Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

LUVERIS 75NE POR ÉS OLDÓSZER OLD INJEKCIÓHOZ 1PA+1OSZ

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Merck Europe B.V.
Hatástani csoport:
G03GA Gonadotropinok
Törzskönyvi szám:
EU/1/00/155/004
Hatóanyagok:
LutropinumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
8529 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Andrológia
Illetékes szakorvos
Szülészet-nőgyógyászat
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy8529,000,00
Eü kiemelt8229,00300,00
Üzemi baleset8529,000,00
Általános4691,00 (55%)3838,00
Közgyógy eü.kiemelt8529,000,00
Teljes0,008529,00
Egyedi engedélyes0,008529,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A Luveris-kezelést csak a meddőségi kórképek kezelésében jártas szakorvos felügyelete mellett szabad elkezdeni.

Adagolás

LH- és FSH-hiányban szenvedő nők esetében a Luveris-kezelés célja, hogy FSH-val együtt adva, a tüszőérést, majd a humán koriogonadotropin (hCG) adását követően az érés végső fázisát serkentse. A Luverist napi rendszerességgel, FSH-val egyidejűleg kapja a beteg. Amennyiben a beteg amenorrhoeás, és alacsony nála az endogén ösztrogén kiválasztása, a kezelést bármely időpontban meg lehet kezdeni.

A Luverist az alfa-follitropinnal egyidejűleg kell adni.

Az ajánlott kezdő adag 75 NE alfa-lutropin (azaz egy injekciós üveg Luveris) naponta, 75 - 150 NE FSH mellett. A kezelést a beteg egyéni válaszreakciója szabja meg, amely az ultrahangvizsgálattal meghatározott tüsző mérete és az ösztrogén-válasz alapján állapítható meg.

Klinikai vizsgálatok során a Luveris fokozta a petefészkek érzékenységét az alfa-follitropinnal szemben. Amennyiben az FSH adagjának növelése indokoltnak látszik, annak növelése 7 - 14 naponta,
37,5 - 75 NE-enként történjen. Elfogadható az is, ha egy cikluson belül a stimuláció időtartamát legfeljebb 5 hétre megnövelik.

Amennyiben a beteg kezelésre adott válasza megfelelő, kapjon 250 mikrogramm r-hCG-t vagy 5000 - 10 000 NE hCG-t egyszeri adagban, az utolsó Luveris- és FSH-injekciót követő 24 - 48 órában. A beteget tájékoztatni kell, hogy a hCG beadásának napján és másnapján éljen házaséletet. Alternatív megoldásként intrauterin inseminatio vagy más, orvosilag asszisztált reprodukciós kezelés végezhető az adott klinikai eset orvosi megítélése alapján.

A luteális fázis támogatása megfontolandó a luteotrop aktivitással rendelkező anyagok (LH/hCG) hiánya miatt, mely az ovulációt követően idő előtti corpus luteum elégtelenséghez vezethet.

Amennyiben a válaszreakció túlzott mértékű, le kell állítani a kezelést, és fel kell függeszteni a hCG adását. A kezelést a következő ciklusban, az előző ciklus során alkalmazott FSH-dózisnál alacsonyabb dózissal kell újrakezdeni (lásd 4.4 pont).

Különleges betegcsoportok

Idősek
A Luveris-nek idős betegek esetében nincs releváns alkalmazása. A Luveris biztonságosságát és hatásosságát idősek esetében nem igazolták.

Vese-, illetve májkárosodás
A Luveris biztonságosságát, hatásosságát és farmakokinetikai jellemzőit vese- vagy májkárosodásban szenvedő betegeknél nem igazolták.

Gyermekek és serdülők
A Luveris-nek gyermekek és serdülők esetén nincs releváns alkalmazása.

Az alkalmazás módja

A Luveris subcutan alkalmazásra való. Az első Luveris-injekciót közvetlen orvosi felügyelet mellett kell beadni. A port közvetlenül használat előtt, a mellékelt oldószerben kell feloldani. A gyógyszert a beteg csak akkor adhatja be önmagának, ha kellően motivált/együttműködő, a beadás módjával kapcsolatban megfelelő oktatásban részesült, és szükség esetén lehetősége van arra, hogy szakemberrel konzultáljon.

A gyógyszer alkalmazás előtti feloldására vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A Luveris alkalmazása ellenjavallt olyan betegek esetén, akik(nek):
• a készítmény hatóanyagával vagy a készítmény 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szemben túlérzékenyek
• hypothalamus-, illetve hypophysis-daganata van
• olyan petefészek-megnagyobbodásuk vagy ovarium cystájuk van, ami nem polycystás ovarium eredetű, illetve ismeretlen eredetű
• ismeretlen eredetű nőgyógyászati vérzése van • petefészek-, méh- vagy emlő-karcinómája van.

