Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

OVITRELLE 250UG OLD INJ 1X ET.TOLL

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Merck Europe B.V.
Hatástani csoport:
G03GA Gonadotropinok
Törzskönyvi szám:
EU/1/00/165/008
Hatóanyagok:
Choriogonadotropinum alphaDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
9580 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Andrológia
Illetékes szakorvos
Szülészet-nőgyógyászat
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy9580,000,00
Eü kiemelt9280,00300,00
Üzemi baleset9580,000,00
Általános5269,00 (55%)4311,00
Közgyógy eü.kiemelt9580,000,00
Teljes0,009580,00
Egyedi engedélyes0,009580,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Az Ovitrelle-kezelés csak a meddőségi zavarok kezelésében járatos orvos felügyelete mellett végezhető.

Adagolás

A maximális dózis 250 mikrogramm. A következő adagolás javasolt:

• Asszisztált reprodukciós kezeléseket (ART), például in vitro fertilizációt (IVF) megelőző szuperovuláció kiváltása nőknél:

1 db előretöltött fecskendőben lévő Ovitrelle-t (250 mikrogramm) kell adni az utolsó follikulusstimuláló hormon (FSH) vagy humán menopauzális gonadotropin (hMG) készítmény adását követően 24-48 órával, azaz amikor a follicularis növekedés optimális stimulációját elérték.

• Anovulációs vagy oligo-ovulációs nők:

1 db előretöltött fecskendőben lévő Ovitrelle-t (250 mikrogramm) kell adni 24-48 órával azután, hogy a follicularis növekedés optimális stimulációját elérték. Javasolt, hogy a beteg az Ovitrelle injekció napján és az azt követő napon közösüljön.

Különleges betegcsoportok

Vese-, illetve májkárosodás
A vese- vagy májkárosodásban szenvedő betegek esetében az Ovitrelle biztonságosságát, hatásosságát és farmakokinetikáját nem állapították meg.

Gyermekek és serdülők
Az Ovitrelle-nek gyermekek és serdülők esetén nincs releváns alkalmazása.

Az alkalmazás módja

Subcutan alkalmazásra. Az Ovitrelle-t saját magának csak az a beteg adhatja, akit megfelelően felvilágosítottak és lehetősége van szükség esetén szakszemélyzettől segítséget kérni. Az Ovitrelle kizárólag egyszeri alkalmazásra használható.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Nyomonkövethetőség

A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.

Általános ajánlások

A kezelés megkezdése előtt a pár infertilitását megfelelően ki kell vizsgálni, és a terhesség vélt ellenjavallatait ki kell értékelni. Konkrétan ki kell zárni a hypothyreosist, a mellékvesekéreg-elégtelenséget, a hyperprolactinaemiát, illetve a hypophysis- vagy a hypothalamustumorokat, és megfelelő, specifikus kezelést kell végezni.

Nem áll rendelkezésre klinikai tapasztalat az Ovitrelle egyéb állapotok (mint pl. sárgatest-elégtelenség vagy férfi megbetegedések) kezelésében való alkalmazásáról, ezért az Ovitrelle ilyen állapotokban nem javallott.

Ovarium-hiperstimulációs szindróma (OHSS)

A petefészkek bizonyos mértékű megnagyobbodása a kontrollált ovarium-stimuláció elvárt hatása. Policystás ovarium szindrómában szenvedő nőknél gyakrabban jelenik meg, és általában kezelés nélkül normalizálódik.

A komplikációmentes petefészek-megnagyobbodástól eltérően az OHSS olyan állapot, amely fokozatosan súlyosbodó formában jelentkezhet. Kifejezett petefészek-megnagyobbodás, magas nemihormonszint a szérumban, valamint az erek megnövekedett permeabilitása jellemzi, melyek hatására a peritonealis, a pleuralis és ritkán a pericardialis üregben folyadékgyülem alakul ki.

Az enyhe fokú OHSS tünetei lehetnek a hasi fájdalom, hasi diszkomfort és puffadás és a megnagyobbodott ovariumok. A közepesen súlyos OHSS további tünetei a hányinger, hányás, az ultrahangvizsgálattal igazolt ascites vagy a kifejezett petefészek-megnagyobbodás.

