Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PALYNZIQ 2,5MG OLD INJ ET FECSK 1X0,5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Biomarin International Ltd.
Hatástani csoport:
A16AB Enzimek
Törzskönyvi szám:
EU/1/19/1362/001
Hatóanyagok:
PegvaliasumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
16 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Fokozottan ellenőrzött készítmények!!!
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Egy 2,5 mg-os előretöltött fecskendő 2,5 mg pegvaliázt (pegvaliasum) tartalmaz 0,5 ml oldatban.
Egy 10 mg-os előretöltött fecskendő 10 mg pegvaliázt (pegvaliasum) tartalmaz 0,5 ml oldatban. Egy 20 mg-os előretöltött fecskendő 20 mg pegvaliázt (pegvaliasum) tartalmaz 1 ml oldatban.

A hatáserősség a pegvaliázban lévő fenilalanin-ammónia-liáz (rAvPAL) rész mennyiségét jelzi, a pegilálás figyelmen kívül hagyásával.

A hatóanyag a fenilalanin-ammónia-liáz (rAvPAL)* fehérje NHS-metoxi-polietilén-glikollal (NHS-PEG) alkotott kovalens konjugátuma.

* Rekombináns DNS technológiával Escherichia coli baktériumban létrehozott Anabaena variabilis rAvPAL.

Ennek a gyógyszernek a hatáserősségét nem szabad összehasonlítani az ugyanebbe a gyógyszercsoportba tartozó, egyetlen más pegilált vagy nem pegilált fehérjéével sem. További információért lásd az 5.1 pontot.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A Palynziq-kezelést a PKU kezelésében jártas orvosnak kell irányítania.

Adagolás

A kezelés megkezdése előtt meg kell határozni a fenilalanin vérszintet. A fenilalanin vérszintet havonta ajánlott ellenőrizni.

A táplálékkal bevitt fenilalanin mennyiségét a gyógyszer fenntartó dózisának meghatározásáig nagyjából állandó szinten kell tartani.

Adagolási sémák

Indukció
A Palynziq ajánlott kezdő dózisa hetente egyszer 2,5 mg, 4 héten keresztül.

Titrálás
A dózist a tolerálhatóság alapján fokozatosan kell növelni addig a napi fenntartó dózisig, amely a 120 - 600 mikromol/l értékű fenilalanin vérszint eléréséhez szükséges, az 1. táblázat szerint.

Fenntartó dózis
A fenntartó dózist egyedileg kell meghatározni az adott beteg megfelelő fenilalanin vérszintjének eléréséhez (a cél a 120 - 600 mikromol/l közötti fenilalaninszint), figyelembe véve a Palynziq beteg általi tolerálhatóságát és a táplálékkal bevitt fehérjemennyiséget (lásd 1. táblázat).

1. táblázat: Ajánlott adagolási sémák


Subcutan beadott dózis1

A következő dózisemelésig eltelő időtartam
Indukció
Hetente egyszer 2,5 mg
4 hét2
Titrálás
Hetente kétszer 2,5 mg
1 hét2

Hetente egyszer 10 mg
1 hét2

Hetente kétszer 10 mg
1 hét2

Hetente négyszer 10 mg
1 hét2

Naponta 10 mg
1 hét2
Fenntartó dózis3
Naponta 20 mg
12 - 24 hét2

Naponta 40 mg
(2 egymást követő injekció 20 mg-os előretöltött fecskendővel)3
16 hét2

Naponta 60 mg
(3 egymást követő injekció 20 mg-os előretöltött fecskendővel)4
Maximális javasolt dózis
Dózismódosítások
A Palynziq-kezelés titrálása és fenntartása alatt a betegeknél kialakulhat 30 mikromol/l alatti fenilalanin vérszint. A hypophenylalaninaemia kezelése érdekében a táplálékkal bevitt
fehérjemennyiséget megfelelő szintre kell növelni, majd szükség esetén a Palynziq dózisát csökkenteni kell. Azoknál a betegeknél, akiknél a megfelelő szintű fehérjebevitel ellenére hypophenylalaninaemiát tapasztalnak, várhatóan a dóziscsökkentés a leghatékonyabb módja a hypophenylalaninaemia kezelésének (lásd 5.2 pont, Expozíciós hatás). A betegeket 2 hetente monitorozni kell, amíg fenilalanin vérszintjük a klinikailag elfogadható tartományba nem kerül (lásd 4.4 pont, Hypophenylalaninaemia).

Ha még a napi dózis elérése előtt alakul ki hypophenylalaninaemia, a dózis az előző titrálási dózisra csökkenthető. Ha a napi dózis elérése után alakul ki hypophenylalaninaemia, a dózis legalább 10 mg-os lépésekben csökkenthető, amíg sikerül elérni és fenntartani a klinikailag elfogadható tartományban lévő fenilalanin vérszintet. Azoknál a betegeknél, akik 10 mg/nap dózis mellett tapasztalnak hypophenylalaninaemiát, a dózis napi 5 mg-ra csökkenthető.

Különleges betegcsoportok

Gyermekek és serdülők
A Palynziq biztonságosságát és hatásosságát 16 évesnél fiatalabb gyermekgyógyászati betegek esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

A 16 - 18 éves korú betegekre vonatkozóan jelenleg rendelkezésre álló adatok leírása a 4.8 és az 5.1 pontban található. Ezeknél a betegeknél az adagolás megegyezik a felnőtteknél alkalmazottal.

Az alkalmazás módja

Subcutan alkalmazásra. Minden egyes előretöltött fecskendő kizárólag egyszer használható.

Az akut, szisztémás túlérzékenységi reakciók lehetősége miatt minden egyes adag beadása előtt premedikáció szükséges az indukciós fázisban és a titrálás alatt is (egészen addig, amíg sikerül stabil dózissal 600 mikromol/l alatt tartani a fenilalanin vérszintet; lásd 4.8 pont). A betegek számára H1-receptor-antagonistából, H2-receptor-antagonistából és antipiretikumból álló premedikációt kell
előírni. A fenntartó fázisban a további injekciók előtt annak alapján lehet újból fontolóra venni a premedikáció szükségességét, hogy az adott beteg hogyan tolerálja a Palynziq-kezelést.

A kezdeti injekció(ka)t egészségügyi szakember felügyelete alatt kell beadni, és a kezdeti injekció(k) után a beteget legalább 60 percig szoros megfigyelés alatt kell tartani (lásd 4.4 és 4.8 pont).

A Palynziq első dózisának beadása előtt a beteg számára el kell magyarázni az akut, szisztémás túlérzékenységi reakciók okozta panaszokat és tüneteket, és utasítani kell arra, hogy ilyen reakció fellépése esetén azonnal kérjen orvosi segítséget, továbbá be kell tanítani az adrenalin-befecskendező eszköz (automatikus injektor vagy előretöltött fecskendő/injekciós toll) megfelelő használatára.

A beteget utasítani kell arra, hogy a Palynziq-kezelés alatt mindig hordjon magánál egy adrenalin-befecskendező eszközt.

Amennyiben a beteg öninjekciózással végzi a kezelést (tehát a beadás nem egészségügyi szakember felügyelete alatt történik), akkor legalább a kezelés első 6 hónapjában minden egyes injekció beadásakor és utána még legalább 60 percig jelen kell lennie egy megfigyelőnek. A megfigyelő olyan személy, aki:
• jelen van a beteg mellett a Palynziq injekció beadásakor és utána,
• fel tudja ismerni az akut, szisztémás túlérzékenységi reakciók okozta panaszokat és tüneteket,
• képes sürgősségi orvosi ellátást kérni, és indokolt esetben be tudja adni az adrenalint.

A Palynziq-kezelés első 6 hónapja után a megfigyelő jelenlétének szükségessége újból mérlegelhető.

A beteg által (szakember felügyelete nélkül) végzett öninjekciózás előtt egy egészségügyi szakember köteles:
• megtanítani a betegnek a jelen gyógyszer megfelelő öninjekciózását, és fel kell mérnie, hogy a beteg képes-e erre.
• megtanítani a megfigyelő személy számára az akut, szisztémás túlérzékenységi reakciók okozta panaszok és tünetek felismerését, valamint azt, hogy ilyen reakció fellépése esetén azonnal kérjen orvosi segítséget, továbbá be kell tanítani a megfigyelő személyt az
adrenalin-befecskendező eszköz (automatikus injektor vagy előretöltött fecskendő/injekciós toll) megfelelő használatára.

