Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

KANUMA 2MG/ML KONC OLD INFÚZIÓHOZ 1X10ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Alexion Europe Sas
Hatástani csoport:
A16AB Enzimek
Törzskönyvi szám:
EU/1/15/1033/001
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Fokozottan ellenőrzött készítmények!!!
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A KANUMA-kezelést tapasztalt egészségügyi szakembernek kell felügyelnie, aki jártas a LAL-hiányban, illetve egyéb anyagcserezavarban vagy krónikus májbetegségben szenvedő betegek kezelésében. A KANUMA-t csak képzett egészségügyi szakember adhatja be, aki képes kezelni az orvosi vészhelyzeteket.

Adagolás

A LAL-hiány diagnosztizálása után fontos a kezelés mielőbbi megkezdése.

A megelőző intézkedésekre és a túlérzékenységi reakciók ellenőrzésére vonatkozó utasításokat lásd a 4.4 pontban. Ha előfordult túlérzékenységi reakció, megfontolandó az ellátási protokoll szerinti megfelelő előzetes kezelés alkalmazása (lásd 4.4 pont).

6 hónapos kor alatt jelentkező, gyorsan progrediáló LAL-hiányban szenvedő betegek
Gyorsan progrediáló LAL-hiányban szenvedő csecsemők (< 6 hónapos kor) ajánlott kezdő dózisa a beteg klinikai állapotától függően vagy 1 mg/ttkg vagy 3 mg/ttkg hetente egyszer intravénás infúzióban beadva. A nagyobb, 3 mg/ttkg-os kezdődózis alkalmazása a betegség súlyosságától és gyors progressziójától függően megfontolandó.

A dózisnövelés a klinikai és biokémiai kritériumokra adott szuboptimális választól függően megfontolandó, beleértve például a gyenge növekedést (különösen a felkar közepének kerülete), romló biokémiai markereket (pl. máj transzaminázok, ferritin, C-reaktív protein és véralvadási paraméterek), tartós vagy romló organomegáliát, a társuló fertőzések nagyobb gyakoriságát, illetve egyéb tünetek tartós romlását (pl. emésztőrendszeri tünetek):
- 3 mg/ttkg-ra történő dózisnövelést kell fontolóra venni szuboptimális klinikai válasz esetén;
- további legfeljebb 5 mg/ttkg-ra történő dózisemelést kell fontolóra venni tartós szuboptimális klinikai válasz esetén.
További dózismódosítások, mint a dózis csökkentése vagy az adagolási intervallum meghosszabbítása egyéni alapon elvégezhetők a terápiás célok elérése és fenntartása alapján. Klinikai vizsgálatokban a hetente egyszer 0,35 és 5 mg/ttkg közötti dózistartományt értékelték, egy beteg kapott nagyobb, 7,5 mg/ttkg dózist hetente egyszer. A 7,5 mg/ttkg-nál nagyobb dózisokat nem vizsgálták.

LAL-hiányban szenvedő gyermekek és serdülők, és felnőtt betegek
Olyan gyermekek és serdülők és felnőttek esetében, akiknél nem 6 hónapos koruk előtt jelentkezik a gyorsan progrediáló LAL-hiány, az ajánlott dózis 1 mg/ttkg intravénás infúzió formájában, kéthetente egyszer beadva. A klinikai biokémiai kritériumokra adott szuboptimális válasz, köztük pl. a gyenge növekedés, a tartós vagy romló biokémiai markerek, pl. a májkárosodásra utaló paraméterek (glutamát-piruvát-transzamináz, GPT; glutamát-oxálacetát-transzamináz, GOT), a lipid metabolizmus paraméterei (összkoleszterinszint, LDL-koleszterinszint, HDL-koleszterinszint, trigliceridszint), a tartós vagy romló organomegalia, illetve az egyéb tünetek (pl. emésztőrendszeri tünetek) folyamatos rosszabbodása alapján megfontolandó a minden második héten egyszer adott 3 mg/ttkg-ra történő dózisnövelés.

Különleges betegcsoportok

Vesekárosodás
A szebelipáz-alfa farmakokinetikájáról és farmakodinámiájáról jelenleg rendelkezésre álló ismeretek alapján vesekárosodásban szenvedő betegek esetében nincs szükség dózismódosításra (lásd 5.2 pont).

Májkárosodás
A szebelipáz-alfa farmakokinetikájáról és farmakodinámiájáról jelenleg rendelkezésre álló ismeretek alapján májkárosodásban szenvedő betegek esetében nincs szükség dózismódosításra (lásd 5.2 pont).

Idősek (? 65 évesek)
A szebelipáz-alfa biztonságosságát és hatásosságát 65 évesnél idősebb betegeken nem értékelték, ezért e betegeknek alternatív adagolási rend nem javasolható (lásd 5.1 pont).

Túlsúlyos betegek
A szebelipáz-alfa biztonságosságát és hatásosságát nem vizsgálták mélyrehatóan túlsúlyos betegeknél, ezért jelenleg e betegek számára nincs másik ajánlható adagolási rend.

Gyermekek és serdülők
A kezelőorvos dönti el, hogy alkalmazza-e a szebelipáz-alfát olyan csecsemőknél, akiknél bizonyítottan többszervi elégtelenség áll fent.

Az alkalmazás módja
A KANUMA kizárólag intravénásan (i.v.) alkalmazható.

Az infúzió teljes térfogatát körülbelül 2 óra alatt kell beadni. Az 1 mg/ttkg dózist kapó betegeknél a beteg toleranciájának megállapítását követően megfontolható az infúzió 1 óra alatti beadása. (Az infúzió ajánlott térfogatát lásd a 6.6 pontban.) A dózis emelése esetén az infúzió beadásának időtartama meghosszabbítható.

A KANUMA-t 0,2 µm-es szűrőn át kell beadni (lásd 6.6 pont).

A gyógyszer alkalmazás előtti hígítására vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Nyomonkövethetőség

A biológiai készítmények könnyebb nyomonkövethetősége érdekében az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell dokumentálni.

Túlérzékenységi reakciók, többek között anaphylaxia

A szebelipáz-alfával kezelt betegek esetében beszámoltak túlérzékenységi reakciókról, többek között anaphylaxiáról, lásd 4.8 pont. Ezért a szebelipáz-alfa beadásakor azonnal rendelkezésre kell állnia megfelelő orvosi segítségnek. Ha súlyos reakció lép fel, azonnal le kell állítani a szebelipáz-alfa infúziót, és megfelelő orvosi kezelést kell megkezdeni. Súlyos reakciót követően mérlegelni kell a szebelipáz-alfa ismételt alkalmazásának kockázatait és előnyeit.

Az első szebelipáz-alfa infúzió (beleértve a dózisnövelés utáni első infúziót is) beadása után 1 órán keresztül megfigyelés alatt kell tartani a betegeket az anafilaxiás reakció vagy a súlyos túlérzékenységi reakció jeleinek és tüneteinek monitorozása érdekében.