A súlyos OHSS további tünetei a nagyfokú petefészek-megnagyobbodás, a testtömeg-növekedés, a dyspnoe vagy az oliguria. A klinikai kivizsgálás során igazolható jelek a hypovolaemia, a hemokoncentráció, az elektrolit-egyensúly felborulása, az ascites, a pleuralis folyadékgyülem vagy az akut pulmonalis distressz. Igen ritkán a súlyos OHSS szövődményeként torsio ovarii vagy thromboemboliás események alakulhatnak ki, mint a pulmonalis embolia, az ischaemiás stroke vagy a myocardialis infarctus.

Az OHSS kialakulásának független kockázati tényezői a fiatal életkor, az alacsony testtömeg, a polycystás ovarium szindróma, a nagy dózisú exogén gonadotrop hormon beadása, az abszolútértékben magas vagy gyorsan emelkedő szérum-ösztradiolszint és az OHSS a kórelőzményben, a nagyszámú növekvő tüsző az ovariumokban és a nagyszámú oocyta kinyerése az ART-ciklusok alatt.

Az Ovitrelle ajánlott dózisának és beadási módjának betartása minimálisra csökkentheti az ovariumhiperstimuláció kockázatát. A kockázati tényezők korai megállapítása érdekében a stimulációs ciklus alatt ajánlott az ultrahangvizsgálattal történő monitorozás, valamint a szérum-ösztradiolszint mérése.

Bizonyítékokkal alátámasztható, hogy a hCG kulcsfontosságú az OHSS kiváltásában és a szindróma súlyosabbá és elhúzódóbbá válhat, amennyiben létrejön a terhesség. Így, amennyiben az ovariumhiperstimuláció jelei mutatkoznak, célszerű mellőzni a hCG alkalmazását, továbbá legalább 4 napon át tartó szexuális absztinenciát vagy mechanikus fogamzásgátlást javasolni a betegnek.

Mivel az OHSS gyorsan (24 órán belül) progrediálhat vagy néhány napon belül súlyos állapottá válhat, a hCG-injekció beadása után a beteget legalább két hétig figyelemmel kell kísérni.

Az enyhe fokú vagy közepesen súlyos OHSS általában spontán módon rendeződik. Amennyiben súlyos OHSS alakul ki, célszerű a gonadotropin-kezelést leállítani, és a beteg kórházi felvétele után a megfelelő kezelést megkezdeni.

Többszörös terhesség

Ovuláció-indukcióban részesülő betegeknél a többszörös terhesség és szülés előfordulási aránya magasabb, mint a természetes úton bekövetkező terhességek esetén. A többszörös megtermékenyülések nagyobb része kétpetéjű ikerterhességet jelent. A többszörös terhesség, különösen 3 vagy több foetus esetén, fokozott, nem kívánt anyai és perinatalis kockázatot jelent.

A többszörös terhesség (3 vagy több foetus) kockázatának csökkentése érdekében az ovarialis válasz körültekintő monitorozása javasolt. Az ART-t alkalmazó beavatkozásokon áteső betegeknél a többszörös terhesség kockázata elsősorban a beültetett embriók számával, életképességükkel és a beteg életkorával függ össze.

A terhesség megszakadása

A vetélés vagy abortusz miatt megszakadt terhesség előfordulása az ovuláció-indukció érdekében tüszőérés-stimuláláson, illetve ART-n áteső betegeknél nagyobb, mint a természetes fogamzást követően.

Méhen kívüli terhesség

Méhkürt-betegség kórelőzményével rendelkező nőknél fennáll a méhen kívüli terhesség fokozott kockázata, akár természetes fogamzással, akár a fertilitást elősegítő kezelés során jött létre a terhesség. A méhen kívüli terhesség prevalenciája a beszámolók szerint ART után magasabb, mint az átlagpopulációban.

Veleszületett rendellenességek

ART-t követően a veleszületett rendellenességek prevalenciája kissé nagyobb lehet, mint spontán fogantatást követően. Ennek okai lehetnek szülői tulajdonságok (pl. az anya életkora, a sperma tulajdonságai), valamint a többes terhesség nagyobb előfordulása.

