Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

FULVESTRANT TEVA 250MG/5ML OLD INJEKCIÓ ET FECSK 1X5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
L02BA Antiösztrogének
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22998/01
Hatóanyagok:
FulvestrantumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
38848 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Klinikai onkológia
Onkoradiológia
Sugártherápia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,0038848,00
Közgyógy38848,000,00
Eü kiemelt38548,00300,00
Üzemi baleset38848,000,00
Közgyógy eü.kiemelt38848,000,00
Teljes0,0038848,00
Egyedi engedélyes0,0038848,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

A Fulvestrant Teva a következő állapotokban javallott:
* monoterápiában ösztrogénreceptor-pozitív, lokálisan előrehaladott vagy metasztatikus emlőrák kezelésére olyan, posztmenopauzában lévő nőknél,
­ akik korábban még nem részesültek endokrin terápiában, vagy
­ akiknél adjuváns antiösztrogén terápia alatti, vagy azt követő relapszus következett be, vagy az antiösztrogén terápia mellett a betegség progrediál.
* palbociklibbel kombinációban a hormonreceptor (HR)-pozitív, humán epidermális növekedési faktor receptor 2 (HER2)-negatív, lokálisan előrehaladott vagy metasztatikus emlőrák kezelésére olyan nőknél, akik korábban endokrin kezelésben részesültek (lásd 5.1 pont).

Pre- vagy perimenopauzában lévő nőknél a palbociklibbel történő kombinációs kezelést luteinizáló hormon-felszabadító hormon (LHRH) agonistával kell kombinálni.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
Felnőtt korú nők (beleértve az időskorúakat is)
Az ajánlott adag 500 mg havonta egyszer, valamint egy további 500 mg-os adag két héttel a kezdő dózis után.

A fulvesztrantnak palbociklibbel kombinációban való alkalmazása esetén kérjük, olvassa el a palbociklib alkalmazási előírását is.

A fulvesztrant plusz palbociklib kombinációs kezelés megkezdése előtt, és a kezelés alatt a pre-/ perimenopauzában lévő nőket LHRH agonistákkal kell kezelni a helyi klinikai gyakorlatnak megfelelően.

Különleges betegcsoportok
Vesekárosodás
Adagmódosítás nem javasolt enyhe vagy közepesen súlyos vesekárosodásban (a kreatinin clearance ? 30 ml/perc). A biztonságosságot és a hatásosságot nem vizsgálták súlyos vesekárosodásban (a kreatinin clearance < 30 ml/perc), ezért ezeknél a betegeknél elővigyázatosság javasolt (lásd 4.4 pont).

Májkárosodás
Adagmódosítás nem javasolt enyhe vagy közepesen súlyos májkárosodásban szenvedő betegek esetében. Mivel ezek a betegek fokozottabb fulvesztrant hatásnak lehetnek kitéve, ezért a Fulvestrant Teva-t esetükben óvatosan kell alkalmazni. Súlyos májelégtelenségben szenvedő betegekre vonatkozóan nincsenek adatok (lásd 4.3, 4.4 és 5.2 pont).

Gyermekek és serdülők
A Fulvestrant Teva biztonságosságát és hatásosságát 18 év alatti gyermekek esetében nem igazolták. A jelenleg rendelkezésre álló adatok leirata az 5.1 és 5.2 pontban található, de az adagolásra vonatkozó javaslat nem adható.

Az alkalmazás módja
A Fulvestrant Teva-t két egymást követő 5 ml-es lassú (1-2 perc/injekció) intramuscularis injekció formájában kell beadni, egyet-egyet mindkét farizomba.
Az adagolásra vonatkozó részletes útmutatásokat lásd a 6.6 pontban.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Fulvestrant Teva elővigyázatossággal alkalmazandó enyhe és közepesen súlyos májkárosodásban (lásd 4.2, 4.3, 5.2 pont).

A Fulvestrant Teva elővigyázatossággal alkalmazandó súlyos vesekárosodásban (a kreatinin clearance kisebb, mint 30 ml/perc).

Az intramuscularis alkalmazási mód miatt a Fulvestrant Teva óvatosan alkalmazandó vérzékenységre hajlamos betegekben, thrombocytopeniában, vagy antikoaguláns terápiában részesülő betegekben.

Előrehaladott emlőrákos nőknél gyakran észleltek thromboemboliás eseményeket, és ezt a fulvesztranttal folytatott klinikai vizsgálatokban is megfigyelték (lásd 4.8 pont). Ezt figyelembe kell venni ilyen kockázatnak kitett betegek Fulvestrant Teva kezelésének előírásakor.

Az injekció beadása helyén jelentkező eseményeket, többek között ischiast, neuralgiát, neuropathiás fájdalmat és perifériás neuropathiát jelentettek a fulvesztrant injekcióval összefüggésben. A terület alatt futó nervus ischiadicus közelsége miatt óvatosság szükséges, amikor a Fulvestrant Teva-t a dorsoglutealis területen adják be (lásd 4.2 és 4.8 pont).

A fulvesztrant kezelés hosszú távú, csontra gyakorolt hatásáról nem állnak rendelkezésre adatok. A fulvesztrant hatásmechanizmusának köszönhetően fennáll az osteoporosis lehetséges kockázata.

A fulvesztrant hatásosságát és biztonságosságát (sem monoterápiában, sem palbociklibbel való kombinációs alkalmazásban) nem vizsgálták nagyon súlyos visceralis megbetegedésben szenvedő betegeknél.

A fulvesztrantnak palbociklibbel kombinációban való alkalmazása esetén kérjük, olvassa el a palbociklib alkalmazási előírását is.

Interferencia az ösztradiol-antitestek vizsgálataival
A fulvesztrant és az ösztradiol szerkezeti hasonlósága miatt, a fulvesztrant zavarhatja az antitest alapú ösztradiol vizsgálatokat és tévesen emelkedett ösztradiolszinteket mutathat.

Gyermekek és serdülők
A Fulvestrant Teva alkalmazása nem javasolt gyermekeknél és serdülőknél, mivel biztonságosságát és hatásosságát ebben a betegcsoportban nem igazolták (lásd 5.1 pont).

Segédanyagok

96 százalékos etanol (alkohol)
A készítményben található kis mennyiségű etanol semmilyen észlelhető hatást nem okoz.

Benzil-alkohol
A benzil-alkohol allergiás reakciókat okozhat.
A benzil-alkohol nagy mennyiségben felhalmozódhat a szervezetben és mellékhatásokat (metabolikus acidózist) okozhat. Körültekintéssel alkalmazható és csak akkor, ha elengedhetetlenül szükséges, különösen máj- vagy vesekárosodásban szenvedő betegeknél.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Fulvestrant Teva nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetői, illetve a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Azonban, mivel a Fulvestrant Teva terápia ideje alatt nagyon gyakran jelentkezik asthenia, ezen mellékhatás észlelése esetén gépjárművezetésnél, vagy gépek kezelésénél elővigyázatosság szükséges.


4.9 Túladagolás

Egymástól független jelentések állnak rendelkezésre embernél történt fulvesztrant-túladagolással kapcsolatban. Túladagolás esetén tüneti szupportív kezelés javasolt. Állatkísérletek eredményei arra utalnak, hogy a magasabb dózisú fulvesztrant-kezeléssel értelemszerűen együtt járó, az antiösztrogén aktivitáshoz közvetlenül vagy közvetve kapcsolódó hatásokon kívül egyéb effektus nem mutatkozik (lásd 5.3 pont).





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
Monoterápia
Ez a fejezet a klinikai vizsgálatokból, poszt-marketing vizsgálatokból és a spontán bejelentésekből származó mellékhatásokat foglalja össze. Az összevont adatbázis szerint a fulvesztrant monoterápia mellett a leggyakrabban jelentett mellékhatások az injekció beadásának helyén jelentkező reakciók, asthenia, émelygés és a májenzimek (ALAT, ASAT, ALP) szintjének emelkedése voltak.