A túlérzékenységi reakciók kezelésének részét képezheti az infúzió beadásának átmeneti szüneteltetése, az infúzió sebességének csökkentése és/vagy antihisztaminok, lázcsillapítók és/vagy kortikoszteroidok adása. Azoknál a betegeknél, akiknél korábban allergiás reakció lépett fel az infúzió beadása alatt, óvatosan kell eljárni az ismételt alkalmazáskor. A szüneteltetést követően az infúzió kisebb sebességgel folytatható, majd a toleranciától függően növelhető a sebesség. A lázcsillapítókkal és/vagy antihisztaminokkal végzett előzetes kezelés megakadályozhatja a további reakciókat olyan esetekben, amikor tüneti kezelésre volt szükség.

Súlyos infúziós reakció, illetve a hatás megszűnése vagy csökkenése esetén meg kell vizsgálni a betegeket, hogy vannak-e bennük antitestek.

Ez a gyógyszer nyomokban tojásfehérjét tartalmazhat. A tojásra ismerten allergiás betegeket kizárták a klinikai vizsgálatokból (lásd 4.3 pont).

Immunogenitás

Mint minden terápiás fehérjénél, fennáll az immunogenitás lehetősége. A szebelipáz-alfa klinikai programban a betegeket rutinszerűen tesztelték szebelipáz-alfa elleni gyógyszerellenes antitestekre (anti-drug antibodies, ADA) a szebelipáz-alfa immunogenitási potenciáljának meghatározása érdekében. Azokat a betegeket, akiknek pozitív volt az ADA-tesztjük, tesztelték gátló antitest-aktivitásra is. Klinikai vizsgálatokban a gátló aktivitás jelenlétét egyes kiindulás utáni időpontokban észlelték (lásd 4.8 pont). Összességében nem vonható le következtetés az
ADA-k/NAb-ok kialakulása és a társuló túlérzékenységi reakciók vagy szuboptimális klinikai válasz közti kapcsolatról.
Klinikai vizsgálatokban 3 olyan betegnél, aki homozigóta volt a lipáz A, a lizoszomális sav [lysosomal acid - LIPA] és a koleszterin 25-hidroxiláz gén mindkét allélját érintő delécióra, a szuboptimális klinikai válaszhoz társuló gátló antitest-aktivitás alakult ki. Ezek a betegek vagy önmagában, vagy haemopoetikus őssejt-transzplantációval (HSCT) vagy csontvelő-transzplantációval együtt alkalmazott immunmoduláns terápián estek át, amely a szebelipáz-alfára adott jobb klinikai választ eredményezett.

Segédanyagok
A készítmény 33 mg nátriumot tartalmaz injekciós üvegenként, ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 1,7%-ának felnőtteknél. 9 mg/ml (0,9%) koncentrációjú nátrium-klorid oldatos infúzióban alkalmazandó (lásd 6.6 pont), amit kontrollált nátrium diéta esetén figyelembe kell venni.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A KANUMA kismértékben befolyásolhatja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. A szebelipáz-alfa alkalmazása során szédülésről számoltak be mint nemkívánatos eseményről, amely befolyásolhatja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket (lásd 4.8 pont).


4.9 Túladagolás

Klinikai vizsgálatok során a szebelipáz-alfa heti egyszer 7,5 mg/ttkg-ig terjedő dózisait vizsgálták, és semmilyen jellegzetes jelet vagy tünetet nem észleltek nagyobb dózisok alkalmazását követően. A mellékhatások kezelését lásd a 4.4 és 4.8 pontokban.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

Az alább ismertetett adatok klinikai vizsgálatokban 125 beteg szebelipáz-alfa-expozícióját tükrözik (lásd 5.1 pont), a minden második héten 0,35 mg/ttkg és a hetente egyszer alkalmazott 7,5 mg/ttkg közötti dózistartományban, a kezelés időtartama 1 nap és 60,5 hónap (5 év) között volt.

A klinikai vizsgálatokba bevont 106 gyermek és felnőtt közül 102 (96,2%) kapott szebelipáz-alfát kéthetente egyszer 1 mg/ttkg adagolási rend szerint, az expozíció medián időtartama 33 hónap
(6, 59 hónap) volt. A klinikai vizsgálatokba bevont 19 csecsemő expozíciójának medián időtartama 35,5 hónap volt (1 naptól 60 hónapig).

Klinikai vizsgálatok során a legsúlyosabb mellékhatások az anaphylaxiának megfelelő jelek és tünetek voltak, amelyeket a betegek 4%-ánál észleltek. Ezek a jelek és tünetek többek között az alábbiak voltak: mellkasi diszkomfort, kötőhártya-hyperaemia, dyspnoe, hyperaemia, szemhéjoedema, orrfolyás, súlyos respiratoricus distressz, tachycardia, tachypnoe, ingerlékenység, kipirulás, viszketés, csalánkiütés, sípoló légzés, hypoxia, sápadtság és hasmenés.

A mellékhatások táblázatos felsorolása

Az 1. táblázat adatai azokat a mellékhatásokat ismertetik, amelyeket a klinikai vizsgálatok során szebelipáz-alfa-kezelésben részesült csecsemőknél tapasztaltak. A 2. táblázat adatai azokat a mellékhatásokat ismertetik, amelyeket a klinikai vizsgálatok során szebelipáz-alfa kezelésben részesült gyermekeknél és serdülőknél és felnőtteknél tapasztaltak.

A mellékhatások szervrendszer és gyakoriság szerint vannak felsorolva. A gyakoriságok meghatározása az alábbiak szerint történt: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000) és nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

1. táblázat: A szebelipáz-alfa-kezelésben részesülő csecsemőknél jelentett mellékhatások (N=19 beteg)
MedDRA szervrendszerosztály
MedDRA által preferált kifejezés
Gyakoriság
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenységa
Anaphylaxiás reakciób
Nagyon gyakori
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Szemhéjoedema
Nagyon gyakori
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Tachycardia
Nagyon gyakori
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Respiratoricus distressz
Nagyon gyakori
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hányás
Hasmenés
Nagyon gyakori
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Kiütés
Maculopapulosus bőrkiütés
Nagyon gyakori
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Láz
Hyperthermia
Nagyon gyakori
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Gyógyszerspecifikus antitest jelenléte
Emelkedett testhőmérséklet
Csökkent oxigénszaturáció
Emelkedett vérnyomás
Emelkedett pulzus
Emelkedett légzésszám
Nagyon gyakori
a
Ide tartozhat: ingerlékenység, nyugtalanság, hányás, csalánkiütés, ekcéma, viszketés, sápadtság és gyógyszer-túlérzékenység.
b Klinikai vizsgálatokban kezelt 3 csecsemőnél fordult elő. A preferált "anaphylaxiás reakció" kifejezés alapján és az anaphylaxisnak megfelelő jelek/tünetek azonosítására szolgáló Sampson-kritériumok alkalmazásával.