Thromboemboliás események

A közelmúltban thromboemboliás betegségben szenvedő nők esetében vagy a thromboemboliás események általánosan elismert kockázati tényezőivel, mint pl. a személyes vagy családi kórtörténettel rendelkező nők esetében a gonadotropinokkal végzett kezelés tovább növelheti a hasonló események súlyosbodásának vagy előfordulásának kockázatát. Az ilyen nők esetében a gonadotropin-adagolás előnyeit mérlegelni kell a kockázatokkal szemben. Megjegyzendő azonban, hogy maga a terhesség, akárcsak az OHSS, a thromboemboliás események emelkedett kockázatát hordozzák magukban.

Reproduktív rendszeri neoplazmák

Beszámoltak petefészek-neoplazmákról és egyéb, reproduktív rendszeri (rosszindulatú és jóindulatú) neoplazmákról olyan nők esetében, akik infertilitás miatt több kezelésen estek át. Még nem állapították meg, hogy a nem fogamzóképes nők esetén a gonadotropinokkal végzett kezelés növeli-e ezen tumorok kialakulásának kockázatát.

Szérum- vagy vizeletvizsgálattal való interferencia

Az alkalmazást követően az Ovitrelle legfeljebb tíz napig befolyásolhatja a szérum- vagy vizelet-hCG immunológiai meghatározását, ami fals pozitív eredményhez vezethet a terhességi tesztnél. A betegeket tájékoztatni kell erről.

Nátriumtartalom

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagonként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az Ovitrelle nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Az Ovitrelle túladagolásának hatásai nem ismertek. Mindazonáltal fennáll annak a lehetősége, hogy az Ovitrelle-túladagolás OHSS-t okozhat (lásd 4.4 pont).





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

Az Ovitrelle különböző dózisaival végzett összehasonlító vizsgálatokban az Ovitrelle-lel kapcsolatos és dózisfüggő OHSS-t észleltek. Az OHSS-t az Ovitrelle-lel kezelt betegek körülbelül 4%-ánál figyelték meg. Súlyos OHSS-t a betegek kevesebb, mint 0,5%-ánál észleltek (lásd 4.4 pont).

A mellékhatások felsorolása

A következő meghatározások vonatkoznak az alább használt gyakorisági terminológiákra: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 -<1/100), ritka (?1/10 000 - <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: enyhétől súlyosig terjedő túlérzékenységi reakciók, beleértve a kiütést, anafilaxiás reakciót és sokkot

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: fejfájás

Érbetegségek és tünetek
Nagyon ritka: thromboembolia (OHSS kapcsán és OHSS nélkül egyaránt)

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: hasi fájdalom és puffadás, hányinger, hányás
Nem gyakori: hasi diszkomfortérzés, hasmenés

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Gyakori: enyhe vagy mérsékelt OHSS
Nem gyakori: súlyos OHSS

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók Gyakori: az injekció helyén fellépő reakciók.

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: nemi hormonok és a genitális rendszer modulátorai, gonadotropinok, ATC kód: G03GA08

Hatásmechanizmus

Az Ovitrelle egy olyan alfa-koriogonadotropin gyógyszer, amit rekombináns DNS technikával állítanak elő. Aminosavsorrendje megegyezik a vizeletben található hCG-ével. A koriogonadotropin az ovarialis theca- (és granulosa-) sejteken egy olyan transzmembrán receptorhoz kötődik, ami közös a luteinizáló hormonnal, ez az LH/CG-receptor.

Farmakodinámiás hatások

Fő farmakodinámiás hatásai nőknél az oocyta meiosis folytatása, a tüszőrepedés (ovuláció) kiváltása, a corpus luteum kialakulásának és a sárgatest progeszteron- és ösztradiol-termelésének elősegítése.

Nőknél a koriogonadotropin az ovulációt kiváltó luteinizálóhormon-csúcs helyettesítőjeként hat.

Az Ovitrelle-t a tüszőnövekedés stimulálására adott gyógyszerek alkalmazását követően a végső tüszőérés és a korai luteinizáció kiváltására használják.

Klinikai hatásosság és biztonságosság

Összehasonlító klinikai vizsgálatokban a 250 mikrogrammos Ovitrelle az asszisztált reprodukciós kezelések során a végső tüszőérés és a korai luteinizáció kiváltásában olyan hatékony volt, mint az 5000 NE és a 10 000 NE, vizeletből származó hCG, az ovuláció indukciójában pedig a hatása
5000 NE vizeletből származó hCG-éhez volt hasonló.