A Luveris nem alkalmazható, ha olyan körülmény áll fenn, mely a normál terhességet lehetetlenné tenné, például:
• primer petefészek-elégtelenség
• nemi szervek terhességgel összeegyeztethetetlen rendellenessége
• fibroid uterus tumor, mely a terhességgel összeegyeztethetetlen.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Nyomonkövethetőség

A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.

Általános ajánlások

A kezelés megkezdése előtt a pár infertilitásának okát, valamint a terhesség valós és vélt kontraindikációit meg kell állapítani. A kezelés megkezdése előtt a betegeket ki kell vizsgálni, nem szenvednek-e hypothyreosisban, mellékvesekéreg-elégtelenségben vagy hyperprolactinaemiában, melyek esetén a beteget megfelelő kezelésben kell részesíteni.

Porphyria

Porphyriában szenvedő betegeknél, illetve olyan betegeknél, akiknek a családi anamnézisében porphyria szerepel, a Luveris növelheti az akut porphyriás rohamok kialakulásának kockázatát. Az állapot első jelentkezése vagy rosszabbodása esetén a kezelés megszakítása válhat szükségessé.

Ovarium-hiperstimulációs szindróma (OHSS)

A petefészkek bizonyos mértékű megnagyobbodása a kontrollált ovarium-stimuláció elvárt hatása.
Policystás ovarium szindrómában szenvedő nőknél gyakrabban jelenik meg, és általában kezelés nélkül normalizálódik.

A komplikációmentes petefészek-megnagyobbodástól eltérően az OHSS olyan állapot, amely fokozatosan súlyosbodó formában jelentkezhet. Kifejezett petefészek-megnagyobbodás, a szérum magas nemihormonszintjei és az erek megnövekedett permeabilitása jellemzi, melyek hatására a peritonealis, a pleuralis és ritkán a pericardialis üregben folyadékgyülem alakul ki.

Az enyhe fokú OHSS tünetei lehetnek a hasi fájdalom, hasi diszkomfort és puffadás vagy a megnagyobbodott ovariumok. A közepesen súlyos OHSS további tünetei a hányinger, hányás, az ultrahangvizsgálattal igazolt ascites vagy a kifejezett petefészek-megnagyobbodás.

A súlyos OHSS további tünetei a nagyfokú petefészek-megnagyobbodás, a testtömeg-növekedés, a dyspnoe vagy az oliguria. A klinikai kivizsgálás során igazolható tünetek a hypovolaemia, a haemoconcentratio, az elektrolit-egyensúly felborulása, az ascites, a pleuralis folyadékgyülem vagy az
akut pulmonalis distressz. Igen ritkán a súlyos OHSS szövődményeként a petefészkek megcsavarodása vagy thromboemboliás események alakulhatnak ki, mint a pulmonalis embolia, az ischaemiás stroke vagy a myocardialis infarctus.

Az OHSS kialakulásának független kockázati tényezői a fiatal életkor, az alacsony testtömeg, a polycystás ovarium szindróma, a nagy dózisú exogén gonadotrop hormon beadása, az abszolút értékben magas vagy gyorsan emelkedő szérum-ösztradiolszint és az OHSS a kórelőzményben, a nagyszámú növekvő tüsző az ovariumokban és a nagyszámú oocyta kinyerése az asszisztált reprodukciós kezelések (assisted reproductive technology, ART) ciklusai alatt.

A Luveris és az FSH ajánlott dózisának és beadási módjának betartása minimálisra csökkentheti az ovarium-hiperstimuláció kockázatát. A kockázati tényezők korai megállapítása érdekében a stimulációs ciklus alatt ajánlott az ultrahangvizsgálattal történő monitorozás, valamint a szérumösztradiolszint mérése.

Bizonyítékokkal alátámasztható, hogy a hCG kulcsfontosságú az OHSS kiváltásában és a szindróma súlyosabbá és elhúzódóbbá válhat, amennyiben létrejön a terhesség. Így, amennyiben az ovariumhiperstimuláció jelei mutatkoznak, célszerű mellőzni a hCG alkalmazását, továbbá legalább 4 napon át tartó szexuális absztinenciát vagy mechanikus fogamzásgátlást javasolni a betegnek. Mivel az OHSS gyorsan (24 órán belül) progrediálhat vagy néhány napon belül súlyos állapottá válhat, a hCG-injekció beadása után a beteget legalább két hétig figyelemmel kell kísérni.