2. táblázat: A szebelipáz-alfa-kezelésben részesülő gyermekeknél és serdülőknél és felnőtteknél jelentett mellékhatások (N = 106 beteg)
MedDRA szervrendszerosztály
MedDRA által
preferált kifejezés
Gyakoriság
Immunrendszeri betegségek és
Túlérzékenységb
Nagyon gyakori
tünetek

Anaphylaxiás reakcióa
Gyakori
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Szédülés
Nagyon gyakori
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Tachycardia
Gyakori
Érbetegségek és tünetek
Hyperaemia
Hypotonia
Gyakori
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Dyspnoe
Gyakori
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Hasi fájdalom Hasmenés
Nagyon gyakori

Haspuffadás
Gyakori
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Bőrkiütés
Papulosus kiütés
Gyakori

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Fáradtság Láz
Nagyon gyakori


Mellkasi diszkomfort Reakció az infúzió beadásának helyénc
Gyakori
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Emelkedett testhőmérséklet
Gyakori
a
Klinikai vizsgálatokban kezelt 2 betegnél fordult elő. A preferált "anaphylaxiás reakció" kifejezés alapján és az anaphylaxisnak megfelelő jelek/tünetek azonosítására szolgáló Sampson-kritériumok alkalmazásával.
b
Ide tartozhat: hidegrázás, ekcéma, gégeoedema, hányinger, bőrkiütés, csalánkiütés.
c
Ide tartozik: Extravasatio az infúzió beadásának helyén, fájdalom az infúzió beadásának helyén és csalánkiütés az infúzió beadásának helyén.

Kiválasztott mellékhatások leírása

Túlérzékenység
A klinikai vizsgálatok során szebelipáz-alfával kezelt 125 beteg közül öt (4%) tapasztalt anaphylaxiának megfelelő súlyos jeleket és tüneteket a szebelipáz-alfára; életkor szerint lebontva 19 csecsemőből 3 (16%), 106 gyermekből és felnőttből pedig 2 (2%). Anaphylaxia az infúzió beadása közben és akár a kezelés megkezdése után 1 évvel is előfordult.

A klinikai vizsgálatok során szebelipáz-alfával kezelt 125 beteg közül 59 (47%) - köztük 19-ből
13 (68%) csecsemő, illetve 106-ból 46 (43%) gyermek és felnőtt - tapasztalt legalább
1 túlérzékenységi reakciót (olyan validált, előre meghatározott kifejezések közül választva, amelyeket az esetleges túlérzékenységi reakciók azonosítása céljából csoportosítottak). A túlérzékenységi reakciónak megfelelő vagy azzal esetlegesen összefüggésben álló jelek és tünetek, amelyek legalább két betegnél előfordultak, többek között a következők voltak: hasi fájdalom, nyugtalanság, hörgőgörcs, hidegrázás, hasmenés, szemhéjoedema, ekcéma, arcoedema, hypertonia, ingerlékenység, gégeoedema, szájduzzanat, hányinger, oedema, sápadtság, viszketés, láz/emelkedett testhőmérséklet, bőrkiütés, tachycardia, csalánkiütés és hányás. A reakciók többsége az infúzió beadása alatt vagy az infúzió beadását követő 4 órán belül jelentkezett.

Átmeneti hyperlipidaemia
Ismert hatásmechanizmusának megfelelően, a kezelés elkezdését követően a keringő koleszterin és triglicerid szintjeinek tünetmentes emelkedését figyelték meg. Ezek az emelkedések általában a kezelés első 2-4 hetében jelentkeztek, majd további 8 héten belül mérséklődtek. Lásd 5.1 pont.

Immunogenitás
Fennáll az immunogenitás lehetősége (lásd 4.4 pont). A betegeknél gyógyszer elleni antitestek
(anti-drug antibodies, ADA) alakultak ki a szebelipáz-alfa ellen. A gyermekekkel és felnőttekkel összehasonlítva az ADA-pozitivitás nagyobb mértékű előfordulását figyelték meg a csecsemő betegcsoportban (10/19 beteg).

A klinikai vizsgálatokba bevont LAL-hiányban szenvedő 125 beteg közül 19/125 (15,0%) beteget teszteltek gyógyszer elleni antitestekre pozitívnak a szebelipáz-alfával végzett kezelés megkezdése után valamely időpontban (9 gyermek és felnőtt beteg, illetve 10 csecsemő). A LAL-hiányban szenvedő gyermek és felnőtt betegeknél az ADA-pozitivitás átmeneti volt, általában alacsony ADA-titerekről számoltak be. Az ADA-pozitivitás tartósságát figyelték meg mind a 10 csecsemőnél, és a magas ADA-titer fennmaradását figyelték meg a 10 csecsemőből 3-nál. A 19 betegből 11 (58%) gátlóantitest-aktivitás (NAb) jelenlétét is mutatta valamely kiindulás utáni időpontban.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Tápcsatorna és anyagcsere egyéb gyógyszerei, enzimek; ATC kód: A16AB14

A lysosomalis savas lipáz (LAL) hiánya

A LAL-hiány jelentős morbiditással és mortalitással járó ritka betegség, amely a csecsemőkortól egészen a felnőttkorig sújtja a betegeket. A csecsemőknél mutatkozó LAL-hiány orvosi vészhelyzet, néhány hét alatt lezajló, gyors betegségprogresszióval, amely jellemzően az élet első 6 hónapjában fatális. A LAL-hiány autoszomális recesszív, lizoszomális tárolási betegség, amelyet a lysosomalis savas lipáz (LAL) enzim aktivitásának jelentős csökkenését vagy megszűnését okozó genetikai defektus jellemez.

A csökkent LAL-enzim-aktivitás következményeként a lizoszómákban felhalmozódnak a koleszterin-észterek és a trigliceridek különböző sejtpopulációkban, szervekben és szervrendszerekben, többek között a májsejtekben és a makrofágokban. A májban ez az akkumuláció hepatomegaliához, a máj megnövekedett zsírtartalmához és transzaminázszint-emelkedéshez vezet a krónikus májkárosodás, továbbá a fibrosisba, cirrhosisba, illetve a végstádiumú májbetegség szövődményeibe torkolló progresszió jeleként. A lépben a LAL-hiány lépnagyobbodást, anaemiát és thrombocytopeniát okoz. A bélfalban fennálló lipidfelhalmozódás malabsorptióhoz és növekedési zavarhoz vezet. Gyakori az emelkedett alacsony denzitású lipoprotein-koleszterin- (LDL-C) és trigliceridszintekkel, valamint csökkent nagy denzitású lipoprotein-koleszterin- (HDL-C) szintekkel járó dyslipidaemia, amelyet a máj megnövekedett zsírtartalma és emelkedett transzaminázszintek kísérnek. LAL-hiányban szenvedő betegeknél a májbetegségen kívül a cardiovascularis betegségek, valamint a felgyorsult atherosclerosis kockázata is fokozott.