Jelenleg nincs arra vonatkozó adat, hogy emberekben antitestek alakulnának ki az Ovitrelle-lel szemben. Az Ovitrelle ismételt adását csak férfiakon vizsgálták. A nőknél végzett klinikai vizsgálatok, amelyeknek az indikációja ART vagy anovuláció volt, csak egy kezelési ciklusra korlátozódtak.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Intravénás adást követően az alfa-koriogonadotropin az extracelluláris tér folyadékában oszlik el, a megoszlási felezési idő körülbelül 4,5 óra. Az egyensúlyi megoszlási térfogat 6 l, a teljes clearance 0,2 l/h. Nincs arra vonatkozó adat, hogy az alfa-koriogonadotropin az endogén hCG-től eltérő módon metabolizálódna vagy választódna ki.

Subcutan adást követően az alfa-koriogonadotropin a szervezetből körülbelül 30 órás végső felezési idővel eliminálódik, az abszolút biohasznosulása körülbelül 40%.

A liofilizált por és az oldat gyógyszerforma az összehasonlító vizsgálat alapján egymással bioekvivalens.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási és genotoxicitási
- vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható. Karcinogenitási vizsgálatokat nem végeztek. Ez indokolható, tekintettel arra, hogy a hatóanyag fehérjetermészetű és hogy a genotoxicitási vizsgálatok negatív eredménnyel zárultak.

Reprodukciós vizsgálatokat állatokon nem végeztek.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

0,5 ml oldat (halobutil) dugóval és (műanyag) dugattyúval, valamint (rozsdamentes) injekciós tűvel ellátott, előretöltött (I. típusú) üvegfecskendőben - 1-szeres csomagolás.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Kizárólag tiszta, szilárd részecskéket nem tartalmazó oldat alkalmazható. Kizárólag egyszeri alkalmazásra.

Az Ovitrelle-t saját magának csak az a beteg adhatja, akit megfelelően felvilágosítottak és lehetősége van szakszemélyzettől segítséget kérni.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2oC - 8oC) tárolandó. Az eredeti csomagolásban tárolandó. A lejárati időn belül az oldat hűtés nélkül legfeljebb 25°C-on 30 napig tárolható újrahűtés nélkül. A fel nem használt készítményt 30 nap után ki kell dobni.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.
Felbontás után a gyógyszert azonnal fel kell használni. Felbontás után a készítmény - 2oC és 8oC között tárolva - 24 óráig stabil.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Merck Europe B.V.
Gustav Mahlerplein 102
1082 MA Amsterdam
Hollandia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

EU/1/00/165/007


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2001. február 02.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2006. február 02.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA



A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.

1. A GYÓGYSZER NEVE

Ovitrelle 250 mikrogramm oldatos injekció előretöltött injekciós tollban


2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Mindegyik előretöltött injekciós toll 250 mikrogramm alfa-koriogonadotropint* tartalmaz (amely kb.
6500 NE-gel egyenértékű).

*rekombináns humán koriogonadotropin (r-hCG), rekombináns DNS technikával előállítva kínaihörcsög-ovarium- (CHO) sejtekben.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.


3. GYÓGYSZERFORMA

Oldatos injekció előretöltött injekciós tollban.

Tiszta, színtelen vagy halványsárga oldat.
Az oldat pH-értéke 7,0 ± 0,3, ozmolalitása 250-400 mOsm/kg.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK

4.1 Terápiás javallatok

Az Ovitrelle alkalmazása a következő kezelések során javallott:

• Asszisztált reprodukciós kezeléseket (assisted reproductive technologies, ART), például in vitro fertilizációt (IVF) megelőző szuperovuláció kiváltása felnőtt nőknél: az Ovitrelle-t a végső follicularis érés és a luteinizáció előidézésére adják a folliculus-növekedés stimulációját követően.

• Anovulációs vagy oligo-ovulációs felnőtt nők: az Ovitrelle-t anovulációs vagy oligo-ovulációs nőknél a folliculus-növekedés stimulációját követően, az ovuláció és luteinizáció előidézésére adják.

4.2 Adagolás és alkalmazás

Az Ovitrelle-kezelés csak a meddőségi zavarok kezelésében járatos orvos felügyelete mellett végezhető.

