Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

HUMA-FOLACID 5MG TABLETTA 50X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
B03BB Folsav és származékai
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-05785/01
Hatóanyagok:
Acidum folicumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
852 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy852,000,00
Üzemi baleset852,000,00
Általános213,00 (25%)639,00
Teljes0,00852,00
Egyedi engedélyes0,00852,00
Tárolás:
Fénytől védve
Szobahőmérsékleten
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Gyerekre nincs adat
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
5 mg/nap (1 tabletta) felnőtteknek terhességi előzményben szereplő velőcső-záródási rendellenesség megelőzésére.
Folsavhiányos megaloblasztos anémia kezelésére naponta 5 mg (1 tabletta) 4 hónapig, malabszorpciós esetekben esetleg szükség lehet napi 15 mg (3 tabletta) folsav adagolására is.
Krónikus hemolítikus állapotokban, mint pl. thalassaemia, sarlósejtes anémia fennállásakor a táplálkozástól vagy a hemolízis mértékétől függően szükség lehet naponta, illetve hetente 5 mg (1 tabletta) folsav adására.
Egyes esetekben vesedializált betegek számára is szükség lehet a folsavhiány megelőzése érdekében hasonló dózisban folsav-pótlásra.

Normál terhesség esetén, amikor velőcső-záródási rendellenesség nem szerepel az anamnézisben, az ajánlott napi adag 0,4 mg. Amennyiben az orvos másképp nem rendeli, naponta maximum 1 mg alkalmazható (ez az adag a Huma-folacid tablettával nem biztosítható).

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.




Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Folsavhiányban szenvedő beteg folsav kezelése során fokozódhat egyes antiepileptikumok (pl.: fenitoin, fenobarbitál) metabolizmusa. E kölcsönhatás általában klinikai szempontból nem jelentős, de néhány esetben fokozhatja az epilepsziás rohamok felléptének gyakoriságát.

Felszívódási zavar figyelhető meg trópusi sprue esetén, illetve egyes gyógyszerek, mint szulfazalazin, fenitoin, antacidumok és tetraciklin is gátolhatják a folsav felszívódását.

Foláthiány következhet be szekunder módon annak vesztése, hemodialízis alkalmazása, vagy egyes gyógyszerek - fenitoin, primidon, barbiturátok, orális fogamzásgátlók, nitrofurantoin, acetilszalicilsav, ibuprofén - szedése esetén.

Kloramfenikollal történő együttes adása során számolni kell a folsavra adott hemopoetikus válasz csökkenésével. Mivel az interakció jelentősége és mechanizmusa azonban nem tisztázott, a két szer együttadása mellett a folsavra adott hematológiai válasz monitorizálandó.
Folsav-antagonisták (metotrexát, pirimetamin, trimetoprim) gátolják a folsav-reduktázt, és megakadályozzák a tetrahidrofolsavvá történő átalakulást.
Ennél fogva, ezen szerek túladagolását követően, a folsav nem hatékony, mint antidotum, leukovorin-kalcium adása szükséges.


6.2 Inkompatibilitások

Nem ismert.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A nemkívánatos hatásokat az alábbi előfordulási gyakoriságoknak megfelelően tüntettük fel: nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 - < 1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000), vagy nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból a gyakoriság nem állapítható meg). Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: anorexia, hányinger, haspuffadás, flatulencia és rossz vagy keserű szájíz (csak nagyobb adagok tartós szedése mellett jelentkeznek).

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: a koncentrálóképesség csökkenése, irritábilitás, csökkent ítélőképesség (csak nagyobb adagok tartós szedése mellett jelentkeznek).

Pszichiátriai kórképek:
Nagyon ritka: alvászavar, izgatottság/fokozott aktivitás, depresszió, konfúzió (csak nagyobb adagok tartós szedése mellett jelentkeznek).

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: allergiás reakciók
Nem ismert: anafilaxiás reakció.

A folsav kismértékben toxikus.
Elhúzódó folsav-terápia a szérum B12-vitamin-koncentráció csökkenésével is járhat.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1. Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Folsav és származékai, ATC kód: B03B B01

A folsav a B-vitaminok családjába tartozó vegyület, melynek elsődleges szerepe van a DNS-szintézis alapvető biokémiai folyamatában, a purinbázisok felépítésében. Szerepe van a homocisztein metioninná történő alakulásában is.
Az emberi szervezet elsősorban a környezetéből származó folsavat használja fel, mely először dihidrofolsavvá redukálódik, majd a dihidrofolsav-reduktáz hatására tetrahidrofolsav képződik. A folsavhiányban létrejövő megaloblasztos anémia kialakulásáért valószínűleg a dezoxiuridin-monofoszfát (dUMP) - dezoxitimidin-monofoszfát (dTMP) átalakulás zavara a felelős. Terhességben megnövekszik a folsavigény.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A folsav gyorsan szívódik fel a gasztrointesztinális traktusból, és bejut a szövetekbe.
A teljes felszívódás mértéke kb. 50%. Felszívódásakor 5-metil-tetrahidrofolsav-monoglutamát képződik, ami a plazmában fehérjéhez kötötten fordul elő. Ebből keletkezik az aktív folsav-származékok bázisát képező tetrahidrofolsav. A maximális plazmakoncentráció kialakulásához szükséges idő 30-60 perc. A folsav legnagyobb raktára a máj. A raktár rendkívül kicsiny: a folsav-felvétel szüneteltetése után néhány héttel a raktár kiürül. Metabolizmusában az enterohepatikus körforgás játszik alapvető szerepet. Elégséges bevitel esetén 4-5 mikrogramm ürül a vizeletben naponta, a fölöslegben felvett mennyiség a vizelettel 6 órán belül távozik.
A folsav átjut az anyatejbe.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nagy dózisú folsav adagolásánál patkányokban toxikus tünetek jelentkeztek, azonban a javasolt dózisban ezeket a tüneteket emberen nem figyelték meg.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

50 db tabletta PVC/Alu buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30°C-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

TEVA Gyógyszergyár Zrt.
4042 Debrecen, Pallagi út 13.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-5785/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1997. szeptember 16.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. január 26.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2018. április 10.





5


OGYÉI/20172/2018