Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

RESELIGO 3,6MG IMPLANTÁTUM ET FECSKENDŐ 1X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Zentiva, K.S.
Hatástani csoport:
L02AE Gonadotropin releasing hormon analógok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22933/01
Hatóanyagok:
GoserelinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
26922 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Endokrinológia
Gastroenterológia
Gyermek hemato-onkológia
Haematológia
Húgy-és ivarszervi bántalmak (urológia)
Illetékes szakorvos
Klinikai onkológia
Onkoradiológia
Sugártherápia
Szülészet-nőgyógyászat
Urológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,0026922,00
Közgyógy26922,000,00
Eü kiemelt26622,00300,00
Üzemi baleset26922,000,00
Közgyógy eü.kiemelt26922,000,00
Teljes0,0026922,00
Egyedi engedélyes0,0026922,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

(i) Prostatacarcinoma kezelése az alábbi esetekben (lásd még 5.1 pont).

- Metasztatizáló prostatacarcinoma kezelése, amikor a goszerelin igazoltan a sebészeti kasztrációhoz hasonló túlélési előnyöket biztosít (lásd 5.1 pont).
- Lokálisan előrehaladott prostatacarcinoma kezelése a sebészeti kasztráció alternatívájaként, azokban az esetekben, amikor a goszerelin igazoltan az antiandrogénekhez hasonló túlélési előnyöket biztosít (lásd 5.1 pont).
- Sugárterápia adjuváns kezeléseként a magas kockázatú, lokalizált vagy lokálisan előrehaladott prostatacarcinomában szenvedő betegeknél, azokban az esetekben, amikor a goszerelin igazoltan jobb betegségmentes és össztúlélést biztosít (lásd 5.1 pont).
- Sugárterápiát megelőző neoadjuváns kezelésként a magas kockázatú, lokalizált vagy lokálisan előrehaladott prostatacarcinomában szenvedő betegeknél, amikor a goszerelin igazoltan jobb betegségmentes túlélést biztosít (lásd 5.1 pont).
- Lokálisan előrehaladott, a betegség progressziójának magas kockázatát hordozó, radikális prostatectomián átesett betegek adjuváns kezeléseként, azokban az esetekben, amikor a goszerelin igazoltan jobb betegségmentes túlélést biztosít (lásd 5.1 pont).

(ii) Pre- és perimenopauza idején jelentkező, előrehaladott, hormonérzékeny emlőkarcinóma kezelése.

(iii) A Reseligo 3,6 mg a kemoterápia alternatívájaként javallott a pre-/perimenopauzális nők korai, ösztrogénreceptor-pozitív emlőrákjának standard kezelésében.

(iv) Endometriosis: Az endometriosis kezelésében a Reseligo enyhíti a tüneteket, többek között a fájdalmat, továbbá csökkenti az endometrialis léziók méretét, illetve számát.

(v) Endometrium-elvékonyítás: a Reseligo az endometrium előzetes elvékonyítására javallott endometrium ablatio vagy resectio előtt.

(vi) Méhüregi fibroidok: Sebészeti beavatkozás előtt vas-terápiával kombinálva, a hematológiai értékek javítása érdekében azoknál az anaemiás betegeknél, akik méhüregi fibroidoktól szenvednek.

(vii) Asszisztált megtermékenyítés: A hypophysis működésének leállítása (down regulation) a szuperovuláció előkészítése során.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek
28 naponként egy Reseligo 3,6 mg depó implantátum subcutan injektálva az elülső hasfalba. Nincs szükség dózismódosításra vese- vagy májkárosodásban szenvedő, illetve idős betegeknél.

Az endometriosis csupán 6 hónapig kezelhető, mivel jelenleg nem állnak rendelkezésre hosszabb ideig tartó kezelésre vonatkozó klinikai adatok. Ismételt kezelési periódusok alkalmazása a csontdenzitás csökkenésének veszélye miatt nem javasolt. Azoknál a betegeknél, akik a Reseligo-t endometriosis kezelésére kapják, az egyidejűleg alkalmazott hormonpótló kezelés (ösztrogén- és progeszterontartalmú gyógyszer) igazoltan csökkentette a csontdenzitásvesztést, továbbá enyhítette a vazomotoros tüneteket is.