Adagolás

A maximális dózis 250 mikrogramm. A következő adagolás javasolt:

• Asszisztált reprodukciós kezeléseket (ART), például in vitro fertilizációt (IVF) megelőző szuperovuláció kiváltása nőknél:

1 db előretöltött injekciós tollban lévő Ovitrelle-t (250 mikrogramm) kell adni az utolsó follikulus-stimuláló hormon (FSH) vagy humán menopauzális gonadotropin (hMG) készítmény adását követően 24-48 órával, azaz amikor a follicularis növekedés optimális stimulációját elérték.

• Anovulációs vagy oligo-ovulációs nők:

1 db előretöltött injekciós tollban lévő Ovitrelle-t (250 mikrogramm) kell adni 24-48 órával azután, hogy a follicularis növekedés optimális stimulációját elérték. Javasolt, hogy a beteg az Ovitrelle injekció napján és az azt követő napon közösüljön.

Különleges betegcsoportok

Vese-, illetve májkárosodás
A vese- vagy májkárosodásban szenvedő betegek esetében az Ovitrelle biztonságosságát, hatásosságát és farmakokinetikáját nem állapították meg.

Gyermekek és serdülők
Az Ovitrelle-nek gyermekek és serdülők esetén nincs releváns alkalmazása.

Az alkalmazás módja

Subcutan alkalmazásra. Az Ovitrelle-t saját magának csak az a beteg adhatja, akit megfelelően felvilágosítottak és lehetősége van szükség esetén szakszemélyzettől segítséget kérni. Az Ovitrelle kizárólag egyszeri alkalmazásra használható.

Az előretöltött injekciós tollal való adagolásra vonatkozó utasításokért lásd a 6.6. pontot és a dobozban levő használati utasítást.

4.3 Ellenjavallatok

• A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
• Hypothalamus- vagy hypophysis-tumorok.
• Nem polycystás ovarium szindrómával összefüggő ovarium-megnagyobbodás vagy cysta.
• Ismeretlen eredetű genitalis vérzés.
• Ovarium-, uterus- vagy emlőcarcinoma.
• Aktív thromboemboliás megbetegedés.

Az Ovitrelle alkalmazása tilos olyan állapotokban, ahol nem érhető el hatásos válasz, pl.:
• primer ovarium-elégtelenség;
• a nemi szervek terhességgel össze nem egyeztethető fejlődési rendellenessége;
• terhességet kizáró fibroid méhdaganatok;
• postmenopausában lévő nők.

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Nyomonkövethetőség

A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.

Általános ajánlások

A kezelés megkezdése előtt a pár infertilitását megfelelően ki kell vizsgálni, és a terhesség vélt ellenjavallatait ki kell értékelni. Konkrétan ki kell zárni a hypothyreosist, a mellékvesekéreg-elégtelenséget, a hyperprolactinaemiát, illetve a hypophysis- vagy a hypothalamustumorokat, és megfelelő, specifikus kezelést kell végezni.

Nem áll rendelkezésre klinikai tapasztalat az Ovitrelle egyéb állapotok (mint pl. sárgatest-elégtelenség vagy férfi megbetegedések) kezelésében való alkalmazásáról, ezért az Ovitrelle ilyen állapotokban nem javallott.

Ovarium-hiperstimulációs szindróma (OHSS)

A petefészkek bizonyos mértékű megnagyobbodása a kontrollált ovarium-stimuláció elvárt hatása.
Policystás ovarium szindrómában szenvedő nőknél gyakrabban jelenik meg, és általában kezelés nélkül normalizálódik.

A komplikációmentes petefészek-megnagyobbodástól eltérően az OHSS olyan állapot, amely fokozatosan súlyosbodó formában jelentkezhet. Kifejezett petefészek-megnagyobbodás, magas nemihormonszint a szérumban, valamint az erek megnövekedett permeabilitása jellemzi, melyek hatására a peritonealis, a pleuralis és ritkán a pericardialis üregben folyadékgyülem alakul ki.

Az enyhe fokú OHSS tünetei lehetnek a hasi fájdalom, hasi diszkomfort és puffadás és a megnagyobbodott ovariumok. A közepesen súlyos OHSS további tünetei a hányinger, hányás, az ultrahangvizsgálattal igazolt ascites vagy a kifejezett petefészek-megnagyobbodás.

