Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

FERACCRU 30MG KEMÉNY KAPSZULA 56X TARTÁLY

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Norgine B.V.
Hatástani csoport:
B03AB Fe(iii) orális készítményei
Törzskönyvi szám:
EU/1/15/1075/001
Hatóanyagok:
FerrumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Az ajánlott adag naponta kétszer egy kapszula, reggel és este, éhgyomorra bevéve (lásd 4.5 pont).

A kezelés időtartama a vashiány súlyosságától függ, de általában legalább 12 hetes kezelésre van szükség. A kezelést addig javasolt folytatni, ameddig a szervezet vasraktárai - a vérvizsgálatok eredményei szerint - feltöltődnek.

Idősek, valamint máj- vagy vesekárosodásban szenvedő betegek
Idős, illetve vesekárosodásban szenvedő (eGFR ? 15 ml/perc/1,73 m2) betegek esetében nem szükséges a dózis módosítása.

Nincsenek rendelkezésre álló klinikai adatok a dózis módosításának szükségességéről károsodott májfunkciójú és/vagy veseelégtelenségben szenvedő (eGFR < 15 ml/perc/1,73 m2) betegek esetén.

Gyermekek és serdülők
A Feraccru biztonságosságát és hatásosságát gyermekek és serdülők (betöltött 17. életév alattiak) esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.

A Feraccru kapszulákat egészben, éhgyomorra kell bevenni (fél pohár vízzel), mivel a vas felszívódása csökken, ha étkezés közben veszik be (lásd 4.5 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A vérvizsgálatok alapján fel kell állítani a vashiány vagy a vashiányos vérszegénység diagnózisát; fontos kivizsgálni a vashiány okát, és kizárni a vérszegénység vashiánytól különböző, mögöttes okait.

A Feraccru alkalmazása nem javasolt a gyulladásos bélbetegség (IBD) kiújulása esetén, illetve olyan IBD-ben szenvedő betegeknél, akiknél a hemoglobin (Hgb) -szint < 95 g/l.

Az Fe(III)-maltol együttes alkalmazása kerülendő intravénás vaskészítményekkel, dimerkaprollal, kloramfenikollal, metildopával (lásd 4.5 pont).

Ez a gyógyszer laktózt tartalmaz: ritkán előforduló, örökletes galaktóz-intoleranciában, teljes laktázhiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

Ez a gyógyszer alluravörös AC-t (E 129) és Sunset Yellow FCF-et (E 110) is tartalmaz: ezek allergiás reakciókat okozhatnak.

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz kapszulánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Feraccru nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A vas túladagolása veszélyes, illetve gyermekeknél, csecsemőknél és kisdedeknél életveszélyes lehet, és azonnali beavatkozást igényel.

A vastúladagolás tünetei
A korai panaszok és tünetek közé tartozik a hányinger, a hányás, a hasi fájdalom és a hasmenés. A hányadék és a széklet szürke vagy fekete lehet. Enyhe esetekben a korai jelek és tünetek javulnak, de súlyos esetekben a hypoperfusio (hűvös perifériák és alacsony vérnyomás), a metabolikus acidosis és a szisztémás toxicitás jelei tapasztalhatók. Súlyos esetekben a bevételt követő 12 órán belül visszatérhet a hányás és a gastrointestinalis vérzés. A hypovolaemia, illetve a közvetlen kardiotoxicitás sokkot válthat ki. Ebben a stádiumban a hepatocellularis necrosis jelei jelenhetnek meg sárgasággal, vérzéssel, hypoglykaemiával, encephalopathiával és pozitív anionrés metabolikus acidosissal. A rossz szöveti perfúzió veseelégtelenséghez vezethet. Ritkán a stricturához vagy pylorusstenosishoz vezető (önmagában vagy kombinációban) ventricularis fibrosis részleges vagy teljes bélelzáródást okozhat 2-5 héttel a bevételt követően.

20 mg/kg elemi vas bevétele potenciálisan toxikus, 200-250 mg/kg bevétele pedig potenciálisan halálos. Egyetlen értékelési módszer sem teljesen kielégítő önmagában - figyelembe kell venni a klinikai jellemzőket és a laboratóriumi vizsgálatokat is. A súlyosság legjobb laboratóriumi mércéje a bevétel után mintegy 4 órával mért szérumvasszint.

