Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

NOCDURNA 50UG BELSŐLEGES LIOFILIZÁTUM 30X1 BUB (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Ferring Magyarország Kft.
Hatástani csoport:
H01BA Vasopressin és analógjai
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23030/04
Hatóanyagok:
Desmopressin aceticum
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Felbontás után azonnal felhasználandó
Különleges tárolást nem igényel
Nedvességtől védve
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás:
* Nők: 25 mikrogramm naponta. Lefekvés előtt egy órával, víz nélkül, sublinguálisan alkalmazva.
* Férfiak: 50 mikrogramm naponta. Lefekvés előtt egy órával, víz nélkül, sublinguálisan alkalmazva.

A dózis emelése 65 éves vagy annál idősebb betegeknél nem javasolt.
Ha 65 évnél fiatalabb betegeknél a Nocdurnára adott nem megfelelő válaszreakció esetén nagyobb dózis adása szükséges, más belsőleges liofilizátumot kell alkalmazni (lásd 4.4; 4.8 és 5.1 pontok).

Vízrenetenció és/vagy hyponatraemia (fejfájás, hányinger/hányás, testtömeg növekedés és súlyosabb esetben görcsök) jeleinek vagy tüneteinek megjelenése esetén a kezelést abba kell hagyni és újra kell értékelni. A kezelés ismételt elkezdése esetén a folyadékbevitelt szigorúan korlátozni kell és a szérum Na-szintet ellenőrizni kell, (lásd 4.4 pont).

A Nocdurnával történő kezelést abba kell hagyni, ha a szérum Na-szint a normál tartomány alsó értéke alá csökken (136 mmol/l).

Speciális betegpopulációk:
Idős betegek (65 éves vagy annál idősebbek)
Idősebb betegeknél dezmopresszinnel történő kezelés esetén a hyponatraemnia kialakulásának kockázata nagyobb és a vese működési zavara is előfordulhat. Ebben a korcsoportban óvatosan kell eljárni és nőknél 25 mikrogrammnál, férfiaknál 50 mikrogrammnál magasabb dózis nem alkalmazható. Idős betegeknél a kezelés elkezdése előtt, a kezelés első hetében (4-8 nappal a kezelés lekezdése után) és egy hónap múlva a szérum Na-szintjének a normál tartományon belül kell lenni. A Nocdurnával történő kezelést abba kell hagyni, ha a szérum Na-szint a normál tartomány alsó értéke alá csökken, (lásd 4.4 pont). A folyamatos kezelést alaposan meg kell fontolni azoknál az idős betegeknél, akinél terápiás haszon 3 hónapos kezelés után nem tapasztalható.

Vesekárosodásban szenvedő betegek:
A Nocdurna ellenjavallt közepes mértékű, vagy súlyos veseelégtelenségben szenvedő betegek esetén, (lásd 4.3 pont).

Májkárosodásban szenvedő betegek:
Májkárosodásban szenvedő betegek esetén nincs szükség a dózis módosítására, (lásd 5.2 pont).

Gyermekek és serdülők:
Gyermekek és serdülők esetében idiopathiás nagy mennyiségű éjszakai vizeletürítés miatt kialakult nocturia tüneti kezelésében a Nocdurna alkalmazásának nincs releváns indikációja..

Alkalmazás módja
A Nocdurnát a nyelv alá kell helyezni, ahol víz alkalmazása nélkül feloldódik.

Az étkezés csökkentheti az alacsony dózisban alkalmazott dezmopresszin antidiuretikus hatásának erősségét és időtartamát. (lásd 5.2 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A betegeket, különösen idős betegeket a Nocdurnával való kezelés megkezdése előtt ki kell vizsgálni és ki kell kérdezni, mert az éjszakai túlzott vizeletelválasztás szív-érrendszeri betegség vagy más, folyadék-túlterheléssel összefüggésbe hozható egészségügyi állapot tünete lehet. Ha az ilyen jellegű állapotok egyidejű fennállásának bármilyen gyanúja is felmerül, a dezmopresszinnel való kezelés nem javasolt (lásd 4.3 pont).