Alkalmazása endometrium-elvékonyításban: 4 vagy 8 hetes kezelés. A második depó szükséges lehet a nagy uterusszal rendelkező betegeknél, valamint a sebészeti beavatkozás rugalmas időzítésének lehetővé tételére.

Méhüregi fibroidok következtében anaemiás nők kezelése: a Reseligo 3,6 mg implantátum vassal kiegészítve a műtét előtt legfeljebb 3 hónapig alkalmazható.

Asszisztált megtermékenyítés: A Reseligo 3,6 mg-ot a hypophysis működésének elnyomása ("down-regulációja") érdekében adják, aminek eredményeként a szérum ösztradiolszint a korai follikuláris fázisban mérhető értékhez hasonló szintet ér el (kb. 150 pmol/l). Ez rendszerint 7-21 napot vesz igénybe.

A "down-reguláció" elérésekor, a szuperovulációt (az ováriumok kontrollált stimulációja) gonadotropin adásával kezdik meg. A depó agonistával elért "down-reguláció" tartósabb, ami arra utal, hogy egyes esetekben fokozott lehet a gonadotropin-igény. A folliculus kialakulásának megfelelő szakaszában a gonadotropin adását megszakítják és humán choriogonadotropint (hCG) adnak az ovuláció indukciójára. A kezelés monitorozását, a petesejt kivételét és a megtermékenyítési eljárást az adott intézményben szokásos gyakorlatnak megfelelően végzik el.

Gyermekek és serdülők
A Reseligo gyermekek kezelésére nem javallott.

Az alkalmazás módja
A Reseligo subcutan alkalmazásra javallott. A Reseligo helyes alkalmazása érdekében olvassa el a doboz belső felszínén található utasításokat.

Az alkalmazás előtt el kell olvasni a használati utasításokat.

A felszín alatt futó arteria epigastrica inferior és ágainak közelsége miatt óvatosság szükséges, amikor a Reseligo-t az elülső hasfalba adják.

Fokozott elővigyázatossággal kell eljárni az alacsony testtömegindexű betegeknél, valamint azoknál, akik véralvadásgátló gyógyszereket kapnak (lásd 4.4 pont).

Kellő körültekintéssel kell megbizonyosodni arról, hogy az injekció subcutan kerül beadásra. A tű ne hatoljon be érbe, izomba vagy a peritoneumba.

Amennyiben a goszerelin implantátumot sebészi úton kell eltávolítani, az eszköz ultrahang segítségével lokalizálható.

A megsemmisítéshez és a gyógyszer egyéb kezeléséhez szükséges különleges elővigyázatossági intézkedéseket lásd a 6.6 pontban.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A GnRH-agonistákkal, többek között goszerelinnel kezelt betegeknél fokozott a depresszió kialakulásának kockázata (mely súlyos lehet). A betegeket erről tájékoztatni kell, és megfelelő kezelésben kell részesíteni, ha a tünetek jelentkeznek.

Az androgén-deprivációs terápia a QT-szakasz megnyúlását okozhatja.

Azoknál a betegeknél, akiknek az anamnézisében a QT-szakasz megnyúlása szerepel, vagy akiknél fennállnak a QT-szakasz megnyúlásának kockázati tényezői, továbbá azoknál, akik QT-szakasz-megnyúlást esetlegesen előidéző gyógyszereket szednek (lásd 4.5 pont), a Reseligo-kezelés megkezdése előtt a kezelőorvosnak fel kell mérnie az előny/kockázat arányt, beleértve a Torsade de pointes kialakulásának lehetőségét is.