Az enyhe fokú vagy közepesen súlyos OHSS általában spontán módon rendeződik. Amennyiben súlyos OHSS alakul ki, célszerű a gonadotropin-kezelést leállítani, ha még nem történt meg, és a beteg kórházi felvétele után a megfelelő kezelést megkezdeni.

Ovarium-torzió

A petefészek megcsavarodása fordult elő más gonadotropinokkal történő kezelés után. Ez kapcsolatban lehet más rizikótényezőkkel, mint például OHSS, terhesség, korábbi hasi műtét, kórelőzményben szereplő ovarium-torzió, korábbi vagy jelenlegi ovarium cysta és polycystás ovarium szindróma. A petefészek csökkent vérellátása miatti károsodása csökkenthető a korai diagnózissal és az azonnali detorzióval.

Többszörös terhesség

Ovuláció-indukcióban részesülő betegeknél a többszörös terhesség és szülés előfordulási aránya magasabb, mint a természetes úton bekövetkező terhességek esetén. A többszörös megtermékenyülések nagyobb része kétpetéjűiker-terhességet jelent. A többszörös terhesség, különösen előrehaladott állapotban, fokozott nem kívánt anyai és perinatális kockázatot jelent.

A többszörös terhesség kockázatának csökkentése érdekében az ovarialis válasz körültekintő monitorozása javasolt. Az ART-t alkalmazó beavatkozásokon áteső betegeknél a többszörös terhesség kockázata elsősorban a beültetett embriók számával, életképességükkel és a beteg életkorával függ össze.

A terhesség megszakadása

A vetélés vagy abortusz miatt megszakadt terhesség előfordulása az - ovuláció-indukció érdekében - tüszőérés-stimuláláson vagy ART-n áteső betegeknél nagyobb, mint a természetes fogamzást követően.

Méhen kívüli terhesség

Méhkürt-betegség kórelőzményével rendelkező nőknél fennáll a méhen kívüli terhesség kockázata, akár természetes fogamzással, akár a fertilitást elősegítő kezelés során jött létre a terhesség. A méhen kívüli terhesség prevalenciája a beszámolók szerint ART után magasabb, mint az átlagpopulációban.

Veleszületett rendellenességek

A veleszületett rendellenességek prevalenciája az ART alkalmazása után kicsit magasabb lehet, mint természetes fogamzás után. Ez lehet a szülői tényezők miatt (pl. anya életkora, genetika), az ART-beavatkozás miatt, valamint a többszörös terhesség miatt.

Thromboemboliás események

Olyan nők esetében, akik a közelmúltban thromboemboliás betegségben szenvedtek vagy aktuálisan abban szenvednek, vagy akik a thromboemboliás események általánosan elfogadott kockázati tényezőivel rendelkeznek, mint például egyéni vagy családi kórelőzmény, thrombophilia, vagy súlyos obesitas (testtömegindex > 30 kg/m2), gonadotropinokkal történő kezelés, ezen események súlyosbodásának vagy megjelenésének kockázata tovább nőhet. Ezen nőknél a kockázatokat mérlegelni kell a gonadotropin beadásával járó előnyökkel szemben. Meg kell azonban jegyezni, hogy maga a terhesség és az OHSS szintén magában hordozza a thromboemboliás események fokozott kockázatát.

Reproduktív rendszeri neoplazmák

Beszámoltak (jó- és rosszindulatú) petefészek-neoplazmákról, illetve egyéb reproduktív rendszeri neoplazmákról olyan nők esetében, akik infertilitás miatt több kezelésen estek át. Még nem állapították meg, hogy a nem fogamzóképes nők esetén a gonadotropinokkal végzett kezelés növeli-e ezen tumorok kialakulásának kockázatát.

Nátriumtartalom

A Luveris kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagonként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Luveris nem vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A Luveris túladagolásának hatása nem ismert. Fennáll azonban a lehetősége annak, hogy OHSS alakul ki (lásd 4.4 pont).

Az alfa-lutropin ? 40 000 NE egyszeri dózisa mellett nem váltott ki súlyos mellékhatásokat, és jól tolerálták a vizsgálatban részt vevő egészséges, nőnemű önkéntesek.

Terápia

A kezelést a tünetek határozzák meg.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A Luverist az alfa-follitropin mellett a tüszőérés stimulációjának céljából adják. Ilyen körülmények között nehéz az esetlegesen jelentkező mellékhatást az alkalmazott készítmények valamelyikéhez rendelni.