A folyadékbevitelt a minimumra kell korlátozni a gyógyszer bevétele előtti 1 órától kezdve a bevételt követően 8 órán keresztül. Ha a kezelés nem jár együtt a folyadékbevitel megfelelő korlátozásával, elhúzódó vízretenció és/vagy hyponatraemia alakulhat ki figyelmeztető tünetekkel (fejfájás, hányinger/hányás, testtömeg növekedés és súlyosabb esetben görcsök), vagy anélkül.

Idős betegeknél, akiknél a szérum nátriumszint a normál tartomány alacsonyabb tartományában van, a hyponatraemia kialakulásának veszélye nagyobb lehet.
65 éves vagy ennél idősebb betegeknél a kezelés elkezdése előtt, a kezelés első hetében (4.-8. nap) és egy hónap múlva a szérum Na-szintet ellenőrizni kell (lás 4.2 pont).

Nőknél az 50 mikrogramm dózis alkalmazása esetén a hyponatraemia előfordulásának veszélye nagyobb, mint a férfiaknál, (lásd 5.1 pont). Ezért tehát fontos, a nemekre vonatkozó adagolási javaslat betartása.

A Nocdurnával való kezelést abba kell hagyni, ha a szérum Na-szint a normál tartomány alsó szintje alá esik.

A dezmopresszinnel való kezelést fokozott körültekintéssel kell végezni olyan betegeknél, akiknek állapota folyadék és/vagy elektrolit-egyensúly zavarával jár.

A dezmopresszinnel való kezelést meg kell szakítani vagy újra kell értékelni olyan betegség kialakulása esetén, amely a folyadék és/vagy elektrolit-egyensúly zavarát okozza (mint pl. szisztémás fertőzés, láz, gastroenteritis).

Figyelmet kell fordítani a hyponatraemia elkerülésére, gondosan kell ügyelni a folyadékfogyasztás korlátozására, gyakrabban kell ellenőrizni a szérum nátrium szintet olyan egyidejűleg szedett gyógyszerek esetén, mint pl. triciklikus antidepresszánsok, szelektív szerotonin -újrafelvétel gátlók, klórpromazin, karbamazepin, néhány szulfonil-urea csoportba tartozó antidiabetikum, különösen klórpropamid, és nem-szteroid (NSAID) gyulladáscsökkentők egyidejű alkalmazása esetén, amelyek rendellenes ADH szekréciót indukálhatnak.

Fokozott figyelmet kell fordítani a magas vérnyomás vagy más folyadék túlterheléssel nem járó egyéb egészségügyi állapotok kezelésére tiazid típusú diuretikumokat vagy kacs-diuretikumokat szedő betegekre. A nátrium-szint ellenőrzése ezeknél a betegeknél indokolt.
A kezelés megkezdése előtt a súlyos hólyagműködési zavart és elvezetési elzáródást ki kell zárni.

Óvatosan kell eljárni cystás fibrosis, koszorúérbetegség, magas vérnyomás, krónikus vesebetegség és pre-eclampsia esetén.

Vese eredetű diabetes insipidus diagnózisát ki kell zárni, amennyiben az éjszakai vizeletürítés dezmopresszin alkalmazása után nem csökken.

Különös figyelmet kell fordítani a lítiumot szedő betegekre, mert a korai-fázisú lítium-indukálta vese eredetű diabetes insipidus rejtve maradhat, amennyiben nocturia indikációban dezmopresszint alkalmazunk.
A dezmopresszin nem javasolt azoknál a betegeknél, akiknél feltételezhető a lítium-indukálta vese eredetű diabetes insipidus.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Nocdurnának nincs vagy elhanyagolható hatása van a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre.


4.9 Túladagolás

Tünetek:
A Nocdurna túladagolása a hatás elhúzódásához vezet növelve a vízretenció és hyponatraemia kialakulásának veszélyét.

Kezelés:
Bár a hyponatraemia kezelésének egyénre szabottnak kell lenni, a következő általános javaslatok adhatók. Hyponatraemiát a dezmopresszin kezelés megszakításával, a folyadékfogyasztás korlátozásával és ha szükséges, tüneti kezeléssel kell kezelni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Farmakodinámiás kölcsönhatások
Olyan gyógyszerek, amelyek ismerten SIADH indukáló készítmények, mint pl. a triciklikus antidepresszánsok, szelektív szerotonin -újrafelvétel gátlók, klórpromazin, diuretikumok és karbamazepin, továbbá néhány szulfonil-urea csoportba tartozó antidiabetikum, különösen a klórpropamid fokozhatják a vízretenció/hyponatraemia veszélyét (lásd 4.4 pont).

