Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

VESSEL DUE OLD INJEKCIÓ 10X2ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Alfasigma S.P.A.
Hatástani csoport:
B01AB Heparin csoport
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-07225/01
Hatóanyagok:
SulodexidumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

1 ampulla intravénásan vagy intramusculárisan beadva naponta egyszer.

Perifériás arteriális betegség: tanácsos a terápiát 15-20 napig az injekciós gyógyszerformával kezdeni, majd ezután a kezelést 6 hónapon át orális antitrombotikus készítménnyel folytatni.

Krónikus vénás elégtelenség: tanácsos a terápiát 15-20 napig az injekciós gyógyszerformával kezdeni, majd ezután a kezelést 30-40 napon át orális antitrombotikus készítménnyel folytatni.
A teljes terápiás ciklust évente legalább kétszer meg kell ismételni.

A kezelőorvos a gyógyszer adagolását, az adagok gyakoriságát, és a terápia időtartamát módosíthatja.

Gyermekek és serdülők
A szoludexid biztonságosságát és hatásosságát gyermekek és serdülők esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Az alkalmazás módja
Intramuscularis vagy intravenás alkalmazásra.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Nyomonkövethetőség
A biológiai készítmények könnyebb nyomonkövethetősége érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell dokumentálni.

A szulodexid farmako-toxikológiai tulajdonságai miatt a kezelés kapcsán nincs szükség különleges óvintézkedésre. Antikoagulánsokkal történő egyidejű kezelés során azonban a véralvadási paramétereket rendszeresen ellenőrizni kell.

A Vessel Due oldatos injekció kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz ampullánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Vessel Due nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Túladagolás esetén a haemorrhagia jelentkezhet. Ilyenkor protamin-szulfát injekciót kell adni, a heparin okozta vérzések kezelésére alkalmazott módon.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
A leggyakrabban jelentett mellékhatások a gyomor-bélrendszeri rendellenességek és a bőrreakciók voltak. Ezek általában reverzibilisek.
Különböző helyeken vérzés fordulhat elő, beleértve a gyomorvérzést, a haemoptysist és a polymenorrhoeát, különösen, ha egyéb hajlamosító tényező is fennáll.

A mellékhatások táblázatos összefoglalása:
Az alábbi táblázat a klinikai vizsgálatokból és a forgalomba hozatal utáni tapasztalatokból származó mellékhatásokat, MedDRA szervrendszeri kategóriák szerint felsorolva, súlyossági sorrendben (ahol lehetséges) tartalmazza.
A mellékhatások az alábbi gyakorisági karegóriék szerint kerültek felsorolásra:
Nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10000 - < 1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000); nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

MedDRA szervrendszeri kategória
Gyakori
Nem gyakori
Nem ismert
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek


anaemia
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek


plazmafehérje-anyagcsere rendellenesség
Pszichiátriai kórképek


derealizációs zavar
Idegrendszeri betegségek és tünetek

eszméletvesztés, fejfájás
görcsroham, tremor
Szembetegségek és szemészeti tünetek


látásromlás
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
vertigo


Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek


palpitatio
Érbetegségek és tünetek


hőhullám
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek


haemoptysis
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hasmenés, gyomortáji fájdalom
gyomorvérzés
melaena, hányás, puffadás, dyspepsia, hányinger, hasi diszkomfort
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
kiütés
urticaria, ekcéma
angiooedema, erythema, purpura, ecchymosis, pruritus
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek


hólyagszűkület, dysuria
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek


polymenorrhoea, genitalis oedema, genitalis erythema
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

perifériás oedema,
vérzés az injekció beadásának helyén
mellkasi fájdalom, fájdalom, fájdalom az injekció beadásának helyén

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: antitrombotikus heparinok, ATC kód: B01AB11

A Vessel Due hatóanyaga a szulodexid, amely egy glükózaminoglikán (GAG), emberi és állati szervezetekben is jelenlévő természetes poliszacharid-származék. A GAG vegyületek szerepet játszanak a véralvadási és az antitrombotikus szabályozásban, valamint az érfalak szelektív áteresztőképességének fenntartásában.

Hatásmechanizmus
A Vessel Due antitrombotikus hatását a különféle véralvadási faktorok, így például az aktivált X-faktor, illetve a trombin dózisfüggő gátlásával fejti ki.
In vivo a szulodexid két frakciója szinergista módon gátolja a trombint, a heparin-frakció az antitrombin III-ra hat, míg a dermatan-poliszulfát frakció a heparin kofaktor II-n fejti ki hatását. Ez azt jelenti, hogy a készítmény alacsonyabb adagokban adható, ezzel csökkenthető a mellékhatások, pl. a haemorrhagia kockázata.
A Vessel Due trombin gátló hatása következtében, és a leukocyta preaggregációs anyagok semlegesítése miatt aggregáció gátló hatással is rendelkezik.
A Vessel Due ugyanakkor hatással van a fibrinolitikus rendszerre is, mivel csökkenti a plazminogén aktivátor inhibitor (PAI) szintet és emeli a szöveti plazminogén aktivátor (tPA) szintet.
A Vessel Due elősegíti a fibrinolízist, valószínűleg azért, mert specifikus affinitást mutat a trombusok fibrinje iránt. A Vessel Due kialakult trombusokra gyakorolt hatása valójában nemcsak a trombusképződés gátlásán (trombolitikus aktivitás), hanem emellett a trombusok oldódásának egyidejű fokozásán (profibrinolitikus aktivitás) keresztül valósul meg.
In vitro körülmények között a Vessel Due csökkenti az artériák simaizomsejtjeinek proliferációját. A Vessel Due in vivo körülmények között is jelentősen gátolja az intima proliferációját, és haemorrhagiás szövődmények nélkül csökkenti a trombózisos elzáródást.
A Vessel Due a fibrinogenémia - a legfőbb kardiovaszkularis kockázati tényező - csökkentése által normalizálja, a trombózisveszéllyel járó érbetegségekben szenvedőknél általában kóros vérviszkozitás értékeket.