Hatásmechanizmus

A szebelipáz-alfa rekombináns, humán lysosomalis savas lipáz (rhLAL).

A szebelipáz-alfa a fehérjén expresszálódó glikánmolekulákon keresztül kötődik a sejtfelszíni receptorokhoz, majd lizoszómákba internalizálódik. A lizoszómákban a szebelipáz-alfa katalizálja a koleszterin-észterek és trigliceridek hidrolízisét szabad koleszterinné, glicerinné és szabad zsírsavakká. A LAL-enzim aktivitásának pótlása következtében csökken a máj zsírtartalma és a transzaminázok szintje, lehetővé válik a koleszterin-észterek és a trigliceridek metabolizmusa a lizoszómában, csökkentve ezzel az LDL-C és a nem-HDL-C és a trigliceridek szintjeit, illetve növelve a HDL-C szintjét. A növekedés javulása a bélben található szubsztrátok csökkenésének következménye.

Klinikai vizsgálatok

LAL-hiányban szenvedő csecsemők

LAL-CL03 vizsgálat

A LAL-CL03 a szebelipáz-alfa többközpontú, nyílt elrendezésű, egykaros vizsgálata volt, amelybe 9, 24 hónaposnál fiatalabb, igazoltan LAL-hiányban és növekedési zavarban szenvedő beteget vontak be, akiknél a betegség a 6 hónapos életkor előtt kezdődött. A betegeknek gyorsan progrediáló májbetegségük és súlyos hepatosplenomegaliájuk is volt. A betegek medián életkora az adagolás megkezdésekor 3 hónap volt (tartomány = 1-6 hónap). A szebelipáz-alfával történt expozíció medián időtartama betegenként 55,6 hónap volt (tartomány = 1 nap-60 hónap). A betegek az első 2 hétben hetente egyszer 0,35 mg/ttkg, ezután pedig hetente egyszer 1 mg/ttkg szebelipáz-alfát kaptak. A hetente egyszer 1 mg/ttkg-os kezdeti dózist a klinikai válasz alapján legkorábban 1, legkésőbb 20 hónap múlva hetente egyszer 3 mg/ttkg-ra emelték 6 betegnél. E 6 beteg közül kettőnél ezt követően volt egy további dózisemelés, hetente egyszer 5 mg/ttkg-ra a vizsgálati tervben megengedettek szerint.

A hatásosságot úgy értékelték, hogy összehasonlították a LAL-CL03 vizsgálatban szebelipáz-alfával kezelt, a 12 hónapos kort megért betegek túlélési arányát egy hasonló klinikai jellemzőkkel rendelkező, kezeletlen LAL-hiányban szenvedő csecsemőkből álló historikus kohorszéval. A LAL-CL03 vizsgálatban a szebelipáz-alfával kezelt 9 csecsemő közül 6 érte meg a 12 hónapos kort (67% 12 hónapos túlélés, 95%-os CI: 30-93%). A 48 hónapos korig tartó kezelés során 1 további beteg halt meg 15 hónapos korában. A historikus kohorszban 21-ből 0 csecsemő érte meg a 8 hónapos kort (0% 12 hónapos túlélés, 95%-os CI: 0-16%).

A szebelipáz-alfa a GPT-/GOT-szintek javulását (ami a májkárosodás mértékének csökkenését jelzi), valamint a testtömeg-gyarapodás javulását eredményezte. A javulást a kezelés első néhány hetében figyelték meg, és a vizsgálat végéig megmaradt. A kiindulástól a 240. hétig (60. hónap) a GPT szintjének átlagos csökkenése -43,5 U/l, a GOT szinté -45,25 U/l volt. A kiindulástól a 240. hétig az átlagos életkornak megfelelő testtömeg percentilis 12,74%-ról 43,17%-ra javult, és az átlagos szérum albuminszint 26,9 g/l-ről 31,98 g/l-re emelkedett. A dózis heti egyszeri 3 mg/ttkg-ra emelése további javulást hozott a testtömeg-gyarapodás, a lymphadenopathia és a szérum albumin tekintetében.

LAL-CL08 vizsgálat

A LAL-CL08 a szebelipáz-alfa többközpontú, nyílt elrendezésű vizsgálata volt, amelyet 10, ?8 hónapos életkorú csecsemőnél végeztek, akiknél gyorsan progrediáló és sürgős beavatkozást igénylő LAL-hiány diagnózist igazoltak, beleértve, de nem kizárólagosan a jelentős haspuffadást és hepatomegaliát, a növekedés elmaradását, véralvadási zavart és a súlyos anaemiát, és/vagy akiknek gyorsan progrediáló LAL-hiánnyal diagnosztizált testvére volt.

A vizsgált betegek medián életkora az első szebelipáz-alfa infúzió idején 3 hónap volt
(tartomány: 0,5-4 hónap). Nyolc beteg (80%) fejezte be a vizsgálatot. Az expozíció medián időtartama 34 hónap volt (tartomány: 1-37 hónap). Két beteget (20%) korai befejezőnek tekintettek halálozás miatt. Mind a 10 beteg hetente egyszer 1 mg/ttkg kezdő dózist kapott. A 9 beteg, aki túlélte a 4. hetet, hetente egyszer 3 mg/ttkg-ra történő dózisemelésben részesült, és e betegek közül 7 azt követően hetente egyszer 5 mg/ttkg-ra történő dózisemelésben részesült a vizsgálati terv által megengedettek szerint. Egy betegnél emelték tovább a dózist hetente egyszer 7,5 mg/ttkg-ra. Két betegnél ezt követően csökkentették az adagot, amelyre sikeres transzplantációs eljárást követően került sor; egy betegnél csontvelő-átültetést, a másiknál HSCT-t végeztek. A 12, 18, 24 és 36 hónapos életkort megérő betegek aránya (95%-os konfidencia-intervallum [CI]) rendre 90% (55,5%, 99,7%), 80% (44,4%, 97,5%), 80% (44,4%, 97,5%) és 75% (34,9%, 96,8%) volt. A vizsgálat befejezésekor két beteg volt <36 hónapos, és kizárták őket a 36. havi túlélés elemzéséből. A teljes vizsgálati populációban megfigyelték a GOT, a gamma-glutamil-transzferáz (GGT) és az összbilirubinszint csökkenését, illetve a szérum albuminszint növekedését; a kiindulástól az utolsó értékelésig a medián változás sorrendben -34,5 E/l, -66,67 NE/l, -63,64 µmol/l, illetve 33,33 g/l volt.

A testmagasság és a testtömeg fokozatosan növekedett. A testmagasságnak megfelelő testtömeg Zpontszámainak medián változása a kiindulási értékhez képest a 4. hétig csökkent. A 24. héttől kezdve következetes javulás volt. A 144. héten a testmagasságnak megfelelő testtömeg Z-pontszámának medián változása (tartomány) a kiinduláshoz képest 3,07 (-1,0, 5,3) volt.

