Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

JAYDESS 13,5MG MÉHEN BELÜLI GYLEADÓ RENDSZER 1X1 BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Bayer Ag
Hatástani csoport:
G02BA Intrauterin fogamzásgátlók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22404/01
Hatóanyagok:
LevonorgestrelumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Fokozottan ellenőrzött készítmények!!!
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A Jaydess-t a méh üregébe kell felhelyezni, ahol az 3 éven keresztül fejti ki hatását.

Felhelyezés

Javasolt, hogy a Jaydess felhelyezését csak olyan egészségügyi szakember végezze, aki gyakorlott az IUS felhelyezésében és/vagy a Jaydess felhelyezésére megfelelően kiképezték.

A felhelyezés előtt a beteget alaposan meg kell vizsgálni az intrauterine-rendszer felhelyezésével kapcsolatos esetleges ellenjavallatok kiszűrése érdekében. A felhelyezés előtt a terhességet ki kell zárni. A készítmény alkalmazása előtt tekintetbe kell venni az ovuláció és a fogamzás lehetőségét. A Jaydess nem alkalmas közösülés utáni fogamzásgátlóként való alkalmazásra (lásd a 4.3 és 4.4 pont "Szakorvosi vizsgálat/konzultáció").

1. táblázat: Mikor kell felhelyezni a Jaydess-t fogamzóképes korban lévő nők esetében

A Jaydess alkalmazásának megkezdése
- A Jaydess-t a menstruáció kezdetétől számított hét napon belül kell felhelyezni a méhüregbe. Ebben az esetben a Jaydess a felhelyezéstől kezdődően biztosítja a fogamzásgátlást, és nincsen szükség kiegészítő, egyéb fogamzásgátló módszer alkalmazására.
- Amennyiben a menstruáció kezdetétől számított 7 napon belül a felhelyezés nem lehetséges, vagy a nőnek nincsen rendszeres vérzése, az eszköz bármikor felhelyezhető, feltéve, hogy az egészségügyi szakember az ezt megelőző teherbeesés lehetőségét előzetesen kizárta. Ebben az esetben azonban az azonnali fogamzásgátló hatás biztosítása nem garantált. Emiatt, a terhesség megelőzése érdekében kiegészítő, barrierelvű fogamzásgátló módszert is kell alkalmazni, vagy a nőnek tartózkodnia kell a hüvelyi úton történő közösüléstől a következő 7 napon át.
Szülés utáni felhelyezés
A fenti útmutatáshoz (A Jaydess alkalmazásának megkezdése) további információk: a szülés után a felhelyezést az uterus teljes összehúzódásáig el kell halasztani, azonban a készítmény nem helyezhető fel a szülést követő 6 héten belül. Ha az involutio jelentősen késik, meg kell fontolni a szülés után 12 héttel történő felhelyezést.
Első trimeszterben történt vetélést követő felhelyezés
A Jaydess az első trimeszterben történt vetélés után közvetlenül felhelyezhető. Ebben az esetben nincsen szükség kiegészítő, egyéb fogamzásgátló módszer alkalmazására.
A Jaydess kicserélése (új eszköz felhelyezése)
A Jaydess a menstruációs ciklus alatt bármikor helyettesíthető egy új rendszerrel. Ebben az esetben nincsen szükség kiegészítő, egyéb fogamzásgátló módszer alkalmazására.
Más típusú fogamzásgátló módszerről történő váltás (pl. kombinált fogamzásgátlókról, implantátumról)

- A Jaydess azonnal felhelyezhető, ha kellően bizonyított, hogy a nő nem terhes.
- Amikor szükség van kiegészítő, egyéb fogamzásgátló módszer alkalmazására: ha a menstruációs vérzés kezdetétől már több mint 7 nap eltelt. Ilyenkor a nőnek tartózkodnia kell a hüvelyi úton történő közösüléstől, vagy kiegészítő, egyéb fogamzásgátló módszert is kell alkalmazni a következő 7 napon át.

Nehéz felhelyezés és/vagy a felhelyezés során vagy azután jelentkező rendkívüli fájdalom vagy vérzés esetén figyelembe kell venni a perforáció lehetőségét, és megfelelő lépéseket kell tenni, például fizikális vizsgálatot és ultrahangvizsgálatot kell végezni.

Az eszköz felhelyezését követő 4 - 6 héten belül a nőt ismét meg kell vizsgálni a jelzőszálak ellenőrzése céljából, és biztosítani kell, hogy az eszköz megfelelő pozícióban legyen. A fizikális vizsgálat (a jelzőszálak ellenőrzését is beleértve) önmagában nem feltétlenül elegendő a részleges perforáció kizárására.

Ultrahangvizsgálat során a Jaydess az ezüstgyűrű észlelhetőségével és az eltávolító szálak barna színének kombinációjával különböztethető meg egyéb IUS-ektől. A Jaydess "T"-váza bárium-szulfátot tartalmaz, amely észlelhetővé teszi a röntgenvizsgálat során.

Eltávolítás vagy kicserélés (új eszköz felhelyezése)

A Jaydess eltávolításakor a húzószálakat fogóval finoman kell kihúzni. Ha a húzószálak nem láthatók és az ultrahangvizsgálat alapján a rendszer a méh üregében van, a Jaydess vékony horgas csipesz segítségével távolítható el. Ez a nyakcsatorna kitágítását vagy műtéti beavatkozást tehet szükségessé. A Jaydess eltávolítása után ellenőrizni kell annak épségét, hogy teljes egészében sikerült-e a rendszer eltávolítása.

A rendszert legkésőbb a harmadik év végén el kell távolítani.

A fogamzásgátlás folytatása az eltávolítás után
* Ha a nő folytatni szeretné a fogamzásgátlásnak ezt a módját, akkor az eredeti rendszer eltávolítását követően azonnal egy új rendszer helyezhető be.

* Ha a nő nem szeretné ugyanezt a fogamzásgátló módszert folytatni, azonban a terhességet el kívánja kerülni, akkor az eltávolítást a menstruáció kezdetétől számított 7 napon belül kell végrehajtani, feltéve, ha a nőnek rendszeres menstruációja van. Ha a rendszert a ciklus valamely más időpontjában távolítják el, vagy a nőnek nincs rendszeres menstruációja, és a nőnek egy héten belül szexuális együttléte volt, fennáll a terhesség kockázata. A folyamatos fogamzásgátlás biztosítása érdekében már az eltávolítást megelőzően, legalább 7 napon át úgynevezett barrierelvű fogamzásgátló módszert (pl. gumióvszert) kell alkalmazni. A korábbi eszköz eltávolítását követően az új fogamzásgátló módszer alkalmazását azonnal meg kell kezdeni (lásd az új fogamzásgátló módszer alkalmazására vonatkozó útmutatásokat).