Egy klinikai vizsgálatban az enyhe, és közepesen súlyos helyi reakciók (véraláfutás, fájdalom, kipirosodás, viszketés vagy duzzanat) incidenciája 7,4% illetve 0,9% volt. Az injekció beadásának helyén fellépő súlyos helyi reakcióról nem számoltak be.

Ovarium-hiperstimulációs szindróma (OHSS) a Luverisszel kezelt betegek kevesebb mint 6%-ánál lépett fel. Súlyos OHSS-ről nem számoltak be (lásd 4.4 pont).

Ritkán az adnex-torziót (ami a megnagyobbodott petefészek szövődménye) és haemoperitoneumot kapcsolatba hozták a humán menopauzális gonadotropin-terápiával. Bár ezeket a mellékhatásokat nem tapasztalták a Luveris-kezelés során, de kialakulásuk lehetőségét nem lehet kizárni.

Méhen kívüli terhesség is kialakulhat, különösen olyan nőknél, akiknek az anamnézisében a petevezeték elváltozása szerepel.

Mellékhatások felsorolása

Az alábbi definíciók vonatkoznak a továbbiakban használt gyakorisági terminológiára: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10 000 - <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), gyakorisága nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Az alábbi nemkívánatos hatásokat tapasztalták a Luveris adását követően.

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: enyhétől a súlyosig terjedő hypersensitivitási reakció, beleértve az anaphylaxiás reakciót és a sokkot.

Idegrendszeri betegségek és tünetek Gyakori: fejfájás.

Érbetegségek és tünetek
Nagyon ritka: thromboembolia, általában súlyos OHSS-sel társulva.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: hasi fájdalom, hasi diszkomfort, hányinger, hányás, hasmenés.

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Gyakori: enyhe vagy közepesen súlyos OHSS (beleértve a kapcsolódó tüneteket), petefészekciszta, emlőfájdalom, kismedencei fájdalom.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori: az injekció helyén fellépő reakciók (pl. fájdalom, erythema, haematoma, duzzanat és/vagy irritáció az injekció helyén).

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Nemi hormonok és a genitalis rendszer modulátorai, gonadotropinok, ATC-kód: G03GA07

Hatásmechanizmus

A luteinizáló hormon (LH) és a folliculus-stimuláló hormon (FSH) a gonadotropinfelszabadító hormon (GnRH) hatására választódik ki az agyalapi mirigy elülső lebenyéből, és kiegészítő szerepet játszik a tüszőérésben és ovulációban. A theca-sejtekben az LH androgén hormonok szekrécióját stimulálja, amelyek a granulosa-sejtekbe kerülve aromatázok hatására ösztradiollá (E2) alakulnak. A granulosa-sejtekben az FSH az ovarialis folliculusok fejlődését stimulálja, míg az LH a tüszőfejlődésben, szteroidképződésben és tüszőérésben játszik szerepet.

Farmakodinámiás hatások

Az r-hLH alkalmazásának elsődleges hatása az E2 kiválasztásának dózisfüggő növekedése, amely az FSH beadásának tüszőérésre gyakorolt hatását erősíti.

Klinikai hatásosság

A klinikai vizsgálatokban részt vevő betegek endogén szérum-LH-szintje egy központi laboratórium által meghatározott érték (< 1,2 NE/l) alatt volt. Ezekben a vizsgálatokban a ciklusonként mért ovulációs ráta 70 és 75% között mozgott. Ugyanakkor figyelembe kell venni azt, hogy a különböző laboratóriumokban végrehajtott LH-meghatározások eltérőek lehetnek.

Az r-hLH megfelelő adagolását egy 1,2 NE/l alatti endogén LH-szintű, hypogonadotrop
hypogonadismusban szenvedő nők részvételével folytatott klinikai vizsgálatban tanulmányozták. Napi
75 NE r-hLH (150 NE r-hFSH-val kombinálva) kielégítő tüszőérést és ösztrogénszintet eredményezett. Napi 25 NE r-hLH mellett viszont (szintén 150 NE r-hFSH-val kombinálva) a tüszőérés elégtelen maradt.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az alfa-lutropin farmakokinetikáját 75 NE - 40 000 NE dózisok mellett olyan nőnemű önkénteseken vizsgálták, akikben a hypophysis deszenzibilizált állapotban volt. Az alfa-lutropin farmakokinetikai profilja hasonló az endogén LH-éhoz.

Alfa-follitropinnal történő egyidejű beadás esetén nem áll fenn farmakokinetikai kölcsönhatás.