A goszerelinnel kapcsolatosan beszámoltak az injekció beadásának helyén bekövetkező sérülésekről, beleérve a fájdalommal, haematomával, vérzéssel és érsérüléssel járó eseteket is. Az érintett betegeknél monitorozni kell az esetleges hasűri vérzésre utaló jeleket vagy tüneteket. Nagyon ritka esetekben beadási hiba okozott, vértranszfúziót, illetve sebészeti beavatkozást igénylő érsérülést, valamint haemorrhagiás sokkot. Fokozott óvatosság szükséges, ha a Reseligo-t alacsony testtömegindexű betegeknek vagy olyanoknak adják, akik teljes antikoaguláns gyógyszerelést kapnak (lásd 4.2 pont).

Férfibetegek
A goszerelin alkalmazása alaposan megfontolandó olyan férfibetegeknél, akiknél az urether-elzáródás vagy a gerincvelő-kompresszió fokozott kockázata áll fenn, továbbá az ilyen betegeket a terápia első hónapjában szoros monitorozás alatt kell tartani. Ha gerincvelő-kompresszió vagy urether-elzáródás miatti veseelégtelenség van jelen, vagy alakul ki, az ilyen szövődményeknél általában elfogadott specifikus kezelést kell alkalmazni.

Fontolóra kell venni egy antiandrogén kezdeti alkalmazását (pl. napi 300 mg ciproteron-acetát három napig a goszerelin-kezelés előtt és 3 hétig a kezelés megkezdése után) az LHRH-analóg-kezelés kezdetekor, mivel a jelentések szerint ez megelőzi a kezdeti szérum tesztoszteronszint-emelkedés lehetséges következményeit.

Az LHRH-agonisták alkalmazása a csontok ásványianyag-tartalmának csökkenését eredményezheti. Férfiaknál az előzetes adatok arra utalnak, hogy a biszfoszfonátok LHRH-agonistákkal való együttes alkalmazása csökkentheti a csontban az ásványianyag-vesztést. Fokozott elővigyázatosság szükséges azoknál a betegeknél, akiknél az osteoporosis további kockázati tényezői is jelen vannak (pl. krónikus alkoholabúzus, dohányzás, hosszú távú kezelés antikonvulzív szerekkel vagy kortikoszteroidokkal, osteoporosis a családi anamnézisben).

Az ismerten depresszióban vagy hypertoniában szenvedő betegeket gondosan monitorozni kell.

Az LHRH-agonistákkal kezelt férfiak között a glükóztolerancia csökkenését figyelték meg. Ez diabetes kialakulásában, illetve a már meglévő diabetes mellitusban szenvedő betegeknél a glikémiás kontroll elvesztésében manifesztálódhat. Ezért megfontolandó a vércukorszint monitorozása.

Myocardialis infarctust és szívelégtelenséget figyeltek meg egy farmakoepidemiológia vizsgálatban, amelyben LHRH-agonistákat alkalmaztak prostatacarcinoma kezelésére. Úgy tűnik, hogy a kockázat az antiandrogénekkel történő kombináció során nő.

Nőbetegek

Emlőkarcinóma indikáció

Csökkent csontásványianyag-sűrűség:
Az LHRH-agonisták alkalmazása a csont ásványianyag-sűrűségének csökkenését okozhatja. Korai emlőkarcinóma 2 éves kezelését követően a csontásványianyag-vesztés átlagosan 6,2% volt a combnyakban és 11,5% a lumbalis csigolyákban. Ez a veszteség részben reverzíbilisnek mutatkozott a kezelés befejezése utáni 1 éves utánkövetésnél, amikor a kiinduláshoz képest 3,4% volt a combnyakban, és 6,4% a lumbalis csigolyákban mért érték, bár ez nagyon korlátozott számú adaton alapul. A jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján a nők többségénél a terápia megszüntetése után a csontvesztés megszűnik és a csontállomány helyreáll.

Előzetes adatok alapján arra lehet következtetni, hogy emlőkarcinómás betegeknél a goszerelin tamoxifénnel kombinált alkalmazása csökkentheti a csontásványianyag-vesztést.

Jóindulatú indikációk

Csontásványianyag-vesztés
Az LHRH-agonisták alkalmazása valószínűleg a csont ásványianyag-sűrűségének átlagosan havonta 1%-os csökkenését okozza a 6 hónapos kezelés során. A csontdenzitás minden 10%-os csökkenéséhez a csonttörések kockázatának kb. két-háromszoros növekedése köthető. A jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján a nők többségénél a terápia megszüntetése után a csontvesztés megszűnik és a csontállomány helyreáll.

