Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ADASUVE 9,1MG ADAGOLT INHALÁCIÓS POR 1X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Ferrer Internacional S.A.
Hatástani csoport:
N05AH Diazepinek és oxazepinek
Törzskönyvi szám:
EU/1/13/823/004
Hatóanyagok:
LoxapinumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
Fénytől védve
Nedvességtől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Asztmás megbetegedés esetén megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Az ADASUVE orvosi környezetben, egészségügyi szakember közvetlen felügyelete alatt alkalmazható. A betegeket az egyes adagok beadását követő első órában meg kell figyelni, hogy jelentkeznek-e a bronchospasmus okozta jelek és tünetek.

A lehetséges súlyos légzőszervi mellékhatások (bronchospasmus) kezelésére rövid hatású bétaagonista hörgőtágító kezelésnek kell rendelkezésre állnia.

Adagolás

Az ADASUVE ajánlott kezdő adagja 9,1 mg. 2 óra elteltével szükség esetén egy második adag is beadható. Két adagnál több nem adható be.

Alacsonyabb, 4,5 mg-os adag is alkalmazható, ha a 9,1 mg-os adagot a beteg korábban nem tolerálta, vagy ha az orvos úgy dönt, az alacsonyabb adag megfelelőbb.

Idősek
Az ADASUVE biztonságosságát és hatásosságát 65 évesnél idősebb betegek esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Vese- és/vagy májkárosodás
Az ADASUVE-ot vese- vagy májkárosodásban szenvedő betegeknél nem vizsgálták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Gyermekek és serdülők
Az ADASUVE biztonságosságát és hatásosságát (18 évesnél fiatalabb) gyermekek és serdülők esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Az alkalmazás módja
Inhalációs alkalmazásra. A készítmény lezárt tasakba van csomagolva.

Szükség esetén a készítményt ki kell venni a tasakból. A fül eltávolítása után világítani kezd egy zöld fény, ami a készítmény alkalmazásra kész állapotát jelzi. (Megjegyzés: A készítményt a fül eltávolítása után 15 percen belül fel kell használni.) A gyógyszer beadásához a beteg a szájfeltéten keresztül egyenletes, mély belégzést végez. A belégzés végeztével a beteg eltávolítja a szájfeltétet a szájából, és rövid ideig benntartja a lélegzetét. A gyógyszer adagolása akkor fejeződik be, amikor a zöld fény kialszik. Az eszköz külseje használat közben felmelegedhet. Ez normális.

Az ADASUVE alkalmazásával kapcsolatos teljes útmutatót lásd a betegtájékoztató egészségügyi szakembereknek szánt részében.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A loxapin teljes adagjának beadásához fontos az ADASUVE inhalátor helyes használata. Az egészségügyi szakembereknek gondoskodniuk kell arról, hogy a beteg majd megfelelően fogja használni az inhalátort.

Az ADASUVE más gyógyszereket (főleg más antipszichotikumokat) egyidejűleg alkalmazó betegeknél korlátozott hatásosságot mutathat.

Bronchospasmus

Az ADASUVE beadását követően bronchospasmus kialakulásáról számoltak be, különösen asztmában vagy COPD-ben szenvedő betegeknél, amely jellemzően az adagolást követő 25 percen belül jelentkezett (lásd 4.8 pont). Ezért az ADASUVE alkalmazása ellenjavallt asztmában vagy COPD-ben szenvedő, valamint akut légzőszervi jeleket vagy tüneteket (például sípoló légzést) mutató betegeknél (lásd 4.3 pont). Az ADASUVE-ot más típusú tüdőbetegségben szenvedő betegeknél nem vizsgálták. Az ADASUVE beadását követő első órában ajánlott a betegeket megfigyelni, hogy jelentkeznek-e a bronchospasmus okozta jelek és tünetek.
Azoknál a betegeknél, akiknél bronchospasmus jelentkezik, rövid hatású béta-agonista hörgőtágítóval, például szalbutamollal történő kezelés mérlegelendő (lásd 4.2 és 4.8 pont).

Az ADASUVE nem alkalmazható újra olyan betegeknél, akiknél bármilyen légzőszervi jelek vagy tünetek jelentkeznek (lásd 4.3 pont).

