Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

UTROGESTAN 200MG LÁGY HÜVELYKAPSZULA 15X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Besins Healthcare Ireland Ltd.
Hatástani csoport:
G03DA Pregnen (4) származékai
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-06628/03
Hatóanyagok:
Progesteronum micronisatum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
2200 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Andrológia
Illetékes szakorvos
Szülészet-nőgyógyászat
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy2200,000,00
Eü kiemelt1900,00300,00
Üzemi baleset2200,000,00
Általános550,00 (25%)1650,00
Közgyógy eü.kiemelt2200,000,00
Teljes0,002200,00
Egyedi engedélyes0,002200,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A lutealis fázis támogatására asszisztált reprodukciós technikák ciklusai során:
Az ajánlott dózis 600 mg/nap, három részletben adva, amelyek egyikét reggel, egyikét napközben, a harmadikat pedig lefekvéskor kell alkalmazni. A kezelést legkésőbb a petesejt kinyerése utáni harmadik napon meg kell kezdeni. Amennyiben igazoltan létrejött a terhesség, a kezelést legalább a terhesség 7. hetéig, de legfeljebb a terhesség 12. hetéig kell folytatni.

Koraszülés megelőzésére olyan egyszeresen terhes nőknél, akiknél rövid a méhnyak és/vagy spontán koraszülés előzménye áll fenn náluk: a javasolt adag napi 200 mg este, lefekvéskor, körülbelül a terhesség 20. hetétől kezdődően, a terhesség 34. hetéig.
A közös döntéshozatallal kapcsolatos információkat lásd a 4.4 pontban.

Gyermekek és serdülők
Az Utrogestan-nak nincs releváns alkalmazása gyermekeknél és serdülőknél.

Idősek
Az Utrogestan-nak nincs releváns alkalmazása időseknél.

Az alkalmazás módja:
Vaginalis alkalmazásra.
Az Utrogestan lágy hüvelykapszulát mélyen a hüvelybe kell felhelyezni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Figyelmeztetések:
* Teljes orvosi kivizsgálást kell végezni a kezelés megkezdése előtt, valamint a kezelés során rendszeresen.
* Az Utrogestan nem alkalmas fogamzásgátlásra.
* Ritka esetekben a mikronizált progeszteron alkalmazása a terhesség második és harmadik trimeszterében terhességi cholestasis vagy hepatocellularis májbetegség kialakulásához vezethet.
* A kezelést fel kell függeszteni a megkésett vetélés (missed abortion) diagnózisakor.

Óvintézkedések:
* Az esetlegesen fellépő hüvelyi vérzés bármilyen formáját ki kell vizsgálni.

Az asszisztált reprodukciós technikák ciklusai során, a lutealis fázis támogatására történő alkalmazásra vonatkozó specifikus figyelmeztetés:
* Az Utrogestan csak a terhesség első három hónapjában alkalmazható, és csak hüvelyi úton szabad alkalmazni.

A koraszülés megelőzésére szolgáló specifikus óvintézkedések olyan egyszeres terhességgel várandós nőknél, akiknek rövid a méhnyaka és/vagy akiknél spontán koraszülés előzménye áll fenn:

A kezelés megkezdése előtt:
* Meg kell beszélni a beteggel a szóba jöhető lehetőségek kockázatait és előnyeit. A beteg és az orvos közösen hozzon döntést arról, hogy melyik a legalkalmasabb kezelés (lásd 5.1 pont).
* Az idő előtti burokrepedést (PROM) ki kell zárni (lásd 4.3 pont). Amennyiben a kezelés során burokrepedés következik be, a további Utrogestan-kezelést fel kell függeszteni.

Az Utrogestan szójalecitint tartalmaz, amely túlérzékenységi reakciókat okozhat (urticariás és anafilaxiás sokk túlérzékeny betegeknél). Mivel kapcsolat állhat fenn a szójaallergia és a földimogyoró-allergia között, földimogyoró-allergiás betegeknél kerülni kell az Utrogestan alkalmazását (lásd 4.3 pont).