Az 1. táblázatban a mellékhatások következő gyakorisági kategóriáit számították ki a fulvesztrant 500 mg-ot kapó kezelési csoportjára kapott adatok alapján, amelyek a fulvesztrant 500 mg-os kezelést a fulvesztrant 250 mg-os kezeléssel összehasonlító vizsgálatok [a CONFIRM- (D6997C00002), a FINDER 1- (D6997C00004), a FINDER 2- (D6997C00006) és a NEWEST- (D6997C00003)] összevont biztonságossági értékeléseiből, illetve külön a FALCON (D699BC00001) vizsgálat értékeléséből származnak. Az utóbbi vizsgálat során a fulvesztrant 500 mg-os adagját hasonlították össze az 1 mg-os anasztrozol-kezeléssel. Ahol az összevont biztonságossági értékelés és a FALCON vizsgálat gyakorisági adatai eltérőek, ott a legnagyobb gyakoriság kerül bemutatásra. Az 1. táblázatban található gyakoriságok minden bejelentett eseményt tekintetbe vettek, tekintet nélkül arra, hogy a vizsgáló hogyan értékelte az ok-okozati összefüggést. Az 500 mg-os fulvesztrant-kezelés medián időtartama az összevont adatbázisból számítva (beleértve a fent említett vizsgálatokat, valamint a FALCON vizsgálatot) 6,5 hónap volt.

A mellékhatások táblázatos listája
Az alábbi mellékhatások előfordulási gyakoriság és szervrendszer szerint kerülnek csoportosításra. A gyakorisági kategóriák a következők: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100). Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyossági sorrendben kerültek felsorolásra.

1. táblázat A fulvesztrant monoterápiával kezelt betegek esetén jelentett mellékhatások
Mellékhatások szervrendszerek és gyakoriság szerint
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Gyakori
Húgyúti fertőzések
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
Csökkent vérlemezkeszáme
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Túlérzékenységi reakcióke

Nem gyakori
Anaphylaxiás reakciók
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Gyakori
Anorexiaa
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
Fejfájás

Nagyon gyakori
Hőhullámoke
Érbetegségek és tünetek
Gyakori
Vénás thromboemboliaa
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Hányinger

Gyakori
Hányás, hasmenés
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nagyon gyakori
Emelkedett májenzimszintek (ALAT, ASAT, ALP)a

Gyakori
A bilirubinszint emelkedésea

Nem gyakori
Májelégtelenségc, f, hepatitisf, a emelkedett gamma-GT-szintf
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nagyon gyakori
Bőrkiütése
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nagyon gyakori
Ízületi és musculoskeletalis fájdalomd

Gyakori
Hátfájása
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Gyakori
Hüvelyi vérzése

Nem gyakori
Hüvelyi moniliasisf, leukorrhoeaf
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori
Astheniaa, az injekció beadásának helyén jelentkező reakciókb

Gyakori
Perifériás neuropathiae, isiásze

Nem gyakori
Vérzés az injekció beadásának helyénf, haematoma az injekció beadásának helyénf, neuralgiac,f
a Azokat a mellékhatásokat is tartalmazza, amelyeknél a fulvesztrant közreműködésének pontos mértéke az alapbetegség miatt nem ítélhető meg.
b Az injekció beadásának helyén jelentkező reakciók megjelölés nem foglalja magában az injekció beadásának helyén kialakuló vérzést és haematomát.
c Az eseményt a nagyobb klinikai vizsgálatokban (CONFIRM, FINDER 1, FINDER 2, NEWEST) nem észlelték. A gyakoriság számításakor a pontbecsléshez a 95%-os konfidenciaintervallum felső határát alkalmazták. Ez 3/560-nak adódott (ahol 560 a jelentős klinikai vizsgálatokba bevont betegek száma), ami megfelel a "nem gyakori" gyakorisági kategóriának.
d Ide tartozik az arthralgia, és kisebb gyakorisággal a musculoskeletalis fájdalom, myalgia és végtagfájdalom.
e A gyakorisági kategóriában eltérés van az összevont biztonságossági adatok és a FALCON vizsgálat között.
f A FALCON vizsgálatban nem figyeltek meg mellékhatást.

A kiválasztott mellékhatások leírása

Az alább közölt leírások a III. fázisú FALCON vizsgálatból származó biztonságossági értékeléseken alapulnak, ahol 228 beteg kapott legalább egy (1) dózis fulvesztrantot, valamint 232 beteg kapott legalább egy (1) dózis anasztrozolt.

Ízületi és musculoskeletalis fájdalom
A FALCON vizsgálatban a fulvesztrant karon 65 beteg (31,2%), az anasztrozol karon 48 beteg (24,1%) jelentett ízületi és musculoskeletalis fájdalmat, mint mellékhatást. A fulvesztrant karon lévő 65 betegből 40%-uk (26/65) jelentette az ízületi és musculoskeletalis fájdalmat a kezelés első hónapjában, és a betegek 66,2%-a (43/65) jelentette a kezelés első három hónapjában. Egyetlen beteg sem jelentett olyan eseményt, amely a CTCAE alapján ? 3 súlyossági fokú volt vagy dóziscsökkentést, az adagolás megszakítását vagy a kezelés abbahagyását tette volna szükségessé a mellékhatások miatt.

Kombinációs terápia palbociklibbel
A fulvesztrant átfogó biztonságossági profilja palbociklibbel történő kombinációs alkalmazás esetén az 517 HR-pozitív, HER2-negatív előrehaladott vagy metasztatikus emlőrákban szenvedő beteg bevonásával végzett PALOMA3 vizsgálaton alapul (lásd 5.1 pont). A leggyakoribb (?20%), bármilyen súlyosságúnak jelentett mellékhatás, amit a fulvesztrantot palbociklibbel együtt kapó betegeknél jelentettek, a neutropenia, leukopenia, fertőzések, kimerültség, émelygés, vérszegénység, stomatitis, hasmenés, thrombocytopenia és hányás voltak. A leggyakoribb (?2%) 3-as vagy annál súlyosabb fokú mellékhatások a neutropenia, leukopenia, fertőzések, anaemia, AST emelkedés, thrombocytopenia és kimerültség voltak.

A 2. táblázat a PALOMA3-ban jelentett mellékhatásokat mutatja be.
A betegek fulvesztrant expozíciójának medián időtartama 11,2 hónap volt a fulvesztrant plusz palbociklib karon, és 4,8 hónap a fulvesztrant plusz placebo karon. A palbociklib expozició medián időtartama a fulvesztrant plusz palbociklib karon 10,8 hónap volt.

2. táblázat A PALOMA-3 vizsgálatban észlelt mellékhatások (n=517)

Szervrendszerek
Gyakoriság
Preferált szakkifejezéseka
Fulvesztrant + palbociklib
(n=345)
Fulvesztrant + placebo
(n=172)

Minden
súlyossági
fokozat
n (%)
Súlyossági
fokozat ?3
n (%)
Minden
súlyossági
fokozat
n (%)
Súlyossági
fokozat ?3
n (%)
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Nagyon gyakori




Fertőzésekb
188 (54,5)
19 (5,5)
60 (34,9)
6 (3,5)
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori




Neutropeniac
290 (84,1)
240 (69,6)
6 (3,5)
0
Leukopeniad
207 (60,0)
132 (38,3)
9 (5,2)
1 (0,6)
Anaemiae
109 (31,6)
15 (4,3)
24 (14,0)
4 (2,3)
Thrombocytopeniaf
88 (25,5)
10 (2,9)
0
0
Nem gyakori




Lázas neutropenia
3 (0,9)
3 (0,9)
0
0
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nagyon gyakori




Csökkent étvágy
60 (17,4)
4 (1,2)
18 (10,5)
1 (0,6)
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori




Ízérzészavar
27 (7,8)
0
6 (3,5)
0
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Gyakori




Fokozott könnytermelés
25 (7,2)
0
2 (1,2)
0
Homályos látás
24 (7,0)
0
3 (1,7)
0
Száraz szem
15 (4,3)
0
3 (1,7)
0
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Gyakori