Kezelés
A legjobb standard kezelést jelentő szupportív és tüneti kezelést kell alkalmazni. Fontolóra kell venni a deszferroxamin alkalmazását: részletes információk a gyártó által biztosított kísérőiratokban találhatók. Hemodialízissel nem távolítható el hatékonyan a vas, de fontolóra kell venni az akut veseelégtelenség szupportív kezeléseként, mivel ez elősegíti a vas-deszferroxamin komplex eltávolítását.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az Fe(III)-maltollal interakciós vizsgálatokat nem végeztek. Egy in vitro vizsgálat alapján a maltol az UGT1A6-enzimen keresztül glükuronizálódik (lásd 5.2 pont).

Kimutatták, hogy a táplálék gátolja a Feraccru felszívódását: A kezelést éhgyomorra kell bevenni (lásd 4.2 pont).

A vassók intravénás alkalmazása
A Feraccru és az intravénás vas együttes alkalmazása alacsony vérnyomást vagy akár ájulást idézhet elő az intravénás vas által okozott transzferrin-telítettség miatti gyors vasfelszabadulás következtében.

Gyógyszerek, amelyek befolyásolhatják a Feraccru-val bevitt vas felszívódását és eloszlását A szájon át alkalmazott vas felszívódását a kalcium- és magnéziumsók (például a magnéziumtriszilikát) csökkenthetik. A vaskészítmények és az ilyen vegyületek alkalmazása között legalább 2 órának kell eltelnie.

A Feraccru hatása egyéb gyógyszerek felszívódására
A szájon át alkalmazott vas csökkenti a penicillamin, a biszfoszfonátok, a ciprofloxacin, az entakapon, a levodopa, a levofloxacin, a levotiroxin (tiroxin), a moxifloxacin, a mikofenolát, a norfloxacin és az ofloxacin felszívódását. Ezeknek a gyógyszereknek és a Feraccru-nak az alkalmazása között legalább 2 órának kell eltelnie.

Ha a szájon át adott vasat tetraciklinnel együtt alkalmazzák, mind a vas, mind az antibiotikum felszívódása csökkenhet. A vaskészítmények és a tetraciklinek alkalmazása között 2-3 órának kell eltelnie.

Farmakodinámiás kölcsönhatások
A vas és a dimerkaprol egyidejű alkalmazása nefrotoxikus (lásd 4.4 pont).

A vas és a klóramfenikol egyidejű alkalmazása késlelteti a vas plazmaclearance-ét és beépülését a vörösvértestekbe, valamint gátolja az erythropoesist (lásd 4.4 pont).

A vas és a metildopa egyidejű alkalmazása gátolhatja a metildopa vérnyomáscsökkentő hatását (lásd 4.4 pont).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
A leggyakrabban a következő mellékhatásokról számoltak be: gastrointestinalis tünetek (hasi fájdalom
[8%], flatulencia [4%], székrekedés [4%], hasi diszkomfortérzés [2%]/distensio [2%] és hasmenés [3%]). Ezek általában enyhék vagy közepesen súlyosak voltak. A következő súlyos mellékhatásokról számoltak be: hasi fájdalom [4%], székrekedés [0,9%] és hasmenés [0,9%].

A mellékhatások táblázatos felsorolása
Az 1. táblázat a Feraccru-val kezelt betegeknél a klinikai vizsgálatok alatt mostanáig jelentkező mellékhatásokat mutatja be.
A mellékhatások gyakoriságát az alábbiak szerint kell meghatározni: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori
(? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000) és nagyon ritka (< 1/10 000).

1. táblázat: A klinikai vizsgálatok alatt mostanáig megfigyelt mellékhatások

Szervrendszeri kategória
Gyakori
Nem gyakori
Idegrendszeri betegségek és tünetek

Fejfájás
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Hasi fájdalom (beleértve a gyomortáji fájdalmat is)
Flatulencia
Székrekedés,
Hasi diszkomfortérzés/ distensio
Hasmenés,
Elszíneződött széklet
Baktérium-túlszaporodás a vékonybélben
Hányás
Szervrendszeri kategória
Gyakori
Nem gyakori

Hányinger

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Akné
Erythema
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

Ízületi merevség Végtagfájdalom
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Szomjúság
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

A vér emelkedett alkalikusfoszfatáz-szintje A vér emelkedett
pajzsmirigyserkentő-hormonszintje
Emelkedett gamma-
glutamiltranszferáz-szint

Feltételezett mellékhatások bejelentése:
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Vérszegénység elleni készítmények, trivalens vas, szájon át alkalmazandó készítmény, ATC kód: B03AB10.