A nem-szteroid (NSAID) gyulladáscsökkentők és az oxytocin erősíthetik a dezmopresszin antidiuretikus hatását és vízretenciót, illetve hyponatraemiát okozhatnak. (lásd 4.4 pont).

A lítium csökkentheti az antidiuretikus hatást.

Farmakokinetikai kölcsönhatások
Loperamid egyidejű adása az orálisan adott dezmopresszin plazmakoncentrációját a háromszorosára is emelheti, amely fokozhatja a vízretenció, illetve a hyponatraemia veszélyét.
Bár vizsgálatok nem történtek, de az intestinalis transzportot lassító készítményeknek is lehet hasonló hatása.

Standardizált 27 %-os zsírtartalmú tápanyag fogyasztása esetén az orálisan adott dezmopresszin felszívódása (sebessége és mértéke) jelentősen csökkent. A farmakodinámiás jellemzők (vizelet-kiválasztás, ozmolalitás) jelentősen nem változtak.
Az étkezés csökkentheti az alacsony orális dózisban alkalmazott dezmopresszin antidiuretikus hatásának erősségét és időtartamát.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
Nocturia indikációban a Nocdurnával végzett klinikai vizsgálatokban jelentett mellékhatások gyakorisága alapján, férfiakon (50 mcg; n=222) és nőkön (25 mcg; n=219) a kezelés alatt leggyakrabban jelentett mellékhatások a szájszárazság (13 %), fejfájás (3%), hyponatraemia (3%) és a szédülés (2%) voltak.

Kiválasztott mellékhatások leírása:
A dezmopresszin legsúlyosabb mellékhatása a hyponatraemia, amely fejfájással, hányingerrel, hányásssal, csökkent nátrium szinttel, testtömeg gyarapodással, gyengeséggel, hasi fájdalommal, izomgörcsökkel, szédüléssel, zavartsággal, memória zavarral súlyos esetekben görcsökkel és kómával jár. A hyponatraemia kiváltó oka az antidiuretikus hatás, amely a vesetubulusok megnövekedett víz-visszaszívásából és a plazma ozmotikus felhígulásából ered. Nocturiával kezelt felnőtteken végzett vizsgálatokban a betegek többségénél a kezelés első napjaiban vagy a dózis emelésekor alacsony nátrium szint alakult ki. Különös figyelmet kell fordítani a 4.4 pontban található figyelmeztetésekre.
Nőknél a hyponatraemia kialakulásának veszélye nagyobb, amely amiatt alakulhat ki, hogy a nőknél a vesetubulusok vasopressinnel és analógjaival szembeni érzékenysége nagyobb, mint a férfiaké. Ennek veszélye alacsonyabb dózis alkalmazásával a lehető legkisebbre csökken. A hyponatraemia veszélye a 65 éves kor feletti korcsoportban tovább csökken, ha ebben a korcsoportban a szérum nátrium szintet ellenőrzik, (lásd 4.2 és 4.4 pont).

A mellékhatások táblázatos összefoglalása:

Az 1.sz. táblázat a jelentett mellékhatások gyakoriságát mutatja. A gyakoriságok meghatározása a következő: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 -<1/100).

1.sz. táblázat: A jelentett mellékhatások gyakorisága (Fázis III. vizsgálat és post-marketing jelentések)

Szervrendszer
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 -<1/100)
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek

hyponatraemia

Idegrendszeri betegségek és tünetek

Fejfájás, szédülés

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Szájszárazság*
hányinger, hasmenés,
Székrekedés, hasi diszkomfort érzés
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók


Kimerültség, perifériás oedema
* Meg kell jegyezni, hogy néhány klinikai vizsgálatban a résztvevők kifejezetten rákérdeztek a szájszárazságra.


Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: vazopresszin és analógjai, ATC kód: H01BA02

Hatásmechanizmus
A Nocdurna dezmopresszint tartalmaz, amely a természetes antidiuretikus hormonnak, az arginin-vazopresszinnek (AVP) a szintetikus analógja. A dezmopresszin, a vesében az összekötő vesecsatorna V2 receptoraihoz kötődve, utánozva a vasopressin antidiuretikus hatását, a szervezetben víz visszaszívást okoz. A javasolt alacsony, nemekre specifikus adagok (25 mikrogramm nőknél és 50 mikrogramm férfiaknál) és a Nocdurna hatástartamának korlátozottsága miatt az antidiuretikus hatás az éjszakai alvási időszakra korlátozódik.

Farmakodinámiás hatás
A CS29 jelű vizsgálatban a testtömeggel korrigált Nocdurna dózis, amely kifejtette az éjszakai vizelet mennyiségre gyakorolt 50 %-os maximálisan elérhető gyógyszerhatást, jelentősen különbözött a nők és a férfiak esetén. A férfiaknál a becsült expozíciós érték, ahhoz hogy ugyanazt a funkcionális hatást elérje, 2,7-szerese (95% CI:1,3-8,1) volt a nők értékének, amely megfelel a nőknél meglévő magasabb dezmopresszin érzékenységnek. A hyponatraemia kialakulása dózisfüggő. A nőknél a hyponatraemia kialakulásának veszélye nagyobb, mint a férfiaknál. A hyponatraemia előfordulása a kor előrehaladtával nő (lásd 4.2 és 4.4 pont).

Klinikai hatás
A Nocdurna hatásosságát két randomizált, kettős vak, placebo kontrollált vizsgálatban igazolták 268 nocturiában szenvedő nőn (CS40 jelű vizsgálat, dezmopresszin Melt 25 mikrogramm placebóval szemben) és 395 férfin (CS41 jelű vizsgálat, dezmopresszin Melt 50 mikrogramm és 75 mikrogramm placebóval szemben). A nocturia meghatározása: éjszakánként 2 vagy annál több vizeletürítés és polyuria a nők 90 és a férfiak 87 %-ában.

Mindkét vizsgálat megfelelt a 2 közös elsődleges végpontnak, statisztikailag szignifikáns különbséget mutatva a dezmopresszin Melt javára a vizsgálat 3 hónapja alatt. Statisztikailag szignifikáns csökkenés volt az éjszakai vizeletürítések korrigált átlagos számában az alapértékhez képest, amely 25 mikrogramm dezmopresszin Melt esetén -1,46 a placebóhoz hasonlítva (-1,24) a nőkön végzett vizsgálatban (p=0,028), (1. sz. ábra), és 50 mikrogramm dezmopresszin Melt esetén -1,25 a placebóhoz hasonlítva (-0,88) a férfiakon végzett vizsgálatban (p=0,0003), (2. sz. ábra). Az éjszakai vizeletürítések átlagos számának 33%-nál nagyobb mértékű csökkenését mutató betegek (reagálók) aránya szignifikánsan nőtt, csaknem megduplázódott.
A dezmopresszin Melt 25 mikrogramm esetén placebóval összehasonlítva a 33%-nál nagyobb csökkenés esély-aránya (OR) 1,85 volt (p=0,006) a nőkön végzett vizsgálatban és a dezmopresszin Melt 50 mikrogramm esetén placebóval összehasonlítva a 33%-nál nagyobb csökkenés esély-aránya (OR) 1,98 volt (p=0,0009) a férfiakon végzett vizsgálatban.
A másodlagos végpontok esetén az alapállapottól 3 hónappal későbbi állapotig az első vizeletürítésig eltelt időben növekedés volt tapasztalható az első zavartalan alvási időtartamban (FUSP), amely 49 perc volt a nőkön végzett vizsgálatban és 39 perc a férfiakon végzett vizsgálatban. Nőknél a 25 mikrogramm dezmopresszin Melt statisztikailag szignifikánsan javította az életminőséget (N-Qol pontérték 27,24) a placebóhoz képest (21,90 (p=0,0226) és férfiaknál az 50 mikrogramm dezmopresszin Melt statisztikailag szignifikánsan javította az életminőséget (N-Qol pontérték 18,37) a placebóhoz képest (13,88 (p=0,0385). Mindkét vizsgálatban szoros összefüggés volt (p?0,0001) a kezelésre adott válaszreakció (az éjszakai vizeletürítések számának csökkenése és az első zavartalan alvási időtartam (FUSP) növekedése) és a betegek életminőségének javulása között.