Azoknál a betegeknél, akik a goszerelint hormonpótló terápia kiegészítéseként endometriosis kezelésére kapják, a goszerelin kimutatottan mérsékli a csontdenzitás-csökkenést és a vazomotoros tüneteket.

Nem állnak rendelkezésre specifikus adatok a bizonyítottan osteoporosisban szenvedő, és azon betegekre vonatkozóan, akiknél fennállnak az osteoporosis kockázati tényezői (pl. krónikus alkoholabúzus, dohányzás, hosszan tartó kezelés a csontásványianyag-sűrűséget csökkentő gyógyszerekkel, pl. antikonvulzív szerek és kortikoszteroidok; osteoporosis a családi anamnézisben; hiányos táplálkozás, pl. anorexia nervosa). Mivel a csontásványianyag-sűrűség csökkenése ezeknél a betegeknél valószínűleg még károsabb hatású, a goszerelin-kezelést egyénenként kell megfontolni, és kizárólag akkor lehet elkezdeni, ha gondos mérlegelés után a kezelés előnyei meghaladják a kockázatokat. További intézkedések megfontolandóak a csontásványianyag-vesztés megakadályozására.

Megvonásos vérzés
A korai goszerelin-kezelés során néhány nőnél különböző időtartamú és intenzitású hüvelyi vérzés fordulhat elő. Ha hüvelyi vérzés jelentkezik, ez általában a kezelés elindítása utáni első hónapban tapasztalható. Az ilyen vérzés valószínűleg ösztrogén-megvonásos vérzés, amely várhatóan spontán megszűnik. Ha a vérzés folytatódik, ennek okát ki kell vizsgálni.

Jóindulatú nőgyógyászati elváltozások 6 hónapot meghaladó kezelésének hatásaira vonatkozóan jelenleg nem állnak rendelkezésre klinikai adatok.

A goszerelin alkalmazása a méhnyak ellenállásának fokozódásához vezethet, ezért a méhnyak tágítását fokozott körültekintéssel kell végezni.

A goszerelint kizárólag asszisztált reprodukcióra használatos terápiás eljárás részeként lehet alkalmazni, ezen a területen jártas szakorvos ellenőrzése mellett.

Az egyéb LHRH-agonistákhoz hasonlóan a goszerelin 3,6 mg implantátum és gonadotropin kombinációja esetén is beszámoltak az ovárium hiperstimulációs szindróma (OHSS) előfordulásáról. A stimuláló ciklust szoros monitorozás alatt kell tartani annak érdekében, hogy megállapítható legyen, mely betegeknél áll fenn az OHSS kialakulásának kockázata. Ha fennáll az OHSS kockázata, a humán choriogonadotropin alkalmazásától el kell tekinteni, amennyiben ez lehetséges.

Polycystás ovarium szindrómában szenvedő betegeknél a goszerelin asszisztált reprodukciós protokollban való alkalmazása óvatosságot igényel, mivel a folliculusok képződése fokozott lehet.

Fogamzóképes nőknek nemhormonális fogamzásgátlást kell alkalmazni a goszerelin-kezelés alatt és a kezelés befejezése után, amíg a menstruáció helyre nem áll.

Az ismerten depresszióban és magas vérnyomás betegségben szenvedő betegek gondos monitorozása szükséges.

A goszerelin-kezelés alatt a doppingvizsgálat pozitív eredményt adhat.