LAL-hiányban szenvedő gyermekek és felnőttek

LAL-CL02 vizsgálat

A LAL-CL02 vizsgálat többközpontú, kettős vak, placebokontrollos vizsgálat volt, amelybe 66, LAL-hiányban szenvedő gyermeket és felnőttet vontak be. A betegeket két csoportba randomizálták, az egyik csoport 1 mg/ttkg-os dózisban szebelipáz-alfát (n = 36), a másik csoport pedig placebót kapott (n=30) kéthetente egyszer, 20. héten át a kettős vak szakaszban. A randomizáció idején a betegek átlagos életkora 16,5 év volt, tartomány: 4-58 év volt (36% 12 éven aluli és 71% 18 éven aluli volt). A vizsgálatba való belépés feltétele volt, hogy a betegek GPT-szintje a normálérték felső határának (upper limit of normal, ULN) legalább 1,5-szerese legyen. A betegek többségénél (58%) az LDL-koleszterinszintje 190 mg/dl feletti volt a vizsgálatba való belépéskor, és a
190 mg/dl feletti LDL-koleszterinszintű betegek 24%-a lipidszintcsökkentő gyógyszereket alkalmazott. Annál a 32 betegnél, akiknél májbiopsziát végeztek a vizsgálatba való belépéskor, az esetek 100%-ában fibrosis, 31%-ánál pedig cirrhosis volt kimutatható. A biopsziával igazolt cirrhosisos betegek életkora 4-21 év volt.

Az alábbi végpontokat vizsgálták: az GPT-szint normalizálódása, az LDL-koleszterinszint csökkenése, a nem-HDL-koleszterinszint csökkenése, az GOT-szint normalizálódása, a trigliceridszint csökkenése, a HDL-koleszterinszint növekedése, a máj zsírtartalmának multi-echo gradiens-echo mágnesrezonanciás képalkotó eljárással (MEGE-MRI) meghatározott csökkenése, valamint a zsírmáj morfometriával meghatározott javulása.

A szebelipáz-alfával kezelt csoportban számos végpont tekintetében statisztikailag szignifikáns javulást figyeltek meg a placebocsoporthoz képest a vizsgálat 20 hetes kettős vak szakaszának végére, amint az a 3. táblázatban látható. Az GPT-szint átlagértékének abszolút csökkenése -57,9 U/l (-53%) volt a szebelipáz-alfával kezelt csoportban, míg a placebocsoportban ez az érték -6,7 U/l (-6%) volt.

3. táblázat: A LAL-CL02 vizsgálat elsődleges és másodlagos hatásossági végpontjai
Végpont
Szebelipázalfa
(n = 36)
Placebo (n = 30)
P-értékd
Elsődleges végpont



A GPT-szint normalizálódásaa
31%
7%
0,0271
Másodlagos végpontok



LDL-koleszterin, átlagos %-os változás a kiinduláshoz képest
-28%
-6%
< 0,0001
Nem-HDL-koleszterin, átlagos %-os változás a kiinduláshoz képest
-28%
-7%
< 0,0001
A GOT-szint normalizálódásab
42%
3%
0,0003
3. táblázat: A LAL-CL02 vizsgálat elsődleges és másodlagos hatásossági végpontjai
Végpont
Szebelipázalfa
(n = 36)
Placebo (n = 30)
P-értékd
Trigliceridek, átlagos %-os változás a kiinduláshoz képest
-25%
-11%
0,0375
HDL-koleszterin, átlagos %-os változás a kiinduláshoz képest
20%
-0,3%
< 0,0001
A máj zsírtartalmac, átlagos %-os változás a kiinduláshoz képest
-32%
-4%
< 0,0001
a
Azon betegek aránya, akik elérték a normál, vagyis meghatározás szerint (életkortól és nemtől függően) a 34 vagy 43 U/l-es szintet.
b Azon betegek aránya, akik elérték a normál, vagyis meghatározás szerint (életkortól és nemtől függően) a 34-59 U/l-es szintet. Olyan betegeknél értékelték, akinél a kiindulási érték rendellenes volt (n = 36 a szebelipáz-alfa csoportban; n = 29 a placebocsoportban).
c
Olyan betegeknél értékelték, akiknél MEGE-MRI vizsgálatot végeztek (n = 32 a szebelipáz-alfa csoportban; n = 25 a placebocsoportban).
d A p-értékeket Fisher-féle egzakt próbával számolták a normalizációs végpontok, és Wilcoxon-féle rangösszeg próbával az összes többi végpont esetében.

A kiinduláskor, valamint a 20 héten vett májbiopsziás mintapárok a betegek egy alcsoportjában (n = 26) álltak rendelkezésre. Azoknál a betegeknél, akiknél rendelkezésre álltak májbiopsziás mintapárok, a morfometriás mérések alapján a szebelipáz-alfával kezelt betegek 63%-ánál (16-ból 10-nél) javult a steatosis hepatis (legalább ? 5%-os csökkenés), míg a placebocsoportban ez az arány 40% (10-ből 4) volt. A különbség statisztikailag nem volt szignifikáns.

Nyílt elrendezésű szakasz
Azok a betegek, akik részt vettek a LAL-CL02 vizsgálatban, jogosultak voltak a kezelés folytatására a vizsgálat nyílt elrendezésű szakaszaiban. 66 beteg lépett be az első nyílt elrendezésű szakaszba (legfeljebb 130 hét), és kapott hetente egyszer 1 mg/ttkg-os szebelipáz-alfa dózist. Azoknál a betegeknél, akik szebelipáz-alfát kaptak a kettős vak szakaszban, fennmaradt a kezelés első 20 hetében az GPT-szintben elért csökkenés, és a lipid paraméterek, köztük az LDL-koleszterin- és
HDL-koleszterin-szintek további javulása mutatkozott. A nyílt elrendezésű szakaszban 66 betegből tizenkettő (12) esetében a klinikai válasz alapján megnövelték a dózist hetente egyszer 3 mg/ttkg-ra.

A placebóval kezelt betegeknél tartósan fennmaradtak az emelkedett szérum transzaminázszintek és kóros szérum lipidszintjek a kettős vak szakaszban. Összhangban azzal, amit a szebelipáz-alfával kezelt betegeknél a kettős vak szakaszban megfigyeltek, a nyílt elrendezésű szakaszban elkezdett szebelipáz-alfa-kezelés gyors javulást hozott az GPT-szintek, valamint a lipidparaméterek, köztük az LDL- és HDL-koleszterinszintek tekintetében.

A GPT-szintek és a lipidparaméterek (LDL- és HDL-koleszterinszintek) javulása a nyílt elrendezésű kiterjesztett kezelési szakaszban legfeljebb 256 hétig (5 évig) maradt fenn, átlagosan a 42,5 hónapos kezelési időtartam alatt.