Hipoventiláció

A loxapin elsődleges központi idegrendszeri hatásai miatt az ADASUVE-ot körültekintően kell alkalmazni károsodott légzésű betegeknél, például csökkent éberségű betegek, illetve olyan betegek esetében, akiknél alkohol vagy más központi hatású gyógyszer, például szorongásoldó, az antipszichotikumok többsége, hipnotikum, opiátok, stb. okozta központi idegrendszeri depresszió áll fenn (lásd 4.5 pont).

Demenciával összefüggő pszichózisban szenvedő időskorú betegek

Az ADASUVE-ot időskorú betegeknél, köztük demenciával összefüggő pszichózisban szenvedőknél nem vizsgálták. Az atípusos és a hagyományos antipszichotikumokkal végzett klinikai vizsgálatok egyaránt kimutatták, hogy a demenciával összefüggő pszichózisban szenvedő időskorú betegeknél a placebóhoz viszonyítva megnövekedett a halálozás kockázata. Az ADASUVE nem javallott demenciával összefüggő pszichózisban szenvedő betegek kezelésére.

Extrapiramidális tünetek

Az extrapiramidális tünetek (beleértve az akut dystoniát is) ismerten az antipszichotikumok csoportjára jellemző hatások. Az ADASUVE-ot körültekintően kell alkalmazni olyan betegeknél, akiknek kórelőzményében extrapiramidális tünetek szerepelnek.

Tardív dyskinesia

Ha egy loxapinnal kezelt betegnél tardív dyskinesia okozta jelek és tünetek jelentkeznek, meg kell fontolni a kezelés leállítását. Ezek a tünetek a kezelés leállítása után átmenetileg súlyosbodhatnak, sőt újonnan is jelentkezhetnek.

Neuroleptikus malignus szindróma (NMS)

Az NMS okozta klinikai jelek és tünetek a hyperpyrexia, az izomrigiditás, a megváltozott mentális állapot és a vegetatív idegrendszeri instabilitás megnyilvánulása (szabálytalan pulzus vagy vérnyomás, tachycardia, diaphoresis és szívritmuszavar). További jel lehet a kreatin-foszfokináz emelkedett szintje, a myoglobinuria (rhabdomyolysis) és az akut veseelégtelenség. Ha egy betegnél NMS-re utaló jelek és tünetek jelentkeznek, vagy az NMS további klinikai jelei nélkül megmagyarázatlan magas láz alakul ki, az ADASUVE-kezelést le kell állítani.

Hypotensio

Enyhe hypotensióról számoltak be nyugtalanság miatt ADASUVE kezelésben részesített betegeknél végzett rövid távú (24 órás), placebokontrollos vizsgálatokban. Ha vazopresszor kezelés szükséges, noradrenalin vagy fenilefrin alkalmazása ajánlott. Adrenalin nem alkalmazható, mert a bétaadrenoceptorok stimulációja a loxapin indukálta részleges alfa-adrenoceptor-blokád miatt súlyosbíthatja a hypotensiót (lásd 4.5 pont).

Szív- és érrendszeri betegségek

Szív- és érrendszeri alapbetegségben szenvedő betegeknél végzett ADASUVE-kezeléssel kapcsolatban nem állnak rendelkezésre adatok. Az ADASUVE alkalmazása nem ajánlott az ismert szív- és érrendszeri betegségben (szívinfarktus, ischaemiás szívbetegség, szívelégtelenség vagy vezetési zavarok a kórelőzményben), agyi érbetegségben vagy hypotensióra hajlamosító állapotban (kiszáradás, hypovolaemia, illetve vérnyomáscsökkentő gyógyszerrel végzett kezelés) szenvedő betegpopulációknál.

QT-intervallum

Az ADASUVE egyszeri és ismételt adagja sem mutatott összefüggést a QT-intervallum klinikailag jelentős megnyúlásával. Körültekintően kell eljárni, ha az ADASUVE-ot olyan betegeknél alkalmazzák, akiknél ismert szív- és érrendszeri betegség áll fenn, vagy a családi kórtörténetben QTmegnyúlás szerepel, illetve ha a készítményt más olyan gyógyszerrel együtt alkalmazzák, amely ismerten megnyújtja a QT-intervallumot. A QTc-intervallumot ismerten megnyújtó gyógyszerrel való kölcsönhatás miatti QTc-megnyúlás potenciális kockázata nem ismert.