Újbóli alkalmazás enyhe vagy közepesen súlyos akut, szisztémás túlérzékenységi reakciók után: Amennyiben először lép fel enyhe vagy közepesen súlyos akut, szisztémás túlérzékenységi reakció, annak megszűnése után az injekciót felíró orvosnak mérlegelnie kell a kezelés folytatásának kockázatait és előnyeit (lásd 4.3 és 4.4 pont). A kezelés folytatásakor az első dózist egészségügyi szakember felügyelete alatt kell beadni olyan körülmények között, ahol lehetőség van akut, szisztémás túlérzékenységi reakciók kezelésére.

Az injekciók beadására az alábbi helyek javasoltak a testen: a comb elülső-középső felszíne, valamint a has alsó része, kivéve a köldök körüli 5 cm-es területet. Amennyiben egy gondozó adja be az injekciót, a farpofák felső része és a felkar hátsó része is megfelelő az injekció beadására.

A Palynziq injekciót nem szabad befecskendezni anyajegybe, hegbe, foltos bőrterületekbe, véraláfutásba, bőrkiütésbe vagy olyan területre, ahol a bőr kemény, érzékeny, kipirosodott, sérült, égett, gyulladt vagy tetovált. Ellenőrizni kell, hogy az injekció beadási helyén nem alakul-e ki bőrpír, duzzanat vagy érzékenység.

A beteget, illetve a gondozót utasítani kell arra, hogy váltogassák a subcutan injekciók beadási helyét. Ha egy dózishoz több injekció beadására van szükség, minden egyes injekciót más helyre kell beadni, és az injekciók beadási helyének egymástól legalább 5 cm távolságra kell lennie.

A Palynziq átlátszó vagy enyhén opálos, színtelen vagy halványsárga oldat. Az oldatot nem szabad felhasználni, ha elszíneződött vagy zavarossá vált, illetve ha szemcsék láthatók benne.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Nyomonkövethetőség
A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekésben, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.

Túlérzékenységi reakciók

A "túlérzékenységi reakciók" megnevezés egy gyűjtőfogalom, amelybe beletartoznak az akut szisztémás túlérzékenységi reakciók, az egyéb szisztémás túlérzékenységi reakciók, például az angiooedema és a szérumbetegség, amelyek akut vagy krónikus formában jelentkezhetnek, valamint a helyi túlérzékenységi reakciók, például az injekció helyén jelentkező reakciók és más bőrreakciók is. Palynziq injekcióval kezelt betegeknél beszámoltak túlérzékenységi reakciókról, ideértve az
anaphylaxiát is, amelyek a kezelés alatt bármikor előfordulhatnak. Ezenkívül a Palynziq fokozhatja a más pegilált, injektálható gyógyszerekkel szembeni túlérzékenységet is (lásd: A Palynziq hatása más pegilált, injektálható gyógyszerekre). A túlérzékenységi reakció kockázata 2,6-szor magasabb az indukciós/titrálási fázisban, mint a fenntartó fázisban.

A túlérzékenységi reakciókat az adott reakció súlyossága alapján kell kezelni; klinikai vizsgálatokban a kezelés érdekében tett intézkedések közé tartozott a dózis módosítása, a kezelés megszakítása vagy leállítása, további antihisztaminok, antipiretikumok, kortikoszteroidok, adrenalin és/vagy oxigén adása (lásd 4.2 Az alkalmazás módja és 4.8 pont).

Akut szisztémás túlérzékenységi reakciók (III. típus)
A klinikai vizsgálatok során megfigyelt akut, szisztémás túlérzékenységi reakciók közvetlen okozója nem-IgE mediált III-as típusú (immunkomplex-mediált) túlérzékenység volt (lásd 4.3 és 4.8 pont). Az akut szisztémás túlérzékenységi reakciók a következő akut jelek és tünetek kombinációjaként jelentek meg: syncope, hypotensio, hypoxia, nehézlégzés, sípolás (stridor), mellkasi diszkomfort/mellkasi szorítás, tachycardia, angiooedema (az arc, az ajkak, a szemek, illetve a nyelv duzzanata), kipirulás, kiütés, urticaria, viszketés, valamint emésztőrendszeri tünetek (hányás, hányinger, hasmenés). Az akut szisztémás túlérzékenységi reakciók a következők megléte alapján minősültek súlyosnak: cyanosis vagy 92%-os vagy alacsonyabb oxigénszaturáció (SpO2), hypotensio (felnőttek esetében
90 Hgmm-nél alacsonyabb szisztolés vérnyomás) vagy syncope. 16-ból 4 beteg (1%; 4/285) tapasztalt összesen 5 olyan akut szisztémás túlérzékenységi reakciót, amely súlyosnak minősült. Az akut szisztémás túlérzékenységi reakciók kockázata hatszor magasabb az indukciós/titrálási fázisban, mint a fenntartó fázisban.

Az akut, szisztémás túlérzékenységi reakciók adrenalinnal történő kezelést és azonnali orvosi ellátást igényelnek. A jelen gyógyszert kapó beteg számára adrenalin-befecskendező eszközt (automatikus injektort vagy előretöltött fecskendőt/injekciós tollat) kell felírni. A beteget utasítani kell arra, hogy a Palynziq-kezelés alatt mindig hordjon magánál egy adrenalin-befecskendező eszközt. A beteget és a megfigyelőt meg kell tanítani az akut, szisztémás túlérzékenységi reakciók okozta panaszok és tünetek felismerésére, az adrenalin-befecskendező eszköz sürgősségi helyzetben történő megfelelő használatára, valamint arra, hogy azonnali orvosi segítséget kell kérniük. A Palynziq felírásakor át kell értékelni az adrenalin használatához társuló kockázatokat. A teljes körű információkért olvassa el az adrenalinkészítmény kísérőiratait. Enyhe vagy közepesen súlyos akut szisztémás túlérzékenységi reakció újbóli fellépése esetén a betegnek azonnali orvosi ellátást kell kérnie, és a Palynziq-kezelést végleg le kell állítani (lásd 4.3 pont).

Az akut, szisztémás túlérzékenységi reakciók lehetősége miatt minden egyes adag beadása előtt premedikáció szükséges az indukciós fázisban és a titrálás alatt is (lásd 4.2 pont, Az alkalmazás módja). A betegek számára H1-receptor-antagonistából, H2-receptor-antagonistából és
antipiretikumból álló premedikációt kell előírni. A fenntartó fázisban a további injekciók előtt annak alapján lehet fontolóra venni a premedikáció szükségességét, hogy az adott beteg hogyan tolerálja a Palynziq-kezelést. Amennyiben a beteg öninjekciózással végzi a kezelést (tehát a beadás nem
egészségügyi szakember felügyelete alatt történik), akkor legalább a kezelés első 6 hónapjában minden egyes injekció beadásakor és utána még legalább 60 percig jelen kell lennie egy megfigyelőnek (lásd 4.2 pont, Az alkalmazás módja).

Egyéb szisztémás túlérzékenységi reakciók
Egyéb súlyos szisztémás túlérzékenységi reakció fellépése (pl. anaphylaxia, súlyos angiooedema vagy súlyos szérumbetegség) esetén a betegnek azonnali orvosi ellátást kell kérnie, és a Palynziq-kezelést végleg le kell állítani (lásd 4.3 pont).

A kezelés folytatása akut szisztémás túlérzékenységi reakció után

Amennyiben először lép fel enyhe vagy közepesen súlyos akut, szisztémás túlérzékenységi reakció, annak megszűnése után az injekciót felíró orvosnak mérlegelnie kell a kezelés folytatásának kockázatait és előnyeit. A kezelés folytatásakor az első dózist premedikáció után, olyan egészségügyi szakember felügyelete alatt kell beadni, aki kezelni tudja az esetleges akut, szisztémás túlérzékenységi reakciókat. A kezelést felíró orvosnak folytatnia kell a premedikáció adását, illetve fontolóra kell vennie annak újbóli megkezdését.

Dózistitrálás és a kezelésre adott válasz eléréséig eltelő idő

Az egyes betegeknél eltér, hogy mennyi idő után mutatkozik hatásosnak a kezelés (tehát mikor érnek el 600 mikromol/l értéket meg nem haladó fenilalanin vérszintet). A kezelésre adott válaszig eltelt idő 0,5 hónap és 54 hónap között volt. A betegek többsége (67%) összesen 18 hónapnyi kezelés után már elérte a terápiás választ. A betegek további 8%-a 18 hónapnyi Palynziq-kezelés után reagált a terápiára. Ha egy betegnél 18 hónapnyi kezelés után sem csökken klinikailag jelentősen a fenilalanin vérszint, a további kezelésről újbóli mérlegeléssel kell dönteni. Az orvos a beteggel együtt dönthet úgy, hogy folytatják a Palynziq-kezelést az olyan betegeknél, akiknél másfajta előnyös hatás mutatkozik (pl. növelni tudják a normál táplálékkal bevitt fehérjemennyiséget, vagy javulnak a neurokognitív tüneteik).