Eloszlás

Intravénás beadást követően az alfa-lutropin gyorsan eloszlik; kezdeti felezési ideje hozzávetőleg egy óra, és a szervezetből 9-11 óra terminális felezési idővel ürül. Egyensúlyi állapotban az eloszlási térfogat tartománya hozzávetőleg 5 - 14 liter. Az alfa-lutropin a görbe alatti terület (AUC) alapján lineáris farmakokinetikát mutat, mely egyenesen arányos a bevitt dózissal.

Subcutan beadást követően az abszolút biohasznosulás 56%, a látszólagos terminális felezési idő tartománya 8-21 óra. A subcutan beadást követően a dózisarányosság 450 NE-ig bizonyított. Az alfalutropin farmakokinetikája a Luveris egyszeri, illetve ismételt beadását követően hasonlónak bizonyult és az alfa-lutropin akkumulációs aránya is minimális.

Elimináció

A teljestest-clearance megközelítőleg 1,8 l/h, és a bevitt dózisnak kevesebb mint 5%-a ürül ki a vizelettel.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási,
karcinogenitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható. Ahogyan az a hormon heterológfehérje-természete alapján elvárható, az alfa-lutropin egy idő után antitest-termelést váltott ki a kísérleti állatokban, ami a szérumban mérhető LH aktivitásának csökkenését eredményezte, ellenben nem gátolta meg teljes mértékben a készítmény biológiai hatását. Az alfa-lutropinnal szemben kialakult antitest-termelődés nem eredményezett toxicitásra utaló tüneteket.

Az alfa-lutropin 10 NE/kg/nap, illetve az ezt meghaladó dózisának ismételt beadása vemhes patkányoknak és nyulaknak, károsan hatott a szaporodás képességére, beleértve a foetus felszívódását, továbbá az anyaállat testtömeg-gyarapodásának visszaesését okozta. Ugyanakkor, nem figyeltek meg a gyógyszer adásával összefüggő teratogén hatást egyik állatmodellben sem.

Egyéb vizsgálatok eredményei alapján az alfa-lutropint nem találták mutagénnek.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

A port brómbutil dugóval és rollnizott alumíniumkupakkal, valamint lepattintható műanyag védőlappal lezárt, 3 ml-es, semleges, színtelen (I. típusú) injekciós üveg tartalmazza.
Az oldószer teflonbevonatú gumidugóval lezárt, 2 vagy 3 ml-es, semleges, színtelen, (I. típusú) injekciós üvegbe, vagy 2 ml-es, semleges, színtelen (I. típusú) üvegampullába van töltve.

1 db, 3 db vagy 10 db, port tartalmazó injekciós üveg és a megfelelő számú oldószert tartalmazó injekciós üveg vagy oldószerampulla. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A felbontott és feloldott készítményt azonnal fel kell használni. Az elkészített oldat csak egy alkalommal használható fel.
Használat előtt a port óvatos, körkörös mozgatással fel kell oldani az oldószerben.
Az elkészített oldatot nem szabad beadni, ha oldhatatlan részecskéket tartalmaz, illetve ha nem tiszta.

A Luverist össze lehet vegyíteni alfa-follitropinnal és egyazon injekcióban be lehet adni.

Ilyen esetben a Luverist kell elsőnek feloldani, és az így kapott oldatot kell felhasználni az alfafollitropin por feloldására.

Nagy térfogatú injekciós oldat beadásának elkerülése érdekében egy injekciós üveg Luverist és egy vagy két injekciós üveg (75 NE) alfa-follitropint 1 ml oldószerben fel lehet oldani.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Merck Europe B.V.
Gustav Mahlerplein 102
1082 MA Amsterdam
Hollandia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

EU/1/00/155/001
EU/1/00/155/002
EU/1/00/155/003
EU/1/00/155/004
EU/1/00/155/005
EU/1/00/155/006


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2000. november 29.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2006. január 24.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

ÉÉÉÉ. hónap


A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.





























Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

A Luveris alkalmazása nem javallt terhesség alatt.

A rendelkezésre álló, korlátozott számú, exponált terhességek adatai szerint a kontrollált ovariumstimulációt követően a gonadotropinoknak nincs a terhességre, az embrionális vagy a foetalis
fejlődésre, a szülésre vagy a postnatalis fejlődésre gyakorolt mellékhatása. Az állatkísérletek során nem figyeltek meg a Luveris esetében teratogén hatást. A terhesség alatti alkalmazása esetén a klinikai adatok nem elegendőek arra, hogy kizárják a Luveris teratogén hatását.

Szoptatás

A Luveris alkalmazása nem javallt a szoptatás ideje alatt.

Termékenység

A Luveris javallata (FSH-val együtt alkalmazva) a folliculusok kialakulásának stimulálása (lásd 4.1 pont).