Görcsrohamok /convulsiók

A loxapint körültekintően kell alkalmazni olyan betegeknél, akiknek kórelőzményében epilepszia szerepel, mivel a loxapin csökkenti a görcsküszöböt. A loxapint szájon át, antipszichotikus adagban kapó betegeknél görcsrohamokról számoltak be, és ezek epilepsziás betegeknél a rutin antikonvulzív gyógyszeres terápia fenntartása mellett is jelentkezhetnek (lásd 4.5 pont).
Antikolinerg aktivitás

Antikolinerg hatása miatt az ADASUVE-ot körültekintően kell alkalmazni zöld hályogban szenvedő vagy vizeletretencióra hajlamos betegeknél, különösen antikolinerg típusú Parkinson-ellenes gyógyszerek együttes alkalmazása esetén.

Alkoholmérgezés vagy fizikális betegség (delírium)

Az ADASUVE biztonságosságát és hatásosságát alkoholmérgezés vagy fizikális betegség (delírium) miatt nyugtalan betegek esetében nem igazolták. Az ADASUVE-ot ittas, illetve deliráló betegeknél körültekintően kell alkalmazni.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az ADASUVE nagymértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. A szedáció/aluszékonyság, fáradtság, illetve szédülés lehetőségének fennállása miatt a betegek nem kezelhetnek veszélyes gépeket, beleértve a járműveket is, amíg kellőképpen meg nem bizonyosodnak arról, hogy a loxapin nem fejt ki rájuk káros hatást (lásd 4.8 pont).


4.9 Túladagolás

A klinikai vizsgálatokban nem számoltak be ADASUVE-túladagolásról.

Tünetek

Véletlen túladagolás esetén a jelek és a tünetek a beadott egységek számától és az adott beteg toleranciájától függnek majd. Amint az a loxapin farmakológiai hatásai alapján várható, a klinikai jelenségek a központi idegrendszer és a szív- és érrendszer enyhe depressziójától a nagyon alacsony vérnyomásig, légzésdepresszióig és eszméletlenségig terjedhetnek (lásd 4.4 pont). Számolni kell az extrapiramidális tünetek és/vagy görcsrohamok jelentkezésének lehetőségével. Szájon át szedett loxapin túladagolása után veseelégtelenségről is beszámoltak.

Kezelés

A túladagolás kezelése lényegében tüneti és szupportív jellegű. A nagyon alacsony vérnyomás várhatóan reagál noradrenalin vagy fenilefrin beadására. Adrenalint nem szabad alkalmazni, mivel részleges adrenerg blokád fennállása esetén tovább csökkentheti a vérnyomást (lásd 4.4 és 4.5 pont). A súlyos extrapiramidális reakciókat antikolinerg Parkinson-ellenes gyógyszerekkel vagy difenhidraminhidrokloriddal kell kezelni, és szükség esetén antikonvulzív gyógyszeres kezelést kell kezdeni. A további intézkedések közé tartozik az oxigén és intravénás folyadékok adása.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Benzodiazepinek vagy más hipnoszedatívumok, illetve légzésdepresszánsok együttes adása túlzott szedációval és légzésdepresszióval vagy légzési elégtelenséggel járhat. Ha a loxapin mellett a benzodiazepinnel végzett kezelést is szükségesnek ítélik, a beteget a túlzott szedáció, illetve az orthostaticus hypotensio irányában megfigyelés alatt kell tartani.

Egy inhalált loxapin és intramuszkuláris lorazepám kombinációjával végzett vizsgálatban nem találtak szignifikáns hatást a légzésszámra, pulzoximetriára, vérnyomásra vagy a szívfrekvenciára, összehasonlítva azzal, amikor bármelyik gyógyszert önmagában alkalmazták. A lorazepam nagyobb dózisait nem vizsgálták. A kombináció szedációra kifejtett hatása additívnak tűnt.

Az ADASUVE lehetséges hatása más gyógyszerekre

A loxapin várhatóan nem lép klinikailag jelentős farmakokinetikai kölcsönhatásba sem a citokróm P450 (CYP450) izoenzimek által metabolizált, sem a humán uridin-5'-difoszfoglukuronozil-transzferázok (UGTs) által glükuronidált gyógyszerekkel.

