzési halmaz (N)
411
410
26. hét


HbA1c (%)


A vizsgálat megkezdésekor mért érték
8,1
8,1
Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-1,3
-0,9
Eltérés az empagliflozinhoz képest1 [95%-os CI]
-0,4 [-0,6; -0,3]*
-

Szemaglutid 14 mg
Empagliflozin 25 mg
HbA1c < 7,0% eredményt elérő betegek
(%-os) aránya
67§
40
Éhomi plazmaglükóz (mmol/l)


A vizsgálat megkezdésekor mért érték
9,5
9,7
Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-2,0
-2,0
Eltérés az empagliflozinhoz képest1 [95%-os CI]
0,0 [-0,2; 0,3]
-
Testtömeg (kg)


A vizsgálat megkezdésekor mért érték
91,9
91,3
Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-3,8
-3,7
Eltérés az empagliflozinhoz képest1 [95%-os CI]
-0,1 [-0,7; 0,5]
-
52. hét


HbA1c (%)


Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-1,3
-0,9
Eltérés az empagliflozinhoz képest1 [95%-os CI]
-0,4 [-0,5; -0,3]§
-
HbA1c < 7,0% eredményt elérő betegek
(%-os) aránya
66§
43
Testtömeg (kg)


Változás a vizsgálat megkezdésekor mért
értékhez képest1
-3,8
-3,6
Eltérés az empagliflozinhoz képest1 [95%-os CI]
-0,2 [-0,9; 0,5]
-
1 Független a kezelés leállításától, illetve a menekülő gyógyszerrel történő kezelés megkezdésétől (többszörös imputációt használó vegyes mintázatú modell). * p < 0,001 (nem korrigált, 2 oldalas) a szuperioritásra; kontrollálva a multiplicitásra. § p < 0,05, nem kontrollálva a multiplicitásra; a "HbA1c < 7,0% eredményt elérő betegek (%-os) aránya" esetében, a p-érték az esélyhányadosra vonatkozik.

PIONEER 3 - Szemaglutid vs. szitagliptin, mindkettő metforminnal vagy metforminnal és szulfonilureával kombinálva
Egy 78 hetes, kettős vak, kettős vakkészítményes klinikai vizsgálatban 1864 fő, 2-es típusú diabeteses beteget randomizáltak napi egyszeri 3 mg szemaglutid-, 7 mg szemaglutid-, 14 mg szemaglutid- vagy 100 mg szitagliptin-kezelésre, melyek mindegyikét csupán metforminnal vagy pedig metforminnal és szulfonilureával kombinálva alkalmazták. A HbA1c és a testtömeg csökkenése a klinikai vizsgálat 78 hete alatt fennmaradt.

4. táblázat: Egy 78 hetes klinikai vizsgálat eredményei, amelyben a szemaglutidot szitagliptinnel hasonlították össze (PIONEER 3)

Szemaglutid 7 mg
Szemaglutid 14 mg
Szitagliptin 100 mg
Teljes elemzési halmaz (N)
465
465
467
26. hét



HbA1c (%)



A vizsgálat megkezdésekor mért érték
8,4
8,3
8,3
Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-1,0
-1,3
-0,8
Eltérés a szitagliptinhez képest1
[95%-os CI]
-0,3 [-0,4; -0,1]*
-0,5 [-0,6; -0,4]*
-

Szemaglutid 7 mg
Szemaglutid 14 mg
Szitagliptin 100 mg
HbA1c < 7,0% eredményt elérő betegek
(%-os) aránya
44§
56§
32
Éhomi plazmaglükóz (mmol/l)



A vizsgálat megkezdésekor mért érték
9,4
9,3
9,5
Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-1,2
-1,7
-0,9
Eltérés a szitagliptinhez képest1 [95%-os CI]
-0,3 [-0,6; 0,0]§
-0,8 [-1,1; -0,5]§
-
Testtömeg (kg)



A vizsgálat megkezdésekor mért érték
91,3
91,2
90,9
Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-2,2
-3,1
-0,6
Eltérés a szitagliptinhez képest1 [95%-os CI]
-1,6 [-2,0; -1,1]*
-2,5 [-3,0; -2,0]*
-
78. hét