Gyermekek és serdülők
A goszerelin alkalmazása gyermekeknél nem javallott, mivel ebben a betegcsoportban nem állapították meg a hatásosságát és biztonságosságát.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A goszerelin nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Humán túladagolással kapcsolatosan kevés tapasztalat áll rendelkezésre. Azokban az esetekben, amikor a goszerelint véletlenül az előírt idő előtt vagy nagyobb dózisban adták, nem észleltek klinikailag releváns mellékhatást. Az állatkísérletek arra utalnak, hogy a goszerelin magasabb adagjai mellett is csak a szándékos terápiás hatások, úgymint a nemihormon-koncentrációkra, valamint a reproduktív traktusra gyakorolt hatások jelentkeznek. Túladagolás esetén tüneti kezelést kell végezni.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A következő gyakorisági kategóriákat az összes, a klinikai vizsgálatokból, a posztmarketing vizsgálatokból és a spontán bejelentésekből származó gyógyszermellékhatások alapján állapították meg. A leggyakrabban megfigyelt mellékhatások többek között a hőhullámok, a verejtékezés és az injekció beadásának helyén fellépő reakciók.

A mellékhatások gyakoriságát a következő kategóriák szerint osztályozták: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000) és nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Táblázat: A goszerelin 3,6 mg implantátum mellékhatásai MedDRA szervrendszer osztályok szerinti felsorolásban

MedDRA szervrendszer osztály
Gyakoriság
Férfiak
Nők
Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)
Nagyon ritka
Hypophysis-tumor
Hypophysis-tumor

Nem ismert
Nem értelmezhető
Méhüregi fibroidok degenerációja
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori
Gyógyszerrel szembeni túlérzékenység
Gyógyszerrel szembeni túlérzékenység

Ritka
Anaphylaxiás reakció
Anaphylaxiás reakció
Endokrin betegségek és tünetek
Nagyon ritka
Hypophysis-bevérzés
Hypophysis-bevérzés
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Gyakori
A glükóztolerancia csökkenésea
Nem értelmezhető

Nem gyakori
Nem hozzáférhető
Hypercalcaemia
Pszichiátriai kórképek
Nagyon gyakori
Libidócsökkenésb
Libidócsökkenésb

Gyakori
Hangulatváltozások, depresszió
Hangulatváltozások, depresszió

Nagyon ritka
Pszichotikus zavarok
Pszichotikus zavarok
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
Paraesthesia
Paraesthesia


Gerincvelő-kompresszió
Nem értelmezhető


Nem értelmezhető
Fejfájás
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Gyakori
Szívelégtelenségf, myocardialis infarctusf
Nem értelmezhető

Nem ismert
QT-szakasz-megnyúlás (lásd 4.4 és 4.5 pont)
QT-szakasz-megnyúlás (lásd 4.4 és 4.5 pont)
Érbetegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Hőhullámokb
Hőhullámokb

Gyakori
Kóros vérnyomásc
Kóros vérnyomásc
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nagyon gyakori
Verejtékezésb
Verejtékezésb , acnei

Gyakori
Bőrkiütésd
Bőrkiütésd, alopeciag

Nem ismert
Alopeciah
(lásd Gyakori)
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Gyakori
Csontfájdalome
Nem értelmezhető


(lásd Nem gyakori)
Arthralgia

Nem gyakori
Arthralgia
(lásd Gyakori)
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nem gyakori
Urether-obstructio
Nem értelmezhető
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Merevedési zavarok
Nem értelmezhető


Nem értelmezhető
Vulvo-vaginalis szárazság


Nem értelmezhető
Az emlők megnagyobbodása

Gyakori
Gynecomastia
Nem értelmezhető

Nem gyakori
Nyomásérzékenység az emlőben
Nem értelmezhető

Ritka
Nem értelmezhető
Ovariumcysta


Nem értelmezhető
Ovárium hiperstimulációs szindróma (gonadotropinokkal történő egyidejű alkalmazáskor)

Nem ismert
Nem értelmezhető
Megvonásos vérzés (lásd a 4.4 pontot)
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori
(lásd Gyakori)
Az injekció beadásának helyén fellépő reakciók

Gyakori
Az injekció beadásának helyén fellépő reakciók
(lásd Nagyon gyakori)