Különleges betegcsoportok

Idősek

A Jaydess-t nem vizsgálták 65 évesnél idősebb nők esetében. A Jaydess postmenopausalis nőknél történő alkalmazása nem javallott.

Májkárosodás

A Jaydess-t nem vizsgálták májkárosodásban szenvedő nőknél. A Jaydess ellenjavallt akut májbetegségben vagy májdaganatban szenvedő nőknél (lásd 4.3 pont).

Vesekárosodás

A Jaydess-t nem vizsgálták vesekárosodásban szenvedő nőknél.

Gyermekek és serdülők

A gyógyszer alkalmazása a menarche előtt nem javallott. A biztonságosságra és hatásosságra vonatkozó adatokat lásd az 5.1 pontban.

Az alkalmazás módja

Felhelyezése egészségügyi szakember által, aszeptikus technika alkalmazásával történjen.

A Jaydess egy felvezetőeszközben, steril csomagolásban kerül forgalomba, amelyet a behelyezésig nem szabad felbontani. Nem sterilizálható újra. A Jaydess forgalmazott egysége kizárólag egyszer használatos. Ne használja fel, ha a belső csomagolás sérült vagy nyitott. A dobozon és a buborékcsomagoláson feltüntetett lejárati idő után ne helyezze fel az eszközt.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

A Jaydess külső csomagolásában egy betegemlékeztető kártya található. Töltse ki a kártyát és adja oda betegének a fogamzásgátló rendszer felhelyezését követően.

A felhelyezés előkészítése

- Vizsgálja meg a nőt a Jaydess felhelyezése előtt annak érdekében, hogy az alkalmazás ellenjavallatait kiszűrje (lásd 4.3 pont és 4.4 pont "Szakorvosi vizsgálat/konzultáció").
- Helyezzen be egy speculumot, hozza látótérbe a cervixet, és gondosan tisztítsa meg a cervixet és a vaginát egy megfelelő fertőtlenítő oldattal.
- Vegye igénybe asszisztens segítségét, ha szükséges.
- Fogja meg a cervix elülső ajkát egy horgas csipesszel vagy más fogóval, hogy rögzítse a méhet. Retroversio uteri esetén célszerűbb lehet a hátsó cervix-ajkat megfogni. A fogót enyhén meg lehet húzni, hogy a méhnyakcsatorna kiegyenesedjen. A fogónak ebben a helyzetben kell maradnia a felhelyezés teljes időtartama során, valamint végig fenn kell tartani a cervixre gyakorolt ellenirányú enyhe, húzó hatást.
- Irányítsa a hüvelyi ultrahangot a nyakcsatornán keresztül a fundusig, hogy megmérje a méhűr hosszát, megbizonyosodjon a méhűr irányáról, és kizárjon bármilyen méhen belüli rendellenességet (pl. septum, submucosus fibromák) vagy egy korábban felhelyezett, de még el nem távolított intrauterin fogamzásgátló eszköz jelenlétét. Ha ellenállásba ütközik, fontolja meg a nyakcsatorna tágítását. Ha a méhnyak tágítása szükséges, megfontolandó analgetikum és/vagy paracervicalis blokk alkalmazása.

Felhelyezés

1. Először teljesen nyissa ki a steril csomagolást (1. ábra), majd alkalmazzon aszeptikus technikát és steril kesztyűt.


2. Tolja előre a csúszóütközőt a nyíl irányába ütközésig, ezáltal a Jaydess a felvezetőcsőbe húzódik (2. ábra).


FONTOS! Ne húzza a csúszóütközőt lefelé, mert ezzel túlságosan korán kiengedheti a Jaydess-t. Az egyszer már kiengedett Jaydess nem helyezhető vissza.

3. A csúszóütközőt ütközésig előretolt pozícióban tartva, állítsa be a skálán az ütközőgyűrű felső szélét a mért szondahossznak megfelelően (3. ábra).

4. A csúszóütközőt ütközésig előretolt pozícióban tartva, vezesse át a felvezetőeszközt a méhnyakon úgy, hogy az ütközőgyűrű kb. 1,5-2,0 cm-re álljon meg a cervixtől (4. ábra).












FONTOS! Ne erőltesse a felvezetőeszközt. Tágítsa a nyakcsatornát, ha szükséges.

5. A felvezetőeszközt stabilan, egy helyben tartva húzza lefelé a csúszóütközőt vissza a jelölésig, hogy a Jaydess vízszintes karjai kinyíljanak (5. ábra). Várjon 5-10 másodpercet, hogy a vízszintes karok teljesen kinyíljanak.








6. Tolja óvatosan tovább a felvezetőeszközt a fundus felé, amíg az ütközőgyűrű eléri a cervixet. A Jaydess így a fundusnál helyezkedik el (6. ábra).


7. A felvezetőeszközt egy helyben tartva, a csúszóütközőt ütközésig lefelé húzva engedje ki a Jaydess-t (7. ábra). A csúszóütközőt ütközésig lehúzott pozícióban tartva, óvatosan húzza ki a felvezetőeszközt. Vágja le a jelzőfonalakat úgy, hogy kb. 2-3 cm maradjon látható a méhnyakon kívül.

FONTOS! Ha felmerül annak a gyanúja, hogy a rendszer nem megfelelő pozícióban helyezkedik el, akkor ellenőrizni kell a helyzetét (pl. ultrahangvizsgálattal). Távolítsa el a rendszert, ha az nem megfelelően helyezkedik el a méh üregében. Az egyszer már eltávolított rendszert tilos újra felhelyezni.


Eltávolítás/kicserélés

Az eltávolítással/kicseréléssel kapcsolatban olvassa el a 4.2 pontot: Felhelyezés és eltávolítás/kicserélés.

A jelzőszálak csipesszel történő húzásával a Jaydess eltávolítható (8. ábra).

A Jaydess eltávolítása után azonnal felhelyezhető egy újabb eszköz.

A Jaydess eltávolítása után a rendszer épségét ellenőrizni kell.























Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

- Terhesség (lásd 4.6 pont);
- Akut vagy kiújuló kismedencei gyulladásos betegség vagy állapot, amely a kismedencei fertőzések fokozott kockázatával jár;
- Akut cervicitis vagy vaginitis;
- Postpartum endometritis vagy fertőzéses vetélés három hónapon belül;
- Cervicalis intraepithelialis neoplasia, amíg nem rendeződik;
- Uterus vagy a cervix rosszindulatú tumoros megbetegedése;
- Progesztogén-érzékeny tumorok, pl. emlőrák;
- Tisztázatlan aetiologiájú, rendellenes méhvérzés;
- Az uterus congenitalis eredetű vagy szerzett alaki rendellenségei, beleértve a fibromát is, amennyiben az zavarja a méhen belüli rendszer felhelyezését és/vagy megtartását (azaz a méh üregét torzítják);
- Akut májbetegség vagy májdaganat;
- A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Szakemberrel történő konzultációt követően, fokozott figyelem és óvatosság szükséges a Jaydess használatakor, illetve mérlegelni kell az eltávolítás szükségességét a következő állapotok fennállása vagy első ízben való előfordulása esetén:
- migrén, aszimmetrikus látásvesztéssel járó focalis migrén, vagy átmeneti cerebrális ischaemiára utaló egyéb tünetek,
- különösen súlyos fejfájás,
- sárgaság,
- jelentős vérnyomás-emelkedés,
- súlyos artériás betegség, mint például stroke vagy myocardialis infarctus.

A kis dózisú levonorgesztrel befolyásolhatja a glükóztoleranciát, így amennyiben diabetesben szenvedő betegnek helyeznek fel Jaydess-t, a vércukorszintet rendszeresen ellenőrizni kell. Jóllehet általában nem szükséges a terápiás adag változtatása a levonorgesztrel-IUS-t alkalmazó cukorbetegek esetében.

Orvosi vizsgálat/konzultáció

A felhelyezést megelőzően a nőt tájékoztatni kell a Jaydess előnyeiről és kockázatairól, beleértve a perforáció jeleit és tüneteit, valamint az ectopiás terhesség veszélyéről (lásd lejjebb). Fizikális vizsgálatot kell végezni, amelybe beletartozik a kismedencei vizsgálat és a mellvizsgálat. A méhnyaki kenet vizsgálata - a szakember döntése alapján - szükség szerint végzendő. Ki kell zárni a terhességet és a nemi úton terjedő betegségeket. A genitális fertőzéseket sikeresen kezelni kell a felhelyezés előtt. Meg kell határozni az uterus helyzetét és a méh üregének méretét. A maximális hatásosság eléréséhez, valamint a rendszer kilökődésének elkerülésére a Jaydess-t a méh fundusába kell felhelyezni. A felhelyezésre vonatkozó utasításokat figyelmesen kell követni.

Különleges hangsúlyt kell helyezni a megfelelő felhelyezési technika elsajátítására.

A felhelyezés és az eltávolítás némi fájdalommal és vérzéssel járhat. A műveletek vasovagalis reakciót (pl. ájulás, vagy epilepsziás beteg esetén rángógörcsöt) válthatnak ki.

Az eszköz felhelyezését követő 4-6. héten a használó újbóli vizsgálata szükséges a jelzőszálak ellenőrzésére, és annak biztosítására, hogy a rendszer megfelelő pozícióban van. A későbbiekben kontrollvizitet évente egyszer, vagy klinikailag indokolt esetben gyakrabban javasolt végezni.

A Jaydess postcoitális fogamzásgátlásra nem alkalmas.

A Jaydess használatát még nem vizsgálták erős menstruációs vérzés kezelésére vagy endometrális hyperplasia kivédésére ösztrogén-pótló terápia ideje alatt. Ezért ezen esetekben használata nem javasolt.

Méhen kívüli (ectopiás) terhesség

Klinikai vizsgálatok során, a Jaydess alkalmazása mellett az ectopiás terhességek összincidenciája 0,11/100 nőév volt. A Jaydess használata alatt bekövetkezett terhességeknek megközelítőleg a fele méhen kívüli terhesség.

Azon nőket, akik fontolják a Jaydess használatát tájékoztatni kell az ectopiás terhesség jeleiről, tüneteiről és kockázatairól. Ha a Jaydess használata alatt következik be a terhesség, a méhen kívüli terhesség lehetőséget figyelembe kell venni és értékelni kell.

Ha a kórtörténetben méhen kívüli terhesség, tubaműtét vagy kismedencei fertőzés szerepel, az ectopiás terhesség kockázata megnő. Alhasi fájdalom esetén figyelembe kell venni a méhen kívüli terhesség lehetőségét, különösen, ha a panaszok a menstruáció elmaradásával járnak, vagy ha amenorrhoea esetén a nő vérezni kezd.

Mivel a méhen kívüli terhesség befolyásolhatja a későbbi termékenységet, ezért a Jaydess alkalmazásának előny/kockázat arányát gondosan értékelni kell, különösen azon nők esetében, akik még nem szültek (nullipara nők).

Alkalmazás nullipara nők esetén: mivel a klinikai tapasztalatok korlátozottak, ezért a Jaydess nem az elsődlegesen választandó fogamzásgátlási módszer.

A menstruációs vérzési sémára kifejtett hatás

A Jaydess-t használók többségénél várhatóan lesznek a menstruációs vérzési sémára kifejtett hatások. Ezek a változások a levonorgesztrel endometriumra kifejtett közvetlen hatásának eredménye, és nem feltétlenül állnak összefüggésben a petefészek aktivitásával.

Rendszertelen és pecsételő vérzés gyakori az alkalmazás első hónapjaiban. Ezt követően, az endometrium erős szupressziója a menstruációs vérzés időtartamának és mennyiségének csökkenését eredményezi. A csekély folyás gyakran oligomenorrhoeává vagy amenorrhoeává fejlődik.

Klinikai vizsgálatok során fokozatosan alakult ki oligomenorrhoea és/vagy amenorrhoea. A harmadik év végéig a felhasználók mintegy 22,3%-ánál, illetve 11,6%-ánál alakult ki oligomenorrhoea és/vagy amenorrhoea. Ha az előző menstruáció kezdetét követő 6 héten belül újabb menstruáció nem jelentkezik, a terhesség lehetőségét figyelembe kell venni. Azon személyek esetén, akik amenorrhoeásak maradnak, nem szükséges a terhességi teszt ismételt elvégzése, hacsak egyéb jelek nem utalnak terhességre.