HbA1c (%)



Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-0,8
-1,1
-0,7
Eltérés a szitagliptinhez képest1 [95%-os CI]
-0,1 [-0,3; -0,0]
-0,4 [-0,6; -0,3]§
-
HbA1c < 7,0% eredményt elérő betegek
(%-os) aránya
39§
45§
29
Testtömeg (kg)



Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-2,7
-3,2
-1,0
Eltérés a szitagliptinhez képest1 [95%-os CI]
-1,7 [-2,3; -1,0]§
-2,1 [-2,8; -1,5]§
-
1 Független a kezelés leállításától, illetve a menekülő gyógyszerrel történő kezelés megkezdésétől (többszörös imputációt használó vegyes mintázatú modell). * p < 0,001 (nem korrigált, 2 oldalas) a szuperioritásra; kontrollálva a multiplicitásra. § p < 0,05, nem kontrollálva a multiplicitásra ); a "HbA1c < 7,0% eredményt elérő betegek (%-os) aránya" esetében, a p-érték az esélyhányadosra vonatkozik.

PIONEER 4 - Szemaglutid vs. liraglutid és placebo, mindegyik metforminnal vagy metforminnal és valamilyen SGLT2-gátlóval kombinálva
Egy 52 hetes, kettős vak, kettős vakkészítményes klinikai vizsgálatban 711 fő, 2-es típusú diabeteses beteget randomizáltak napi egyszeri 14 mg szemaglutid-, 1,8 mg liraglutid subcutan injekció vagy placebo kezelésre, melyek mindegyikét csupán metforminnal vagy pedig metforminnal és valamilyen SGLT2-gátlóval kombinálva alkalmazták.

5. táblázat: Egy 52 hetes klinikai vizsgálat eredményei, amelyben a szemaglutidot liraglutiddal és placebóval hasonlították össze (PIONEER 4)

Szemaglutid 14 mg
Liraglutid 1,8 mg
Placebo
Teljes elemzési halmaz (N)
285
284
142
26. hét



HbA1c (%)



A vizsgálat megkezdésekor mért érték
8,0
8,0
7,9
Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-1,2
-1,1
-0,2
Eltérés a liraglutidhoz képest1 [95%-os CI]
-0,1 [-0,3; 0,0]
-
-
Eltérés a placebóhoz képest1 [95% CI]
-1,1 [-1,2; -0,9]*
-
-

Szemaglutid 14 mg
Liraglutid 1,8 mg
Placebo
HbA1c < 7,0% eredményt elérő betegek (%-os) aránya
68§,a
62
14
Éhomi plazmaglükóz (mmol/l)



A vizsgálat megkezdésekor mért érték
9,3
9,3
9,2
Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-2,0
-1,9
-0,4
Eltérés a liraglutidhoz képest1 [95%-os CI]
-0,1 [-0,4; 0,1]
-
-
Eltérés a placebóhoz képest1 [95%-os CI]
-1,6 [-2,0; -1,3]§
-
-
Testtömeg (kg)



A vizsgálat megkezdésekor mért érték
92,9
95,5
93,2
Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-4,4
-3,1
-0,5
Eltérés a liraglutidhoz képest1 [95%-os CI]
-1,2 [-1,9; -0,6]*
-
-
Eltérés a placebóhoz képest1 [95% CI]
-3,8 [-4,7; -3,0]*
-
-
52. hét



HbA1c (%)



Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-1,2
-0,9
-0,2
Eltérés a liraglutidhoz képest1 [95%-os CI]
-0,3 [-0,5; -0,1]§
-
-
Eltérés a placebóhoz képest1 [95%-os CI]
-1,0 [-1,2; -0,8]§
-
-
HbA1c < 7,0% eredményt elérő betegek
(%-os) aránya
61§,a
55
15
Testtömeg (kg)



Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-4,3
-3,0
-1,0
Eltérés a liraglutidhoz képest1 [95%-os CI]
-1,3 [-2,1; -0,5]§
-
-
Eltérés a placebóhoz képest1 [95%-os CI]
-3,3 [-4,3; -2,4]§
-
-
1 Független a kezelés leállításától, illetve a menekülő gyógyszerrel történő kezelés megkezdésétől (többszörös imputációt használó vegyes mintázatú modell). * p<0,001 (nem korrigált, 2 oldalas) a szuperioritásra; kontrollálva a multiplicitásra. § p < 0,05, nem kontrollálva a multiplicitásra; a "HbA1c < 7,0% eredményt elérő betegek (%-os) aránya" esetében, a p-érték az esélyhányadosra vonatkozik.