A súlyos OHSS további tünetei a nagyfokú petefészek-megnagyobbodás, a testtömeg-növekedés, a dyspnoe vagy az oliguria. A klinikai kivizsgálás során igazolható jelek a hypovolaemia, a hemokoncentráció, az elektrolit-egyensúly felborulása, az ascites, a pleuralis folyadékgyülem vagy az akut pulmonalis distressz. Igen ritkán a súlyos OHSS szövődményeként torsio ovarii vagy thromboemboliás események alakulhatnak ki, mint a pulmonalis embolia, az ischaemiás stroke vagy a myocardialis infarctus.

Az OHSS kialakulásának független kockázati tényezői a fiatal életkor, az alacsony testtömeg, a polycystás ovarium szindróma, a nagy dózisú exogén gonadotrop hormon beadása, az abszolútértékben magas vagy gyorsan emelkedő szérum-ösztradiolszint és az OHSS a kórelőzményben, a nagyszámú növekvő tüsző az ovariumokban és a nagyszámú oocyta kinyerése az ART-ciklusok alatt.

Az Ovitrelle ajánlott dózisának és beadási módjának betartása minimálisra csökkentheti az ovariumhiperstimuláció kockázatát. A kockázati tényezők korai megállapítása érdekében a stimulációs ciklus alatt ajánlott az ultrahangvizsgálattal történő monitorozás, valamint a szérum-ösztradiolszint mérése.

Bizonyítékokkal alátámasztható, hogy a hCG kulcsfontosságú az OHSS kiváltásában és a szindróma súlyosabbá és elhúzódóbbá válhat, amennyiben létrejön a terhesség. Így, amennyiben az ovariumhiperstimuláció jelei mutatkoznak, célszerű mellőzni a hCG alkalmazását, továbbá legalább 4 napon át tartó szexuális absztinenciát vagy mechanikus fogamzásgátlást javasolni a betegnek.

Mivel az OHSS gyorsan (24 órán belül) progrediálhat vagy néhány napon belül súlyos állapottá válhat, a hCG-injekció beadása után a beteget legalább két hétig figyelemmel kell kísérni.

Az enyhe fokú vagy közepesen súlyos OHSS általában spontán módon rendeződik. Amennyiben súlyos OHSS alakul ki, célszerű a gonadotropin-kezelést leállítani, és a beteg kórházi felvétele után a megfelelő kezelést megkezdeni.

Többszörös terhesség

Ovuláció-indukcióban részesülő betegeknél a többszörös terhesség és szülés előfordulási aránya magasabb, mint a természetes úton bekövetkező terhességek esetén. A többszörös megtermékenyülések nagyobb része kétpetéjű ikerterhességet jelent. A többszörös terhesség, különösen 3 vagy több foetus esetén, fokozott, nem kívánt anyai és perinatalis kockázatot jelent.

A többszörös terhesség (3 vagy több foetus) kockázatának csökkentése érdekében az ovarialis válasz körültekintő monitorozása javasolt. Az ART-t alkalmazó beavatkozásokon áteső betegeknél a többszörös terhesség kockázata elsősorban a beültetett embriók számával, életképességükkel és a beteg életkorával függ össze.

A terhesség megszakadása

A vetélés vagy abortusz miatt megszakadt terhesség előfordulása az ovuláció-indukció érdekében tüszőérés-stimuláláson, illetve ART-n áteső betegeknél nagyobb, mint a természetes fogamzást követően.

Méhen kívüli terhesség

Méhkürt-betegség kórelőzményével rendelkező nőknél fennáll a méhen kívüli terhesség fokozott kockázata, akár természetes fogamzással, akár a fertilitást elősegítő kezelés során jött létre a terhesség. A méhen kívüli terhesség prevalenciája a beszámolók szerint ART után magasabb, mint az átlagpopulációban.

Veleszületett rendellenességek

ART-t követően a veleszületett rendellenességek prevalenciája kissé nagyobb lehet, mint spontán fogantatást követően. Ennek okai lehetnek szülői tulajdonságok (pl. az anya életkora, a sperma tulajdonságai), valamint a többes terhesség nagyobb előfordulása.