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az Utrogestan elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A túladagolás tünetei többek között az somnolentia, szédülés, eufória vagy dysmenorrhoea. A kezelés megfigyelésből áll, és ha szükséges, tüneti és támogató kezelést kell biztosítani.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Helyi intoleranciát (égő, viszkető érzést vagy olajos váladékozást) figyeltek meg klinikai vizsgálatokban és jelentettek közleményekben, ezek incidenciája azonban rendkívül ritka.

A javaslatnak megfelelő alkalmazás esetén átmeneti fáradtság vagy szédülés fordulhat elő a gyógyszer alkalmazását követő 1-3 órán belül.

Feltételezett mellékhatások bejelentése az engedélyezést követően
Az alábbiakban megadott információk a progeszteron vaginalis alkalmazásából származó, a forgalomba hozatalt követő széleskörű tapasztalatain alapulnak.
A mellékhatások a következő gyakorisági besorolások szerint vannak feltüntetve: nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 - <1/100); ritka (?1/10 000 - <1/1000); nagyon ritka (<1/10 000); nem ismert gyakoriságú (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatok alapján nem becsülhető meg).

Szervrendszer (System Organ Class, SOC)
Nem ismert gyakoriságú (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatok alapján nem becsülhető meg)
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
viszketés
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
hüvelyi vérzés
hüvelyváladékozás
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
égő érzés

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: A nemi hormonok és a genitális rendszer modulátorai, progesztogének
ATC kód: G03DA04

Hatásmechanizmus
A lutealis fázis támogatása ART során:
A progeszteron egy természetes progesztogén, a sárgatest és a placenta fő és legfontosabb hormonja. A progeszteron az endometriumra hat azáltal, hogy a proliferációs fázisnak a szekréciós fázisba történő átalakulását segíti. Az Utrogestan az endogén progeszteron minden tulajdonságával rendelkezik, előidézi az endometrium teljes szekréciós fázisát, és különösen gesztagén, antiösztrogén, illetve kismértékben antiandrogén és antialdoszteron-hatásokkal rendelkezik.

Koraszülés megelőzése
A progeszteron fontos a terhesség során a méh nyugalmi állapotának fenntartásában, ugyanis korlátozza a méh összehúzódásaiért felelős, stimuláló prosztaglandinok termelődését. Ezen kívül a progeszteron korlátozza a méhszáj kifejtődését és puhulását előidéző mátrix-metalloproteinázok felszabadulását is azzal, hogy gátolja a kontrakcióval asszociált proteinek (ioncsatornák, oxitocin és prosztaglandin-receptorok, valamint réskapcsolatok [gap junction]) kódoló régióinak kifejeződését a myometriumban.
Bár a progeszteron szintje az anyai vérkeringésben nem változik szignifikánsan a szülést megelőző hetekben, a terminusra megkezdődő vagy az idő előtt bekövetkező vajúdás egyaránt összefüggésben áll a progeszteron-hatásnak a méh szintjén bekövetkező funkcionális elvonásával.

Klinikai hatásossági/biztonságossági vizsgálatok

Randomizált, kontrollos vizsgálatok egyes résztvevőitől származó adatainak metaelemzése (EPPPIC 2021) során arra a következtetésre jutottak, hogy a vaginalisan alkalmazott progeszteron csökkentette a 34. gesztációs hét előtt bekövetkező születéseket nagy kockázatú egyszeres terhességek esetében. Az egyszeres terhességek vizsgálataiban főleg olyan nők vettek részt, akiknél korábban spontán koraszülés fordult elő vagy akiknek a méhnyaka rövid volt. Kevesebb 34. hét előtti szülés következett be ilyen nőknél, akiknél vaginalis progeszteront alkalmaztak (kilenc vizsgálat, 3769 nő; relatív kockázat [RR] 0,78, 95%-os CI: 0,68-0,90). Figyelembe véve a megnövekedett alapkockázatot, az abszolút kockázatcsökkenés nagyobb mértékű volt a rövid méhnyakkal rendelkező nők esetében, ennélfogva a kezelés számukra lehet a leghasznosabb. A nagy kockázatú egyszeres terhességgel várandós nővel közösen kell döntést hozni, melynek során meg kell beszélni az adott személyt érintő kockázatot, a beavatkozás lehetséges előnyeit, ártalmait és gyakorlati vonatkozásait. A bizonyítékok nem támasztották alá a nem szelektált többes terhességek progesztogénnel végzett kezelését.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A hüvelyben alkalmazott progeszteron egyéb adagjai (pl. 300 mg, illetve 600 mg) nem lineáris farmakokinetikai profillal rendelkeznek. A szisztémás progeszteronkoncentrációk különféle adagolások mellett is azonosak a lokális farmakokinetikai folyamatok, például közvetlen passzív diffúzió vagy a lokális vér- vagy nyirokkeringésen keresztül megvalósuló transzport következtében, amelyek által a progeszteron a hüvelyből a méhbe jut.