PIONEER 5 - Szemaglutid vs. placebo, mindkettő csak bázisinzulinnal vagy
metforminnal+bázisinzulinnal kombinálva, vagy pedig metforminnal és/vagy szulfonilureával kombinálva, közepes fokú vesekárosodásban szenvedő betegeknél
Egy 26 hetes, kettős vak klinikai vizsgálatban 324 fő, 2-es típusú diabeteses, közepes fokú vesekárosodásban (eGFR 30-59 ml/perc/1,73 m2) szenvedő beteget randomizáltak napi egyszeri 14 mg szemaglutid vagy placebo kezelésre. A vizsgálati készítményt a beteg stabil - vizsgálat előtti - antidiabetikus kezelési sémája mellett alkalmazták.

6. táblázat: Egy 26 hetes klinikai vizsgálat eredményei, amelyben a szemaglutidot placebóval hasonlították össze, 2-es típusú diabeteses, közepes fokú vesekárosodásban szenvedő betegek körében (PIONEER 5)

Szemaglutid 14 mg
Placebo
Teljes elemzési halmaz (N)
163
161
HbA1c (%)


A vizsgálat megkezdésekor mért érték
8,0
7,9
Változás a a vizsgálat megkezdésekor mért
értékhez képest1
-1,0
-0,2
Eltérés a placebóhoz képest1 [95%-os CI]
-0,8 [-1,0; -0,6]*
-
HbA1c < 7,0% eredményt elérő betegek
(%-os) aránya
58§
23
Éhomi plazmaglükóz (mmol/l)


A vizsgálat megkezdésekor mért érték
9,1
9,1

Szemaglutid 14 mg
Placebo
Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-1,5
-0,4
Eltérés a placebóhoz képest1 [95%-os CI]
-1,2 [-1,7; -0,6]§
-
Testtömeg (kg)


A vizsgálat megkezdésekor mért érték
91,3
90,4
Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-3,4
-0,9
Eltérés a placebóhoz képest1 [95%-os CI]
-2,5 [-3,2; -1,8]*
-
1 Független a kezelés leállításától, illetve a menekülő gyógyszerrel történő kezelés megkezdésétől (többszörös imputációt használó vegyes mintázatú modell). * p < 0,001 (nem korrigált, 2 oldalas) a szuperioritásra; kontrollálva a multiplicitásra. § p < 0,05, nem kontrollálva a multiplicitásra; a "HbA1c < 7,0% eredményt elérő betegek (%-os) aránya" esetében, a p-érték az esélyhányadosra vonatkozik.

PIONEER 7 - Szemaglutid vs. szitagliptin, mindkettő metforminnal, SGLT2-gátlókkal, szulfonilureával vagy tiazolidindionokkal kombinálva. Flexibilis dózisbeállító vizsgálat Egy 52 hetes, nyílt elrendezésű klinikai vizsgálatban 504 fő, 2-es típusú diabeteses beteget randomizáltak szemaglutid- (napi egyszeri 3 mg, 7 mg és 14 mg flexibilis dózisbeállítással) vagy napi egyszeri 100 mg szitagliptin-kezelésre, amelyek mindegyikét 1-2 oralis vércukorcsökkentő gyógyszerrel kombinálva alkalmazták (metformin, SGLT2-gátlók, szulfonilurea vagy tiazolidindionok). A szemaglutid dózisát 8 hetente módosították a beteg glykaemiás válasza és toleranciája alapján. A szitagliptin 100 mg-os dózisát változatlanul hagyták. A szemaglutid hatásosságát és biztonságosságát az 52. héten értékelték ki.