LAL-CL01/LAL-CL04 vizsgálat

Egy másik, LAL-hiányban szenvedő, felnőtt betegek bevonásával végzett, nyílt elrendezésű vizsgálatban (LAL-CL01/LAL-CL04) a szérum transzamináz- és lipidszintek javulása mindvégig fennmaradt a 260 hetes kezelési időszak során. A kilenc betegből nyolcat 4 hetes kezelés után a LALCL01 vizsgálatból (hetente egyszer 0,35 mg/ttkg, hetente egyszer 1 mg/ttkg vagy hetente egyszer
3 mg/ttkg) áthelyeztek a LAL-CL04 vizsgálatba (kéthetente egyszer 1 mg/ttkg vagy kéthetente egyszer 3 mg/ttkg), 5 beteg kéthetente egyszer 1 mg/ttkg, 3 beteg kéthetente egyszer 3 mg/ttkg dózist kapott. A szérum transzaminázszintek és az LDL-koleszterinszint emelkedését és a HDL-koleszterinszint csökkenését figyelték meg azon időszak alatt, amíg a betegek nem kaptak szebelipáz-alfa kezelést.

LAL-CL06 vizsgálat

A LAL-CL06 vizsgálat 31 gyermek és felnőtt, LAL-hiányban szenvedő beteggel végzett többközpontú, nyílt elrendezésű vizsgálat volt, amelyet olyan betegek bevonására terveztek akik alkalmatlanok lehettek korábbi klinikai vizsgálatokban való részvételre életkoruk, a betegség progressziója, korábbi hemopoetikus őssejt-transzplantációs vagy májtranszplantációs kezelés, kevésbé gyakori betegségmanifesztáció vagy olyan betegségjellemzők miatt, amelyek kizárták a placebokontrollos vizsgálatban való részvételt. A vizsgálatban legalább 4 betegnek 2 és 4 év közöttinek kellett lennie. A vizsgálat legfeljebb 45 napos szűrési időszakból, legfeljebb 96 hetes kezelési időszakból és legfeljebb 48 hetes kiterjesztett kezelési időszakból állt (összesen legfeljebb 144 hetes kezelés). A szebelipáz-alfa-expozíció medián időtartama 33 hónap volt (tartomány: 14- 33,5 hónap).

A 31 betegből 28 fejezte be a 96 hetes kezelési időszakot (1 beteg abbahagyta a kezelést a 61. héten a beleegyezés visszavonása miatt, 1 beteg a 64. héten terhesség miatt és 1 beteg a 76. héten kereskedelmi forgalomban kapható terápiára váltás miatt). A 96 hetes kezelési időszakot befejező 28 beteg közül 25 a kiterjesztett kezelési időszak alatt tovább kapta a szebelipáz-alfa-kezelést. Mind a 31 beteg kéthetente egyszer 1 mg/ttkg kezdő dózissal kapta a szebelipáz-alfát. A 31 betegből 13 kapott dózisemelést ahogy azt a vizsgálati terv lehetővé tette. A 13 betegből 11 beteg dózisát először kéthetente egyszer 1 mg/ttkg-ról kéthetente egyszer 3 mg/ttkg dózisra emelték, majd e betegek közül 4 kapott további dózisemelést hetente egyszer 3 mg/ttkg-ra.

A kiinduláskor a betegek mintegy 75%-ánál emelkedettek voltak a szérum transzaminázszintek (GPT/GOT), és körülbelül a betegek felénél voltak ezek a szintek magasabbak a normálérték felső határának 1,5-szeresénél. A GPT és GOT csökkenése nyilvánvaló volt a 4. hétre és fennmaradt a szebelipáz-alfával végzett hosszú távú kezelés alatt, az átlagos eltérés a kiindulástól a 144. hétig sorrendben -40,3 E/l (-32,0%) és -42,2 E/l (34,2%) volt.

A kezelés megkezdése után röviddel (4. hét) megfigyelték az összkoleszterinszint, a nem-HDL-C- és az LDL-C-szintek átmeneti növekedését, majd a szintek a kiindulási szintek alá estek a következő, 8. heti értékeléskor. Ez a megfigyelés összhangban van a felhalmozódott lipidszubsztrátumok érintett szövetekből való mobilizációjával, amit a szebelipáz-alfa korábbi klinikai vizsgálataiban is megfigyeltek. A szebelipáz-alfával folytatott hosszú távú kezelés a szérum lipidprofil javulását eredményezte, a kiindulástól a 144. hétig az LDL-C-szint -54,2 mg/dl, a trigliceridszintek -47,5 mg/dl és a nem-HDL-C-szint -63,7 mg/dl átlagos változásával, illetve sorrendben -31,2%, -19,1%, és -30,3% átlagos százalékos változásokkal. A HDL-C-szint emelkedését figyelték meg, a kiindulástól a
144. hétig átlagosan10,2 mg/dl-es emelkedéssel, illetve 39,7% átlagos százalékos emelkedéssel.

Májbiopsziás adatok gyermek és felnőtt betegcsoportokban
A májbiopszia az elfogadott standard a májbetegség-aktivitás és a fibrózis szövettani értékelésére, a mintavételi variabilitás, az invazív technika esetleges szövődményei és a szubjektív pontozás jelentette korlátok ellenére is.

A LAL-CL02 és a LAL-CL06 vizsgálatokba bevont 59 betegtől származó májbiopsziákat egy központi intézmény független patológusa értékelte, aki az értékelés időpontját és a beteghez rendelt kezelést nem ismerte. Valamennyi biopsziát szemikvantitatív módon értékelték olyan szövettani jellemzők szerint, mint az Ishak-féle fibrózis pontszám, a májkapugyulladás, a lobularis gyulladás, a makrovezikuláris steatosis és a mikrovezikuláris steatosis. A steatosis, a fibrogén sejtek, a kollagén és a makrofágok mennyiségi meghatározására számítógép-vezérelt morfometriát alkalmaztak.

A kiinduláskor 59 betegnél, a 12. hónapban (vagyis 12 hónapos szebelipáz-alfa-expozíció után) 38 betegnél állt rendelkezésre Ishak-féle fibrózis pontszámmal értékelhető májbiopszia. 36 betegnél állt rendelkezésre Ishak-pontszám mind a kiinduláskor, mind a 12. hónapban.