Hatásmechanizmus
A Feraccru a vasat stabil vas formájában, trimaltol ligandummal alkotott komplexként tartalmazza. A komplexet úgy alakították ki, hogy - ellenőrzött módon - hasznosítható vasat biztosítson a bélfalon keresztül történő felvételhez, a vasszállításhoz történő átadáshoz, valamint a fehérjéknek a szervezetben történő tárolásához (transzferrin, illetve ferritin). A gyomor-bélrendszerből történő felvétel során a komplex disszociál, és maga a komplex nem lép be a szisztémás keringésbe.

Klinikai hatásosság

IBD javallatban végzett vizsgálatok
A Feraccru vashiányos vérszegénység kezelésében mutatott biztonságosságát és hatásosságát 128 olyan betegnél vizsgálták (életkortartomány: 18-76 év; 45 férfi és 83 nő), akik inaktív vagy enyhén aktív IBDben szenvedtek (58 beteg colitis ulcerosában [UC] és 70 beteg Crohn-betegségben [CD]), és akiknél a kiindulási Hgb-koncentráció 9,5 g/dl és 12 / 13 g/dl között volt nőknél és férfiaknál. A betegeket egy kombinált, randomizált, placebokontrollos klinikai vizsgálatba (AEGIS 1/2) vonták be. Az UC-ben szenvedő betegek 69%-ánál az SCCAI-pontszám ? 2, 31%-uknál pedig 3 volt. A CD-ben szenvedő betegek 83%-ánál a CDAI-pontszám < 150, 17%-uknál pedig > 150-220 volt. Minden beteg felfüggesztette a korábbi, szájon át szedett vaskészítménnyel (OFP) végzett kezelést: a betegek több mint 60%-a nemkívánatos események miatt hagyta abba a korábbi OFP-kezelést. Az OFP utolsó adagjának bevétele óta eltelt átlagos idő 22 hónap volt a kísérleti csoport, és 17 hónap a placebóval kezelt kar esetében. Az AEGIS 1 vizsgálatban a betegek 52%-ánál, az AEGIS 2 vizsgálatban pedig 33%-uknál tapasztalták a betegség fellángolását az előző 6 hónapban. A betegség utolsó fellángolása óta eltelt átlagos (min-max) idő körülbelül 7 hónap (0,0-450 hónap) volt. A vizsgálati alanyokat úgy randomizálták, hogy vagy naponta kétszer 30 mg Feraccru-t, vagy megfelelő placebo-kontrollt kapjanak
12 hétig. A vizsgálat megkezdésétől bekövetkezett változást illetően a Feraccru-t a placebóval összehasonlítva a különbség a 12. héten 2,25 g/dl (p < 0,0001) volt. A vizsgálatok 12 hetes placebo-kontrollos fázisának befejezését követően a további 52 hétre minden beteg áttért a napi kétszeri 30 mg Feraccru-val végzett, nyílt elrendezésű vizsgálatra.

A többi fontos hatásossági végpontra vonatkozó eredményt a 2. táblázat tartalmazza.

2. táblázat: A többi fontos hatásossági végpont összegzése (AEGIS 1/2)

Végpont
Hgb változása
(g/dl) a kiinduláshoz* képest az 4. héten
Átlag (SE)
Hgb változása
(g/dl) a kiinduláshoz* képest az 8. héten
Átlag (SE)
A 12. héten a Hgb normál
értékét elérő betegek aránya
(%)
A12. héten a Hgb ?1 g/dl-es változását elérő betegek aránya
(%)
A12. héten a Hgb ?2 g/dl-es változását elérő betegek aránya
(%)
Feraccru (n = 64)
1,06(0,08)***
1,79(0,11)***
66
78
56
Placebo (n = 64)
0,02 (0,08)
0,06 (0,11)
12
11
0
* Hgb kiindulási átlag (SE [standard error]): Feraccru 11,0 (1,027) g/dl, placebo 11,1 (0,851) g/dl;
***p<0,0001 a placebocsoporttal összehasonlítva;

A Hgb ? 1 g/dl-es változását a 12. héten a colitis ulcerosa alcsoport 90%-ában (n=29), illetve a Crohn betegség alcsoport 69%-ában (n=35) érték el. A Hgb ? 2 g/dl-es változását a 12. héten a colitis ulcerosa alcsoport 62%-ában, illetve a Crohn-betegség alcsoport 51%-ában érték el. A vashiány rendeződése a ferritinszint emelkedése alapján is kimutatható volt mindkét vizsgálatban. A Feraccru-t szedő vizsgálati alanyoknál az átlagos ferritinszint (mikrogramm/liter) egyenletesen javult a kiindulástól (átlagosan 8,6 mikrogramm/liter [SD 6,77]) a 12. hétig (átlagosan 26,0 µg/l [SD 30,57]), összességében 17,4 mikrogramm/literes átlagos javulást eredményezve. A ferritinszint a Feraccru-val végzett hosszú távú kezelés során tovább emelkedett (átlagosan 68,9 µg/l [SD 96,24] a 64. hétig, összességében 60,3 mikrogramm/literes javulás).