Az 52. héten a 3 mg, 7 mg, illetve 14 mg szemaglutid-dózist kapó betegek aránya kb. 10%, 30%, illetve 60% volt.

7. táblázat: Egy 52 hetes, flexibilis dózisbeállító klinikai vizsgálat eredményei, amelyben a szemaglutidot szitagliptinnel hasonlították össze (PIONEER 7)

Szemaglutid
Flexibilis dózis
Szitagliptin 100 mg
Teljes elemzési halmaz (N)
253
251
HbA1c (%)


A vizsgálat megkezdésekor mért érték
8,3
8,3
HbA1c <7,0% eredményt elérő betegek (%-os) aránya
58*
25
Testtömeg (kg)


A vizsgálat megkezdésekor mért érték
88,9
88,4
Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-2,6
-0,7
Eltérés a szitagliptinhez képest1 [95%-os CI]
-1,9 [-2,6; -1,2]*
-
1 Független a kezelés leállításától (a flexibilis szemaglutid dózist kapó betegek 16,6%-a és a szitagliptint kapó betegek 9,2%-a, amiből 8,7%, illetve 4,0% volt nemkívánatos esemény miatt), illetve a menekülő gyógyszerrel történő kezelés megkezdésétől (többszörös imputációt használó vegyes mintázatú modell). * p < 0,001 (nem korrigált, 2 oldalas) a szuperioritásra; kontrollálva a multiplicitásra (a "HbA1c < 7,0% eredményt elérő betegek (%-os) aránya" esetében, a p-érték az esélyhányadosra vonatkozik.

PIONEER 8 - Szemaglutid vs. placebo, mindkettő inzulinnal kombinálva, metforminnal vagy metformin nélkül
Egy 52 hetes, kettős vak klinikai vizsgálatban 731 fő, metformint szedő vagy nem szedő és (bázis, bázis/bólus vagy premix) inzulinnal nem megfelelően kontrollált, 2-es típusú diabeteses beteget randomizáltak napi egyszeri 3 mg szemaglutid-, 7 mg szemaglutid-, 14 mg szemaglutid- vagy placebo-kezelésre.

8. táblázat: Egy 52 hetes klinikai vizsgálat eredményei, amelyben a szemaglutidot placebóval hasonlították össze, inzulinnal kombinálva (PIONEER 8)

Szemaglutid 7 mg
Szemaglutid 14 mg
Placebo
Teljes elemzési halmaz (N)
182
181
184
26. hét (az inzulindózis a vizsgálat megkezdésekor alkalmazott szinten
maximálva)



HbA1c (%)



A vizsgálat megkezdésekor mért érték
8,2
8,2
8,2
Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-0,9
-1,3
-0,1
Eltérés a placebóhoz képest1
[95%-os CI]
-0,9 [-1,1; -0,7]*
-1,2 [-1,4; -1,0]*
-
HbA1c < 7,0% eredményt elérő betegek (%-os) aránya
43§
58§
7
Éhomi plazmaglükóz (mmol/l)



A vizsgálat megkezdésekor mért érték
8,5
8,3
8,3
Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-1,1
-1,3
0,3
Eltérés a placebóhoz képest1
[95%-os CI]
-1,4 [-1,9; -0,8]§
-1,6 [-2,2; -1,1]§
-
Testtömeg (kg)



A vizsgálat megkezdésekor mért érték
87,1
84,6
86,0
Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-2,4
-3,7
-0,4
Eltérés a placebóhoz képest1
[95%-os CI]
-2,0 [-3,0; -1,0]*
-3,3 [-4,2; -2,3]*
-
52. hét (az inzulindózis nem volt maximálva)+



HbA1c (%)



Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-0,8
-1,2
-0,2
Eltérés a placebóhoz képest1 [95%-os CI]
-0,6 [-0,8; -0,4]§
-0,9 [-1,1; -0,7]§
-
HbA1c < 7,0% eredményt elérő betegek (%-os) aránya
40§
54§
9
Testtömeg (kg)