Orrvérzés
25 (7,2)
0
4 (2,3)
0
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori




Émelygés
124 (35,9)
2 (0,6)
53 (30,8)
1 (0,6)
Stomatitisg
104 (30,1)
3 (0,9)
24 (14,0)
0
Hasmenés
94 (27,2)
0
35 (20,3)
2 (1,2)
Hányás
75 (21,7)
2 (0,6)
28 (16,3)
1 (0,6)
A bőr és bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nagyon gyakori




Alopecia
67 (19,4)
NA
11 (6,4)
0
Kiütésh
63 (18,3)
3 (0,9)
10 (5,8)
0
Gyakori




Száraz bőr
28 (8,1)
0
3 (1,7)
0
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori




Kimerültség
152 (44,1)
9 (2,6)
54 (31,4)
2 (1,2)
Pyrexia
47 (13,6)
1 (0,3)
10 (5,8)
0
Gyakori




Asthenia
27 (7,8)
1 (0,3)
13 (7,6)
2 (1,2)
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Nagyon gyakori




Emelkedett AST szint
40 (11,6)
11 (3,2)
13 (7,6)
4 (2,3)
Gyakori




Emelkedett ALT szint
30 (8,7)
7 (2,0)
10 (5,8)
1 (0,6)
ALT=alanin-aminotranszferáz; AST= aszpartát-aminotranszferáz; N/n=betegszám; NA=nem alkalmazható
a Preferált kifejezések (PT) a MedDRA 17.1. alapján kerültek listázásra.
b A Fertőző betegségek és parazitafertőzések magában foglal minden preferált szakkifejezést, amely az azonos elnevezésű Szervrendszer-Osztály körbe tartozik.
c Neutropenia a következő preferált kifejezéseket foglalja magában: neutropenia, csökkent neutrofil-sejtszám.
d Leukopenia a következő preferált kifejezéseket foglalja magában: leukopenia, csökkent fehérvérsejtszám.
e Anaemia a következő preferált kifejezéseket foglalja magában: anaemia, csökkent haemoglobin, csökkent haematocrit.
f Thrombocytopenia a következő preferált kifejezéseket foglalja magában: thrombocytopenia, csökkent vérlemezkeszám.
g Stomatitis a következő preferált kifejezéseket foglalja magában: aftás stomatitis, cheilitis, nyelvgyulladás, nyelvfájdalom, száj fekélyesedése, nyálkahártya-gyulladás, szájfájdalom, oropharyngealis diszkomfort, oropharyngealis fájdalom, stomatitis.
h Kiütés a következő preferált kifejezéseket foglalja magában: kiütés, maculo-papularis kiütés, viszkető kiütés, erythematosus kiütés, papularis kiütés, dermatitis, akneszerű kiütés, toxicoderma.

A kiválasztott mellékhatások leírása
Neutropenia
A PALOMA-3 vizsgálatban fulvesztrantot palbociklibbel kombinációban kapó betegek körében bármely súlyosságú neutropeniát 290 beteg (84,1%) jelentett; 3-as súlyossági fokozatú neutropeniát 200 beteg (58,0%), és 4-es súlyossági fokozatú neutropeniát 40 beteg (11,6%) jelentett. A fulvesztrant plusz placebo karon (n=172) bármely súlyosságú neutropeniát 6 beteget (3,5%) jelentett. Nem jelentettek 3-as és 4-es súlyossági fokozatú neutropeniát a fulvesztrant plusz placebo karon.

A fulvesztrantot palbociklibbel kombinációban kapó betegeknél a bármilyen súlyosságú neutropenia első megjelenéséig eltelt medián időtartam 15 nap volt (tartomány: 13-512 nap), és a 3-as súlyossági fokozatú neutropenia esetében ez 16 nap volt. Lázas neutropeniát a fulvesztrantot palbociklibbel kombinációban kapó 3 beteg 0,9%-ánál jelentettek.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Endokrin terápia, Antiösztrogének, ATC kód: L02BA03

Hatásmechanizmus és farmakodinámiás hatások
A fulvesztrant egy kompetitív ösztrogénreceptor (ER)-antagonista, amely az ösztradiolhoz hasonló affinitással bír. A fulvesztrant blokkolja az ösztrogének trófikus hatását anélkül, hogy bármiféle részleges agonista (ösztrogénszerű) aktivitása lenne. A hatásmechanizmus az ösztrogénreceptor protein downregulációjával kapcsolatos. Klinikai vizsgálatokban, posztmenopauzában lévő, primer emlőrákban szenvedő nőkben placebóval összehasonlítva ER (ösztrogénreceptor) pozitív daganatokban a fulvesztrant szignifikánsan downregulálja az ER proteint. A progeszteronreceptor expresszió is szignifikánsan csökkent, s ez összhangban van azzal, hogy nincs intrinsic ösztrogén agonista hatása. Szintén megmutatkozott, hogy posztmenopauzális emlőtumorok neoadjuváns kezelése során az 500 mg fulvesztrant jelentősebb mértékben downregulálja az ER-t és a Ki67 proliferációs markert, mint a 250 mg fulvesztrant.

Klinikai hatásosság és biztonságosság előrehaladott emlőrákban
Monoterápia
Végeztek egy III. fázisú vizsgálatot, amelyben 736 olyan, posztmenopauzában lévő, előrehaladott emlőrákban szenvedő nő vett részt, akiknek az adjuváns endokrin terápia alatt vagy után kiújult a betegsége, vagy akiknél az előrehaladott betegség miatt adott endokrin kezelést követően progresszió következett be. A vizsgálatban 423 olyan beteg vett részt, akinek antiösztrogén terápia alatt újult ki vagy progrediált a betegsége (AE alcsoport), és 313 olyan beteg, akinek aromatáz-inhibitor terápia alatt (AI alcsoport). A vizsgálat az 500 mg-os (n=362) és a 250 mg-os (n=374) fulvesztrant-kezelés hatásosságát és biztonságosságát hasonlította össze. Az elsődleges végpont a progressziómentes túlélés (PFS) volt; a fő másodlagos hatásossági végpontok közé tartozott az objektív válaszarány (ORR - objective response rate), a kedvező klinikai hatás aránya (CBR - clinical benefit rate) és a teljes túlélés (OS - overall survival). A CONFIRM-vizsgálat hatásossági eredményeit a 3. táblázat foglalja össze.

3. táblázat Az elsődleges hatásossági végpont (PFS) és a fő másodlagos hatásossági végpontok eredményeinek összefoglalása a CONFIRM vizsgálatban
Változó
A becslés típusa;
kezelés összehasonlítás
fulvesztrant
500 mg
(N=362)
fulvesztrant
250 mg
(N=374)
A csoportok összehasonlítása
(fulvesztrant 500 mg/fulvesztrant 250 mg)




Relatív Relatív
95%-os CI
p-érték
PFS
K-M medián
hónapokban;
relatív hazárd





Összes beteg
-AE alcsoport (n=423)
-AI alcsoport (n=313)a
6,5
8,6
5,4
5,5
5,8
4,1
0,80
0,76
0,85
0,68; 0,94
0,62; 0,94
0,67; 1,08
0,006
0,013
0,195
OSb
K-M medián
hónapokban;
relatív hazárd



26,4
30,6
24,1



22,3
23,9
20,8



0,81
0,79
0,86



0,69; 0,96
0,63; 0,99
0,67; 1,11



0,016c
0,038c
0,241c
Összes beteg
-AE alcsoport (n=423)
-AI alcsoport (n=313)a





Változó
A becslés típusa;
kezelés összehasonlítás
fulvesztrant
500 mg
(N=362)
fulvesztrant
250 mg
(N=374)
A csoportok összehasonlítása
(fulvesztrant 500 mg/fulvesztrant 250 mg)