Egy kettős vak, randomizált klinikai vizsgálatban a dezmopresszin Melt és tolterodin nyújtott hatású kapszula kombinációjának hatásosságát és biztonságosságát vizsgálták olyan nők kezelésében, akiknél hiperaktív hólyag rendellenesség volt jelen nocturiával együtt. A kezelés időtartama 3 hónap volt. 49 beteg Nocdurna (dezmopresszin melt) 25 mikrogramm és tolterodin 4 milligramm kombinációját kapta. Súlyos mellékhatást nem figyeltek meg a vizsgálatban és a kombinációs kezelés biztonságossági profilja azonos volt a Nocdurna 25 mikrogramm biztonságossági profiljával. A teljes elemzésben (az összes randomizált beteg adatainak elemzésekor) a hatásosság az átlagos éjszakai vizeletürítések számának csökkenését illetően a 3 hónapos kezelési idő alatt számszerűsíthetően nagyobb volt a kombinációs kezelést kapó csoportban, mint a csak tolterodint kapó csoportban (az eltérés -0,34 vizeletürítés), és a különbség statisztikailag szignifikáns volt (p-0,049) a vizeletürítés -0,41-es eltérésénél a vizsgálati tervnek megfelelő csoport elemzésében.

A klinikai hatásosság és biztonságosság nemek közötti eltérései

Az FE992026 CS029 klinikai vizsgálat a Nocdurna különböző - 10 -100 mikrogramm - dózsaira adott válaszreakciókat elemezte nőknél és férfiaknál: nőknél a farmakodinámiás hatásban 25 mikrogramm dózis felett további hasznot nem tapasztaltak, ami azt jelezte, hogy a dózis-válasz reakció 25 mikrogrammnál elérte a maximumát. Férfiaknál a vizelet mennyiségében tapasztalt csökkenés 50 mikrogrammnál nagyobb volt, de nem volt lényegesen nagyobb 100 mikrogrammnál.
Nőknél a dózis 50 mikrogrammra történő emelése nem eredményezett nagyobb hatásosságot, viszont - összehasonlítva az 50 év feletti férfiakkal - összefüggésbe volt hozható a hyponatraemia veszélyének 5-szörösére történő emelkedésével (p=0,015).





5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás:
A korábban végzett dózis-meghatározási vizsgálatokban a 200; 400 és 800 mikrogramm nyelv alatt alkalmazott dezmopresszin átlagos abszolút biohasznosulása 0,25%, 95%-os konfidencia intervallummal 0,21-0,31% határok között. A dezmopresszin biohasznosulásának változékonysága, mind a vizsgálati alanyokon belül, mind a vizsgálati alanyok között, a közepes, illetve nagy változékonyságot mutat. Az AUC-t és a Cmax-ot tekintve a dezmopresszin 60 és 240 mikrogrammos dózistartományban dózis linearitást mutat. 60 mikrogramm alatt azonban a biohasznosulást nem értékelték.

Eloszlás:
A dezmopresszin eloszlását legjobban egy két-kompartmentes modellel lehet leírni, amelyben az eloszlási térfogat az eliminációs fázisban 0,3-0,5 l/kg.

Biotranszformáció:
A dezmopresszin in vivo metabolizmusát nem tanulmányozták. Humán máj mikroszómán végzett in vitro vizsgálatok azt mutatták, hogy a májban a citokróm P450 rendszeren keresztül nem jelentős a dezmopresszin metabolizációja, így valószínűsíthető, hogy a citokróm P450 rendszeren keresztül történő metabolizmus in vivo körülmények között nem fordul elő. A dezmopresszin más gyógyszerek farmakokinetikájára gyakorolt hatása valószínűleg minimális a citokróm P450 gyógyszer-metabolizáló rendszerre gyakorolt gátlásának hiánya miatt.

Elimináció:
A dezmopresszin számított totál clearance 7,6 l/óra. A dezmopresszin becsült terminális felezési ideje 2,8 óra. Egészséges alanyokon a változatlanul kiválasztott hányad 52% volt (44%-60%).