Krónikus vesebetegség (chronic kidney disease, CKD) vizsgálat

A vashiányos vérszegénység kezelésére alkalmazott Feraccru hatásosságát, biztonságosságát és farmakokinetikáját (PK) krónikus vesebetegségben szenvedő (CKD) felnőtt betegeknél egy III. fázisú randomizált, placebokontrollos klinikai vizsgálatban (AEGIS-CKD) elemezték. 167 beteget (életkor 30 és 90 év között, 50 férfi és 117 nő, eGFR? 15 ml/perc/1,73 m2 és < 60 ml/perc/1,73 m2, kiindulási Hb ? 8,0 g/dl és < 11,0 g/dl, ferritin < 250 ng/ml 25% alatti transzferrin-szaturáció (TSAT) mellett, vagy ferritin < 500 ng/ml 15% alatti TSAT mellett) 2:1 arányban randomizáltak 16 héten keresztül napi kétszer 30 mg Feraccru kapszulára vagy napi kétszeri placebokezelésre. Ezt egy nyílt kezelési fázis követte, amelyben csak Feraccru-kezelésre került sor, legfeljebb 36 héten keresztül.

A Feraccru a Hgb klinikailag és statisztikailag szignifikáns emelkedését idézte elő a placebóhoz képest a kettős vak 16 hetes kezelési fázisban. A Hgb-koncentráció legkisebb négyzeteinek átlaga (least squares mean, LSM) a 16. héten a kiinduláshoz képest a Fe(III)-maltol csoportban 0,50 g/dl változást mutatott, a placebocsoportban pedig -0,02 g/dl-es változást, így az LSM különbség statisztikailag szignifikáns, 0,52 volt (p = 0,0149).

A ferritinkoncentráció LSM-változása az utolsó megfigyelési adat továbbvitelével (last observation carried forward, LOCF) a Feraccru-csoportban 25,42 mikrogramm/liter volt, a placebocsoportban pedig -7,23 mikrogramm/liter, így az LSM különbség statisztikailag szignifikáns, 32,65 volt (p=0,0007).

Gyermekekkel végzett vizsgálatok
Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek esetén minden korosztálynál halasztást engedélyez a Feraccru vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségét illetően a vashiányos vérszegénységben (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás és elimináció
Az Fe(III) maltol farmakokinetikai tulajdonságait a maltol és a maltol-glükuronid plazmában és vizeletben mért koncentrációi, valamint a szérumban mért vasszintek együttesének segítségével értékelték egyszeri dózist követően, dinamikus egyensúlyi állapotban (1 hét után), 24, olyan vashiányos betegnél, akiket napi kétszeri 30 mg, 60 mg vagy 90 mg Feraccru-val végzett kezelésre randomizáltak. A vér- és vizeletmintákban a maltolt és a maltol-glükuronidot vizsgálták. A szérummintákban a vasszinteket mérték.

A maltol tranziens mérését a plazmában 0,022 és 0,205 h×mikrogramm/ml közötti AUC0-t mellett, minden adagolási rend esetében, és mindkét vizsgálati napon végezték. Nem-klinikai vizsgálatok igazolták, hogy a maltol az UGT1A6-enzimen keresztül és szulfatálással metabolizálódik. Nem ismert, hogy az UGT-enzimeket gátló gyógyszerek képesek-e emelni a maltol koncentrációját (lásd 4.5 pont). Beigazolódott, hogy a maltol gyorsan átalakul maltol-glükuroniddá (9,83 és 30,9 h×mikrogramm/ml közötti AUC0-t mellett, minden adagolási rend esetében). A maltol és a maltol-glükuronid maximális koncentrációit a Feraccru per os bevételét követően 1-1,5 órával érték el. A maltol-glükuronid expozíció a napi kétszeri 30 mg - 90 mg Feraccru adagolási tartományban arányosan növelte az adagot, és a Feraccru-val végzett 7 napos kezelést követően sem volt megfigyelhető jelentős kumuláció. A maltol teljes bevett mennyiségéből átlagosan 39,8-60,0% választódott ki maltolglükuronidként. A transzferrin-szaturáció (TSAT) csúcsértékét és a teljes szérumvas-értékeket a Feraccru per os bevételét követően 1,5-3 órával érték el. A Feraccru adagjainak növelése esetén a vas teljes szérumkoncentrációi és a TSAT-értékek is általában magasabbak voltak. A TSAT és a teljes szérumvas-profilok az 1. és a 8. nap között hasonlók voltak.