Abszolút különbség %-ban
95%-os CI


ORRd
Objektív választ
mutató betegek
%-os aránya;
abszolút
különbség
%-ban






13,8
18,1
7,3






14,6
19,1
8,3







-0,8
-1,0
-1,0






-5,8; 6,3
-8,2; 9,3
-5,5; 9,8
Összes beteg
-AE alcsoport (n=296)
-AI alcsoport (n=205)a





CBRe
Kedvező
klinikai hatást
mutató betegek
%-os aránya;
abszolút különbség
%-ban










6,0
7,3
3,9







-1,1; 13,3
-2,2; 16,6
-6,1; 15,2
Összes beteg
-AE alcsoport (n=423)
-AI alcsoport (n=313)a
45,6
52,4
36,2
39,6
45,1
32,3



a A fulvesztrant olyan betegek esetén javallt, akiknek a betegsége antiösztrogén terápia alatt kiújult vagy progrediált.
Az AI alcsoportban kapott eredmények nem döntőek.
b A teljes túlélés a végső túlélési elemzések során a vizsgálati adatok 75%-os feldolgozottsága mellett került bemutatásra.
c Nominális, nem korrigált p-értéket képeztek a kiindulási (50%-os adatfeldolgozás melletti) és a frissített (75%-os adatfeldolgozás melletti) túlélési elemzések között.
d Az objektív válaszarányt azoknál a betegeknél értékelték, akiknél a vizsgálat megkezdésekor a kezelésre adott válasz értékelhető volt (azaz akiknek a vizsgálat megkezdésekor mérhető volt a betegsége: 240 beteg a fulvesztrant 500 mg csoportban és 261 beteg a fulvesztrant 250 mg csoportban).
e A legjobb objektív választ mutató betegek a teljes választ, részleges választ vagy legalább 24 hétig stabil betegséget mutató betegek közül.

PFS: progressziómentes túlélés (progression-free survival); ORR: objektív válaszarány (objective response rate); OR: objektív válasz (objective response); CBR: kedvező klinikai hatás aránya (clinical benefit rate); CB: kedvező klinikai hatás (clinical benefit); OS: teljes túlélés (overall survival); K-M: Kaplan-Meier; CI: konfidenciaintervallum (confidence interval); AI: aromatáz-inhibitor (aromatase inhibitor); AE: antiösztrogén (anti-estrogen).

Egy III. fázisú, randomizált, kettős vak, kettős placebót alkalmazó, multicentrikus klinikai vizsgálatot végeztek a fulvesztrant 500 mg-os dózisának anasztrozol 1 mg-os dózisával történő összehasonlítására, ER-pozitív és/vagy PgR-pozitív, lokálisan előrehaladott vagy metasztatikus emlőrákban szenvedő, posztmenopauzában lévő olyan nők bevonásával, akik korábban nem részesültek hormonkezelésben. Összesen 462 beteget randomizáltak 1:1 arányban, hogy sorozatban kapjanak 500 mg fulvesztrant- vagy 1 mg anasztrozol-kezelést.

A randomizálást az alábbiak szerint rétegezték: a betegség stádiuma (lokálisan előrehaladott vagy metasztatikus), előrehaladott betegségben alkalmazott korábbi kemoterápia és mérhető kiterjedésű betegség.

A vizsgálat elsődleges hatásossági végpontja a vizsgáló által értékelt progressziómentes túlélés (PFS) volt, amit a RECIST (a válaszadást értékelő kritériumok szolid tumoros betegeknél) 1.1 változata alapján ítéltek meg. A fő másodlagos hatásossági végpontok közé tartozott a teljes túlélés (overall survival, OS) és az objektív válaszarány (objective response rate, ORR).

A vizsgálatba bevont betegek medián életkora 63 év (tartomány: 36-90) volt. A betegek többségének (87,0%) metasztatikus betegsége volt a vizsgálat kezdetén. A betegek 55,0%-ának visceralis metasztázisa volt a vizsgálat megkezdésekor. Összesen a betegek 17,1%-a kapott korábban kemoterápiás kezelést az előrehaladott betegségre. A betegek 84,2%-ának volt mérhető kiterjedésű a betegsége.

Egységes eredményeket figyeltek meg a betegek előre meghatározott alcsoportjainak többségénél. A nem visceralis metasztázisos betegségben szenvedő betegek alcsoportjánál (n = 208) a HR = 0,592 (95%-os CI: 0,419-0,837) volt a fulvesztrant karon az anasztrozol karhoz hasonlítva. A visceralis metasztázisban szenvedő betegek alcsoportjánál (n=254) a HR=0,993 (95%-os CI: 0,740-1,331) volt a fulvesztran karon az anasztrozol karhoz hasonlítva. A FALCON vizsgálat hatásossági eredményeit a 4. táblázat és az 1. ábra szemlélteti.

4. táblázat A FALCON vizsgálat elsődleges hatásossági végpontjának (PFS) és fő másodlagos hatásossági végpontjainak (a vizsgáló szerinti értékelés, beválogatás szerinti populáció) összefoglaló eredményei


Fulvesztrant
500 mg
(N=230)
Anasztrozol
1 mg
(N=232)
Progressziómentes túlélés
PFS események száma (%)
143 (62,2%)
166 (71,6%)
PFS relatív kockázat (95%-os CI) és p-érték
HR 0,797 (0,637 - 0,999)
p = 0,0486
PFS medián [hónap (95%-os CI)]
16,6 (13,8, 21,0)
13,8 (12,0, 16,6)
OS események száma*
67 (29,1%)
75 (32,3%)
OS relatív kockázat (95%-os CI) és p-érték
HR 0,875 (0,629 - 1,217)
p = 0,4277
ORR**
89 (46,1%)
88 (44,9%)
ORR esélyhányados (95%-os CI) és p-érték
OR 1,074 (0,716 - 1,614)
p = 0,7290
A kezelésre adott válasz (DoR)
medián időtartama (hónap)
20,0
13,2
CBR
180 (78,3%)
172 (74,1%)
CBR esélyhányados (95%-os CI) és p-érték
OR 1,253 (0,815 - 1,932)
p = 0,3045
* (31%-ban feldolgozott adatok) - nem végleges OS-analízis
**mérhető kiterjedésű betegségben szenvedő páciensekre vonatkozik



1. ábra A progressziómentes túlélés (a vizsgáló szerinti értékelés, beválogatás szerinti populáció) Kaplan-Meier görbéje a FALCON vizsgálatban






















Két, III. fázisú klinikai vizsgálatot végeztek összesen 851 posztmenopauzában lévő előrehaladott emlőrákban szenvedő nő bevonásával, akiknél a betegség kiújult az adjuváns endokrin kezelés alatt vagy azt követően, illetve az előrehaladott betegség endokrin terápiáját követően a betegség progrediált. A vizsgálatban résztvevő betegek 77%-ának ösztrogénreceptor pozitív emlőrákja volt. Ezekben a vizsgálatokban havi 250 mg fulvesztrant és napi 1 mg anasztrozol (aromatáz-inhibitor) biztonságosságát és hatásosságát hasonlították össze. Általánosságban, a havi 250 mg fulvesztrant legalább olyan hatásosnak bizonyult, mint az anasztrozol, a progressziómentes túlélés, az objektív válaszreakció, és a halálozásig eltelt idő tekintetében. A két kezelési csoportban ezen végpontokban statisztikailag szignifikáns különbség nem mutatkozott. Az elsődleges végpont a progressziómentes túlélés volt. A két vizsgálat kombinált analízise szerint a fulvesztrant-kezelésben részesült betegek 83%-a progrediált, míg az anasztrozol csoportban ez az érték 85% volt. A két vizsgálat kombinált analízisében a 250 mg fulvesztrantnak az anasztrozolra vonatkoztatott relatív kockázat (hazard ratio) értéke a progressziómentes túlélés tekintetében 0,95 (95%-os CI: 0,82-1,10) volt. Az objektív válaszreakció a 250 mg fulvesztranttal kezelt csoportban 19,2%, az anasztrozollal kezelt betegcsoportban 16,5% volt. A halálozásig eltelt idő középértéke 27,4 hónap volt a fulvesztranttal kezelteknél, míg 27,6 hónap az anasztrozol csoportban. A 250 mg fulvesztrantnak az anasztrozolra vonatkoztatott relatív kockázat (hazard ratio) értéke a halálozásig eltelt idő tekintetében 1,01 (95%-os CI: 0,86-1,19).