Körültekintéssel kell eljárni, ha a loxapint a görcsküszöböt ismerten csökkentő más gyógyszerekkel, például fenotiazinokkal vagy butirofenonokkal, klozapinnal, triciklusos szerekkel vagy szelektív szerotoninvisszavétel-gátlókkal (SSRI-k), tramadollal, meflokvinnal (lásd 4.4 pont) kombinálják.

In vitro vizsgálatok arra utaltak, hogy a loxapin nem szubsztrátja a P-glikoproteinnek (P-gp), de gátolja a P-gp-t. Terápiás koncentrációban azonban nem várható, hogy klinikailag jelentős mértékben gátolja más gyógyszerek P-gp-mediált transzportját.

A loxapin elsődleges központi idegrendszeri hatásai miatt az ADASUVE-ot körültekintően kell alkalmazni alkohollal vagy más, centrálisan ható gyógyszerrel, például szorongásoldókkal, az antipszichotikumok többségével, hipnotikumokkal, ópiátokkal stb. kombinációban. A loxapin alkalmazását alkohol- vagy (akár felírt, akár tiltott gyógyszer hatására bekövetkező) gyógyszermérgezésben szenvedő betegeknél nem vizsgálták. A loxapin más központi idegrendszeri depresszánsokkal kombinálva súlyos légzésdepressziót okozhat (lásd 4.4 pont).

Más gyógyszerek lehetséges hatása az ADASUVE-ra

A loxapin a flavin-monooxigenázok (FMO-k) és több CYP450 izoenzim szubsztrátja (lásd 5.2 pont). Ennél fogva az egyetlen izoenzimre kifejtett hatás által okozott metabolikus kölcsönhatások kockázata korlátozott. Körültekintően kell eljárni az egyidejűleg a fenti enzimeket gátló vagy serkentő, más gyógyszerrel is kezelt betegek esetében, különösen akkor, ha az egyidejűleg alkalmazott gyógyszer ismerten többet is gátol vagy serkent a loxapin metabolizmusában szerepet játszó enzimek közül. Az ilyen gyógyszerek szabálytalan módon módosíthatják az ADASUVE hatásosságát és biztonságosságát. A CYP1A2-gátlók (például fluvoxamin, ciprofloxacin, enoxacin, propranolol és refekoxib) együttes alkalmazását lehetőség szerint kerülni kell.

Adrenalin

A loxapin és az adrenalin együttes alkalmazása súlyosbíthatja a hypotensiót (lásd 4.4 pont).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A mellékhatások klinikai vizsgálati adatok felhasználásával végzett felmérése két III. fázisú és egy IIa fázisú, rövid távú (24 órás), placebokontrollos klinikai vizsgálaton alapul, amelyekbe 524, olyan felnőtt beteget vontak be, akiknél nyugtalansággal járó schizophrenia vagy bipoláris zavar állt fenn.

A vizsgálatokban a bronchospasmus nem volt gyakori. Az asztmás és COPD-s betegekkel végzett, célzott I. fázisú biztonságossági vizsgálatokban azonban gyakran számoltak be bronchospasmusról, amelyet gyakorta kellett rövid hatású béta-agonista hörgőtágítóval kezelni. Következésképp az ADASUVE ellenjavallt asztmás, COPD-s vagy más aktív légúti betegségben szenvedő betegek számára (lásd 4.3 pont).

Az ADASUVE-kezelés alatt előforduló leggyakoribb mellékhatások a következők voltak: az ízérzés zavara, szedáció/aluszékonyság és szédülés (a szédülés placebokezelés után gyakoribb volt, mint loxapin-kezelés után).

A mellékhatások táblázatos felsorolása

Az alábbiakban felsorolt mellékhatások az alábbi kategóriák szerint kerültek csoportosításra: nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 - < 1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000).