Változás a vizsgálat megkezdésekor mért értékhez képest1
-2,0
-3,7
0,5
Eltérés a placebóhoz képest1 [95%-os CI]
-2,5 [-3,6; -1,4]§
-4,3 [-5,3; -3,2]§
-
1 Független a kezelés leállításától, illetve a menekülő gyógyszerrel történő kezelés megkezdésétől (többszörös imputációt használó vegyes mintázatú modell). * p < 0,001 (nem korrigált, 2 oldalas) a szuperioritásra; kontrollálva a multiplicitásra. § p < 0,05, multiplicitásra nem kontrollálva); a "HbA1c < 7,0% eredményt elérő betegek (%-os) aránya" esetében, a p-érték az esélyhányadosra vonatkozik. + Az 52. hétre az inzulin napi összdózisa statisztikailag szignifikánsan alacsonyabb volt a szemaglutiddal, mint a placebóval.

Cardiovascularis értékelés

Egy kettős vak klinikai vizsgálatban (PIONEER 6) 3183 fő, 2-es típusú diabeteses, magas cardiovascularis kockázatú beteget randomizáltak napi egyszeri Rybelsus 14 mg vagy placebo kezelésre a standard kezelés kiegészítéseként. A megfigyelési szakasz hosszának átlaga 16 hónap volt.

Az elsődleges végpont a randomizálástól az első jelentős nemkívánatos cardiovascularis eseményig (MACE - major adverse cardiovascular events): cardiovascularis elhalálozásig, nem fatalis myocardialis infarctusig vagy nem fatalis stroke-ig eltelt idő volt.

A vizsgálatba beválasztható betegek köre a következő volt: 50 éves vagy idősebb személyek, már fennálló cardiovascularis betegséggel és/vagy krónikus vesebetegséggel, vagy pedig 60 éves vagy idősebb személyek, csupán cardiovascularis kockázati tényezőkkel. Összesen 1797 betegnek (56,5%) volt már fennálló cardiovascularis betegsége krónikus vesebetegség nélkül, 354 betegnek (11,1%) csak krónikus vesebetegsége volt, és 544 betegnek (17,1%) volt cardiovascularis betegsége és vesebetegsége egyaránt. 488 betegnél (15,3%) csak cardiovascularis kockázati tényezők álltak fenn. A vizsgálat kezdetekor az átlagéletkor 66 év volt; a betegek 68%-a volt férfi. A diabetes fennállásának átlagos időtartama 14,9 év volt, a testtömegindex (BMI) átlaga pedig 32,3 kg/m2 volt. Stroke (11,7%) és myocardialis infarctus (36,1%) szerepelt a kórtörténetben.

Az első MACE teljes száma 137 volt, ebből 61 (3,8%) a szemaglutid, míg 76 (4,8%) a placebo esetében. Az első MACE bekövetkezéséig eltelt idő elemzése alapján a relatív hazárd 0,79 volt
[0,57; 1,11]95% CI.


Az elsődleges kimenetel (cardiovascularis okból bekövetkező halálozásból, nem fatalis myocardialis infarctusból és nem fatalis stroke-ból álló összetett végpont) kumulatív incidencia görbéje, ahol a nem cardiovascularis okból bekövetkező halál szerepel kompetitív kockázatként. Rövidítések: CI: konfidencia intervallum, HR: relatív hazárd
1. ábra: MACE első előfordulásának kumulatív incidenciája a PIONEER 6 vizsgálatban

A PIONEER 6 klinikai vizsgálat elsődleges összetett végpontjára és annak komponenseire kifejtett kezelési hatást mutatja a 2. ábra.

2. ábra: Az elsődleges összetett végpontra és annak komponenseire, valamint a bármely okból bekövetkező elhalálozásra kifejtett kezelési hatás (PIONEER 6)

Testtömeg

A kezelés befejezését követően a betegek 27% - 45%-a ért el ? 5% és 6% - 16%-a ért el ? 10% testtömegcsökkenést a szemaglutiddal, szemben az aktív komparatorral kezelt betegek 12% - 39%-ával illetve 2% -8%-ával.

Vérnyomás

A szemaglutid-kezelés a szisztolés vérnyomást 2 - 7 Hgmm-rel csökkentette.