Kombinációs terápia palbociklibbel
A fulvesztrant 500 mg-os dózisát 125 mg palbociklibbel kombinációban adva értékelték a fulvesztrant 500 mg és placebo kombinációjához képest egy III. fázisú, nemzetközi, randomizált, kettős vak, párhuzamos csoportos, multicentrikus vizsgálatban, amelyet olyan HR-pozitív, HER2-negatív, kuratív célú rezekcióra vagy sugárkezelésre alkalmatlan, lokálisan előrehaladott állapotú emlőrákos vagy metasztatikus emlőrákos nők körében végeztek, akiknél nem volt beválasztási szempont a menopauzális státusz, és akiknél a betegség a korábban (neo)adjuváns vagy metasztatikus állapotban adott endokrin kezelés után progrediált.

Összesen 521, olyan pre-/peri- és posztmenopauzában lévő nőt, akiknek az állapota adjuváns endokrin kezelés alatt vagy annak befejezését követően 12 hónapon belül progrediált, vagy korábban az előrehaladott betegségben adott endokrin kezelés alatt vagy annak befejezését követően 1 hónapon belül progrediált, randomizáltak 2:1 arányban a fulvesztrant plusz palbociklib, vagy fulvesztrant plusz placebo csoportba, és az alábbiak szerint rétegezték őket: dokumentált érzékenység a korábbi hormonkezelésre, menopauzális státusz a vizsgálatba való belépéskor (pre-/perimenopauzában lévő versus posztmenopauzában lévő) és visceralis metasztázisok jelenléte. A pre-/perimenopauzában lévő nők LHRH agonista goszerelint kaptak. Azok a betegek, akiknél előrehaladott/metasztatikus, szimptómás, visceralis szétterjedés volt megfigyelhető, ami rövid időn belül életet veszélyeztető komplikációk kockázatát jelentette (ideértve azokat a betegeket, akiknek masszív, nem kontrollált - pleuralis, pericardialis, peritonealis - folyadékgyülemük, pulmonalis lymphangitisük, és 50% feletti májérintettségük volt), nem voltak bevonhatóak a vizsgálatba.

A betegek a betegség objektív progressziójáig, a tünetek rosszabbodásáig, elfogadhatatlan toxicitásig, halálig vagy a beleegyezés visszavonásáig kapták a kijelölt kezelést, amelyik hamarabb bekövetkezett. A kezelési karok között átjárás nem volt megengedett.

A kiindulási demográfiai és a prognosztikai jellemzők alapján a fulvesztrant plusz palbociklib kar és a fulvesztrant plusz placebo kar betegei hasonlóak voltak. A vizsgálatba bevont betegek medián életkora 57 év volt (tartomány: 29-88). A kezelési karok mindegyikén a betegek többsége fehér volt, a korábbi hormonkezelésre dokumentáltan érzékeny és posztmenopauzában lévő. A betegek körülbelül 20%-a volt pre-/perimenopauzában. Minden beteg kapott korábban szisztémás kezelést, és a legtöbb beteg mindegyik karon korábban kemoterápiás kezelésben részesült az elsődlegesen diagnosztizált betegségre. A betegek több mint felének (62%) az ECOG PS besorolása 0 volt, 60%-nak volt visceralis metasztázisa, és 60%-uk korábban 1-nél több hormonkezelés vonalat kapott az elsődlegesen diagnosztizált betegségre.

A vizsgálat elsődleges végpontja a vizsgáló értékelése szerinti, a RECIST 1.1 alapján megítélt PFS (progressziómentes túlélés) volt. Megerősítő PFS elemzéseket végeztek egy független központi radiológiai áttekintés alapján. A másodlagos végpontok közé tartozott az objektív válasz (OR), a kedvező klinikai hatás aránya (CBR), a teljes túlélés (OS), a biztonságosság és a fájdalom-végpontban a rosszabbodásig eltelt idő (time to deterioration - TTD).

A vizsgálat elérte az elsődleges végpontját, ami a vizsgáló értékelése szerinti PFS meghosszabbítását jelentette egy, a tervezett PFS-események 82%-ánál elvégzett interim elemzésnél. Az eredmények átlépték az előre meghatározott Haybittle-Peto hatásossági küszöböt (?=0,00135), azt jelezve, hogy a PFS meghosszabbodása statisztikailag szignifikáns és a terápiás hatás klinikailag jelentős volt. A nagyobb mértékben feldolgozott, frissített hatásossági adatokat az 5. táblázat tartalmazza.

Negyvenöt hónap medián utánkövetési idő elteltével, elvégezték a teljes túlélés (OS) végső analízisét, 310 esemény (a randomizált betegek 60%-a) alapján. A medián OS tekintetében 6,9 hónapos különbség mutatkozott a palbociklib plusz fulvesztrant-karon, a placebo plusz fulvestrant-karral összehasonlítva. Ez az eredmény nem volt statisztikailag szignifikáns az előre meghatározott 0,0235 (egyoldalú) szignifikancia szinten. A placebo plusz fulvesztrant-karon a randomizált betegek 15,5%-a kapott palbociklibet és más CDK-inhibitorokat progresszió utáni kezelésként.

A PALOMA3 vizsgálatból származó, a vizsgálatot végzők által értékelt PFS és végső OS adatokat az 5. táblázat mutatja be. A releváns Kaplan-Meier grafikonok a 2., illetve 3. ábrán kerülnek bemutatásra.

5. táblázat A PALOMA3 vizsgálat hatásossági eredményei (a vizsgáló szerinti értékelés, beválogatás szerinti populáció)


Frissített elemzés
(Adatlezárás: 2015. október 23.)

Fulvesztrant + palbociklib
(N=347)
Fulvesztrant + placebo
(N=174)
Progressziómentes túlélés

Medián [hónap (95%-os CI)]
11,2 (9,5, 12,9)
4,6 (3,5, 5,6)
Relatív kockázat (95%-os CI) és p-érték
0,497 (0,398, 0,620), p<0,000001
Másodlagos végpontok*

OR [% (95%-os CI)]
26,2 (21,7, 31,2)
13,8 (9,0, 19,8)
OR (mérhető betegség) [% (95%-os CI)]
33,7 (28,1, 39,7)
17,4 (11,5, 24,8)
CBR [% (95%-os CI)]
68,0 (62,8, 72,9)
39,7 (32,3, 47,3)
Végső teljes túlélés (OS)
(2018. április 13-i lezárással)
Események száma (%)
201 (57,9)
109 (62,6)
Medián [hónap (95%-os CI)]
34,9 (28,8, 40,0)
28,0 (23,6, 34,6)
Relatív kockázat (95%-os CI) és p-érték†
0,814 (0,644, 1,029)
p=0,0429†*
CBR= kedvező klinikai hatás aránya; CI=konfidencia intervallum; N=betegszám; OR=objektív válasz
A másodlagos végpont eredmények igazolt és nem igazolt terápiás válaszokon alapulnak, a RECIST 1.1-nek megfelelően.
* Statisztikailag nem szignifikáns.
† a visceralis metasztázisok jelenléte és az előzetes endokrin terápiára való érzékenység szerint rétegezett lograng próbából származó egyoldalú p-érték, randomizációnként.


2. ábra A progressziómentes túlélés Kaplan-Meier-görbéje (a vizsgáló szerinti értékelés, beválogatás szerinti populáció) - PALOMA-3 vizsgálat (lezárás 2015. október 23.)