1. táblázat: Mellékhatások
MedDRA szervrendszer-kategória
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori: szedáció/aluszékonyság
Gyakori: szédülés
Nem gyakori: dystonia, dyskinesia, oculogyria, remegés, akathisia/nyugtalanság
Érbetegségek és tünetek Nem gyakori: hypotensio
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Gyakori: torokirritáció
Nem gyakori: bronchospasmus (beleértve a légszomjat is)
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori: az ízérzés zavara
Gyakori: szájszárazság
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók Gyakori: fáradtság

Egyes mellékhatások leírása

Bronchospasmus

A nyugtalansággal járó skizofréniában vagy bipoláris zavarban szenvedő, aktív légúti betegségben nem szenvedő betegeknél végzett rövid távú (24 órás), placebokontrollos vizsgálatokban a bronchospasmus és a bronchospasmus lehetséges tünetei (beleértve a sípoló légzésként, légszomjként és köhögésként jelentett eseteket is) nem voltak gyakoriak az ADASUVE-val kezelt betegeknél. Az enyhe vagy közepes fokú, perzisztens asthmában, illetve közepes vagy súlyos fokú COPD-ben szenvedő betegekkel végzett placebokontrollos klinikai vizsgálatokban azonban nagyon gyakran számoltak be bronchospasmusról. Az események legtöbbje a beadást követő 25 percen belül jelentkezett, enyhe vagy közepes súlyosságú volt, és inhalációs hörgőtágító hatására megszűnt.

A loxapin tartós, szájon át történő alkalmazásakor megfigyelt mellékhatások

A loxapin tartós, szájon át történő alkalmazásakor a következő mellékhatásokat jelentették: szedáció és aluszékonyság; extrapiramidális tünetek (például remegés, akathisia, rigiditás és dystonia), szív- és érrendszeri hatások (például tachycardia, hypotensio, hypertensio, orthostaticus hypotensio, szédülés és syncope), valamint antikolinerg hatások (például szemszárazság, homályos látás és vizeletretenció).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: pszicholeptikumok, antipszichotikumok; ATC kód: N05AH01

A loxapin hatásosságát a feltevések szerint a dopamin D2-receptorok és a szerotonin 5-HT2Areceptorok nagy affinitású antagonizmusa mediálja. A loxapin a noradrenerg, a hisztaminerg és a kolinerg receptorokhoz kötődik, és e rendszerekkel való kölcsönhatása befolyásolhatja farmakológiai hatásainak spektrumát.

Több állatfajban a subcorticalis gátló területek ingerelhetőségi szintjének nyugtató hatásokkal és az agresszív viselkedés gátlásával járó változásait figyelték meg.

Klinikai hatásosság

A két III. fázisú vizsgálatba olyan betegeket vontak be, akiknél legalább közepes szintű akut nyugtalanság (legalább 14 pont a pozitív és negatív tünetegyüttes skála (PANSS) izgatottsági összetevőjénél (PEC) (gyenge impulzuskontroll, feszültség, ellenségesség, együttműködés hiánya, valamint izgatottság) állt fenn. A 004-301-es számú vizsgálatba a schizophrenia diagnózisa alapján választották be a betegeket. A 004-302-es számú vizsgálatba a bipoláris zavar diagnózisa (folyamatban lévő mániás vagy kevert epizód) alapján választották be a betegeket. A betegek a diagnózis óta eltelt évek és a korábbi kórházi felvételek alapján jelentős és hosszan fennálló pszichiátriai betegségben szenvedtek (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders [Mentális zavarok diagnosztikai és statisztikai kézikönyve], 4. kiadás [DSM-IV]). A betegeket placebo-, 4,5 mg-os ADASUVE-, illetve 9,1 mg-os ADASUVE-kezelésre randomizálták.

A randomizált betegek átlagos életkora a 004-301-es számú vizsgálatban 43,1 év, a 004-302-es számú vizsgálatban pedig 40,8 év volt: a fiatal felnőttek (18-25 évesek) mindkét vizsgálatban alulreprezentáltak voltak (7,3%). A schizophrenia vizsgálatban a nők alulreprezentáltak voltak (26,5%), míg a 004-302-es számú vizsgálat betegeinek közel fele (49,7%) volt férfi. A skizofréniában szenvedő betegek körülbelül 35%-a szedett egyidejűleg antipszichotikumot a beadás időpontjában, míg a bipoláris zavarban szenvedő betegek mintegy 13%-a szedett ilyen gyógyszereket. A betegek többsége, a skizofréniás betegek körülbelül 82%-a és a bipoláris zavarban szenvedők 74%-a, mindkét III. fázisú vizsgálatban dohányzó volt.