A Palynziq hatása más pegilált, injektálható gyógyszerekre

A pegilált fehérjék immunválaszt képesek előidézni. Mivel az antitestek a pegvaliáz PEG részéhez kötődnek, fennáll a más pegilált gyógyszerekkel való kötődés, valamint a más pegilált, injektálható gyógyszerekkel szembeni fokozott túlérzékenység lehetősége. Egy vizsgálatban, ahol fenilketonuriás felnőtt betegek kaptak egyetlen Palynziq dózist, két olyan betegnél lépett fel túlérzékenységi reakció, akik PEG-et tartalmazó medroxiprogeszteron-acetát szuszpenziós injekciót is kaptak egyidejűleg. A két beteg közül az egyiknél a Palynziq egyetlen dózisa utáni 15. napon, a medroxiprogeszteron-acetát beadása után 15 percen belül lépett fel túlérzékenységi reakció, majd pedig akut, szisztémás túlérzékenységi reakció lépett fel nála a 89. napon, a medroxiprogeszteron-acetát szuszpenziós injekció következő adagjának beadása után 30 percen belül. A másik betegnél a Palynziq egyetlen dózisának beadását követő 40. napon, a medroxiprogeszteron-acetát szuszpenziós injekció beadása után 10 percen belül lépett fel túlérzékenységi reakció. A Palynziq injekcióval végzett klinikai vizsgálatok során a betegek többségének szervezetében anti-PEG IgM és IgG antitestek termelődtek a Palynziq-kezelés után (lásd 4.8 pont). Nem ismert, hogy az anti-PEG antitestek befolyásolják-e más PEG-tartalmú gyógyszerek klinikai hatását.

Hypophenylalaninaemia

Klinikai vizsgálatokban a betegek 46%-ánál alakult ki hypophenylalaninaemia (30 mikromol/l alatti
fenilalanin-vérszint két egymást követő mérés alkalmával). A hypophenylalaninaemia kockázata 2,1szer magasabb a fenntartó fázisban, mint az indukciós/titrálási fázisban (lásd 4.8 pont).

A fenilalanin vérszintet havonta ajánlott ellenőrizni. Ha a betegnél hypophenylalaninaemia jelentkezik, a táplálékkal bevitt fehérjemennyiséget megfelelő szintre kell növelni, majd szükség esetén a Palynziq dózisát csökkenteni kell (lásd 4.2 pont). Azoknál a betegeknél, akiknél a megfelelő szintű fehérjebevitel ellenére hypophenylalaninaemiát tapasztalnak, várhatóan a dóziscsökkentés a leghatásosabb módja a hypophenylalaninaemia kezelésének. A betegeket, akiknél hypophenylalaninaemia alakult ki, 2 hetente monitorozni kell, amíg fenilalanin vérszintjük a klinikailag elfogadható tartományba nem kerül. A krónikus hypophenylalaninaemia hosszú távú klinikai következményei nem ismertek.

Állatkísérletek alapján a PKU-ban szenvedő, Palynziq injekcióval kezelt terhes nőknél a hypophenylalaninaemiához káros magzati következmények társulhatnak (lásd 4.6 és 5.3 pont). Terhesség előtt és alatt gyakrabban kell monitorozni a fenilalanin vérszintet.

Nátrium

A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz előretöltött fecskendőnként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Palynziq kismértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. A szédüléssel vagy syncopével járó túlérzékenységi reakciók befolyásolhatják a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Klinikai vizsgálatokban egészen napi 150 mg-os dózisig vizsgálták a pegvaliázt, és ezeket a magasabb dózisokat követően sem azonosítottak specifikus panaszokat vagy tüneteket. Nem észleltek különbséget a biztonságossági profilban. A mellékhatások kezelését lásd a 4.4 és 4.8 pontban.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

Klinikai vizsgálatokban a betegek többsége tapasztalt reakciókat az injekció beadásának helyén (93%), arthralgiát (86%) és túlérzékenységi reakciókat (75%). A klinikailag leginkább jelentős túlérzékenységi reakciók közé tartozik az akut, szisztémás túlérzékenységi reakció (6%), az angiooedema (7%) és a szérumbetegség (2%) (lásd 4.3 és 4.4 pont).

Klinikai vizsgálatokban a mellékhatások aránya az indukciós és titrálási fázisban volt a legmagasabb
(vagyis az előtt, hogy sikerült volna stabil dózissal 600 mikromol/l alatt tartani a fenilalanin vérszintet), ami egybeesik azzal az időtartammal, amikor az IgM és az anti-PEG antitestek titerje a legmagasabb volt. A mellékhatások aránya az idő előre haladtával csökkent, ahogy az immunválasz alábbhagyott (lásd a Bizonyos mellékhatások leírása című részt).

Mellékhatások táblázatos felsorolása

A 2. táblázat a klinikai vizsgálatokban Palynziq injekcióval kezelt betegeknél észlelt mellékhatásokat sorolja fel.

Az előfordulási gyakoriságok meghatározása: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg). Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

2. táblázat: A Palynziq injekcióval kezelt betegeknél észlelt mellékhatások

Szervrendszer
Mellékhatás
Indukciós/titrálási fázisban1
Fenntartó fázisban
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek
és tünetek
Lymphadenopathia

Gyakori (9,8%)
Nagyon gyakori
(16%)
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenységi reakció2
Nagyon gyakori (65%)
Nagyon gyakori
(60%)

Akut, szisztémás túlérzékenységi reakció3
Gyakori (4,6%)
Gyakori (1,7%)

Angiooedema3

Gyakori (5,6%)
Gyakori (2,8%)

Szérumbetegség3

Gyakori (2,1%)
Nem gyakori (0,6%)

Anaphylaxia4
Nem ismert
Nem ismert
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás

Nagyon gyakori (42%)
Nagyon gyakori
(47%)
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Köhögés2
Nagyon gyakori (19%)
Nagyon gyakori
(24%)

Nehézlégzés2
Gyakori (4,2%)
Gyakori (7,3%)
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Abdominalis fájdalom2,5
Nagyon gyakori (19%)
Nagyon gyakori
(30%)

Hányinger

Nagyon gyakori (25%)
Nagyon gyakori
(28%)

Hányás

Nagyon gyakori (19%)
Nagyon gyakori
(27%)

Hasmenés
Nagyon gyakori (13%)
Nagyon gyakori
(28%)
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Alopecia

Gyakori (6,7%)
Nagyon gyakori
(21%)

Urticaria

Nagyon gyakori (25%)
Nagyon gyakori
(24%)

Kiütés

Nagyon gyakori (33%)
Nagyon gyakori
(24%)

Szervrendszer
Mellékhatás
Indukciós/titrálási fázisban4
Fenntartó fázisban

Viszketés

Nagyon gyakori (25%)
Nagyon gyakori
(23%)

Erythema

Nagyon gyakori (11%)
Gyakori (6,7%)

Bőr exfoliatio

Nem gyakori (0,4%)
Gyakori (1,7%)

Maculo-papulosus kiütés

Gyakori (3,5%)
Gyakori (1,79%)
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Arthralgia3

Nagyon gyakori (79%)
Nagyon gyakori
(67%)

Myalgia

Nagyon gyakori (11%)
Nagyon gyakori
(12%)

Ízületi duzzanat
Gyakori (6,0%)
Gyakori (3,9%)

Musculoskeletalis merevség
Gyakori (4,2%)
Gyakori (5,6%)

Ízületi merevség

Gyakori (6,3%)
Gyakori (2,567%)
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Reakció az injekció helyén3

Nagyon gyakori (93%)
Nagyon gyakori
(66%)

Kimerültség
Nagyon gyakori (16%)
Nagyon gyakori
(24%)
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Hypophenylalaninaemia

Nagyon gyakori (15%)
Nagyon gyakori
(65%)

Csökkent8 komplement faktor C3
Nagyon gyakori (66%)
Nagyon gyakori
(73%)

Csökkent6 komplement faktor C4
Nagyon gyakori (64%)
Nagyon gyakori
(39%)

Emelkedett7 nagy érzékenységű CRP-szint
Nagyon gyakori (17%)
Nagyon gyakori
(13%)
7 Azt jelzi, hogy a nagy érzékenységű CRP (hsCRP) szintje meghaladja a normálérték felső határát (> 0,287 mg/dl) 6 hónapon keresztül.