Ha a vérzés idővel fokozódik és/vagy rendszertelenebbé válik, megfelelő diagnosztikai intézkedéseket kell foganatosítani, mivel a rendszertelen vérzés endometriumpolip, -hyperplasia vagy -carcinoma tünete lehet, valamint az erős vérzés az IUS nem észlelt kilökődésének a jelzése is lehet.

Kismedencei fertőzés

A Jaydess és a felvezető eszköz steril, azonban a felhelyezés során, bakteriális szennyeződés következtében, mikrobák hordozóivá válhatnak, amelyek így a felső genitális traktusba juthatnak. Valamennyi IUS vagy IUD alkalmazása során beszámoltak kismedencei gyulladásról. Klinikai vizsgálatok során a kismedencei gyulladásos betegségek (pelvic inflammatory disease = PID) a Jaydess alkalmazásának kezdetén gyakrabban jelentkeztek, és ez összhangban van a réztartalmú IUD-kel kapcsolatban közölt adatokkal, amelyek szerint a PID előfordulási aránya a felhelyezés utáni első három hétben a legmagasabb, és azután csökken.

A Jaydess alkalmazása előtt teljeskörűen ki kell értékelni a betegeket a kismedencei fertőzéssel összefüggő rizikófaktorok tekintetében (pl. több szexuális partner, nemi úton terjedő fertőzések, a kórelőzményben szereplő PID). A kismedencei fertőzéseknek, mint például a PID-nek komoly következményei lehetnek, mivel csökkenthetik a termékenységet, és növelhetik az ectopiás terhesség kockázatát.

Bár ez meglehetősen ritkán fordul elő, hasonlóan a más nőgyógyászati és sebészeti beavatkozásokhoz, súlyos fertőzések vagy szepszis (beleértve a Streptococcus A-csoport által okozott szepszist) fordulhat elő az IUD felhelyezését követően.

Ha a használónál visszatérő endometritis vagy kismedencei gyulladás alakul ki, illetve, ha egy akut fertőzés súlyossá válik, vagy nem reagál a kezelésre, a Jaydess-t el kell távolítani.

Már a gyulladásra utaló enyhe tünetek észlelésekor is bakteriológiai vizsgálatok elvégzése és ellenőrzés javasolt.

Az eszköz kilökődése

A Jaydess-szel fogamzásgátlás indikációban végzett klinikai vizsgálatokban az eszköz kilökődésének előfordulási gyakorisága alacsony volt (a felhelyezett eszközök kevesebb mint 4%-a), ami ugyanaz a tartomány, mint amelyet más intrauterin eszközök (IUD) vagy intrauterin rendszerek (IUS) esetében jelentettek. A Jaydess részleges vagy teljes kilökődése vérzéssel vagy fájdalommal járhat. Előfordulhat azonban, hogy a rendszer úgy lökődik ki a méh üregéből, hogy a felhasználó azt nem veszi észre, miközben ez a fogamzásgátló hatás elvesztéséhez vezet. Mivel a Jaydess csökkenti a menstruációval veszített vér mennyiségét, a menstruációs vérzés növekedése kilökődésre utaló jel lehet.

A kilökődés kockázata magasabb azoknál a nőknél,
* akiknek előzőleg erős menstruációs vérzésük volt,
* akiknek a rendszer felhelyezésekor számított testtömegindexe (BMI, body mass index) a normál érték feletti volt. A kockázat a BMI-érték emelkedésével arányosan nagyobb.

A nőknek el kell magyarázni, melyek a kilökődés lehetséges jelei és hogyan ellenőrizzék a Jaydess jelzőszálait, és javasolni kell, hogy forduljanak szakorvoshoz, amennyiben a jelzőszál nem érezhető.
Ameddig a Jaydess megfelelő helyzetét nem igazolták, barrierelvű fogamzásgátló módszert (pl. óvszert) kell alkalmazni.

A Jaydess részleges kilökődése csökkentheti a Jaydess hatékonyságát.

A részlegesen kilökődött Jaydess-t el kell távolítani. Új rendszer felhelyezhető az előző eltávolításakor, azzal egyidejűleg, amennyiben a terhességet kizárták.

Perforáció

Intrauterin fogamzásgátló okozta méhtest- vagy méhnyak-perforáció/-penetráció előfordulhat, leginkább a felhelyezés során, habár bizonyos ideig felderítetlen maradhat és ez csökkentheti a Jaydess hatásosságát. Nehéz felhelyezés és/vagy a felhelyezés során vagy után jelentkező rendkívüli fájdalom vagy vérzés esetén azonnal lépéseket kell tenni, például fizikális vizsgálatot és ultrahangvizsgálatot kell végezni a perforáció kizárására. Az ilyen rendszert el kell távolítani, és akár műtét elvégzése is szükségessé válhat.

Egy, nagy, prospektív, összehasonlító, beavatkozással nem járó, 1 éves megfigyelési időszakú, másfajta IUD-t használó nők (N=61 448) bevonásával készült, kohorsz-tanulmány szerint az 1000 felhelyezésre jutó perforáció előfordulási gyakorisága 1,3 volt (95%-os CI: 1,1-1,6) a vizsgálat teljes kohorszára nézve; 1,4 volt (95%-os CI: 1,1-1,8) 1000 felhelyezésre vonatkozóan egy másik levonorgesztrel-IUS-t alkalmazók kohorszában, és 1,1 volt (95%-os CI: 0,7-1,6) 1000 felhelyezésre vonatkoztatva a réztartalmú IUD-t alkalmazók kohorszában.

A tanulmány kimutatta, hogy mind a szoptatás a felhelyezés idejében, mind a szülést követő 36 héten belüli felhelyezés összefüggésben áll a perforáció emelkedett rizikójával (lásd 2. táblázat). Mindkét rizikófaktor független a felhelyezett IUD típusától.