A Feraccru farmakokinetikai tulajdonságait dinamikus egyensúlyi állapotban is vizsgálták 15 olyan betegnél, akik már részt vettek a fent ismertetett AEGIS 1/2 vizsgálatban, és akik legalább 7 napig voltak a nyílt elrendezésű kezelési fázisban (napi kétszeri Feraccru 30 mg). A maltol ismételt tranziens mérését a plazmában 0,7 órás felezési idő, és 67,3 ± 28,3 ng/ml-es Cmax mellett végezték. Beigazolódott, hogy a maltol gyorsan átalakul maltol-glükuroniddá (Cmax = 4677 ± 1613 ng/ml). A maltol és a maltol-glükuronid maximális koncentrációit a Feraccru per os bevételét követően körülbelül 1 órával érték el. A vas maximális teljes szérumkoncentrációit az alkalmazást követően körülbelül 1-2 óra múlva mérték. A maltol/maltol-glükuronid és a vasszintek farmakokinetikai profiljai egymástól függetlenek voltak.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Fe(III)-maltol
Az Fe(III)-maltollal végzett ismételt adagolású dózistoxicitási és lokális toleranciára vonatkozó nem klinikai vizsgálatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.

A napi 250 mg/kg Fe(III)-maltolt kapó kutyáknál a vas lerakódását jegyezték fel a retikulo-endoteliális rendszerben, a májban és a lépben.

Az Fe(III)-maltollal reprodukciós- és fejlődési toxicitási, illetve karcinogenitási vizsgálatokat nem végeztek.

Maltol
A napi 250 mg/kg maltolt kapó kutyáknál a Kupffer-sejtekben hemosziderint figyeltek meg. Napi 500 mg/kg-os adagok esetén heresorvadást és vaskelációra utaló mérgezési tüneteket jegyeztek fel. Ezek a hatások nem voltak megfigyelhetők egy második vizsgálatban a napi legfeljebb 300 mg/kg-os dózist kapó kutyáknál.

A maltolra vonatkozó lehetséges genotoxikus potenciál nem volt teljes mértékben kizárható. Ugyanakkor nem jegyeztek fel karcinogenitást a napi legfeljebb 400 mg/kg-os dózist kapó egerekkel és patkányokkal végzett vizsgálatokban.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

HDPE tartályok, polipropilén nyomózárral ellátott gyermekbiztosági kupakkal. Dobozonként 14, 50, 56 vagy 100 (2 db, egyenként 50 kapszulát tartalmazó tartály) kapszulát tartalmaz. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.



6.4 Különleges tárolási előírások

25 ?C alatt tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év

A tartály első felbontása után felhasználható: 45 nap.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Norgine B.V.
Antonio Vivaldistraat 150
1083 HP Amsterdam
Hollandia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

EU/1/15/1075/001
EU/1/15/1075/002
EU/1/15/1075/003
EU/1/15/1075/004

9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2016. február 18.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2020. november 25.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.





























Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A ferri vas terhes nőknél történő alkalmazásával kapcsolatos mérsékelt mennyiségű adat arra utal, hogy nincs fejlődési rendellenességet előidéző, illetve magzati/újszülöttkori toxikus hatása. Az intakt Fe(III)maltol-komplex alkalmazásakor a szisztémás expozíció elhanyagolható.

Szükség esetén megfontolható a Feraccru alkalmazása terhesség során.

Szoptatás
A kezelésben részesülő anyák szoptatott újszülöttjeinél, illetve csecsemőinél nem mutatták ki a szájon át alkalmazott ferri vas hatását. Az Fe(III)-maltol szisztémásan nem hozzáférhető, így nem valószínű, hogy átjut az anyatejbe. Klinikailag indokolt esetben alkalmazható a Feraccru a szoptatás során.

Termékenység
Az Fe(III)-maltol hatásáról nem áll rendelkezésre információ a humán termékenység tekintetében. Mivel az Fe(III)-maltol szisztémás expozíciója elhanyagolható mértékű, várhatóan nem gyakorol hatást a termékenységre,