Kiinduláskor az 59 betegből 3-nak (5%) volt 0 az Ishak-pontszáma (nincs fibrózis) és 15 (25%) betegnek volt 6-os pontszáma, amely kialakult vagy előrehaladott cirrhosist jelzett. Az
Ishak-pontszámok javultak a 12. hónapra, amikor 38 betegből 9-nek (24%) volt 0-ás Ishak-pontszáma, illetve 7 betegnek (18%) volt 6-os Ishak-pontszáma. Összességében a 36 betegből 31 (86,1%) Ishak-pontszáma javult vagy nem progrediált a 12. hónapra. 10 betegnél (28%) az Ishak-pontszám ? 2 ponttal csökkent a kiindulástól a 12. hónapig, beleértve a 2-es stádiumról 0 stádiumra, 3-as stádiumról 1-es és 0 stádiumra, 5-ös stádiumról 0-ás stádiumra (>3 pontos csökkenés), illetve 6-os stádiumról 4-es és 3-as stádiumra változást is. Összességében az Ishak-féle stádium pontszám ? 2 pontos csökkenésével jellemezhető 10 beteg a vizsgálattal összefüggő más értékelésekben, így a GPT, LDL-C, HDL-C és nem-HDL-C ugyanazon időszak alatti csökkenésében is jelentős javulást mutatott.

Az alkalmassági kritériumok alapján azt várták, hogy a LAL-CL06 vizsgálat betegeinél több cirrhosis és nehezen kezelhető betegség fog fennállni, mint a LAL-CL02 vizsgálat betegeinél a kiinduláskor előrehaladottabb májbetegség miatt. A LAL-CL02 és LAL-CL06 vizsgálat májbiopsziás leletei összhangban voltak egymással. A kiinduláskor mindkét vizsgálatban a betegek többségénél mikrovezikuláris steatosis állt fenn (59 betegből 57, 97%), ezen belül 59 betegből 45-nél (76%) 4-es pontszámmal (ahol a 0-4 skálán a súlyos a 4, amely a májsejtek >66%-os érintettségének/pótlásának felelt meg), ahogy az alapbetegségnél várható volt. A 12. hónapban csökkent a súlyos mikrovezikuláris steatosist mutató betegek százalékos aránya, 38 betegből 17-nek (45%) volt >66%-os májsejt-érintettsége/pótlása (4-es pontszám).

Gyermekek és serdülők

A klinikai vizsgálatok során szebelipáz-alfával kezelt 125 beteg közül 88 (70%) volt gyermek, illetve serdülő (1 hónapostól 18 évesig) az első adag időpontjában. A jelenleg rendelkezésre álló adatok leírása a 4.8 és 5.1 pontokban található.

LAL-hiányban szenvedő betegek nyilvántartása

Az orvosokat és az egészségügyi szakembereket arra buzdítják, hogy vegyenek részt ebben, és minden
LAL-hiánnyal diagnosztizált beteget vigyenek be a LAL-hiányban szenvedő betegek nyilvántartásába.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A szebelipáz-alfa farmakokinetikáját gyermekeknél és felnőtteknél egy populációs farmakokinetikai elemzés során határozták meg, amelybe 102 LAL-hiányban szenvedő beteget vontak be, akik 4 vizsgálat (LAL-CL02, LAL-CL03, LAL-CL04 és LAL-CL06) során intravénás infúzióban kaptak szebelipáz-alfát (4. táblázat).
A szebelipáz-alfa klinikai vizsgálatokból származó, előre jelzett farmakokinetikai és expozíciós paramétereit életkori csoportonként a 4. táblázat mutatja be.

4. táblázat: Átlagos (SD) előre jelzett farmakokinetikai és expozíciós paraméterek 1 mg/ttkg szebelipáz-alfa ismételt alkalmazását követően LAL-hiányban szenvedő betegek körében, életkori csoportonként
Paraméter
< 4 éves életkor (N = 5)
4 és < 12 év közötti életkor
(N = 32)
12 és < 18 év közötti életkor
(N = 34)
? 18 év
(N = 31)
CL (l/ó)
17,2 (7,07)
22,8 (11,2)
32,7 (10,8)
37,6 (13.8)
Q (l/ó)
1,96 (0,963)
1,41 (0,633)
1,61 (0,551)
1,54 (0,594)
Vc (l)
2,06 (1,22)
2,72 (1,43)
4,06 (2,01)
6,01 (5,43)
Vss (l)
6,13 (1,22)
6,79 (1,43)
8,13 (2,01)
10,1 (5,43)
t1/2ß (ó)
1,88 (0,69)
2,71 (1,63)
2,18 (1,28)
2,24 (1,05)
AUCss (ng × ó/ml)
521 (174)
1410 (774)
1610 (658)
2060 (793)
Cmax,ss (ng/ml)
247 (80,6)
679 (370)
786 (315)
997 (367)
Megjegyzés: A becslések a LAL-CL02, a LAL-CL03, a LAL-CL04 és a LAL-CL06 vizsgálat adataiból származnak.
AUCss = a szérumkoncentráció-idő görbe alatti terület a dinamikus egyensúlyi állapotban; CL = clearance;
Cmax,ss = maximális megfigyelt szérumkoncentráció a dinamikus egyensúlyi állapotban; PK = farmakokinetika;
Q = perifériás clearance; t1/2ß = terminális eliminációs felezési idő; Vc = központi eloszlási térfogat;
Vss = eloszlási térfogat dinamikus egyensúlyi állapotban

Linearitás/nonlinearitás

A szebelipáz-alfa farmakokinetikájának linearitására vonatkozóan nem lehet következtetéseket levonni, mivel a magasabb expozícióra korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre. Nem figyelték meg a készítmény felhalmozódását a kéthetente egyszer 1 mg/ttkg vagy 3 mg/ttkg adagolásnál, bár a kéthetente egyszeri 3 mg/ttkg adagolásra vonatkozóan korlátozott számú beteg alapján megfigyelték a készítmény felhalmozódását. A hetente egyszeri adagolást követő felhalmozódás nem várható a készítmény viszonylag gyors clearance-e alapján.

Különleges betegcsoportok

A szebelipáz-alfa populációs farmakokinetikai modelljének kovarianciaelemzése során az életkor, a nem és az enzimek érése nem volt szignifikáns hatással a szebelipáz-alfa CL- (a készítmény clearancee) és Vc- (központi eloszlási térfogat) értékeire. A testtömeg és a testfelület a CL jelentős kovariánsai. A szebelipáz-alfát nem vizsgálták 65 éves vagy idősebb betegeknél.

A szebelipáz-alfa farmakokinetikáját illetően kevés adat áll rendelkezésre nem europid etnikai csoportok esetében.

A szebelipáz-alfa fehérje, amelynek metabolikus lebontása várhatóan peptidhidrolízissel történik. Ennél fogva a májkárosodás várhatóan nincs hatással a szebelipáz-alfa farmakokinetikájára. Nem áll rendelkezésre adat a súlyos májkárosodásban szenvedő betegekkel kapcsolatban.

A renális eliminációt alárendelt anyagcsereútnak tekintik a szebelipáz-alfa kiürülésében. Nem áll rendelkezésre adat a vesekárosodásban szenvedő betegekkel kapcsolatban.