Gyermekek és serdülők

Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek és serdülők esetén egy vagy több korosztálynál halasztást engedélyez a Rybelsus vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségét illetően 2-es típusú diabetes esetén (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás

Az oralisan alkalmazott szemaglutidot alacsony biohasznosulás és variabilis felszívódás jellemzi. Az ajánlott adagolási rend szerinti alkalmazás párosulva a hatóanyag hosszú felezési idejével csökkenti az expozíció naponkénti ingadozását.

A szemaglutid farmakokinetikáját alaposan jellemezték már egészséges alanyoknál és 2-es típusú diabeteses betegeknél egyaránt. Az oralis beadást követően a szemaglutid 1 óra múlva érte el a maximális plazmakoncentrációt. A dinamikus egyensúlyi expozíció napi egyszeri beadás mellett
4-5 hét után alakult ki. 2-es típusú diabeteses betegeknél az átlagos dinamikus egyensúlyi koncentráció 7 mg szemaglutid esetén kb. 6,7 nmol/l, 14 mg szemaglutid esetén pedig kb. 14,6 nmol/l volt, miközben a 7 mg szemaglutiddal kezelt betegek 90%-ának átlagos koncentrációja 1,7 nmol/l és
22,7 nmol/l között, míg a 14 mg szemaglutiddal kezelt betegek 90%-ának átlagos koncentrációja 3,7 nmol/l és 41,3 nmol/l között volt. A szemaglutid szisztémás expozíciója a dózissal arányosan nőtt.

In vitro adatok alapján a nátrium-szalkaprozát elősegíti a szemaglutid felszívódását. A szemaglutid túlnyomórészt a gyomorból szívódik fel.

A szemaglutid becsült biohasznosulása oralis alkalmazás után kb. 1%. A felszívódás egyének közötti variabilitása magas. (A variációs koefficiens kb. 100% volt.) A biohasznosulás egyénen belüli variabilitására vonatkozó becslés nem megbízható.

A szemaglutid felszívódása csökken, ha étellel együtt vagy nagy mennyiségű vízzel veszik be. Az adagolást követő hosszabb éhezési időszak magasabb felszívódást eredményez.

Eloszlás

2-es típusú diabeteses betegeknél a becsült abszolút eloszlási térfogat kb. 8 l. A szemaglutid nagymértékben kötődik a plazmafehérjékhez (> 99%).

Biotranszformáció

A szemaglutid a peptidgerinc proteolitikus hasításával és a zsírsav-oldallánc sorozatos béta oxidációjával metabolizálódik. Úgy tűnik, hogy a neutrális endopeptidáz (NEP) enzim részt vesz a szemaglutid metabolizmusában.

Elimináció

A szemaglutiddal kapcsolatos anyagok elsődleges kiválasztási útvonala a vizelet és a széklet. A felszívódott dózis kb. 3%-a ürült ki változatlan formában a vizelettel.

A kb. 1 hetes eliminációs felezési idő miatt a szemaglutid az utolsó dózistól számítva kb. még 5 hétig van jelen a keringésben. 2-es típusú diabeteses betegeknél a szemaglutid clearance kb. 0,04 l/h volt.

Váltás az orális és a subcutan (sc.) alkalmazás között

Az oralis szemaglutid nagy farmakokinetikai variabilitása miatt az orálisan és a subcutan (sc.) alkalmazott szemaglutid közötti váltás hatását nehéz előre meghatározni. A napi egyszeri 14 mg szemaglutid oralis alkalmazását követő expozíció a heti egyszeri 0,5 mg sc. szemaglutidéhoz hasonló. Az 1,0 mg-os sc. szemaglutidnak megfelelő oralis dózist nem határoztak meg.

Különleges betegcsoportok

Idősek
Klinikai vizsgálatokból származó adatok alapján az életkor nem befolyásolja a szemaglutid farmakokinetikáját; a vizsgált legidősebb beteg 92 éves volt.

Nem
A beteg neme klinikailag nem befolyásolta érdemben a szemaglutid farmakokinetikáját.

Rassz és etnikum
A rassz (fehér, fekete vagy afroamerikai, ázsiai) és az etnikum (spanyol vagy latin, nem spanyol vagy nem latin) nem befolyásolta a szemaglutid farmakokinetikáját.