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása

Arthralgia és egyéb ízületi panaszok, tünetek
Klinikai vizsgálatokban a betegek 86%-a tapasztalt arthralgiának megfelelő epizódot (beleértve a hátfájást, a musculoskeletalis fájdalmat, a végtagfájdalmat és a nyak fájdalmát is). Arthralgia már az első dózis beadásakor is jelentkezett, és a kezelés alatt bármikor előfordulhat. Az arthralgia kockázata 3,1-szer magasabb az indukciós/titrálási fázisban, mint a fenntartó fázisban.

Súlyos arthralgia (olyan súlyos fájdalom, amely korlátozza a mindennapi élet során az önellátást) a betegek 5%-ánál jelentkezett. Az arthralgiás epizódokat egyidejűleg adott más gyógyszerekkel (pl. nem-szteroid gyulladásgátlókkal, glükokortikoidokkal és vagy antipiretikumokkal), a dózis csökkentésével, a kezelés megszakításával vagy a kezelés abbahagyásával kezelték, és az arthralgiás epizódok 97%-a rendeződött a vizsgálat befejezéséig.

Tartós (legalább 6 hónapig fennálló) arthralgia a betegek 7%-ánál jelentkezett. A dózist változatlanul hagyták az epizódok 96%-ánál, és minden tartós arthralgiás epizód szövődmény nélkül rendeződött.

Reakciók az injekció beadásának helyén
A betegek 93%-ánál számoltak be az injekció helyén jelentkező reakciókról. Az injekció beadásának helyén jelentkező leggyakoribb (a betegek legalább 10%-ánál jelentkező) reakciók közé tartozott: reakció, erythema, véraláfutás, viszketés, fájdalom, duzzanat, kiütés, induratio és urticaria. Az injekció helyén jelentkező reakciók kockázata 5,2-szer magasabb az indukciós/titrálási fázisban, mint a fenntartó fázisban.

Az injekció helyén jelentkező reakciók már az első dózis beadásakor is megjelentek, és a kezelés alatt bármikor előfordulhatnak. Az injekció helyén jelentkező reakciók átlagos időtartama 10 nap volt, és az injekció helyén jelentkező reakciók 99%-a megszűnt a vizsgálat befejezéséig.

Három olyan, injekció helyén jelentkező reakcióról számoltak be, amely granulomatosus
bőrelváltozásnak felelt meg (ezek mindegyike egy-egy betegnél lépett fel): granulomatosus dermatitis (a Palynziq-kezelés után 15 hónappal jelentkezett, és 16 napig tartott), xanthogranuloma (a
Palynziq-kezelés után 12 hónappal jelentkezett, és 21 hónapig tartott), valamint necrobiosis lipoidica diabeticorum (a Palynziq-kezelés után 9 hónappal jelentkezett, és 9 hónapig tartott). A necrobiosis lipoidica diabeticorum mellékhatást szteroid injekciókkal kezelték, és szövődményként Pseudomonas fertőzés lépett fel. Az injekció helyén fellépő összes reakció megszűnt. Egy betegnél jelentettek lágyrészfertőzést, amelyhez mesenterialis panniculitis társult, emiatt a kezelést abba kellett hagyni.

Legalább 14 napig tartó bőrreakciók (nemcsak az injekció beadásának helyén)
Klinikai vizsgálatokban a Palynziq injekcióval kezelt betegek 47%-ánál lépett fel olyan bőrreakció (nemcsak az injekció beadási helyén), amely legalább 14 napig tartott. A legalább 14 napig tartó bőrreakciók kockázata 1,5-ször magasabb az indukciós/titrálási fázisban, mint a fenntartó fázisban.

A jelentések szerint a leggyakoribb (a betegek legalább 5%-ánál jelentkező) bőrreakciók a következők voltak: viszketés, kiütés, erythema, valamint urticaria. Jelentések érkeztek még bőr-exfoliatióról, generalizált kiütésről, erythemás kiütésről, maculo-papulosus kiütésről és viszkető kiütésről. E reakciók időtartamának átlaga (és szórása) 63 nap (76 nap) volt, és az ilyen reakciók 86%-a megszűnt a vizsgálat befejezéséig.

Immunogenitás

A Palynziq injekcióval kezelt összes betegnél tartós teljes anti-pegvaliáz antitest (TAb - total anti-pegvaliase antibody) válasz alakult ki. A betegek szinte mindegyike pozitív eredményt adott e
tekintetben a 4. hétre. Az átlagos TAb titerek fennmaradtak a hosszú távú (a kezdéstől számított legalább 3 éves) kezelés alatt. Anti-fenilalanin-ammónia-liáz (PAL - phenylalanine ammonia lyase) IgM-et szinte minden betegnél észleltek, a kezelt betegek szinte mindegyike a kezelés megkezdésétől számított 2 hónap alatt pozitívvá vált e tekintetben, és az incidencia és a titerek átlaga idővel csökkent. Anti-PAL IgG-t szinte minden betegnél észleltek 4 hónap elteltével, és a titerek átlaga viszonylag stabil maradt a hosszú távú kezelés alatt. A pegvaliáz által indukált anti-PEG IgM és IgG választ szinte minden betegnél megfigyeltek, és a titerek átlaga a kezelés megkezdésétől számított 1 - 3 hónap után érte el a csúcsértéket, majd a kezelés megkezdésétől számított 6 - 9 hónap után a legtöbb betegnél visszatért a kiindulási szintre. A PAL enzimaktivitást gátolni képes neutralizáló antitesteket (NAb) a betegek többségénél észleltek a kezelés megkezdése után 1 évvel, és a titerek átlaga viszonylag stabil volt a hosszú távú kezelés alatt.

Az akut, szisztémás túlérzékenységi reakciót tapasztaló 16 beteg mindegyike a tesztek során negatívnak bizonyult a pegvaliáz-specifikus IgE tekintetében az akut, szisztémás túlérzékenységi reakció időpontjában vagy ahhoz időben közel. Ezek a reakciók III-as típusú immun-komplex mediált túlérzékenységi mechanizmusnak feleltek meg, és a kezelés korai fázisaiban (tehát az indukciós és a titrálási fázisban) voltak a leggyakoribbak, amikor a korai immunválaszt a PEG IgM, PEG IgG és PAL IgM válaszok dominálták, és a C3/C4-szintek a legalacsonyabb értékükön voltak. A fenntartó
fázisban az idő múlásával a túlérzékenységi reakciók csökkentek, ahogy csökkent ezeknek az antitesteknek az incidenciája, a C3/C4-szintek pedig visszatértek a kezdeti szintek közelébe. Az antitest-titerek jelenlétéből nem lehetett előre jelezni a túlérzékenységi reakciókat.

Klinikai vizsgálatokban a pegvaliáz plazmaexpozíciója és a fenilalanin vérszint csökkenése között közvetlen korrelációt figyeltek meg. A pegvaliáz plazmaexpozícióját elsősorban a pegvaliázra adott immunválasz irányította. Azoknál a betegeknél, akiknél alacsonyabb volt az antitest titer az összes antitest analit, így az NAb tekintetében is, magasabb pegvaliáz-koncentráció volt mérhető a kisebb mértékű immunmediált pegvaliáz-clearance következtében. Ennek eredményeként ezeknél a betegeknél nagyobb valószínűséggel alakult ki hypophenylalaninaemia. A magasabb antitest titerű betegeknek magasabb dózisokra volt szükségük a clearance meghaladásához és a fenilalanin vérszint csökkenésének eléréséhez. Ugyanakkor a betegek antitest titerének jelentős variabilitása miatt egyetlen konkrét antitest titerből sem lehetett előre jelezni azt a pegvaliáz dózist, amely szükséges a fenilalanin vérszint jelentős csökkenéséhez, illetve amely már hypophenylalaninaemiát okozhat. A kezelés elején (a Palynziq-kezelés megkezdésétől számított 6 hónapon belül), amikor az immunmediált clearance magas, a dózisok pedig alacsonyak, a magasabb antitest titerű betegeknél kisebb mértékű volt a fenilalanin vérszint csökkenése. A korai immunválasz kialakulása után (a Palynziq adása után több mint 6 hónappal) és hosszú távú kezelés alatt a fenilalanin vérszint kontrollálásához szükséges dózis beállításával a fenilalanin vérszint tovább csökkent azoknál a betegeknél, akik folytatták a kezelést (lásd 5.1 pont). A hosszú távú kezelés alatt az antitest titerek stabilak maradtak, és a dózisemelés nem járt együtt az antitest titerek emelkedésével. Ezért az átlagos dózisszintek is stabilizálódtak a hosszú távú kezelés alatt, a terápiás hatás fenntartásával.