Nem értelmezhető
Tumor fellángolása, tumoros fájdalom (a kezelés kezdetén)
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Gyakori
A csontok ásványianyag-sűrűségé-nek csökkenése (lásd 4.4 pont), testtömeg-növekedés
A csontok ásványianyag-sűrűségének csökkenése (lásd 4.4 pont), testtömeg-növekedés
a Az LHRH-agonistákkal kezelt férfiak között megfigyelték a glükóztolerancia csökkenését. A kezelés során kialakulhat diabetes, illetve diabeteses betegek esetén felborulhat a glükózháztartás.

b Farmakológiai hatások, amelyek ritkán teszik szükségessé a kezelés felfüggesztését. A verejtékezés és a hőhullámok a goszerelin-terápia leállítása után továbbra is fennmaradhatnak.

c Ezek megnyilvánulhatnak hypotoniában vagy hypertoniában, és alkalmanként figyelték meg a goszerelinnel kezelt betegeknél. Ezek az eltérések általában átmenetiek, a goszerelin-terápia folytatása mellett vagy annak felfüggesztésekor megszűnnek. Az ilyen változások miatti orvosi beavatkozásra, beleértve a goszerelin-kezelés megszüntetését, ritkán volt szükség.

d Ezek a mellékhatások általában enyhék és gyakran a terápia felfüggesztése nélkül megszűnnek.

e Kezdetben a prostatacarcinomás betegeknél átmenetileg fokozódhat a csontfájdalom, ami tünetileg kezelhető.

f Egy farmakoepidemiológia vizsgálatban figyelték meg, amelyben LHRH-agonistákat alkalmaztak a prostatacarcinoma kezelésére. Úgy tűnik, hogy antiandrogénekkel kombinálva a kockázat nő.

g Hajhullást jelentettek nőknél, jóindulatú indikációkban kezelt fiatalabb betegeknél is. Ez általában enyhe, de alkalmanként súlyos is lehet.

h Főként a testszőrzet hullása, amely a csökkent androgénszint várható hatása.

i Legtöbbször a goszerelin-kezelés megkezdése utáni első hónapban jelentettek acnét.

Posztmarketing tapasztalatok
Kisszámú esetben a vérkép megváltozását, májműködési zavart, pulmonalis emboliát és interstitialis pneumoniát jelentettek a goszerelin-kezeléssel összefüggésben.

Továbbá a jóindulatú nőgyógyászati betegségekkel kezelt nőknél a következő gyógyszer-mellékhatásokat jelentették:

Acne, a testszőrzet változása, bőrszárazság, testtömeg-növekedés, a szérum koleszterinszint emelkedése, ovárium hiperstimulációs szindróma (gonadotropinokkal való együttadáskor), vaginitis, hüvelyi folyás, idegesség, alvászavarok, fáradtság, perifériás ödéma, izomfájdalmak, -görcsök a lábikrában, hányinger, hányás, hasmenés, székrekedés, hasi panaszok, a hang megváltozása.

Kezdetben az emlőkarcinómás betegek a tünetek átmeneti felerősödését tapasztalhatják, amelyeket tünetileg kezelhetők.

Ritkán, metasztatizáló emlőkarcinómában szenvedő betegeknél hypercalcaemia alakul ki a kezelés kezdetén. Hypercalcaemiára utaló tünetek (pl. szomjúság) jelenlétekor a hypercalcaemiát ki kell zárni.

Ritkán, néhány beteg az LHRH-analóg-kezelés folyamán a természetes menopauza állapotába kerülhet és a menstruáció a kezelés megszüntetése után nem tér vissza. Nem ismert, hogy ez a goszerelin-kezelés hatása vagy a nőgyógyászati állapotuk tükröződése.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: gonadotropin-felszabadító hormon (GnRH) analógok, ATC kód: L02AE03

A goszerelin ?D-Ser(But)6 Azgly10 LHRH? a természetes LHRH szintetikus analógja. A goszerelin tartós alkalmazása a hypophysis LH-szekréciójának gátlását eredményezi, melynek következtében férfiaknál a szérum tesztoszteron-, ill. nőknél a szérum ösztradiolszintje lecsökken. Ez a hatás a terápia leállításakor reverzíbilis. A terápia elindításakor - az egyéb LHRH-agonistákhoz hasonlóan - a goszerelin átmenetileg megemelheti a szérum tesztoszteronszintet a férfiaknál, és a szérum ösztradiolszintet a nőknél.