Linearitás/nem-linearitás:
Nincs nem-linearitásra utalás a desmopresszin egyik farmakokinetikai tulajdonságának esetében sem.

Jellemzők speciális betegcsoportok esetén:

Vesekárosodásban szenvedő betegek:
A vesekárosodás mértékétől függően az AUC és a felezési idő a vesekárosodás mértékének megfelelően növekedett. Mérsékelt vagy súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek (kreatinin-clearance 50 ml/perc alatti) esetén a dezmopresszin ellenjavallt.

2.sz. táblázat: Farmakokinetikai jellemzők különböző mértékű vesekárosodás esetén. CS001vizsgálat adatai


Kreatinin-clearance
Veseműködés
AUC (óra*pg/ml)
T1/2 (óra)

egészséges
?80 ml/perc
normál
186
2,8
enyhe
50-80 ml/perc
enyhén csökkent
281
4,0
közepes
30-49 ml/perc
közepesen csökkent
453
6,7
súlyos
5-29 ml/perc
súlyosan csökkent
682
8,7

Májkárosodásban szenvedő betegek:
Nem végeztek vizsgálatokat ebben a betegcsoportban.
In vitro humán mikroszómával végzett vizsgálatok alapján a dezmopresszin nem metabolizálódik jelentős mértékben a májban, így nem valószínű, hogy a dezmopresszin a máj metabolizmusára ható gyógyszerekkel interakcióba lépne.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos biztonságossági farmakológiai, ismételt toxicitási, genetikai, reproduktív toxikológia vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt mutatták, hogy a készítmény nem jelent különleges veszélyt az emberre.
A dezmopresszinnel karcinogenitási vizsgálatokat nem végeztek, mert a dezmopresszin nagyon közeli rokonságban van a természetesen előforduló peptid-hormonnal.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Adagonként perforált buborékcsomagolásban és dobozban. A buborékcsomagolás alsó és felső fóliája többrétegű lemezes fólia, amely PVC/OPA/Alu/OPA/PVC valamint hővel forrasztott lakk/Alu/PET/papír.

Kiszerelés: 10x1, 30x1, 90x1 vagy 100x1 belsőleges liofilizátum.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások.
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó helyi előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: (keresztjelzés nélküli)
Osztályozás: II. csoport
Orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolási hőmérsékletet.
A nedvességtől és a fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.
A tablettát tartalmazó buborékcsomagolás felnyitása után azonnal fel kell használni.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

4 év.


7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Ferring Magyarország Gyógyszerkereskedelmi Kft,
1138 Budapest,
Tomori u. 34.
Magyarország





Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség:
Terhes nők kezelését körültekintően kell végezni.
Korlátozott számú (n=53) diabetes insipidusban szenvedő, illetve szintén korlátozott számú (n=216) vérzési rendellenességben szenvedő terhes nő dezmopresszinnel történő kezelése során sem a terhes anyán, sem a magzaton/újszülöttön nem jelentkeztek mellékhatások. Napjainkig erre vonatkozóan egyéb epidemiológiai adatok nem állnak rendelkezésre. Az állatkísérletek sem direkt sem indirekt károsító hatást nem mutattak sem a terhességre, sem az embrionális/magzati fejlődésre, sem pedig a szülésre vagy a postnatális fejlődésre.

Állatokon végzett reprodukciós vizsgálatok a szülőkön és az utódokon nem mutattak klinikailag releváns hatásokat. Humán cotyledon modellen végzett in vitro vizsgálatok azt mutatták, hogy a dezmopresszin a javasolt dózisnak megfelelő koncentrációban adagolva nem jut át a placentán.

Szoptatás:
Nagy dózisú dezmopresszinnel (300 µg nazálisan) kezelt szoptató anyák anyatejének vizsgálata során megállapították, hogy az a mennyiség, amely a gyermekbe átjuthat, sokkal kevesebb, mint amennyi a diurézis befolyásoláshoz szükséges. Ezért nem szükséges a szoptatás abbahagyása.

Termékenység
A dezmopresszinnel állatokon végzett vizsgálatokban nem figyelték meg a nőstény és hím állatok termékenységének csökkenését.