Gyermekek és serdülők

16 évesnél fiatalabb gyermekgyógyászati betegekre vonatkozóan nem állnak rendelkezésre adatok.

Tizenkét fő 16 - 18 éves beteg (a 301-es számú vizsgálatban 11 beteg) kapott Palynziq-kezelést. A mellékhatások típusa és gyakorisága hasonló volt a felnőtteknél megfigyeltekhez.

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: A tápcsatorna és az anyagcsere egyéb gyógyszerei, Enzimek, ATC kód: A16AB19

A pegvaliáz lineáris 20 kDa-os NHS-PEG-gel konjugált rAvPAL, 28 - 44 mol polimer/mol fehérje szubsztitúciós fokkal. A pegvaliáz átlagos molekulatömege kb. 1000 kDa, amiből a fehérjerész kb. 248 kDa-t tesz ki.

Hatásmechanizmus

A pegvaliáz egy pegilált, rekombináns fenilalanin-ammónia-liáz enzim, amely a fenilalanint ammóniává és transz-fahéjsavvá konvertálja, amelyek elsősorban a máj anyagcseréjével választódnak ki.

Klinikai hatásosság és biztonságosság

A Palynziq hatását a PKU kezelésében a fenilketonuriás betegek részvételével végzett két vizsgálatban
mutatták ki: a 301-es számú, nyílt elrendezésű vizsgálatban a Palynziq-kezelés megkezdését vizsgálták, a 302-es számú, folytatólagos vizsgálatot pedig a hatásosság felmérésére végezték.

301-es vizsgálat: A kezelés megkezdése (indukció és titrálás)
A 301-es vizsgálat egy nyílt elrendezésű, randomizált (1:1), multicentrikus vizsgálat volt fenilketonuriás (PKU) betegek részvételével, az öninjekciózással beadott Palynziq biztonságosságának és tolerálhatóságának felmérésére, az indukciós/titrálási/fenntartó kezelési sémát követve. A 261 beléptetett beteg életkora 16 és 55 év között volt (átlag: 29 év), és kiinduláskor a fenilalanin vérszint átlagos értéke 1233 mikromol/l volt. A kezelés megkezdésekor 253 betegnek (97%) elégtelenül kontrollált volt a fenilalanin vérszintje (600 mikromol/l fölötti fenilalanin vérszint),
és 8 betegnek volt 600 mikromol/l értékű vagy ennél alacsonyabb fenilalanin vérszintje. A korábban szapropterinnel kezelt betegeknek abba kellett hagyniuk a kezelésüket legalább 14 nappal a Palynziq első dózisának beadása előtt. Kiinduláskor 149 beteg (57%) kapta a teljes fehérjebevitelének egy részét speciális gyógyászati célra szánt tápszerekből, és 261-ből 41 beteg (16%) volt fenilalanin-szegény diétán (melynek definíciója: a teljes fehérjebevitel több mint 75%-át speciális gyógyászati célra szánt tápszerekből kapja). A betegek a Palynziq-kezelést indukciós adagolási sémával kezdték (hetente egyszer 2,5 mg, 4 héten keresztül), amit lépcsős módszerrel (emelt dózis és emelt adagolási gyakoriság) titráltak a randomizált céldózis (napi egyszer 20 mg vagy napi
egyszer 40 mg) eléréséig. A titrálás időtartama betegenként eltérő volt, és azon alapult, hogy a beteg hogyan tolerálta a kezelést (legfeljebb 30 hét). Ebben a vizsgálatban a fenntartó időszak definíciója a következő volt: legalább 3 heti alkalmazás a randomizált napi egyszeri 20 mg vagy napi egyszeri 40 mg dózissal.

A 261 beléptetett betegből 195 beteg (75%) érte el a randomizált fenntartó dózisát (103 beteg a napi egyszer 20 mg-os kezelési karon, és 92 beteg a napi egyszer 40 mg-os kezelési karon). A napi egyszer 20 mg-os kezelési karon lévő betegek mediánérték szerint 10 hét (tartomány: 9 - 29 hét) alatt, a napi egyszer 40 mg-os kezelési karon lévő betegek pedig mediánérték szerint 11 hét (tartomány: 10 - 33 hét) alatt érték el a fenntartó dózisukat. A 301-es vizsgálatba beléptetett 261 betegből 152 beteg lépett tovább a 302-es vizsgálat beválaszthatósági
időszakába, 51 beteg pedig közvetlenül a 301-es vizsgálatból lépett át a 302-es vizsgálat hosszú távú kiterjesztési időszakába.

302-es vizsgálat: Hatásossági felmérés
A 302-es vizsgálat a 301-es vizsgálat folytatása volt, és a következőkből állt: egy nyílt elrendezésű beválaszthatósági időszak, egy kettős vak, placebokontrollos, randomizált kezelésmegszakítási próbaidőszak (RDT, randomised discontinuation trial), majd egy hosszú távú, nyílt elrendezésű kiterjesztési időszak.

Beválaszthatósági időszak
Összesen 164, korábban Palynziq injekcióval már kezelt beteg (152 beteg a 301-es vizsgálatból, és 12 beteg más Palynziq-vizsgálatokból) folytatta a kezelést legfeljebb 13 hétig.

A 302-es vizsgálat beválaszthatósági időszakába belépő 164 beteg közül 86 beteg felelt meg a beválasztási kritériumnak (fenilalanin vérszintje átlagosan legalább 20%-kal csökkent a kezelés előtti értékhez képest a randomizált dózis alkalmazásával 13 héten belül), és lépett tovább az RDT fázisba, 12 betegnél leállították a kezelést, és 57 beteg nem lépett be az RDT fázisba, hanem folytatta a Palynziq-kezelést a 302-es vizsgálat hosszú távú kiterjesztési időszakában, ahol növelhették a dózist.

Randomizált kezelésmegszakítási próbaidőszak (RDT)
A kettős vak, placebokontrollos RDT fázisban a betegeket 2:1 arányban randomizálták: 8 héten keresztül vagy a korábban randomizált dózisukat (20 mg/nap vagy 40 mg/nap) folytatták, vagy a készítménynek megfelelő placebót kaptak.

Az elsődleges végpont a fenilalanin vérszint változása volt az RDT kezdetétől az RDT 8. hetéig. A
Palynziq injekcióval kezelt betegek meg tudták őrizni a csökkentett fenilalanin vérszintjüket, míg a placebóval kezelt betegek fenilalanin vérszintje 8 hét alatt visszaállt a kezelés előtti kiindulási szintre (p < 0,0001, lásd 3. táblázat).

3. táblázat: A vérben a fenilalanin koncentrációjának (mikromol/l)
átlagos változása (LNM: legkisebb négyzetek módszerével) az RDT kezdeti értékétől az RDT 8. hetéig, fenilketonuriás betegeknél (302-es vizsgálat)

Randomizált vizsgálati kar
Fenilalanin koncentrációja a vérben
(mikromol/l) átlag (szórás)
LNM átlagos változás a 302-es
vizsgálat RDT fázisának kezdetétől a 8. hétig
(95%-os CI)
Kezelési különbség
az LNM átlagos változásban
(95%-os CI) P-érték2

Kezelés előtti
kezdeti
érték1

302-es vizsgálat
RDT
fázisának
kezdeti
értéke

302-es vizsgálat
RDT
fázisának 8. hete



Palynziq:
naponta
egyszer 20 mg3
1450,2
(310,5)
n = 29
596,8
(582,8)
n = 29
553,0
(582,4)
n = 26
-23,3
(-156,2;109,7)
-973,0
(-1204,2;-741,9) p < 0,0001
Placebo:
naponta
egyszer 20 mg4
1459,1
(354,7)
n = 14
563,9
(504,6) n = 14
1509,0
(372,6)
n = 13
949,8
(760,4; 1139,1)

Palynziq:
naponta
egyszer 40 mg3
1185,8
(344,0)
n = 29
410,9
(440,0)
n = 29
566,3
(567,5)
n = 23
76,3
(-60,2; 212,8)
-588,5
(-830,1; -346,9) p < 0,0001
Placebo:
naponta
egyszer 40 mg4
1108,9
(266,8)
n = 14
508,2
(363,7) n = 14
1164,4
(343,3)
n = 10
664,8
(465,5; 864,1)

1 Fenilalanin vérszint a Palynziq-kezelés megkezdése előtt.
2 A kevert modelles ismételt mérések (MMRM) módszere alapján, ahol a kezdeti
fenilalanin-koncentráció korrekciós tényezői a következők voltak: kezelési kar, vizit és kezelési kar/vizit kölcsönhatás (a fenilalanin vérszint változásának időprofilját minden egyes kezelési karon külön mérték fel).
3 Kilenc beteget kizártak a Palynziq-kezelési karok (20 mg/nap vagy 40 mg/nap) 8. heti elemzéséből: 4 beteg nem fejezte be az RDT fázist mellékhatások miatt (1 betegnél megszakították a kezelést, 3 beteget pedig átléptettek a hosszú távú kiterjesztési időszakba), a fennmaradó 5 betegnél pedig nem lehetett elvégezni a fenilalanin mérését a 8. hét időablakában (a 43. nap és az 56. nap között).
4 Öt beteget kizártak a placebokarok (20 mg/nap vagy 40 mg/nap) 8. heti elemzéséből:
1 beteg nem fejezte be az RDT fázist mellékhatások miatt és átléptették a hosszú távú kiterjesztési időszakban, a fennmaradó 4 betegnél pedig nem lehetett elvégezni a fenilalanin mérését a 8. hét időablakában (a 43. nap és az 56. nap között).