Perifériás arteriális betegség:
A Vessel Due javítja a szöveti vérátáramlást az izmokban, jelentősen javítva a beteg Treadmill-vizsgálattal mért, fájdalommentes és maximális járási távolságát. Ezt igazolja a Winsor-index és a Doppler-vizsgálat eredményeinek javulása. A Vessel Due-vel kezelt betegeknél egyértelműen megfigyelhető a panaszok enyhülése, és a specifikus érrendszeri kockázati tényezők, pl.: kórosan magas fibrinogén- és lipoprotein-szintek csökkenése.

Krónikus vénás elégtelenség:
A Vessel Due jelentős mértékben enyhíti a panaszokat, javítja a vénák tónusát, rugalmasságát, valamint a makro- és a mikrokeringést.
A Vessel Due gátolja a mikrotrombusok képződését és növekedését, és fokozza a fibrinolízist, ezáltal védő hatást gyakorolva a mikrokeringésre, megelőzve a szövetkárosodást, és elősegítve a fekélyek gyógyulását.
A Vessel Due feltehetően a perifériás vénás nyomás jelentős javulása okozta pozitív vénás hemodinamikai változásoknak köszönhetően, enyhíti az alsó végtagokban kialakult ödémát és fájdalmat.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A szulodexid farmakokinetikai tulajdonságait 14C, 125I, 131I és deutérium radioizotópokkal vizsgálták.

Eloszlás
A szöveti eloszlás tekintetében nagy affinitás mutatkozik az ér endothel szövetekhez.

Biotranszformáció
A legfőbb metabolikus útvonal a szulfát-konjugáció, amely intravénás beadás után 3-4 órával indul meg. A beadás módja és az adag nagysága nem befolyásolja a szulodexid steady-state plazmakoncentrációját.

Elimináció
A szulodexid főként a vizelettel választódik ki, a hatóanyagnak mintegy 25%-a ürül változatlan formában.

5.3 A preklinikai biztonsági vizsgálatok eredményei

- Akut toxicitás: A szulodexid egereknek és patkányoknak orálisan adagolva nem váltott ki toxikus hatásokat: az LD50 egerekben > 9000 mg/kg per os, és 898 mg/kg/im. Patkányokban az LD50 > 9000 mg/kg per os, és 1207 mg/kg/im.
Ismételt adag toxicitása: A szulodexidet 26 héten át orálisan adagolva patkányoknak és kutyáknak, nem mutatkoztak toxikus hatás okozta elváltozások.

- Mutagenitás: A szulodexid nem mutagén anyag.

- Fötotoxicitás: A szulodexid lehetséges hatását a reproduktív funkcióra, az embrionális-fötalis valamint a perinatalis/posztnatalis fejlődésre patkányokon és nyulakon vizsgálták. Hím és nőstény patkányoknál nem befolyásolta a reprodukciós képességet és a termékenységet. Patkányokban és nyulakban nem figyeltek meg embrio- illetve fötotoxikus hatásokat. Nem volt megfigyelhető hatás az utódok prenatalis és posztnatalis fejlődésére és növekedésére, valamint az F1 és az F2 generációk viselkedésére és reprodukciós képességére.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

2 ml oldat fehér törőgyűrűvel ellátott, barna színű, I.-es típusú üvegampullába töltve.
10 db × 2 ml ampulla polisztirol tálcában, dobozban.

6.6 A készítmény felhasználására, kezelésére vonatkozó útmutatások

Nincsenek különleges előírások.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt jelzés)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Alfasigma S.p.A.
Via Ragazzi del '99, n. 5
40133 Bologna (BO)
Olaszország





Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A szulodexid terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében korlátozott mennyiségű információ (kevesebb, mint 300 terhességi vizsgálati eredmény) áll rendelkezésre.
Állatkísérletek nem igazoltak direkt vagy indirekt káros hatásokat a reproduktív toxicitás tekintetében (lásd 5.3 pont).
A Vessel Due oldatos injekció alkalmazása nem javasolt a terhesség alatt.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a szulodexid / a szulodexid metabolitjai kiválasztódnak-e a humán anyatejbe.
Az újszülötteket/csecsemőket érintő kockázat nem zárható ki
A Vessel Due alkalmazása nem javasolt a szoptatás ideje alatt.

Termékenység
Állatkísérletek nem igazoltak direkt vagy indirekt káros hatásokat a női és férfi fertilitás tekintetében.