2. táblázat: Az 1000 felhelyezésre eső perforáció előfordulása a teljes tanulmányban, 1 éves megfigyelési időszakra, súlyozva a felhelyezés pillanatában való szoptatással és a szülés óta eltelt idővel (már szült nők körében)


A felhelyezés idejében szoptatott
A felhelyezés idejében nem szoptatott
Felhelyezés a szülés utáni 36. hétig
5,6

95%-os CI: 3,9-7,9,
n=6047 felhelyezés)
1,7

95%-os CI: 0,8-3,1,
n=5927 felhelyezés)
Felhelyezés több mint 36 héttel a szülés után
1,6

(95%-os CI: 0,0-9,1,
n=608 felhelyezés)
0,7

(95%-os CI: 0,5-1,1,
n=41910 felhelyezés)

A megfigyelési időszakot 5 évre terjesztették ki ennek a vizsgálatnak egy alcsoportjában (N = 39 009 nő, akiknek vagy más levonorgesztrel-IUS vagy réz-IUD volt felhelyezve, a nők 73%-ánál a teljes 5 éves megfigyelési időszakra vonatkozóan áll rendelkezésre információ), ahol az észlelt perforáció előfordulása bármikor a teljes 5 éves periódus alatt 2,0 volt (95%-os CI:1,6-2,5) 1000 felhelyezésre. A felhelyezés idején történő szoptatást, valamint a szülést követő 36 héten belüli felhelyezést megerősítették, mint rizikófaktort az 5 éves utánkövetési alcsoportban is.

A perforáció kockázata magasabb lehet a rögzítetten retroverzióban lévő méhhel rendelkező nők esetén.

Az útmutatásnak megfelelően, lásd "Orvosi vizsgálat/konzultáció", a felhelyezést követően kontrollvizsgálat szükséges, amely adaptálható a klinikailag indokolt perforációs rizikófaktorokhoz.

A jelzőszál eltűnése

Ha a kontrollvizsgálat során az eltávolító szálak a méhszájban nem láthatóak, az észrevétlenül maradt kilökődést és a terhességet ki kell zárni. Előfordulhat, hogy a szálak felhúzódtak az uterusba vagy a nyakcsatornába, és a következő menstruáció során ismét megjelennek. A terhesség kizárása után egy megfelelő eszköz segítségével, óvatosan szondázva a nyakcsatornát, a szálakat általában meg lehet találni. Ha a szálak nem találhatóak, a kilökődés és a perforáció lehetőségét figyelembe kell venni. Ultrahangvizsgálat alkalmazható a rendszer pontos helyzetének meghatározására. Ha az ultrahangvizsgálat nem végezhető el, vagy eredménytelen volt, a Jaydess lokalizációjára röntgenvizsgálat használható.

Petefészekciszta / megnagyobbodott petefészektüszők

Mivel a Jaydess fogamzásgátló hatása főleg a méhben kifejtett, helyi hatásán alapul, ezért a fogamzóképes korú nők esetében a Jaydess alkalmazása általában nem jár az ovulációs funkciók változásával, beleértve a rendszeres tüszőérést, a petesejt kilökődését és a follicularis atresiát. Néha a folliculus (tüsző) atresiája késik és a folliculogenesis folytatódhat. Ezek a megnagyobbodott folliculusok klinikailag nem különíthetők el a petefészekcisztáktól, és klinikai vizsgálatok során nemkívánatos gyógyszerhatásként jelentették ezeket a Jaydess-t használó nők hozzávetőlegesen 13,2%-ánál. Ide tartoztak a petefészekciszták, a bevérzett petefészekciszták és a megrepedt petefészekciszták is. Ezen ciszták többsége tünetmentes, bár néhányukhoz kismedencei fájdalom vagy dyspareunia társul.

A legtöbb esetben az ilyen megnagyobbodott folliculusok két-három hónapos megfigyelés során spontán felszívódnak. Ha egy megnagyobbodott folliculus mégsem szívódik fel spontán módon, akkor szükség lehet az ultrahangos ellenőrzés folytatására és egyéb diagnosztikus/terápiás intézkedések kivitelezésére. Ritkán műtéti beavatkozásra lehet szükség.

Pszichiátriai rendellenességek

A depresszív hangulat és a depresszió a hormonális fogamzásgátló alkalmazásának közismert, nemkívánatos hatásai (lásd 4.8 pont). A depresszió súlyos is lehet, és a szuicid viselkedés és az öngyilkosság szempontjából jól ismert kockázati tényezőt jelent. A nőknek tanácsolni kell, hogy hangulatváltozások és depresszív, akár közvetlenül a kezelés megkezdését követően jelentkező tünetek esetén vegyék fel a kapcsolatot kezelőorvosukkal.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Jaydess nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Nem értelmezhető.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Megjegyzés: Az egyidejűleg alkalmazott gyógyszerek alkalmazási előírását is figyelembe kell venni az esetleges interakciók felismerése érdekében.

Más gyógyszerek hatása a Jaydess-re

Interakció léphet fel azon gyógyszerekkel, amelyek indukálják a máj mikroszomális enzimjeit, amelynek következtében a nemi hormonok clearance-e emelkedhet vagy csökkenhet.

A levonorgesztrel clearance-értékét növelő hatóanyagok, pl.:
Fenitoin, barbiturátok, primidon, karbamazepin, rifampicin és lehetségesen oxkarbazepin, topiramát, felbamát, grizeofulvin, valamint a közönséges orbáncfüvet tartalmazó készítmények.

Nem ismert, hogy ezek a gyógyszerek befolyásolják-e a Jaydess fogamzásgátló hatásosságát, valószínű azonban, hogy nem bírnak nagy jelentőséggel, mivel a fogamzásgátlás főként lokális hatásmechanizmus útján valósul meg.

A levonorgesztrel clearance-értékét változó módon befolyásoló hatóanyagok:
Nemihormon-készítményekkel együtt alkalmazva, számos HIV/HCV-proteáz-inhibitor és nem nukleozid reverz transzkriptáz gátló, csökkentheti vagy növelheti a progesztogén plazmakoncentrációját.

A levonorgesztrel clearance-értékét csökkentő hatóanyagok (enziminhibitorok) pl:
A CYP3A4-enzim erős vagy mérsékelt inhibitoraival, mint az azol típusú antimikotikumokkal (pl. flukonazol, itrakonazol, ketokonazol, vorikonazol), verapamillal, makrolidokkal (pl. klaritromicin, eritromicin), diltiazemmel és grapefruitlével történő együttes alkalmazás esetén a progesztogén plazmakoncentrációja megnövekedhet.