Ebben az időszakban a figyelemhiányos és hangulati tüneteket szintén kiértékelték. Ez alatt a 8 hetes időtartam alatt nem figyeltek meg különbséget a figyelemhiányt és a hangulatot tekintve a placebóra, illetve a Palynziq-kezelésre randomizált betegek között.

Hosszú távú kiterjesztési időszak
A betegek a hosszú távú, nyílt elrendezésű kiterjesztési időszakban folytatták a Palynziq-kezelést, és az orvos úgy módosította a dózist (5, 10, 20, 40 és 60 mg/nap), hogy fenntartsa a korábban elért fenilalanin vérszinteket és további csökkenéseket érjenek el.

Átfogó kezelési tapasztalat a 301-es és 302-es vizsgálatból
A vizsgálatok befejezéséig a 261-ből 188 beteg kapott kezelést legalább 1 évig, 4 beteg sikeresen teljesítette a kezelést, és 69 beteg abbahagyta a kezelést az első évben. A 188-ból 165 beteg kapott kezelést legalább 2 évig, 22 beteg a második évben, 9 beteg pedig 2 év után hagyta abba a kezelést. A kezelést abbahagyó 100 betegből 40 beteg mellékhatás miatt, 29 beteg a saját döntése alapján, 10 beteg az orvosa döntése alapján, 21 beteg pedig egyéb okból hagyta abba a kezelést (pl. elérhetetlenné vált az utánkövetés számára, teherbe esett, megsértette a protokollt).

A hatásossági eredmények időbeli változását a 4. táblázat és az 1. ábra mutatja be.

A fenilalaninszint időbeli változása
Az átlagos fenilalanin vérszint a kezdeti 1233 mikromol/l értékről 565 mikromol/l értékre csökkent a 12. hónapra (n = 164), és 333 mikromol/l értékre a 24. hónapra (n = 89), és az átlagos fenilalanin vérszint ezen csökkent értéke a 36. hónapig fenntartható volt (371 mikromol/l; n = 84) (lásd 4. táblázat és 1. ábra). A kiinduláshoz viszonyított változás mediánértéke -634 mikromol/l volt a 12. hónapban, -968 mikromol/l volt a 24. hónapban és -895 mikromol/l volt a 36. hónapban.

Az ADHD figyelemhiány és a PKU-POMS zavartság időbeli változása
A figyelemhiány tüneteit a vizsgáló által megítélt Figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar értékelő skálának a figyelemhiányra vonatkozó részpontszámával mérték fel (Attention Deficient Hyperactivity Disorder Rating Scale, ADHD-RS IV). Az ADHD-RS IV figyelemhiány-részpontszám 0 és 27 közötti
értékeket vehet fel, a magasabb pontszám nagyobb mértékű károsodást jelez, a 9 alatti pontszám pedig azt mutatja, hogy a beteg tünetmentes (vagyis pontszáma a normál tartományba esik). Az ADHD figyelemhiány-részpontszám időbeli változását a 4. táblázat mutatja. A kezdeti ADHD-RS figyelemhiány-részpontszámhoz viszonyított átlagos csökkenés (ami javulásra utal) az ADHD-s felnőtteknél definiált minimális klinikailag jelentős különbség (MCID) fölött volt (definíció szerint: legalább 5,2 pontos csökkenés) a 18. hónapra (n = 168; csökkenés: 5,3), a 24. hónapra (n = 159; csökkenés: 5,9) és a 36. hónapra (n = 142; csökkenés: 6,6). Azoknál a betegeknél, akiknek a kezdeti ADHD figyelemhiány-pontszáma 9 fölött volt (ami a figyelemhiányos tüneteknek a vizsgálat megkezdésekor való meglétét jelzi), az ADHD figyelemhiány-pontszám kiinduláshoz viszonyított átlagos csökkenése (ami javulásra utal) az ADHD-s felnőtteknél becsült MCID fölött volt a 12. hónapra (n = 80; csökkenés: 7,8), a 18. hónapra (n = 78; csökkenés: 8,9), a 24. hónapra (n = 76; csökkenés: 9,6) és a 36. hónapra (n = 66; csökkenés: 10,7).

A hangulati tüneteket (zavartság, kimerültség, depresszió, feszültség-szorongás, energia, düh) a POMS
(Profile of Mood States, Hangulati állapotok profilja) értékelőeszközzel mérték fel, amelyet a fenilketonuriához igazítottak (PKU-POMS). A PKU-POMS eszközön belül a zavartság
részpontszámát (amely 0 és 12 közötti értékeket vehet fel, ahol a magasabb érték nagyobb mértékű károsodást jelez) tekintették a legérzékenyebbnek a fenilalanin vérszint változásaira. A PKU-POMS zavartság-részpontszám időbeli változását a 4. táblázat mutatja. A kezdeti PKU-POMS zavartság-részpontszámhoz viszonyított átlagos csökkenés (ami javulásra utal) a minimális klinikailag
jelentős különbség (MCID) fölött volt (definíció szerint: legalább 1 pontos csökkenés) a 12. hónapra
(n = 130; csökkenés: 1,6), a 18. hónapra (n = 123; csökkenés: 2), a 24. hónapra (n = 116; csökkenés: 2,2) és a 36. hónapra (n = 103; csökkenés: 2,2).

A normál táplálékkal bevitt fehérjemennyiség időbeli változása
A normál táplálékkal bevitt fehérjemennyiség mediánértéke nőtt a 12. hónapra (4 g növekedés a kiinduláshoz képest), a 24. hónapra (14 g növekedés a kiinduláshoz képest) és a 36. hónapra (20 g növekedés a kiinduláshoz képest).

1. ábra: A fenilalanin vérszint átlaga (és standard hibája) az idő függvényében

4. táblázat: A Palynziq injekcióval kezelt betegek hatásossági eredményei a 12., 18., 24. és 36. hónapban


Kiindulás
12. hónap
18. hónap
24. hónap
36. hónap
Fenilalanin vérszint1
N
261
1642
1252
892
842
A fenilalanin vérszint átlaga (és szórása) (mikromol/l)

1233 (386)

565 (531)

390 (469)

333 (441)

371 (459)
Változás a kezdeti értékhez képest (mikromol/l)
Átlag (szórás) Medián


-


-662 (588)
-634


-883 (565)
-920


-882 (563)
-968


-911 (563)
-895
ADHD figyelemhiány3-részpontszám (vizsgáló által megítélve)
N
253
178
175
166
147
Figyelemhiány pontszámának átlaga (és szórása)

9,8 (6,1)

5 (4,9)

4,6 (4,7)

4,3 (4,6)

3,4 (4,5)
Változás a kezdeti figyelemhiány-pontszámhoz képest (n)4 Átlag (szórás) Medián


-


n = 172
-4,7 (5,6)
-4


n = 168
-5,3 (5,9)
-5


n = 159
-5,9 (6,1)
-5


n = 142
-6,6 (6,1)
-5
ADHD figyelemhiány3-részpontszám (vizsgáló által megítélve) 9 fölötti kezdeti pontszámmal
N
116
80
78
76
66
Figyelemhiány pontszámának átlaga (és szórása)

15,3 (4,1)

7,6 (4,9)

6,6 (5)

5,9 (4,9)

4,9 (5,3)
Változás a kezdeti figyelemhiány-pontszámhoz képest (n)4 Átlag (szórás) Medián