Az első adag beadása után legalább 2 órával egy második adagot alkalmaztak, ha a nyugtalanság nem csökkent megfelelő mértékben. Szükség esetén egy harmadik adagot alkalmaztak, legalább 4 órával a 2. adag után. Ha orvosi szempontból szükséges volt, kiegészítő gyógyszert (intramuszkuláris lorazepám) adtak be. Az elsődleges végpont az ADESUVE két adagját, illetve a placebo adását követő PEC-pontszám abszolút változása volt a kiindulás és az 1. adag utáni 2. óra között. A többi végpont között szerepelt a PEC és CGI-I (Clinical Global Impression - Improvement, Klinikai globális benyomás - Javulás) reagálók aránya az 1. adag után 2 órával, valamint azon betegek száma az egyes csoportokban, akik 1, 2 vagy 3 adagot kaptak a vizsgálati készítményből, kiegészítő gyógyszerrel vagy a nélkül. Reagálónak azok a betegek számítottak, akiknél a kiindulási értékhez képest ?40%-os csökkenést mértek az összes PEC-pontszámban, illetve akiknél a CGI-I értéke 1 (nagyon nagymértékű javulás) vagy 2 (nagymértékű javulás) volt.

A nyugtalanság csökkenése mind a 4,5 mg-os, mind a 9,1 mg-os adag esetében érzékelhető volt 10 perccel az 1. adag után, az első felmérési időpontban, valamint a 24 órás értékelési időszak összes további felmérési időpontjában a skizofréniás és a bipoláris zavarban szenvedő betegeknél egyaránt.

A populáció (életkor, rassz és nem szerinti) alcsoportjainak vizsgálata nem mutatta ki az alcsoportok eltérő válaszkészségét.

A főbb eredményeket lásd az alábbi táblázatban.
A pivotális hatásossági vizsgálatok főbb eredményei: a 4,5 mg és 9,1 mg ADASUVE, illetve a placebo összehasonlítása

Vizsgálat
Betegek
004-301
Schizophrenia

004-302
Bipoláris zavar


Kezelés
N
Plac.
115
4,5 m g 116
9,1 mg
112
Plac.
105
4,5 mg
104
9,1 mg
105

Kiindulás
17,4
17,8
17,6
17,7
17,4
17,3

Változás 2 órával az adag után
-5,5
-8,1+
-8,6*
-4,9
-8,1*
-9,0*

SD
4,9
5,2
4,4
4,8
4,9
4,7

30 perccel az adag után
27,8%
46,6%
57,1%
23,8%
59,6%
61,9%

2 órával az adag után
38,3%
62,9%
69,6%
27,6%
62,5%
73,3%

CGI-I választ mutatók százalékos aránya
35,7%
57,4%
67,0%
27,6%
66,3%
74,3%

Egy
46,1%
54,4%
60,9%
26,7%
41,3%
61,5%

Kettő
29,6%
30,7%
26,4%
41,0%
44,2%
26,0%

Három
8,7%
8,8%
7,3%
11,4%
5,8%
3,8%

Kiegészítő gyógyszer
15,6%
6,1%
5,4%
21,0%
8,6%
8,6%
*= p<0,0001 += p<0,01
PEC reagálók = >40%-os változás a kiindulási PEC-pontszámhoz képest;
CGI-I reagálók = a CGI-I értéke 1 (nagyon nagymértékű javulás) vagy 2 (nagymértékű javulás) Plac. = placebo SD = szórás


Egy szupportív II. fázisú, egyadagos vizsgálatban, amelybe összesen 129, skizofréniában, illetve schizoaffectiv zavarban szenvedő beteget választottak be, a PEC változása 2 órával az adag után -5,0 volt a placebo, -6,7 a 4,5 mg ADASUVE és -8,6 (p<0,001) a 9,1 mg ADASUVE esetében. Kiegészítő gyógyszert a betegek 32,6, 11,1, illetve 14,6%-ánál alkalmaztak.

Gyermekek és serdülők

Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek esetén a 0-12 éves kor közötti korosztálynál eltekint az
ADASUVE vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségétől schizophrenia esetén; illetve a 010 éves kor közötti korosztálynál bipoláris zavar kezelése esetén (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).

Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek esetén 12-18 éves kor közötti korosztálynál halasztást engedélyez az ADASUVE vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségét illetően schizophrenia kezelése esetén, illetve 10-18 éves kor közötti korosztálynál bipoláris zavar kezelése esetén (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás

Az ADASUVE alkalmazása a loxapin gyors felszívódását eredményezte, a maximális plazmakoncentráció eléréséhez szükséges idő medián értéke (tmax) 2 perc volt. A loxapin-expozíció a beadás utáni első 2 órában (AUC0-2h, a korai expozíció mércéje, amely a terápiás hatás kialakulása szempontjából releváns) egészséges alanyoknál 25,6 ng×óra/ml volt a 4,5 mg-os adag, és 66,7 ng×óra/ml a 9,1 mg-os adag esetében.

A loxapin farmakokinetikai paramétereit tartós, stabil antipszichotikus kezelésben részesülő betegeknél határozták meg, 4 órás időközönként adott, összesen 3 adag ADASUVE (4,5 mg vagy 9,1 mg) ismételt alkalmazását követően. A plazmában mért átlagos csúcskoncentrációk hasonlóak voltak az ADASUVE első és harmadik adagja után, ami minimális felhalmozódásra utal a 4 órás adagolási intervallum folyamán.

Eloszlás

A loxapin gyorsan távozik a plazmából, és eloszlik a szövetekben. A szájon át történő adagolást alkalmazó állatkísérletek arra utalnak, hogy a kezdeti eloszlás során a készítmény elsősorban a tüdőbe, az agyba, a lépbe, a szívbe és a vesékbe kerül. A loxapin 96,6%-ban kötődik a humán plazmafehérjékhez.

Biotranszformáció

A loxapin nagymértékben metabolizálódik a májban, és ez a folyamat több metabolitot eredményez. A fő metabolikus útvonalak a következők: hidroxilálás 8-OH-loxapin és 7-OH-loxapin képződésével, Noxidálás loxapin-N-oxid képződésével, valamint demetilálás amoxapin képződésével. Embernél (szisztémás expozíciót feltételezve) a következő sorrendet figyelték meg az ADASUVE metabolitjai között: 8-OH-loxapin >> loxapin-N-oxid > 7-OH-loxapin > amoxapin (a 8-OH-loxapin plazmaszintje hasonló volt, mint az anyavegyületé). Míg a 8-OH-loxapin nem fejt ki farmakológiai aktivitást a D2receptorra, a másodlagos metabolit, a 7-OH-loxapin, nagy affinitással kötődik a D2-receptorokhoz.

A loxapin több CYP450 izoenzim szubsztrátja. In vitro vizsgálatokban kimutatták, hogy a 7-OHloxapint főleg a CYP3A4 és 2D6 izoenzim, a 8-OH-loxapint főleg a CYP1A2 izoenzim, az amoxapint főleg a CYP3A4, 2C19 és 2C8 izoenzim, a loxapin-N-oxidot pedig az FMO-k képezik. Annak lehetőségét, hogy a loxapin és metabolitjai (amoxapin, 7-OH-loxapin, 8-OH-loxapin és loxapin-N-oxid) gátolhatják a CYP450 által mediált gyógyszer-metabolizmust, a következő CYP izoenzimek esetében vizsgálták in vitro: 1A1, 1A2, 2A6, 2B6, 2C8, 2C9, 2C19, 2D6, 2E1 és 3A4. Nem figyeltek meg jelentős gátlást. Az in vitro vizsgálatok azt mutatják, hogy a loxapin és a 8-OHloxapin klinikailag releváns koncentrációkban nem CYP 1A2, 2B6 vagy 3A4 enzim induktorok. Ezen túlmenően az in vitro vizsgálatok azt mutatják, hogy a loxapin és a 8-OH-loxapin nem UGT1A1, 1A3, 1A4, 2B7 és 2B15 inhibitorok.

Elimináció

A loxapin legnagyobb része az első 24 órában választódik ki. A metabolitok a vizeletbe konjugátumok formájában, a székletbe pedig konjugálatlanul választódnak ki. A terminális eliminációs felezési idő (T1/2) 6 és 8 óra között változott.

Linearitás/nem-linearitás

Az ADASUVE beadása után a loxapin átlagos plazmakoncentrációja a klinikai dózistartományban lineáris volt. Az AUC0-2h, az AUCinf és a Cmax dózisfüggő módon növekedett.