Férfiaknál az első depó injekció utáni 21. napra a tesztoszteron plazmakoncentrációja a kasztrációnak megfelelő szintre csökken és a folyamatosan, 28 naponként adott kezelés mellett ebben a tartományban marad. A hormontermelés gátlása a betegek többségében a prosztatadaganat regressziójához és a tünetek enyhüléséhez vezet.

Metasztatizáló prostatacarcinomában szenvedő betegek kezelésekor a goszerelin összehasonlító klinikai vizsgálatokban a sebészeti kasztrációhoz hasonló túlélési eredményeket mutatott.

Két, randomizált, kontrollos vizsgálat kombinált analízise során, a monoterápiában alkalmazott 150 mg bikalutamid és a (túlnyomórészt goszerelinnel végzett) kasztráció összehasonlításakor nem volt szignifikáns különbség az össztúlélés tekintetében a bikalutamiddal kezelt, illetve a kasztrációs kezelésben részesülő, lokálisan előrehaladott prostatacarcinomában szenvedő betegek között (relatív hazárd = 1,05 [CI: 0,81-1,36]). Ugyanakkor a két kezelés egyenértékűsége statisztikailag nem bizonyítható.

Összehasonlító vizsgálatokban a goszerelin kimutatottan megnövelte a betegségmentes túlélést és az össztúlélést, amikor sugárkezelés melletti adjuváns terápiaként alkalmazták nagy kockázatú, lokalizált (T1-T2 és PSA legalább 10 ng/ml vagy legalább 7-es Gleason pontszám), vagy lokálisan előrehaladott (T3-T4) prostatacarcinomában szenvedő betegeknél. Az adjuváns kezelés optimális időtartamát nem határozták meg. Egy összehasonlító vizsgálat kimutatta, hogy a 3 évig tartó, adjuváns goszerelin-kezelés szignifikáns mértékben javítja a túlélést az önmagában adott sugárterápiával összehasonlítva. A sugárterápia előtt alkalmazott neoadjuváns goszerelin-kezelés kimutatottan javította a betegségmentes túlélést a nagy kockázatú, lokalizált, vagy lokálisan előrehaladott prostatacarcinomában szenvedő betegeknél.

Prostatectomiát követően azoknál a betegeknél, akiknél a tumor prosztatán kívüli terjedését találták, az adjuváns goszerelin növelheti a betegségmentes túlélés időtartamát, ugyanakkor csak akkor tapasztalható szignifikáns javulás a túlélésben, ha a betegnél bizonyított a nyirokcsomó-érintettség a műtét időpontjában. A patológiailag kimutatott stádiumú, előrehaladott, lokalizált betegségben szenvedőknél az adjuváns goszerelin-kezelés megfontolásához további kockázati tényezőknek kell jelen lenniük, mint pl. legalább 10 ng/ml PSA, vagy legalább 7-es Gleason pontszám. A klinikai kimenetel javulása nem bizonyított, ha a neoadjuváns goszerelin-kezelést a radikális prostatectomia előtt alkalmazzák.

Nőknél az első depó injekció beadását követően kb. 21 nap múlva a szérum ösztradiol szintje jelentősen csökken és 28 naponkénti folyamatos kezeléssel a posztmenopauza állapotában lévő nőknél megfigyelthez hasonló szinten tartható. Ez a hormoncsökkenés összefüggésben van az előrehaladott, hormonérzékeny emlőkarninómában, a méhüregi fibroidokban szenvedőknél és endometriosisban jelentkező terápiás válasszal és az ovariumon belüli tüszőfejlődés szuppressziójával. A betegek többségénél elvékonyítja az endometriumot és amenorrhoeát okoz.

Az LHRH-analóg-kezelés folyamán a betegek a menopauza állapotába kerülhetnek. Ritkán, néhány betegnél a menstruáció a kezelés megszüntetése után nem tér vissza.