Felszívódás

A hüvelyben alkalmazott mikronizált progeszteron gyorsan felszívódik és stabil plazmakoncentrációt ér el (4-12 ng/ml a napi adagolás függvényében), majd körülbelül 8 óra elteltével eléri az átlagos Cmax értékét, a szájon át alkalmazott gyógyszerhez képest kisebb egyéni ingadozásokkal.

A hüvelyben alkalmazott progeszteron 600 mg-os dózisával a plazma progeszteronkoncentrációja szintén stabil volt az alkalmazás ideje során. A legmagasabb átlagkoncentráció 11,63 ng/ml volt.

Eloszlás

A hüvelyben alkalmazott mikronizált progeszteron első metabolikus ciklusa a méhben következik be, amikor a progeszteron elsődlegesen vagy szelektíven eloszlik a méhbe, így magasabb hormonszint alakul ki a méhben és a környező szövetekben.

A nyirok- és vérerek által szállított progeszteron körülbelül 96-99%-ban kötődik a szérumfehérjékhez, elsősorban a szérumalbuminhoz (50-54%) és a transzkortinhoz (43-48%).

Elimináció

Hüvelyi úton történő alkalmazás esetében elkerülhető a májban végbemenő first pass metabolizmus, ami hosszabb ideig tartó, magasabb plazmakoncentrációt tesz lehetővé.

A progeszteron 95%-a a vizelettel ürül glükurokonjugált metabolitok, főként 3-alfa-, 5-béta-pregnándiol formájában.

Biotranszformáció

A progeszteron a májban metabolizálódik.

A szájon át alkalmazott progeszteron az epehólyagon és a vesén át ürül, felezési ideje 5-95 perc. A vizeletben 24 óra után kimutatható, kis mennyisége (8-17%) a széklettel választódik ki.

Hüvelyi úton történő alkalmazás után a pregnanolon és az 5-alfa-dihidroprogeszteron megfigyelhető plazmaszintje nagyon alacsony a first-pass metabolizmus hiányában.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos farmakológiai biztonságossági, toxicitási vizsgálatokból származó preklinikai adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

A termék PVC/alumínium buborékcsomagolásban és dobozban kerül forgalomba.
Kiszerelések: 15 db, 21 db, 45 db vagy 90 db lágy hüvelykapszula buborékcsomagolásban.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések, és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Besins Healthcare Ireland Limited
16 Pembroke Street Upper
Dublin 2
D02HE63
Írország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-6628/03 15× buborékcsomagolás
OGYI-T-6628/04 21× buborékcsomagolás
OGYI-T-6628/05 90× buborékcsomagolás
OGYI-T-6628/06 45× buborékcsomagolás


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2019. április 2.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. október 6.
7

OGYÉI/52851/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Természetes progeszteron oralisan, vaginalisan vagy intramuscularisan adható a lutealis fázis elégtelensége esetén legalább a terhesség 7. hetéig, azonban legfeljebb a terhesség 12. hetéig. A természetes progeszteron vaginalisan is adható a koraszülés megelőzésére a terhesség 20. hetétől kezdve a terhesség 34. hetéig.

Terhesség
Nem találtak összefüggést a természetes progeszteron korai terhesség során történő alkalmazása, illetve a magzati rendellenességek előfordulása között.

Szoptatás
Az Utrogestan alkalmazása a szoptatás alatt nem javallt.
A progeszteron kimutatható mennyiségben az anyatejbe kerül.

Termékenység
Mivel a gyógyszer egyik terápiás javallata a lutealis szakasz támogatása a csökkent fogamzóképességű vagy terméketlen nőknél, ezért nincsen ismert káros hatása a termékenységre.