-


n = 80
-7,8 (5,5)
-7


n = 78
-8,9 (5,8)
-9


n = 76
-9,6 (5,9)
-10


n = 66
-10,7 (6,0)
-12

Kiindulás
12. hónap
18. hónap
24. hónap
36. hónap
PKU-POMS zavartság3-részpontszám (beteg által megítélve)
N
170
181
178
168
152
Zavartság pontszámának átlaga (és szórása)

4 (2,7)

2,4 (2,1)

2,1 (2,2)

2 (2,1)

1,8 (2,1)
Változás a kezdeti
zavartság-pontszámhoz képest
(n)4
Átlag (szórás)
Medián
-

n = 130
-1,6 (2,5)
-1

n = 123
-2 (2,8)
-2

n = 116
-2,2 (2,7)
-2

n = 103
-2,2 (3,0)
-2
Normál táplálékkal bevitt fehérjemennyiség (g)
N
250
160
111
83
80
Átlag (szórás)
39 (28)
47 (29)
50 (27)
55 (27)
66 (27)
Változás a kezdeti
fehérjebevitelhez képest (n)4 Átlag (szórás) Medián
-

n = 154
9 (25)
4

n = 106
12 (25)
9

n = 80
16 (27)
14

n = 78
24 (31)
20
1 A kezelés közbeni fenilalaninértékeket a legközelebbi havi vizithez rendelték hozzá (egy 1 hónapos időablakon belül).
2 Azoknak a betegeknek a számát jelzi, akik az adatzárás időpontjában elérték a kezelés adott időpontját (12. hónap/18. hónap/24. hónap/36. hónap), és volt ütemezett fenilalaninszint-mérésük abban az időpontban.
3 A kezelési közbeni ADHD figyelemhiány/PKU-POMS zavartság értékeket a legközelebbi 3 havi vizithez rendelték hozzá (egy 3 hónapos időablakon belül).
4 A kiinduláshoz viszonyított változást az olyan alanyoknál számították ki, akik mindkét időpontban rendelkeztek mért értékkel. Nem minden beteg rendelkezett kezdeti ADHD
figyelemhiány-pontszámmal, illetve nem mindenkinél vették fel a POMS zavartság-pontszámot a vizsgálat megkezdésekor.

Azon 253 beteg közül, akiknek elégtelenül kontrollált volt a fenilalanin vérszintje (> 600 mikromol/l) a 301-es vizsgálat kezdetén:
• A betegek 54%-a, 69%-a, illetve 72%-a ért el 600 mikromol/l-t meg nem haladó fenilalanin vérszintet a 12. hónapra, a 24. hónapra, illetve a 36. hónapra;
• a betegek 44%-a, 62%-a, illetve 67%-a ért el 360 mikromol/l-t meg nem haladó fenilalanin vérszintet a 12. hónapra, a 24. hónapra, illetve a 36. hónapra.

A fenilalanin vérszint csökkenésének hatása az ADHD figyelemhiányra és a PKU-POMS zavartságra Elemezték az ADHD figyelemhiány-részpontszámot és a PKU-POMS zavartság-részpontszámot a fenilalanin vérszint kiinduláshoz viszonyított változásának függvényében, kvartilisek szerint, és az elemzés azt mutatta, hogy a fenilalanin legnagyobb mértékű csökkenését produkáló betegek tapasztalták a legnagyobb javulást az ADHD figyelemhiány- és a PKU-POMS zavartság-részpontszámokban.

Gyermekek és serdülők

16 évesnél fiatalabb gyermekgyógyászati betegekre vonatkozóan nem állnak rendelkezésre adatok.

A 301-es vizsgálat 261 betege közül 11 beteg életkora volt 16 és 18 év között a vizsgálatba való belépéskor. A 11 beteg mindegyikének elégtelenül kontrollált volt a fenilalanin vérszintje (> 600 mikromol/l) a vizsgálat kezdetén. Ezek a betegek ugyanazt az indukciós/titrálási/fenntartó kezelési sémát kapták, mint a vizsgálatban részt vevő 18. életévüket betöltött betegek. A kiinduláshoz viszonyított változás átlaga (és szórása) 20 (323) mikromol/l volt a 12. hónapra (n = 9), -460 (685) mikromol/l volt a 24. hónapra (n = 5) és -783 (406) mikromol/l volt a 36. hónapra (n = 5). A 301-es vizsgálatban eredetileg beléptetett 11 beteg közül 3 beteg ért el 600 mikromol/l értéket meg nem haladó fenilalanin vérszintet a 12. hónapra, 7 beteg érte el ezt a küszöböt a 24. hónapra, és 8 beteg érte el ezt a küszöböt a 36. hónapra.

Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek esetén egy vagy több korosztálynál halasztást engedélyez a Palynziq vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségét illetően a hyperphenylalaninaemia kezelésében (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A pegvaliáz egy pegilált rekombináns fenilalanin-ammónia-liáz (rAvPAL), amelyet Anabaena variabilis cianobaktériumból Escherichia coli baktériumban hoztak létre. A rAvPAL pegilálásának célja a rAvPAL bakteriális fehérje immunfelismerésének csökkentése és a felezési idő növelése.

A pegvaliáz farmakokinetikája a betegek között, sőt egyazon betegen belül is nagyfokú variabilitást mutat, a fenilketonuriás felnőtt betegek immunválaszának heterogenitása miatt. Az immunválasz befolyásolja mind a clearance-t, mind a dinamikus egyensúlyi állapot eléréséhez szükséges időt. Az immunválasz összesen 6 - 9 hónapnyi kezelés alatt stabilizálódik

Felszívódás

Egyetlen subcutan dózis (0,01, 0,03 vagy 0,1 mg/ttkg) beadása után a pegvaliáz lassan szívódik fel, a tmax mediánértéke 3,5 - 4 nap (az egyéni tartomány: 2,5 - 7 nap). A biohasznosulást nem befolyásolja, hogy a test mely pontján injektálják (lásd 4.2 pont). Humán alkalmazáskor az abszolút biohasznosulás nem ismert.

Eloszlás

20 mg-os, illetve 40 mg-os dózisok beadása után dinamikus egyensúlyi állapotban a látszólagos eloszlási térfogat (Vz/F) átlaga (és szórása): 26,4 l (64,8 l), illetve 22,2 l (19,7 l).

Biotranszformáció

A sejtfelvételt követően a fenilalanin-ammónia-liáz (PAL) metabolizmusa várhatóan katabolikus útvonalakon történik, és kis peptidekké és aminosavakká bomlik le. A PEG molekula metabolikusan stabil, várhatóan leválasztódik a PAL fehérjéről, és elsősorban renális filtrációval választódik ki.

Elimináció

A pegvaliáz az ismételt adagolást követően elsősorban immunmediált folyamatok által választódik ki. Klinikai vizsgálatokban anti-PAL, anti-PEG és anti-pegvaliáz antitesteket főként IgG-ként és IgM-ként azonosítottak. Viszonylag alacsony titerben IgE-t is megfigyeltek. A kezelés fenntartó fázisában a dinamikus egyensúlyi állapot kialakulása a fenntartó dózis megkezdésétől számított 4 - 24 hét után várható. A felezési idő átlaga (és szórása) 20 mg, illetve 40 mg esetén 47,3 óra (41,6 óra), illetve 60,2 óra (44,6 óra). A felezési idő egyéni értékei 14 és 132 óra között vannak. A PEG molekula várhatóan elsősorban renális filtrációval eliminálódik.

Linearitás/nem-linearitás

A napi 20 mg-ról napi 40 mg-ra és a napi 40 mg-ról napi 60 mg-ra történő dózisnöveléskor dózisarányosan növekedett expozíciót figyeltek meg.

Különleges betegcsoportok

A pegvaliáz koncentrációjára vonatkozó, klinikai vizsgálatokból származó adatok elemzése azt mutatta, hogy a testtömegnek, a nemnek és az életkornak nincs a pegvaliáz farmakokinetikájára gyakorolt, észlelhető hatása. Nem végeztek klinikai vizsgálatokat annak kiértékelésére, hogy a vese- vagy májkárosodás hatással van-e a pegvaliáz farmakokinetikájára.