A fulvesztrant plusz palbociklib karon a betegség progressziójának vagy a halálozás kockázatának csökkenését figyelték meg mindegyik, a rétegezési tényezők és a kiindulási jellemzők által meghatározott alcsoportban. Ez igazolható volt a pre-/perimenopauzában lévő nőknél (HR=0,46; 95%-os CI: 0,28; 0,75) és posztmenopauzában lévő nőknél (HR=0,52; 95%-os CI: 0,40; 0,66), valamint a visceralis elhelyezkedésű metasztázisos betegeknél (HR=0,50; 95%-os CI: 0,38; 0,65) és a nem visceralis elhelyezkedésű metasztázisos betegeknél (HR=0,48; 95%-os CI: 0,33; 0,71). A terápiás haszon is megfigyelhető volt függetlenül a metasztatikus betegségben adott korábbi kezelési vonalak számától: 0. (HR=0,59; 95%-os CI: 0,37; 0,93), 1. (HR=0,46; 95%-os CI: 0,32; 0,64), 2. (HR=0,48; 95%-os CI: 0,30; 0,76) vagy ?3. vonalbeli kezelésnél is (HR=0,59; 95%-os CI: 0,28; 1,22). A további hatásossági eredményeket (objektív válasz és az első tumorválaszig eltelt idő), amelyeket visceralis és nem visceralis betegségben szenvedő betegek alcsoportjainál értékeltek, a 6. táblázat mutatja be.

6. táblázat A PALOMA-3 vizsgálat hatásossági eredményei visceralis és nem visceralis betegségben (kezelni kívánt populáció)












A fulvesztrant plusz palbociklib-karon a betegek minden egyes alcsoportjában, a sztratifikációs faktorok és kiindulási jellemzők alapján meghatározott betegség-progresszió, illetve elhalálozás kockázatának csökkenését figyelték meg. Ez nyilvánvaló volt a pre-/perimenopausalis nőkre (HR 0,46 [95%-os CI: 0,28, 0,75]) és a postmenopausalis nőkre vonatkozóan (HR 0,52 [95%-os CI: 0,40, 0,66]), azoknál, akiknél a betegség visceralis metasztázist adott (HR 0,50 [95%-os CI: 0,38, 0,65]), valamint azoknál, akiknél a metasztázis nem visceralis elhelyezkedésű volt (HR 0,48 [95%-os CI: 0,33, 0,71]). A metasztázisok tekintetében előny volt megfigyelhető az előző vonalbeli kezelésektől függetlenül is, nevezetesen 0 (HR 0,59 [95% CI-os: 0,37, 0,93]), 1 (HR 0,46 [95%-os CI: 0,32, 0,64]), 2 (HR 0,48 [95%-os CI: 0,30, 0,76]), vagy ?3 vonalbeli (HR 0,59 [95%-os CI: 0,28, 1,22]) kezelés esetében.


3. ábra A teljes túlélés Kaplan-Meier görbéje (beválogatás szerinti populáció) - PALOMA3 vizsgálat (lezárás 2018. április 13.)





















FUL=fulvesztrant; PAL=palbociklib; PCB=placebo.

A további hatásossági eredmények (OR és TTR), a visceralis betegségben szenvedő, illetve nem szenvedő betegek alcsoportjában a 6. táblázatban kerülnek bemutatásra.

6. táblázat Hatásossági eredmények visceralis és nem visceralis betegségekben a PALOMA3 vizsgálatból (beválogatás szerinti populáció)


Visceralis betegség
Nem visceralis betegség

Fulvestrant plusz palbociklib
(N=206)
Fulvestrant plusz placebo
(N=105)
Fulvesztrant
plusz palbociklib
(N=141)
Fulvesztrant plusz placebo
(N=69)
OR [% (95%-os CI)]
35,0
(28,5, 41,9)
13,3
(7,5, 21,4)
13,5
(8,3, 20,2)
14,5
(7,2, 25,0)
TTR*, medián (hónap [tartomány])
3,8
(3,5, 16,7)
5,4
(3,5, 16,7)
3,7
(1,9, 13,7)
3,6
(3,4, 3,7)
* A válaszra vonatkozó eredmények igazolt és nem igazolt terápiás válaszokon alapultak.
N=betegszám; CI=konfidencia intervallum; OR=objektív válasz; TTR=az első tumorválaszig eltelt idő.

A betegek által jelentett tüneteket az Európai Rákkutatási és -kezelési Szervezet (European Organization for Research and Treatment of Cancer, EORTC) C30 jelű életminőség-kérdőíve (QLQ) szerint, valamint annak emlőrák modulja (EORTC QLQ-BR23) segítségével értékelték. A fulvesztrant plusz palbociklib karon összesen 335 beteg, a fulvesztrant plusz placebo karon összesen 166 beteg töltötte ki a kérdőívet a vizsgálat megkezdésekor és még legalább egy viziten a vizsgálat megkezdése után.

A rosszabbodásig eltelt időt előre meghatározták, úgymint a kiindulási érték és a kiindulás értékhez képest az első, ? 10 pontos emelkedés előfordulása között eltelt idő a fájdalom tüneteit mérő skálákon. A palbociklib fulvesztranttal együtt történő adása a tünetek szempontjából előnnyel járt, mivel szignifikánsan meghosszabbította a fájdalom tüneteinek rosszabbodásáig eltelt időt a fulvesztrant + placebo kombinációhoz képest (medián 8,0 hónap versus 2,8 hónap); HR=0,64; 95%-os CI: 0,49-0,85; p<0,001).

A posztmenopauzális endometriumra kifejtett hatás
A preklinikai adatok nem utalnak arra, hogy a fulvesztrantnak stimuláló hatása van a posztmenopauzális endometriumra (lásd 5.3 pont). Egy kéthetes vizsgálatban, amelyben egészséges, posztmenopauzában lévő önkénteseket kezeltek napi 20 µg etinilösztradiollal, a 250 mg fulvesztrant előkezelést kapott egyének esetén az endometrium stimulációja (ultrahanggal mért endometrium vastagsággal igazolva) szignifikánsan csökkent a placebóval előkezelt csoporthoz képest.

Emlőrákos betegek legfeljebb 16 hétig tartó neoadjuváns kezelése során sem a fulvesztrant 500 mg, sem a fulvesztrant 250 mg nem eredményezett klinikailag jelentős változást az endometrium vastagságában, az agonista hatás hiányát jelezve. Nincs bizonyíték az endometriumra kifejtett kedvezőtlen hatásra a vizsgált emlőrákos betegek esetén. Szintén nincs adat az endometrium morfológiájára vonatkozóan.

Két rövidtávú (1 és 12 hetes) vizsgálatban, melyben premenopauzás, jóindulatú nőgyógyászati betegségekben szenvedő betegeket vizsgáltak, a fulvesztrant- és placebo-csoport között nem mutatkozott szignifikáns különbség az endometrium vastagságában (ultrahanggal mérve).

A csontra kifejtett hatás
Nem áll rendelkezésre adat a fulvesztrantnak a csontra gyakorolt hosszú távú hatásait illetően. Emlőrákos betegek legfeljebb 16 hétig tartó neoadjuváns kezelése során sem a fulvesztrant 250 mg, sem a fulvesztrant 500 mg nem eredményezett klinikailag jelentős változást a szérum csont-turnover markerekben.

Gyermekek és serdülők
A fulvesztrant alkalmazása gyermekeknél nem javallt. Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekpopuláció minden alcsoportjánál eltekint a fulvesztrant emlőrákban végzett vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségétől (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).