Farmakokinetika speciális betegpopulációkban

Dohányzók

A dohányzók és nemdohányzók expozícióját összehasonlító populáció-farmakokinetikai elemzése azt mutatta, hogy a dohányzás (amely indukálja a CYP1A2 izoenzimet) minimális hatást fejtett ki az ADASUVE-kezelésre. A dohányzás alapján nem javasolt az adagolás módosítása.

A dohányzó nőknél az ADASUVE és az aktív metabolit, a 7-OH-loxapin expozíciója (AUCinf) alacsonyabb volt, mint a nemdohányzó nőknél (84%-os, illetve 109%-os 7-OH-loxapin/loxapin arány), ami valószínűleg a dohányzók emelkedett loxapin clearance-ének a következménye.

Demográfia

Az ADASUVE beadását követő loxapin-expozícióban és eloszlásban az életkor, a nem, a rassz, a testtömeg, illetve a testtömegindex (BMI) alapján nem volt jelentős különbség.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási és genotoxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai biztonságossági adatok azt igazolták, hogy a készítmény emberen való alkalmazásakor különös veszély nem várható, kivéve a nemi szervek szöveteit érintő elváltozásokat, amelyek a loxapin hosszú távú farmakológiai hatásával kapcsolatosak. Hasonló elváltozások, például gynaecomastia, ismertek embernél, de csak hyperprolactinaemiát okozó gyógyszerek hosszú távú alkalmazását követően.

A nőstény patkányok a szájon át adott loxapinnal végzett kezelés után perzisztáló dioestrus miatt nem párosodtak. Az embrionális/magzati fejlődési és perinatális vizsgálatok fejlődési visszamaradásra utaló jeleket (alacsony súly, késleltetett csontosodás, hydronephrosis, hydroureter és/vagy vesemedencetágulat csökkent méretű vagy hiányzó papillákkal), valamint megnövekedett perinatális és neonatális halálozást mutattak olyan patkányok utódaiban, amelyeket a vemhesség középső szakaszától az emberi felhasználásra javasolt maximális ADASUVE adagnál alacsonyabb mg/m2 alapon számolt orális adagokkal kezeltek (lásd 4.6 pont).





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

A fehér inhalátor (burkolata) gyógyászati használatra alkalmas polikarbonátból készült. Minden inhalátor lezárt, többlemezes alumíniumfólia tasakban áll rendelkezésre. Az ADASUVE 9,1 mg 1 vagy 5 egységet tartalmazó dobozban kerül forgalomba.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

A fénytől és nedvességtől való védelem érdekében az alkalmazás előtt az eredeti tasakban tárolandó.

Ez a gyógyszer különleges tárolási hőmérsékletet nem igényel.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

4 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Ferrer Internacional, S.A.
Gran Vía Carlos III, 94
08028- Barcelona
Spanyolország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

EU/1/13/823/002 (5 darab egyadagos inhalátor)

EU/1/13/823/004 (1 darab egyadagos inhalátor)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2013. február 20. A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma:


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.

















Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

A terhesség harmadik trimeszterében antipszichotikumok hatásának ismételten kitett újszülötteknél fennáll a változó súlyosságú és időtartamú mellékhatások, köztük extrapiramidális és/vagy elvonási tünetek kockázata. Beszámoltak nyugtalanságról, izom-hypertoniáról, izom-hypotoniáról, remegésről, aluszékonyságról, légzési distresszről, illetve táplálási zavarról. Következésképpen mérlegelni kell az újszülöttek monitorozását. Az ADASUVE terhesség alatt csak akkor adható, ha a lehetséges előny indokolja a magzatot fenyegető lehetséges kockázatot.

Szoptatás

Nem ismert, hogy a loxapin és metabolitjai milyen mértékben választódnak ki a humán anyatejbe. Kimutatták azonban, hogy a loxapin és metabolitjai bekerülnek a szoptató kutyák tejébe. A betegeket figyelmeztetni kell arra, hogy a loxapin alkalmazását követő 48 órás időszak alatt ne szoptassanak, és dobják ki az ebben az időszakban elválasztott tejet.

Termékenység

Nem állnak rendelkezésre humán adatok a loxapin által a termékenységre kifejtett hatásokról. Ismert, hogy embernél az antipszichotikumokkal végzett hosszú távú kezelés a libidó elvesztéséhez és amenorrhoeához vezethet. Nőstény patkányoknál reprodukciós hatásokat figyeltek meg (lásd 5.3 pont).