Testtömeg
A testtömeg befolyásolta a szemaglutid expozícióját. A nagyobb testtömeg alacsonyabb expozícióval járt együtt. A szemaglutid elegendő szisztémás expozíciót biztosított a klinikai vizsgálatokban kiértékelt 40-188 kg testtömegtartományban.

Vesekárosodás
A vesekárosodás klinikailag nem befolyásolta érdemben a szemaglutid farmakokinetikáját. Egy,
10 egymást követő napon át napi egyszeri szemaglutid dózissal végzett klinikai vizsgálatban a szemaglutid farmakokinetikáját különböző fokú (enyhe, mérsékelt, súlyos fokú és dializált végstádiumú) vesekárosodásban értékelték, normál vesefunkciójú betegekével összehasonlítva. Ugyanezt mutatták ki 2-es típusú diabetesben és vesekárosodásban szenvedő betegeknél IIIa fázisú vizsgálatok adatai alapján.

Májkárosodás
A májkárosodás klinikailag nem befolyásolta érdemben a szemaglutid farmakokinetikáját. Egy, 10 egymást követő napon át napi egyszeri szemaglutid dózissal végzett vizsgálatban a szemaglutid farmakokinetikáját különböző (enyhe, mérsékelt vagy súlyos) fokú májkárosodásban értékelték, normál májfunkciójú betegekével összehasonlítva.

Felső emésztőrendszeri betegség
Felső emésztőrendszeri betegség (chronikus gastritis és/vagy gastroesophagealis reflux betegség) klinikailag nem befolyásolta érdemben a szemaglutid farmakokinetikáját. Egy, 10 egymást követő napon át napi egyszeri szemaglutid dózissal végzett vizsgálatban 2-es típusú diabeteses, felső emésztőrendszeri betegségben is szenvedő, illetve ilyenben nem szenvedő betegeknél értékelték a farmakokinetikát. Ugyanezt mutatták ki 2-es típusú diabetesben és felső emésztőrendszeri betegségben szenvedő betegeknél IIIa fázisú vizsgálatok adatai alapján.

Gyermekek és serdülők
A szemaglutidot nem vizsgálták gyermekgyógyászati betegek körében.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási és genotoxicitási
- vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.

A rágcsálóknál megfigyelt nem letális C-sejtes pajzsmirigytumorok a GLP-1-receptor-agonisták osztályhatásai. Egerek és patkányok 2 évig tartó karcinogenitási vizsgálatai során a szemaglutid nem letális C-sejtes pajzsmirigytumorokat okozott klinikailag releváns expozíciók esetén. A kezeléssel összefüggő egyéb tumort nem észleltek. A rágcsálok C-sejtes tumorait egy olyan nem genotoxikus, specifikus GLP-1-receptor által közvetített mechanizmus okozza, amelyre a rágcsálók különösen érzékenyek. Ennek jelentősége az emberre vonatkoztatva alacsonynak minősíthető, de teljesen nem zárható ki.

Patkányokkal végzett termékenységi vizsgálatokban a szemaglutid nem volt hatással a párzó képességre, illetve a hím patkányok termékenységére. Nőstény patkányoknál az ivarzási ciklus meghosszabbodását és a sárgatest (peteérés) enyhe csökkenését figyelték meg olyan adagok esetén, amelyek maternális testtömegcsökkenést okoztak.

Patkányokkal végzett embryo-foetalis fejlődési vizsgálatokban a szemaglutid a klinikailag releváns expozíciónál kisebb expozíció esetén is okozott embryotoxicitást. A szemaglutid határozott maternális testtömegcsökkenést okozott, és csökkent az embriók túlélése és növekedése is. A
patkánymagzatoknál jelentős csontrendszeri és zsigeri malformatiókat észleltek, többek között a hosszú csontokra, a bordákra, a csigolyákra, a farokra, a vérerekre és az agykamrákra kifejtett hatásokat. Mechanisztikus kiértékelések azt mutatták, hogy az embryotoxicitásban az embryo felé a petezsákon át irányuló tápanyagellátás GLP-1-receptor által közvetített romlása játszik szerepet. Mivel a petezsák anatómiája és funkciója fajonként eltérő, és mivel a főemlős majmok petezsákjában hiányzik a GLP-1-receptor expressziója, ez a mechanizmus humán vonatkozásban valószínűleg nem releváns. Ennek ellenére a szemaglutid magzatra gyakorolt közvetlen hatását nem lehet kizárni.