A goszerelin vassal kombinációban kimutatottan amenorrheát indukál és javítja mind a hemoglobin-koncentrációt, mind a hozzá tartozó hematológia paramétereket, a fibroidoktól szenvedő, anaemiás nőknél. A kombináció átlagosan 1 g/ml-rel magasabb hemoglobin-értékeket eredményezett, mint az önmagában adott vas-terápia.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A goszerelin biohasznosulása csaknem teljes. A négyhetente adott depó injekció hatásos koncentrációt biztosít, szöveti kumuláció kialakulása nélkül. A goszerelin kismértékben kötődik fehérjéhez, a szérumban a felezési ideje normál vesefunkcióval rendelkező alanyoknál 2-4 óra. Veseműködés-károsodásban szenvedő betegeknél a felezési idő nő. Depó gyógyszerformában adott készítmény esetén ennek a változásnak csekély hatása van. Ezért ilyen betegeknél nem szükséges a dózis módosítása. Májelégtelenségben szenvedő betegeknél a farmakokinetika nem változik szignifikáns mértékben.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Hím patkányoknál a goszerelin tartós, ismételt alkalmazása után jóindulatú hypophysis-daganat kialakulásának gyakoribb előfordulását észlelték. Hasonló eltéréseket ezen állatfajban sebészeti kasztráció után is megfigyeltek, azonban ennek humán vonatkozásai nem tisztázottak.

Egereknél a humán dózis többszörösét meghaladó dózisok tartós, ismételt adagolása szövettani elváltozásokat idézett elő az emésztőrendszerben, amelyek a hasnyálmirigyben szigetsejt-hyperplasiában és a gyomor pyloricus szakaszán jóindulatú sejtproliferációban nyilvánultak meg, ugyanakkor ezek az állapotok ebben az állatfajtában spontán is előfordulnak. Ezen eredmények klinikai jelentősége nem ismert.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Egyszeri dózist tartalmazó fecskendő applikátor, ami három részből áll: test, az implantátumot tartalmazó egységgel, egy mandrin (záróegység) és egy tű. A fecskendőt nedvességmegkötővel együtt háromrétegű, laminált PETP/alumínium/polietilén tasakba és dobozba helyezik.

Kiszerelés: 1 vagy 3 db, az előre töltött fecskendőben lévő implantátumot tartalmazó tasak, dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A gyógyszert rendelő utasításai szerint alkalmazandó. Csak akkor használható fel, ha a tasak sértetlen.
A gyógyszert a tasak felnyitása után azonnal fel kell használni. A tűt, éles-hegyes eszközök befogadására rendszeresített hulladékgyűjtőbe kell kidobni.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Az első felnyitás előtt: 4 év.

Az első felnyitást követően: A készítményt a tasak felnyitása után azonnal fel kell használni.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Zentiva, k.s.,
U kabelovny 130,
Dolní Měcholupy,
102 37, Prága 10,
Csehország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22933/01 1× előretöltött fecskendő
OGYI-T-22933/02 3× előretöltött fecskendő


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2015. november 5.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma:


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. augusztus 09.
11

10




OGYÉI/50498/2021




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A Reseligo terhesség alatt nem alkalmazható, mivel az LHRH-agonisták ezen időszak alatti alkalmazása esetén elméletileg fennáll az abortusz vagy a magzati rendellenesség kialakulásának veszélye. A fogamzóképes nőket a kezelés megkezdése előtt gondosan meg kell vizsgálni a terhesség kizárása érdekében. A kezelés alatt nemhormonális fogamzásgátlást kell alkalmazni, amíg a menstruáció helyre nem áll (lásd még a menstruáció helyreállására vonatkozó figyelmeztetés a 4.4 pontban).

A terhességet ki kell zárni, mielőtt a goszerelint asszisztált reprodukciós eljárásban használnák. Ebben az indikációban nincs a goszerelin alkalmazása és a petesejt fejlődése, a terhesség vagy a terhesség kimenetele során észlelt rendellenességek közötti oki kapcsolatra utaló klinikai bizonyíték.

Szoptatás
A Reseligo alkalmazása a szoptatás időszakában nem javasolt.