Mágneses rezonanciás képalkotás (MRI)

A nem klinikai jellegű vizsgálatok igazolták, hogy a Jaydess felhelyezése után a beteg biztonságosan vizsgálható az alábbi feltételek mellett: Statikus, 3 Teslás vagy annál gyengébb mágneses mező, a mágneses mező maximális térbeli gradiense 720 Gauss/cm vagy alacsonyabb. Ezen feltételek mellett, 15 perces vizsgálati idő alatt a Jaydess környezetében mért legnagyobb hőmérsékletemelkedés 1,8°C volt. Kis mértékű képalkotási műtermék jelentkezhet akkor, ha a vizsgált terület pontosan a Jaydess által elfoglalt helyen vagy ahhoz viszonylag közel található.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A Jaydess felhelyezése után a nők többsége változást észlel a menstruációs vérzés sémájának vonatkozásában. Idővel az amenorrhoea és az oligomenorrhoea előfordulása nő, míg az elhúzódó, a rendszertelen és a gyakori vérzések előfordulása csökken. A klinikai vizsgálatok során az alábbi, vérzési sémákat észlelték:

3. táblázat: Klinikai vizsgálatok során, a Jaydess alkalmazása mellett jelentett vérzési sémák

Jaydess
Első 90 nap
Második 90 nap
Az 1. év vége
A 3. év vége
Amenorrhoea
< 1%
3%
6%
12%
Oligomenorrhoea
8%
19%
20%
22%
Gyakori vérzés
31%
12%
8%
4%
Rendszertelen vérzés*
39%
25%
18%
15%
Elhúzódó vérzés*
55%
14%
6%
2%

*A rendszertelen és az elhúzódó vérzést tapasztaló betegek a többi csoport valamelyikében is szerepelhetnek (kivéve az amenorrhoeát).

Nemkívánatos események táblázatos összefoglalása

A Jaydess-szel kapcsolatban jelentett gyógyszermellékhatások előfordulásának összefoglalása az alábbi táblázatban látható. Az egyes gyakorisági csoportokon belül a nemkívánatos hatások csökkenő súlyosság szerinti sorrendben kerülnek megadásra. A gyakoriságok meghatározása:

nagyon gyakori (? 1/10),
gyakori (? 1/100 - < 1/10),
nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100),
ritka (? 1/10 000 - < 1/1000),
nagyon ritka (< 1/10 000).

Szervrendszer
Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Nem ismert
Pszichiátriai kórképek

depresszív hangulat / depresszió
csökkent libidó


Idegrendszeri betegségek és tünetek
fejfájás
migrén


Érbetegségek és tünetek


szédülés

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hasi / medencetáji fájdalom
émelygés


A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
acne / seborrhoea
alopecia
hirsutismus

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
menstruációs vérzéssel kapcsolatos változások, ideértve a fokozott és csökkent menstruációs vérzést, pecsételő vérzést, oligomenorrhoeát és az amenorrhoeát,
petefészekciszta*
vulvovaginitis
a genitális traktus felső részének fertőzése
dysmenorrhoea
emlőfájdalom/kellemetlenség-érzés
az eszköz kilökődése (teljes és részleges)
Folyás a nemi szervekből
méhperforáció**

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

testtömeg-gyarapodás



* A klinikai vizsgálatok során a petefészekcisztákat, ha azok rendellenes, nem funkcionális ciszták voltak és/vagy az átmérőjük ultrahangvizsgálat alapján 3 cm felett volt, mellékhatásként kellett jelenteni.
**A gyakoriság más LNG-IUS-t vagy réz-IUD-t használó nők bevonásával készült nagy, prospektív, összehasonlító, beavatkozást nem igénylő kohorsz-vizsgálaton alapszik, mely szerint a szoptatás a felhelyezés idejében és a felhelyezés a szülést követő 36 hétben a perforáció független rizikófaktorai (lásd a "Perforáció" című részt a 4.4 pontban). A Jaydess-szel végzett klinikai vizsgálatokban, ahol kizárták a szoptató nőket, a perforáció gyakorisága "ritka" volt.

Kiválasztott mellékhatások leírása

Levonorgesztrel-leadó IUS alkalmazása során kiütéssel, urticariával és angioödémával járó túlérzékenységgel kapcsolatos esetekről számoltak be.

Ha egy nő a Jaydess alkalmazása mellett esik teherbe, akkor megnő a relatív valószínűsége, hogy a terhesség ectopiás lesz (lásd 4.4 pont, "Méhen kívüli (ectopiás) terhesség").

A szexuális együttlét során a partner érezheti az eltávolító szálakat.

A Jaydess felhelyezésével, illetve eltávolításával kapcsolatos beavatkozással összefüggésben a következő gyógyszermellékhatásokat jelentették: Az eljárással kapcsolatban keletkező fájdalom, illetve vérzés, a felhelyezéssel kapcsolatos, szédüléssel vagy ájulással társuló vasovagalis reakció. Epilepsziás beteg esetén az eljárás rángógörcsöt válthat ki.

Szepszis (köztük a Streptococcus A-csoport okozta szepszis) eseteit jelentették az IUD felhelyezését követően (lásd 4.4 pont, "Kismedencei fertőzés" című rész).

Gyermekek és serdülők
A Jaydess biztonságossági profilja a 304 serdülő bevonásával végzett vizsgálatban megfigyeltek alapján egyezett a felnőttekre vonatkozó adatokkal.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: műanyag IUD progesztogénnel; ATC kód: G02BA03

Farmakodinámiás hatások

A Jaydess főleg lokálisan, a méh üregében fejti ki progesztogén hatását.

Az endometrium magas levonorgesztrel-koncentrációja szabályozza az endometrium ösztrogén- és progeszteron-receptorait. Ezáltal az endometrium viszonylag érzéketlenné válik a keringő ösztradiollal szemben, ami erős antiproliferatív hatást eredményez. Az alkalmazás során az endometrium morfológiai változásai és gyenge, lokális idegentest-reakció is megfigyelhető. Megvastagítva a cervicalis nyákot, megakadályozza a spermiumok átjutását a nyakcsatornán. A méh és a petevezeték lokális miliője gátolja a spermiumok mobilitását és funkcióját, megakadályozva a megtermékenyítést. A Jaydess-szel kapcsolatos klinikai vizsgálatok során a vizsgált alanyok döntő többségében ovulációt észleltek. Az ovuláció bizonyítékait figyelték meg 35-ből 34 nő esetén az első év során, 27-ből 26-nál a második év során és mind a 26 nőnél a harmadik év során.