Immunogenitás

Mint minden más terápiás fehérjénél, fennáll az immunogenitás kialakulásának lehetősége (lásd 4.8 pont).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - patkányokon és majmokon végzett farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, illetve patkányokon és nyulakon végzett termékenységi, embryo-foetalis, valamint peri- és postnatalis fejlődési - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható. A fiatal közönséges makákókon végzett krónikus toxicitási vizsgálatok során nem mutattak ki toxicitást a javasolt dózis 3-szorosáig terjedő dózisok esetén az újszülött egyedeknél, és a javasolt dózis 10-szereséig terjedő dózisok esetén a felnőtt/kölyök egyedeknél. Nem figyeltek meg kedvezőtlen hatásokat a patkányokon és nyulakon végzett embryo-foetalis fejlődési vizsgálatokban a dózis legalább 10-szereséig, továbbá patkányokon végzett termékenységi, valamint peri- és postnatalis fejlődési vizsgálatokban a felnőtteknek/gyermekeknek javasolt dózis 10-szereséig terjedő adagok alkalmazása mellett.

A szebelipáz-alfa mutagén és karcinogén hatásának értékelésére irányuló vizsgálatokat nem végeztek.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Átlátszó injekciós üveg (I. típusú) szilikonos butil gumidugóval és lepattintható műanyag kupakkal ellátott alumínium zárral, amely 10 ml koncentrátumot tartalmaz.

Kiszerelés: 1 db injekciós üveg.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Minden egyes KANUMA injekciós üveg kizárólag egyszeri használatra szolgál. A KANUMA-t 9 mg/ml (0,9%) koncentrációjú nátrium-klorid oldatos infúzióval kell hígítani, aszeptikus technika alkalmazásával.
A hígított oldatot olyan alacsony fehérjekötésű infúziós szerelékkel kell beadni a betegnek, amely a szerelékbe épített, alacsony fehérjekötésű, 0,2 mikrométeres szűrőt tartalmaz, és amelynek a felszíne - a szűrő eltömődésének elkerülése érdekében - lehetőség szerint nagyobb, mint 4,5 cm2.

A szebelipáz-alfa infúzió előkészítése

A KANUMA-t az alábbi lépések szerint kell előkészíteni és felhasználni. Aszeptikus technikát kell alkalmazni.
a. A beteg testtömege és az előírt dózis alapján meg kell határozni, hogy hány injekciós üveget kell felhígítani az infúzióhoz.
b. A hígítás előtt javasolt hagyni, hogy a KANUMA injekciós üvegek szobahőmérsékletűre (15 °C- 25 °C) melegedjenek, csökkentve ezzel a szebelipáz-alfa fehérjerészecskék képződésének esélyét az oldatban. A hígítást megelőzően nem szabad az injekciós üvegeket 24 óránál hosszabb ideig a hűtőszekrényen kívül hagyni. Az injekciós üvegeket nem szabad lefagyasztani, felmelegíteni vagy mikrohullámú sütőben melegíteni, valamint fénytől védve kell tartani.
c. Az injekciós üvegeket nem szabad felrázni! Hígítás előtt szemrevételezéssel ellenőrizni kell az injekciós üvegekben lévő koncentrátumot; a koncentrátumnak tisztának, kissé opálosnak, illetve színtelennek, halvány színűnek (sárgának) kell lennie. Mivel ez egy fehérjetartalmú gyógyszer, esetlegesen enyhe kicsapódás (azaz vékony áttetsző részecskék képződése) figyelhető meg az injekciós üvegben levő koncentrátumban; amely ebben az esetben még felhasználható.
d. Ne használja a koncentrátumot, ha az zavaros, vagy idegen részecskék vannak benne.
e. Óvatosan fel kell szívni legfeljebb 10 ml koncentrátumot minden egyes injekciós üvegből, majd hígítani kell 9 mg/ml (0,9%) koncentrációjú nátrium-klorid oldatos infúzióval. Az infúzió testtömegtartomány szerinti ajánlott össztérfogatait lásd az 5. táblázatban. Óvatosan össze kell keverni, és nem szabad felrázni.

5. táblázat: Az infúzió ajánlott térfogata*
Testtömegtartomány (ttkg)
1 mg/ttkg-os dózis
3 mg/ttkg-os dózis
5 mg/ttkg-os dózis**

Az infúzió össztérfogata (ml)
Az infúzió össztérfogata (ml)
Az infúzió össztérfogata (ml)
1-2,9
4
8
12
3-5,9
6
12
20
6-10,9
10
25
50
11-24,9
25
50
150
25-49,9
50
100
250
50-99,9
100
250
500
100-120,9
250
500
600
* Az előírt dózis alapján kell meghatározni az infúzió térfogatát, amelyben a szebelipáz-alfa végleges koncentrációja 0,1-1,5 mg/ml legyen.
** Azon LAL-hiányban szenvedő betegeknél, akiknél a betegség életük első 6 hónapjában mutatkozott, és akik nem értek el optimális klinikai választ 3 mg/ttkg-os dózis mellett

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó.
Nem fagyasztható!
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.

A gyógyszer hígítás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Bontatlan injekciós üvegek: 2 év.

Hígítást követően: a készítmény a kémiai és fizikai stabilitását 2 °C és 8 °C között legfeljebb 24 órán át, 25 °C alatt legfeljebb 12 órán át őrzi meg.

Mikrobiológiai szempontból a hígított oldatot azonnal fel kell használni. Ha az oldatot nem használják fel azonnal, a felhasználás előtti tárolás időtartamáért és körülményeiért a felhasználó felelős, és a tárolási idő általában nem haladhatja meg a 24 órát 2 °C - 8 °C-on vagy a 12 órát 25 °C alatt, kivéve, ha a hígítás kontrollált és validált aszeptikus körülmények között történt.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Alexion Europe SAS
103-105 rue Anatole France
92300 Levallois-Perret
Franciaország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

EU/1/15/1033/001


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2015. augusztus 28.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2020. április 23.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.


























Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

A szebelipáz-alfa terhes nőknél történő alkalmazásáról nincsenek, vagy csak korlátozottan állnak rendelkezésre adatok. Állatkísérletek nem igazoltak direkt vagy indirekt káros hatásokat reproduktív toxicitás tekintetében (lásd 5.3 pont). A szebelipáz-alfa alkalmazása elővigyázatosságból kerülendő a terhesség alatt.

Szoptatás

Nem állnak rendelkezésre adatok szoptató nők bevonásával végzett vizsgálatokból. Nem ismert, hogy a szebelipáz-alfa kiválasztódik-e az emberi anyatejbe. A szebelipáz-alfa alkalmazása előtt el kell dönteni, hogy a szoptatást függesztik fel, vagy megszakítják a kezelést/tartózkodnak a kezeléstől - figyelembe véve a szoptatás előnyét a gyermek, valamint a terápia előnyét az anya szempontjából.

Termékenység

A szebelipáz-alfa termékenységre gyakorolt hatásairól nem állnak rendelkezésre klinikai adatok. Állatkísérletek során nem igazoltak csökkent termékenységet (lásd 5.3 pont).