Thromboemboliás események

A közelmúltban thromboemboliás betegségben szenvedő nők esetében vagy a thromboemboliás események általánosan elismert kockázati tényezőivel, mint pl. a személyes vagy családi kórtörténettel rendelkező nők esetében a gonadotropinokkal végzett kezelés tovább növelheti a hasonló események súlyosbodásának vagy előfordulásának kockázatát. Az ilyen nők esetében a gonadotropin-adagolás előnyeit mérlegelni kell a kockázatokkal szemben. Megjegyzendő azonban, hogy maga a terhesség, akárcsak az OHSS, a thromboemboliás események emelkedett kockázatát hordozzák magukban.

Reproduktív rendszeri neoplazmák

Beszámoltak petefészek-neoplazmákról és egyéb, reproduktív rendszeri (rosszindulatú és jóindulatú) neoplazmákról olyan nők esetében, akik infertilitás miatt több kezelésen estek át. Még nem állapították meg, hogy a nem fogamzóképes nők esetén a gonadotropinokkal végzett kezelés növeli-e ezen tumorok kialakulásának kockázatát.

Szérum- vagy vizeletvizsgálattal való interferencia

Az alkalmazást követően az Ovitrelle legfeljebb tíz napig befolyásolhatja a szérum- vagy vizelet-hCG immunológiai meghatározását, ami fals pozitív eredményhez vezethet a terhességi tesztnél. A betegeket tájékoztatni kell erről.

Nátriumtartalom

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagonként, azaz gyakorlatilag
"nátriummentes".

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Nem végeztek specifikus interakciós vizsgálatokat Ovitrelle-lel és más gyógyszerekkel, mindamellett hCG-kezelés alatt nem figyeltek meg klinikailag jelentős gyógyszerkölcsönhatást.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

Az Ovitrelle terhesség alatti alkalmazására nincs indikáció. A kevés számú terhességi expozíció adatai nem jelzik malformatio vagy magzati/újszülöttkori toxicitás fokozott kockázatát. Nem végeztek reprodukciós állatkísérleteket az alfa-koriogonadotropinnal (lásd 5.3 pont). Az emberekre vonatkozó lehetséges kockázat nem ismert.

Szoptatás

Az Ovitrelle nem javallott szoptatás alatt. Nincs arra vonatkozó adat, hogy az alfa-koriogonadotropin kiválasztódik-e az anyatejbe.

Termékenység

Az Ovitrelle alkalmazása infertilitásban javallott (lásd 4.1 pont).

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az Ovitrelle nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

Az Ovitrelle különböző dózisaival végzett összehasonlító vizsgálatokban az Ovitrelle-lel kapcsolatos és dózisfüggő OHSS-t észleltek. Az OHSS-t az Ovitrelle-lel kezelt betegek körülbelül 4%-ánál figyelték meg. Súlyos OHSS-t a betegek kevesebb, mint 0,5%-ánál észleltek (lásd 4.4 pont).

A mellékhatások felsorolása

A következő meghatározások vonatkoznak az alább használt gyakorisági terminológiákra: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 -<1/100), ritka (?1/10 000 - <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: Enyhétől súlyosig terjedő túlérzékenységi reakciók, beleértve a kiütést, anafilaxiás reakciót és sokkot

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: fejfájás

Érbetegségek és tünetek
Nagyon ritka: thromboembolia (OHSS kapcsán és OHSS nélkül egyaránt)

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: hasi fájdalom és puffadás, hányinger, hányás
Nem gyakori: hasi diszkomfortérzés, hasmenés

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Gyakori: enyhe vagy mérsékelt OHSS
Nem gyakori: súlyos OHSS

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók Gyakori: az injekció helyén fellépő reakciók.

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.

4.9 Túladagolás

Az Ovitrelle túladagolásának hatásai nem ismertek. Mindazonáltal fennáll annak a lehetősége, hogy az Ovitrelle-túladagolás OHSS-t okozhat (lásd 4.4 pont).


5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: nemi hormonok és a genitális rendszer modulátorai, gonadotropinok, ATC kód: G03GA08

Hatásmechanizmus

Az Ovitrelle egy olyan alfa-koriogonadotropin gyógyszer, amit rekombináns DNS technikával állítanak elő. Aminosavsorrendje megegyezik a vizeletben található hCG-ével. A koriogonadotropin az ovarialis theca- (és granulosa-) sejteken egy olyan transzmembrán receptorhoz kötődik, ami közös a luteinizáló hormonnal, ez az LH/CG-receptor.