Egy II. fázisú, nyílt vizsgálatban tanulmányozták a fulvesztrant biztonságosságát, hatásosságát és farmakokinetikáját 30, 1 és 8 év közötti, McCune-Albright szindrómával (MAS) társult progresszív pubertas praecoxban szenvedő lánynál. A gyermekek havi 4 mg/ttkg fulvesztrantot kaptak intramuscularisan. Ez a 12 hónapos vizsgálat a MAS-végpontok sorozatát vizsgálta, és csökkenést mutatott ki a hüvelyi vérzések gyakoriságában és a csontéletkor előrehaladásának ütemében. Ebben a vizsgálatban a fulvesztrant dinamikus egyensúlyi állapotú minimális koncentrációi gyermekeknél megegyeztek a felnőtteknél tapasztaltakkal (lásd 5.2 pont). Ebben a kis vizsgálatban új biztonságossági aggály nem merült föl, de az ötéves adatok még nem állnak rendelkezésre.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A fulvesztrant elhúzódó hatású intramuscularis injekció beadását követően a fulvesztrant lassan szívódik fel, és a maximális plazmakoncentráció (Cmax) körülbelül 5 nap után alakul ki. A fulvesztrant 500 mg-os adag alkalmazása már egy hónapon belül dinamikus egyensúlyi állapotú vagy ahhoz közeli vérszintet biztosít (átlag [CV]: AUC 475 [33,4%] ng•nap/ml, Cmax 25,1 [35,3%] ng/ml, Cmin 16,3 [25,9%] ng/ml, sorrendben). A dinamikus egyensúlyi állapotban a fulvesztrant plazmakoncentrációja meglehetősen szűk sávban marad, megközelítőleg 3-szoros különbséggel a maximális és a legalacsonyabb plazmakoncentráció értékek között. Intramuscularis adagolást követően, a gyógyszer-expozíció az 50-500 mg-ig terjedő dózistartományban a dózissal megközelítőleg arányosan változik.

Eloszlás
A fulvesztrant disztribúciója extenzív és gyors. A dinamikus egyensúlyi állapot elérése utáni nagy, megközelítőleg 3-5 liter/kg látszólagos megoszlási térfogat azt jelzi, hogy a disztribúció főleg extravascularis. A fulvesztrant nagymértékben kötődik a plazmaproteinekhez (99%). A kötődés főbb pontjai a VLDL (very low density lipoprotein), LDL (low density lipoprotein) és a HDL (high density lipoprotein) frakciók. A kompetitív proteinkötődésre vonatkozóan nem történtek interakciós vizsgálatok. A nemihormon-kötő globulin (SHBG) szerepe nem meghatározott.

Biotranszformáció
A fulvesztrant metabolizmusát nem vizsgálták minden részletre kiterjedően, több lehetséges biotranszformációs út kombinációjával valósul meg, az endogén szteroidokhoz hasonlóan. Antiösztrogén vizsgálatokban a beazonosított metabolitok (17-keton, szulfon, 3-szulfát, 3- és 17-glükuronid metabolitok) vagy csökkent, vagy a fulvesztranthoz hasonló aktivitást mutattak. Humán májpreparátumokkal és rekombináns humán enzimekkel folytatott vizsgálat szerint a CYP3A4 az egyetlen P450 izoenzim, amely részt vesz a fulvesztrant oxidációjában; jóllehet in vivo más, nem a P450-en zajló transzformációs út szerepe meghatározóbbnak tűnik. In vitro adatok azt valószínűsítik, hogy a fulvesztrant nem gátolja a CYP450 izoenzimeket.

Elimináció
A fulvesztrant főleg metabolizmus útján eliminálódik a szervezetből. Nagyobb részt a széklettel távozik, és kevesebb mint 1%-a ürül a vizelettel. A fulvesztrant clearance értéke magas, 11±1,7 ml/perc/kg, amely a májban történő nagymértékű kiválasztásra utal. Intramuscularis beadást követően a terminális felezési időt (t1/2) az abszorpció aránya szabja meg, becslések szerint 50 nap.

Különleges betegcsoportok
A III. fázisú vizsgálatok adatait felhasználó, a populációk farmakokinetikájára vonatkozó analízis alapján a fulvesztrant farmakokinetikai profilja a kor (33-89 év), a testsúly (40-127 kg), és a népcsoportbeli hovatartozás tekintetében nem mutatott eltérést.

Vesekárosodás
Az enyhe és közepes mértékű vesekárosodás klinikai szempontból jelentősen nem befolyásolta a fulvesztrant farmakokinetikáját.

Májkárosodás
A fulvesztrant farmakokinetikáját egyszeri dózisú klinikai vizsgálatban vizsgálták enyhe és közepesen súlyos (Child-Pugh A és B stádiumú) májkárosodásban szenvedő nőknél. Egy rövidebb hatástartamú, intramuscularis injekciós formát alkalmaztak nagy dózisban. Májkárosodásban szenvedő nőknél a görbe alatti terület (AUC) kb. 2,5-szeresére növekedett az egészséges egyénekéhez képest. A fulvesztranttal kezelt betegeknél az ilyen mértékű expozíció-növekedés várhatóan jól tolerálható. Súlyos májkárosodásban szenvedő (Child-Pugh C stádiumú) nőket nem vizsgáltak.

Gyermekek és serdülők
A fulvesztrant farmakokinetikáját egy 30, McCune-Albright-szindrómával társult progresszív pubertas praecoxban szenvedő leány bevonásával végzett klinikai vizsgálatban értékelték (lásd 5.1 pont). A gyermekek 1 és 8 év közöttiek voltak, és havi 4 mg/ttkg fulvesztrant adagot kaptak intramuscularisan. A dinamikus egyensúlyi állapotú minimális koncentráció (Cmin,ss) mértani középértéke és az AUCss 4,2 (standard deviáció 0,9) ng/ml illetve 3680 (standard deviáció 1020) ng×óra/ml volt. Bár az összegyűjtött adatok mennyisége korlátozott, a fulvesztrant egyensúlyi állapotú koncentrációi gyermekeknél a felnőttekével megegyezőnek mutatkoznak.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A fulvesztrant akut toxikus hatása alacsony.

Ismételt dózisú vizsgálatokban minden állatfaj jól tolerálta az egyéb formulációban adagolt fulvesztrantot. Az injekció beadásának helyén jelentkező lokális reakciókat, mint pl. izomgyulladás, granulomák, a vivőanyagnak tulajdonították, de nyulakban az izomgyulladás súlyosabb formában jelentkezett a fulvesztrant csoportban, mint a sóoldattal kezelt kontrollcsoportban. A fulvesztrant intramuscularis adagját többször is adva toxicitási vizsgálatokban patkányoknak és kutyáknak, az észlelt hatások nagyrészt az antiösztrogén hatás következményei voltak. Ez főleg a nőstények reproduktív rendszerében mutatkozott meg, de mindkét nem egyéb szerveiben is, melyek a nemi hormonokra érzékenyen reagálnak. Több különböző szövetet érintő arteritist figyeltek meg néhány kutyánál tartós (12 hónapos) adagolás után.

Kutyákkal végzett vizsgálatokban orális és intravénás adagolást követően kardiovaszkuláris hatásokat (az EKG vizsgálatban az S-T szakasz enyhe emelkedését [orális adagolás], és egy kutyában szinusz megállást [intravénás adagolás]) tapasztaltak. Ezek a tünetek akkor jelentkeztek, amikor a fulvesztrant expozíció mértéke meghaladta a betegek esetében mért értékeket (Cmax > 15-ször), ezért ennek jelentősége humán biztonságossági szempontból terápiás dózisban történő alkalmazás esetén valószínűleg nem számottevő.

A fulvesztrant genotoxikus hatást nem mutatott.

Terápiás dózishoz hasonlatos adagolás esetén, a szaporodásra és az embrió/magzat fejlődésére a fulvesztrant az antiösztrogén aktivitásának megfelelő hatást fejtett ki. Patkányokban reverzibilisen csökkent a nőstények termékenysége, az embrió életképessége, valamint abnormális, nehéz ellést, és a magzati fejlődési rendellenességek incidenciájának növekedését, mint pl. tarsalis flexura, tapasztaltak. Nyulakban fulvesztrant adagolása mellett vetélés következett be. A placenta tömegének megnövekedését, a beágyazódott embrió gyakoribb kilökődését tapasztalták. Nyulakban a magzati eltérések incidenciája megnőtt (a medenceöv és a 27-es praesacralis csigolya hátrahelyeződése).