Klinikai hatásosság és biztonságosság

A Jaydess fogamzásgátló hatásosságát egy 1432 nő részvételével zajlott klinikai vizsgálat során értékelték, amelyben a Jaydess-t alkalmazó résztvevők 18-35 évesek voltak, akiknek 38,8%-a (556) nullipara volt, és a nullipara nők 83,6%-a (465) volt nulligravida. A Pearl-index az első évben 0,41 (95%-os konfidencia intervallum: 0,13-0,96), míg a hároméves 0,33 (95%-os konfidencia intervallum: 0,16-0,60) volt. A sikertelenségi arány körülbelül 0,4% volt az első évben, míg a kumulatív sikertelenségi arány hozzávetőlegesen 0,9% volt a harmadik évben. A sikertelenségi arány azokat a terhességeket is magában foglalja, amelyek felderítetlen kilökődés vagy perforáció miatt jöttek létre. A levonorgesztrelt leadó IUS alkalmazása nem befolyásolja a termékenység jövőbeli alakulását. Magasabb hatóanyag-tartalmú levonorgesztrel-IUS alkalmazása során gyűjtött adatok alapján, a terhességre vágyó nők körülbelül 80%-a a rendszer eltávolítása után 12 hónapon belül teherbe esett.

A Jaydess biztonságossági profilja a 304 serdülő bevonásával végzett vizsgálatban megfigyeltek alapján egyezett a felnőttekre vonatkozó adatokkal. A hatásosság várhatóan megegyezik a 18 évnél fiatalabb serdülők, valamint a 18 évesek és annál idősebbek esetében.

A Jaydess alkalmazása esetén a menstruációs vérzés sémájával kapcsolatos változások a levonorgesztrel endometriumra kifejtett közvetlen hatásának az eredménye, és nem feltétlenül az ovariális ciklust tükrözik. Nincs egyértelmű különbség a tüszőérésben, az ovulációban vagy az ösztradiol- és progeszterontermelésben a különböző vérzési sémával rendelkező nők esetében. Az endometriumproliferáció-gátlás folyamatában, az alkalmazás első hónapjaiban fokozódhat a pecsételő vérzés. Ezt követően, a Jaydess alkalmazása során az endometrium erős szuppressziója a menstruációs vérzés időtartamának és mennyiségének csökkenését eredményezi. A csekély folyás gyakran oligomenorrhoeává vagy amenorrhoeává fejlődik. Az ovarialis funkciók normálisak maradnak és az ösztradiolszintek megtartottak, még akkor is, ha a Jaydess-t alkalmazóknál amenorrhoea áll fenn.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A levonorgesztrel a méh üregében lokálisan szabadul fel. Az in vivo hatóanyag-leadási görbét egy kezdeti meredek csökkenés jellemez, amely fokozatosan lelassul. Ennek eredményeként az 1. év és az előirányzott 3 éves alkalmazási időszak vége között kevés változás észlelhető. A különböző időpontokra vonatkozó, becsült in vivo leadási arányok a 4. táblázatban láthatók.

4. táblázat: Az ex vivo reziduális tartalom mérése alapján becsült in vivo hatóanyagleadási arányok

Idő
Becsült, in vivo hatóanyagleadási arány [mikrogramm/24 óra]
24 nappal a felhelyezést követően
14
60 nappal a felhelyezést követően
10
1 évvel a felhelyezést követően
6
3 évvel a felhelyezést követően
5
1. év átlaga
8
3 év átlaga
6

Felszívódás

A szérumkoncentráció mérése alapján, a felhelyezést követően az IUS-ből a levonorgesztrel azonnal felszabadul a méh üregében. A felszabadult levonorgesztrel több mint 90%-a szisztémásan hozzáférhető. A levonorgesztrel a maximális szérumkoncentrációját a Jaydess felhelyezését követő első két hétben éri el. Hét nappal a felhelyezést követően átlagban 162 pg/ml (5-95. percentilis: 102 pg/ml - 249 pg/ml) levonorgesztrel-koncentrációt mértek. Ezt követően a levonorgesztrel szérumkoncentrációja az idő előrehaladtával csökken, míg 3 év után végül eléri az 59 pg/ml-es (5-95. percentilis: 36 pg/ml - 92 pg/ml) átlagkoncentrációt. A levonorgesztrelt leadó IUS alkalmazása során a méhüregi magas lokális gyógyszer-expozíció, magas koncentrációgradienst eredményez az endometriumtól a myometrium irányába (endometrium-myometrium gradiens > 100-szoros), amelynek következtében a levonorgesztrel szérumkoncentrációja alacsony (endometrium-szérum gradiens > 1000-szeres).

Eloszlás

A levonorgesztrel a szérumalbuminhoz nem specifikusan, míg a nemihormonkötő globulinhoz (SHBG-hez) specifikusan kötődik. A keringésben lévő levonorgesztrelnek kevesebb, mint 2%-a van jelen szabad szteroid formájában. A levonorgesztrel nagy affinitással kötődik az SHBG-hez. Ennek megfelelően, az SHBG szérumkoncentrációjában bekövetkező változások a szérum összlevonorgesztrel-koncentrációjának emelkedéséhez (magasabb SHBG-koncentráció) vagy csökkenéséhez (alacsonyabb SHBG-koncentráció) vezetnek. Az SHBG-koncentráció átlagosan 15%-kal csökkent a Jaydess felhelyezését követő egy hónapon belül, és változatlan maradt a 3 éves alkalmazási periódus alatt. A levonorgesztrel átlagos látszólagos eloszlási térfogata körülbelül 106 l.

Biotranszformáció

A levonorgesztrel jelentős mértékben metabolizálódik. A legfontosabb metabolizmus-útvonalak a delta-4-3-oxo-csoport redukciója, valamint a 2-alfa, 1-béta és 16-béta pozíció hidroxilációja, melyet konjugáció követ. A levonorgesztrel oxidatív metabolizmusában a CYP3A4-enzim játssza a legnagyobb szerepet. A rendelkezésre álló in vitro adatok szerint a levonorgesztrellel kapcsolatban a CYP-közvetített biotranszformációs reakciók esetleg kisebb relevanciával bírnak, mint a redukció és a konjugáció.

Elimináció

A levonorgesztrel plazmából való teljes kiürülése körülbelül 1,0 ml/perc/kg. A levonorgesztrel csak nyomokban választódik ki változatlan formában. A metabolitok a széklettel és a vizelettel ürülnek, körülbelül 1-es kiválasztási aránnyal. A kiválasztási felezési idő körülbelül 1 nap.