Nyulakkal és közönséges makákókkal végzett fejlődési toxicitási vizsgálatokban a vemhesség elvesztésének emelkedését és a magzati rendellenességek incidenciájának enyhe emelkedését észlelték klinikailag releváns expozícióknál. Ezek a leletek egybeestek a maternális testtömeg jelentős, akár 16%-os csökkenésével. Nem ismert, hogy ezek a hatások a GLP-1 közvetlen hatásaként a csökkent maternális táplálékfogyasztással kapcsolatosak-e.

Közönséges makákóknál kiértékelték a postnatális növekedést és fejlődést. Elléskor az utódok némileg kisebbek voltak, de a szoptatási időszakban behozták a lemaradást.

Fiatal patkányoknál a szemaglutid késleltette a nemi érést mind hím, mind nőstény egyedek esetén. Ez a késés nem volt hatással egyik nem termékenységére, illetve reproduktív kapacitására sem, és nem befolyásolta azt sem, hogy a nőstények képesek-e megtartani a vemhességet.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Alu/Alu buborékcsomagolás.
A 3 mg-os tabletta kiszerelési egységei: 10, 30, 60, 90 és 100 tabletta. A 7 mg-os tabletta kiszerelési egységei: 10, 30, 60, 90 és 100 tabletta.
A 14 mg-os tabletta kiszerelési egységei: 10, 30, 60, 90 és 100 tabletta.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

A fénytől és a nedvességtől való védelem érdekében az eredeti buborékcsomagolásban tartandó. Ez a gyógyszer különleges tárolási hőmérsékletet nem igényel.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 mg: 24 hónap 7 mg: 30 hónap 14 mg: 30 hónap.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Novo Nordisk A/S
Novo Allé
DK-2880 Bagsvard
Dánia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

EU/1/20/1430/001
EU/1/20/1430/002
EU/1/20/1430/003
EU/1/20/1430/004
EU/1/20/1430/005
EU/1/20/1430/006
EU/1/20/1430/007
EU/1/20/1430/008
EU/1/20/1430/009
EU/1/20/1430/010 EU/1/20/1430/011
EU/1/20/1430/012
EU/1/20/1430/013
EU/1/20/1430/014
EU/1/20/1430/015


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2020. április 3.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA


A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.





























Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Fogamzóképes nők

A fogamzóképes nők számára fogamzásgátlás alkalmazása javasolt a szemaglutid-kezelés alatt.

Terhesség

Állatkísérletek során reproduktív toxicitást igazoltak (lásd 5.3 pont). A szemaglutid terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésre. Ezért nem szabad szemaglutidot alkalmazni a terhesség alatt. Ha a beteg gyermeket szeretne vagy várandós lesz, a szemaglutid-kezelést abba kell hagyni. Tervezett terhesség előtt legalább 2 hónappal le kell állítani a szemaglutidot a hosszú felezési idő miatt (lásd 5.2 pont).

Szoptatás

Utódjukat szoptató patkányoknál a szemaglutid, a salcaprozate-nátrium és/vagy a metabolitjaik kiválasztódtak az anyatejbe. Mivel az anyatejjel táplált gyermekre vonatkozó kockázatokat nem lehet kizárni, a Rybelsus tablettát nem szabad szedni a szoptatás alatt.

Termékenység

A szemaglutid humán termékenységre kifejtett hatása nem ismert. A szemaglutid nem volt hatással hím patkányok termékenységére. Nőstény patkányoknál az ivarzási ciklus meghosszabbodását és a peteérések számának enyhe csökkenését figyelték meg olyan adagok esetén, amelyek maternális testtömegcsökkenést okoztak (lásd 5.3 pont).