Patkányokban végzett kétéves onkogenitási vizsgálatban (intramuscularis fulvesztrant) magas, 10 mg/patkány/15 nap dózis adásakor, nőstény patkányokban a petefészekben jóindulatú granulosa sejtes tumor, a hím egyedekben pedig a testicularis Leydig-sejtes tumor megnövekedett incidenciáját tapasztalták. Egy kétéves, egerekkel végzett onkogenitási vizsgálatban (mindennapos per os alkalmazás) 150 és 500 mg/ttkg/nap adagok mellett megemelkedett a petefészek ivarléc stroma eredetű tumorainak (jó- és rosszindulatúak egyaránt) incidenciája. Az ezekre a vizsgálati eredményekre vonatkozó, hatást még nem okozó szintnél a szisztémás expozíció (AUC) patkányokban kb. 1,5-szerese a várható humán expozíciós szintnek nőstényeknél, és 0,8-szerese hímeknél; egereknél pedig a várható humán expozíciós szint 0,8-szerese mind a hímeknél, mind a nőstényeknél. Az ilyen daganatok indukciója összeegyeztethető a gonadotropin-szintben bekövetkező, farmakológiai eredetű endokrin feedback változással, amit a menstruációs ciklussal bíró állatoknál az antiösztrogének idéznek elő. Ezért ezen vizsgálati eredmények nem tekinthetők relevánsnak a fulvesztrant posztmenopauzás, előrehaladott emlőrákban szenvedő nőknél történő alkalmazása vonatkozásában.

Környezeti kockázatbecslés
Környezeti kockázatbecslő tanulmányok azt mutatták, hogy a fulvesztrant potenciálisan káros hatással lehet a vízi környezetre (lásd 6.6 pont).




Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Az előretöltött fecskendő kiszerelés a következőket tartalmazza:

1 db, 5 ml Fulvestrant Teva oldatos injekciót tartalmazó, színtelen, I. típusú üvegből készült előretöltött fecskendő, polipropilén dugattyúval ellátva és Luer-Lock csatlakozóval lezárva.
A csomagolás egy a fecskendőhöz rögzítendő biztonsági injekciós tűt is tartalmaz.

vagy

2 db, 5 ml Fulvestrant Teva oldatos injekciót tartalmazó, színtelen, I. típusú üvegből készült előretöltött fecskendő, polipropilén dugattyúval ellátva és Luer-Lock csatlakozóval lezárva.
A csomagolás a fecskendőkhöz rögzítendő biztonsági injekciós tűket is tartalmazza.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A készítmény alkalmazására vonatkozó útmutató
FIGYELMEZTETÉS - Felhasználás előtt ne autoklávozza a biztonsági tűt!
A keze az alkalmazás alatt, illetve a használt fecskendő eldobásakor mindig a tű mögött helyezkedjen el.

A két fecskendő mindegyike esetén:

* Vegye ki a tálcából az üvegfecskendő henger részét, és ellenőrizze, hogy nem sérült-e.
* Bontsa ki a biztonsági tű külső csomagolását.
* A parenterális készítményeket alkalmazásuk előtt vizuálisan ellenőrizni kell, hogy nem tartalmaznak-e részecskéket és hogy nincsenek-e elszíneződve.
* Tartsa a fecskendőt függőlegesen a bordázott részénél (C) fogva. Másik kezével fogja meg a kupakot (A) és óvatosan mozgassa az óramutató járásával ellentétes irányba, míg a kupak leválik és levehető nem lesz (lásd 1. ábra).

1. ábra



* Távolítsa el a kupakot (A) egyenesen felfelé. A sterilitás megtartása érdekében ne érjen a fecskendő csúcsához (Luer-Lock) (B) (lásd 2. ábra).







* Csatlakoztassa a biztonsági tűt a fecskendő Luer-Lock csatlakozójára és csavarja addig, amíg szorosan nem illeszkedik (lásd 3. ábra).
* Ellenőrizze, hogy a tű a Luer-Lock csatlakozójában van, mielőtt kimozdítja a függőleges síkból.
* Az előretöltött fecskendőt vigye a beadás helyéhez.
* A tű hegye sérülésének elkerülésének érdekében a tűvédő tokot egyenesen húzza le.

2. ábra







3. ábra
* A felesleges gázt távolítsa el a fecskendőből.
* Lassan (1-2 perc/injekció) intramuscularisan adja be a farizomba (glutealis terület). A használat megkönnyítése érdekében a tű metszett vége az emelőkar irányába néz (lásd 4. ábra).
4. ábra

* Rögtön a beadás után lökje meg egy ujjal az aktiválható emelőkart, hogy működésbe hozza a tűvédő szerkezetet (lásd 5. ábra).
FIGYELEM: Saját magától és másoktól eltávolítva hozza működésbe a tűvédő szerkezetet. Figyeljen a kattanásra, és nézze meg, hogy a tű hegye teljesen borított-e.


5. ábra




Megsemmisítés
Az előretöltött fecskendő csak kizárólag egyszer használható.
Ez a gyógyszer kockázatot jelenthet a vízi környezetre. Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani (lásd 5.3 pont).

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II/2. csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtve (2 °C-8 °C) tárolandó és szállítandó.

A 2 °C-8 °C-tól eltérő hőmérsékleten történő tárolást korlátozni kell. Ez magában foglalja, hogy kerülni kell a 25° C-ot meghaladó hőmérsékleten történő tárolást, valamint hogy a 25 °C alatti (de 2 °C-8 °C fölötti) átlagos tárolási hőmérséklet nem haladhatja meg a 28 napot. Az előírttól eltérő hőmérsékleten történő tárolás után a gyógyszert azonnal vissza kell helyezni az ajánlott tárolási körülmények közé (hűtve tárolandó és szállítandó, 2 °C -8 °C). A tárolási körülményektől való eltéréseknek a készítmény minőségére gyakorolt hatása összeadódik, és a 28 napos időszakot a Fulvestrant Teva 2 éves felhasználhatósági időtartama alatt nem szabad túllépni (lásd 6.3 pont). A 2 °C alatti hőmérséklet nem fogja a készítmény károsodását okozni, amennyiben biztosított, hogy nem tárolják -20 °C-nál alacsonyabb hőmérsékleten.
Az előretöltött fecskendő a fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Teva Gyógyszergyár Zrt.
4042 Debrecen, Pallagi út 13.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22998/01 1 db 5 ml oldatot tartalmazó előretöltött fecskendő, illetve 1 db biztonsági tű dobozban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2016.03.17.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. április 1.


3





OGYÉI/54865/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Fogamzóképes nők
Fogamzóképes betegeknek azt kell tanácsolni, hogy hatékony fogamzásgátlást alkalmazzanak a Fulvestrant Teva-kezelés alatt és az utolsó adagot követően még 2 évig.

Terhesség
A Fulvestrant Teva ellenjavallt terhesség alatt (lásd 4.3 pont). A fulvesztrantról kimutatták, hogy patkányokban és nyulakban egyszeri intramuscularis adagok keresztüljutnak a placentán. Állatkísérletekben a fulvesztrant reproduktív toxicitást mutatott, mely a magzati fejlődési rendellenesség és a pusztulás incidenciájának megnövekedésében nyilvánult meg (lásd 5.3 pont). Amennyiben a beteg a Fulvestrant Teva terápia ideje alatt teherbe esik, tájékoztatni kell a magzatot fenyegető potenciális veszélyről, valamint a terhesség megszakadásának lehetséges kockázatáról.

Szoptatás
A Fulvestrant Teva kezelés ideje alatt a szoptatást fel kell függeszteni. A fulvesztrant kiválasztódik a szoptatós patkányok tejébe. Nem ismeretes, hogy a fulvesztrant humán anyatejbe is kiválasztódik-e. Figyelembe véve a fulvesztrant okozta súlyos mellékhatások lehetőségét a szoptatott újszülöttben, alkalmazása a szoptatás alatt ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Termékenység
A Fulvestrant Teva hatását a humán termékenységre nem vizsgálták.