Linearitás/nonlinearitás

A levonorgesztrel farmakokinetikája függ az SHBG koncentrációjától, amely utóbbinak a szintjét az ösztrogének és az androgének befolyásolják. Az SHBG-koncentráció csökkenése a szérumban a teljes levonorgesztrel-koncentráció csökkenéséhez vezet, és ez a levonorgesztrel nem lineáris farmakokinetikájára utal az idő tekintetében. A Jaydess főleg lokálisan kifejtett hatása alapján nem várható, hogy ez befolyásolná a Jaydess hatásosságát.

Gyermekek és serdülők

Egy három évig tartó, III. fázisú vizsgálatban, amelyet menarche utáni serdülő nőkön (átlagéletkor 16,2 év, az életkortartomány 12-18 év volt) végeztek, a 283 serdülőt érintő farmakokinetikai analízisben a levonorgesztrel szérumkoncentrációja serdülőknél, a felnőtteknél mért értékekhez képest enyhén magasabbnak mutatkozott (körülbelül 10%). Ez összefüggésbe hozható a serdülők átlagosan alacsonyabb testtömegével. A serdülők esetében megállapított értéktartományok azonban, a felnőttek esetében megállapított határérték közé esnek, magas fokú hasonlóságot mutatva.

Nem várható eltérés a levonorgesztrel farmakokinetikájában a serdülők és felnőttek között a Jaydess felhelyezését követően.

Etnikai különbségek

Végeztek egy 3 éves III. fázisú vizsgálatot a Jaydess alkalmazásáról az ázsiai-csendes-óceáni térségben (93% ázsiai nő, 7% egyéb etnikumú nő). A levonorgesztrel farmakológiai jellemzőit - ebben a vizsgálatban az ázsiai populációra, illetve más III. fázisú vizsgálatokban a kaukázusi rasszra vonatkozóan - összehasonlítva, nem találtak klinikailag releváns különbségeket a szisztémás expozícióban és egyéb farmakokinetikai paraméterekben. Emellett a Jaydessből a napi hatóanyag-felszabadulás mértéke azonos volt mindkét populációban.

Nem várható eltérés a levonorgesztrel farmakokinetikájában a kaukázusi és ázsiai nők között a Jaydess felhelyezését követően.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A levonorgesztrel farmakológiai biztonságossági, farmakokinetikai és toxicitási, beleértve a genotoxicitási és karcinogenitási vizsgálataiból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható. Majmokkal végzett vizsgálatok során, amelyben a levonorgesztrelt intrauterin adagolták 9-12 hónapig, lokális farmakológiai hatást igazoltak, jó lokális tolerálhatóság mellett és a szisztémás toxicitás jelei nélkül. Nyulak esetében, a levonorgesztrel intrauterin alkalmazása után nem észleltek embriotoxicitást. A hormonrezervoár elasztomer-összetevőinek, a készítmény polietilén anyagainak, az ezüstgyűrűnek, az ezüstprofilnak, illetve az elasztomer és a levonorgesztrel kombinációjának biztonságossági vizsgálata, amely a genetikai toxikológia standard in vitro és in vivo tesztrendszerein, illetve az egerekkel, patkányokkal, tengeri malacokkal, nyulakkal és in vitro tesztrendszerekkel végzett biokompatibilitás-értékelésen alapult, nem tárt fel biológiai inkompatibilitást.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

1 db intrauterin rendszer hőformált buborékcsomagolásban (PETG), lehúzható fóliával (PE).

Kiszerelési egységek: 1×1, 5×1.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A készítmény steril csomagolásban található, ezt a felhelyezésig tilos felbontani. Minden rendszert az aszeptikus körülményekre vonatkozó előírások figyelembevételével szabad kezelni. Ha a steril csomagolás sérült, akkor a benne található rendszert a biológiailag veszélyes hulladékok kezelésére vonatkozó helyi irányelveknek megfelelően kell megsemmisíteni. Az eltávolított Jaydess-t és a felvezetőeszközt ugyancsak ilyen módon kell megsemmisíteni. A külső csomagolás doboza és a belső buborékcsomagolás háztartási hulladékként kezelendő.

Felhelyezése egészségügyi szakember által, aszeptikus technika alkalmazásával történjen (lásd 4.2 pont).

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Bayer AG
51368 Leverkusen
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22404/01 1×1 intrauterin rendszer hőformázott buborékcsomagolásban (PETG) lehúzható fóliával (PE)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2013. január 21.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2019. február 26.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. szeptember 4.



19



OGYÉI/33799/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Termékenység

A levonorgesztrel leadó IUS alkalmazása nem befolyásolja a termékenység jövőbeli alakulását. Az IUS eltávolítása után a nő normális termékenysége helyreáll (lásd 5.1 pont).

Terhesség

Fennálló vagy feltételezett terhességben a Jaydess felhelyezése ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Ha a Jaydess-t alkalmazó nő teherbe esik, a rendszert a lehetséges legrövidebb időn belül el kell távolítani, mivel bármely in situ bennmaradt intrauterin fogamzásgátló eszköz/rendszer növeli a vetélés és a koraszülés kockázatát. A Jaydess eltávolítása vagy a méh vizsgálata szintén spontán vetélést eredményezhet. Az ectopiás terhességet ki kell zárni.

Ha a nő a terhesség megtartása mellett dönt, és a gyógyszerleadó rendszert nem lehet eltávolítani, akkor annak használóját tájékoztatni kell a kockázatokról és a lehetséges koraszülés gyermekre gyakorolt hatásáról. A terhesség lefolyását fokozott figyelemmel kell követni. A terhes nőt figyelmeztetni kell arra, hogy számoljon be a terhességgel kapcsolatos bármilyen tünetről, mely a terhesség komplikációjára utal, például lázzal járó görcsös hasi fájdalom.

Továbbá leánymagzatoknál nem zárható ki az intrauterin alkalmazott levonorgesztrel okozta virilizáló hatás fokozott kockázata. Néhány, egyedi esetben a méhben maradt levonorgesztrel-tartalmú intrauterin fogamzásgátló rendszer mellett kihordott leánymagzatoknál a helyi hormonális hatás a külső nemiszervek masculinisatióját okozta.

Szoptatás

Általánosságban úgy tűnik, hogy a szülés után hat héttel használt bármilyen, csak progesztogént tartalmazó fogamzásgátló módszer nincs káros hatással a csecsemő növekedésére és fejlődésére. A levonorgesztrel-leadó IUS-ek nem befolyásolják az anyatejnek sem a mennyiségét, sem a minőségét. Szoptató anyák esetében kis mennyiségű progesztogén (a levonorgesztrel adagjának körülbelül 0,1%-a) választódik ki az anyatejbe.