Farmakodinámiás hatások

Fő farmakodinámiás hatásai nőknél az oocyta meiosis folytatása, a tüszőrepedés (ovuláció) kiváltása, a corpus luteum kialakulásának és a sárgatest progeszteron- és ösztradiol-termelésének elősegítése.

Nőknél a koriogonadotropin az ovulációt kiváltó luteinizálóhormon-csúcs helyettesítőjeként hat.

Az Ovitrelle-t a tüszőnövekedés stimulálására adott gyógyszerek alkalmazását követően a végső tüszőérés és a korai luteinizáció kiváltására használják.

Klinikai hatásosság és biztonságosság

Összehasonlító klinikai vizsgálatokban a 250 mikrogrammos Ovitrelle az asszisztált reprodukciós kezelések során a végső tüszőérés és a korai luteinizáció kiváltásában olyan hatékony volt, mint az 5000 NE és a 10 000 NE, vizeletből származó hCG, az ovuláció indukciójában pedig a hatása
5000 NE vizeletből származó hCG-éhez volt hasonló.

Jelenleg nincs arra vonatkozó adat, hogy emberekben antitestek alakulnának ki az Ovitrelle-lel szemben. Az Ovitrelle ismételt adását csak férfiakon vizsgálták. A nőknél végzett klinikai vizsgálatok, amelyeknek az indikációja ART vagy anovuláció volt, csak egy kezelési ciklusra korlátozódtak.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Intravénás adást követően az alfa-koriogonadotropin az extracelluláris tér folyadékában oszlik el, a megoszlási felezési idő körülbelül 4,5 óra. Az egyensúlyi megoszlási térfogat 6 l, a teljes clearance 0,2 l/h. Nincs arra vonatkozó adat, hogy az alfa-koriogonadotropin az endogén hCG-től eltérő módon metabolizálódna vagy választódna ki.

Subcutan adást követően az alfa-koriogonadotropin a szervezetből körülbelül 30 órás végső felezési idővel eliminálódik, az abszolút biohasznosulása körülbelül 40%.

A liofilizált por és az oldat gyógyszerforma az összehasonlító vizsgálat alapján egymással bioekvivalens.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási és genotoxicitási
- vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható. Karcinogenitási vizsgálatokat nem végeztek. Ez indokolható, tekintettel arra, hogy a hatóanyag fehérjetermészetű és hogy a genotoxicitási vizsgálatok negatív eredménnyel zárultak.

Reprodukciós vizsgálatokat állatokon nem végeztek.


6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK

6.1 Segédanyagok felsorolása

Mannit
Metionin
Dinátrium-foszfát-dihidrát
Nátrium-dihidrogén-foszfát-monohidrát
Poloxamer 188
Foszforsav (pH-beállítás céljából)
Nátrium-hidroxid (pH-beállítás céljából)
Injekcióhoz való víz

6.2 Inkompatibilitások

Kompatibilitási vizsgálatok hiányában ez a gyógyszer nem keverhető más gyógyszerekkel.

6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.
Felbontás után a gyógyszert azonnal fel kell használni.

6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2oC-8oC) tárolandó. Nem fagyasztható!

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Egy előretöltött injekciós tollban előre összeszerelt 3 ml-es patron (I. típusú üveg brómbutil dugóval és brómbutil gumival ellátott rolnizott alumíniumkupakkal). Mindegyik előretöltött injekciós toll 0,5 ml injekciós oldatot tartalmaz.
1 db előretöltött injekciós tollat és 2 db injekciós tűt (egy tartalék) tartalmazó csomag.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Lásd a dobozban található "Használati utasítás"-t.

Kizárólag tiszta, szilárd részecskéket nem tartalmazó oldat alkalmazható. Mindegyik injekciós toll és tű kizárólag egyszer használható.

Az Ovitrelle-t saját magának csak az a beteg adhatja, akit megfelelően felvilágosítottak és lehetősége van szakszemélyzettől segítséget kérni.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Merck Europe B.V.
Gustav Mahlerplein 102
1082 MA Amsterdam
Hollandia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

EU/1/00/165/008


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2001. február 02.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2006. február 02.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA



A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.