Expozíciós hatás

A 3. fázisú adatok felhasználásával végzett PK/PD elemzés a pegvaliáz-expozíció és fenilalanin-válasz között fordított arányosságot mutatott ki, amit befolyásolhatott a táplálékkal bevitt fenilalanin. Amikor a pegvaliáz mélyponti plazmakoncentrációja alacsonyabb (< 10 000 ng/ml), a táplálékkal több fenilalanint fogyasztó betegek esetében általában magasabb fenilalanin vérszint alakul ki, mint azoknál a betegeknél, akiknek azonos a mélyponti koncentrációja, de kevesebb fenilalanint fogyasztanak a táplálkozás során, ami az enzim (vagyis a rAvPAL) szaturációjára utal. Ha a mélyponti pegvaliáz-koncentrációk magasak (? 10 000 ng/ml), a fenilalanin vérszintek többsége (97%) ? 30 mikromol/l még akkor is, ha eközben a táplálkozási fenilalanin-bevitel magas. Ezért fontolóra kell venni a pegvaliáz dózisának csökkentését azoknál a betegeknél, akiknél a megfelelő szintű fehérjebevitel ellenére hypophenylalaninaemiát tapasztalnak (lásd 4.2 pont).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A pegvaliázzal végzett egyszeri adagolású és ismételt adagolású dózistoxicitási vizsgálatok, valamint a fejlődésre és reprodukcióra kifejtett toxicitási vizsgálatok során a testsúlygyarapodás dózisfüggő csökkenését figyelték meg, amit egészséges állatoknál (majmoknál, patkányoknál és nyulaknál) a normál szint alá csökkentett fenilalanin-plazmaszinteknek tulajdonítottak. A fenilalanin-plazmaszint csökkenése és a testsúlygyarapodás elmaradása visszafordítható volt a kezelés leállításával.

Közönséges makákóknál az artériás gyulladás incidenciája és súlyossága dózisfüggő volt, amit számos szervben és szövetben megfigyeltek azoknál a klinikailag releváns expozícióknál, amelyeket a 4 és 39 hetes ismételt adagolású dózistoxicitási vizsgálatokban alkalmaztak. Az ezekben a vizsgálatokban megfigyelt artériás gyulladásban kis artériák és arteriolák is érintettek voltak számos szervben és szövetben, valamint subcutan injekciózási helyeken. Az arteritist az állatoknak tartósan
adott idegen fehérjékkel összefüggő immunmediált válasznak tulajdonították. Az ezekben a vizsgálatokban megfigyelt vascularis gyulladás a kezelés leállítása után visszafordíthatónak bizonyult.

Patkányokban a pegvaliáz-kezelésnek tulajdonítható dózisfüggő vakuolizációt figyeltek meg több szervben és szövetben azoknál a klinikailag releváns expozícióknál, amelyeket a 4 és 26 hetes ismételt adagolású dózistoxicitási vizsgálatokban alkalmaztak, de közönséges makákóknál nem észleltek ilyen jelenséget. Az agyban nem figyeltek meg vakuolizációt. A vese kivételével minden szövetben megszűnt vagy lecsökkent a vakuolizáció a gyógyulási időszak végére, ami részleges reverzibilitásra utal. Az ezekben a vizsgálatokban megfigyelt vakuolizációhoz nem társult semmilyen szervi toxicitás. Ezt klinikai kémiai vizsgálatokkal, vizeletvizsgálatokkal és hisztopatológiai vizsgálatokkal állapították meg. Ezeknek a leleteknek a klinikai jelentősége és funkcionális következményei nem ismertek.

A pegvaliáz által patkányok és nyulak reprodukciójára és a fejlődésére kifejtett hatások dózisfüggőek voltak, és a következők tartoztak ide: csökkent beágyazódási ráta, kisebb létszámú alom, alacsonyabb magzati testtömeg, fokozott magzati rendellenességek. A nyulaknál észlelt további hatások: fokozott vetélés, magzati malformatiók és embryo-foetalis mortalitás. Ezek a hatások maternális toxicitás (csökkent testsúly, csökkent ovariumsúly, csökkent táplálékfogyasztás) jelenlétében léptek fel, és fenilketonuriában nem szenvedő állatok esetében a normál szintnél jelentősen alacsonyabb anyai fenilalanin vérszinthez társultak. Nem értékelték ki, hogy az anyai fenilalanin-depletio hozzájárult-e az embryo-foetalis fejlődési hatások incidenciájához.

A peri-/postnatalis vizsgálatban a pegvaliáz csökkentette az utódok testsúlyát, az alom létszámát,
valamint az utódok túlélését a laktációs időszakban, késleltette az utódok nemi érését, amikor patkányok napi 20 mg/kg pegvaliázt kaptak subcutan. Az utódoknál észlelt hatások a maternális toxicitáshoz társultak.

A pegvaliázzal nem végeztek állatkísérleteket a mutagén potenciál kiértékelésére, és nem végeztek hosszú távú állatkísérleteket a karcinogén potenciál kiértékelésére. A hatásmechanizmusa alapján nem várható, hogy a pegvaliáz tumorigén lenne.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

I-es típusú boroszilikátból készült, 1 ml-es előretöltött fecskendő, rozsdamentes acélból készült, 26G méretű tűvel, biztonsági tűvédővel, polipropilén dugattyúrúddal és fluorpolimer bevonatú klórbutil vagy bromobutilgumidugattyúval ellátva. Az automatikus tűvédő egy polikarbonátból készült átlátszó tűvédőből és a tűvédő belsejében lévő, rozsdamentes acélból készült rugóból áll. Injektálás után a rugó kitágul, aminek hatására a tűvédő elfedi a tűt.

2,5 mg-os előretöltött fecskendő (fehér dugattyúval): Egy doboz 1 db előretöltött fecskendőt tartalmaz.

10 mg-os előretöltött fecskendő (zöld dugattyúval): Egy doboz 1 db előretöltött fecskendőt tartalmaz.

20 mg-os előretöltött fecskendő (kék dugattyúval):
Egy doboz 1 db vagy 10 db előretöltött fecskendőt tartalmaz.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani. Az injekció beadása után a tű automatikusan behúzódik a tűvédőbe, amely biztonságosan elfedi a tűt.

A Palynziq előkészítésére és beadására vonatkozó utasítások a betegtájékoztatóban találhatók.



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó. Nem fagyasztható!

A gyógyszer hűtőszekrényen kívül (de 25 °C alatt) történő tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év

A Palynziq legfeljebb egyetlen 30 napos időtartamig tárolható hűtőszekrényen kívül (25 °C alatt), hőforrásoktól védve, a lezárt tálcájában. A hűtőszekrényből való eltávolítás után a készítményt nem szabad ismét hűtőszekrényben tárolni.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

BioMarin International Limited
Shanbally, Ringaskiddy
County Cork
Írország
P43 R298


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

EU/1/19/1362/001 1 x 2,5 mg-os előretöltött fecskendő
EU/2519/1362/002 1 x 10 mg-os előretöltött fecskendő
EU/1/19/1362/003 1 x 20 mg-os előretöltött fecskendő
EU/1/19/1362/004 10 x 20 mg-os előretöltött fecskendő


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2019. május 03.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

YYYY.MM

A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.




























Várandósság,szopt.

4.6 és 5.3 pont). Terhesség előtt és alatt gyakrabban kell monitorozni a fenilalanin vérszintet.

Nátrium

A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz előretöltött fecskendőnként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

A Palynziq terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében nem áll rendelkezésre információ vagy korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésre. Állatkísérletek során maternális reproduktív toxicitást igazoltak, ami azzal volt összefüggésbe hozható, hogy a vérben a normál szint alá csökkent a fenilalanin koncentrációja (lásd 5.3 pont).

A terhesség előtti és alatti szabályozatlanul magas fenilalanin vérszinthez (hyperphenylalaninaemia) a következők társulnak: abortusz, jelentős születési hibák (beleértve a microcephaliát és a jelentős cardialis malformatiókat is), intrauterin magzati növekedési retardatio, valamint alacsony IQ-val járó jövőbeni intellektuális fogyatékosság. A terhesség alatti hypophenylalaninaemia esetén fennáll az intrauterin magzati növekedési retardatio kockázata. A születendő gyermekre vonatkozó, hypophenylalaninaemia miatti további kockázatokat nem igazoltak.

A terhesség előtt és alatt az anya fenilalanin vérszintjét szigorúan a 120 és 360 mikromol/l közötti tartományban kell tartani. A Palynziq alkalmazása nem javallt terhesség alatt, kivéve akkor, ha a nő klinikai állapota pegvaliáz-kezelést tesz szükségessé, és minden egyéb módszer sikertelennek bizonyult a fenilalanin vérszint kontrollálására.

Szoptatás

Nem ismert, hogy a pegvaliáz kiválasztódik-e a humán anyatejbe. A rendelkezésre álló, állatkísérletek során nyert toxikológiai adatok a pegvaliáz kiválasztódását igazolták az anyatejbe. Ezeknek az állatoknak az utódainál nem észleltek szisztémás pegvaliáz-expozíciót. Az anyatejjel táplált csecsemőre nézve a kockázatot nem